Pravidla

Autorská citace #1
10.8.2010 09:15 - Sethi
Nástroje píše:
...

Ach, tak Konstantin konečně dostane vyčíslenou svou masterwork kladku? To je dobře, to ve hře hodně chybělo.
Autorská citace #2
12.8.2010 19:23 - Gurney
Jestli chápu správně tak essentials jsou nejen samostatná řada ale některé věci z nich budou formou errat zpětně vpravovány i do původních pravidel ?
Autorská citace #3
12.8.2010 23:21 - tuleník
Tak viacmenej táto otázka zaujíma aj mňa...
Autorská citace #4
12.8.2010 23:50 - ShadoWWW
Gureny: Chápeš to správně. Essentials mění některé věci, na které jsme byli dříve zvyklí, na novou úroveň. Změny jsou více méně popsané v textu.

Velké změny už začaly v PHB3, některá povolání Essentials např. nemají daily powers. Jejich nejsilnější schopnosti jsou postavené na systému power points.

Wizardi říkají, že změny v Essentials jsou novým standardem, maximálně kompatibilním se všemi předchozími knihami. Nakolik jsou opravdu kompatibilní a nakolik bude potřeba zvětšit updaty se ukáže.

No, každopádně z PHB1 asi dostane hodně radikální updaty. :-/
Autorská citace #5
12.8.2010 23:52 - ShadoWWW
Dá se to vzít taky tak, že za dva roky designéři nabrali dostatek zkušeností, co nefunguje úplně dobře a chtěli by změnit, aby byla hra ještě zábavnější.
Autorská citace #6
13.8.2010 00:48 - tuleník
TieŇŇŇ: takže objednať esenciálne Rules Compendium sa oplatí?
Autorská citace #7
13.8.2010 10:44 - Gurney
ShadoWWW píše:
No, každopádně z PHB1 asi dostane hodně radikální updaty.

Jim se snad nakonec doopravdy podaří abych si koupil nějakou erratovanou verzi PHB :(
Autorská citace #8
13.8.2010 11:50 - ShadoWWW
V tuto chvíli se PHB1 vyprodává a už se nedělají dotisky. Rules Compendium by mělo být "updatované PHB1+PHB2+PHB3", předně má sloužit pro hráče, co začnou hrát 4E s Essentials.

Ve vzdálenějším časovém horizontu se plánuje, že by měla vyjít i plně opravená PHB1, ale termín nebyl ohlášen.

Často se prý v amer. obchodech stávalo, že měly jen PHB2 a PHB3 a obecně novější moduly. Obchody nechtěly nakupovat PHB1, protože už ji jejich zavedení zákazníci mají, navíc už je zastaralá (bez updatů) a pro větší skladové zásoby drahá. Kamenné obchody proto žily už ze zavedených hráčů 4E.

To se WotC nelíbí, tak vydává Essentials, které jsou levnější, lepší na dopravu (jsou jen brožované a mají méně stran). Těchto plánovaných 10 produktů Essentials by měla být v obchodech na skladě vždy (podle WOtC). Proto noví hráči budou moci skrz ně kdykoli nastoupit na vlak D&D 4E. Osud PHB1 je nejasný. Buď úplně zanikne (podobně jako Starter Set), nebo vyjde opravená verze v menším počtu výtisků.
Autorská citace #9
13.8.2010 16:03 - tuleník
Tak predsa napokon 4.5 ...
Autorská citace #10
13.8.2010 16:07 - Quentin
Píše:
Rules Compendium by mělo být "updatované PHB1+PHB2+PHB3", předně má sloužit pro hráče, co začnou hrát 4E s Essentials.

