Pravidla

ShadoWWW
2.2.2012 10:15
Moje zkušenost s D&D Next na DDXP
V diskuzi na EnWorldu popsal hráč Osgood svou zkušenost s prvním uzavřeným testem na DDXP. Zde nabízím jeho překlad.

O vikendu jsme já a většina naší herní skupiny vyrazili do Ft. Wayne zúčastnit se testovacího hraní D&D Next. Ačkoliv nemohu odhalit nic konkrétního z herních mechanik, pokusím se zprostředkovat své zážitky a dojmy z nové hry.

Prve něco o nás. Naše skupina momentálně hraje 4E (ale bez Essentials), a i když se u ní bavíme, jsou věci, u kterých se shodujeme, že by měly být předělány (feat/power bloat, magické předměty, okamžité akce, životy). Začal jsem před 25 lety s Basic D&D, přešel jsem na 1E, potom 2E, v 90. letech jsem přesedlal na jiné hry a velkým obloukem jsem se vrátil k D&D 3.0 a 3.5. Ostatní členové mého doporovodu: 2 začali na 2E, dva další na 3E a jeden na 4E. Oznámení D&D Next se u nás setkalo s nadšením i obavami, tak půl na půl. Někteří z naší skupiny (včetně mě) byli víc optimističtí, zatímco jiní víc pesimističtí. Avšak všichni jsme toužili otestovat nový systém.

Sedli jsme si ke stolu a moc nás potěšilo, když jsme zjistili, že DM je Monte Cook. Byly rozdány postavy, většina si vzala ty, které už někdy hrála a které znala. Po několika minutách, co jsme pročítali deníky svých postav a snažili se vstřebat schopnosti, uvedl Monte dobrodružství.

Monte je výborný DM a díky němu bylo dobrodružství zábavné a poutavé. Nakopali jsme zadky mnoha orkům a díky štěstí, odvážné taktice a dobrým nápadům jsme zvítězili. Ale dobrý DM může udělat zábavný jakýkoliv systém, aspoň tedy po nějakou dobu. Zhruba v polovině mě začala má postava nudit (a to běžně tuláky miluji) a ztratil jsem pozornost.

Boj byl rychlý a smrtící, ale jisté jeho mechaniky zhledávám jako nevydařené. I když se mi hra líbila (obyčejně dělám DM), zbytek skupiny měl smíšené reakce. Nikdo z nás nebyl spokojený s tím, jak fungovalo léčení. Mechanika je neobvyklá, snaží se sloučit přístupy několika edicí, ale vychází z toho jakési Frankensteinovo monstrum. Jeden z nás měl opravdu dobrý komentář, který to vystihuje, ale myslím, že kdybych ho zveřejnil, tak bych tím minimálně obešel NDA (dohodu o mlčenlivosti, pozn. překl.)... Řeknu jen to, že kvůli tomu působilo hraní dobrodružství jako práce.

Asi nejvíc zklamané byly v naší skupině holky, které hrály kněžku a kouzelnici. Hráčka kněžky začínala na 3E, zatímco hráčka kouzelnice na 4E. Obě měly pocit, že mechaniky kouzel jsou neintuitivní a zmatené a já myslím, že většina z nás s nimi souhlasila. Jedna z nich byla matematička a měla pocit, že dané mechaniky dávají sesilatelům kouzel zřetelnou statistickou nevýhodu.

Průzkum byl v pohodě, ale nepůsobil nijak výrazně jinak, než jak běžně hrajeme. Může to být způsobeno mým dějmistrováním, ve kterém podporuji kreativitu. Monte se snažil zdůrazňovat, že můžeme dělat cokoliv a nemusíme si dělat starosti s tím, co říkají deníky postav, ale nakonec to, co jsme dělali, se nám moc nedařilo. Když to srovnám se svou domácí hrou, tak lidé se cítili spíše spoutaní hodnotami vlastností, než aby dělali to, co chtějí.

Nikdo z nás nebyl nějak zvlášť spokojený a neumím si představit, že hra, jak byla prezentovaná, by nějak obzvlášť bavila mou skupinu (i když plně přiznávám, že to má co do činění spíš s mým dějmistrováním a stylem dobrodužství, než se systémem).

