Pravidla

hogtar
26.2.2009 19:26
Začátečnické otázky
Zdravim. Už dlouho si chci koupit DnD. Teprve dnes jsem se k tomu odhodlal a potřebuji pár rad do začátku, protože se ve světě DnD neorientuji. Jak moc je nezbytný mít ke hraní DMG a MM, vystačím si s Player's Handbook než si pořídím i zbylé knížky? A jak mám odhadnout sílu nepřátel v prvních dobrodružstvích bez MM? Předem děkuji za vaše reakce.
Autorská citace #1
26.2.2009 20:01 - Fritzs
hogtar: Zdar! Zcela určitě potřebuješ jak Player's handbook, tak DMG, MM není absolutní nutnost, pokud víš jak ta které edice, co do potvor, funguje, což ale nemáš bez MM jak zjistit, takže by sis jej měl koupit taky.

Co se odhadnutí síly nepřátel týče, tak v 4té edici jsou na to přímo dělaná pravidla (a dokonce cerlkem fungují)
Autorská citace #2
26.2.2009 20:12 - ShadoWWW
Ještě bych doplnil: Budeš hlavně potřebovat spoluhráče. Každý hráč by ideálně měl mít Player's Handbook - PHB. V nejhorším aspon každý druhý, ale vznikají pak různé problémy. Jeden z vás (vypravěč, průvodce hrou zvaný Dungeon Master - DM) musí mít také DMG a MM, aby mohl připravovat dobrodružství a řídit hru.

K DND existuje celá řada dalších rozšiřujích knih, které dávají hře nové možnosti, ale dá se hrát i bez nich. PHB, DMG a MM jsou základní knihy (core books), bez kterých se hra neobejde.

BTW Teď v březnu vyjde nový díl PHB 2, který rozšíří možnosti hry o nová, velmi zajímavá povolání (angl. class).
Autorská citace #3
26.2.2009 20:12 - hogtar
Dík za odpověď, ale mohl bys mi upřesnit alespoň zlomek z toho co obsahuje DMG a nutně to potřebuji ke hraní? Jsou to nějaká zásadní pravidla nebo něco podobného?

To ShadoWWW: Ten nový díl PHB bude jako nástavba na stávající nebo bude obsahovat i pravidla prvního dílu?
Autorská citace #4
26.2.2009 20:15 - Fritzs
hogtar: Pravidla potřebná pro hraní jsou celkme rovnoměrně rozhozena po PHB a DMG, přičemž PHB řeší postavy a DMG v podstatě všechno ostatní... jinak není potřba, aby měl každý hráč PHB, dost potenciálních hráčů by to kvůli jejich ceně odradilo.
Autorská citace #5
26.2.2009 20:32 - Geralt
hogtar: DMG ti poslouží především jako rádce jak vést hru. Myšlenkově se dá knížka rozdělit do dvou částí:

Jeden blok ti pomůže s "pravidlovými" věcmi - tedy jak koncipovat bojová i nebojová střetnutí v D&D 4e. K tomu pak najdeš i nějaké ty předpřipravené šablonky včetně jednoho mini dobrodružství na závěr. Pokud chcete začít svojí první hru ve 4e, poslouží tvé skupině jako snadný odrazový můstek: dostaneš k dispozici herní prostředí městečka a okolí s postavami, zápletkami a jedním již hotovým dungeonem na rozjezd + nástin a tipy co dál.
Jinak platí, že většina "každodenních" pravidel se nachází v PHB: boj, rituály, powers a další.