A ty classy v něm budou teda už předělané na essentials?
Autorská citace #11
13.8.2010 16:15 - Alnag
Nejsem si jistý, že v RC budou vůbec nějaké classy...
Autorská citace #12
13.8.2010 17:25 - Quentin
Jo takhle :)
Autorská citace #13
15.8.2010 07:49 - wlkeR
Mluvi se tam o nejakych dalsich clancich, moh by nekdo hodit link na rozcestnik, pls?
Autorská citace #14
17.8.2010 09:57 - noir
Některý ty featy v Essentials budou "must have". Třeba tohle myslím nemůže chybět téměř nikomu: http://wizards.custhelp.com/cgi-bin/wizards.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=2080
Autorská citace #15
17.8.2010 11:38 - Alnag
Noir: Koukám, že proti tomu jsou epické featy zvyšující obrany vcelku o ničem... :)
Autorská citace #16
17.8.2010 12:01 - noir
Alnag: Jo, a prej takové budou skoro všechny featy. T.j. zmizí ty +x, vždycky k nim bude něco navíc. Někde jsem četl, že třeba weapon specializace dá třeba u mace +1 k vzdálenosti u puske apod. Vcelku se mi to líbí, ale půlka featů z 4e je díky tomu mrtvá...
Autorská citace #17
17.8.2010 13:07 - tuleník
neviem či toto už trochu neprestrelili aj na pomery 4ed...
Autorská citace #18
17.8.2010 18:29 - Alnag
Tak to, že defense jsou podstřelené jsem tvrdil dávno. Opravili to featem, který nedělal nic než to, takže to byl polo-povinný zabitý slot. Teď to opravují tak, aby to vyrovnali a alespoň to něco umělo... to mi už dává smysl.
Autorská citace #19
17.8.2010 18:48 - tuleník
no... zatiaľ sa potácame pod 10. lvl, tak to asi nebolo až tak cítiť
mňa trápi viac predstava vykosťovania niektorých vysokolevelových enemákov... pidlikať tie mraky životov...
Autorská citace #20
17.8.2010 18:49 - noir
tulenik: Neboj, pár komb, kdy dva leadeři naboostují strikera (nebo jeden leader dva strikery) a životy tečou po stovkách :o)
Autorská citace #21
17.8.2010 18:55 - tuleník
noir: pre nedostatok hráčov máme leadera warlorda, strikera huntera rangera a controlera klasického wizarda, ale zasa nie je problém tomu prispôsobiť zazverenie encounteru... len povedzme Vecnu by som naozaj NECHCEL stretnúť o polnoci osamote na cintoríne :D :D
padol návrh aby som si aj ja ako DM urobil hráčsku postavu, ale obávam sa, že by som ako znalý zápletky nechtiac robil problémy (niečo nie je ako sa zdá byť, klasika)
Autorská citace #22
17.8.2010 19:09 - Alnag
tuleník píše:
padol návrh aby som si aj ja ako DM urobil hráčsku postavu, ale obávam sa, že by som ako znalý zápletky nechtiac robil problémy (niečo nie je ako sa zdá byť, klasika)


Spíš by možná nebylo od věci dát třeba rangerovi/wizardovi "peta", který by rostl s nimi, přidal tomu trochu dynamiky ale zároveň by to nebyl "full" hráč.
Autorská citace #23
17.8.2010 19:26 - tuleník
Alnag: good idea, ranger je total beginner, ale Nenažraný Jano (náš eladrin wizard o živej váhe 110 kg :D) by to zvládnuť mohol :D všimli ste si, ako si niektorí hráči postavami liečia niektoré fyzické indispozície? haha (ešte ma napadá že Jano má aj in real life vlčiaka o veľkosti hoväda)
Autorská citace #24
17.8.2010 19:30 - Alnag
Tak druhého peta můžeš přidat časem, až se Ranger víc zajede. Pomohl by mu minimálně flankovat a tak...
Autorská citace #25
17.8.2010 19:33 - tuleník
Alnag: predostriem to ctenej spoločnosti vyvrheľov :D
Autorská citace #26
17.8.2010 20:44 - Almi
V nějaké knížečce se dokonce píše, jaká monstra jsou vhodná jako petové. Nebo jak takového peta či NPC společníka pod kontrolou postavy postavit. Udělal bych ho třeba jako figurine of wondrous power nebo něco na ten způsob a máš to mechanicky ošetřeno..i zaděláno na zajímavé zápletky :-)
Autorská citace #27
17.8.2010 20:48 - noir
Figuríny fungují skvěle, doporučuju. Já po jedné toužím už asi deset levlů, ale jeden nejmenovaný zlý GM mi ji ne a ne dopřát :o) A to jsem kvůli ní rozporcoval vlastního bratra (no, vlastně jen jednoho ze dvanácti)...
Autorská citace #28
17.8.2010 21:14 - ShadoWWW
Almi: DMG2
Autorská citace #29
18.8.2010 10:43 - Almi
noir: Ty bys vážně chtěl 3 monkeys? ;-)) Já myslel, že máš ve wishlistu něco zajímavějšího...a to se kvapem blíží :o))

