Pravidla

bigbythewise
29.11.2006 19:23
Wizard / Priprava kouzel / Spanek
Potrebuji poradit s jednou veci. Asi jsem nejakej natvrdlej, ale za boha nedokazu pochopit z pravidel jednu vec ohledne pripravy kouzel. Zacnu otazkou. Muze Wizard svuj kouzelny repertoar pouzit vicekrat denne (vlastne dvakrat)? Z pravidel mi to totiz tak vyzniva, i kdyz jsou kouzla popisovana v tabulkach i jinde jako "spells per day". Trochu to rozvedu a zacnu vynatkem z vasich ceskych pravidel edice 3.0.

"Omezení za nedávné sesílání/Přerušení odpočinku: Kouzelník, který nedávno sesílal kouzla, si touto námahou omezuje schopnost přípravy dalších kouzel. Při přípravě kouzel pro nadcházející den se veškerá kouzla, seslaná během posledních 8 hodin, započítávají do jeho denního limitu. Například Mialee může normálně seslat dvě kouzla 1. úrovně denně, ale byla nucena v noci seslat magickou střelu. Proto si následující den může připravit jen jedno kouzlo 1. úrovně."

A tady konci moje chapani, protoze aby si Mialee mohla pripravit nasledujici den (rano) kouzla, tak se musi 8 hodin vyspat (vycistit mysl). No a kdyz tak ucini, zadna kouzla za poslednich 8 hodin vlastne neseslala a tudiz neni omezena zadnym pravidlem "...kouzla za 8 poslednich hodin se pocitaji do denniho limitu...", ktere vubec nechapu. :) Protoze tady by si pak clovek musel pocitat presny cas kdy jake kouzlo zakouzlil, aby mohl urcit, kolik slotu mu jeste spada do tech poslednich 8 hodin.

Jeste uvedu svuj priklad, tak jak to myslim, abych vam mohl demonstrovat smysl v jakem to zatim chapu. (a asi spatne)

