Pravidla

Dalcor
16.9.2007 14:33
Prosím berte následující řádky jako ujetost, ovšem ne jako aprílový žertík...
Autorská citace #1
16.9.2007 14:33 - Rytíř
Zajímavý :) Zajímavý je i to, že jsme měli ze hry při hodech d20 asi hodně podobný pocity - víc než na čem jiném záviselo na hodu... Ač se to nezdá, tak hod 3k6 JE veliký posun k tomu, aby na hodu záleželo méně ;)
Tohle je na první pohled jen další krok na cestě k tomu, jak ocenit postavu. Jenže podle mě už jsi moc daleko - pokud nebude v boji vůbec žádná náhoda, docela ti hrozí nuda. Pravidlově nadaný hráči si bleskově spočítaj bonusy a postihy a boj pro ně pak bude mít překvapení jen v tom, jestli DM neupraví nějak nepředvídaně statistiky známých nestvůr nebo jestli se nevyskytne nějaká super komplikace.
Anebo v opačném případě, když budou postavy nucené čelit silnějšímu nepříteli, tak to bude jedna velká frustrace a hledání možných lstí a úskoků, jak si nahnat bonusy..
Když chceš zdůraznit schopnosti a bonusy postav, zmenšoval bych hody. Už dlouho mě třeba láká hod 2k6. Extrémy se občas přihodí, ale ne až příliš často. A i kdyby ano, tak rozdíl 11 bodů není v Dnd až tak moc, to se dá úrovní a magií poměrně snadno dosáhnout.. takže zůstane zachováno, že při hodně velkém rozdílu protivníků ti slabí fakt skoro nebudou mít šanci.
Ten systém hodu 2k6 byl použitej ve hře Pán prstenů, a pokud vim, tak tam docela fungoval.. nebylo to ale zaměřený moc na boj takže taktika tam nehrozila - proto nás ta hra vyloženě nechytla. Ale kdyby se to promíchalo.. :)
Autorská citace #2
16.9.2007 15:24 - Sosáček
Hm, mam dojem ze s "umrenim na kostky" a podobnymi vecmi to tak v d20 proste funguje. Ale prijde mi, ze to je vlastnot d20, nikoli vlastnost kostek :)
Rytir: to neni spatny. myslim lsti a uskoky. kdyz chces nekoho mrtvyho, je obecne lepsi zpusob ho otravit, ponicit mu vybavu, zabit nekoho z jeho rodiny aby byl psychicky na dne, a zmanipulovat lidi kolem aby ho nenavideli ... nez si pred nej stoupnout vyzvat ho na souboj. To nejen kdyz je ten clovek lepsi nez ty, ale i kdyz je podobne dobry, nebo kdyz je slapsi. Protoze ty potrebujes mit stesti porad, ale jemu ho staci mit jednou ...
Tak to aspon obvykle funguje ve hrach ktere hraju. Je to vetsi sranda, protoze se po postavach a hracich chce aby premysleli, a tak dava (IMHO) zajimavou otazku kam az jsou hraci a jejich postavy ochotni zajit -- opit nekoho a pak mu rozibit hubu je jedna vec, zabit nekomu rodinu a znicit mu zivot jen proto ze mu chces ukrast ocarovanej mec? hmmm.
EDIT: ale nejsem si jistej jak to funguje v dnd? co jsem ho parkrat hral, tak jedina vyhoda prekvapivyho utoku bylo -2 k obrane pro prekvapenou stranu v prvnim kole, a navic kdyz na vas jen nekdo haiz nestvury, misto aby pouzival postavy co maji nejakou osobnost, nejake cile, nejake veci na kterym jim zalezi ... tak tohle nedava smysl.