ShadoWWW: jojo, děkuju, tušil jsem, že je tam někde to je.
Autorská citace #30
18.8.2010 10:51 - Alnag
On má ve wishlistu eye of vecna? Wow!
Autorská citace #31
18.8.2010 10:53 - Jarik
ja to vedel.
nase posledni dobrodruzstvi bude o tom, KDO PREZIJE :D
Autorská citace #32
18.8.2010 11:02 - noir
Alnag: Tuto spekulaci jsem vyvrátil a dokonce i potvrdil.
Autorská citace #33
23.8.2010 09:21 - Sethi
Autorská citace #34
23.8.2010 12:14 - Blaine
The cycle...
It is complete.

Chudak, mel rad 4ed, byla to jeho prvni RPG a ted mu vydali Esencialy. New edition wars will ensue!
Autorská citace #35
23.8.2010 12:25 - Night of Triumphatorr
nevíte někdo kde se to dá (půjde dát, nevím kdy to vyšlo/vyjde) sehnat v čr? jestli to třeba plánují do Rytíře...
Autorská citace #36
23.8.2010 12:36 - Almi
Night of Triumphatorr: rytíř to mít bude v nabídce asi také (jako většinu produktů). Nicméně, pokud chceš spolehlivost a téměř osobní přístup, tak doporučuji majitele Dungeonu (konalo se tam víkendové DnD Day). Lze se sním domluvit na čemkoli za výrazně slušnější ceny, než má Rytíř. Kontakt na něj se tu někde válí, stránky má na mysticshop.cz a kdyby bylo nejhůř, dám ti kontakt do PM.

Jinak, o tom, kdy se co objeví na trhu, sleduji na Amazonu. Stačí si dát vyhledat "DnD 4e" a pak si listuješ. V Čechách to máš v čase cca. 0 až 4 týdny po vydání. Záleží na tom, kde a jak kupuješ (viz výše).
Autorská citace #37
23.8.2010 12:42 - Night of Triumphatorr
Almi: díky. Kdybych si to měl objednávat odněkud z Cizozemska nebo Zahraničí...
Autorská citace #38
23.8.2010 13:04 - Gurney
Night of Triumphatorr píše:
Kdybych si to měl objednávat odněkud z Cizozemska nebo Zahraničí...

Paradoxně právě nákupy z Amazonu většinou vycházejí nejvýhodněji.
Autorská citace #39
23.8.2010 13:07 - Night of Triumphatorr
ale já jsem lama co se týká papírování, plateb atd...
Autorská citace #40
23.8.2010 15:04 - Almi
Guerney píše:
Paradoxně právě nákupy z Amazonu většinou vycházejí nejvýhodněji.


..to platilo donedávna. Teď už to není vždy pravda. Jednak se Rytíř (před prázdninama, teď to není pravda), ale hlavně Mystic dokáže dostat na stejnou cenu jako z Amazonu. A navíc dokázali být i výrazně rychlejší, takže jsem byl ochoten třeba 50-100 Kč na celkové objednávce většinou za 2000,- oželet. Ale řeším to případ od případu a porovnávám :o)

Night.. píše:
ale já jsem lama co se týká papírování, plateb atd...


