Pravidla

Sičák
31.10.2005 10:24
Azyl
Jak je to přesně s kouzlem Azyl. Co je a co není útočné kouzlo rušící ho. Dle mého názoru není problém z azylu sesílat například duchovní zbraň, a nebo vyvolat nestvůry a poslat je na nepřítele.

Jak je to s nemrtvými, působí azyl i proti nim?
Autorská citace #1
31.10.2005 14:20 - Spize
Já bych za útočná kouzlo považoval ta, která zraňují, která negativně ovlivňují některé bytosti, nebo ta, která jsou sesílana na tvory, kteří si nepřejí aby na ně byla kouzla seslána (což může platit i o léčivých kouzlech - třeba na nemrtvé). Duchovní zbraň bych řekl je v pohodě, ale s těma nestvůrama bych si nebyl tak jist. Sice neútočíš ty, ale monstra, ale kdo je k tomu navádí, co? Ty vyvolané nestvůry - to je jako vymlouvat se, že ty nezabíjíš, že to je tvůj meč.
V popisku kouzla je "každý tvor", takže asi i nemrtvý.
Autorská citace #2
31.10.2005 15:09 - alef0
Podla mna sa treba pozriet na popis Neviditelnosti - podla neho sa napr. vyvolavanie priser, ktore samy od seba zacnu utocit, nepovazuje za utocnu akciu. Takisto napr. spustanie pasci.
A Azyl nie je mind-affecting, takze podla mna funguje aj na nemrtvych.
Autorská citace #3
1.11.2005 08:44 - Pyrimidin
Já bych spíš vyšel z hlavní myšlenky kouzla. Má poskytnou ochranu v nebezpečí výměnou za neúčast v boji. Čili pokud bych to posuzoval jako DM, tak bych zakázal veškeré akce, které mají bojový charakter, tedy i vyvolávání monster, duchovní zbraň, atd.
Autorská citace #4
1.11.2005 09:24 - Pizin
Co jsou útoky je přesně definováno na začátku kapitoly o magii. Vyvolání nestvůr není útok.
Autorská citace #5
3.11.2005 14:06 - Sičák
Pizin : Díky, už sem to našel, tak to sem nakopíru pro ostatní.
Útoky: Některá kouzla mluví o útocích. Například pokud jsi pod vlivem kouzla neviditelnost, útok na jakéhokoli tvora nebo předmět kouzlo zruší. Všechny útočné soubojové akce včetně těch, které protivníka nezraňují (jako odzbrojení a zatlačení), jsou útoky. Za útok se považuje i pokus o odvracení nebo ovládání nemrtvých. Všechna kouzla, kterým příjemce vzdoruje záchranným hodem, zraňující kouzla nebo ta, která jinak ubližují cíli nebo ho omezují, jsou útoky. Přivolej nestvůru I a podobná kouzla nejsou útoky, protože přivolávají bojovníky, ale sama nikoho nezraňují.
Autorská citace #6
4.11.2005 12:17 - Radost
hehe, a co když vyvolám někomu hejno netopýrů do vlasů? nebo oblíbenou celestial velrybu ve výšce dvaceti metrů nad nepřátelskou armádou?:-))) jaký je rozdíl mezi velrybou a meteor swarmem:-D
Autorská citace #7
7.11.2005 16:11 - Tjop
4Radost: Tak to bych ho zrusil protoze postava to vyvolala s umyslem nekoho poskodit
Autorská citace #8
8.11.2005 13:21 - Radost
no a to je prostě vidět, jak divně je to celý definovaný...
Autorská citace #9
8.11.2005 13:33 - Xeth
Radost: Svou oblíbenou celestial velrybu asi nikomu nad hlavou nevyvoláš.... bohužel. Rozdíl mezi ní a Meteor Swarmem je ten, že ten Meteor Swarm tam udělat můžeš... ;)
Autorská citace #10
9.11.2005 06:49 - Sičák
Radost :
Netopýry někomu přímo do vlasů ne, ale můžeš je vyvolat vedle a pak je poslat na někoho, třeba do těch vlasů. Kdybys je mohl vyvolat přímo do vlasů, zrušilo by ti to Azyl.
