Pravidla

Xeth
16.12.2004 17:04
Totožné PP s různými povoláními ?
Je možné si vzít 2x stejné PP pro různá povolání ? Např. wizard/sorcerer. Může si vzít to samé PP k jednomu i k druhému povolání (čili w/s/pp/pp), aby každé rozvíjelo jedno jeho povolání ? Jde v takovém případě kombinovat schopnosti takovýchto PP ? Myslím tím schopnosti netýkajicí se povolání, které PP rozvíjí (bonus na for/ref/will save, atd.) ?
Existují PP jejichž prerekvizitou jsou jiná PP ?
Autorská citace #1
17.12.2004 06:22 - Rytíř
Předpokládám, že se ptáš na prestižní povolání... Žádné povolání si postava nemůže vzít 2x. To je pravidlo :) Tedy ani prestižní. To prestižní, pokud máš např. takové, které přidává úrovně mystickým sesilatelům, samozřejmě můžeš "dělit" mezi toho svého čaroděje a kouzelníka tím, že na každé úrovni si zvedneš sesilatelskou úroveň v jednom z nich. Když potom budeš mít postavu Kou 5/Čar 6 + PP 4, tak ve výsledku můžeš mít sesilatelské úrovně Kou 7 a Čar 8. Anebo můžeš zvedat jen čaroděje a pak budeš mít sesilatelskou Kou 5 a Čar 10. Popravdě mě honem nenapadá prestižka, kterou by mělo význam si brát dvakrát..??
K poslední otázce, už jsem tu tuším jednou psal, že prestižní povolání vyžadují vždy nějaké konkrétní schopnosti povolání, příp. odbornosti nebo dovednosti. Nikdy ne úrovně konkrétního povolání. To by bylo zbytečně omezující.
Autorská citace #2
17.12.2004 07:49 - unknown
no, prestižka ktera by stala za to si brat 2krtát je mistr zbraně, pokažde pro jinou zbrań
Autorská citace #3
17.12.2004 10:00 - Xeth
Rytíř : PP jsem si představoval jako jakousi nástavbu, jakési zavedení specializace do daného povolání. Myslím si, že je hloupost fidlat to jednou u toho, podruhe u onoho povolání, i když jsou obě principově stejná (válečníci, kouzelníci, atd.). K tomu mam ještě jednu věc, a to, že PP jsou v lecčems výjímečná oproti ostatním povoláním (předpokládám, že se na ně například nevstahuje zkušenostní omezování při postupu o úroveň, když je základní povolání (a když nejde o rasou upřednostňované) o dost výš než je PP), takže se pro jistotu zeptám ještě jednou, jestli opravdu nemá ani v tomto vyjímku ?
Mne zatím taky ne (v PP se ještě moc nevyznám), ale předpokládám, že se dá vytvořit vlastní PP, co hráči sedne, ne ?
Jistě, bylo by to omezující, ale nemyslím si že zbytečně. Takové PP by bylo něco (mohlo by být) jako elita mezi PP, možná srovnatelná s něčím epickým (teď vařím z vody, epiku jsem ještě nečetl). :)
Autorská citace #4
17.12.2004 12:01 - Alnag
Vlastní prestižní povolání vytvořit můžeš, můžeš ho vytovřit i na zakázku hráči, ale je otázka jestli je to v tvém zájmu jakožto DMa. Rozhodně by to nemělo být zadarmo. Já osobně bych ho nedal levněji než za quest, který by se k němu přímo vztahoval a který by byl zápletkou alespoň dvou dobrodružství. A rozhodně bych si dal pozor, aby to nebylo silnější než ostatní prestižky (na míru to třeba ano, ale silnější to ne, rozhodilo by to rovnováhu a tak).
Autorská citace #5
17.12.2004 13:30 - Xeth
Alnag : Samozřejmě, že by to nebylo jen tak, zvláště pakliže by to bylo takové to nadstavbové (prerekviztou je jedno či více PP). U takovýchto PP by už šlo se pořádně 'odvázat' a povolit něco srovnatelného s epikem... Kupříkladu pro hráče, který nechce přestat s rozvíjením svých schopností v povolání by bylo myslím schůdné aby pokračoval a tak se i odlišil od ostatních s 'obyčejným' PP. Kupříkladu kdyby měl 2 různá PP, jedno válečnické a druhé kouzelnické, každé by mělo jako prerekvizitu minimálně 7. level svého 'obyčejného' povolání (u kouzelníka dané kupříkladu : 'musí umět sesílat 4. level mystických kouzel'), tak by tyto PP rozšiřující PP mohlo kupříkladu povolovat v jednom kole jak útočit, tak seslat kouzlo (pakliže má jednu volnou ruku) a nevyvolat attack of opportunity (překlad neznám a nchci aby to bylo zavádějící). U tohoto rozšiřujícího PP by byly prerekvizity řekněme alespoň 5. levely u PP, které rozšiřuje, čili by postava musela být alespoň 24. levelu. Jde mi o jakousi specializaci ve specializaci, jakousi možnost hráčovy postavy vyniknout nad ostatními, kteří se tolik nespecializují (samosebou by měl i jisté nevýhody, jako omezený počet kouzel nebo jejich výběr a podobně).