Carodej Melkir na 1. urovni (INT 20) ulehne v noci ke spanku. Rano se (po 8 hodinach vycisteni mysli) probudi a po nejake dobe je zalarmovan svymi prateli, ze je nezbytne se pripravit na blizici se bitvu s nemrtvymi. Pripravi si tudiz dvakrat magickou strelu, jedno magovo brneni a trikrat poskod nemrtve. To mu zabere presne 1 hodinu pripravovani z knizky. Jakmile skonci, je pripraven na boj a po vyuziti vsech kouzel behem teto jedine bitvy nema kouzla zadna. Jenomze pokud se Melkir rozhodne jit znovu spat na 8 hodin, vycisti si mysl a za poslednich 8 hodin tim padem zadne kouzlo neseslal, tudiz muze vesele pripravovat znovu. Je to tak nebo ne?
Autorská citace #1
30.11.2006 08:44 - wraiths
Hele ja to chapu tak ze po spanku a pripraveni kouzel ma ty kouzla. a je jedno jestli je sesle hned nebo pozdeji. proste i kdyby spal dalsich 8hodin tak dalsi kouzla bude mit az po 12 vecerni. mozna se mylim mozna ne. ja to mam takhle zafiksovany.
Autorská citace #2
30.11.2006 09:48 - Pizin
To znamená, že když tě v noci přepadnou, a ty budeš při tom kouzlit, daný počet kouzel nebudeš mít po vyspáí k dispozici. Při přerušení spánku musíš spát minimálně o hodinu víc (To prepare her daily spells, a wizard must first sleep for 8 hours. The wizard does not have to slumber for every minute of the time, but she must refrain from movement, combat, spellcasting, skill use, conversation, or any other fairly demanding physical or mental task during the rest period. If her rest is interrupted, each interruption adds 1 hour to the total amount of time she has to rest in order to clear her mind, and she must have at least 1 hour of uninterrupted rest immediately prior to preparing her spells. If the character does not need to sleep for some reason, she still must have 8 hours of restful calm before preparing any spells).
Autorská citace #3
30.11.2006 19:52 - bigbythewise
Pizin: Jenomze po vyspani ubehne prave tech 8 hodin, coz vylouci to pravidlo "kouzla za poslednich 8 hodin" a navic prijde novy den, tudiz me to prece nemuze omezit pripravu kouzel na ten den dalsi. Me jde ale hlavne o to, jestli se opravdu mohou kouzla vyuzit dvakrat denne nebo je to omezene jen jednou na den jak napsal wraiths.
Ted jsem si vsiml, ze je tam napsano v noci. :) To je ale v podstate jedno, berme to tak, ze kouzli jeste pred dvanactou hodinou.
Autorská citace #4
1.12.2006 07:34 - Rytíř
To s tím přerušením a nutností "naspat" další hodinu, je vztaženo na vyrušení právě během oněch zmíněných 8 hodin spánku/odpočinku... Tzn. kouzelník chrupčí, má za sebou 5 hodin spánu, zbývají 3, aby mohl vesele ráno meditovat. Náhle ho něco vzbudí, musí kouzlit - tím přerušil odpočinek a nastanou 2 věci: 1) musí odpočinek dohnat tou hodinou navíc, aby si vůbec mohl NĚJAKÉ kouzlo připravit
a za 2) nemůže si připravit tolik kouzel, kolik během toho vyrušení seslal, protože je seslal 4 hodiny předtím než medituje... Kdyby čekal po tom nastaveném odpočinku do oběda, tedy alespoň dalších 8 hodin od nočního sesílání, může si nameditovat všechno. Uf teda :) je to nějaký složitý.. líp to ale podat neumim.
Jo a někde je uvedeno, že odpočívat za účelem meditace na kouzla je možné pouze 1x za 24 hodin. Akorát nevím kde, momentně :)
Autorská citace #5
1.12.2006 09:55 - andtom
Mimochodem přidržujete se pravidlové 8-hodinové délce odpočinku? Ne, že bych byl příznivec ulehčování, ale konkrétně v této věci jsme to už od počátku hraní ve třetí edici zkracovali z praktických důvodů na 6 hodin.
Autorská citace #6
1.12.2006 10:01 - kuba
Pravidelný osmihodinový odpočinek dodržujem. Je to taková rozumná doba odpočinku po celodení námaze. Pokud je předchozí den nenáročný, doba se dá rozumně zkrátit (ale i prodloužit :-))
Autorská citace #7
1.12.2006 10:08 - Rytíř
Taky to dodržujem.. nebyl důvod to měnit, navíc i elf, kterej nemusí spát tak dlouho, musí chudák odpočívat 8 hodin, než může meditovat.. takže když všichni, tak všichni, že jo :)
Autorská citace #8
1.12.2006 10:17 - andtom
Rytíř: Myslel jsem to tak, že všechen odpočinek včetně elfího jsme zkrátili na 6 hodin. Začínal jsem hrát se třemi hráči, prvopočátečním důvodem byly hlídky, moc dlouho jsme o tom neuvažovali a prostě to zkrátili. A pak mi to už zůstalo, zvyknul jsem si na 6 hodin. Jinak mně osobně stačí k odpočinku po většinu dní 6 hodin, ale zas nevím, jestli neumřu v padesátce a dlužno také říct, že nevykonávám celodenní tělesnou námahu pod širým nebem, to by byla jiná :)