Ale mam dojem, ze muj DM proste neodvedl prilis dobrou praci ;)
Autorská citace #3
16.9.2007 15:44 - Alnag
Hrngz píše:
Ale prijde mi, ze to je vlastnot d20, nikoli vlastnost kostek :)
Bylo by k něčemu, kdybych napsal, že existují i takové varianty d20 systému, kde je nemožné umřít náhodou, pokud není předem deklarovaným záměrem protivníka tě skutečně zabít, což v daném žánru ovšem je krajně nestylové a tudíž i nepříliš pravděpodobné?
Nebo jiná varianta, kde kdy klesneš do záporných životů, neumřeš protože to prostě není v duchu žánru?
Zaměňovat část za celek, tedy D&D za d20 systém obecně je chyba, protože spousta věcí, která je nějak v D&D je v jiných variantách d20 systému zase jinak.
Autorská citace #4
16.9.2007 16:07 - Sosáček
Dalcor shání něco s menším vlivem náhody (a aby to byl "špičkový systém d20 s featy," proto jsem mu taky nevyjmenoval pět systémů kde má náhoda menší / žádný vliv), takže na to se mne neptej.
(diskusi o tom, jestli má dvacetistěnka (ke který přičítáš pět až deset) velký rozsah si ještě pamatuju.)
EDIT: ještě jedna věc -- nešermoval jsi, Dalcore? Protože se občas stává že s tímtéž člověkem vyhraješ, a jindy projedeš. Někdy máš štěstí (spíš on udělá chybu, nebo naopak), někdy ne. Ale to jak to popisuješ znamená, že dotyčný je buďto vždycky lepší, nebo vždycky horší.
Autorská citace #5
16.9.2007 18:50 - Iuchiban
Mě se náhoda v D20 líbí. To že zkušeného veterána může zabít náhodný šíp do oka od zrovna dospělého goblina prostě k bojům patří. Dělá to boje napínavější a postavy jsou tak opatrnější a nikdy nemají nic najisto. Náhoda k válce patří...stejně jako když ve warhammeru trefí katapult přes celé bojiště elfí čarodějku přímo do ... je to náhoda a je to super.
Autorská citace #6
17.9.2007 08:59 - Rytíř
Hrngz píše:
Rytir: to neni spatny. myslim lsti a uskoky. kdyz chces nekoho mrtvyho, je obecne lepsi zpusob ho otravit, ponicit mu vybavu, zabit nekoho z jeho rodiny aby byl psychicky na dne, a zmanipulovat lidi kolem aby ho nenavideli ... nez si pred nej stoupnout vyzvat ho na souboj. To nejen kdyz je ten clovek lepsi nez ty, ale i kdyz je podobne dobry, nebo kdyz je slapsi. Protoze ty potrebujes mit stesti porad, ale jemu ho staci mit jednou ...
Tak teď nevim, jaks to myslel :) Jakože není špatný, když jsi nucen uchylovat se ke lstem a úskokům, abys někoho dostal? No mě by to vadilo, kdyby to byla JEDINÁ cesta, jak někoho zlikvidovat. Co kdyby to byl třeba nějakej démon, bez rodiny, bez přátel, imunní vůči jedu? :) Mě se líbí představa troufalého, zoufalého boje, kde je šance fakt malá... ale je. S timhle systémem by k nim nedocházelo, prostě bys to prubnul, porovnal čísla a nazdar, už nikdy víc do něj nejít, že.
Náhoda je prostě skvělá. Jen nesmí ovládnout bojiště, jak se při hodech d20 zpravidla děje.
Autorská citace #7
17.9.2007 09:00 - Lotrando
někde, už nevím přesně kde, jsem zachytil následující myšlenku
je-li systém více náhodný (ve smyslu rovnoměrného rozložení jevu), např. d20, vytváří hráči všestranější postavy. Je to dáno tím, že existuje, i když ne příliš velká, šance uspět i v nevýhodných situacích, díky náhodě.
naopak, je-li systém takový,že má nízký vliv náhody, nebo je rozložení náhodného jevu normální (3d6 a různé, "reálně" rozložené hody pravděpodobnosti), vede to k tomu, že se hráči snaží maxovat, postavy jsou potom mistři v jednom oboru ale neumí nic jiného.