JO, to já taky :-)
Autorská citace #41
23.8.2010 15:25 - tuleník
US Amazon v preorderi mi vyjde stále najlepšie, pokiaľ to prejde cez colnicu ako delostrelecký granát listom papiera (tento rok zatiaľ colníci neblbli). Pomery u vás sa môžu vzhľadom na "neeuro" mierne líšiť.
Night: papierovanie tam nie je žiadne (jediný papier je faktúra v balíku) a platba je ľubovoľnou kartou umožňujúcou platbu cez net (mierne mi vadí, že Amazon nežerie PayPal). Dáta svojich kariet mám na Amazone sejvnuté, takže už iba klikám.
Autorská citace #42
23.8.2010 15:56 - Night of Triumphatorr
tuleník píše:
Night: papierovanie tam nie je žiadne (jediný papier je faktúra v balíku) a platba je ľubovoľnou kartou umožňujúcou platbu cez net (mierne mi vadí, že Amazon nežerie PayPal). Dáta svojich kariet mám na Amazone sejvnuté, takže už iba klikám.

to je hezké, ale já jsem rád že ovládám jakžtakž základní účet a základy internet banky. Mám to celé jen chvíli tak se v tom všem zas tak neorientuju.
Autorská citace #43
23.8.2010 16:26 - tuleník
Amazoňácky účet (zdieľaný všetkými lokálnymi pobočkami) obsahuje: zoznam adries doručenia a prípadne aj fakturačných adries (predpokladám, že budeš mať aj tak len jednu - domov), zoznam kariet, ktorými môžeš platiť (asi zas len 1, nie každý tam má 3 ako ja...) a to je v podstate všetko.
Čiže... vymyslíš si login (heslo nestratiť), zadáš adresu, číslo karty, platnosť karty, jej bezpečnostný kód (vzadu na karte na tom papieriku kde sa pri prevzatí podpisuješ) a to je +/- všetko. Pokiaľ nemáš problém s dosť basic ingliš, je to blbuvzdorné.
Autorská citace #44
23.8.2010 19:50 - Almi
tuleník: Zas tak snadný to není..musíš mít určitý typ karty..musíš ji mít povolenou na určitý typ transakcí..a i tak poslední dobou řeším, proč mi to najednou nejde :( Docela Nighta chápu.
Autorská citace #45
23.8.2010 23:06 - tuleník
Almi: áno, s tým, že karta nie je aktivovaná pre tento typ platieb, problém byť môže, ale v poslednom čase som sa snáď nestretol ani s disablovanou Visou Electron (asi najstupídnejšia platobná karta) ... to ale vyriešiš za 3 min v banke (zaujímavejšie bolo, keď som potreboval aktivačný kód pre PayPal, to chalan na pobočke asi 20 min prehrabával manuály, následne volal support a keďže to bolo v banke, ktorej systém poznám, napokon som ja volal s chlapom na helpdesku a navigoval toho beginnera za prepážkou :D)
ja som donedávna mal aby som nemal problém embosovanú mastercardku, síce stála 2x viac ako "bežný štandard" ale s tým nie je problém ani v stupídnych USA, kde občas nemajú elektronický terminál, ale iba imprinter
či je karta "povoliteľná" pre elektronické platby spoznáte podľa toho, či má na podpisovom páse bezpečnostný kód (3- alebo 4miestny)
Autorská citace #46
24.8.2010 11:03 - Nalar
No je to sice offtopic, ale k Visa Electron asi tolko, mal som ju standartne k uctu v SLSP, ma trojmiestny CVV kod(snad je ta skratka dobre), ale aj tak platby nesli(paypal, apple appstore, wow...). Na pobocke mi tvrdili, ze s tym nemozu nic spravit a ze Electron nevedia aktivovat na takyto druh platieb. Tak sa to muselo riesit embossovanou Visou (cislo kredytky je vystuple). Platim za nu nu asi 1000sk rocne co snad neni take zle, vzhladom na to ze funguje vse.
Autorská citace #47
24.8.2010 11:11 - Alnag
Raritnost předmětů

Zrušeny daily omezení na předměty (hurá!) Zavedena raritnost předmětů... proč mi to připomíná systém magic kartiček... doufám, že nebude následovat nějaký produkt tohoto typu.
Autorská citace #48
24.8.2010 11:24 - Sethi
Tyhle úpravy se budou promítat i do "běžného" DnD?

(Ne, neobtěžovala jsem se číst ten článek. Mám na to svoje lidi. =) )
Autorská citace #49
24.8.2010 12:29 - ShadoWWW
Uši: Ano.
Autorská citace #50
24.8.2010 12:39 - Sethi
Noooo dobře, asi jsem tu otázku měla položit obšírněji, abych dostala tako jako... méně fatalistickou odpověď.