Nějak nechápu, co ti nesedí na té celestial velrybě. Tu normálně v Azylu vyvolat můžeš, jako cokoliv jiného, ale né ve výšce dvaceti metrů nad nepřátelskou armádou. To nejde.
Viz pravidla o vyvolávání :
... Když vyvolávací kouzlo stvoří nebo ti přinese tvora či předmět, nemohou se objevit uvnitř jiného tvora nebo předmětu. Nemohou se také objevit jen tak ve vzduchu, musí dorazit do otevřeného prostoru a na povrch, který je schopný je udržet. ...
Autorská citace #11
9.11.2005 09:09 - Xeth
Přesně tak.... Zatímco Meteor Swarm nad hlavou někomu uděláš, ale seslání ti zruší Azyl, Summoning velryb nad hlavu je obyčejně nereálný (pokud kouzlo nesesíláš v moři a podobně, kde to ale nemá úplně stejný účinek jako by to mělo na souši ;D), zato ti však nezruší tvůj Azyl... :)
Autorská citace #12
9.11.2005 10:16 - Max
Co se mě týče, tak neni o čem diskutovat ... azyl má svojí podstatu ... božstvo poskytne ochranu za cenu, že postava nebude vést agresi. Takže dávám přednost logice věci než doslovným pravidlům. Pokud vyvolám nestvůru, tak jejím jediným účelem je napadnout nepřítele a sesilatel to ví ... logicky pak neni rozdíl mezi vystřelenim šípu (kde postava přeci jen natahuje luk což nikoho nezraní). Šíp se pak taky sám vydá k cíli ... stejně jako nestvůra která po seslání "sama" zaůtočí. V obou případech je úmyslem postavy způsobit zranění nepříteli (nebo příteli :) a tím pádem konec azylu.
Autorská citace #13
9.11.2005 10:23 - Sičák
Max : No to by pak, ale seslání léčení či bless na bojujícího válečníka mělo dle tvé logiky rušit Azyl taky, protože kněz ví, že válečník bude útočit. Tím kompletně odepíšeš kouzlo Azyl, protože kněz dle tvého popisu může tak maximálně kouzlit léčení na sebe, ale jen v tom případě, že pak chce utéct, či spoléhat na milosrdnost nepřátel.
Autorská citace #14
9.11.2005 10:39 - Max
Ne
A proč ne ? Protože ty neovlivníš jestli má útočit nebo ne ... neni to žádnej tvůj sluha a nemáš mu tedy právo co nařizovat ... Jejich skutky tedy neřídíš ani nevíš jak se zachovají ... takže logicky nenešeš odpovědnost za jejich činy ... tvoje akce je tedy jen v podstatě léčba.
Autorská citace #15
9.11.2005 11:37 - Spize
A co třeba Požehnání? Bonus +1 k zásahu a proti strachu? Zruší, nebo ne? Nemělo by, ale dává bonusy k zásahu, čili podporuje boj, a to přímo Útok.
Autorská citace #16
9.11.2005 12:25 - Prcek
Ja bych osobne tu velrybu a kvetinac petunii povolil. Ale jen dohromady. :-)))
Autorská citace #17
9.11.2005 14:26 - Xeth
Pravidla jsou podle mne takto striktně a jasně určující, aby nedocházelo k zbytečným spekulacím. Jinak by se mohlo sákodlouze spekulovat o každém skutku a každém kouzle které postava pod Azylem udělá.
Svolávat potvory se dají i na obranu, nebo jako krytí před nepřátelskou střelbou dokonce si dovedu představit i čistě nebojové využití jako odstrčení či zvednutí předmětů/překážek nebo donesení něčeho někam.... Jenže co když pak daný sesilatel řekne svým potvorám, aby někoho zadupaly do země ?
Ať mi nikdo neříká, že bojovník co uprostřed bitky dostane léčení nedostává léčení aby mohl dál bojovat, že sesilatel naprosto netuší, že by to ten bojovník mohl udělat....
Spousta kouzel se dá využít jak defenzivně tak ofenzivně, tak i prostě nebojově a co víc, spousta použití je více než diskutabilních... a hodně neurčitých do které z těch skupin patří.
