RPG odborně

sirien
18.9.2018 11:41
RPG kroužky
Autorská citace #1
18.9.2018 11:42 - sirien
odtud

Jerson píše:
jen pro informaci, jak to vypadá v Budějicích s RPG.

Včera jsem byl v Domě dětí na úvodní schůzku pro RPG - přišlo tam asi 15 dětí ve věku tak 7 - 12 let, místo některých přišli rodiče, a začali hlásit, s jakým vedoucím chtějí hrát a kdy můžou (žádný z vedoucích nebyl přítomen, jen postarší paní, která to organizuje), až dali dohromady tři skupiny po pěti lidech. Loni prý bylo 40 dětí, ale část hrála s vedoucím, který se oženil a má dítě, tak přestali mít zájem úplně. Tedy úplně klasický syndrom rozpadu skupiny kvůli chybějícímu Pánovi Jeskyně (PJ), i když není úplně jasné, zda se tyhle skupiny rozpadly nebo hrajou někde mimo, ale podle mně nehrajou vůbec.

Nicméně - všichni hrajou Dračák, jedině Dračák a nic než Dračák. Asi po půl hodině přišel jeden vedoucí, tak jsem si po schůzce s ním a s tou organizátorkou povídal, a prý nabízeli i jiné systémy, ale tyhle děti chtějí jen Dračák, verze 1.6, a nic jiného. Loni jim zkoušel předložit jiný systém, ale to je nezaujalo - a hlavně říkal, že tihle hráči jsou zvyklí se vézt, prostě PJ všechno připraví, oni to projdou, a tak hrajou několik let s tím samým člověkem, dokud to dotyčný nepřestane zvládat. Přišlo mi to strašně smutné.
On sám, aby si zahrál, tak jezdí do Prahy a do Plzně, kde má další skupiny, ale i tam musí vést hry.

Každopádně jsem navrhnul, že bych mohl zkusit oslovit ty nehrající starší (cca 15 - 17 let) hráče a hráčky - v jedné loňské skupině prý bylo pět holek. A když jsem odešel, přišla mi SMS, že pár minut po mně dorazila skupina, která by chtěla hrát nějaký jiný systém, jak ji nejspíše dostanu na starost.
Nicméně - je to docela bída, čekal jsem větší zájem. To se pak nemůžu divit, že se mi nedaří sehnat hráče.


Zarahel píše:
Tak to zní pořád dost dobře...

Snažím se rozjet kroužek pro děti 13+ v Mariánských Lázních (Sice DnD5E) a zatím z toho mám jen podivnou pachuť zmaru. Do propagace vrážím spoustu času (sdílení, rozmluvy s lidma když to jde, mám plakát na každé škole, absurdně dokonce i v infocentru, docela líbivé webovky), na den otevřených dveří mi dorazil jeden kluk-nadšenec, který se mi přihlásil už před dvěma měsíci. Nedorazil v podstatě nikdo další. Úplně bez zájmu. Jen si lámu hlavu jak na to a jak je oslovit. Nejtěžší je vůbec je poprvé dostat, pak už to jde samo, ale Lázně jsou takové specifické. Sdílejí, lajkují, chválí ale nic z toho.

Přihlásila se mi skupina tří dospělých co měli zájem a ti nejsou schopni se vůbec domluvit na hodně, kdy se sejdou. Přišlo mi mnohem jednoduší dát dohromady 15 lidí v Plzni, kdy jsem všechno korigoval na dálku (už hrajeme půl roku.)

Nemáte někdo tip jak na propagaci kroužku? Nějak už ztrácím nápady (které by mne nezruinovaly).
Autorská citace #2
18.9.2018 12:36 - sirien
Thou Shalt Not Trade Against The Market

RPGčka (jak obecně typ hry tak konkrétní systémy) se nikdy v historii nešířily tak, jak to zkoušíte dělat, což je IMO poměrně zřejmý důvod, proč vám to nefunguje. (Popravdě mám trochu pochybnost jestli se tak kdy šířily jakékoliv hry, vč. sportovních.)

