Pravidla

Maelik
3.3.2017 08:16
Autorská citace #1
3.3.2017 09:52 - Tarfill
Sám jsem si tady nedávno postěžoval na chybějící zpětnou vazbu k mým vydaným dobrodružstvím, takže teď půjdu příkladem a konstruktivní kritiku Ti ochotně napíšu.

Za prvé - chybějící kontrola a korekce. Když jsem si to četl, úplně z toho textu křičelo, že jsi text nedal přečíst nikomu dalšímu, co by mohl poukázat na prvotní chyby. Protože cokoliv chci ukázat veřejnosti, je lepší když je to bez chyb a má to smysl.
Pokud jsi to někomu zkontrolovat dal, doporučuji příště zvolit někoho jiného.

Protože:
- Máš tam dost překlepů v běžném textu. Sám jsem si všiml minimálně deseti, což na osm stran není málo. Gerrit je zmíněn minimálně třikrát jinak - Gerit, Gerret apod.

- Máš tam dost vyložených podivností i v číslech, hlavně v OČ postav.
Dva případy za všechny:
Gritta má OBR 16 a OČ jenom 8? A to jako proč?
Magdaléna má OBR 11, rychlost 3 sáhy a OČ 5. Proč? To je tak stará? Pak tedy nechápu, proč se u ní uvádí 30 let. Je nějak nemocná, kulhá po dávném zranění, nebo co?

Pokud se u CP vyskytuje nějaká odchylka od normálu, určitě je dobré jí zmínit, pomůže to GMovi lépe zahrát a popsat - postavy budou prostě reálnější.

- u Statistik CP chybí životy. Nestvůrky na konci sice životy mají, ale obyvatelé vesnice nikoliv.

- Hned v úvodu se píše "jak se o úkolu dozví postavy"
A hned první bod končí stylem "to není vaše věc"
Pokud by mi tohle někdo řekl, opravdu bych neměl motivaci sám od sebe cokoliv vyšetřovat… (i když chápu, že z úst Leny je to logická reakce)

- Co myslíš, že se stane, když se postavy budou blbě vyptávat a nedostanou informaci o Reinerovi?

- Co se stane, když se hráči rozhodnou nepronásledovat Lenu a spokojí se prostě s tím, že "vrah je odhalen, ale utekl"? Celé prohledávání starého sklepa vyjde vniveč? Co by pak mohla Lena dělat, až se situace uklidní? Mohlo by to být nastíněno.

- Mipp na mě v tom příběhu působí jako pěst na oko.
Líbí se mi myšlenka studie nekromacie za cílem vylepšit své aktuální znetvořené tělo.
Ale pak už to je jenom masakr…
Věta "Svůj volný čas tráví pojídáním jezkyních červů a studiem nekromacie" mě docela dostala. Jak se k té nekromacii dostal, když je takhle blbej?
Každopádně jestli má být Mipp zobrazen jako někdo, kdo umí zacházet s magií, myslím, že by bylo vhodné upravit jeho staty - s INT 7, MOU 9 a CHA 5 toho moc nenastuduje ani nenakouzlí. Fakt, jak se mohl dostat ke studijním materiálům nekromantů radši neřeším.

- Co se týče závěru, rozhodně bych se nespokojil jen s tím, že se Lena u oltáře postavám prostě vzdá. Snažil bych se apelovat na to, aby se GM snažil o nějaký emotivní výstup, sebeobhajování, kousání a škrábání atp.
Už jenom proto, protože je to prostě ženská a ty mají tendence vždycky ke všemu co říct, být hysterické a tak…

- Chybí mi tam v úvodu i nějaký odstavec s ucelenými informacemi, co se stalo v pozadí. Osobně tohle jako čtenář upřednostňuju - když dáš hned v úvodu nějaké informace o tom, co se skutečně stalo (a co se postavy nemusí dozvědět), nemusí si to pak čtenáři pracně domýšlet během celého čtení. Jasně, toto dobrodružství má jen osm stran a člověk to přečte rychle, ale i tak, z principu…

* * *

Celkově oceňuji snahu něco vytvořit a dát všem k dispozici. Ačkoliv je tam těch nedostatků dost, nějak člověk začít musí a já věřím, že případné další dobrodružství bude třeba o stupeň lepší.
Zkus udělat revizi a některé do očí bijící věci opravit, aby si to potenciální čtenáři, kteří si to stáhnou o měsíc později, lépe užili…
Autorská citace #2
3.3.2017 11:02 - Maelik
Jak jsem říkal v článku, je to víceméně trochu seškrtaný překlad. Za překlepy a chybějící životy se omlouvám, doplním a opravím jak budu mít trochu času.
Jako svou chybu uznávám i to, že jsem nepřepočítal statistiky z ADnD do DnD5e, i když to bylo především proto, že jsem nenašel převodní tabulky.

Pokud jde o chybějící budoucnost a minulost, případně nesrovnalosti typu, že se Lena okamžitě vzdá, všecko okolo Mippa..to je originál. Vím, že při stupni úprav to zní jako blbá výmluva, ale je stále třeba mít na paměti, že je to sesumírovaný, trochu seškrtaný překlad ve kterém jsem se již snažil ty nejvíc do očí bijící záležitosti opravit.
Chybějící pozadí jsem se pokoušel doplnit sekcí "Jak se o úkolu dozví postavy", aby alespoň toto bylo pokryto, ale na víc jsem si netroufal a navíc, co bych do úvodu psal? Každopádně, do případné druhé verze mohu zkusit doplnit, ale fakt budu potřebovat alespoň pár tipů co bys tam rád viděl, páč u tohoto dobrodružství mě nic nenapadá. Stejně tak ocením tipy ohledně Lenina výstupu, nebo oddílu "Jak se o úkolu postavy dozvědí".

K výpovědím -- Výpovědi ohledně večera mají být to, co daná postava řekne sama od sebe jakmile pochopí, že se jí hráčské postavy ptají na to, co se dělo včera večer v hospodě, takže informace o Reinerovi by neměla zapadnout. To na co je třeba se ještě doptat je v sekci "Na co si postava ještě vzpomene"...i když uznávám, mohl jsem tuhle vysvětlivku připsat.

Revizi asi udělám, ale se stažením téhle první verze asi bude problém, páč jakožto obyčejný, řadový uživatel nemám právo vkládat, ži odstraňovat soubory z kostky a Censijskou vraždu mi sem hodil Gurney, takže asi bude chvilku trvat, než se zase podaří nějaká komunikační výměna.

****

Dík za zpětnou vazbu.
Autorská citace #3
3.3.2017 11:23 - Gurney
asdfasdf píše:
Každý tip k přepracování bude vítán, speciálně co se týče oddílu "Jak se o úkolu postavy dozvědí".

Tak úplně nejjednodušší by bylo, kdyby oběť bylo známé NPC postav v místě kam se pravidelně vracejí. Chlápek od kterého nakupují zásoby nebo tak něco. Případně to může být oběť příbuzný takového NPC, které si postavy přímo najme, aby se na věc mrkli, protože není spokojený s tím, jak místní autority vedou vyšetřování (pokud vůbec nějaké vedou).

EDIT:
asdfasdf píše:
Revizi asi udělám, ale se stažením téhle první verze asi bude problém, páč jakožto obyčejný, řadový uživatel nemám právo vkládat, ži odstraňovat soubory z kostky a Censijskou vraždu mi sem hodil Gurney, takže asi bude chvilku trvat, než se zase podaří nějaká komunikační výměna.

Vyměnit jeden soubor za druhý už je otázka chvilky, udělat článek trvá o něco déle a ve středu (kdy se snažíme články vydávat) už jsem to nestihl.
Autorská citace #4
3.3.2017 11:27 - Tarfill
asdfasdf píše:
...to je originál...

Jasně. Ona bohužel mentalita tvůrců příběhů se občas dost liší (stačí jen rozdíl - američan, čech, němec a asiat) a co připadne jednomu logické a v pořádku, může druhý považovat za nevyhovující, jen z důvodů prosté povahy člověka.

Tím jsem chtěl říct, že i s originálními moduly je možné nesouhlasit a mít k nim připomínky (třeba klasický Důl u Fendelinu má v sobě dost podivností a mnozí další zde na kostce, co odehráli jiné moduly, se určitě také párkrát zarazili nad logikou některých věcí). Tak to prostě je.

Snažil jsem se tedy jen říct, jak na mě toto dobrodružství působí, případné úpravy samotného děje rozhodně nebudu dále hrotit, protože by se z toho nakonec mohlo vytvořit něco jiného, co jsi sám neměl v plánu... ;-)
Autorská citace #5
3.3.2017 14:20 - Maelik
Tarfill: Však já se nezlobim, jen bych byl nerad aby se věci, které jsem přeložil někdy později ukazovaly jako příklad špatně napsaného příběhu s dovětkem "..takže si vemte ponaučení a nepište jako asdfasdf". Můj původní plán byl přeložit dobrodružství a nějak vysvětlit jak se do toho vůbec postavy vložily na víc jsem neměl ambice.

Gurney píše:
Případně to může být oběť příbuzný takového NPC, které si postavy přímo najme, aby se na věc mrkli, protože není spokojený s tím, jak místní autority vedou vyšetřován
dík za nápad, něco z toho zkusím stvořit..Revizi ti pošlu až bude, ale nemělo by to být později, než další víkend.
Autorská citace #6
3.3.2017 14:48 - Tarfill
Šak v pohodě...
akorát v tom případě tahle věta Ti v tom původním plánu trochu neladí...
asdfasdf píše:
...takže to, co nyní najdete je, troufám si říct, více mé dílo, než dílo Stuarta Marshalla...
;-)

Pojem "špatně napsaný příběh" bych použil, kdybys tam nechal ty jasné chyby a nelogické souvislosti. Pokud to zreviduješ a některé věci opravíš, rozhodně to bude pro začátečníky plně použitelné dobrodružství...
Autorská citace #7
3.3.2017 22:06 - Arten CZ
Já si nějak neumím představit, jak by se měla hra hrát. To, co je napsané v první části popisu NPC, to mají NPC říci hráčům hned, nebo za něco, nebo po hodu? A to, co je v části, že to mohou říct, jak hráči donutí postavy, aby to řekly? Hod, důkaz, tlačení, libovůle GM?

A hra se má odehrávat tak, že hráči chodí od postavy k postavě a ptají se jí a ta jim vše řekne, až to hráčům secvakne?
Autorská citace #8
4.3.2017 11:42 - Maelik
ArtenCZ: Jo, tak nějak..obdobně jako v starých detektivkách .. detektiv si dojde za podezdřelými, ti mu něco vysypou rovnou (první část popisu), něco zamlčí a v závislosti na dané postavě to buď závisí jen na šikovnosti ptaní detektiva, nebo to zapřou dokud na ně něco detektiv nemá (sekce "na co si ještě vzpomene"). Tahle druhá část je o šikovnosti hráčů při vyjednávání a samozřejmě libovůli GM jak tuto šikovnost změří.
A není to myšleno jako samostatná hra, spíše jen jako jeden z mnoha vedlejších úkolů do kampaně.
Autorská citace #9
4.3.2017 12:13 - Arten CZ
Děkuju za odpověď. Přesně toto jsem se obával. Já vím, že nejsi autorem, jen překladatelem. Ale tohle je pro mě přesně ten typ dobrodružství, který všem vymlouvám. Dokážu si představit, že pro určitou skupinu bych tohle hodil na zabití půl hodiny, než jeden z hráčů doběhne do obchodu nakoupit jídlo. Na druhou stranu mám s tímto typem dobrodružství velice špatné zkušenosti, protože zatím pokaždé si dal GM strašnou práci s tím, kdo co ví a pak mu bylo blbé nám to vyklopit za dvě minuty (a na delší povídání to není, je to 20 řádků textu popisu stop), a proto hru natahoval a natahoval a natahoval. A člověk chodil od jednoho k druhému a snažil se najít tu správnou otázku, až se konečně GM rozhodl, že za půl hodiny jdeme domů, tak nám konečně řekne, jak to bylo.
Autorská citace #10
4.3.2017 17:56 - Maelik
ArtenCZ:
Jestli s tím máš takovéhle zkušenosti tak upřímnou soustrast. Zkusím na to pamatovat a někam vložit poznámku, co má postava vyklopit hned a co za jakých podmínek vyklopí, aby se snížila pravděpodobnost, že se takovéhle nepříjemnosti stanou jiným. Ale nakonec každá hra je o hráčích a GMovi.