Ta druhá část kapitol je spíš takovým obecným rádcem jak vlastně být Dějmistrem, co všechno to obnáší a jak si poradit v různých situacích, ať již jde o přípravu dobrodružství/kampaně či vedení samotné hry. Být tebou, pořídil bych si rozhodně i DMG - už jen kvůli inspiraci.
Autorská citace #6
26.2.2009 21:14 - ShadoWWW
Druhý díl je nástavbou, rozšířením (něco jako "datadiskem") 1. dílu. Neobsahuje pravidla 1. dílu.
Autorská citace #7
26.2.2009 21:28 - hogtar
Geralt: Ještě se rozmyslim, nechci zbytečně investovat peníze, ale podle toho co jsi zde nastínil se mi zdá, že by si DMG bylo dobré pořídit, kdybych neměl žádné zkušenosti s tvorbou dobrodružství a hraním RPG her, ale jinak to neni nezbytně nutné. Nebo se DnD, co se tvorby hratelného příběhu týče, líší třeba od DrD? Ještě jedna otázka navrch, bojím se obtížnosti překladu pravidel. Dělalo vám to problém?
Autorská citace #8
26.2.2009 22:26 - Geralt
hogtar: Když již máš zkušenosti z jiných her, můžeš se bez se bez těchto kapitol obejít, to ano. DrD se principiálně od D&D nijak zvlášt neliší, ostatně je jím inspirováno (původním D&D). Základ obou her je stejný - systém povolání a (zvyšujících se) úrovní. Náplní dobrodružství v D&D 4e, vedle samotného hraní rolí, jsou Dovednostní výzvy (Skill Challenges) a samozřejmě také Souboje (Combat). Jinak bych řekl, že systém kampaně jako sledu gradujících dobrodružství je stejný.

Navíc tady na d20 vzniká český překlad základních příruček D&D 4e, takže když tě budou zajímat jen některé konkrétní kapitoly (třeba příprava Dovednostních výzev nebo Soubojů) můžeš si je nastudovat ze zdejších překladů, až se objeví.

Tím jsme vlastně u druhé části tvé otázky, k překladu. Část je už přeložená do češtiny, takže můžeš porovnat s originálem a ušetřit si práci. Další úsilí ti ulehčí Překladový klíč k D&D 4e, vlastně jakýsi slovník různých pojmů, který navazuje na tradici předchozích edic D&D.
Takže když na něco narazíš, můžeš zapátrat v klíči případně se zeptat tady v diskuzi, kde ti někdo poradí. Příručky samy o sobě jsou psány docela stručně a srozumitelně.
Autorská citace #9
26.2.2009 23:00 - Beltar
hogtar: Anebo, pokud nevíš, jestli tu kterou knihu chceš, tak si je nejdříve stáhni, prohlídni a apk sám uvidíš, jestli ji chceš nebo ne.

Původně, jsem si myslel, že ušetřím a chtěl jsem je tisknout, ale to se nakonec ani nevyplatí, tak jsem si to poctivě začal kupovat, protože nejsem příznivcem notebooků u hry.

Pokud chceš můžu ti PM odkaz na přímé stahování prakticky všeho ke 4. edici, hodil bych ho sem, ale nevím, zda se to smí :-)
Autorská citace #10
1.3.2009 19:00 - hogtar
Beltar: Pokud máš nějaký odkazy na stažení DMG a MM tak bych ti byl vděčný, kdybys mi je poslal PM. Jak už bylo níže zmíněno, existují pravidla na tvorbu nepřátel. Mohl by mi někdo říct kde je naleznu? Děkuji
Autorská citace #11
2.3.2009 00:24 - Kibic
Mě to přijde tak, že zkušenějšímu DM stačí DMG prolistovat, místy se zastavit a pročíst si klíčové mechaniky (balanc encounterů, skill challenges), okopírovat/opsat si pár tabulek a pak už tu knížku nikdy znova otevírat nemusí. MM je na tvorbu dobrodružství určitě užitečnější. Heslo "PHB každému hráči" mi taky přijde přehnané, hráči si class přečtou před sezením, dle vůle si opíší svoje powers a pak se PHB otevírá jen v případě nejasností u nějakého pravidla.

Jazyk (ve srovnání třeba s WW produkcí) je poměrně jednoduchý.
Autorská citace #12
2.3.2009 10:14 - Lotrando
phb: ve formě pdf určitě, budou se k tomu vracet, jsou tam základní pravidla

dmg: pracuji hodně s toolboxem, vracím se k některým věcem. asi bych se bez toho obešel, ale ne všechno zapadne správně na místo při prvním čtení.

mm: to je nákupák pro DMa, ten potřebuje hodně, hlavně pokud nejede připravené moduly.

obecně, stačí jedna sada pro skupinu a pak ta pdf.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082427024841309 secREMOTE_IP: 3.88.60.5