Pravidla

ShadoWWW
13.7.2012 15:04
RuneQuest 6E


RuneQuest vytvořili Steve Perrin a Ray Turney s přáteli v roce 1978. Je to klasická fantasy hra na hrdiny. Nová edice vychází z klíčových konceptů předchozích edic všechna pravidla jsou obsažena v jediné knize.
Autorská citace #1
13.7.2012 15:13 - ShadoWWW
Jak se vám líbí?

Náhled.
Autorská citace #2
24.7.2012 05:34 - Gurney
Líbí se mi obrázky a celkový vzhled příručky.

Na můj vkus obsahuje moc velké množství pravidel a simulace celkově, systémově jinak velmi podobné Call of Ctulhu mi přijde mnohem hratelnější.
Autorská citace #3
23.6.2014 17:52 - Gurney
Trocha neškodného, Končinou inspirovaného přemítání - když se tak koukám na všechny ty nové geniální rpg co se u nás stále vymýšlí, říkám si že je škoda, že zrovna Rune Quest u nás není známější. Já vím, že to asi pro místní nebude zrovna No. 1 co by chtěli hrát, ale když si vzpomenu na všechny ty domácí snahy udělat "lepší a volnější dračák" (a hrubým odhadem minimálně 60 - 70% nových českých systémů mi přijde jako přesně tohle, ať už to přiznávaj nebo ne), říkám si že přesně tohle dělá RQ výborně (i když on samozřejmě vznikl jako pokus o "lepší a volnější D&D"), dokonce má i ty správně dračákovské ilustrace...

Možná někoho napadne, co tedy RQ dělá o tolik lepší? No ve skutečnosti skoro nic - tedy až na zkušenosti z 5 edic a čtyřiceti let vývoje, které se pak přenáší do dalších verzí, momentálně šesté edice RQ nebo třeba Call of Cthulhu 7e. A pak samozřejmě ještě jedna drobnost - relativně velká (a český rpgčkař tohle může číst jako "obrovská") komunita lidí, co tuhle hru zbožňují už přes čtyřicet let a skrz internet k ní sdílejí obrovské množství materiálu. Někomu se může zdát, že to není zas tak moc, ale popravdě, co je u kteréhokoli systému důležitější než lidé se kterými ho můžete hrát?
Autorská citace #4
23.6.2014 18:19 - Alnag
A kachny. Zapomněl jsi na kachny.
Autorská citace #5
23.6.2014 18:29 - sirien
Autorská citace #6
24.6.2014 10:53 - York
Gurney píše:
a hrubým odhadem minimálně 60 - 70% nových českých systémů mi přijde jako přesně tohle, ať už to přiznávaj nebo ne


Můžu se zeptat konkrétně jaké a proč si to o nich myslíš?

(Možná do nového tématu? Nemyslím to jako flame, přijde mi to jako docela zajímavá úvaha. Dračák už je přece jen pár let oficiálně out, hraje se tu spousta jiných systémů. A taky je otázka, jestli to takhle opravdu je.).

BTW z nedávného sirienova postu v tématu "Proč hrát zrovna tenhle systém":

sirien píše:
Pokud se chceš bavit o českých hrách, resp. "oficiálních" českých hrách, bude to VELMI nudná diskuse. Na výběr je míň jak deset systémů z nichž víc jak polovina nestojí za řeč. Tudíž když škrtneme: starého Hobita, Stín meče, Astrální doupě, Void (??) a další obdobné srandičky, co nám zbyde?
Dračí doupě, Dračí doupě+, Dračí doupě II, Hrdinové fantasy, CPH (?? - je na fantasy obchodu... a popravdě dneska - e-book na tablet je skoro jak knížka, takže nalajnovat hranici...), Příběhy Impéria, Končina a Rozcestí.