Pokud jde o vyklopení toho kdo co ví, připadá mi, že pokud to nemá nějaké vnitřně logické odůvonění, pak by měly být informace známé od začátku, resp. volně k nalezení. Např. je pochopitelné, že se spolupachatel nebude moc šířit o tom co doopravdy dělal v době vraždy, a pravdu neřekne, dokud na něj vyšetřující nebude mít páku, v kterémžto případě se přizná a udá hlavního pachatele aby sobě zachránil krk. Pokud jde ale o informaci, že si včera večer v baru objednal whisky, proč by ji měl zadržovat, nebo říct až jako odpověď na správnou otázku? vždyť je to alibi.. GM který by trval na správných otázkách aby NPC vůbec něco žblebtlo, i když není důvod danou informaci zadržovat, takový GM je, s odpuštěním, debil. Ale samozřejmě mám jen tvůj popis a s tvým GMem jsem se osobně nesetkal, nemůžu objektivně posoudit v čem byl problém, ale troufám si říct, že kámen úrazu byl v tom, že to bylo jeho dílo. Chtěl mít epické vyšetřování a najednou zjistil, že by to nestačilo ani na epizodu televizní kriminálky. Takže zpanikařil a začal mlžit, aby z jasného případu udělal tajemné vyšetřování. Pokud je to tak, tak by u předem udělaného, cizího, dobrodružství problém být neměl, páč je to "jen" využitý materiál válící se na internetu, nikoliv jeho vlastní epická mysteriozní kriminálka dosahující kvalit Jo Nesba a dalších. Nicméně, ještě jednou, upřímnou soustrast.
Autorská citace #11
6.3.2017 22:14 - Gurney
Nová, aktualizovaná verze je nyní v článku ke stažení.
Autorská citace #12
6.3.2017 22:28 - Maelik
Gurney: díky.
Autorská citace #13
7.3.2017 12:20 - Shako
Přečetl jsem to v naději na zajímavý příběh, ale skončil pro mě to tedy bylo jedno velké WTF (nebo spíš serie wtf) - nic proti překladu, ale ten původní námět mi připadá hrozně špatný a docela se divím, že tomu dal někdo tolik času, aby to oživil.

Základní WTF je pro koho je ten příběh?
Pro lidi, co chtějí Dungeon crawl je ten dungeon dost chudý a detektivka imho zbytečná.
Pro lidi, co chtěji hrát detektivku je tam zase ten dungeon úplně mimo žánr. Snad i kdyby ta detektivka byla sebelepší.

Samotná detektivka je další WTF. Tím, že to na začátku nemá uvedeno žádné pozadí příběhu (co se stalo, kdo je vrah), tak jsem to schválně četl a zkoušel si přestavovat, jak moje družina běhá po městě a shání jednotlivé výpovědi. A když jsem došel k pasáži "Uvedené informace by měly postačovat k tomu, aby hráči určili, že vrahem je buď Lena, nebo Magdalena.", tak říkám ??Cože??, vždyť je tam tolik jiných možností. Ta varianta Lena nebo Magdelana je možná jen pokud ve vesnici nežijí žádní další obyvatelé.

Závěr příběhu ala vybijeme dungeon a hlavní padouch se vzdá aniž by kladl odpor - další WTF.


Nevím, třeba jen hraju v rpg jiné příběhy. Nemám nic proti dungeon crawlu, ale pak bych chtěl něco odpovídajícího - nemusí to mít vnitřní logiku, ale aspoň nějakou výzvu a nejen dungeon jako mezihru. Stejně tak nemá nic proti proti vesnickému vyšetřování, ale pak bych chtěl více informací a lepší závěr. Ale tadle kombinace obojího v jednom mi nějak nedává smysl.

Pokud bych to chtěl nějak vylepšovat, tak bych navrhl pár změn. Pro začátek překlopil bych to víc do detektivky. Přidal bych na začátek krátký souhrn, co se stalo. Zamyslel bych se víc nad tím vyšetřováním, co se tam dá najít - nemůže někdo ve vesnici vědět, kdo má doma meč nebo kde se vzal atp. Na konci bych úplně zrušil ten dungeon. Nechal bych tam klidně starý statek, včetně ukrytého bratra (který bude bránit hlavního padoucha do posledního dechu). Zamyslel bych se nad tím, co bude vrah dělat jiného než že se vzdá, pokud uvidí, že je vše ztraceno. Pokud by tam měla zůstat nekromacie nebo nějaký zvrácený řád, tak nemohl by ten nekromant být vrah, který se snaží pomoct svému postiženému bratrovi? Motiv vraždy pak nejsou peníze, ale třeba odhalení tajemství. Sama se pak nabízí i ta koncovka - místo vzdát se - tam bude boj proti nekromantovi a jeho oddanému služebníkovi. Služebník bojuje do posledního dechu. Naopak nekromat se vzdá, když vidí že služebník už další ránu nevydrží a bude prosit o milost pro sebe i pro bratra.
Autorská citace #14
7.3.2017 19:23 - Maelik
1) vrah se nevzdává, koneckonců máš tam i výslovně napsáno "Vzhledem k tomu, že už nemá kam utéct, tak, stejně jako jakékoliv jiné vyděšené zvíře zahnané do kouta, zaútočí." Přečti si to ještě jednou. Vzdával se v první verzi, momentálně je nahrazena druhou verzí, kde se již vrah nevzdává.

2) Ve vesnici je X obyvatel, ale podezdrřelých je jen několik. Vražda proběhla ve stájích hospody v sedm večer, kdy většina obvatel byla doma a pravděpodobně spali po celodení práci na poli. Těch pár lidí co bylo venku se proto ihned stalo podezdřelými. A uvedené informace skutečně stačí k tomu, aby si seznam podezdřelých zúžil na Magdalénu a Lenu. Nebo mi to tak alespoň připadá.

3)Že tu není úvodní povídání o původu vesnice a životopisu každého jejího obyvatele má vcelku prostý důvod. Nic takového v originálu nebylo. Celá pasáž s Geoffreym, biřicem a přímé info o tom, že vůbec k nějaké vraždě došlo je můj výtvor. Víc si z prstu vycucat prostě nedokážu. A co se stalo máš v sekci Biřicovy poznámky -- byl zabit spolumajitel hospody. Z výpovědí jednotlivých podezdřelých zjistíš, že ho zabila jeho ségra kvůli prachům.

4)Není to primárně dungeon crawl, je to detektivka, kde vražetkyně uteče do dungeonu, kde žije její bratr-nekromant, který se jí pokusí chránit svými zombiemi. Když ho hráči vyřídí, naše vražetkyně se ještě pokouší bránit sama. Dungeon je tu v obdobné pozici jako by se schovala v lese a všude kolem svého úkrytu nastražila pasti na medvědy.

5)Nikdo tě ani nenutí to hrát jako jeden celek. Chceš-li, rozděl si to na detektivku a na krátký dungeoncrawl. Bylo to sice napsáno, i oživeno jako jeden celek, ale kdo ti může zabránit si z toho udělat dvě minidobrodružství?
Autorská citace #15
8.3.2017 08:55 - Jerson
Přečetl jsem si tohle dobrodružství a ...
nevím co napsat. Tedy vím, jen by to byla kritika od začátku do konce, tak nevím, zda má vůbec smysl ji psát.

Zeptám se tedy jinak - bylo tohle dobrodružství testováno na lidech? Tedy hrál ho jen podle přečtení někdo jiný než jeho autor?
Autorská citace #16
8.3.2017 09:33 - Merlin
Tak jsem si to přečetl...nejsem sice profík, ale nějaké ty základy mám :) a to i ze střední, kdy jsem maturoval z kriminalistiky.
Autor dobrodružství si měl především položit základních sedm kriminalistických otázek: kdo, co, kdy, kde, jak, čím a proč. A na základě toho stavět.
chybí mi zde i spousta základních informací a spoustu si jich musím dedukovat. Například mi uniká, proč byl Gerret ve stáji, jestli ho tam někdo vylákal, nebo tam chodil pravidelně, kdy se vražda stala (sice to fantasy středověký veterinář odhadl na sedmou hodinu, ale...copak nikdo neslyšel výkřik? nezkušená ženská zabila chlapa jediným úderem meče?), proč to proboha ta blbka dělala mečem, který si přinesla z pokoje a ne vidlema, které jsou v každé stodole...proč ta blbka, pak meč zase odnesla do pokoje a tam ho schovala? WTF? Motiv? jaký je sakra motiv? peníze? proč? něco se změnilo, že je nutně potřebuje? jakou má Lena inteligenci?
lena při konfrontaci vše popře? Co by měla popírat? Vždyť na ni mají jen, že byla ve sklepě, tak s čím ji chtějí konfrontovat? proč nekonfrontují postavy někoho jiného? mají stejné chatrné alibi. navíc k činu mohlo dojít v rozmezí 4 hodin, tohle není kriminálka Miami.
Autorská citace #17
8.3.2017 10:16 - Maelik
Ne. Jak autor původního dobrodružství netuším, já jsem to na lidech netestoval.

K Melfordu jsem se dostal tak, že jsem byl požádán jednou skupinou, jestli bych jim nedělal PJ. Měl jsem asi měsíc na přípravu, bez jakékoliv předchozí přípravy, takže jsem rychle nastudoval pravidla a postahoval každé alespoň trochu zábavně vypadajcí dobrodružství, které blo na netu a zdarma, vytvořil jsem si top 5 a ty jsem sletoval v jakousi krátkou kampaň s několika nápady na další pokračování, nebo chcešli, druhé jednání kampaně. K dobrodružstvím k prvnímu jednání jsem vygeneroval nějaké ty poznámky, jako překlad některých termínů, občas nějaký ten přepočet statistik apod.

Sešli jsme se, skupina si vytvořila postavy a ve zbylém čase jsme odehráli kratší úkol, aby jsme se dostali k nějaké hře. Bohužel mě pak začalo zkouškové a jim přípravky na přijímačky na střední školy, takže se to de facto rozpadlo.

Pak mi zkouškové skončilo, skupina však už byla plně ponořená do soustředění ze kterého se pravděpodobně dostanou až někdy v květnu, nebo kdy jsou ty zkoušky, a já jsem tak nějak zůstal sám s napůl připravenou kampaní.

Mno a tak jsem se rozhodl ty dobrodružství, která jsem si nashromáždil a do jisté míry i připravil přeložit, a následně udělat tu kampaň tak ay se dala prezentovat. Během práce na Melfordu jsem si řekl, že místo psaní kampaně začnu prostým překladem dobrodružství, páč ty se mohou hodit i někomu jinému a pak je jen podle svých poznámek spojím do původně zamýšlené kampaně.

Čas šel a z Melfordu se postupně stala Censia, což je jméno vygenerované jedním z mnoha generátorů jmen, které se dají najít na netu. A pak přišel den, kdy jsem tohle dobrodružství publikoval na kostce. Přišla kritika ohledně překlepů a nějaké nápady jak to obecně trochu vylepšit. Opravil jsem překlepy a pokusil jsem se co nejméně invazivně dobrodružství upravit podle poznámek, které se tu objevovaly. V současné době je to myslím v takovém stavu, že to dál vylepšit nedokážu bez toho aniž bych to přepisoval pro nějakou konkrétní kampaň a i tam by to pravděpodobně stálo za starou bačkoru, byť možná lépe vypadající.

Kritika se stále snáší a do jisté míry chápu proč, koneckonců dobrodružství má opravdu dvě rozlišné části, jednu logickou, druhoou akční, která působí přilepeně. Možná i byla n základě nějaké kritiky. Koneckonců Melford byl neoficiální dobrodružství lišící se od těch publikovaných v časopisech jen tím, že byl publikován samostatně.

