Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #21
5.7.2014 00:58 - ShadoWWW
Mrkněte na oficiální deníky postav. Verze pro tisk má předkreslené řádky, je tam i interaktivní verze. U ní je vtipný, že když kliknete na "můj portrét", tak můžete vybrat obrázek z počítače.
Autorská citace #22
5.7.2014 08:45 - wlkeR
Um, zaregistroval jsem u povolání takovej step-by-step guide jakej gear vybrat, a beru to jako "budgetově daný" takže z toho jsem si naházel věci do invu podle buildu (ono u fightera je výběr equipmentu něco jako u kouzelníka kouzla - plus já se po prvnotním šťourání v postavě rozhod, že někdo se Sage backgroundem přece nebude lítat v plátovce, přeladil jsem na Dexteritu a změnil některý volby), ale jinak většinou volim takový ty "kity," načež projedu nabídku equipu a ještě nějakej bordel si do toho inventáře naházim z flavorových důvodů.
Autorská citace #23
5.7.2014 09:34 - noir
ShadoWWW: Tak u té osobnosti a minulosti je to logické, je to součást tvorby postavy. Za návrat různorodého multivesmíru jsem rád.
wlkeR: Zajímavý, žes použil slovo kit. Mě ty backgroiundy docela hodně připomínají druhoediční kity. Přičemž jsem si samozřejmě vědom těch rozdílů (třeba že kity byly většinou jen pro konkrétní povolání)
Autorská citace #24
5.7.2014 14:35 - Andy
Len pre info, pripravujem na preklad Basic Rules v0.1
Ked dokocim, dam linku aby ste si to mohli prelozit.
Ako pozeram, je to trochu ine ako pri beta teste, ale ak mate prekladove pamete ulozene, asi tak 70% uz mate :)
Autorská citace #25
5.7.2014 19:56 - ShadoWWW
Ještě k tomu přijetí 5e ve světě v anketě EnWorldu:
- 70% miluje Basic PDF
- 25% s názorem vyčkává, jak se pravidla osvědčí ve hře
- 5% nesnáší Basic PDF

A to ještě ani nevyšla velká trojka, kde bych teprve čekal nárůst oblíbenosti.
Autorská citace #26
5.7.2014 20:28 - sirien
To... mi přijde jako že má Mike dobrý důvod otevřít šampus. Možná ne úplně ten nejlepší a drahý, ale na nějaký obyčejný to určitě je dostatečný důvod.
Autorská citace #27
6.7.2014 01:24 - ShadoWWW
Poslechněte si rozhovor, co Mike Mearls poskytl 4.7. (den po vydání Basic PDF) webu The Tome Show. Hodně zajímavé imho.

EDIT:
- Z playtestu zjistili, že drtivá většina hráčů chce hlavně jednoduchá pravidla.
- WotC chtějí, aby noví hráči přistupovali do hry přes Starter Set, ne přes core 3 přiručky, jejichž velikost a komplexnost by mohla nové hráče zahltit (3 x 320 stran).
- Basic PDF je tu pro hráče, kteří si chtějí vyzkoušet novou edici, ale nechtějí do ní investovat. Hráči si mají kupovat knihy proto, že chtějí, ne proto, že jsou nuceni si je kupovat, aby mohli hru vyzkoušet.
- U core příruček se hodně dbalo na grafiku. Core 3 příručky 5e mají přinést zcela nový vizuální zážitek. Grafika a layout je stále důležitější a každá z core 3 knih má čtenáře zcela ponořit do světa D&D. Grafika a layout mají být na vyšší úrovni než cokoliv předtím, proto taky zvýšená cena příruček.
- Monster Manual, mimo velmi inspirujícího fluffu, má mít ze všech 3 příruček nejlepší grafiku a layout. Mike řekl: Monster Manual je naprosto fantastický.
- WotC chtějí, aby po přečtení tří core příruček měl hráč pocit, že má úplně všechno, co potřebuje a nic dalšího už nepotřebuje.
- Co se týče rozšiřujících knih, odstrašujícím případem jsou např. Martial Power 4E a různé knihy featů, které si člověk koupil, aby měl nějaký feat, ale v záplavě knih si pak už ani nepamatoval, ve které daný feat je. Rozšiřující knihy by měly být ve stylu Tyranie draků, rozvíjející nějaký příběh a hráč by měl cítit chuť si je koupit, protože ho nadchla dějová linie a chce vědět, jak to bude dál.
Autorská citace #28
6.7.2014 02:02 - Nerhinn


Proklatě. Ta pravidla mě vůbec nelákají. Ale hra, která byla tradičně prodávaná jako zábava pro bílé heterosexuální kluky, má najednou respekt vůči minoritám a ženám? Mám chuť po nich hodit penězi :D
Autorská citace #29
6.7.2014 02:24 - ShadoWWW
Nerhinn: Pěkný easter-egg. :-) Mě zase baví, jak v části o tvorbě postavy si berou jako příklad Bruenora - postavu z Icewind Dale. Odkazy na světy D&D (a Tolkiena), fluffové úryvky a zejména jazyk, jakým jsou nová pravidla napsaná, mě prostě baví.