Abych byl fér, hráli jsme základní verzi hry (a očividně, soudě podle občas protichůdných informací v denících postav, velmi raný koncept). Domnívám se, že některé věci budou zrušeny a/nebo se změní ještě před začátkem veřejného beta testu. Tato základní hra vypadá úzce zaměřená na určitou zkupinu. a doufám, že herní návrháři dodrží své slovo, že D&Dn umožní každému hrát edici, kterou chce hrát (pro mě by to byl hybrid 3E/4E). Myslím, že hra má před sebou ještě dlouhou cestu, aby uspokojila všechny (nebo téměř všechny) D&D hráče. Jsem přesvědčen, že návrhářský tým má zájem udělat hru co nejlepší a naslouchá zpětné vazbě, takže se skutečně těším na otevřené testovací hraní.

---------------------------
V následné diskuzi se objevil zajímavý dotaz s odpovědí.

Proč tě nudila tvá postava tuláka (aniž bys porušil NDA)? Bylo to z nedostatku možností, nebo jsi měl mnoho možností, ale moc se od sebe nelišily? Myslíš, že bylo špatné to, jak povolání tuláka postavili, nebo to bylo způsobeno jen tím, že ještě nebyly vyladěné mechaniky?

V boji i mimo boj jsem měl pocit, že dělám pořád dokola to samé. Snažil jsem se hledat nějaké kreativní způsoby... ale bylo to pořád to samé znovu a znovu (až do chvíle, kdy jsem se na to vykašlal, ukradl jsem zbraň jednomu padouchovi a vrátil jsem se dělat pořád to samé dokola jako dřív). Navíc jsem měl pocit, že všechny mé možnosti mají předem jasný výsledek. Některé věci vypadaly, že nemohou být neúspěšné, jiné zase, že nemohou být úspěšné; to mě přimělo k dělání stejných věcí pořád dokola. Pro mě je drama někde uprostřed.

Ohledně tuláka... byl podobný zlodějovi z 1E. Jedna z věcí, která se mi líbila nejvíc na 3E tulákovi, byla, že nebyl napasovaný do určité role (záludný, loupeživý hledač pastí); 4E to podle mě dovedla ještě dál - když zanedbám formální "role" - otevřením, takže každý se mohl přinejmenším pokusit najít nebo vyřadit past.
9.2.2012 10:55 - Vojtěch
3E hráči se taky těšili, než viděli co nastalo. Essentials mají tu výhodu, že už jsou to vlastně 4.5, tedy vychytané problémy.

Myslím že 4E nemá power bloat jen pro to, že podle ohlasu ví, že by je za to hráči sežrali. Příručky ze začátku stály IMO za houby.
9.2.2012 11:00 - ShadoWWW
Vojtěch: Ale 4E vyšla taky až po (vychytané) 3.5, ne? :-)

Ale faktem je, že nálada se může taky změnit, až vyjde finální verze 5i.
9.2.2012 11:03 - Vojtěch
4E je taky úplně jiný systém, né evoluce předchozího. Stačí se podívat na množství errat abychom viděli, jak byla v době vydání odladěná :) Snad to pořádným beta testem nějak zkrotí.
9.2.2012 17:00 - wlkeR
4E je fajn, jen mi dává do rukou sadu šroubováků místo vrtačky. Mind you, 3E mi dala krabici plnou harampádí, ať si najdu, co potřebím...

Errata vyšly proto, že hráči i DM byli na pravidla neskutečným způsobem fixovaní. Amerika, národ právníků, víme? Kromě možnosti snadněji navrhovat encountery nafasovali DMové povinnost se zodpovídat za každou řádku textu pravidel... Opovažte se mě někdo bonznout, ale kdyby moje družina zjistila, že některý schopnosti příšer jsem si VYMYSLEL, je po mně.

Jestli se s D&DN vrátí možnost "my game, my rules," nebudou errata potřeba. Buď DM zpracuje akci správně a hra půjde dál, nebo blbě, a hráči mu odejdou za někým, kdo není taková mrcha.
9.2.2012 19:33 - Vojtěch
Aehm... kde se v 4E píše, že to není má hra a má pravidla?

Jako 4E by po delším testu myslím nebyla tolik přepisovaná.
9.2.2012 21:21 - wlkeR
Otevři 4E PHB a poznáš to na první pohled. To tabulkový formátování nepotřebuje komentář, říká "udělej co ti říkam a ani o fň víc." Essentials to trochu naklepaly, takže ty příručky nepůsobí zas až tolik přísně, ale pořád je to 4E.