Nicméně, pokud máš něco na srdci, krom toho že to stojí jako celek za starou bačkoru, nebo něco co nebylo opraveno v druhé verzi, klidně to napiš. Pokud je to něco co se dá změnit, či opravit, můžu to změnit a oopravit, zvlášť kdybys měl nějaký nápad jak lépe spojit logickou a akční část. V takovém případě to má smysl, páč to umožní trochu posunout Censii směrem k dokonalosti. Smysl by kritika neměla v případě, že byses jen rozepisoval jak moc to stojí za starou bačkoru jako to udělal Shako, prostě z toho důvodu, že s tím nic udělat nemůžu, leda hodit do koše a to se mi při čase a úsilí do projektu Censia vážně nechce.
Autorská citace #18
8.3.2017 10:28 - Merlin
asdfasdf: tady rozhodně nepadá kritika na tebe, ale na autora...protože je to fakt špatně napsáno
Autorská citace #19
8.3.2017 10:31 - Maelik
No jo..příště zkusím vybrat něco líp napsaného...
Autorská citace #20
8.3.2017 11:05 - Jerson
Jde mi o to, že píšeš, že teď je to víc tvé dílo než dílo původního autora, které neznám. Upravil jsi vesnici, ale je v ní nasekáno dost nesmyslů, a ještě víc je jich v postavách. A pak samozřejmě to co píše Merlin - nevidím v tom žádnou logiku. Vražedkyně nemá motiv, jedná nesmyslně, hromada informací chybí, a podzemí je jedno velké WTF z kategorie "Jak nedělat dungeon".
Své námitky klidně rozepíšu podrobně, ale autoři je někdy nechtějí slyšet, tak mě právě zajímá, jestli o ně vůbec stojíš, třeba proto, aby sis příště buď vybral lepší dobrodružství na překlad, nebo ho mnohem podstatněji vylepšil.
Autorská citace #21
8.3.2017 11:07 - Jerson
Jinak "hodit do koše a začít znovu a lépe" je důležité umění každé tvorby, které bohužel málokdo ovládá. Nicméně bych se ho vůbec nebál, protože pro většinu lidí je umění nezbytné, aby se dokázali posunout dál.
Autorská citace #22
8.3.2017 11:19 - Maelik
Mno, začít znovu a lépe..možná se do toho někdy časem pustím, teď už mám Censie na nějaký čas dost. Není to zaslouženou kritikou, ale spíš, že fakt teď nevím kam s tím pohnout a potřebuju odstup abych byl schopný "hodit do koše a začít znovu a lépe"
Jinak k tomu mému vyjádření, že je to více moje dílo, než původního autora.. Tady je původní dílo k porovnání.
Autorská citace #23
8.3.2017 11:19 - Shako
asdfasdf píše:
Smysl by kritika neměla v případě, že byses jen rozepisoval jak moc to stojí za starou bačkoru jako to udělal Shako


Rozumím, už jdu zase pryč...
Ale jak píše Merlin - není to problém tvého předkladu, ale spíš nápadu původního autora.

asdfasdf píše:
A co se stalo máš v sekci Biřicovy poznámky


Nn, to není to, co hledám. Mám na mysli přehled, aby si vypravěč nemusel domýšlet, co se v příběhu stalo a co mají postavy dělat.

Třeba gumshoe Trail of Cthulhu (třeba tady jsou dobrodružství ke stažení a nahlédnutí) začíná každý příběh několika body:

- hoook (jak nalákat postavy k příběhu), to tam zhruba máš
- horrible truth (soupiska, co se stalo než se objeví postavy), to tam fatálně chybí
- spine (přehled toho, co lze v příběhu dělat a nutné části k vyřešení), to se dá trošku domyslet
Autorská citace #24
8.3.2017 11:35 - Maelik
Shako: zajímavé. Díky. Zkusím se z toho nějak poučit a případně nějak podle toho i upravit Censii, ale teď si fakt dám od ní pár dní pauzu, abych aspoň trochu získal odstup.
Autorská citace #25
8.3.2017 12:53 - efram
Jerosne a mohl by jsi sem celou tu kritiku naspat. Osobně to chápu jako zamyšlení nad tímto příběhem. Dík.
Autorská citace #26
8.3.2017 13:30 - Merlin
asdfasdf: když už tak bych do toho šel asi takto:

Lena a Gerret jsou sourozenci staré vážené rodiny v Censii. Původně měli bratra, ale ten se narodil znetvořený a mentálně pomalejší. Lidé ho šikanovali a trápili a jen lena ho chránila. Nakonec Mipp utekl z vesnice ještě jako malý kluk, pronásledován škodolibými dětmi. Skočil před nimi do řeky a vypadalo to, že se utopil, ale pravda byla, že přežil a za pomocí Leny se ukryl ve starém statku. Čas běžel a Mipp rostl a ve statku objevil starou zakázanou svatyni a "probudil" temnou moc. Díky ní se vylepšila jeho mysl, ale prohloubilo se jeho tělesné znetvoření a zlá stránka. lena ho mezitím tajně podporovala a nosila mu jídlo. (mipp studoval zakázané knihy, které nalezl v tajné svatyni - o statku se říká, že jeho majitele odnesl čert stropem a nikdo tam nechodí)
Po mnoha letech se Lena a Grett stali spolumajiteli hostince. Celkem se jim dařilo, ale Mipp potřeboval po Leně peníze na nákup nových a nových ingrediencí, aby mohl napravit své pokroucené tělo. Lena často brala společné peníze a podle Gretta je "utrácela" za milence a cetky. Dost se kvůli tomu hádali.
lena jednoho dne navrhla prodat severní louku a našla kupce, bohatého statkáře, který potřeboval novou pastvinu, ale Grett s tím nesouhlasil. Mipp ale na lenu tlačil a ta svého mladšího bratra bezmezně miluje a proto se rozhodla Gretta zabít a stát se dědičkou (ze zákona, bez poslední vůle).
Měla to v plánu udělat sofistikovaně, ale Grett zjistil, že Mipp žije a co dělá (viděl ho ve svatyni) a rozhodl se to jet nahlásit do chrámu/města. Lena ho ve stáji v návalu vzteku zabije vidlema (jeho mečem, který má u sedla)....

eh...zapomeň na to..ten případ je blbej od začátku a musel by se celý přepracovat....podle původního spáchala vraždu plánovaně (a zajistila si aliby), ale byla tak blbá, že neuklidila stopy...kdyby jednala v afektu a spontánně, jak by správně měla...bylo by složitější zajišťovat alibi...i když..mohla by odtáhnout tělo do sena, umýt se a pak teprve sehrát scénu s hádkou s Magdalenou...ale to by zase chyběla scéna s alibi...
Autorská citace #27
8.3.2017 13:47 - Jerson
asdfasdf píše:
potřebuju odstup abych byl schopný "hodit do koše a začít znovu a lépe"

Nebo jinak - ne hodit do koše, ale založit, nejlépe včetně kritických poznámek a nápadů na řešení k pozdějšímu studiu a poučení.
Autorská citace #28
8.3.2017 13:55 - Sparkle
Gerreta by mohli najít na Magdalenině pozemku, na první pohled je příčinou smrti ubodání včelama, při ohledání se ale ukáže, že ho někdo nejspíš zapíchnul vidlema (a pak utekl, protože ho napadly včely). Lena s Gerretem jeli ten den za Magdalenou do jejího včelařství, protože tam se pořádala nějaká párty (kde budou i ty další postavy z původního dobrodružství) tam se právě nějak nepohodli a Lena zabila Gerreta. Magdalena o zločinu ví a kryje Lenu, protože Lena na ni má taky špínu, Magdalenin med je vytuněný nekromantickými dryáky z Mippovy laboratoře, nebo její včely jsou divný, s nima pak může být zajímavý kombat.
Autorská citace #29
8.3.2017 13:58 - Tarfill
To asdfasdf:
Haleď buď v klidu. Já si teď chystám jedno dobrodružství, které plánuju dát taky veřejnosti. A protože to bude mít desítky stran (odhadem tak 50), tak jakákoliv oprava po případné kritice bude o to výživnější...
Těchhle pár stran se přepracuje vcelku snadno. ;-)
Autorská citace #30
8.3.2017 14:47 - Merlin
Je potřeba mít i jiné podezřelé, aspoň na chvíli: kovářka byla tajnou milenkou, ale Gerret ji odkopl, tesař mu dlužil peníze, Gerret byl taky celkem hajzl na prachy a tajný lichvář, kterýmu dlužila půlka vesnice.
Autorská citace #31
8.3.2017 14:51 - Tarfill
Na druhou stranu pokud je původní myšlenka hrát to s úplnýma začátečníkama, přílišná složitost či náročnost by je mohla zase semlít...
Autorská citace #32
8.3.2017 15:18 - Merlin
Tarfill: ale ten případ je fakt blbě postavenej, nelogickej a to i pro začátečníky....prostě pohozená mrtvola (debilně zabitá) a hloupý pokus k tomu tam napasovat "podezřelé a svědky"
Autorská citace #33
8.3.2017 15:31 - sirien
...a stejně z toho asdfasdf zjevně dokázal udělat slušnou session ve své hře :)
Autorská citace #34
8.3.2017 15:51 - Jerson
Siriene, podle toho co píše právě nic takového neudělal a tohle dobrodružství sepsal, ale nehrál.
Autorská citace #35
8.3.2017 15:51 - Tarfill
Merlin píše:
ten případ je fakt blbě postavenej

S tím souhlasím, já jen aby se ty úpravy nevymkly kontrole... ;-)
Autorská citace #36
8.3.2017 16:33 - Maelik
Ehm... Merline, takto, já uznávám, že to není asi nejlépe postavený případ na světě, ale přijde mi, že další podezdřelí a případně další motivy by to naopak mohly dost zkazit. Momentálně je to postavené na tom principu, že sedm z devíti podezdřelých si poskytuje neprůstřelné alibi a dva podezdřelí mají slabé alibi a tudíž to je jeden z nich, přižemž z těch dvou práskne toho druhého aby si zachránil svou kůži. V zásadě je to jen další úloha typu zebra, akorát se tentokrát neřeší kdo chová zebru a kdo kanárka, ale kdo je vrah.

Pokud jde o logičnost..já nevím. Mě připadaá vcelku logický, ale to může taky být prostě autorská slepota, takže pokud bys to mohl nějak konkrétně rozvést, tak budu jenom rád.
Autorská citace #37
8.3.2017 17:36 - Sparkle
asdfasdf píše:


Nedává smysl, že jediní podezřelí jsou lidi, co byli ten večer v hospodě.
Týpek neumřel v hospodě ale ve stájích. Tam za ním mohl dojít kdokoliv z vesnice.
Autorská citace #38
8.3.2017 18:32 - Log 1=0
Já nevím, zkusím tu hádanku luštit, dejme tomu, že jsem dostal z postav to, co je v rámečcích.
Jediný, kdo má smysluplný motiv, o kterém vím, je Lena. OK, hlavní podezřelý, ale nic moc tedy.
Lena má alibi. Hádala se ve sklepě s Magdalenou. Mohou lhát, ale proč by to dělaly, hlavně tedy Magdalena?
Irena a Deborah byly nejspíš vevnitř, ale popravdě, skutečně si všímáte všech lidí v hospodě, co dělají a kam jdou?
Tom byl vevnitř a ožral se.
Elas a Gritta byli spolu venku. Pozor, můžou být milenci. Popírají to, a Reiner to vlastně potvrzuje, ale ten je nejspíš nehlídal a vyhlížel Marieku.
Reiner se prokazatelně potloukal kolem hospody, a nemá alibi. Nepotřebuje komplice, co by ho kryl. Má pro to věrohodné vysvětlení, ale to může mít jednak smluvené (co když s tou Mariekou přeci jen něco má?), jednak se dá snadno zařídit (prostě tak dlouho dolézat za nějakou holkou, dostat "slib", který ale je tak vynucený, že téměř jistě nebude splněn). Podezřelé.
A mohl to být i někdo další, ve vesnici je určitě plno lidí, kterým rodina potvrdí, že byli celou noc v posteli, i když to není pravda.
Lena je tedy pořád nejpodezřelejší. Mohla to udělat, třeba i o chvíli dřív nebo později po hádce s Magdalenou (dobu smrti musím brát jako velmi přibližnou), a jediná má zjevný motiv. Jako klasický detektiv jsem v koncích, v drsné škole bych prudil hlavně Lenu-ale nic nemám, pokud se sama nevzdá, tak mám smůlu. V kriminálce bych protočil všechny novým kolečkem s důrazem na Lenu. Totéž co předtím, nemám v ruce nic.
Autorská citace #39
8.3.2017 18:55 - Merlin
asdfasdf píše:
Momentálně je to postavené na tom principu, že sedm z devíti podezdřelých si poskytuje neprůstřelné alibi a dva podezdřelí mají slabé alibi a tudíž to je jeden z nich, přižemž z těch dvou práskne toho druhého aby si zachránil svou kůži.


ehmm...to jako vážně? neprůstřelné alibi?...nechci tě zklamat, ale rozcupuji jejich alibi během pěti dobře míněných otázek...a co se týká slabého alibi....jaks na to přišel? Proč by měly mít ty dvě slabé alibi? Naopak, vzájemně si ho poskytují a postavy na ně vůbec nic nemají....

