RPG odborně

Alnag
8.6.2007 08:52
Dungeons & Dragons jsou směsicí mnoha literárních zdrojů inspirace od fantasy románů až po prastarou mytologii...
Autorská citace #1
8.6.2007 08:52 - Rytíř
Zajímavý!
Ty knížky vůbec neznám, zejména Three Hearts and Three Lions ovšem docela zaujal. Bylo to přeložený do cz, Alnagu, nevíš?
Autorská citace #2
8.6.2007 10:14 - Alnag
Ano. Podle Wikipedie to vypadá, že to v roce 1999 vydal Albatros jako Tři srdce, tři lvi. A našel jsem i jakousi recenzi.
Autorská citace #3
8.6.2007 10:22 - Argonantus
Ach jo. "Paladinové" Karla Velikého je neudržitelné spojení; paladin mohl být přesně a právě jeden, a mimochodem to nebyl Roland (ahoj, Dalcore..).
Vůbec označení "paladin" považuji za jednu z nejšílenějších lingvistických šíleností, jaké se lidstvo dopustilo. Hned po "lidové demokracii".
Autorská citace #4
8.6.2007 10:35 - Alnag
Paladin nebyl právě a přesně jeden. Bylo jich dvanáct. V článku o Rolandovi není napsáno, že to byl právě Roland, kdo byl paladinem, i když některé zdroje to tak uvádějí. Jiné uvádějí Bérengiera. Ať tak či tak, ten význam sis tam dosadil.
BTW: A doufám, že z tohohle nebude diskuse, kdo nebo co je to paladin.
Autorská citace #5
8.6.2007 10:48 - Dalcor
Tak Argo samozřejmě kecá. V řadě chanson de geste (alespoň podle mých pramenů), které se nevěnují jen Rolandovi jsou jako paladionové označování i další (přesně 12) přední páni Karlova dvora, Argovi nějak uniká že v chansons de geste se neodráží realita - je to vlastně první Fantasy. A byl to Roland kdo byl mezi nimi nejpřednější. Ale to je jedno. Stačí projet wikinou. Která je zde velmi přesná.
Mimochodem pořád nechápu co se ti na tom, Argo, nelíbí. Fantazy termín "PALADIN" vychází přesně z chanson de geste. A termín paladin, nebo česky správně palatýn je naprosto reálný termín. Nerad bych tady řešil záležitost paladinů, palatýnů.
Tři srdce, tři lvi mám doma a dvakrát, vydal to v edice Karavana opravdu Albatros. A vychází to volně z chanson de egste o dánském vyslanci na dvoru Karla, který jako nejpřednější rytíř po smrti Rolanda v Reconsvalském průsmyku ho nahradil - Ogier Le Danois aneb Holger Danske. Ogier Le Danois na Wikině
Co se týče Fafhrda a Myšilova ty letos začnou vycházet ii v čechách, nebo už dokonce vycházejí. Zatím jsem je nekoupil, jen jsem četl povídku. BTW Lankhmar kde se jejich povídky odehrávají je jeden ze settingů TSR. A heslo Fafhrd slouží v PC hře Baldurova Brána II ke vstupu do gildy zlodějů.
Eric z Manninbone je klasickou literaturou, nejen že vyšel sborník jeho povídek v češtině, navíc loni (předloni) vyšel sborník kde s postavou Erica jako tribut autorovi pracují jiní autoři. Tuším se to jmenuje Bílý vlk.
Autorská citace #6
8.6.2007 10:54 - alef0
Naga je inspirovana sanskritom a v indickej kulture predstavovala niekoho s podobou hada.
Vo Frostburne najdete aj rusalku (CR 3).
Kobold je v nemeckych bajach a mytoch nazov pre skriatka, co zije v baniach.
Autorská citace #7
8.6.2007 11:02 - Alnag
Dalcor: Wow, ten Lankhmar by mně docela zajímal. Budu se muset porozhlédnout.
Alef0: Pravda. Tak ono, když si vezmeš kolik potvor je tam z řeckých mýtů, ale to jsem byl líný psát.
Spíš mi to připomnělo staré časy tvorby překladových klíčů, kdy se strašně řešilo, jestli lich je nebo není kostěj. No, evidentní relativně přímá inspriace tu je. Tehdy by to asi docela pomohlo vědět. A i další věci.
Autorská citace #8
8.6.2007 11:23 - Argonantus
Tak jsem si dal s vámi práci, a vyhledal úplný text Písně o Rolandovi, díky mé jazykové neznalosti only in English. http://members.aol.com/chansonro/chanson.htm
Lze vyhledat slovo "paladin" v této písni; to internet umí snadno. Ukazuje jednoznačně, že se vyskytuje pouze u Olivera, který byl jediný paladin krále Karla Velikého; Roland byl prefekt bretaňské marky.
Takže dvanáct paladinů jsou kecy v kleci neznámého původu, a Píseň o Rolandovi s tím nemá nic společného. Pravdu má Le Goff, jak se dalo očekávat dopředu; a wikipedii nelze věřit jako evangeliu.