5e má vůbec kladný vztah k Tolkienovi. Mike psal, že 5e má zahřát na srdci fanoušky Tolkiena. 5e měla interní kódové jméno Andúril, což opět odkazuje na Tolkiena. Půlčíci mají velmi připomínat Tolkienovy hobity.

Andúril - Plamen západu píše:
Andúril byl vyroben ze zlomeného Narsilu a byl používán Aragornem.
Autorská citace #30
6.7.2014 08:21 - Vojtěch
Tím chtějí naznačit, že předchozí D&D byly broken? :o)
Autorská citace #31
6.7.2014 09:31 - wlkeR
Hmmm, překlady. Že bych jimi zabil kus prázdnin? Pokud si někdo na překladech pracující chce ušetřit práci o jednu-dvě kapitoly (pokud možno minimálně využívající klíče, jsem líný vyhledávat klíčované termíny), hoďte je na mě.
Autorská citace #32
6.7.2014 22:22 - Andy
ahojte
https://www.dropbox.com/s/bugrlnnxpf2jx7z/DnDBasicRules%20refont%20Folder.zip

tu je linka, na pripraveny ZIP
fonty som sice mal aj povodne, no bez podpory CE, tak som vybral co najblizsie
pouzil som InDesign CS6 (Mac) ale je tam aj IDML keby nieco.

tak a hor sa prekladat :)
Autorská citace #33
6.7.2014 22:42 - Andy
ozaj, aby so nezabudol
PDF zo dnd stranky nebolo tagovane, a texty mali niekedy poskodene znaky
dokument som musel pustit cez OCR, takze niekde mozu byt chybne pismenka, pripadne pomlcky atd.
prekontroloval som dokument, no mozno mi nieco uslo
Autorská citace #34
7.7.2014 01:20 - ShadoWWW
Andy: Jsou tam dva dokuemtny. Jeden pro tisk a druhý s grafickým podkladem. Jeden z nich je myslím lepší. Lidé si taky ztěžovali, že jim někde nefungovalo CTRL+C a CTRL+V, tak prý v pondělí to překontrolují a možná vyjde opravená verze.

Díky za zdroj. :-)
Autorská citace #35
7.7.2014 01:30 - ShadoWWW
Nápis "Basic Rules" je původně ve fontu Modesto Condensed. Zrovna se mi "shodou okolností" válí na disku. :-) (Ještě jsem si ale nenašel čas mu dodělat české znaky, to ale pro tebe určitě nebude problém.)
Autorská citace #36
7.7.2014 06:52 - ShadoWWW
Tak už pomalu přichází produkty třetích stran pro 5e.
- Bestiáře od Necromancer Games
- Dobrodružství The Wizard's Amulet - zdarma - od Frog God Games
Autorská citace #37
7.7.2014 16:10 - ShadoWWW
Adam Koebel - tvůrce hry Dungeon World - si vytváří postavu podle PDF Basic D&D ve videu ZDE.
Autorská citace #38
7.7.2014 16:12 - noir
Ad. ta sexuální tabulka. Hm,tak to je první věc, která mě inspirovala. Příště hraju transsexuálního trpaslíka, a myslím to vážně, ne jako fór. I ti queer elfové jsou boží a současně i v něčem tradiční a logičtí...
Autorská citace #39
7.7.2014 17:04 - ShadoWWW
Stejně jako Adamovi mi pijde, že by hodně usnadnilo, kdyby prvním krokem tvorby postavy nebyl výběr rasy, ale vygenerování vlastností. Takto člověk musí udělat několik rozhodnutí a poznamenat si několik úprav vlastností před tím, než vůbec dojde na jejich generování. V playtestu bylo generování vlastností jako první a nechápu, kvůli čemu to změnili.

Taky mi přijde, že Basic D&D vlastně ani není moc vhodné pro začátečníky. Nejen že obsahuje už teď 110 stran, což mnohé začátečníky může notně odradit, ale už v první části - tvorbě postavy - musí činit rozhodnutí, kterým mohou rozumět až po přečtení pravidel, jak hra funguje. Takže buď musí prve přečíst celá pravidla, nebo si dělat jen slepě poznámky, což není vůbec dobré.

Přijde mi, že Basic D&D tak nějak předpokládá, že hráč už prošel Starer Setem a tudíž zná základní mechaniky hry. Pak teprve to dává celé smysl. Že totiž Basic D&D je spíš Advanced D&D a skutečně Basic je spíš Starter Set.

Co zatím vím o Starter Setu, tak ten je naopak udělaný hodně přehledně a dobře pro úplné začátečníky. A když pak člověk přejde na Baisc D&D, už ví, co je to výhoda/nevýhoda, co jsou jednoduché/vojenské zbraně apod., tedy základní věci, které musí znát, aby ho neodradila tvorba postavy.

Wizardi pro úplné začátečníky slibovali online instruktážní videa, ale zatím není nic. :-/
Autorská citace #40
7.7.2014 17:21 - York
ShadoWWW píše:
Že totiž Basic D&D je spíš Advanced D&D a skutečně Basic je spíš Starter Set.

Co zatím vím o Starter Setu, tak ten je naopak udělaný hodně přehledně a dobře pro úplné začátečníky.


To mi přijde v pořádku.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084297895431519 secREMOTE_IP: 52.90.40.84