Promiň nic osobního, ale tady jsi vedle jak ta jedle..hooodně vedle :)
Autorská citace #40
8.3.2017 19:16 - Maelik
To co podkopává Lenino a Magdalenino alibi je to, že jediná úplně střízlivá osoba v lokále, Deborah, tvrdí, že obě odešly do sklepa, a že slyšela řvát jen Magdalénu. Ergo, pokud to měly smluvené, magdaléna mohla dělat, že se hádá s Lenou o které se ví, že v naštvanosti tichne a proto nikomu nepřišlo divné, že slyší jenom Magdalénu. Proto je jejich alibi nejslabší... Nicméně, jak sis asi všiml, veškeré důkazy jsou výpovědi místní drbny, která ve zkratce naznačuje, že ve sklepě po dobu hádky byla jen Magdaléna a místního podivína, který si je jistý, že tou dobou někdo vylezl ze sklepa poklopem u stájí. Nicméně to jsou místní drbna a místní existence, takže v reálu nic moc, ale na zebru dostatečné. Otázkou je, co s tím?
Autorská citace #41
8.3.2017 19:55 - Log 1=0
Alibi Leny a Magdaleny není v tom, že by je slyšela Deborah, ale že ho potvrzují JEDNA DRUHÉ. Ono jakkoli je to v rozuzlení popsáno jednoduše, přesvědčit někoho, aby mě kryl v případě zločinu, není žádná prdel. Nejslabší "alibi" má Reiner, kterého většinu času nikdo neviděl.
BTW neviděl nikoho vylézat ze sklepa, jen otevřený poklop, což může mít tisíc nevinných vysvětlení, a Lena to může snadno popřít. Budou to dvě tvrzení proti jednomu (což by platilo, i kdyby Reiner identifikoval Lenu s mečem). Jediné vodítko je úvaha "vypravěč mluví o poklopu od sklepa, takže asi bude sklep důležitý". A ta není regulérní ani omylem.
A když už jsme u toho, nemáme ani nejmenší představu, jak ten hostinec vypadá! Polohu poklopu, stájí, hostince, brány, latrín. Nevíme kde mohl kdo koho potkat a vidět.
Hlavně že máme lineární dungeon, na který vůbec nemusí dojít.
Autorská citace #42
8.3.2017 19:58 - Jerson
Než něco napíšu - Asdfasdf, máš za úkol vzpomenout si a napsat, v kolik hodin jsi včera večer šel na záchod. Pak můžeš zkusit tu samou otázku u deseti lidí, kolik z nich ti na ni odpoví, notabene pokud byl v tu dobu v hospodě.
Autorská citace #43
8.3.2017 20:19 - Maelik
Log 1=0 : Je fakt, že jsem mapku hostince vypustil s tím, že zmínka "poklop je o vchodu do stájí" by měla stačit..evidentně jsem se mýlil. No nic, nováčkovská chybka, v dalším updatu ji doplním.

Jerson: Zhruba kolem sedmé, pak kolem desáté a pak kolem jedné, páč jsem jaksi k večeři vypil cca litr a něco kofoly. Ale jo, beru, zkusím někde vyhrabat návod "Jak psát detektivku" a celé to překopat tak aby to znělo alespoň trochu regulérně.
Autorská citace #44
8.3.2017 20:34 - Log 1=0
Abych to pojal trochu konstruktivněji a jen nepéroval dobrodružství, jehož úprava dala ASDFASDFovi určitě dost práce, tak skusím navrhnout pár úprav. Ani pak nebude neprůstřelné, ale věřím, že to zalátá ty největší díry.
Co se týče časových údajů, lze říci, že se vše podstatné událo v době, kdy se ze sklepa ozýval křik. Tom by si mohl pamatovat, že se ozýval, když se jeho žena vytratila s potenciálním milencem.
Deborah si toho mohla všimnout a říct, že Tom zůstal sedět jako hromádka neštěstí.
Kovářka by mohla určit čas hádky. Většina lidí si na čas nevzpomene, ale jedna by mohla.
Gretti a Elas by mohli jít dovnitř, když uslyšeli kroky směrem od hospody.
Reiner by mohl říct přímo že viděl někoho vylézat poklopem, ale neuvést co tam vůbec dělal on.
Marieka by se mohla sama přihlásit (Reiner je teď hlavní podezřelý), že tam s ní měl schůzku (na kterou !pozor změna! dorazila, i oškliví lidé si mohou někoho najít), a nezávisle potvrdit osobu v poklopu a chování těch dvou na dvoře.
To už jsou dvě svědectví přímá a další dvě nepřímá. To by třeba mohlo Magdalenu zlomit. Sice by to bylo pořád dost předčasné, ale pořád lepší, než když k ní půjdou s prázdnýma rukama. Nebo by to mohla být indicie k prohledání sklepa, kde by našli vražednou zbraň (pořád dost neinteligentní úkryt, a nedbalost biřice, ale taky vnímám jako posun k lepšímu). To už by měla být zřejmá situace.
Pokud postavy nezískají potřebné informace, protože zanedbají něčí výslech, tak #sorryjako vyšetřovatel musí vytěžit všechny svědky co to jde, zvlášť, když jich má málo, a hmotných stop ještě míň, jinak má smůlu.
Autorská citace #45
8.3.2017 20:56 - Maelik
Log 1=0 : Máš moje nejvřelejší díky, páč jsi přišel na to jak to upravit tak, aby to dávalo smysl bez kompletního překopání.
Autorská citace #46
8.3.2017 21:04 - Aegnor
asdfasdf píše:
Ale jo, beru, zkusím někde vyhrabat návod "Jak psát detektivku" a celé to překopat tak aby to znělo alespoň trochu regulérně.

Začal bych Sirienovým článkem Detektivky v RPG, který jde použít i jako skvělý rozcestník na mnoho dalších článků zde na Kostce.
Autorská citace #47
8.3.2017 21:42 - Jerson
Ono by hlavně bylo třeba překopat i vesnici. Patnáct domů, z toho jeden rychtář, jedna kovářka, kořenářka, včelařka, hospoda, biřic(!), zvěrolékař ... kdo tam dělá na polích?
Stejně tak v sedm hodin večer na vesnici spí jen nemohoucí a nemluvňata, ostatní ještě makají.
Jít se hádat do sklepa, když má hostinská hosty, a kvůli čemu vlastně? Nikde není řečeno, co v tu dobu dělal ten zabitý, kdo ho viděl naposled.
Dále to že je den těsně po vraždě hospoda smutečně vyzdobená - když mladé holce někdo zabije bratra, fakt bude mít tendence ze všeho nejdřív vytvářet smuteční výzdobu?

A jinak nejpodezřelejším je týpek, který skupinu na celou akci poslal, protože musel vědět dopředu, že k vraždě dojde, nebo se o ní dozvědět hned po činu.

Btw ten čas - kolik hodin mají v hospodě? Kolik hodinek nosí lidé na ruce? Jak přesně dokáže zvěrolékař určit dobu smrti, s přesností na minuty?

Mimochodem z výslechu neplyne žádný důkaz o tom kdo vraždil. Takový pachatel by se nepřiznal ani inspektorovi Colombo.
Autorská citace #48
9.3.2017 12:29 - Merlin
Ne, bohužel ani Log 1=0 tomu nedal záchrannou vestu. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc zjišťuji, že celý ten případ je kravina. A postavy nemají naprosto žádnou šanci někoho usvědčit (pominu-li to, že je to pro Dnd a v podstatě stačí pár správných hodů na Vnímání, pátrání a sociální skilly...kdy postavy poznají, že jim někdo lže.)
Co mi hodně chybí jsou jakékoliv staty hlavní postavy Leny. Proč jsou tam proboha staty každýho nýmanda ve vesnici a chybí tam informace o inteligenci, moudrosti a charismě hlavního viníka? Nehledě na to, že tam chybí informace o její síle a zdatnosti boje s mečem. A pořád mi uniká, proč ta blbka měla ve svém pokoji meč a proč ho použila...to fakt jako bylo:
Lena jde za Magdalénou a řekne ji, že potřebuje spolupráci aby mohl zabít bratra. Pak jde s ní do sklepa, ze sklepa pro meč (ano, mohl být ve sklepě), pak jde do stájí s mečem, kde je náhodou její bratr, toho sejme stylem Blade do hlavy (zkušeně si vybrala hlavu, protože je to největší část lidského těla...a nejměkčí)... pak celá od krve jde do svého pokoje (kudy, to netuším) a tam schová meč a vrátí se do sklepa a společně s Magalénou do hospody...to fakt neeeee.

(to pomíjím Jersonovi jasné výtky)

Za mne...skutečně vezmi celé dílo a zahoď ho. Jeho autor je diletant :). Vystavěj si vlastní příběh
Autorská citace #49
9.3.2017 12:46 - Jerson
Jinak finální podzemí je taky super. Zvlášť ty dvoumetrové dveře (na šířku), žádné zásoby jídla, vody, žádný systém nakládání s odpadem, nemluvě o osvětlení, přívodu vzduchu, vytápění. Rychlost koňského trysku 8 mil za hodinu je směšná, pokud je to hodnota z pravidel, tak se chytám za hlavu, a to že Lena jede mimo cestu, aby mohla být stopována, nebo to, že se za ní postavy okamžitě vydají (po svých?), to že jede rovnou k bratrovi (proč?) a ten že se na příchod nezvaných hostů nijak nepřipraví ...
Mimochodem včelařka, pro kterou jsou včely celý život, a ona je klidně opustí za nějakých 100 zl, když jí vlastně nic nehrozí? 27letý statkář? Ne že by to nebylo možné, ale to mu zemřel děd i otec? 20letá manželka, která se už od svého muže straní? Kdy měli svatbu, proč nemají děti, a co dělají na večeři v hospodě? Jak se vlastně ta hospoda uživí - z těch deseti štamgastů, z nichž pět musí dostávat práci od jiných lidí, nebo spíše kvůli práci odcházet i jiné vesnice?
Mimochodem peníze za louku na vesnici, v době plus mínus středověku, když si může dovolit dát 100 zl za alibi? Nevím, kolik je 100 zl, ale tenhle motiv je strašně hloupý.

Na motivy této zápletky by se dalo udělat celkem rozumné dobrodružství, ale bylo by třeba překopat prakticky každou jednotlivou informaci.
Autorská citace #50
9.3.2017 14:02 - Log 1=0
Tak já říkal, že to nebude neprůstřelné. A potvrzuje se, že jakmile děláte dungeon, je třeba ho dát přečíst nejdřív Jersonovi, jinak v něm najde milion chyb (poznámka míněna pozitivně směrem k Jersonovi, byť tak nemusí vyznít).
Jerson píše:
Na motivy této zápletky by se dalo udělat celkem rozumné dobrodružství, ale bylo by třeba překopat prakticky každou jednotlivou informaci.

A tak proč ne, když už jsem to začal látat, můžu s tím ještě chvíli pokračovat. Jestli to pak bude použitelné, to ať posoudí publikum.
Vesnici je třeba mít alespoň pětkrát větší, s tím, že je sídlem řemeslníků se spádovostí několika sousedních. Izolovanost je stejně iluzorní už tak. Navíc, má li tam být hospoda, musí to být alespoň při okresní cestě.

Věk postav a jejich rodinné postavení? Není vysloveně nereálné (svatbu mohli mít v patnácti), sice je podivné, ale dá se nějak ad hoc vysvětlit, případně upravit.

Zabitý mohl opravovat vůz, dobrý důvod, proč být celý večer ve stáji a nikomu nechybět.

To, že má hostinská meč mi přijde jako dost zásadní připomínka. Velká celokovová zbraň je drahá jak prase, má ji jen ten, kdo ji potřebuje. Spíše nějaká lovecká zbraň na dálku (krátký luk, lehká kuše-pokud takové věci v settingu jsou). To vyřeší i problém špinavého oblečení.

Sto zlatých a louka u potoka jsou absurdní důvody k vraždě. Bez debaty. Je třeba přijít s něčím zcela novým, ideálně aby zahrnoval Lenu i Magdalenu. Mohly by být milenky. Z toho by mohl koukat pěkný průšvih, kdyby se to někdo dozvěděl. Klidně i upálení na hranici, ale pro hostinkou i její dodavatelku by i ryze společenský dopad mohl mít závažné dopady ekonomické a vůbec. Spíše to však bude nějakým způsobem trestné.
(Když už jsem zmínil tu hranici, máme tu kovářku (mužatka a stará panna s černou kočkou, zdá se mi), místní starou bylinkářku a staropanenskou včelařku. Být inkvizitor, mám tři dobré tipy, a klidně by se to mohlo ještě rozvinout.)

Spíš než na pokyn náhodného kolemjdoucího by tam měli jet navštívit starého kamaráda/strýčka/cokoli podobného, který je rychtářem. To by mohlo vysvětlit důvěru, kterou k nim chová. (Odznak úřední moci přenechat partě náhodných příchozích, kteří tvrdí, že jdou z popudu cizího člověka navštívit čerstvě zavražděného a jeho sestru? Jako vážně?)

Dungeon je neopravitelný, bohužel. Nenapadá mě, jak opravit Jersonovy připomínky, naopak bych ještě něco přidal (Místnost plná pavouků, kteří začnou útočit, když v ní něco hledám? Proč je nekromant nevyhubí? Odkud má mrtvoly? A to si nikdo nevšimne že má za humny nekromanta? Tam by vážně měl jet vyšetřovat spíš inkviziční tribunál.), takže zcela vypustit, nebo napsat od nuly.

