RPG odborně

sirien
18.9.2018 11:41
RPG kroužky
Autorská citace #61
23.10.2018 10:04 - Jerson
Mít na čtyři hráče (když je požadavek 5 - 6) dva vedoucí je už tak dost plýtvání. Stejně mi vychází, že se to snad ani nemůže zaplatit, když kroužek stojí 700 Kč na rok(?).
Jinak na něj můžou chodit i starší, tedy nikoliv středoškoláci, ale už by to měli za dvojnásobek.
Autorská citace #62
23.10.2018 10:18 - Hanz
Neřekl jsem, že to má dávat smysl, ale takhle se dá ten požadavek ochcat. On ten druhý tam může být jen papírově, a školní inspekce se hlásí dopředu, tak se tam kdyžtak na pár schůzek pedagog ukáže. A zaplatí se to, peníze na platy nejdou z peněz od dětí, ale od zřizovatele, což bude asi kraj.

Víš prosímtě, proč to mají středoškoláci za dvonjásobek?
Autorská citace #63
23.10.2018 10:24 - Jerson
Jo tak - zkusím to vedoucí na příští rok navrhnout, zda to projde.
Za základní cenu to mají děti a studenti až po vyšší školu včetně, tedy i středoškoláci. Ale vedoucí mi řekla, že kdyby chtěl chodit ještě někdo starší, vysokoškolák, nebo už nikoliv student, tak to má za 1400 Kč na rok. To samozřejmě nikdo chodit nebude, proč by to dělal.
Autorská citace #64
23.10.2018 10:26 - Hanz
Zkus, ale je třeba si tam ohlídat, aby třeba v době, co bude mít papírově Tvůj kroužek, aby neměla nějaké svoje kroužky. Se středoškoláky jsem to špatně pochopil, sorry :D
Autorská citace #65
23.10.2018 10:28 - Aegnor
Hanz píše:
Víš prosímtě, proč to mají středoškoláci za dvonjásobek?

A ti vysokoškoláci/pracující to mají za dvojnásobek, protože na ně nedostávají peníze od kraje.
Autorská citace #66
23.10.2018 12:52 - Hugo
Zarahel: Aha, moje chyba. Nepochopil jsem!
Autorská citace #67
23.10.2018 13:07 - Gurney
Že někdo vůbec potřebuje pedagogické minimum na vedení rpgčka na DDMku je fakt úlet...
Autorská citace #68
23.10.2018 13:30 - LokiB
Ono je to spíš tak, že dneska tohle chtějí v podstatě na všechny organizované kroužky. Školy a organizace jsou raději opatrné a kryjí si záda, protože holt v dnešní době by je v případě problému mohl někdo žalovat a blablabla ...
přijde mi, že když se někdo chce organizovat ve státních či samosprávních organizacích, musí s určitou mírou "formalismus" počítat. To v dohledné době lepší nebude.
Autorská citace #69
23.10.2018 13:39 - Hanz
Gurney píše:
Že někdo vůbec potřebuje pedagogické minimum na vedení rpgčka na DDMku je fakt úlet...


Protože tím že to někde vedeš, ty děti vychováváš, máš možnost na ně pedagogicky působit a i je něco naučit. Té pedagogiky je tam minimum, ale je tam. A na tom školení by ses měl dozvědět, jak to dělat tak, aby to fungovalo, aby to pro děti byla zábava, a aby se mohly samy zapojovat. Další věc je sledovat jak ta skupina funguje, jestli všichni hráči dostávají dostatečnou příležitost se projevit apod. Vedle ve skupině se řeší, jestli je podvod fixlovat kostky, tak tohle jsou všechno věci, které můžeš s dětma zkoušet. Zeptat se jich na jejich názor, diskutovat s nima o tom, podle toho si dávat dokupy pravidla, učit fair-play atd. Protože je tím mimo jiné učíš využívat jejich volný čas.. většina těch věcí je tak jako common sense, ale jsou lidi, kterým to může pomoct.
Autorská citace #70
23.10.2018 13:50 - Šaman
Pedagogické minimum není pedagogika volného času. Je to kompilace psychologie, pedagogiky (tedy i úplně zbytečná historie pedagogiky) a praxe. Aspoň tak to bylo u nás na vejšce, kde se dalo udělat a opravňovalo pak k vyučování odborných předmětů (ty které student dostudoval jako základní magisterské studium) na středni škole.
Autorská citace #71
23.10.2018 14:19 - sirien
Já nechápu, čemu se divíte - Česká republika (a EU pocestě) se dlouhodobě aktivně snaží komukoliv zabránit v čemkoliv veřejně prospěšném.