Autorská citace #6
17.12.2004 15:53 - Rytíř
No, tak tenhle tvůj poslední příklad už mi připadá jako klasika megalomanie :)) Nic ve zlém.. někdy to svádí, když člověk jen čte pravidla a nedává si pozor na svět. Specializovanější než specialisti? To je přece bláznovství, cesta do pekel tomu u nás říkáme.. Nepotřebuješ udělat takovoudle mega prestižku (pozor na tu epiku, to je fakt o něčem jinym! nelze srovnávat..), potřebuješ si ujasnit, jak moc je ta který prestižka zastoupena v populaci. Prestižní povolání je, jak už sám název naznačuje, opravdu prestižní. Ne každej kněz je přece exorcista. Ne každej bojovník je mistr zbraně. To jsou a musí být výjimky! A nejde přitom o úroveň.. Už jsme se s tím setkal víckrát, že postava nad Xtou úroveň prostě MUSÍ mít prestižní povolání. Důvody se různí, v podstatě převládá asi názor, že by byla blbá, kdyby si ho nevzala ne, když je to tak výhodný... To je ale fakt špatný pojetí a vede to právě k tou, že hráči pak "obyčejná" prestižka nestačí a hledá umocnění na druhou. Na což samo reaguje DM a zase posílí svoje potfory a už se to veze..
Ad ten mistr zbraně - ber to tak, že opravdový mistr je vždy mistrem jen jedné věci. Může samo velmi dobře umět i něco jinýho a to tak že líp než mnoho jiných, ale opravdový mistr prostě bude jen v jedné věci.. Možná to je reálný, možná ne, každopádně je to snadno představitelný a hratelný :))
Jinak co se týče toho, že některý paladin by mohl být paladinovštější než jiný :)), tak teď sem někde čet, že už WotC vymysleli něco jako paragon classes, tj. něco jako parádní, ukázkové, vzorové povolání. Podrobnosti jsem raději nezkoumal, ale můžu se ti na to juknout, esli vážně chceš.. Je to tuším v UA pro 3.5e.
Autorská citace #7
17.12.2004 17:45 - Xeth
Rytíř : Máš pravdu, je to dost, ale nejaci hráči jsou již takoví (kouzelnik je fajn, evoker je taky dobry, JENOM evoker je ještě lepší, JENOM OHNIVÝ evoker je ještě lepší, ale co kdyz se budu specializivat jen na fireball ????). Já nevidím důvod, proč to takovému hráči nepovolit, sice nebude umět nic jiného, ale když pak sešle ten fireball... :)
Ne, vážně, já jsem člověk, který rád svým hráčům dovolí ledaccos, a nekompenzuji to drsnějšími potvorami (občas prostě nelze tu vyšperkovanou a vyhnanou schopnost použít a čím speciálnější je, tím je snažší takový případ najít). Navíc venkov se u mne zpravidla nehemží potvorami a výzvou pro mé hráče bývají spíše vztahy s NPC a NPC zločinci. A takoví si již zjistí o svém soupeři spoustu věcí, jako například, že jejich nepřítel je sice ukrutně dobrý v sesílání obrovských a žhavých fireballů, ale že ostatní kouzla zvládne lépe kdejaký učeň. Neustálé předhazování stále silnějších potvor (stejného druhu jen jiných barev a schopností) a ve stále se zvyšujícím počtu nic neřeší. To naopak vede tam kam se ani DM ani hráči nechtějí dostat. :)
Já osobně nejsem příliš přítelem masového zasypávání PCček potvorami, spíš mi jde o příběh a o důmyslnost. Kdejaký vesničan totiž (pakliže nemá inteligenci tykve) dokáže PCčkům pěkně zatopit. Ne hned, samozřejmě (při přímé konfrontaci dostane na budku), ale když se připraví...
Navíc oni to občas (často) hráči se svými naboostovanými postavami přeženou (jak to, že jsem mu urazil hlavu (?), vzdyt jsem ho chtel jen omráčit ! - no jo, ale tvůj bonus za sílu je roven jeho životům, natož s tím opaskem síly !) a pak se začnou dít věci. :) Ono když se takhle PCčka neudrží a provedou něco podobného (viz příklad), může se jim velmi snadno stát, že z nich budou hledaní zločinci (pane soudče, neblázněte, já vám nechtěl podpálit město, ten fireball byl myšlený jen na ty hrdlořezy...). ;)
Kdyby jsi byl tak hodný, podívej se prosím na ty paragon classes, to mne opravdu zajímá.
Autorská citace #8
23.12.2004 09:58 - Rytíř
Tak jsem se na ty paragon classes podíval - jak už tu někdo psal (na fóru?), je to kapku o něčem jinym, než sem předtím myslel. Jsou to totiž Racial paragon classes! Čili se týkají schopností daných rasou. V podstatě je to o tom, že si jako člen nějaké rasy můžeš vzít až 3 úrovně ve spešl povolání, které bude dále zlepšovat tvé vrozené rasové schopnosti.. Není to nezajímavé, ale jak říkám, o něčem úplně jiném. Pardon. :))
Autorská citace #9
23.12.2004 12:38 - Xeth
Rytíř : Nevadí. I tak díky. Kde že se to dá najít ?
Autorská citace #10
23.12.2004 12:44 - Rytíř
Za málo. Je to v Unearthed Arcana (překládám to jako Mystika tajemství zbavená). To je takovej nesourodej soubor všech možných pravidel a pohledů na ně, různých variant a house rules.. :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.18204712867737 secREMOTE_IP: 100.25.42.117