Staty mi přijdou naopak naprosto zbytečné. Fyzické při vyšetřování nehrají roli, a duševní by spíše kazily atmosféru. Spíš bych je naopak vymazal a prohlásil dobrodružství za systémově neutrální.
Autorská citace #51
9.3.2017 14:26 - Merlin
Log 1=0 píše:
Staty mi přijdou naopak naprosto zbytečné. Fyzické při vyšetřování nehrají roli, a duševní by spíše kazily atmosféru. Spíš bych je naopak vymazal a prohlásil dobrodružství za systémově neutrální.


staty bylo myšleno to, že netuším jak je lena inteligentní, moudrá či charismatická....samozřejmě by mi to stačilo nějak popsat: jedná se o bystrou, ale naivní osobu. Nebo, je sympatická a má velké přesvědčovací schopnosti atd.
Autorská citace #52
9.3.2017 14:43 - Log 1=0
V jádru tvrdá a bezohledná, ovšem když chce, mí se tvářit a chovat mile a přátelsky.Je spíše chytrá než hloupá, ale nějak zvlášť. Což jí ovšem nebrání považovat se za velmi inteligentní. Nemá žádné velké ambice, ale když něco chce, jde si za tím.

Tak nějak co mě napadlo.
Autorská citace #53
9.3.2017 14:54 - sirien
Až to vytvoříte, tak to pošlete Aegnorovi, v rámci svého sebevzdělávání vám z toho určitě rád udělá hezké PDFko :)
Autorská citace #54
9.3.2017 15:21 - Jerson
Log 1=0 píše:
Zabitý mohl opravovat vůz, dobrý důvod, proč být celý večer ve stáji a nikomu nechybět.

Tak třeba od toho mají ve vesnici tesaře a kovářku, oba sedí v hospodě, oba opilí.

Asi bych nezkoušel zalátat díry v tomto konceptu, spíše postavit koncept nový. Rozhodnout, zda jde o cílenou vraždu nebo vraždu v afektu, jednu nebo druhou verzi rozpracovat víc, vyhodit biřice, vyhodit zvěrolékaře, posunout věk postav k vyšším hodnotám.
Naopak vesnici by nebylo třeba zvětšovat, klidně může jít o vraždu ve fakt malé vesnici, kde každý obviňuje každého, vyplavou na povrch staré křivdy a hádky mezi sousedy a rychtář na to nestačí, tak pošle do města pro vyšetřovatele. A čirou náhodou se objeví družina, o které se domnívá, že ji z města poslali vyšetřit vraždu, a tak s nimi (v mylném předpokladu) takto začne jednat, aby na ně celé vyšetřování mohl hodit, protože na řešení sousedských sporů je už moc starý a nechce si to u všech rozházet.
Spor mezi sourozenci o louku může být v tom, že majitel hospody (zase - přidat na věku) se jí chce zbavit, ale jeho sestra ví, že je tam staré bojiště, ze kterého její postižený bratr tahá mrtvoly na své pokusy, ale to nesmí říct, ... nebo tak nějak.
Autorská citace #55
9.3.2017 16:40 - Log 1=0
Jerson píše:
Tak třeba od toho mají ve vesnici tesaře a kovářku, oba sedí v hospodě, oba opilí.

Taky k tomu vozu mohl mít citový vztah. Nebo být lakomec a chtít ušetřit. Nějaké detaily o povaze mrtvého by se tam ostatně hodily.

Jako na tom, co píšeš něco je. Ale já bych to ještě úplně nezatracoval. Ostatně nedělám víc či míň, než že tu píšu pár nápadů do diskuse. Jestli to bude někdo skutečně předělávat, bude to Asdfasdf, a ten si už vybere sám, které rady mu budou připadat užitečnější.
Autorská citace #56
9.3.2017 22:36 - chrochta
ad vůz: Ono ti sice možná vypadá divně, ale lidé na venkově si spoustu věcí doma, včetně nářadí, opravili (vyrobili) sami a nepotřebovali k tomu specializované řemeslníky. Tesař je ostatně spíš na stavby (na vesnici toho dlouho do 19. století bylo mnohem víc ze dřeva než z čehokoli ostatního, a třeba takový krov vyžadoval ke konstrukci "odborníka"). Vůz sám je poměrně drahý a fakticky jde jen o konstrukci podvozku, na které se dle potřeby měnily nástavby. Gerrit třeba prostě předělával žebřiňák na valník nebo vyměňoval "brzdy" (tyč sloužící jako páka, kterou se rozorávaly při brždění silnice).

ad "mladý" statkář: Dle jedné demografické studie se na statku jen zřídkakdy sešel děd s dospělým vnukem. Dědoušek tedy už leží pár let pod drnem. A tatík? Mohl na něj spadnout strom, mohl se ožrat jako čuně a udusit se zvratky, mohlo se s ním potkat splašené dobytče, mohl si uhnat zápal plic...

ad hospoda: Do hospody se chodilo hlavně pokecat a zachlastat (voda je pro zvířata a na mytí, k pití a k vaření je pivo). V hospodě se vaří medovina, ale nejspíš taky pivo (asi ne nejlepší, ale zase je po ruce a levné). Případně pivo může Gerrit s Lenou dovážet (vida, proto mají na tak malé vesnici vůz). Kromě toho se v hospodě taky prodávalo - potulný kramář se tu může ubytovat a ještě se mu sem sami slézají potenciální zákazníci. Je klidně možné, že si obchodem přilepšují Gerrit a Lena.

Zvěrolékař je ve skutečnosti obyčejný sedlák, který jen rozumí zvířatům lépe než sousedi. Eventuálně si ještě přivydělává jako řezník (ten, kdo umí odborně bourat maso a správně z něj vyrábět žádané laskominy; porážet zvířata vesničané zvládnou sami, ale s vařením to je o dost horší). Magdalena se taky věnuje včelařině "na vedlejšák" (byť med a hlavně vosk dost sypou... a možná i jiné věci, jako třeba propolis a tak), ale není to žádná statkářka, nýbrž jen domkářka, zahradnice (větší zahrada, žádné obilí, ale spíš sad a zahrádka se zeleninou a řepou). Ani tesař se v tak malé vsi neuživí řemeslem - buď je někde na statku jako podruh a řemeslo je jen jeho vedlejší "kvalifikace", nebo je sourozenec nějakého domkáře a živí se tím, že pracuje v širokém okolí a tedy dost cestuje. Irena možná bude i porodní bába (kovářky jimi bývaly). Deborah je výměnkářka ze statku nebo z chalupy, která se ke stáru věnuje bylinkám (kvůli stáří už namáhavou práci nezvládá).
Autorská citace #57
10.3.2017 08:48 - Jerson
chrochta píše:
Ono ti sice možná vypadá divně, ale lidé na venkově si spoustu věcí doma, včetně nářadí, opravili (vyrobili) sami a nepotřebovali k tomu specializované řemeslníky.

Však já vím :-) Jen mi přišlo vtipné, že ve vesnici se dvěma specialisty by se takovou věc dělal sám, navíc večer a ve stáji. To co ve stáji dělal by vůbec chtělo lépe popsat.

chrochta píše:
Do hospody se chodilo hlavně pokecat a zachlastat (voda je pro zvířata a na mytí, k pití a k vaření je pivo).

V takhle malé vesnici hospody nebyly a lidé se spíše sešli u někoho doma či před dílnou. Leda by vesnice ležela na hlavní cestě a fungoval by tam zájezdní hostinec.
Nicméně to s vodou a pivem - fakt by mě zajímalo, kde poprvé se tenhle nesmysl objevil, ale od té doby ho všichni kopírujou a opakujou. Ale ne. Lidé vždycky pili vodu. Na vesnici tuplem. To až moderní doba vidí v pití vody něco zvláštního a neobvyklého.
Autorská citace #58
10.3.2017 08:58 - Jarik
Pití piva??? ve středověku?
A já myslel, že to byla kaše. ...proto existují termíny "ožrala" (z jídla) a "opilec" (z pití např. vína). :)
Autorská citace #59
10.3.2017 11:41 - Maelik
Jarik: Takto, pivo ve středověku, alespoň podle toho co se dá vygoodlit, nebylo filtrované, takže v tom co jsi dostal do sklenice bylo poměrně dost pevných částí kvůli kterým se pivo pilo brčkem. -z popisu mi to připomělo jak vypadá vláknina, např. psilium, rozpuštěná ve vodě, jestli jsi to někdy viděl. Takže asi spíš něco takového, než bramborová kaše.
Autorská citace #60
10.3.2017 12:27 - Jerson
Už jsme sice OT, ale fakt by mě zajímalo, kdo tyhle věci píše. Pivo brčkem?
Autorská citace #61
10.3.2017 13:05 - Merlin
Tak na to koukám...chtěl jsem se ozvat, že to je totální kravina a historiky ani záznamy, dokonce ani obrazy nepotvrzená...
Autorská citace #62
10.3.2017 14:05 - Maelik
Jerson: např.tady

Jinak samozřejmě nejsem expert, jen jsem provedl klasický postup 5minutového googlení.
Autorská citace #63
10.3.2017 14:08 - Sparkle
Že v každý fantasy vesničce, ať je sebemenší, je kovárna a zájezdní hostinec, i když by se to reálně neuživilo, je holt žánrový prvek fantasy. Já bych to tam nechala, i když to nemá logiku. Okolo kováren a zájezdních hostinců se točej zajímavý zápletky.
Autorská citace #64
10.3.2017 14:22 - Jerson
No, já jsem že staré školy, takže unformace z googlu beru, pokud za nimi stojí texty vydané knižně, prošly kritickými připomínkami.
Třeba na netu se často dočtu, že voda byla závadná a tak ji lidé převařovali (třeba právě v pivu). Přitom je to blbost - povědomí o existenci nížinách škodlivých bakterií, které se zabijí převařením je dost pozdně novověká informace, a dřív měl každý dům nebo blok domů vlastní studnu, a města měla kašny v různých podobách, což byly všem dostupné zdroje pitné vody. Ještě za mého dětství byly na vesnicích studny s pitnou vodou. A až poválečné rozšíření umělých hnojiv a nárůst průmyslu i povědomí o znečištění způsobily, že se lidé začali bát pít vodu i z malých lesních potoků, nebo nedej bože z menších řek, což je v "méně civilizovaných oblastech" pořád celkem normální věc.

Věřím, že kdyby bylo pití piva brčkem rozšířené, tak se o tom určitě mimoděk zmínili tehdejší kronikáři, bylo by to běžné na tehdejších malbách a dřevorytech, v muzeích bychom měli "brčka na pivo způsobená zlatem" vedle "brčka na pivo používané chudinou" a podobně. Ne že by pivo nemohl pít brčkem nikdy nikdo, ale že by to byl běžný jev, tomu nevěřím.
Autorská citace #65
10.3.2017 14:29 - Vojtěch
Stejně jako se můžou točit kolem tuny jiných blbostí. Spíš typická vesnice ve Fantasy (tj. kdy dobrodruhové zaznamenají, že jsou v civilizaci) je ta s hospodou a kovárnou, případně tržištěm. vesnička středisková, dalo by se říct.

Jinak prvky pro zajímavé příběhy na kdejaké vsi jsou místa, kde se potkávají lidi, nebo kde je něco tabuizovaného:
studna
stavení někoho neoblíbeného
poustevna
brloh obecního blba
opuštěné stavení někoho neoblíbeného/pověst že tam straší
pořebiště, pokud je nazahrabávají pod macešky
milovací chajda
obecní rybník či říčka
studánka s léčivou vodou
strom zachránce
oltářík/svatyně/boží muka
atd.
Autorská citace #66
10.3.2017 14:36 - Sparkle
Jojo ale i tak si myslím že kovář a hostinský budou první NPC, který GMa do toho napadnou. Je to takový záchytný bod.
Autorská citace #67
10.3.2017 14:36 - Maelik
Jerson: Bohužel u sebe nemám knihovnu s poilcemi knih na každé téma, které může přijít na pořad dne. Pokud je potřeba něco rychle dohledat, tak než vážit cca 90 minutovou cestu do knihovny, tu celou prošmejdit abych zjistil, že ty dvě obskurní knihy, které se danému tématu věnují jsou rozpůjčované a následně jel domů, to radši zkusím otázku vrazit jak v češtině tak v angličtině do googlu a zkouším najít co nejhodnověrněji se tvářící zdroje. V tomto případě se o starověkém pivu všeobecně mluví jako o prakticky kaši, která se filtrovala brčkem (resp. slámkou) a lze to najít např. na malbách a popisech z Mezopotámie a Egypta. O stedověku se píše jen, pokud něco, že pivo stále obsahovalo relativně hodně pevných částic, nicméně už nikde ani zmínka o brčku, z čehož soudím že vypadalo tak nějak jako kdybys do dnešního piva nasypal lžíci, možná dvě psylia. O brčku ve středověku se zmiňoval jeden, možná dva zdroje z těch asi šesti, které jsem našel, autoři těch článků se ovšem mohli splést.