Vzásadě známe (z teorie napříč historií, z průzkumů a i z "tradiční moudrosti", resp. ne úplně krátké paměti, naší komunity) dva hlavní - a co do rozumného záběru tak v podstatě jediné - způsoby, kterým se RPG šíří:

 • Virálně, od člověka k člověku
  • Po jednotlivcích
   • Natáhnutím člověka ("chybí nám hráč, poptejte se kamarádů")
   • Vmáčknutím člověka ("hej já si tu vaší hru chci s váma taky zkusit")
  • Po "buňkách" (Hráč se octne v novém prostředí a - obvykle v pozici GM - kolem sebe utvoří novou skupinku z převážně nových hráčů)
 • Odpozorováním či odposlechnutím
  • Uvnitř geek komunity - obvykle průběžným "otíráním se" okolo v rámci konverzací, článků v časácích a na webech, referencích v MMO komunitě atp. ("pořád slýchám..." / "ještě sme nezkoušeli..." / "v herně zas hráli RPGčko...")
  • Mimo geek komunitu - obvykle na táborech nebo v rámci různých pionýrů, skautů... v menší míře asi i nějakých družin atp. (Typický vzor "hele na táboře sem viděl lidi hrát...")
.

Tohle samozřejmě může mít kombinovanou / nabalovanou formu, např. hráč si na táboře poshání pár lidí, udělá z nich krátkodobou buňku co tam popne do existence a na konci tábora zas zanikne... ale dva z pěti těch novejch hráčů pak u sebe doma / ve škole popnou dvě nový buňky.

Lidí co by k RPG přišli s tím, že by ničím nedotčeni někde viděli nějakou reklamu nebo je někdo koho moc neznají natáhnul do hry moc neznám. Vlastně se mi nevybavuje vůbec nikdo. I když víme, že minimálně řídce nějací takoví samozřejmě existují, ale je to podobná rarita, jako hráči, co si dou jen tak zkusit jinej systém protože o něm slyšeli / četli / zrovna vyšel... kterých je ve skutečnosti ještě míň, než to vypadá - z hráčů co průběžně zkouší nějaké jiné systémy a i je to baví a tak to z vlastní iniciativy dělá menší část, zbytek se spíš veze s tím jedním co to táhne. Podobně lidi co budou vůbec ochotní jen tak zkusit hru co vůbec neznají bude málo a z nich se většina poveze s onou iniciativní podmnožinou.Co z toho vyplývá pro dětské kroužky... podle mě v zásadě dvě věci:

1) pokud si hráči nedotáhnou další hráče z řad svých kamarádů / spolužáků atp., tak si je asi musíte natáhnout osobně (v rámci nějakého přátelského vztahu, ne stylem "psst, hey kid, wanna kill some dragons?") Pokud nemáte poruce dost mladších bratránků a sestřenek nebo synovců a neteří, tak se asi hodí být učitel nebo vedoucí v nějakém spolku...

2) Hráče zvyklé na nějaký systém z kraje nejspíš nenatáhnete na jiný systém, pokud nebudete mít to štěstí a nenarazíte na nějakou skupinu těžce deprivovaných hardcore gamerů. Pokud chcete provádět konverzi, tak asi budete muset začít pracovat s tím na co sou zvyklí a pak to nějak převést nebo jim to zkusit představit v rámci nějakého mimořádného speciálu (sváteční, táborové, halloweenské, velikonoční atp. hraní, dotáhnout je na GameCon...)


Je mi jasné, že to nejsou úplně rady co byste asi chtěli číst, ale přijde mi, že je dobré si nejdřív ujasnit jak to obecně funguje než fabulovat nějaké vzdušné zámky o tom co by možná mohlo fungovat pokud by vesmír fungoval odlišně.
Autorská citace #3
18.9.2018 14:15 - Zarahel
Sirien píše:
Je mi jasné, že to nejsou úplně rady co byste asi chtěli číst, ale přijde mi, že je dobré si nejdřív ujasnit jak to obecně funguje než fabulovat nějaké vzdušné zámky o tom co by možná mohlo fungovat pokud by vesmír fungoval odlišně.