Organizujete naprosto neziskové akce pro ostatní? Tak kromě vší ostatní byrokracie (libovka je třeba výjimka z nočního klidu) vám bude samozřejmě na hlavu dupat berňák (a dávat vám pokuty za nepodání daňových přiznání, která jste nemuseli podávat), hoděj vám na krk EETčko (s likvidačníma pokutama) a pocestě vám ještě naložej GDPR (bez toho aby k tomu dali jakékoliv vysvětlení jak se to má vlastně v tom kterém případě chápat).

Máte neziskovej webovej portál pro nějakou komunitu pár stovek stálejších uživatelů co dává prostor tvůrčím lidem? Tak když nic jinýho tak vás aspoň donutěj buzerovat uživatele informacema o tom, že používáte cookies.

Chcete vést nějakej kroužek pro děti a mládež? No to by v tom byl sakra čert, aby se nenašla nějaká naprsto zbytečná WTF buzerace i na vás...
Autorská citace #72
23.10.2018 14:38 - LokiB
Ale zas jako buďte fér v tom, že stát na to dává nějaké peníze, těm lidem jsou za vedení kroužků placeny nějaké peníze, případně na to stát/samospráva poskytuje prostory ... tak holt chce nějaká pravidla. Blbá? Ok, může být.

Kdyby někdo chtěl vést pro děti svých kamarádů skupinku s hraním RPG, tak po něm stát nebude chtít nic.

Kdo se chce zapojit do státem/samosprávou organizovaného dění, a ne si všechno organizovat sám za sebe, dostane se do soukolí byrokracie.

Jerson kupříkladu mohl vylepovat po lampách nabídky na vedení RPG skupiny u sebe doma a možná by se mu někdo přihlásil. Faktem je, že rodiče (a neříkám že oprávněně, jen to tak je a není to chyba EU) raději důvěřují školou organizované aktivitě, místo toho, aby si sami prověřovali lidi, kterým děti svěří. Takhle mají za to, že je přeci prověřil organizátor - škola. A kdyby ne, tak z toho někteří rodiče udělají průser.

Takže chyba je na vícero stranách, ne jen na státu/EU. Rodiče, kteří chtějí mít co nejméně starostí, zároveň chtějí mít pocit, že děti svěřili do odborné péče, kde o ně bude "dobře postaráno". Ten tlak jde i odsud.
Autorská citace #73
23.10.2018 14:48 - Jerson
No, nevím kdo dává peníze, ale prostory poskytuje ona organizace DDM, a i pro ně jde o zbytečnou buzeraci. Ostatně poskytnout na zájmovou činnost peníze, které stejně musím dát za školení státem zřízené organizaci za povinné školení je takové přendavání z kapsy do kapsy. Ale snad to nějak půjde.

Jinak tyhle aktivity tam probíhají už 40 let, pamatuju si, že jsem se tam jako kluk nedostal do modelářského kroužku. Ono je vtipné, že to školení musí mít zřejmě i lidé, kteří tam dělají kurzy pro maminky s dětmi, kde o nějakém přebírání odpovědnosti nemůže být moc řeč. A hlavně celou dobu to šlo bez tohoto vzdělání. Jsem si jist, že rodiče na tohle nijak netlačí.
Autorská citace #74
23.10.2018 14:50 - sirien
LokiB: tenhle Tebou předestřenej fatalismus je dost smutnej. Je přitom příznačné, že existují různé vyspělé státy, které se obejdou bez podobného systematického šikanování a v nichž se lidé naopak domnívají, že tyto státní instituce jsou od toho aby věci činily jednoduššími, nikoliv obtížnějšími.