EDIT po Rytířově příspěvku: eliminaci náhody na bojišti lze zajistit spoluprací družiny. řekl bych, že tohle byl záměr. Je možné vyřadit jednotlivce, ale družina by měla mít díky kooperaci ve výsledku navrch
Autorská citace #8
17.9.2007 09:23 - Sosáček
Rytir: jo, souhlasim.
Lotrando: hm, mam presne opacne zkusenosti.
Autorská citace #9
17.9.2007 09:24 - wraiths
Rytíř: me se taky vice libi hrat uskocny typy a strachovat se o to zdali neprijdu o zivot. a vim ze jen tim uskokem mam sanci dotycneho nejak vyradit "toho demona treba nekam nalakam a pouziji za vsechyn penulky koupeny kouzlo jenz na nej shodi ledovy kvadr. a nebo se dohodnu se zlym kouzelnikem a necham ho vyvolat dabla a ten se s mylim demonem porve....fanrasii se meze nekladou".
a ztotoznuji se s Lotrandem, ta myslenka je zachycena pekne a je trefna. ona se jaksi dle mne vytraci myslenka "trufaleho,zoufaleho boje" s namaxovanou postavou. protoze jinak nelze ani do toho jit.
jinak Rytir je spise individualista ;-), na nej nemuzete s nejakou kooperaci v "grupe".

Hrngz a ja mam shodne zkusenosti s Lotrandem. no jo hold je to asi boj. ale priznam ze ja jsem ve hre "strelecky megagamer" :-)) ale vse v ramci mozne reality.
Autorská citace #10
17.9.2007 09:38 - Rytíř
Lotrando: Pokud jde spoluprací v družině fakt eliminovat náhodu, tak je to nuda :) Vychýlit misky vah ve svůj prospěch - samozřejmě, o tom to je! Ale ne ji odstavit zcela..
K tomu co píšeš, že jsi někde zachytil: nevím, na jednu stranu to vypadá logicky.. hodně ale záleží na nastavené laťce celé hry. Pokud se postavy střetávaj s běžnými postavami, tak jim stačí bejt lehce nadprůměrný a jsou v pohodě. A tim pádem toho umí hodně.. Pokud v těch systémech s omezenou náhodou potkávaj samý nabouchance, tak se pravda logicky specializovat musí, chtějí-li uspět..
wraiths: však já ti to neberu, klidně na to jdi oklikou. Ale nech mi šanci, že můžu vyhrát i prostě jenom tím, že toho svýho protivníka umlátim k smrti hrubou silou.. občas k tomu mam prostě sklony :)))
Ale že bych byl proti nějaký kooperaci? Tsss, teď sem se urazil! :)
Autorská citace #11
17.9.2007 09:47 - andtom
Lotrando: Tak toto mě velmi zaujalo, co píšeš, to je velmi zajímavý pohled na věc. Musím s ním souhlasit: z pohledu min/maxování je předvídatelnější systém určitě vhodnější než náhodný.
_______________________________
Jinak mě napadla taková věc: existuje hod d20 (to bych pojmenoval 100 procentní náhoda) a existuje "vzít se desítku" (nulová náhoda). Mohlo by existovat i něco mezi tím (limitovaná náhoda), myšleno pořád pro hod, co má být původně proveden pomocí d20:
Například místo použití d20 použít hodnotu d10 a hod počítat jako d10+5, nebo použít d6 a počítat hod d6+7, či d4 a počítat d4+8 atd. Prostě použitím jiné kostky než d20 snížit rozsah rozevření nůžek náhody, ale pořád jistou náhodu zachovat. A to použití jiného typu kostky bych neudělal napevno, ale proměnlivě. To znamená hraje se podle běžných pravidel, akorát lze "za něco" vyměnit si házecí kostku za menší.