V první fázi se mi to líbilo. Všecko důležitý hezky kodifikovaný, postavy měly "hustý věci" co mohly dělat, kolo po kole... Nutno říct že teď už tak happy nejsem, když něco udělam a slyšim "hej, to není v pravidlech!" Houserules mi prošly jen když z nich hráči měli zisk.

Sečteno a podtrženo, 4E jsou PRAVIDLA. Spoustu věcí dělaj dobře, o další spoustě se polemizuje vlevo vpravo. Ať si o sobě říkaj, že jsou jen vodítky, každej kdo do těch knížek koukne vidí, že v těchhle se šťourat nemá.
9.2.2012 21:49 - Gurney
wlkeR: Takže od 5e čekáš, že tvoje grupa přestane "rulelawyerovat"? Bojím se že budeš zklamán, až zjistíš že to s pravidly zas tak nesouvisí..
10.2.2012 06:01 - Vojtěch
wlkeR kýblohlav: PHB jsou pravidla pro hráče. Pokud chtějí dělat něco jiného, má na to DM svojí knihu. Pokud chce něco dělat DM, má tabulky kterého navedu aby to od oka nepřehnal, ale držet se jich taky nemusí. Pokud vím, tak je to většinou formulované nějak jako "K dosažení výsledku X bys měl udělat Y" což zčátečníka navede, ale nevylučuje to jiná řešení. 4E je stavěná na to, aby umožnila DMovi snadno odehrávat scény s odhadnutelným výsledkem, proto má skill challenge, tabulky atd. ale pokud se rozhodneš udělat to jinak, tak to není hcybný postup.
10.2.2012 07:14 - ShadoWWW
PHB sice může působit, že hráči mají jen jistá jasně definovaná tlačítka, ale pak je chyba DM, že je nepodněcuje k něčemu víc. Pár příkladů:

- V Rules Compendium (a také v kapitole Dovednostni v překladu PHB) je na konci každé dovednosti krátký přehled toho, jak se dá s dovednostmi improvizovat. Když vezmu třeba použití Akrobacie: Sjet schody vestoje na svém štítu (těžká TO),
Saltem přeskočit tvora stejné velikosti (těžká TO), Zhoupnout se na lustru (střední TO), Ohromit přihlížející akrobatickým kouskem (střední TO). Hráči si mohou vymyslet X dalších možností a na DM je jen stanovení obtížnosti.

- Už v původní DMG byla tabulka na str. 42 + kapitola Actions the Rules
Don’t Cover, kde bylo jasně uvedeno, jak hráči mohou jednat mimo své schopnosti definované v PHB, a aby je v tom DM podporoval. v Essentials pak byla tato tabulka ještě upravena a popis rozšířen. Doporučuji si tedy přečíst v překladu DMG v 3. kapitole část "Akce, které v pravidlech nenajdeš" na straně 44 plus ona tabulka je na straně 46.

Mimo boj se dá RP velmi dobře. Stačí jen chtít. Např. motivy (themes) z Dragonů to ještě umocňují.
10.2.2012 09:57 - wlkeR
O tomhle všem vím, ale zase když hráči nechtějí přemýšlet, nemůžu je nutit, tož? Párkrát se mi povedlo je k nějaké "akci nepokryté pravidly" přimět, ale pak se zloděj málem upálil (aneb pozor na hořící teleportační kruhy) a všichni zase jednou seznali, že si nebudou vymýšlet, když můžou použít POWER.

Neříkám, že to dělají všichni, ani že mám vždycky dobrý nápad, když někdo improvizuje (tady přichází do hry "padlo mi 20!" na skill, na který jsem po nikom check nechtěl). Mám zkrátka svůj způsob interpretování 4E pravidel (daný dojmem který z nich mám, říkat si můžou co chtějí, jak jsem psal níž/výš/whatever) a nečekaný zásah do tohole způsobu mě umí rozhodit.