Měla jsem pocit, že jsou Essentials jaksi... životaschopná sama o sobě, jakože skoro jiná sada pravidel. Znamená to, že odšoupnou základní 4e zcela, nebo budou sdílet jen některé oblasti, zatímco vedle sebe poběží jak 4e, tak Essentials?
Autorská citace #51
24.8.2010 12:50 - ShadoWWW
Essentials budou zvláštní řadou. Pro současné hráče mají smysl snad jen hráčské Essentials příručky. V nich budou nějaké nové buildy, featy a možná pár dalších novinek. Wizardi sami přiznávají, že DM příručky budou pro současné DMy zbytečné, nebude v nich nic nového.

Co se týče změny pravidel, tak jich je v Essentials docela dost a promítnou se skrz updaty i do současných 4E příruček. Wizardi tvrdí, že změny, co přijdou (např. raritnost předmětů, změna featů, změna rasových bonusů apod.) by Wizardi udělali, i kdyby Essentials produkty nevydávali. Zkrátka mají za dva roky zkušenosti, že některé věci nefungují úplně dobře, tak to teď chtějí opravit.
Autorská citace #52
24.8.2010 12:50 - noir
Ušatá: Se změnou Essentials se mění i dost věcí v základních pravidlech. Třeba zloděj bude dávat asi dvakrát větší zranění a další nepodstatné drobnosti...
Autorská citace #53
24.8.2010 12:51 - Alnag
Ušatá: Essentials jsou prostě updaty současných pravidel na verzi 4.5 (akorát se tomu tak nesmí říkat). V builderu a pomocí rules compendium bude tohle všechno updatováno. Rules compendium si můžeš koupit i zvlášť.

Essentials je jen forma prezentace hry pro určité cílové publikum...
Autorská citace #54
24.8.2010 12:54 - Sethi
Myslela jsem, že mají Essentials úplně jiný přístup k povoláním, jak s tím chtějí srovnat ta současná?

Asi se prostě spokojím s tím, že to nechápu.
Autorská citace #55
24.8.2010 12:55 - ShadoWWW
Co se týče těch změn, tak některé už byly naznačeny v PHB3. Změnilo se řazení schopností v tabulkách nestvůr v MM3... Těch změn je letos dost a vyvrcholí to právě změnami s příchodem Essentials. Ale z toho, co jsem zatím viděl, tak ty změny budou převážně k lepšímu.
Autorská citace #56
24.8.2010 12:57 - ShadoWWW
Ušatá: Vem to třeba tak, že povolání v PHB3 mají taky úplně jiný přístup než ty z PHB1. A přesto jsou vzájemně kompatibilní a nedá se říct, že ty z PHB3 jsou třeba výrazně lepší než ty z PHB1.
Autorská citace #57
24.8.2010 12:58 - Alnag
Sethi píše:
Myslela jsem, že mají Essentials úplně jiný přístup k povoláním, jak s tím chtějí srovnat ta současná?


Jasně. Ale to je třeba část, kterou se nemusíš zabývat... stejně jako můžeš hrát DnD bez PHB2 nebo PHB3... to je volitelné. Ale zásahy do fungování magických předmětů, rasových bonusů apod. jsou napříč celou hrou...
Autorská citace #58
24.8.2010 14:24 - tuleník
Ušatá: s tým nechápaním sme viacerí, počuj, nebude to tým že sme v podstate kolegovia? :D
Nalar: brutááálne preplácaš! ja som za embosovanú debetnú MasterCard platil v OTP pokiaľ sa dobre pamätám asi 300/r. a Visa Electron od ČSOB (aktuálna) takisto funguje bez problémov. Neembosovaná MasterCard kreditka (tá najnižšia verzia) takisto bez problémov.
Autorská citace #59
24.8.2010 14:46 - wlkeR
Kdyz teda prirucku budou updatovany, znamena to, ze v dobe vydani Essentials bude na netu takova verze Errat, ktera upravi vsecky dosud vysle 4kove knihy na '4.5?'
Autorská citace #60
24.8.2010 14:57 - ShadoWWW
Předpokládám, že updaty starých příruček na "4.5" vyjdou v těch ohlášených na 5.10. Essentials tu budou o měsíc dřív (Red Box vychází 7.9.).
Autorská citace #61
24.8.2010 22:00 - Alnag
Úplně to nesouvisí, ale už mne ten MtG element v DnDčku začíná štvát:

Mike Mearls píše:
Similar to Gamma World cards, we are going to be doing fortune cards for D&D. They are collectible cards that give the same kind of random dramatic element to the game. The player can alter the action a little bit by using a random benefit. As a whole they make the game a little more unpredictable and makes things work out in an interesting new way.
Autorská citace #62
24.8.2010 22:26 - Sethi
Alnag píše:
The player can alter the action a little bit by using a random benefit.

Povědomé.
Autorská citace #63
24.8.2010 22:30 - andtom
Alnag píše:
Úplně to nesouvisí, ale už mne ten MtG element v DnDčku začíná štvát

Vítej v klubu.
Autorská citace #64
24.8.2010 22:42 - Horacio
Alnag píše:
They are collectible cards


ajaj (na víc se nezmůžu)
Autorská citace #65
25.8.2010 00:17 - Vojtěch
ShadoWWW píše:
Co se týče změny pravidel, tak jich je v Essentials docela dost a promítnou se skrz updaty i do současných 4E příruček. Wizardi tvrdí, že změny, co přijdou (např. raritnost předmětů, změna featů, změna rasových bonusů apod.) by Wizardi udělali, i kdyby Essentials produkty nevydávali. Zkrátka mají za dva roky zkušenosti, že některé věci nefungují úplně dobře, tak to teď chtějí opravit.


Čti: Wizardům klesá prodejnost základních příruček, tak je začnou vydávat znovu s bílými deskami, několika pozměněnými mechanikami a nápisem Essentials. U 3.5 se s tím taky vařádili. To budou ještě tak dva tři roky podporovat a pak vyleze 5E ;)

P.S. Obávám se, že to není vtip, ale marketingová strategie.
Autorská citace #66
25.8.2010 00:23 - Sethi
Tak ono se všechno musí někam vyvíjet. Nakonec je to produkt jako každý jiný. ETA taky jen tak nezavře vývojové oddělení s tím, že už má ten jeden konečný, dokonalý vysavač.
Autorská citace #67
25.8.2010 00:41 - Vojtěch
Jo, jen by mě zajímalo, na kolik by se dala celá záležitost řešit přes errata pravidel... myslím ty poloviční edice.

EDIT: Hlavně ať nevydávají zase všechno od začátku.
Autorská citace #68
25.8.2010 08:00 - Blaine
Alnag: Diky vsem temnym silam, ale tomuhle prvku se budeme moci vyhnout. Teda aspon moje parta se tomu vyhne. Skoda jen, ze Gamma World bude taky takovy, jak to vlastne planuji udelat?
Autorská citace #69
25.8.2010 08:00 - Quentin
Vojtěch: A nutí tě někdo to kupovat? :)
Autorská citace #70
25.8.2010 09:36 - Almi
Alnag: Nějak jsem nepobral tu změnu ohledně daily power (a nedostanu se na originál z práce). Můžeš nějak vysvětlit? Prostě už nebdue platit omezení v množství používání daily předmětů za den? A to, i co se týká pití lahviček?
Autorská citace #71
25.8.2010 09:40 - Alnag
Almi: Podle všeho nebude platit omezení, tečka. Omezení tam bylo, protože by si hráči střádali low-level daily power předměty, které by pak pálili v novách. Tím, že hráči mají mít takových předmětů minimum (protože budou rare, budou jen v rukou DMa a DM má dát hráčům jen jeden rare item na osobu a tier) tak tím je podle Wizardů problém vyřešen a omezení na pálení daily již není třeba aplikovat...
Autorská citace #72
25.8.2010 12:54 - Ebon Hand
Ušatá™ píše:
ETA taky jen tak nezavře vývojové oddělení s tím, že už má ten jeden konečný, dokonalý vysavač.