Ve středověku neexistovalo slovo "paladin" v dnešním fantasy smyslu.
Autorská citace #9
8.6.2007 11:55 - Argonantus
Zdá se, že za celou věcí je buď ten Poul Anderson (nečetl jsem tu povídku, tak nevím, jak přesně je to s Holgerem Carlssonem),
ale pěkná je také reakce zde
http://forums.rpghost.com/archive/index.php/t-40620.html
označeno jako SD Anderson - "Paladin is a Gygaxian myth."
Stručné, jasné, nelítostné.
Autorská citace #10
8.6.2007 11:58 - Dalcor
Tři srdce tři lvi není povídka, ale regulerní novela, nebo resp. soubor novel.
Součástí druhů Chamsín de Geste tzv Matter de France anglicky jsou písně oo 12 pánech Karla Velikého, nazývaných paladinem. Sakra neslučuj Chamsín de Geste s historickým významem. To je jako kdybys říkal že Žižka nešel za mamonem, protože podle legend to byl první komunista. To že v Chamsín de Roland termín paladin není ještě není průkazné. Zaprvé by jsi musel najít francouzskou verzi, rpotže anglický překlad nemusí využívat stejné terminologie, a dále třeba Orgando Furioso což je totéž. Chamsín de Rolan se týká pouze událostí v průsmyku Reconsvalles, a ne dříve. Nikdo přeci neříká že Matter of France je historicky věrným obrazem Francie. Je ot pohádka… Mluvím do vrby?
http://www.jadu.de/mittelalter/roland/index.html http://members.aol.com/chansonro/chanson.htm http://www.timelessmyths.com/arthurian/peers.html http://www.answers.com/topic/paladin
Pár odkazů...
Ano paladin v RPG je mýtus, špatně použitý termíny vycházející právě z matter of france, kde těch 12 karlomanových pánů je jasně udávaných jako paladinové. Je to fikce. Ale na reálném základu středověké literatury.
Autorská citace #11
8.6.2007 11:59 - Dalcor
Sakra word mi orpavil Chanson za Chamsín. A paladina bylo dost. nemíníms e dál hádat, nemá to cenu, dokud nevytaháme všechny práce týkající se Matter of France.
Autorská citace #12
8.6.2007 12:25 - Argonantus
No, já bych rád, aby, když upozorním na omyl, se zkusilo alespoň dohledat, co je pravda. Rozhodně nemíním řešit spor o skutečnost tím, že se o tom nebudeme bavit, nicméně při nejbližší příležitosti se tahle kravina zopakuje.
Píseň o Rolandovi je nejméně z 11. století, jak jsem si mezitím zjistil, a bez ohledu na skutečnost ve století 9. NEOBSAHUJE informaci o paladinovi Rolandovi, ani o dvanácti paladinech. Autor věděl naprosto přesně, co to slovo znamená, a znamenalo furt totéž, co za Karla Velikého. Takže tvůj příklad s Žižkou je taky vedle. Paladin nevychází z Písně o Rolandovi; to je prostě lež jako věž.
Od počátku mi to připadalo krajně podezřelé tvrzení, když si toho nevšiml slavný francouzský historik, který tu píseň cituje mnohokrát, navíc jde o velmi bizarní nápad, přirovnávat hrdinu k úředníkovi (řeknu o někom s obdivem, že je "ministerský předseda....), stejně tak je ve středověkém kontextu velmi zvláštní mluvit o "dvanácti ministerských předsedech". Je to tak do očí bijící nesmysl, že mne začalo zajímat, jak a proč vznikl "paladin" v tom úplně odlišném významu.
Zatím všechno nasvědčuje, že je to úplně moderní nápad, neb nevidím podobné užití starší, než Poula Andersona (pakliže je Holger Carlson paladin)
Autorská citace #13
8.6.2007 12:48 - Dalcor
Song of Roland nemá jednu jedinou podobu, zkus dohledat když upozorním na omyl ;-) Jen jedna je ovšem veřejně superznámá a ta je právě o Reconsvalsském průsmyku, kde Roland, narozdíl od Olivera není nazýván Paladinem. Tato verze navíc ztrácí také některé další pravky Chanson de Geste - tedy tu fantasy část. Pokdu se nepletu vychází přímo z životopisu karal velikého bez obvyklých příkras. Je evidentní že autor si, skoro, nevymýšlel. Stačí to takto?
Jiná verze - italská - je například Orlando Furioso. Dále Song of Roland je součástí Matter of France, přesný překlad do češtiny neznám - a tam se mluví o Rolandovi Paladinovi a 12 pánech Karla Velikého jako paladinech. Žádná reakce? To že se v SoR nemluví o Rolandovi jako paladinovi, jsem zjistil asi před třemi lety, když jsem to zkoumal poprvé.