Popř. je zajímavé, že v různých státech dochází k odlišnému typu šikanování na úplně jiná témata a další se neřeší. Člověk by z toho skoro usoudil, že by se věci daly dělat úplně bez debilního šikanování, kdyby k tomu laskavě začala být vůle a trochu vzrostla obecná míra společenské příčetnosti.
Autorská citace #75
23.10.2018 14:52 - Jarik
Z úplně stejného důvodu jsme musel přestat učit před 5 lety :D
Byť garant mé práce - zaměstnavatel (ředitel) v mém nedostatečném vzdělání neviděl problém.
jj, vysoké školy všem uklízečkám a popelářům.
Autorská citace #76
23.10.2018 14:58 - Naoki
Log: Saman odpovedel za me. Psychologie, didaktika, pedagogika, biologie deti (!) jsou par z predmetu co jsem kvuli tomu musel absolvovat. Jedina prinosna vec pro me byla praxe kde jsem mohl testovat novou pedagogickou metodiku co jsem zhledl na TEDu a dostudoval (i kdyz tu praxi jsem si musel zaridit sam a kdybych nestudoval ve stejnem meste co jsem chodil na stredni, a nemel dobry vztah se svym profesorem, tak by to asi bylo dost otravne zarizovani).
A ono mozna trochu OT ale fakt ze na tydennim skoleni v japonsku jsem se o uceni naucil mnohonasobne vic nez na celem pedagogickem minimu (o mnohalete zkusenosti jako ucitel cizich jazyku v ruznych jaykovkach nemluve) ukazuje dost tristni situaci kterou okolo skolstvi mame...
Autorská citace #77
23.10.2018 15:03 - Jerson
Do debaty o našem školství se ani pouštět nechci. Zůstaňme u těch kroužků.
Autorská citace #78
23.10.2018 15:09 - LokiB
sirien píše:
tenhle Tebou předestřenej fatalismus je dost smutnej. Je přitom příznačné, že existují různé vyspělé státy, které se obejdou bez podobného systematického šikanování a v nichž se lidé naopak domnívají, že tyto státní instituce jsou od toho aby věci činily jednoduššími, nikoliv obtížnějšími.


Jo, je, beru.
Přesto mi dává naději to, že nic nenutí lidi organizovat se v DDM (ok, mám na ně z dětství před rokem 1989 trochu nerůžové vzpomínky), a že se stále ještě mohou dobře vyžívat mimo struktury, se svými kamarády, nebo s vlastní iniciativou prostě že sami něco organizují. Ale ano, i tam jim to stát čím dál více utahuje a znepříjemňuje. Ale stále to jde.
Autorská citace #79
23.10.2018 15:25 - Zarahel
LokiB píše:
a že se stále ještě mohou dobře vyžívat mimo struktury, se svými kamarády, nebo s vlastní iniciativou prostě že sami něco organizují.


Hmmm. Jistě. Jde to. Tako jsem zorganizoval pravidelné hraní pro dospělé v Plzni. Většina z nich začátečníci což byl cíl. Ale i když byli dospělí, spousta z nich do toho šla s nedůvěrou vlastní čechům (omlouvám se za generalizování).

Ale také jsem se chtěl věnovat dětem - logicky - děti, která RPG znají (tzn. obvykle děti RPG hráčů což jsou zase obvykle přátelé nebo známí), je už hrají...
Já si dal za cíl seznámit s RPG ty, co to v životě neviděli. Pracoval jsem na tom v našem městě půl roku (otázkou je, jak moc dobře - ale například, dostal jsem možnost tvorby reklamy v lokální televizi a jejich internetové kanálu.)

To, že to vypadalo, že si to pořádám sám mi moc nepomohlo :)

Myslím, že přesvědčit rodiče, který vás nikdy neviděl, aby vám půjčil své dítě (a že jsou teď rodiče křečovití až běda), s tím, že jim nakrásně všechno vysvětlíte, o co se vlastně snažíte, není úplně jednoduché. Navíc jim říci, že si to pořádáte doma. To mi přišlo úsměvné...

Rodič se radši obrátí na něco, co je kryto ( i kdyby to mělo být jednoduše JEN DDM). Je to nepříjemná kombinace podezřívavosti, křečovitosti a lenosti :)
Autorská citace #80
23.10.2018 15:41 - LokiB
Zarahel píše:
Myslím, že přesvědčit rodiče, který vás nikdy neviděl, aby vám půjčil své dítě (a že jsou teď rodiče křečovití až běda), s tím, že jim nakrásně všechno vysvětlíte, o co se vlastně snažíte, není úplně jednoduché. Navíc jim říci, že si to pořádáte doma. To mi přišlo úsměvné...


Jo, přesně tenhle argument jsem tu také psal.
Ale s tím, že když už to má někdo garantovat, tak se nelze až tak divit, že ten garant zas něco chce ... třeba "papír na to, že vím jak vzdělávat děti".
protože po něm to zas budou chtít ti rodiče "já bych k vám do DDM chtěl dát dceru na hraní RPG. Má to ale kvalitní vedení? Je ten člověk prověřený, že to není úchyl? Rozumí tomu, co dělá?"

A proto říkám, že ten tlak, který stát zvětšuje, je zčásti (opakuji zčásti) podněcován přímo rodiči, kteří tu formálnost ve starosti o své děti vyžadují.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07914400100708 secREMOTE_IP: 34.205.246.61