Toto bych rád uvedl na pravou míru, protože to je zavádějící.
ETA již nic nevyvíjí, kupuje v Číně desing, výkonostní kategorii motoru a třídu filtrů, od toho se odvíjí cena jako u všech ostatních. A ETA již není ani česká, ač se tak tváří. Je to již jen prodaná firma nevelkému investorovi vlastnící jakýsi lokální brand.
Autorská citace #73
25.8.2010 13:26 - Sethi
Dobře, můj zcela náhodný výběr společnosti nebyl možná úplně šťastný, ale o to tu myslím nejde. Šťouralové si místo "ETA" můžou dosadit vhodnou společnost dle své vlastní volby.
Autorská citace #74
25.8.2010 13:32 - wraiths
Ušatá™ co je to "vhodna společnost" ? :-))
Autorská citace #75
25.8.2010 14:08 - Horacio
Zdar :-) Sorry za OT, ale proč se tady často dokládá u vývoje RPG vztah novější=lepší na technickém vývoji věcí jako jsou auta a vysavače (jejichž výkon je mimochodem aspoň nějak měřitelný)?
U mě je RPG víc pocitová než technická záležitost a těžko mi někdo bude vykládat, že mám přestat poslouchat U2, když už přece existují Tokio Hotel. Nebo ještě lépe, když už tu máme produkt ve formě knih, že mám z knihovny vyhodit Tolkiena a pořídit si místo toho modernější Eragon (cemuž - možná - i vývoj DnD zhruba odpovídá).
Takže proč tolik techniky? Jediné, co mě napadá, že hrají hlavně mladí lidé a ti prostě mají rádi nové věci...ale to je asi blbost :-/

A druhá věc: total multicassing ve 3e - nic pro mě, ale why not; nutný battle grid ve 4e nic pro mě, ale why not...ale collectible cards? come on
Autorská citace #76
25.8.2010 14:34 - tuleník
Horacio: keď si prejdeš vývoj RPG, sleduješ tam jeden hlavný trend, a to zjednotenie a sprehľadnenie mechaník. Na začiatku sa totiž riešilo rozhodovanie o každej veci, čo sa "tak nejako vynorila" zvlášť... v podstate bola separátna mechanika pre každé rozhodovanie (napr. v ADnD sa raz podhadzovalo, raz prehadzovalo, mal si x druhov záchran) a je jasné že rôznych rozhodovaní je... teoreticky toľko, koľko situácií môže v hre nastať, teda nekonečne veľa. Toto všetko sa - ak zostaneme pre DnD - zredukovalo na hod d20+modifikátor a zásadne sa prehadzuje, modifikátor sa odvodzuje z vlastnosti alebo schopnosti, ktorá sa na danej činnosti logicky podieľa a z levelu postavy. Koniec, bodka.
Pri jednoduchom intuitívnom systéme potom ľahko vymyslíš ako ošetríš konkrétnu situáciu, DCčka pre ability máš v tabuľke (10 riadkov) dané, pre skilly je to +5, viac ti netreba a nemusíš v nečakanej situácii listovať pol hodiny v pravidlách.
Takisto sa ľahko tvoria rasy podľa potreby (+2 do 2 alebo najnovšie 3 vlastností), podobne sa sprehľadnila úprava oblúd, ale aj magických predmetov. Proste čokoľvek v hre musíš rozhodnúť, rozhodne sa intuitívnejšie a ľahšie, ľahšie sú úpravy, etc. (V podstate sledujeme zánik "trhu s house rules". Jednak ich menej treba, boli totiž často plátaním chýb systému, druhak v prípade potreby je úprava pravidiel tak triviálna, že a) ju nemusím zverejňovať ako veľký objav, b) prv, ako ju vygooglim, ju sám stvorím.)
Vidíš, a za tým multiclassingom sa mnohým strašne cnie. Nevedia si predstaviť, že epizódy v histórii postavy by boli práve len epizódami, a chcú mať vykydané powery a featy na veci, ktoré in game nebudú vôbec potrebovať, len aby sa mechanicky znevýhodnili, veď bez toho nedokážu roleplayovať :D :D :D
Autorská citace #77
25.8.2010 14:59 - Horacio
tuleník: to jsme opět u technické stránky věci :-/ i tady bych s tebou mohl polemizovat, ale nebudu, jelikož tahle stránka mě příliš nezajímá :-)
Autorská citace #78
25.8.2010 17:26 - tuleník
Proste: "beží" to rýchlejšie, intuitívejšie a ľahšie sa to učí. To JE porovnateľné s tou technikou :)
Porovnanie Eragon vs Tolkien je... varovné ... ja mám fakt už pekných pár rokov pocit stupidizácie až debilizácie všetkého navôkol a Eragon je ... príliš infantilný, aby sa dal dlhodobo brať vážne. A to napr. poznám "pedofilné" (čítaj: pre čitateľov tak vo veku 12-14 rokov) sci-fi, ktoré sú vtipné, fyzikálne pomerne uveriteľné a aj v mojom pokročilom veku opakovateľne čitateľné. Eragona som nedokázal "dať" a začína ma šeredne vytáčať aj Salvatore... najväčšie umenie je maybe umenie skončiť... VČAS! (prvé čo ma vytočilo bol dallasovský "Bobbyho návrat" Wulfgara)
Autorská citace #79
25.8.2010 17:40 - Vojtěch
QuentinW píše:
Vojtěch: A nutí tě někdo to kupovat? :)