To "za něco" je myšleno cokoliv přiděláno jakou house rule podle chuti. Střelím od boku, co třeba udělat feat "Omezená náhoda", který se dá vzít opakovaně až třikrát a za každý stupeň lze brát o jeden stupeň nižší kostku než d20 (d12,d8,d4) - hráč si potom může kdykoliv ve hře zvolit, že nebude házet standardně d20, ale s jedenkrát vzatým featem může dle úvahy házet místo d20 hodem d12+4. Jestli ten feat vezme už podruhé, tak si může rozmyslet výměnu d20 za d12+4 nebo d8+6. Pokud si ten feat vezme potřetí, tak může dle úvahy vyměnit d20 za d12+4 nebo d8+6 nebo d4+8.
Autorská citace #12
17.9.2007 09:51 - wraiths
Rytíř: prosimte tak ja te opravim...ty urazence a co se urazilo...nozicika ;-). jinak mas i nemas pravdu. dle mne( muj nazor) mam radej vetsi prostor pro nahodu. Lotrando urcite nymyslil ze tu nahodu uplne eliminues...i kdyz kdyz na tebe nekdo hodi sit( zasahne) a pak an tebe nastoupi 5typu s palicema tak myslim ze nahoda uz v tomhle enni na miste. a muze byt ten pod siti sebelepsi( no pokud to teda neni vodnik a nebojuje v jezirku :-)) ).
Autorská citace #13
17.9.2007 09:56 - Iuchiban
andtom: Velice pěkná myšlenka...jak by to bylo s kritickým úspěchem či neúspěchem? Edit:wraiths: a nebo drizzt, ten přežije všechno :P
Autorská citace #14
17.9.2007 10:00 - andtom
Iuchiban: Nebyly by. Vždyť jde o limitování náhody a kritiky jsou vlastně maximální náhody. Takže pouze u klasického hodu d20.
Autorská citace #15
17.9.2007 10:02 - Iuchiban
andtom: Jsem si jist, že za vyzkoušení by to stálo. Opravdu povedená myšlenka...věřím tomu že se dají dělat věci víc najistotu, aby vše nebyla jen náhoda a přecejenom tam zůstane určitý rozsah (ne)úspěšnosti...a ti co chtějí hrát jen na štěstí tak stále mohou...
Autorská citace #16
17.9.2007 10:09 - andtom
Nemuselo by to být přes featy, ale třeba ingame. Co třeba "nasírání boha náhody" (záleží jací bohové nebo jeden bůh je ve hře). Takže žádné featy, zcela zdarma si hráč může vzít jinou kostku. Jakmile to udělá, DM si to zaznamená pro postavu. No a pak za určitého stavu bez nějaké vnější příčiny může dojít k eplozi náhody, náhodných událostí, kolem oné postavy, dle úvahy DMa jakožto onoho naštvaného boha :) Nebo ani bůh nemusí být naštvaný (třeba v tom světě bohové ani nebudou), ale aby došlo k vyrovnání stavu náhody v přírodě - fyzikální zákon zachování náhody :) Začnou padat žáby z nebe (to asi družina nebude moc oblíbená, když se po kraji roznese, že přitahuje takového jevy). Nebo postavě zrezne meč. Nebo se jí naopak objeví v měšci peníze. Prostě takové i trochu zábavné se to dá udělat.
Asi to celé nějak učešu, co tady píši, a splodím článeček.
Autorská citace #17
17.9.2007 10:20 - wraiths
andtom: tohle v FR funguje u kneze Tymory v 2e. chces si vzit 20 ci dat souperi 1ku( jednou za den to ci to). DM ma svy procenta( a jestli se mu to i hodi) rozhodne zdali je Tymora milostiva. ale napad je to dobry mozna ja bych to napriklad otocil...poprve ten vyber z d12,d8,d6, pak jen z d12,d8 a pak jen d12. stesti se urcite vycerpava. ;-)
Iuchiban: vsechno taky urcite ne ;-).