Samozřejmě je možné prohlásit, že Azyl skončí v okamžiku, kdy chráněná osoba udělá ofenzivní akci, ale ani tady se mnozí DMové podle mne s hráči jen tak nedohodnou... (věděla postava, že dělá ofenzivní akci ? co když nařizuje ofenzivní akci ? co když to nařízení nemyslela jako ofenzivní akci ? co když....? a koneckonců nejlepší obrana je přece útok, no ne ? ;D)
Myslím si, že je to naprosto v pořádku jak je to určeno pravidly a je to velmi dobře hratelné, jestli se vša nějaký DM chce pouštět do modifikací, proč ne.... je to konec konců na jeho triko....:)
Autorská citace #18
9.11.2005 14:43 - Lord Invisible
Takže budeme citovat z bezpochyby dobrého překladu na tomto webu: "Příjemce tohoto kouzla nemůže na nikoho zaútočit aniž by ho tím okamžitě nepřerušil. Může však sesílat jakákoliv neútočná kouzla nebo dělat cokoliv jiného. Chráněný kněz si tedy může např. vyléčit poranění, seslat věštecké kouzlo, požehnat své přátele, vyvolat světlo v nějaké oblasti, apod." Všimněte si zvýraznění útočné kouzlo, což předem zavrhuje meteor swarm (nebo velrybu padající na vojáky:D). Dále jsou zde pro jistotu uvedené příklady toho co se smí, přičemž je zřejmé že pokud alespoň trošku analyzujeme shodné prvky, zjistíme že se jedná o kouzla která nemají účel poškodit, vyjímkou je snad to světlo, ale opět je zde napsáno v jisté oblasti, tedy ne na nose jisté potvory :). Což se rozhodně nedá říct roji čehokoliv, a vyvolaný démon nejpspíš také nebude chystat pohoštění a ošetřovat zraněné. Důležitý je hlavně efekt na protivníka. Jestliže kouzlo má škodit či škodí, není co řešit.
Autorská citace #19
10.11.2005 06:19 - Rytíř
Nedalo mi to a podíval jsem se na Azyl jak přesně vypadá v 3.5e. Mluví se tam opravdu a jednoznačně o "přímém útoku na protivníka". Co se mě týče, beru to tak, že je přece jen rozdíl zavolat si někoho na pomoc v boji a sám zabořit nůž mezi žebra... Myslím samo rozdíl v povaze a stavu mysli oné jednající osoby, ne výsledku :) Je pravda, že přímý útok nejsou podle tvůrců pravidel dokonce ani kouzla mající nějaký efekt a kouzla působící na prostor. Před ohnivou koulí tedy Azyl neochrání (ani před meteorickým deštěm).. (Je na DM a hráčích, aby si určili, jestli by se sesilatel neměl např. snažit chráněnou osobu z oblasti působení kouzla vynechat...) Jinak pozor na to, zdá se mi, že většina z vás malinko opomíjí to, že kouzlo není zdaleka stoprocentní! Každý, kdo chce na jeho příjemce zaútočit, musí nejprve NEUSPĚT v hodu na záchranu na Vůli, aby ho opravdu ignoroval! Jinak na něj kouzlo neúčinkuje. Takže mi rozhodně nepřijde až tak silné.. (toto kouzlo najdete v SRD už podle 3.5e)
Autorská citace #20
10.11.2005 09:24 - Xeth
Lord Invisible: WotC přímo říkají, že kouzla jako summoning jsou možná seslat aniž by se rušila kouzla jako Azyl či Neviditelnost. Velryba do vzduchu přibolat nelze, jelikož to není prostředí podle jejího gusta, ne že by její přivolání rušilo Azyl.
A jak říká Rytíř, podobně jako valná většina kouzel je proti Azylu (respektive jeho efektu) hod na obranu.... čímž dost ztrácí na účinnosti (přece jenom automatický úspěch by byl o něčem jiném....).
Autorská citace #21
10.11.2005 10:22 - Lord Invisible
Rytíř+Xeth: Myslím, že jsem se bavili konkrétně o podmínkách zrušení působení na sesilatele, nebo jinou osobu. O samotném efektu tu myslím nikdo nespekuloval.