Ale vůbec ne. Dobře, že jsi to napsal. Všichni tak nějak víme, jak to doopravdy funguje, protože jsme si tím sami prošli (musel jsem vytvořit novou buňku pokaždé když jsem se stěhoval, a že toho bylo...) Jsou to věci, které člověk tak nějak ví... a vědět radši nechce.

Teď otázka, zda se dá tohle chování, které je typické nějakým způsobem obejít (Ono, snažím se oslovit lidi, v anonymním prostředí, které bych to rád naučil a ukázal: Hele, tohle je vlastně cool hra a zároveň nechci působit stylem: Psst, hey kid...) Něco jako zvaní cizích dětí na GameCony nejspíš nehrozí - i kdyby mne nakrásně rodiče z ničeho nepodezřívali, nikam je nepošlou, a v Mariánských Lázních je mrtvo - v podstatě nic zajímavého se tu neděje. Osobně tu nějak bojuju právě s tou mrtvostí města...

V případě, že bych měl na čem pracovat (jako třeba pokoušet se někoho konvertovat) to je už jiná... ale já tu stavím na zelené louce, cizinec v cizí zemi.

:DDD Tak já jdu teda na tu pajdu :DDD
Autorská citace #4
18.9.2018 14:27 - Jarik
Zarahel: Když spojím Tvůj a Sirienův příspěvek, tak...
... se skus nějak spojit s místní komunitou kolem Skauta. Ti vedoucí bývají mladí/snaživí/otevření novinkám-mají nějakou zkušenost.
Zajdi si s nimi na pivko/na čaj, pokecej o tom jak jim jde nábor nováčků do jejich oddílu.

Buď naverbuješ přímo je (protože pro ně přestaneš být cizinec), nebo ti sami někoho popustí (s rádců někdo chtěl RPG šířit, ale oni to moc nežerou, apod.).
Autorská citace #5
18.9.2018 14:47 - sirien
Jarik má point. Existují skupiny lidí kteří se aktivně snaží pro ostatní (zejm. mládež) nacházet nějaké zajímavé aktivity a alternativy trávení volného času - pokud nemáte sami potřebné postavení, nejsnazší je najít někoho kdo je věcem otevřený a ochotný spolupracovat. Namátkou:

- táboroví vedoucí, i když sezona je už teď v trapu... mimochodem v tomhle směru se co vim hodně angažovalo Prague by Night v rámci Mensa kempů kterým se co vím ne nadarmo mezi některými lidmi minimálně v minulosti říkalo letní RPG kempy. Možná sem můžu zkusit někoho z té komunity nasměrovat aby případně napsal nějakou zkušenost, zda se mi to podaří nevím.

- družinové vychovatelky

- vedoucí spolků (pionýr, skaut atp.)


Povšechně existují dvě možnosti jak z takových lidí těžit:
1) můžete ten nápad prodat přímo jim a počkat až to oni sami zorganizují
2) můžete je pro ten nápad nadchnout a počkat až vám oni seženou někoho koho to zajímá, ale sám by se cizím lidem neozval nebo koho pro to sami nadchli.

Celé to funguje na logice toho že máš jednu vrstvu "opinion makerů" na úrovni těch organizátorů volného času (řekněme, nevim jak líp je souhrně označit), ale ke komu se potřebuješ dostat je druhá vrstva opinion makerů na úrovni samotné cílovky (ty kchůl děcka co pro ostatní fakticky rozhodujou o tom jestli je víc cool hrát fotbal nebo ležet v knížkách a jestli sou deskovky zábava nebo otrava).


Propagace na blind v rámci nějaké nabídky kroužků, plakátu v DDMku atp. možná naláká už stávající hráče, ale to je tak všechno v co se dá doufat.