Autorská citace #9
1.12.2006 10:27 - Rytíř
Mohu potvrdit, že jiná to je.. :))) standardně mi taky stačí 6 hodin, když spim dýl víckrát za sebou, tak se pak budim v noci a už nezaberu :) ale když sem teď makal doma fyzicky, tak bylo 8 hodin akorát :))
Jinak hlídky... to je taky dobře zažitý, co :) stejně jsou málokdy k něčemu dobrý.. a stejně se furt řešej :))
Autorská citace #10
1.12.2006 10:36 - kuba
Představte si, ale takovej pěknej adrenalinovej souboj třeba s medvědem v sedm odpoledne. I když ho sice odkrouhnete, budete ještě ve dvě ráno vejrat do tmy, jestli si ta potvora tím řevem nepřivolala kamaráda a to ti potom šest hodin stačit nebude. Nejlepší je, přizpůsobovat to situaci. Hlídky slouží jako takovej dobrej strašák. Protože je hnusný, když tě probudí něco, co ti zrovna ukouslo ruku :-)
Autorská citace #11
1.12.2006 10:44 - andtom
Rytíř: No hlídky ... možná je to přehnané slovo :) Většinou je to říznuté čistěním zbraní u ohýnka, zašíváním výstroje, psaním do spellbooku, chystáním proslovu k městské radě, trénováním čehosi ...
Autorská citace #12
1.12.2006 11:35 - wraiths
no a nebo se da na hlidce spat :-) no me po fyzicky praci nestaci ani tech 8h. :-/ no ale azs nejsme zadnej hrdina co treba bojuje pul dne,sesila jeden blesk za druhym, nebo tahne takovy rance s poklady. :-)) me jeste ted napadla jedna vec, protoze jsem nehral nikdy posatvu co poradne kouzlila(bez pouziti hůlky ci svitku). tak jako ty kouzla co umim tak mizi za den..? nebo treba zustavaji do doby nez si odbocinu a jsem schopen si memorovat(meditovat) novy.ale vzdy jen pro tento den novou sadu tech kouzel. Jako treba nemam cas, protoze prcham nekolik dni. nebo jsem na mori v bouri a cekam kazdou chvili zda ztroskotame.pri tomhle se prece spat neda... a kouzla jiste zustanou co sjem se naucil treba po tridny dokud je neseslu vsechny. no ale co treba tahle situace:dnes je pondeli a mam 3 kouzla. vecir se ukempujeme a prepadne nas ten zmineny medved.seslu dve kouzla a jedno si necham pro pripad zda neprijde medvedi kamos. je nedele 1 rano a kamos se objevuje,protoze nekde vyspaval :-) a nabiral sily. seslu svy posledni kouzlo!!! a medu premuzeme. a ted nastava ta situace...volny den, slunicko sviti DM, ma dobrou naladu,zadne nebezbeci na blizku. mohu se tedy vyspat tech zminenych 8h( nebo vic) a naucit se kouzla v tom samem poctu(sade) jako je zminemo v tabulce pro povolani. a nebo mam o jedno min.nebo jak to vlastne je...
Autorská citace #13
1.12.2006 12:41 - unknown
wraiths: Kouzla zůstávají namemorované nebo nameditované až do doby než jsou seslána nebo dokud si je sesilatel vědomě "nevymaže", aby získal místo pro v dané chvíli užitečnější kouzlo k namemorování/nameditování. Ani spánek ani ztráta vědomí a pod. nezpůsobí vymazání neseslaného kouzla. Samozřejmě, objevují se speciální případy, kdy spellcaster může o připravené kouzlo přijít (např. u kněze doporučuji cosi v tomto směru v článku Přespříliš silné povolání kněze http://www.d20.cz/clanky/93/1234/ ).
Autorská citace #14
1.12.2006 12:43 - andtom
Omlouvám se, ten poslední příspěvek byl ode mě. Už jsem si dal autopřihlašování, kajím se :)
Autorská citace #15
1.12.2006 12:55 - Rytíř
Wraiths: Teda, to je nějakej náročnej příklad :) obecně platí, že kdykoli ti DM dovolí odpočívat v kuse těch 8h. kvůli tomuhle, tak pak můžeš meditovat.
Andtom: čistění zbraní jo.... tyjo to sem zmínil jenom jednou, že sem řek, že si moje postava ve schvíli volan prohlídne zbraň a dá ji do pořádku.. v tu ránu jsem zjistil, jak je zrezlá, zubatá a vůbec že je div, že ještě drží pohromadě! Už nikdy víc, některý věci je lepší nechávat na "automatickém životě postav" :))
Autorská citace #16
1.12.2006 19:43 - bigbythewise
Rytíř: A nevzpomnel by sis, kde jsi videl to pravidlo, ze za ucelem meditace pro kouzla muzes spat jen jednou za 24 hodin? :) To by me docela zajimalo, protoze o tomhle jsem nikde necetl. Pak se to tedy da pochopit jedine tak, ze kdyz ti DM dovoli, muzes kouzlit 2x denne. Potom ale nechapu oznacovani kouzel vsude v pravidlech jako "Spells per day".
Autorská citace #17
1.12.2006 20:24 - Alnag
Já myslím, že věty jako "to prepare her daily spells" (PHB, s. 178) a pod. jsou celkem jednoznačné. Jsou to kouzla na den, tedy to funguje jen 1x24 hodin.
Autorská citace #18
1.12.2006 20:28 - bigbythewise
Dobra tedy, budu tyhle vety brat jako "general rule". :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087661981582642 secREMOTE_IP: 3.235.139.122