Pravidla

Slunce
9.6.2010 17:55
Loot 4e
Zdravím,
mám dotaz ohledně rozdělování kořisti ve 4e. Hrajme ve třech, tudíž jsou jen dva hráči. Nějak jsem nepochopil systém rozdělování lootu do skupiny, tak bych prosil o radu.
Autorská citace #1
9.6.2010 23:05 - Geralt
Nejsem si úplně jistý konkrétním jádrem problému. Hrajete nějaké vydané dobrodružství, kde už jsou stanovené kořisti a poklady k různým encounterům? Co jsem prolistoval příručkou, obecně se to doporučuje řešit následovně: získané magické předměty, které chtějí postavy pro sebe, by si měly dělit férovým dílem, to aby nebyl někdo v souhrnu ochuzen a znevýhodněn. Samozřejmě je věcí aktérů, jaké vztahy chtějí jako postavy mít v družině a nakolik si budou vzájemně vycházet vstříc.

Ve výsledku je to však stejně na tobě coby vypravěči, jaké a kolik předmětů hráčům poskytneš. Pokud hrajete vydané dobrodružství, můžeš "tabulkové" poklady zredukovat tak, aby odpovídaly velikosti tvé družiny. Běžně se totiž počítá se skupinou 4-6 hráčů, takže ten rozdíl je značný.
Autorská citace #2
10.6.2010 10:08 - Merlin
Slunce: v DMG je tabulka, která udává o kolik a co máš odebrat z tabulky pokladů. Obecně platí, že tabulka je dělaná pro 5 postav. Je tam deset položek, což se rovná deseti vyrovnaným encouterům za level. U této "plnohodnotné" skupiny pak máš dát těchto deset položek (dle rozhodnutí...po jednom, nebo více).
Když máš míň hráčů, snižuje se počet magických předmětů a to tak (jestli si pamatuju), že je vždy o jeden míň na level než kolik je postav. (viz tabulka).
Autorská citace #3
10.6.2010 12:58 - wlkeR
Jak bylo řečeno, tabulky kořisti i úpravy úpro menší bandy jsou v DMG.

Co se rozdělení UVNITŘ družiny týče, obecně je nejlepší hráčům předem dát papír s balíčkama (treasure parcel) na nějakých třeba 5 úrovní, aby si tam každej napsal co by rád v pokladu našel.
Autorská citace #4
10.6.2010 14:16 - Blaine
Kybohlav: ja postupuju trochu jinak - kazdy hrac si napise, jake itemy by chtel (pokud jsou na lvl 1) od item lvl 2 do item lvl 8 a ty tam pak nejakym zpusobem namichavam.
Autorská citace #5
10.6.2010 21:24 - wlkeR
Uh... buď to blbě chápu a nevidím rozdíl, nebo tam žádný rozdíl není? Hráči si řeknou co chtěj a víceméně to dostanou. To je i v samotných pravidlech.

Jako co se mého OSOBNÍHO názoru týče, tak jsem balíčky skrouhnul na půlku i pro družinu o 6ti členech, protože jsem radikálním způsobem omezil magický předměty, páč na vyšších úrovních už je v tom totální bordel.

Inherent bonusy se starají o matiku a schopnosti magických předmětů jsou jen také zajímavé koření. Stačí.
Autorská citace #6
11.6.2010 08:38 - Blaine
Kybohlav: Taky moznost. Jelikoz mi hrajeme v settingu, ktery je plny magie, tak magicke itemy jsou castejsi, nez radi DMG (ne v tom, ze by je hraci dostavali casteji, ale nemaji problem si je vyrobit, pokud si sezenou dost zdroju na vyrobu). Vubec neresime, jestli postavy musi vedet, co si chcou vyrobit nebo treba sehnat nejaky recept.
Autorská citace #7
17.6.2010 12:05 - Slunce
hm...takže, konkrétně třeba pro první lvl. Tabulková hodnota je loot v hodnotě 720GP pro pětičlennou skupinu, takže když to zkrátím na dvoučelnnou, vyjde mi 288GP, tím pádem se mrknu do adventurer´s vaultu, a vyberu věci v hodnotě cca 300GP podle toho jestli zrovna kosí gobliny, nebo vraždí přerostlý krysy...?
Autorská citace #8
17.6.2010 12:24 - Blaine
Popisu to jinak:
Tabulka je rozdelena na dve casti - magicke predmety:


a na penezni odmenu:


Ta suma 720 gp je SOUCET castek zakrouzkovanych na druhem obrazku. To znamena jenom tech skutecne peneznich pokladu, magicke predmety se do toho souctu nepocitaji, protoze ty nemaji takovouhle cenu.

A pokud budes postupat presne podle DMG (je to o stranku driv nez tyhle tabulky):
DMG str. 124 píše:
2 characters: remove parcel 1 (a magic item of level + 4),
parcel 2 (a magic item of level + 3), and parcel 4 (a magic
item of level + 1).

Cisla vyznacena tucne jsou ty cisla na zacatku kazdeho radku s magickym predmetem nebo financni odmenou.

Presne takhle to funguje. Ale jestli se chces zaridit jinak, tak prosim:)
Autorská citace #9
17.6.2010 13:16 - Slunce
hm...pořád v tom mám zmatek XD
takže když mám dva lidi, z magických předmětů dostanou jenom ten lvl+2.
Peníze dostanou všechny? Počítám že by se měli dělit.
Jinak ještě ten mag.item lvl 3, můžu ho rozdělit třeba na třikrát lvl 1, nebo 2+1?

Nechci tady vypadat jako blb, ale do nedávna jsme hráli 3.5 a cirka na 15 lvl jsem vesele zjistil, že maj postavy asi polovinu jmění, co by měli mít XD
Autorská citace #10
17.6.2010 13:28 - Blaine
Ne, magicky item se neda delit. Muzes dat jeden item nizsho lvl, ale nesmis delit. Ono to totiz tak nevychazi, v nekterych pripadech jsou skokove zmeny.

Ano, penize jim zustanou vsechny. Ono je tohle doprucene, protoze mechanicky je vhodne, kdyz maji postavy spravne mnozstvi magickych itemu (potazmo bohatstvi, ktere je mozne za magicke itemy vymenit). Je tam zalozena mechanika hry, je to vysvetlene nekde v DMG.

Ohledne bohatstvi v 3,5 - taky jsem mel ten problem:) Ale ve 4ed se drzim "navodu" a docela to funguje, nikdo netrpi nedostatkem a nikdo nema nijak extra moc, aby ho to hrozne posilovalo. A je fakt, ze hraci stavi buildy a pocitaji v nich s nejakym mnozstvim magickych itemu.
Autorská citace #11
17.6.2010 13:39 - Slunce
ok, tak díky za rady :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.073760986328125 secREMOTE_IP: 3.145.60.149