Pravda jest, že jsem to tu ovšem použil v této souvislosti, za což se omlouvám. Čili dohledávat nemusím Píse
Autorská citace #14
8.6.2007 12:55 - Argonantus
Orlando furioso neboli Zuřivý Roland
http://www.worldwideschool.org/library/books/lit/epics/OrlandoFurioso/chap0.html
je jistá šance, že dá vysvětlení. Je ovšem z r. 1494 (přesněji - autor tehdy zemřel a nebyl dokončen), má se tedy asi jako Malloryho Artušova smrt k Chrétienovi de Troyes, ba ještě hůře, protože autor Orlanda byl Ital z úplně jiných poměrů, který vážně psal tak trochu fanatasy. Kosmas a Hájek z Libočan...
Pokud by byl Lodovico Ariosto prohlášen za vynálezce fantasy paladina, znělo by to méně fantasticky.
Teď ještě ověřuji, zda je to pravda - to slovo tam užívá, ale nejsem si ještě jist, co jím přesně míní. Problém je, že v jeho příběhu vystupuje řada králů; potažmo tam může být víc paladinů.
Autorská citace #15
8.6.2007 12:59 - andtom
Jestli ještě hledáte, tak francouzská verze kolem roku 1090 (+ německá pozdější verze) je zde.
Autorská citace #16
8.6.2007 13:06 - Dalcor
Tak jsem si dal práci a vyhledal jsem přepis manusriptu psaným anglo-normanštinou. Termín paladin z anglického překladu tam není vůbec. miňovaná stať anglicky:
Both his nephew, count Rollant, as I think, And Oliver, that courteous paladin; Dead are the counts, believe me if you will. Charles will behold his great pride perishing, For battle then he'll have no more the skill.
a v oroginále: Iert i sis nies, li quens Rollant, (...) ço crei, E Oliver, li proz e li curteis. Mort sunt li cunte, se est ki mei en creit. Carlles verrat sun grant orguill cadeir; N'avrat talent, que ja mais vus guerreit.» AOI.
Takže je evidentní že se nevycházelo přímo ze Song of Roland, ale z jiných prací "Matter of France". Zkusím najít někde na českém webu odkaz.
Jak říkám, nebo potvrzuji zatím to co jsem vyzkoumal - o 12 pánech Karla velikého se v literatuře typu Chanson de Geste a to přímo v Chanson de Rui jako část Matter of France od 8 do konce 12 století zaběhl termín paladinové. Dokud nenajdeme všechny práce, těžko budeme vyhledávat. Je to čistě "fantasy" titulatura popisující pravého rytíře (rozuměj křesťansky pravověrného), věrného pánovi. S reálnou titulaturou a funkcí Count Palatine a tedy Palatýny to nemá vůbec nic společného. Tudíž vycházíme li z této premisy, není termín paladin v DnD vůbec špatně použitý - odpovídá této hrdinské verzi paladina.
Autorská citace #17
8.6.2007 13:15 - Alnag
Ani francouzi si s tím nevědí rady...
Paladin: n.m. (du latin palatinus, du palais)
1. Seigneur de la suite de Charlemagne, dans la tradition des chansons de geste.
2. Chevalier errant.
(Zdroj)
Zvlášť ta druhá možnost - paladin = bludný/potulný rytíř...
Autorská citace #18
8.6.2007 13:22 - Dalcor
A teď pozor.
But after the fall of Rome, a new, feudal type of title, also known simply as palatinus, started developing. The Frankish kings of the Merovingian dynasty employed a high official, the comes palatinus, who at first assisted the king in his judicial duties and at a later date discharged many of these himself. Other counts palatine were employed on military and administrative work.
The system was maintained by the Carolingian sovereigns (see the twelve legendary Paladines). A Frankish capitulary of 882 and Hincmar, archbishop of Reims, writing about the same time, testify to the extent to which the judicial work of the Frankish Empire had passed into their hands, and one grant of power was followed by another.
Tohle yb odpováídalo 12 pánům - tedy palatinům - správcům či nedědičným hrabatům-vévodům jak se o nich zmiňuje chanson de geste. Termíne palatine se do angličtini překládá často paladine a v anglickém zřízení je to earl či vévoda.
více Count Palatine
Autorská citace #19
8.6.2007 14:00 - Argonantus
Dalcor - kritické je tohle:
"o 12 pánech Karla velikého se v literatuře typu Chanson de Geste a to přímo v Chanson de Rui jako část Matter of France od 8 do konce 12 století zaběhl termín paladinové."
To je odkud?
Jinak paladin je centrální úředník, jedinečný, jako třeba maršál. Místní správci (vévodové, hrabata) jsou jiný případ.
Andtom: nenacházím ani jediného paladina. ještě by to chtělo najít to kritické místo s Oliverem.
Autorská citace #20
8.6.2007 14:06 - Alnag
Hm... čtením toho Dalcorova pramene...
Other counts palatine were employed on military and administrative work.
Jiní counts palatine byli zaměstnáni vojenstvím či administrativou. To je zajímavé!

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082882165908813 secREMOTE_IP: 18.227.114.125