Autorská citace #18
17.9.2007 10:21 - Lotrando
andtom: a co míra úspěchu, tedy pokud se na to nějak hraje. Tvůj návrh eliminuje "špatné výsledky" a zvyšuje pravděpodonost těch dobrých.
rytíř: jde asi o nedorozumnění. Já to myslím tak, že když to jedna postava schytá, tak jsou tam ještě pořád kamarádi, kteří mohou výsledek zvrátit. Tohle je samozřejmě pravda za předpokladu, že postava je dalekospíš vyřazena, než zabita a není tedy problém ji po boji poskytnout pomoc.
Většina postav na vysokých úrovních má, jak já říkám, údernou sílu a akční rádius svazu letadlových lodí. Jedinou slabinou je, pokud se na ni někdo extra zaměří. To lze velmi dobře eliminovat družinou. POdotýkám, že nepředpokládám soupeření v rámci družiny, a když tak spíš symbolické. Přijde mi, že o tomhle to není, v krajních situacích to ale nevylučuji (jen to pak má často větší následky na skupinu než se zprvu čekalo).
Autorská citace #19
17.9.2007 10:22 - Iuchiban
Featy jsou snad to nejcenější zboží...u hodů na incku a hlavně na savy je to ale přesto velmi silné. Takže ta volba - za feat je docela fajn. Já být drak, tak tenhle feat beru všema deseti...a to hned 3x :))
Autorská citace #20
17.9.2007 10:26 - andtom
Lotrando: Můj návrh neeliminuje špatné výsledky o nic víc, než ty dobré. Ubývají totiž rovnoměrně extrémy náhody z obou stran. Proto píši d12+4 (tj. výsledky 5 až 16), d8+6 (tj. výsledky 7 až 14), d4+8 (tj. výsledky 9 až 12). Můj návrh pouze a jen směřuje k omezování náhodnosti směrem do průměrnosti, to jo. Jakýsi hybrid mezi čistou náhodou d20 a zcela nenáhodným vzetím si místo házení desítku.
Edit: Možná jsou ty tři kostky moc, kostka d8+6 tam neladí. Nechal bych jen d12+4 a d4+8, A feat se tím pádem dá vzít dvakrát.
Autorská citace #21
17.9.2007 10:31 - Iuchiban
wraiths píše:
Iuchiban: vsechno taky urcite ne ;-).
Vtipů na tohoto drowa je velká spousta ;). Ale pravda...v Balduru 1 a Balduru 2 setkání s mojí postavou nepřežil (stejně jako u drtivé většiny jiných hráčů) ;-)
Autorská citace #22
17.9.2007 11:44 - wraiths
Iuchiban: vydisto a mne to nejak nikdy nenapadlo ho zabijet...
andtom : aaa uz jsem to pochopil. feat=kostka. ja to mysli jako ze jeden feat ti dovoli 3krate pouzit kostky. a kolikrate by jsi dovolil pouziti tohoto featu? v kazde scene jednou? neomezene? jen jednou za den?
Autorská citace #23
17.9.2007 11:49 - Iuchiban
neomezeně
Autorská citace #24
17.9.2007 12:07 - Lotrando
andtom: tak to jsem to špatně pochopil, pak ale můžeš použít 3k6, dosáhneš seskupení hodů kolem průměru 9-10 a zmizí ti, i když ne úplně, extrémní hodnoty.
