Pravidla

sirien
30.12.2014 16:51
2nd nWoD
Napříč diskusemi se nám tu hromadí posty o nové edici nWoDu - aneb o stíny se šířícím odkazu zemřelého White Wolf studia, které navazuje na tradici svých her ukázkou toho, že smrtí příběh nekončí...

načase vrhnout ony pokoutné zkazky na světlo jednoho místa.
Autorská citace #1
30.12.2014 16:52 - Gurney
Jen tak pro zajímavost, otevřel Stryx Chronicle aka update Vampire the Requiem do druhé edice nWoD... a neměl jsem to dělat, protože jsem na posezení hed přečetl padesát stránek. Hrozně se mi líbí, že byť se fluff změnil jen minimálně, to jak je ta knížka napsané je úplně někde jinde a dává to úplně jiný dojem z celého settingu - klany, které jsou v originále zjevnými archetypy najednou člověk nemá chuť nahradit těmi ze starého WoD nebo úplně vyhodit, ale opravdu si je zahrát, místo vyhozeného "celosvětového" metaplotu byla teď už opravdu dodány kokrétní místa (města) a zajímavé problémy, se kterými se můžou postavy potýkat, dokonce covenanty už působí jak něco, co by mohlo vzniknout i ve skutečném světě a nejen ve fantasy. Malé srovnání:
VtR píše:
While vampires give mortals a reason to be afraid of the dark, there exist things that give even vampires reason to fear — creatures like the Gangrel, the predators among the predators, the most savage of beasts. Perhaps the only clan whose mere mention almost always elicits a chilled shudder or a reverent nod, the Gangrel are, in many ways, the “noble savages” of the vampiric race. Upon their Embrace (and sometimes before), the Gangrel seek to sever their ties with everything pertaining to their mortal lives. Many prefer the counsel of animals and other beasts, and some eschew contact with the mortal world entirely. While many retain and even value their humanity, they do so within the bounds and context of their newfound existence, and not as an attempt to hold onto what’s been lost, for no other option is practical to a clan whose very soul is so intimately intertwined with its Beast. While others delude themselves about what the Embrace “truly means,” the Gangrel know what they’ve become, so they strive to make peace with it. On the whole, they spend more time in communion with their bestial side than other vampires do, and though such activity more than accounts for their nickname and reputation, few would disagree that the Gangrel truly benefit from their introspection.

Their special bond with the Beast seems to give many Gangrel a unique insight into the Kindred condition, and some of the wisest vampires to be found in all the world hail from this clan. Whereas other Kindred try to become scholars or philosophers, collecting endless data and positing on the theoretical, the Gangrel are its yogis and medicine men, its bodhisattvas and whirling dervishes. The unequivocal and irreplaceable benefit of first-hand experience flows through them, supplanting the theoretical with the practical, and making the Gangrel widely respected among those who recognize the primeval nature of the Kindred soul. This insight makes the clan invaluable, but also makes it dangerous, and some would just as soon silence the Gangrel as hear their
frank wisdom.

...

Background: Potential Gangrel can come from nearly any former life, but few Savages would choose a mortal who did not possess a strong survival instinct. Beyond this, most are quite particular about those they sire. Gangrel loathe personal weakness and those who are soft of body or mind (especially given their weakness), particularly those with a paper-thin or disconnected sense of being. Clan members most admire those whose greatest strengths are the strengths of the self — self-awareness, self-confidence and self-reliance. While it is not unheard of for a Gangrel to Embrace someone who lacks these qualities (usually as a cruel test to see whether the Embrace will sufficiently toughen the person up), most Gangrel hold to their standards, as not doing so is often more effort than it’s worth.


Blood and Smoke: The Stryx Chronicle píše:
Something dead approaches. It comes from way out, where The End eats the road. It is a brother to owls and a companion to scarecrows. No escape. You’ll try to kill it, but it will not die. You’ll try to outrun it, but it will lope after on four feet. You’ll try to escape, but it goes where other monsters fear to tread. You’ll lock yourself in a tower or a vault, but it will come on nighted wings or as ravenous smoke. You’ll plead to its human face, but it will only grin and say, “He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man.” You’ll die wondering whom the monster quoted.

The Gangrel are the ultimate survivors. Close to the Beast and close to the bone, they’re primal. No. Feral! They’re tough, shrugging off what should be terrible wounds as the weapons harmlessly thunk in their dead flesh. They’re out there, and you can’t do a damn thing about them. More than any other clan, they are a reminder that the greatest lie the Devil ever told was, “Congratulations, you escaped the food chain!”