Toliko řečeno, od D&DN očekávám, že pravidla budou nejen volnější, ale budou podle toho i vypadat. Nějaké řeči o starším designu tam afaik byly, takže yay. Chci knížku, která, stejně jako 4E promluvila k mému byrokratickému já, teď bude na první pohled nejlepší kamarád (pro nedostatek lepších slov) anarchisty.
10.2.2012 11:07 - skew
Píše:
Pro 5i vidím klíčové, jestli po ni budou vycházet kvalitní dobrodružství.
Na tohle jsem zvědavej. Nechci být pesimista, ale mám strach, aby se tady wizardi nestřelili do nohy s tou modularitou*.
Přeci jen podoba systému má taky vliv n dobrodružství, které hráč očekává. Pokud bych vzal dva hráče, jednoho zvyklýho na ODnD a druhýho na 4e, bude určitě komplikovanější vymyslet něco, co by uspokojilo oba.

Nebo je možnost vůbec se o to nesnažit a místo toho se pokusit naznačit už na obálce, pro koho je hra určená.

* něco podobného asi řešili GURPS, ale ty neznám... Tedy ani nevím, jak se s tím poprali. Ještě taky záleží, jak velká je podobnost DnDNext s GURPS, co se modularity týče. Měl jsem dojem, že dodatky ke GURPS byly především tématické a jak moc byla nastavitelná samotná pravidla nevím.
17.2.2012 10:39 - noir
Zase nějaké nepotvrzené informace o 5i, tentokrát intuitivní popis odpočinků: "You get 4 rests per day; 2 short 10-minute ones, a 1-hour one, and an 8-hour one. 10-minutes give you back your level in HP, the 1-hour lets you get back 1/2 your hp OR re-prep some spells (one or the other, caster-bitches!), while an 8-hour gives you back both 1/2 HP and all your spells. There were no healing surges in sight."
17.2.2012 10:51 - Alnag
Noir: Není nad to, udělat to nekomplikovaně... "rest management". :/
17.2.2012 10:54 - noir
Cítím to stejně. Je-li to pravda, pak to není krok zpět. Je to trojité salto dozadu skočené na okraji Macochy...
17.2.2012 11:06 - Vojtěch
Aehm... není to jen nějaký ten návod, co by měl začínajícího DMa navézt k tomu, aby mu družinka pořád nechrápala aby mohla doléčit (zvlášťpokud by zmizely healing surge)?
17.2.2012 14:19 - sirien
Healing surges mi osobně přišly v zásadě jako krok správnym směrem, jen by je to chtělo dost dopilovat (osobně bych se je třeba nebál trochu víc omezit a tak), zříct se jich úplně - nevim nevim.
17.2.2012 14:26 - Vojtěch
Já nevím jestli se jich zřekli, nebo je přejmnovali na rest atd. S hodnocením jednotlivostí bych počkal na celek. Už to není tak daleko ;)
17.2.2012 14:28 - Alnag
Moje jediná naděje je, že si něco odnesou z toho hlasování, které věci chcete v "core". Protože, to hlasování hodně kopíruje to, co je ve 4E.

- Critical hits
- Skills
- Feats
- Saving Throws
- Non-Vancian Magic
- Ability to Create Magic Items
- Action Points
- Rituals

-

BTW: Wizardi mají nový web.
17.2.2012 14:42 - Vojtěch
Mno, třeba to provedou jako paizo při systémových testech. Změny udělají tak o půlku / 30 % radikálnější než zamýšlí pro produkt a pak sledují jestli ubrat, nechat nebo přidat.
17.2.2012 19:02 - wlkeR
Web, který se mně nenačte, takže yay.

Od surgí se chtěli odklonit, to bylo snad aj prohlášeno oficiálně (nebo jsem to čet ve víc zdrojích), a popravdě řečeno, zatímco nápad to byl zajímavý, spousta věcí se pak soustředila na to hráče těch surgí zbavit, aby měly encountery nějakou šťávu. Páč vemte si, banda s plnou nůší surgí si mohla dát piknik uprostřed lávovýho jezera.

Toliko řečeno, myslim že by šlo omezení healování nastavit aj jinak. Jak? Toť otázka. Osobně bych byl pro to, aby možnosti (nemagického) léčení s prolezlými encountery klesaly, zatímco porostou jiné zdroje. Tím se vytvoří napětí, kdy budou postavy před každou hrozbou zvažovat, jestli využít výhody dané "akčním" zdrojem a risknou při tom pošramocené zdraví.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07547402381897 secREMOTE_IP: 3.226.254.255