Autorská citace #25
17.9.2007 12:31 - andtom
Lotrando: Jistě, i 3d6 se dá použít místo kostek nižšího rozsahu. Šlo mi o to, aby to nebylo natvrdo, ale volitelné. Takže OK, místo d20 se může, ale nemusí (dle rozhodnutí hráče za nějakou cenu - třeba ten feat nebo ingame řešení, co jsem napsal jako příklad) použít právě 3d6, kritiky by asi zůstaly, jsou opravdu málo pravděpodobné. Už to prostě v tom případě nebude hybrid mezi d20 a "beru si desítku", ani křivka pravděpodobnosti hodnot není ta samá, ale účel je ten stejný, pokud to tak někdo chce. Přesně jak napsal Iuchiban: ti co chtějí hrát na plné štěstí mohou, ti co nechtějí mají volitelně tuto jinou možnost.
Wraiths: Přesně jak píše Iuchiban, neomezeně (ale něco to ve hře stojí, feat nebo něco jiného, jak jsem psal).
Autorská citace #26
17.9.2007 13:02 - Alnag
Á, nová kostičková bitva. Jenom odkážu na článek na podobné téma Zamyšlení: kostičky....
Andtomovo řešení se mi zdá třeba lepší než 3k6, protože zachovává linearitu a tudíž nerelativizuje bonusy a DC, což je pravá noční můra každého DMa a potažmo i hráče. Ale každému co jeho jest.
Autorská citace #27
17.9.2007 13:08 - andtom
Já vím, "zasvinil" jsem Dalcorovi diskuzi, čímž se mu omlouvám. To co jsem tady napsal předělám do formy článku a doplním o další věci.
Autorská citace #28
17.9.2007 13:10 - Lotrando
to není kostičková bitva, já zůstávám u d20 :)
navíc, 3k6 má normální rozložení, což reflektuje hodně přírodních jevů, v DnD ale řešíme častěji činnosti postav. Šerm asi nemá tuto charakteristiku, takže použití 3k6 nebo 2k10 nemůžeme označit za "realističtější". To mě vede k tomu, že veškeré úpravy jsou daleko více rušivé, než slušivé. Nakonec použítí d20 je v systému záměrné a podle té původní úvahy má za účel nabídnout hráčům možnost uspět i ve velmi nepříznivých situacích bez namaxování postav. Jde samozřejmě o psychologický efekt.
Autorská citace #29
17.9.2007 13:18 - Iuchiban
Mě se ten andtomův nápad velmi líbí. Dělá to ze zkušených dobrodruhů jisté a sebevědomé profíky s dost vyrovnaným výkonem ve všem co umí. A spíš mě připadá, že D20 to tzv. namaxování postav způsobuje daleko víc, právě na potlačení té obrovské náhody, kterou v sobě 20tistěnka má, nebo ne?
Autorská citace #30
17.9.2007 13:40 - andtom
Iuchiban: Příjemné je, že např. při boji můžu zahájit střetnutí na jistotu, házet nízkorozsahovými kostkami. To znamená útočím opatrně a mám zavřenou obranu. To je i docela roleplayingové, oťukávám protivníka, pokud ho neznám. Jakmile vidím, že to nikam nevede (neumím zranit), tak si vezmu něco většího, klidně přímo d20, což znamená, že otevřu boj, riskuji kvůli zásahu, ale můžu také špatně koupit.
Problém je jen v tom, že špatná náhoda konkrétně v boji je pouze u čísla 1, kritický neúspěch. Aby to v boji fungovalo trochu reálněji, chtělo by to provázat hod na útok s AC po celé následující kolo postavy. To znamená pokud postava útočí razantněji, měla by současně otevírat obranu, což pouhý kritický neúspěch u jedničky moc neodráží. Takže by bylo fajn konkrétné u hodů na zásah ještě dořešit promítnutí nízkého hodu na zásah do následně hodnoty AC pro následující kolo postavy. Alespoň nějak. Třeba výsledek hodu na zásah od 1-2 bude pro postavu znamenat postih -3 k AC následující kolo, při hodu 3-4 na zásah bude postih -2 k AC a při hodu 5-7 bude postih -1 k AC. Takže když si vezmu opatrnou kostku d4, tak mi žádný postih k AC nemůže nastat (ale ani nebudu nijak oslnivě ofenzivní), kdežto s d20 se otevřu možnosti postihu k AC až o tři body dolů (ale zase můžu dát oponentovi pěkně do těla).