Dračí doupě+ škrtneme (protože nejsme matematičtí freaci co si už zvykli), Dračí doupě II škrtneme (protože jsme příčetní), Hrdiny fantasy škrtneme (protože už touhle dobou nejspíš stejně nejdou moc sehnat, i kdyby na nich bylo něco rozumného, jakože popravdě nebylo), Končinu škrtneme (viz vedlejší diskuse)...

a skončíme na oDrD, CPH, Příbězích Impéria a Rozcestí.


- chybí tu Střepy snů a Hrstka, jinak to bude asi kompletní. Jo a jsou v tom i staré hry.
Autorská citace #7
24.6.2014 11:55 - sirien
...Střepy snů jsem doplnil v některém z následujících postů
Autorská citace #8
24.6.2014 12:28 - York
Když to trochu zformátuju:

Staré hry:
Stín meče
DrD 1.X
Čaroděj
DrD+
Hrdinové fantasy
Pán Prstenů (možná navíc překlad?)

Nové hry:
Astrální doupě
Void
DrD II
Příběhy impéria
CPH
Střepy snů
Hrstka
Kouzlem a mečem
Končina
Časy se mění

Překlady:
Rozcestí
Shadowrun 2e
yrrhedesovo oko (sapkowski)

Když škrtneme staré hry a překlady, tak je otázka, co z toho jsou snahy udělat "lepší a volnější dračák" a proč.
Autorská citace #9
24.6.2014 12:46 - ShadoWWW
DrD+ je už taky stařeček, stejně tak Hrdinové fantasy
Autorská citace #10
24.6.2014 12:55 - sirien
V těch starých Ti chybí Pán Prstenů (debil, debil, debil že sem ho tehdy dal pryč, takovej sběratelskej kousek...)
Řadit DrD 1.x jako nejhranější hru ČR mezi "staré" mi přijde trochu divné.

Ohledně toho co je lepší a volnější dračák:
Příběhy Impéria z tohodle pohledu nejsou hra, ale jen setting a pravidlová adaptace, technicky by mohly patřit i mezi "překlad".

DrDII a SS jsou indie...

Hrstka a CPH nevyšly tiskem...

Astrál a HF jsou docela jasný, Končina taky. DrD+ ironicky docela taky. To jsou čtyři.
Autorská citace #11
24.6.2014 13:13 - alef0
casy se meni (vyslo v pevnosti a.k.a. hra s najvacsim nakladom)
carodej (ak sa uznavaju aj slovenske hry)
yrrhedesovo oko (sapkowski)
Autorská citace #12
24.6.2014 13:18 - York
sirien píše:
V těch starých Ti chybí Pán Prstenů


To je překlad?

Jinak je asi na Gurneyovi, co myslel novými českými systémy. Překlady tam předpokládám patřit nebudou, do starých her jsem dal ty, co už se nějaký čas nevydávají a nevychází pro ně žádné doplňky. Přihodil jsem tam ta pluska a Hrdiny (to asi taky nespadá pod nové české systémy). DrD 1.x jsem do hodnocení snahy udělat "lepší a volnější dračák" nezařadil ze zjevných důvodů ;-)
Autorská citace #13
24.6.2014 13:28 - Gurney
York: Ten poměr je jenom můj dojem s jedním velkým IMHO, nic víc. Jak moc pravdivý je by byla tak otázka na Jersona, ten všechny ty české výtvory opravdu čte, já je většinou jen tak prolétnu ve stylu "OK, tady někdo četl GURPS, Shadowrun, RPGF, ...". A btw v tom tvém seznamu není spousta mnohem starších rpg (sám mám tak nejmíň tři takové co mě kdysi zaujaly vytištěné a zahrabané doma).

Jestli je to zajímavá úvaha - záleží na tom co si z ní kdo vezme. Třeba mě přijde Rune Quest a jeho komunita přijde téma velice zajímavé, kolik procent systémů u nás je vlastně pokus o nový dračák je mi celkem volné.