Where do they come from? Fuck you! That’s where. Ask the sun where it comes from. Ask the moon. Ask Ekhidna, Baba Yaga, and Enkidu. Their history is the space between sharp teeth and your throat. They are the ripping, barking now-nownow! Still want the stories? Best get rambling. Hit the freeways, highways, rails, trails, and cornfields lovely, dark, and deep. Read the runic rhymes on ancient stone. Riddles written on the walls of moaning alleys. Fragments of epics scratched into condom machines in gas station bathrooms.

Seek out the oral traditions, echoed by the bleating herd. Ask the meth-head trucker about that black dog that harshed his buzz. Ask about the Unholy and her crows. The Gangrel make more bogeymen amongst their Kindred, per capita, and that’s a fact. They are the voice in the bog. They are the thirsty earth. They are the reason men discovered fire. They are all mouths on the devouring road.

...

...See the CEO. They say successful businessmen have personality traits in common with sociopaths and predators. He’s Shere Khan in a three-piece suit. The rules really didn’t change. Eat or be eaten. Greed is good. The skyscraper is just another jungle, and he claimed it, floor to floor, marking with his own blood. He knows everything that goes on in his jungle. Every jackal and leopard bows to him. How they yowl, growl, and howl. Sometimes the primal metaphors cut too literal. He messes up so many suits. But he just sloughs them off like a molting animal. In his penthouse apartment, there is a closet with rows of suits like rotating shark teeth.

Dodám že jsem nijak moc nezkoumal co se změnilo v systému, jen mě prostě nadchlo jak dobře jsou nové fluffové texty napsané.
Autorská citace #2
30.12.2014 17:04 - sirien
osobně musim říct že se mi na tom nejvíc líbí, jak na jednu stranu dodržují ten stereotyp toho klanu a na druhou stranu ho úmyslně bourají, aniž by ho vlastně jakkoliv porušili.

Nejdřív představí gangrely jako ty nejvíc brutální a naturalistické bestie... a pak vykreslí příklad v podobě moderního do civilizace zcela asimilovaného korporátního CEO.

WW tvorba k tomuhle přístupu už dlouho konvergovala, tak nějak, ale je hezké vidět to dotažené do konce.


Mage sou už venku nebo ne?

(jinak teda osobně mi je trochu líto, že v té druhé edici drží tak výhradně nWoD linii - přijde mi že začlenění některých oWoD věcí a vytvoření nějaké DnD5e-like kombinace všeho na nových pravidlech by bylo cool)
Autorská citace #3
30.12.2014 17:41 - Gurney
Jo, to je právě výborné že se zaměřují míň na klan jako stereotyp a spíš z něho vypíchnou téma a pak hráčům ukazují často ne úplně zjevné způsoby jak s ním pracovat, viz ten CEO.

sirien píše:
jinak teda osobně mi je trochu líto, že v té druhé edici drží tak výhradně nWoD linii - přijde mi že začlenění některých oWoD věcí a vytvoření nějaké DnD5e-like kombinace všeho na nových pravidlech by bylo cool

Imho to je právě záměr a myslím si že to té hře v konečném důsledku spíš prospívá, protože když srovnám Stryx Chronicle, Maškarádu a Requiem, tak první dvě jsou fakt osobité, oproti tomu Requiem je tak trochu na půl cesty mezi obojím.

Krom toho, oni už tohle v zásadě udělali v rámci Vampire Translation Guide, kde jsou popsaný jak mechanicky i fluffově zkombit nový WoD (resp. Requiem) s tím starým (s Masquerade), kde je k tomu i spousta zajímavých námětů a nápadů (a navíc si ušetřili ty outrage na fórech co to provedli s něčím oblíbeným klanem a jak to mohli takhle zdrbat...). A vůbec nejlepší je že tam popisují i ty témata ve kterých se ty hry liší, který settingový prvky spolu přirozeně ladí a kde je dobré udělat nějaké úpravy. To samé btw existuje i pro werewolfy a mágy.

Mage the Awakening 2e tuším ještě není.
Autorská citace #4
8.11.2017 22:34 - Aegnor
Hele, Siriene, nemáš náhodou přehled o tom, jak jednoduché je překlopení nWoD mágů do CofD mágů?
(tj, jestli má smysl koukat na nWoD knihy o mázích na rutiny a tak)
Autorská citace #5
8.11.2017 22:37 - sirien
nope - CofD mě ve velkym minuly popravdě.
Autorská citace #6
9.11.2017 14:02 - Gurney
V příručce pro CofD mágy (Mage the Awakening 2nd Edition) by měly být překlopená komplet základní příručka + něco z doplňujících, co se ukázalo jako užitečné mít v core. Nebo aspoň u upírů to bylo takhle pořešené.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.20311498641968 secREMOTE_IP: 18.204.227.117