Ale jinak s váma souhlasím :).
Rytíř: S tím ¨summonem je to celkeme pochybné, vážně záleží na tom ,a jak si to člověk vyloží. Potvora sice nejsi ty, ale...hm. A vlastně máš pravdu. Pokud vyvolám nějaký subjekt, který jedná nezávisle na mě pak to platí, ale pokud jeje přímo komanduji co má dělat, pak je pod mou přímou vůlí a lze zde použít příměr o meči a barbarovi:).
Ech, oprava. Podíval jsem se do pravidel a u přivolej nestvůru je : "Toto kouzlo přivolá tvora z jiných světů, který zaútočí na tvé nepřátele. Objeví se v místě, které určíš a okamžitě jedná, ještě ve tvém kole, při tvé akci. Útočí na tvé nepřátele nejlíp, jak je toho jen schopen.". Dále u přivolej služebníka přírody je to stejné. Takže sorry, ale summon monster je jednoznačně útočné kouzlo, alespoň tedy podle pravidel, což je celkem určující faktor :D.
Autorská citace #22
10.11.2005 10:33 - alef0
Ale podla exaktneho popisu Neviditelnosti Summon Monster utocnym kuzlom nie je.
A podla mna Azyl je ideovo velmi podobny Neviditelnosti.
Autorská citace #23
10.11.2005 11:44 - Qualdezar
Souhlasím s alefem, mi jsme to vždycky brali jako třeba neviditelnost. Tzn. fireball, blesk, charm person atd kouzlo zruší, ale třeba summon moster ne.
Autorská citace #24
10.11.2005 14:04 - Rytíř
No, konkrétní výklady se mohou samo klidně lišit tak jak tu pánové píšete :)) ale popis kouzla je jednoznačný => příjemce nesmí provádět pouze PŘÍMÉ útoky! Tj. např. seslat kouzlo mající konkrétní Cíl (target). Nepřímé útoky provádět kupodivu může, přičemž nepřímý je i takový útok, kdy osmažím celou oblast ohnivkou. Taky mě to malinko překvapuje, hráli sme to asi celou dobu stejně blbě jako Qualdezar a jistě i další.. :) Ale podle toho popisu můžete volně používat nejen přivolej nestvůru, ale i ohnivé gule, meteorický deště apod. legrácky, aniž byste si Azyl zrušili.
Autorská citace #25
10.11.2005 18:04 - alef0
S tymi fireballmi by som bol uz opatrny.
Popis Invisibility. The spell ends if the subject attacks any creature. For purposes of this spell, an attack includes any spell targeting a foe or whose area or effect includes a foe. / Kuzlo konci, ak subjekt zautoci na lubovolneho tvora. Pre ucely tohto kuzla povazujeme za utok akekolvek kuzlo, ktore ma za ciel nepriatela alebo ktoreho oblast posobenia v sebe zahrna nepriatela.
(Opat zdoraznujem, ze Azyl je ideovo podla mna take iste ako Invisibility)
Autorská citace #26
10.11.2005 18:43 - Qualdezar
Tak, tak. Mluvíte mi z duše maestro alef0
Autorská citace #27
11.11.2005 06:49 - Rytíř
Tak sem si zas jednou naběh.. :)) Já už snad tady radši přestanu odpovídat, akorát matu.. přečtu si to, je mi to jasný. Pak si čtu, co tu píšete vy a odpovídám úplný.. bejkárny :) Stať s přímým útokem a možností útočit na tvora nepřímo se přirozeně týkala toho, kdo chce na příjemce zaútočit, ne jak může příjemce útočit aniž by zrušil Azyl, co má na sobě! Takže má omluva, je to jak říkáte - příjemce nesmí provést žádný útok, zatímco ten kdo chce útočit přímo na něj, musí uspět v hodu, aby mohl pokračovat. Když ovšem na oblast, kde je příjemce, útočník pošle ohnivou kouli, žádný hod na záchranu se nekonná a příjemce to automaticky rovnou dostane. Uff teda.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.062155961990356 secREMOTE_IP: 44.200.169.91