Jak říkám, nejsem expert a ani jsem nikdy nečetl nějakou odbornou literaturu na toto téma, takže se rád nechám poučit.
Autorská citace #68
10.3.2017 14:41 - Vojtěch
Sparkle: To sice jo, ale právě proto jsou tu random tables, aby to rozhodily :D
Autorská citace #69
10.3.2017 15:23 - Jerson
ASDFASDF - já se středověku nevěnuju už dvanáct let, takže jsem své knížky z toho období už prodal, ale na věci to nic nemění - některé závěry mi přijdou podivné (tedy i pokud pominu, že lidé píšící články některé věci málokdy vyzkouší, třeba pití něčeho hustého / obsahujícího částice brčkem. Takže se zeptám jinak - v čem to brčko má pomoct? Podle mé zkušenosti čím hustší nápoj, tím věští je potřeba otvor pro komfortní pití, a logika hustší nápoj => použiju brčko mi zcela uniká. Takže tady se rád nechám poučit já (a v praxi otestuju na synovi)
Autoři se nemuseli splést - mohli vyjít ze stejného zdroje, který popisuje nějaké poměrně specifické a nepříliš časté, ale o to zajímavější použití, a provést jeho zevšeobecnění. Narážím na to v mnoha jiných oblastech, takže bych se tomu vůbec nedivil.
Autorská citace #70
10.3.2017 16:26 - sirien
Sparkle píše:
Že v každý fantasy vesničce, ať je sebemenší, je kovárna a zájezdní hostinec, i když by se to reálně neuživilo, je holt žánrový prvek fantasy.

Ne, neni.
Autorská citace #71
10.3.2017 16:42 - Shako
sirien píše:
Ne, neni.


Tak je to settingový prvek u settingů, které si nehrají na logiku ala DnD/DrD? :)

Mě tedy fascinuje, jak vám vše vadí takové detaily. Ale já bych to vůbec neřešil poté, co tam autor dal ten dungeon, který je mnohem větší pěst na oko než cokoliv z toho co padlo - studna, pivo, vůz...
Autorská citace #72
10.3.2017 17:26 - Šaman
No, dungeon JE žánrový prvek DrD/DnD like fantasy :)
Ona ta kovárna a hostinec asi taky, ale detektivka ne. Buď to mohl být kdokoliv i kdyby nějaký očitý svědek tvrdil, že to viděl (čaroděj s metamorfózou může vypadat jako kdokoli). Že je to málo pravděpodobné? No, čaroděje tam nakonec stejně máme, že? :)

Pokud to má být realistická detektivka, pak najednou vadí, že ta vesnice nedává žádný smysl. Buď je to vesnice pro dobrodruhy (z pěti domů je jedno hostinec, druhé kovárna a třetí obchod - ke všemu jsou i tabulky cen ve zlaťákách), nebo je to historicky vypadající vesnice, kde zlaťák nikdy nikdo neviděl, kovář je jeden na celou župu (všechny okolní vesnice) a místo mečů vyrábí nářadí, jeden je farář, jeden lovčí (oba opět pro více vesnic) a zbytek se živí na poli. Pak má smysl řešit, jestli je podezřelé, kdo už spí a kdo nespí, nebo kdo má jaké motivy.

Nerealistická detektivka tohle řešit nemusí, protože postavy si mohou hodit na detekci lži, detekci přesvědčení, použít sugesci, hypnózu, prostě fantasy řešení.
Autorská citace #73
10.3.2017 17:46 - sirien
Šaman píše:
Ona ta kovárna a hostinec asi taky

kovárna a hostinec možná.
kovárna a hostinec v každé zapadlé díře - ne.
Autorská citace #74
10.3.2017 17:47 - Sparkle
Šaman píše:
detekci lži, detekci přesvědčení, použít sugesci, hypnózu, prostě fantasy řešení.


... kteréžto metody z nějakého důvodu nevyužívá místní policejní aparát, i když se to kouzelník umí naučit na třetím levlu, nebo tak něco? :)
Autorská citace #75
10.3.2017 18:35 - Šaman
Sparkle píše:
... kteréžto metody z nějakého důvodu nevyužívá místní policejní aparát, i když se to kouzelník umí naučit na třetím levlu, nebo tak něco? :)

Přesně proto dávám přednost poměrně low magic settingům (mezi které počitám třeba i GoT - ne, že by tam magie bylo vysloveně málo, ale není běžně dostupná, jako třeba ve Forgotten Realms).
Autorská citace #76
10.3.2017 18:40 - Aegnor
Šaman píše:
(mezi které počitám třeba i GoT

Tak Song of Ice and Fire je fakt krásnej příklad low magic settingu.
Autorská citace #77
10.3.2017 18:45 - sirien
Mě hlavně fascinuje ten předpoklad (pro settingy se specific spells), že protože v settingu:

a) existují kouzelníci
b) existují (relativně přístupná) kouzla užitečná pro adventure účely

tak všichni hned předpokládají, že:

=> každý druhý kouzelník poruce tahle kouzla má.


#srsly?

Osobně mi to přijde padlý na hlavu. Vždycky když koukám na spell list nějakého mága z DnD (DrD, GURPS...) tak si řikám, že musí bejt fakt magor. Kdybych byl mág v nějakém fantasy settingu, ve kterém by nepanovala nějaká nekonečná válka atp., tak bych měl rozhodně lepší věci na práci než řešit zabít všechno co můžu potenciálně potkat a co se naučit za spelly co mi nejvíc usnadněj vkrádání se do hradu a vyšetřování vraždy. Prozačátek protože mi nic z toho nevynese slušný prachy.

Smysluplnej stav nejspíš bude spíš takovej, že najít kouzelníka, co něco podobného umí, bude v daném světě docela slušná práce a takovej kouzelník bude mít lepší věci na práci, než řešit nějakou blbou vraždu kohokoliv jinýho než šlechtice / důstojníka / seniorního kněze.

(Kdysi sem tvořil takovej funny setting, kde měli bejt mágové - říkal sem si, že by bylo cool rozdělit kouzla do backgroundů, tak, jako to občas mají skilly atp. v některých systémech, a říct, že si kouzelník může vybírat jen z backgroundů, které má - efektivně by to znamenalo, že by musel mít asi o něco víc kouzel, z nichž by některé nebyly při adventure úplně k užitku, ale dávalo by to docela dost smysl)
Autorská citace #78
10.3.2017 19:28 - Pjotr
Ty jo, takovej thread kvuli podobny pakarne :D

Podivej, asdfasdf, chapu zes do toho vlozil dost sveho usili, takze je tezky nebrat si odsudky toho dobrodruzstvi osobne. Ale jak rikaly uz nase babicky
Píše:
Z hovna bic neupletes
... a kdyz upletes, nezapraskas

Pouc se z komentaru, dej si pauzu a priste vytvoris nebo prelozis neco lepsiho.
Autorská citace #79
10.3.2017 19:51 - chrochta
to Jerson: Jistěže pili vodu. A taky ovocné šťávy, mlíko, mošty. Všichni, možná s výjimkou těch opravdu hóch šlechticů. Jenže... ji pít nechtěli. Postavení se totiž prezentovalo vzhledem, chováním a dalšími vnějšími projevy, včetně jídla a pití. Proto by šlechtic nejedl "chlapské" zelí nebo kroupy, proto se objevovaly oděvní řády, které zakazovaly měšťanům oblékat se jako šlechtici a poddaným jako měšťané, proto si nejprve nižší šlechta, pak měšťané uzurpovali oslovení "pán" (a dokonce i poddaní o sobě, pokud byli obzvlášť odvážní, hovořili jako o "lepších lidech", "dobrých lidech stavu čtvrtého"). A proto si ti výše postavení dělali bžundu z usilovné snahy těch níže je napodobit (např. Měšťák šlechticem a Pán z Prasečkova od Moliéra nebo Satira na řemeslníky domácího původu). A proto měšťané a poddaní chtěli jíst na stříbře a chlastat víno, a pokud mohli pili pivo (které bylo "lepší" než voda).

jinak pivo bylo taky základem oblíbených pivních polévek.
Autorská citace #80
13.3.2017 08:00 - efram
Pití hustého napojem ma smysl,pokud se ten napoj nechá chvilku usadit. Pak pití brčkem nezpůsobí rozpohybování těžších, usazených částic, a ty si můžeš dát pak kaši ze zbytku Jersone.
Autorská citace #81
13.3.2017 08:41 - LokiB
chrochta: +
pivo se chlemtalo vskutku od nepaměti, ve středověku to byl např. v čechách jeden z významných nápojů, ono i proto, že česká a moravská vína nebyla (už) tehdy nic moc, dovážená uherská či rakouská byla přeci jen mimo možnost většiny lidí.
ovšem nepředstavovat si pod názvem pivo dnešní Plzeňské

Šaman píše:
Buď je to vesnice pro dobrodruhy (z pěti domů je jedno hostinec, druhé kovárna a třetí obchod - ke všemu jsou i tabulky cen ve zlaťákách), nebo je to historicky vypadající vesnice, kde zlaťák nikdy nikdo neviděl, kovář je jeden na celou župu (všechny okolní vesnice) a místo mečů vyrábí nářadí, jeden je farář, jeden lovčí (oba opět pro více vesnic) a zbytek se živí na poli. Pak má smysl řešit, jestli je podezřelé, kdo už spí a kdo nespí, nebo kdo má jaké motivy.


tak holt i v tom historickém settingu jsou zrovna postavy v té vesnici, kde kovář i hospoda jsou. Jestli je kovář jen v jedné ze dvou či z pěti je hezké, ale nemá to žádný vliv na to, že zrovna v té, kde jsou postavy, kovárna je.

To, že je něco málo časté, neznamená, že se to neděje právě tady a teď. Divit by ses mohl, kdyby během dobrodružství postavy obešly pět vesnic a všechny vypadaly stejně :)
Autorská citace #82
13.3.2017 09:33 - Jerson
Však v pořádku, klidně to může být dobrodružství pro "vesnici", který vznikla okolo zájezdního hostince na frekventované cestě a která funguje jako středisko různých služeb. Ale pak by v té hospodě v době vraždy měli sedět i nějací projíždějící hosté. Nebo se tyhle skutečnosti v realitě herního světa (tedy jeho výseku nazvaného "Dobrodružství") projeví jinak. Mohl to být i den, kdy zrovna žádní hosté nepřijeli. Dá se vymyslet a zdůvodnit ledacos. Ale málokdy funguje, když se takové věci vymýšlí až ex post jako záplata logické díry.
Autorská citace #83
15.3.2017 17:28 - Gurney
Dnes jsem se konečně dostal k tomu, že jsem to alespoň rychle prolétnul a nemyslím si, že by všechno bylo až tak tragické, jak to tady někteří podávají. Hlavně poznámky na téma že ve vesnici je hospoda a ne explicitně zájezdní hostinec, kolik je farmáři nebo že je ve vesnici kovář, kořenářka a včelař(ka) to už není ani hnidopišství jako spíš dojmologie.

Celkově největší slabina toho dobrodružství je předpoklad, že hráči zareagují určitým způsobem a události se stanou v určitém pořadí, což se ale v praci spíš neděje. U Vraždy je to vidět hlavně v tom předpokladu, že družina půjde vyslechnout skoro všechny kdo sou po ruce a ne třeba hned prolézat baráky kvůli vražedné zbrani, že dojdou k pachateli na základě dost neúplných informací, že se vůbec pustí za Lenou a vystopují ji. Nemluvě tedy o tom, že detektivní dobrodružství (které už tak nebývá jednoduché napsat) pro D&D by měly počítat s kouzly jako Detect Thoughts, Zone of Truth a podobnými. V zásadě jediný způsob jak s tím něco udělat je prezentovat celý případ jako situaci tj. vynechat ony předpoklady co se kdy jak stane a prostě popsat co se ve skutečnosti stalo a jaké je situace ve chvíli, kdy postavy dorazí do vesnice (včetně toho kde lze najít vražednou zbraň apod.).

-----------------------------------------------------

U toho případu samostného je fakt, že okolnosti a provedení vraždy je opravdu také čudné, ale jako asi by ti to s většinou hráčů prošlo.
Merlin píše:
...pak celá od krve jde do svého pokoje...

Po úderu mečem do hlavy? To zavání spíš krvácením do mozku než po pokoji. Každopádně kdyby ho vzala spíš nějakým tupým předmětem, bylo by to pravděpodobnější než že v hostinci mají meč a bylo by u toho méně krve.

Log 1=0 píše:
Sto zlatých a louka u potoka jsou absurdní důvody k vraždě. Bez debaty. Je třeba přijít s něčím zcela novým, ideálně aby zahrnoval Lenu i Magdalenu. Mohly by být milenky.

