Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
18.8.2014 16:07 - ShadoWWW
Ani ne u velkých, jako u tzv. legendárních (většinou na vysoké úrovni).
18.8.2014 16:08 - noir
Quentin: To určitě jo. A hlavně se s dají ty efekty lairů kombit s jinými mrchami, což může hráče-šprty nepříjemně zaskočit :) Docela se těším na takového upíra a jeho kobku nebo na ilithidí Elder Brain. Taky mám (ze známých důvodů) radost, že se dají tyto efekty docela hezky a snadno mechanicky přenést i do jiných her :)
18.8.2014 17:19 - Almi
noir píše:
Taky mám (ze známých důvodů) radost, že se dají tyto efekty docela hezky a snadno mechanicky přenést i do jiných her :)



..vidím, znamenám si.. ostatně, to je jeden z důvodů, proč sleduji tuhle diskuzi. Dobrých nápadů není nikdy dost :)
18.8.2014 19:22 - andtom
Noir, Almi: Přesně tak, i my při hraní Pathfindera občas zahrajeme pro oživění skill check a la čtvrtá edice a nestydíme se za to :-) Jo a taky používáme hlášku o tom, zda je někdo bloodied. Fajn věci.
18.8.2014 20:39 - noir
andtom: Jojo, když se dají některé prvky přejímat bez narušení rovnováhy, je to bezva...
18.8.2014 21:18 - ShadoWWW
Update Greyhawku pro 5e.
Twitter píše:
We are looking to fully update out new GHR Source Book this week with the addition of the 5th Edition PHB. Look out for that very soon!!!

zdroj
19.8.2014 06:58 - ShadoWWW
Vyšly první tři Expeditions. (h: tiamatlives)
19.8.2014 07:40 - Merlin
U draka jsou zajímavé efekty, nicméně jeho legendární akce mi přijdou...jak říká Noir...nudné.
19.8.2014 08:46 - Almi
Merlin píše:
nicméně jeho legendární akce mi přijdou...jak říká Noir...nudné.


Nezlob! :) Dívej se na to jako já - 5e není nic jiného, než nové vydání Dračáku. No, není to nostalgie? Sice to hrát asi moc lidí nebude, ale má to svoje kouzlo a hezky se o tom povídá. A já měl dračák vždycky rád a těší mne, že teď i sirienovi se líbí, takže je to hra, která skutečně spojuje lidi napříč edicemi i herními přístupy, což je hrozně fajn (na pokec u piva či na srazech), no ne? :))
19.8.2014 09:07 - ShadoWWW
Almi píše:
Dívej se na to jako já - 5e není nic jiného, než nové vydání Dračáku.

To mi nikdo neřekl! (zaskočený pohled) Mám v překladu předělat skloňování charismatu podle vzoru žena? ;-)) (just kidding)
19.8.2014 09:21 - -aNDRe-
Zdarec chlapi,

abych byl upřímný, tak mi jde hlava kolem z toho, jaké máte názory na 5e. Každý názor staví 5e do jiného světla. Chápu, že každý myslí jinak a má jinou fantasii, ale až takové protiklady přístupu k 5e? Ještě před 2 měsíci jsme s grupou hráli DrD 2 (cca. 2 roky a šlo mi to proti srsti), navrhl jsem opětovné hraní DrD 1.6 načež kamarádi vyrukovali s DnD 4 (5ku jsme nehráli, protože teprve teď vychází). Je 5e opravdu hodně vylepšené DrD ? Díky
19.8.2014 09:35 - ShadoWWW
Je to o tom, že D&D 4E je hodně odlišné od předchozích edic. Většina fanoušků D&D ho odmítla, proto po pár letech teď vychází pátá edice, která hodně navazuje na edice před 4E. Ve světě nová edice slaví velký úspěch.

V ČR je situace jiná. Mnoho návštěvníků D20 si 4E zamilovalo. A právě to, že se 5E vrací zpět do linie předchozích edic, vidí jako špatný krok. Je teda fakt, že 5E se ve světě líbilo i mnoha fanouškům 4E, ale 4E je prostě trochu jinačí.