Svým způsobem ano, protože ofciální materiály se na to odkazují, takže jsem jinak nucen improvizovat, pokud je tam něco z knihy, kterou nemám. Pokud se změní mechaniky, tak doma asi problém nebude, ale na oficiálních akcích pak vzniká taky trochu zmatek.
Autorská citace #80
25.8.2010 20:06 - wlkeR
Ale Drama Cardy tu uz nekde byly, ne? A nikdo si nestezoval, kdyz si je moh sam vytisknout..
Ja osobne sem pro kartickovani, je to dobrej random element a daj se rozdavat za odmenu. Kdyz me nevyjdou o moc draz nez oboustranne barevne potistena ctvrtka (a budou hezky ilustrovane), vem to cert.)
Autorská citace #81
25.8.2010 20:07 - Alnag
Proti kartičkám nic nemám (Paizo má taky svou verzi). Co mne vytáčí je ta collectible forma. Kup si 20 boosterů a možná sesbíráš kompletní verzi balíčku...
Autorská citace #82
25.8.2010 20:08 - ShadoWWW
Essentials by měly být natolik samostatné, že oficiální 4E příručky se na ně nebudou odvolávat.

Jediné, kde bys na Essentials mohl jinak narazit, je Character Builder, kde pravidla z Essentials budou zakomponovaná.

A co se týká kartiček, tak ty určitě kupovat nebudu. Ale nepochybuji, že budou vznikat neofiko kartičky, na který se možná mrknu.
Autorská citace #83
25.8.2010 20:40 - noir
Alnag: Přesně. A kdo má nejbohatější babičku, ten vyhraje - bo má tři platine kartičky a chudák jen 20 commonů. NEVER!
Autorská citace #84
25.8.2010 21:22 - wlkeR
Figurky sou taky sberatelska zalezitost a neslysim nikoho kricet.. ... Zatim..
Autorská citace #85
25.8.2010 21:38 - noir
Kýblohlav: Ale figury myslím nepřináší herní výhodu, ne? Kartičky bohužel jo...
Autorská citace #86
25.8.2010 21:43 - Alnag
Kýblohlav píše:
Figurky sou taky sberatelska zalezitost a neslysim nikoho kricet...


To jsi jen špatně poslouchal. Samozřejmě, že by bylo lepší, kdyby figurky byly v setech podle zaměření. Krabička s orky, krabička s nemrtvými, krabička s koboldy. Měl bys vždycky distribuované stádečko. Nebo krabičky s figurkami pro dané dobrodružství (ideálně i s tiles/mapami pro dané dobrodružství). Kdyby byly, určitě bych si takové tématické sady koupil...
Autorská citace #87
27.8.2010 05:05 - wlkeR
Neprinaseji, ale podoba tu je: kdyz nemas oficialni figuru, pouzijes zeton. Kdyz nemas oficialni kartu, pouzijes papirek. Jedinej rozdil je v tom, ze oficialni veci sou smexy (a mozna hratelne na eventech).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15303707122803 secREMOTE_IP: 3.141.200.180