To je třeba fakt dobrý nápad, překvapivé odhalení a zároveň dost cool motiv, pokud by to o nich Gerrit věděl a hodlal to sestře zarazit.

-----------------------------------------------------

Co cením je, že oproti originálu máš dohromady co postavy ví a jejich staty. Co mi tam naopak oproti originálu dost chybí je diagram vztahů mezi NPC, cože je v detektivkách extrémně užitečná věc, která ti dovolí rychle improvizovat reakce NPCček , když se hráči začnou nečekaně v něčem šťourat (viz. originál, str. 5).

Log 1=0 píše:
Staty mi přijdou naopak naprosto zbytečné. Fyzické při vyšetřování nehrají roli, a duševní by spíše kazily atmosféru. Spíš bych je naopak vymazal a prohlásil dobrodružství za systémově neutrální.

K tomu návrhu udělat to bez statů - sry, ale systémově neutrální dobrodružství jsou naprd. Zaprvé je to práce navíc pro každého, kdo to dobrodruství bude chtít použít (přičemž když tam ty staty dáš, tak většina lidí ho může použít jak je a pokud by se někomu tak strašně zalíbilo přestože hraje jiný systém, čeká ho přesně stejné množství činnosti jako by tam ty staty nebyly), zadruhé zrovna v detektivce dost záleží na tom jak přesně fungují kouzla typu rozeznávání pravdy, čtení myšlenek nebo přímo ovládání, viz. výše. Nebo třeba skončíš s se zápletkou založenou na masterplánu zasypaného beholdera, který by se v D&D multiversu snadno sám vykopal pomoc paprsku dezintegrace.

Merlin píše:
staty bylo myšleno to, že netuším jak je lena inteligentní, moudrá či charismatická....samozřejmě by mi to stačilo nějak popsat: jedná se o bystrou, ale naivní osobu. Nebo, je sympatická a má velké přesvědčovací schopnosti atd.

Zrovan nedávno jsou koukal na jednu hru a k popisovaným NPC tam vždy byly tři klíčová slova popisující jak působí. Tj něco jako inteligentní, charismatická, lstivá pod jménem NPC by byla docela cool věc.

-----------------------------------------------------

Co se závěrečného dungeonu týká - v současné podobě to do zbytku toho dobrodružství vůbec nezapadá a že je najednou hlavním záporákem nekromant je hrozné wtf. Na druhou stranu je ale akční zakončení (potenciální, v duchu toho že celá věc by měla být situace, ne předpřipravený děj, který musí skončit v dungeonu) v detektivkách poměrně vděčné, takže úplně bych to neodsuzoval. Nicméně sám bych si asi nekromanta (který sám o sobě je docela cool a že je fyzicky postižený mu nijak nebrání mít nadprůměrný intelekt, jak už to tady někdo doporučoval) nechal na nějaké jiné dobrodružství (alespoň pokud by nebyl od samého počátku s vraždou nějak úzce provázán) a pokud by na konci měl být dungeon, asi bych šel spíš po něčem jako opuštěná tvrz nebo třeba větší dům. Až tak moc netrápí, že ten dungeon moc nedává smysl, jako spíš lenost autora, který prostě dal potvory do čtyřech za sebou jdoucích místností. To zvládne každý GM-začátečník sám
-----------------------------------------------------

Každopádně rád jsem si to přečetl, inspirovalo mě to k jednomu detektivnímu scénáři.
Autorská citace #84
15.3.2017 18:34 - efram
Myslím si, že tak jak to naspal GURNEY je to asi nejlepší přístup. Myslím, že se dá spousta chyb najít na každém dobrodružství. Co myslíte je tahle zápletka košér? https://www.youtube.com/watch?v=Seupt3usfso
Autorská citace #85
15.3.2017 18:37 - Aegnor
Gurney píše:
pokud by se někomu tak strašně zalíbilo přestože hraje jiný systém, čeká ho přesně stejné množství činnosti jako by tam ty staty nebyly

Ve skutečnosti možná i jednodušší činnost. Čistě teoreticky nemusí staty vymýšlet dle popisu postavy, stačí aby je přiřadil číslo k číslu.
Autorská citace #86
15.3.2017 20:59 - Maelik
Mno, abych taky po chvilce něco řekl, Censia právě prochází stavebními úpravami. Plán je zhruba takový, že

a) pořídím plánek hospody aby bylo jasné kdo měl jaký výhled, vzhledem k nejnovějšímu přání dodám i plánek vztahů postav.

b) trochu poupravím popisy postav, speciálně Mippovi a Leně vytvářím životní příběh, aby bylo alespoň nějak vysvětlené, kde se na opuštěném statku vzal nekromant. Mipp se navíc dočká zvýšení inteligence. Celkově by dungeon mohl dávat díky příběhu trochu větší smysl. Můžu ho samozřejmě taky vyhodit, ale tím se připravíme o celou sadu možností, jako sběr kostí na louce, kterou v tomto případě chce prodat Gerret, Magdaléna ředící med..nějakou drogou mippovy výroby a pár dalších účinků, díky nimž je med a medovina z něj neporovantelná s ostaními výrobci, celá zápletka s tím, že Lena vybírá pokladnu aby Mippovi sehnala pár ingrediencí..zkrátka, pokud vypustíme Mippa, máme tu jen tu věc, že Lena a Magdalena jsou milenky, což upřímě ve světě, kde pobíhá povícero různých inteligentních humanoidů z nichž většina se může křížit (viz pů-orkové, půl-elfové, polodraci, drakorození apod.), asi nikdo nebude moc řešit, stejně jako nebudou řešit barvu kůže.

c)plánuju vysvětlení přesného času úmrtí -- ve zkratce, jistý černokněžník jako úplatek tehdejšímu rychtářovi vykouzlil věž s orlojem, od té doby má vesnice hodiny.

d) Pokud jde o obranu proti vyšetřovacím kouzlům...úplně netuším, jak jim zabránit, krom toho odehrát dobrodružství v době, kdy k nim postavy nemají přístup ve světě, kde kdokoliv ovládající magii vyššího než 3. magické úrovně je vzácnost. Pokud máte nějaké tipy, rád se podle nich zařídím. Napadá mě, že by magie v Censii nemusela pořádně fungovat díky kouzelným hodinám, nebo třeba proo, že např. rozpoznání pravdy nerozliší lež, pokud si lhář vsugeruje, že mluví pravdu a plně věří tomu, že to co říká je pravda...

e) Ozývaly se zde názory, že biřic je vypustitelný, resp. že by měl být poslán do města pro někoho na vyšetřování, takže družina bude zmýlena za vyšetřující z města...tuto myšlenku hodlám zapracovat.

f) Bude odvyprávěn celý průběh vraždy. Vražedná zbraň se asi změní z meče na palici.

g) Když v tom jsem, pravděpodoběn přepíšu i reklamní text visící nad odkazem ke stažení a nad touto diskuzí.
Autorská citace #87
15.3.2017 22:19 - Merlin
Gurney píše:
Po úderu mečem do hlavy? To zavání spíš krvácením do mozku než po pokoji. Každopádně kdyby ho vzala spíš nějakým tupým předmětem, bylo by to pravděpodobnější než že v hostinci mají meč a bylo by u toho méně krve.


nechci se s tebou přít o množství krve po ráně do hlavy....k tomu by asi něco řekl lékař, nicméně z vlastní zkušenosti// vím, že po jednom úderu sekerou do oblasti temene je místnost docela "hezky" vymalována (ne jako od Tarantina, ale bílou bych ji nenazval)

// moje první ohledačka jako nezúčastněné osoby
Autorská citace #88
15.3.2017 22:27 - Merlin
asdfasdf píše:
c)plánuju vysvětlení přesného času úmrtí -- ve zkratce, jistý černokněžník jako úplatek tehdejšímu rychtářovi vykouzlil věž s orlojem, od té doby má vesnice hodiny.

vážně? ne..prosím..takhle násilně ne....
co se týká povědomí času. Lidi ve skutečnosti nesledují čas, pokud to pro ně není důležité. Rozhodně si zpětně neuvědomí, kolik bylo hodin, pokud jim k tomu nebyl dán důvod.
Hlavně...nedá se srovnat čas smrti...kdo ho určí? Zvěrolékař? blbost, sry. respektive, určí ho na plus mínus několik hodin (ztuhlost těla, povrchová teplota, sražená krev atd), ale ne, že se to stalo v sedm večer. Přibližný čas smrti se na místě měří teplotou těla (konečníkem mrtvoly), což úplně nepředpokládám, že by ten venkovan dělal.
asdfasdf píše:
f) Bude odvyprávěn celý průběh vraždy. Vražedná zbraň se asi změní z meče na palici.


promysli si jestli to má být spontánní vražda, nebo v afektu.
Autorská citace #89
16.3.2017 14:26 - Maelik
Merlin: s hodinama byla idea taková, že někdo z zúčastněných si pamatuje, že slyšel odbíjet celou zhruba tou dobou, co se Lena s Magdou začali vzadu hádat..uznávám, že je to trochu násilné, ale umíš si představit lepší úplatek pro rychtáře, aby tě nenahlásil pro tvá temná umění, než orloj, který celkem určitě tě odliší od ostatních vesnic v oblasti a potencionálně přitáhne další lidi, kteří podpoří místní ekonomiku? Já ne. Ale na druhou stranu, nejsem odborník na středověk a občas mám dost omezenou představivost. Koneckonců proto jsem to sem napsal.

Merlin píše:
promysli si jestli to má být spontánní vražda, nebo v afektu.

Proč by vražda nemohla být plánovaná?
Autorská citace #90
16.3.2017 14:53 - Vojtěch
To tam nemůže halekat ponocný?
Autorská citace #91
16.3.2017 15:14 - Jarik
Já teda to dobr. nečetl, ani moc příspěvky. Ale... To se něco nemůže stát "chvíli po setmění"?
Si zkuste někdy na víkend vyrazit do lesa bez mobilu a hodinek. Je to osvobozující.
Autorská citace #92
16.3.2017 15:26 - Maelik
Jarik:Po setmění se to stát mohlo, koneckonců mě to taky napadlo jako první, orloj byl produktem úvah ohledně pozadí příběhu..a nějak to vypadalo jako dobrý nápad..ale jak říkám, je to momentálně "under construction", takže ten seznam byl spíš myšlen jako směr, kterým momentálně uvažuju, ale samozřejmě jsem rád za upozornění předem.
Autorská citace #93
16.3.2017 17:23 - Merlin
asdasdf: může být plánovaná..ale to je ten kdo to plánoval debil, pokud to plánoval a provedl takhle...sorry jako
Autorská citace #94
10.4.2017 09:49 - Gurney
Nová přepracovaná verze uploadnuta, stahovat můžete z článku.
Autorská citace #95
10.4.2017 11:08 - Maelik
Pokusil jsem se to přepracovat podle všech připomínek..snad se to bude líbit.
Autorská citace #96
10.4.2017 19:45 - Log 1=0
Změna formátu je určitě k lepšímu.
Občas mě rušily chyby typu chybějící sloveso, nebo nadbytečné slovo, divný slovosled, a tak, ale pokud to někdo bude hrát, tak to promine, darovanému koni se na zuby nekouká.
V Irenině dodatečných informacích je zmíněna "louka", má být pozemek s ruinou.
Dodatečné informace u Eleonory nedávají moc smysl. Pokud zmiňuje hádku ze žárlivosti, podezření z nevěry už není moc zajímavý drb.
Autorská citace #97
10.4.2017 21:47 - Arten CZ
Je to výrazně lepší, než původně. Úvodní kapitola s popisem, co se děje a proč mi přišla velice pěkná, opravdu jsem se těšil, že bych si hru, kde bych pozadí podobného příběhu odkrýval, zahrál. Samotné hledání stop, kdy se čeká, že hráči budou chodit od jednoho k druhému a ptát se, co dělali večer, mi ale nijak zajímavé nepřijde. Kolik má vesnice lidí? Proč by se měli ptát právě těch vyjmenovaných?

Je velká škoda, že Mipp není ve hře daleko víc. Hráči se vlastně o celém úvodním příběhu, který se mi skutečně líbí, nemají šanci dozvědět jinak, než že jim ho nakonec GM s fanfárou odrecituje. Chtělo by to ten příběh nějak zapojit do hry, aby na něj hráči přicházeli postupně - ztracení tuláci, které někdo hledá, rodiče, které někdo viděl u vlastních hrobů na dušičky, tajemný cizinec, který sleduje spáleniště, blesk, který udeří do stejného místa několikrát a podobně.