Dá se to přirovnat k tomu, jako by v ČR vyšlo DrD3, které by v mnohém navázalo na DrD 1.6 a Plusko, ale fanoušci DrD 2 by řekli, že je to krok zpět.
19.8.2014 10:07 - noir
aNDRe: Většinu diskuze tady ber jako takové tu víc, tu méně přátelské pošťuchování mezi fandy různých edic.
19.8.2014 11:04 - Almi
ShadoWWW: Teď jsi mne hrozně hezky rozesmál. Máš úžasně pozitivní přístup. Jinak souhlasím s vysvětlení pro Andreho. Jen bych pro něj dodal:

DnD 4e byla opravdu hodně jiná, než předchozí edice. Obecně - přejdi na ní, pokud máš hráče, kteří mají rádi deskovky. Neplatí to úplně doslova (Sethi a Nerhinn potvrzují výjimku), ale zhruba tak to je. Souboje v nich jsou zábavné, ale trvají fakt docela dlouho a pokud není DM zkušený, tak se od cca. levelu 10 a výše docela zapotí.

5e je opravdu hodně old school. Fakt tak trochu dračák. Není to nutně na škodu, i když za pár mechanik bych fakt vraždil (jakého idiota napadlo zdvojnásobit počet kostek při kritickém zásahu? Kdo někdy čekal u stolu, než se to spočítá, tak ví, o čem mluvím - přitom mechanicky mohli říct - máš kritiku? Zranění vynásob dvěma a je to). Pokud se podaří tvůrcům na ten základ navěsit i trochu hezčí kabátek, třeba to přitáhne i hráče DnD 3e, kteří zatím zůstávají o hraní Pathfinderu od konkurenčního Paiza. Pathfinder je už na trhu nějaký ten pátek a je fakt vymazlený. Je k němu tuna doplňků, od pravidel, přes kartičky, tokeny, figurky a já nevím co ještě. Vše se dá dobře sehnat i v ČR. A nakonec - ty doplňky v pohodě použiješ i do jiných her.

U 5e zatím nikdo neví, co od ní pořádně čekat. A všichni jsou opatrní. I proto, že firma, která DnD vydává, už patří velkému hračkářskému koncernu Hasbro a tomu jde jen o prachy. Ne moc o kvalitu. A tím vším utrpěli všechny předchozí produkty. Proto třeba já, noir a další držíme palce, aby se to tentokrát povedlo a aby to neskončilo tak, jak to (zatím hrozí, že bude - viz nesmyslně předražené figurky, prodej licencí kdekomu atp.)

Hráči 4e (mezi které se třeba já počítám) pak přešli z velké části na 13th Age, což je hra od autorů DnD, financovaná komunitou přes Kickstarter, a která je takovým evolučním vylepšením DnD 4e. Je v mnohém 4e podobná (tak na 80%), ale má několik zásadních změn, které jsou (i) přenositelné v pohodě i do jiných her a (ii) neuvěřitelně zrychlují souboje a (iii) - jako DM oceňuji neskutečně cool zábavné a vtipné potvory (takže při čtení bestiáře pro 5e vyloženě trpím, ač je v jiných hrách miluju, i když ty hry třeba nehraju - typicky Numenera - nestíhal bych).

Pokud jsi ve 4e vypravěčem a zkoušíte hrát na nízkých úrovních, určitě si pořiď Monsters of Nentir Vale. Minimálně si ho prohlídni. Neprohloupíš. A přečti si Průvodce dějmistra, je i zde na webu v překladu ke stažení (obrovský dík za to komunitě a ShadoWWWovi s Alnagem zvláště). Je to úžasně napsaná příručka, myslím, že Ti taky hodně dá, ať už nakonec budete hrát cokoli.
19.8.2014 12:39 - Beltar
Almi: S poslední částí si s tebou dovolím nesouhlasit. 13th Age je mnohem podobnější 3.5 edici DnD nebo teď nové 5.edici než 4.edici.
13th Age se vrací k tomu, že některé postavy mají kouzla a jiné jen basic attack. A hlavně opouští mapu při boji. To kde přesně stojíš a kudy přesně jdeš a jak různé schopnosti a kouzla ovlivňují tuto situaci je to co dělá 4.edici tak odlišnou od ostatních.
4. edice je také víc rájem pro munchkiny, než by se kdy 13th Age mohlo zdát. Ve vymazlování postav a komb je 13th Age daleko za 3.5.