A jo, nejspíš by si to zasloužilo vlastní diskuzi, ta RQ diskuze sice bohužel nikdy moc nežila, ale řešit v ní české systému už je fakt hodně OT (EDIT: i když jsem s tím tedy ne úplně záměrně začal já :(
Autorská citace #14
24.6.2014 13:35 - York
Otázka samozřejmě je, kde je hranice mezi "novým českým systémem" a pokusem, který někdo někde postnul a od té doby to tam v nezměněné podobě leží. Do té druhé kategorie bychom museli zařadit i všechny hry z RPG kuchyní a ty by asi poměr dost výrazně posunuly od DrD klonů jinam.
Autorská citace #15
24.6.2014 13:41 - alefo
pan prstenov je preklad: http://bit.ly/1pIuKTm
Autorská citace #16
24.6.2014 13:42 - Gurney
Ano, otázek je spousta. Pointa je, že spoustu z nich nechci řešit, protože mě prostě nezajímají nebo nemám zájem o nich diskutovat po netu.
Autorská citace #17
24.6.2014 13:43 - noir
Ten Pán Prstenů měl hrozně hezký jedno z těch extra vydaných dobrodružství. Ta trpasličí hláska, kde se odrážely vlny skřetů, byla luxusní... Bohužel jsem o to přišel během stěhování :(
Autorská citace #18
24.6.2014 13:45 - alefo
void nie je v printe + ceskych systemov v pdfkach je 12+ a to neratam rpg kuchynu
Autorská citace #19
24.6.2014 13:49 - York
alefo píše:
void nie je v printe


To ani Hrstka, CPH a Končina.

alefo píše:
ceskych systemov v pdfkach je 12+


Které konkrétně? Pokud teda jde o release verze (alespoň podle autorů). Systémy v různém stádiu rozpracování jsou trochu jiná kategorie.
Autorská citace #20
24.6.2014 14:00 - alefo
Vsak to, ze nie su kriteria :-) Navyse, tazko sa da zistit, co je beta a co uz nie: mnoho z nich som nasiel nahodou lezat po internetoch. Spakruky tie, co nevyzeraju uplne zbuchane:

* Human 2.0
* Dandelion
* Dračia kliatba
* Dakara [beta]
* Factum
* Imaginarium
* Mořský vlk
* Tain
Autorská citace #21
24.6.2014 19:22 - Shako
York píše:
Hrdiny (to asi taky nespadá pod nové české systémy).


Znova zkusím zopakovat, že HF mají poměrně aktuální aktulizace oproti původnímu knižnímu vydání.. takže jsou o hodně "mladší" než třeba DrD 1.6 nebo DrD+.... Jádro mají starší než třeba Střepy, ale poslední aktualizace online je určitě novější než nejnovější ofiko aktualizace střepů snů... takže je to nový nebo starý systém?
Autorská citace #22
24.6.2014 19:35 - ShadoWWW
Shako: Starý systém opravený o překlepy?
Autorská citace #23
24.6.2014 19:40 - Shako
ShadoWWW píše:
Shako: Starý systém opravený o překlepy?


Říkají tomu HF II., ale se starou verzí jsem to neporovnával. Protože mě to nezajímá a ani ji nevlastním.

Ale tak jen krátce z jejich webu:

Hrdinové Fantasy II.

05.04.2014 :: Pravidla pro postavy (7.7MB) beta 19
12.05.2013 :: Pravidla pro Pána hry (3.5MB) pr 1
05.04.2014 :: Tajná umění (5.6MB) beta 19
22.09.2013 :: Bestiář (15.4MB) beta 18b
12.05.2013 :: Illiador (17.9MB) beta 12c

Nejstarší aktualizovaná pdf příručka je kousek přes rok stará... Docela bych přál třeba Končině, abych za 10 let mohl říct to samé o nich.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10218906402588 secREMOTE_IP: 54.81.157.133