Vlastní detektivní část, z toho, jak jsem četl, stojí pouze na tom, že Magdalena a Lena měly vymyšlený dokonalý zločin, o jejich motivu nikdo nevěděl a nemohl se dozvědět (ani o Mippovi, ani o lásce Magdaleny k Leně) a prozradilo je, že si někdo náhodně všiml otevřených dveří do sklepa. Leně stačilo, aby před dveře do sklepení zaparkovala vůz a smůla, nikdo nepřijde na vůbec nic. Na detektivku, která je popisována jako "zebra" s hledáním indicií, mi přijde jediná drobná náhoda strašně málo.

Osobně bych jako GM, kdybych dostal takto připravenou hru, použil zápletku, která mi přijde super, ale vlastní stopy a vraždu bych připravil jinak. Určitě bych chtěl, aby si hráči ze hry odnesli, jak zjišťují motivace a pozadí a na základě toho odhalí vraha. A to mi zde naprosto chybí.
Autorská citace #98
10.4.2017 22:57 - Log 1=0
Arten CZ
Četl jsi někdy McBaina? Ten s takovými posíracími náhodami pracuje naprosto cíleně (doporučuji Provokatéra). A samozřejmě postavám nic nebrání vytěžit celou vesnici. Jen prostě většina nebude nic vědět. Tak to chodí, konstáble. Mě tohle vůbec nevadí. Ale asi věc vkusu.

S čím naopak souhlasím, je že z pozadí by šel vymlátit mnohem lepší příběh. Ale s tím jsem fakt nechtěl asdfasdfa prudit, z hlediska jeho motivace dává tahle věc smysl.

Původně jsem navrhoval ten dungeon vyhodit, zakázaná láska mi přišla jako silný, postačující motiv. Teď to naopak vypadá, že by možná stálo tuhle linku naopak posílit, přesně jak píšeš, a vyhodit detektivku. Možná by se to dalo rozdělit, a mít dvě nezávislá dobrodružství (ono to tak trochu už tak i je), ale do toho se asdfasdfovi asi nebude chtít.
Autorská citace #99
11.4.2017 12:02 - Maelik
Log 1=0 píše:
ale do toho se asdfasdfovi asi nebude chtít.

tak tak. Akorát asi ještě opravim tu louku za ruinu, zkontroluju jestli mi ještě někde neuniklo něco podobného a tím s Censií definitivně končím.
11.4.2017 12:47 - Jerson
Třeba bys při třetí iteraci už měl dobrodružství, které by bylo dobré i ve srovnání s některými oficiálními moduly. Provedené změny byly dost zásadní, tak je vidět, že jsi ochoten a schopen využít kritické poznámky ke svému prospěchu :-)
11.4.2017 13:14 - Maelik
Možné je všechno, ale s Censií se patlám už poměrně dlouho a fakt už bych se radši věnoval něčemu jinému. Navíc mám ten problém, že mě už fakt nenapadá jak to dál vylepšit, tedy kromě odstranění pár zapomenutých věcí, jako výše zmíněná louka.
11.4.2017 13:44 - Tarfill
Šak hej, ponech si energii na tvorbu jiných příběhů, třeba přímo pro Tvou družinu, nebo pro něco nového sem na kostku... ;-)
11.4.2017 22:51 - Maelik
Tak jsem odeslal finální verzi k uploadu. Nic moc se nezměnilo, jen text jsem ještě jednou prošel opravil nějaké ty hrubky a relikty přepisování, místo opakující se informace o možné nevěře (tak trochu taky relikt) jsem Eleonoře dal pár klepů o Leně a přihodil jednu ilustraci to je asi tak všechno.
12.4.2017 22:25 - Gurney
Nejnovější verze nahrána.
12.4.2017 22:46 - Log 1=0
Nevím, kde je chyba, jestli tady nebo u mě, ale mám pořád tu předposlední.
12.4.2017 23:44 - Maelik
Log1=0: Nevim, zkoušel jsi to otevřít? Páč název se nezměnil, což uznávám není nejlepší tah, ale už to tak nechme být. Otevři si to pdf, koukni na stranu 14. pokud tam na tebe jukne poměrně fešný rozpadlý zombík, je to ta nejnovější verze. Pokud je tam jen prázdné místo, je to skutečně ta předposlední.
13.4.2017 00:08 - Log 1=0
Děkuji za důvěru, ano, otevřel jsem to a díval jsem se na místa dle tvého komentáře opravená. Byla beze změny. Teď jsem zkontroloval zombíka. Taky tam není.
13.4.2017 00:41 - sirien
...a já vim, co s tim je :)
13.4.2017 01:43 - Gurney
? Zombíka mám (jen je to tedy strana 13).

asdfasdf píše:
...Páč název se nezměnil, což uznávám není nejlepší tah, ale už to tak nechme být.

Tak já u těch věcí co sem dávám vždycky prohlížím minimálně první stranu, takže pokud tam napíšeš například 2.1, tak je docela dobrá šance, že to dám i do názvu souboru (už máš v názvu i verzi).
13.4.2017 14:22 - Maelik
Děkuji. Příště se už pokusím nezapomenout na dopsání verze jak do názvu souboru, tak na titulní stránku.
27.6.2018 18:13 - sirien
nahrána nová verze (4.6)
21.6.2020 11:39 - Flaxik
Ahoj, včera jsem odehrál se svojí družinou a všichni byli nadšení. Jen jeden postřeh, který tuším už někdo dříve tady zmiňoval:
Je třeba si předem rozmyslet, pokud se hraje s družinou, kde má někdo kouzlo Zóna pravdy (u mě paladin), protože to může vést k rozluštění cobydup (v našem případě to paladina napadlo, až když měli skoro všechny výslechy za sebou, ale jinak by bylo asi potřeba nějak uklidit Lenu a Magdalenu, případně počítat s tím, že dobrodružství velmi rychle skončí).
Ale jinak chválím, je vždycky radost (i pro hráče, aspoň ty moje) hrát něco, kde je hack &slash jen zpestření a nikoliv hlavní náplň herního času, tj. více roleplaye, méně házení kostkami.
21.6.2020 16:36 - Maelik
Zóna pravdy je kouzlo 2. úrovně. Postavy na 1. úrovni, pro které je to zamýšlené, k němu nemají přístup. A pokud to řeší postavy, které k němu mají pravdu, dá se to řešit několika způsoby:

- zaprvé, postavy kouzlí. Ano, je to D&D, takže začít kouzlit je "jen" ekvivalentní vytáhnutí pistole. Ano, teoreticky by postava mohla říct, že v rámci výslechu bude používat kouzla zabraňující lhaní.. ale to může někomu vadit už jen z principu. Prostě na sebe nenechá sesílat kouzla, pokud se tomu může vyhnout. Koneckonců, je to jen slovo toho paladina, že to je neškodné kouzlo, které jen brání lhaní.

- každá ovlivněná postava si je vědoma toho, že nemůže lhát. Nicméně, fakt, že nemůže lhát, neznamená, že nemůže něco zamlčet, nebo říct pravdu v takové konstelaci, že to vede jiným směrem. Např. Lena může říct, že kdosi chtěl odkoupit ruiny jejího rodného domu, Ona nechtěla o prodeji ani slyšet, a nedlouho po této diskuzi její manžel byl zavražděn.. je to vše pravda? ano. Vyplývá z toho že zabila manžela? Ne nutně. Někdo z toho může vyvodit, že potencionální kupec se rozhodl zbavit se majitelů domu, když odmítli ruinu prodat..

jinak jsem rád, že se dobrodružství líbilo.
21.6.2020 17:01 - shari
Maelik píše:
Nicméně, fakt, že nemůže lhát, neznamená, že nemůže něco zamlčet, nebo říct pravdu v takové konstelaci, že to vede jiným směrem.

To samozřejmě může. Nicméně je dobré mít na paměti, že družinka může znát kombo: Zóna Pravdy -> dotaz -> Příkaz "odpověz".
A nebo stačí dotaz "Zabilas ho?" - když se bude vykrucovat, bude to téměř 100% brané jako přiznání.
21.6.2020 19:51 - Maelik
shari píše:
A nebo stačí dotaz "Zabilas ho?" - když se bude vykrucovat, bude to téměř 100% brané jako přiznání.


Well.. kouzlo říká, že "nemůže záměrně lhát", z čehož vyplývá, že ovlivněná osoba nemůže říct něco o čem ví, že je lež. Nicméně, dá se to vykládat i tak, že pokud to daná osoba za lež nepovažuje, potom kouzlo neudělá nic.

Pokud na toto přistoupíme, pak, Lena stále může s ledovým klidem odpovědět "ne". Například pomocí tohoto myšlenkového pochodu:
Ona ho nezabila, ne o nic víc než někoho zabije dýka, nebo provaz. Ve skutečnosti se zabil sám, tím, že trval na prodeji ruiny. Ona byla jen tím provazem.

shari píše:
To samozřejmě může. Nicméně je dobré mít na paměti, že družinka může znát kombo: Zóna Pravdy -> dotaz -> Příkaz "odpověz".


Zóna pravdy je jedna věc. Přímý mind-control je už rozhodně v oblasti černé magie a i kdyby díky tomu ¨vynutili přiznání... rozšíří se o nich zvěsti, že používají temnou magii, což dříve či později zaujme nějaký paladinký řád dedikovaný lovu všech těch, kdo propadli temné straně síly..er.. magie.
21.6.2020 20:16 - Maelik
Ale jinak, ano. Ten scénář se dá vyřešit za 5 minut in-game času, pokud jsou postavy na 3 a vyšší úrovni, a nijak se zvlášť neobtěžují morálkou.
21.6.2020 20:35 - shari
Maelik píše:
Ona ho nezabila, ne o nic víc než někoho zabije dýka, nebo provaz. Ve skutečnosti se zabil sám, tím, že trval na prodeji ruiny. Ona byla jen tím provazem.

Na to by musela být šílená, ne bezcitná, aby si to dokázala takhle sama před sebou racionalizovat. Ale jo, možnost to je.

Jinak souhlasím s tím, že obyvatelé by se nemuseli tvářit přívětivě, kdyby si nějací přivandrovalci začali jen tak sesílat kouzla při výslechu. Klidně starosta může říct, že kouzla se při výslechu nepoužívají, bo (jak jsi už zmínil) kdo ví, co to vlastně sesílají. Že takové zvyklosti existují, je ovšem dobré zmínit předem, než začnou hráči něco sesílat.

Já jsem to zmínila hlavně proto, že jedna moje skupinka tohle kombo použila. Už nevim kdy, ale nebyl to detektivní příběh, tak jsem to ani neřešila.
21.6.2020 21:49 - Maelik
Což o to, zone of truth se u výslechu určitě používá... ale ne takhle. Alespoň pokud bych měl hru vést já, tak každá mučírna a soudní síň, které mají oficiální status, byly "vysvěceny" rituálem, který z celé místnosti udělá permanentní zónu pravdy. Samozřejmě je kolem toho spousta formalit, musí to provést speciálně prověřený a vyškolený klerik boha spravedlnosti, musí tomu přihlížet tucet dalších kleriků různých bohů, kteří potvrdí, že ten první umístil jen toto kouzlo a žádné jiné, a podobně.

Nicméně jinak je užívání jakékoliv magie, která ovlivňuje mysl, či duši, zakázáno pod trestem smrti. Takže samotný fakt, že postavy, které jsou domnělými vyšetřovateli z města, nemohou podezdřelé vyslechnout "na služebně", a chtějí je vyslýchat pomocí magie na místě odhalí, že jsou jen random přivandrovalci.. což může a nemusí u některých osob snížit chuť ke spolupráci.


Ale ano, samozřejmě bych na to hráče upozornil předtím, než to udělá.
22.6.2020 00:14 - sirien
Maelik: vynechávání věcí a vyhýbání se přímým odpovědím bych jako hráč bral jako fair play. Prezentovaná "logika provazu" je, sorry, jebání do ucha a věc za kterou bych DMa toužil vzít DMG po hlavě. (Pokud by dotyčná nebyla jasně vykreslená jako naprostej šílenec popř. pokud by vraždu nespáchala pod vlivem něčí mind-control.)

Jinak kouzla pravdy jsou klasický problém Bene Gesseritského paradoxu - ano, Bene Gesseritky umí poznat, jestli někdo lže. Umíš ale Ty poznat, jestli lže posuzující Bene Gesseritka? To platí i pro různé zóny pravdy (skutečně Paladin něco seslal? Skutečně seslal přesně to, co říká, že seslal?)

Btw. jen tak na okraj - pokud bys měl ve světě zavedené standardní zóny pravdy atp., tak jsi právě zahájil závody ve zbrojení.
29.7.2020 13:48 - Jerson
Tohle dobrodružství bylo vydáno nově pro Dračí hlídku (pod číslem 021, nejde dát přímý odkaz)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.17916202545166 secREMOTE_IP: 3.237.51.235