Podle mě je prostě 13th Age vylepšením Old Dnd s přidáním několika zajímavých prvků. Popravdě jediné co na těch pravidlech oceňuji je to, jak všude cpou schopnosti a vlastnosti, které vedou i nováčky k roleplayingu. Ať už jsou to quirky u kouzelných předmětů, které ti dají nějakou charakterovou vlastnost, nebo například talent Rogueho, který ti říká, vymysli si jednou za bitvu nějakou kchůůl věc, odvyprávěj ji a ona se stane - třeba zhoupnu se na lustru přes celou místnost a vykopnu toho nadupaného barbara z okna.
19.8.2014 13:02 - ShadoWWW
Mně se na 13th Age líbí některé mechaniky (např. eskalační kostka nebo Unikátní věc), ale jako celek se mi to líbí míň než 4E.

Co mě překvapilo, jak hluboko propadl 13th Age v Ennies. Získal jen jednu stříbrnou cenu v kategorii Best Rules, kde ho navíc předběhl Fate Core, který celkově získal 9 cen (st. Best Accessory, zl. Best Family Game, zl. Best Game, st. Best RPG Related Product, zl Best Rules, st. Best Supplement, st. Best Website (SRD), st. Product of the Year a Evil Hat st. jako Best Publisher). Nejlépe si vedla Numenera, která posbírala 10 cen (to ani nemá smysl vyjmenovávat).
19.8.2014 13:10 - noir
ShadoWWW: Je to tak, že 13 má prostě smůlu. Nevyniká ani tradicí jako DnD, ani masou hráčů jako Pathfinder, ani zvučným jménem a nádhernými ilustracemi jako Numenera. Je to takové šedivé dítko, které nikam nepatří. Moc nevěřím, že by se ještě za pár let hrála, ale mě osobně sedí úplně dokonale.
19.8.2014 13:14 - ShadoWWW
Překvapilo mě to hlavně proto, že po vydání se trochu předpokládalo, že se stane trojkou na trhu (po D&D a PF). Že by to mohl být takový PF 4E. Je teda fakt, že to bylo před odchodem Monte Cooka z WotC a ohlášením Numenery. Ale stejně mě překvapil ten odskok od Fate Core, který timto potvrdil svůj obrovský úspěch.
19.8.2014 13:37 - sirien
Almi píše:
5e je opravdu hodně old school

tohle je dost... pochybné.

Jako co se týče herního stylu, tak ano, ale ne nutně - co sem koukal lze pojímat i jinak. "Tradiční" by se hodilo víc.

Do se týče designu, tak to je naopak docela moderní hra, což mě osobně dost potěšilo (ukázka toho že i tradiční hra může běžet na moderních mechanikách bez těch přežitých game designových prvků které sem tam kdekdo pořád tak hrozně "vyžaduje" že "bez nich by to nebylo ono" a podobné nesmysly)

Almi píše:
jakého idiota napadlo zdvojnásobit počet kostek při kritickém zásahu? Kdo někdy čekal u stolu, než se to spočítá, tak ví, o čem mluvím - přitom mechanicky mohli říct - máš kritiku? Zranění vynásob dvěma a je to

mnoho z nás si naopak rádo užije ty kostičky. Rozhodně víc, než násobilku ;)
A jak píšeš, případná úprava je triviální.
19.8.2014 13:39 - -aNDRe-
Chalani, moc Vám děkuji za vodítka. Osobně se mi DnD 5 líbí, ale přemluvit kámoše teď po měsíční změně (2 setkání) bude oříšek.

to All: odkud jste? Je tady nějaký malý seznam aktivních přívrženců RPG s jejich místy pobytu? Bych zašel na pivko nebo si s někým zahrál. Jsem z Frýdku-Místku. P.S. nejsem Gay, ale heterouš :D :D
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094341993331909 secREMOTE_IP: 54.227.104.229