Autorská citace #31
17.9.2007 13:49 - wraiths
Iuchiban: no ono jakekoliv namaxovani postavy zpusobuje,potlaceni nahody. to v kostkach neni. ale zas pri d20 pada "1ka"(a nekdy az moc),vic nez v 3d6 tri jednicky.
Autorská citace #32
17.9.2007 14:11 - Rytíř
Andtom: Jsem zvědavý na ten článek :) Ohledně postihů k obraně ale opatrně.. Takováhle konkrétní čísla bych já raději nechal na klasické taktické rozhodnutí hráče - zavést prost možnost výpadu/zvýšené obrany, kdy bonus k jednomu znamená automaticky postih ke druhému.
Kdyby byl hod dvackou penalizován ještě postihem k obraně, použil by ho pak už opravdu jen zoufalec.. a nejpíš ani on ne. I když, možná ne, nevím.. :)
Autorská citace #33
17.9.2007 14:11 - Iuchiban
Absence něčeho takového v pravidlech mi vadí. Nechci ani power attack, ani expertise...spíš něco jako opačnou expertise...dát si postih na obranu a bonus k zásahu...nedokážu teď odhadnout, jak by to vypadalo ve hře, ale na vyšších levelech je každé počítání navíc naškodu...kola už jsou už tak dost dlouhá...ale v soubojích 1vs1 to může být užitečné :)
Autorská citace #34
17.9.2007 14:38 - andtom
Rytíř: Vždyť to, co jsem napsal, se opírá o klíčové taktické rozhodnutí hráče: zvolí typ kostky! Půjde spíš do jistoty nebo zariskuje? - v tom spočívá jeho volba, jeho taktické rozhodnutí, nic víc nepotřebuje rozhodovat.
Autorská citace #35
17.9.2007 14:52 - Rytíř
Andtom: jo, to chápu.. akorát že nastavený hodnoty mi připadali, že ona taktická volba se omezuje na "1. bušíme do sebe bez užitku" a "2. on mi to sice dá sežrat, ale já mu to možná, možná oplatim!" :)
Chápej, on když použije stejný mechanismus hodu, tak při tom riskování tě tutově zasáhne.. kdežto ty jeho s největší pravděpodobností opět ne (musel by si hodit hodně vysoko).
Autorská citace #36
17.9.2007 16:08 - andtom
Rytíř: Nerozumím, proč u stejného mechanizmu hodu (kdy oba protivnící budou riskovat a použijí d20) by mě on měl tutově zasáhnout a já jeho ne. Pokud to jsou rovnocenní protivníci, tak oba mají pořád stejnou šanci. Pokud potká postava někoho příliš silného, hm, tak to má o něco větší problém s obranou, ale jen pokud se rozhodne otevírat obranu a útočit hlava nehlava (a co jiného je obrovský rozsah kostky d20). Ovšem nikdo ji nekáže riskovat. Může si vzít full defence. Může utéct. Ale prostě nemůže útočit riskantně z plných sil, aniž by se to projevilo na její obraně, to fakt ne.
Edit: Dokonce pokud má být čtvrtá edice propracovanější pokud jde o to, jestli postava bojuje mečem či sekyrou, tak bych řekl, že postihy do AC (rozsahy) by mohly být pro různé zbraně různé (obdobně jako jsou různé kritiky). Já vím, je to hodnota navíc do hry, což je zas nevýhoda pro počítání.
Autorská citace #37
18.9.2007 08:09 - Rytíř
Andtom: možná bude lepší, když vydržím do toho tvého článku a pobavíme se nad konečnou verzí ;)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11111783981323 secREMOTE_IP: 34.229.62.45