Každopádně pokud byste v rámci nějaké akce dostali možnost se nárazově propagovat (např. nějaký speciální den kdy si děti rozeberou namátkové aktivity na vyzkoušení popř. nějaká variace na téma "potřebuju v úterý zavřít školu, ale nikdo žádný volno nedostane, vymyslete si alternativní způsob trávení volného času" atp.) , tak to fungovat může (z logiky toho že ty ne/dobrovolně se účastnící děti si něco vybrat musí a zároveň ta jednorázovost to činí dost nezávazným). V takovém případě bych to asi doporučoval hlavně propagovat textově-obrázkovou obdobou cool filmového traileru spíš než přesným a synoptickým, ale v podstatě suchým popisem.
Autorská citace #6
19.9.2018 12:43 - Nerhinn
sirien píše:
Lidí co by k RPG přišli s tím, že by ničím nedotčeni někde viděli nějakou reklamu nebo je někdo koho moc neznají natáhnul do hry moc neznám. Vlastně se mi nevybavuje vůbec nikdo.

Hrála jsem RPG na počítači a možnosti mi přestaly stačit, tak jsem se k hraní dostala já. Překvapuje mě, že takových není víc. Obzvlášť, když se ty možnosti v poslední době u PC her spíš osekávají a soustředí se víc na akci...
Autorská citace #7
19.9.2018 13:02 - Šaman
No, jestli nemyslíš "dračák" po internetu, ale různá MMORPG, tak ta ani moc nepočítám mezi roleplaying games. Stejně jako třeba Diablo. Jsou to spíš bojovky, ty hry jsou založené na buildování postavy, nikoliv na příběhu. Když pak přišli hráči odkojení WoWkem na dračák, byli to ukázkoví munchkini (včetně mě) a trvalo docela dlouho, než se tenhle pohled trochu změnil. Stále ale vyhledávají gaming složku a bez ní to není ono.

Jinak z počítačových her za roleplay považuju jen pár singleplayerovek - Fallout (2D, New Vegas), Gothic, Risen, Zaklínači… Víceméně i obě Baldur's Gate. Třeba Icewind Dale už ale moc ne - to je isometrická lineární bojovka.
Autorská citace #8
19.9.2018 13:19 - Aegnor
Šaman píše:
Jinak z počítačových her za roleplay považuju jen pár singleplayerovek - Fallout (2D, New Vegas), Gothic, Risen, Zaklínači…

První Mass Effect, Vampire: the Masquerade - Bloodlines, Dishonored, Deus Ex ...
Autorská citace #9
19.9.2018 13:20 - sirien
Nerhinn: no, tím bys u mě spadla spíš do té kategorie "lidi z geek komunity" spíš než "lidi dříve nedotčení".

Ohledně toho že "vás takových" není víc - nevim, fakt neni? A pokud ne, pak to dost možná bude tim, že lidi sou sice otrávený tim jak se ty možnosti osekávaj, ale sou moc líný sami aktivně hledat jestli existuje nějaká alternativa.

EDIT: jinak diskusi o tom co z PC a MMO her je jak moc RPG si můžete ideálně přenést sem ;)
Autorská citace #10
19.9.2018 13:25 - Šaman
Aegnor píše:
První Mass Effect, Vampire: the Masquerade - Bloodlines, Dishonored, Deus Ex ...

Jj, rozumíme si. Prostě tam, kde je zajímavější co se stane a jak se to stane, než level a staty postavy, nebo složení družiny na final bosse.

sirien píše:
jinak diskusi o tom co z PC a MMO her je jak moc RPG si můžete ideálně přenést sem ;)

Ok, nehodlám v ní pokračovat. Jen mi šlo o to, že ne každý pařan onlinovek je materiál pro desktop rpgčka.
Autorská citace #11
19.9.2018 13:27 - Jerson
Ve chvíli, kdy lidé hrající "RPG na netu" ani netuší o existenci stolních RPG se ani nedivím, že jiný styl hry nehledají, protože o něm prostě neví.
A všeobecně si všímám, že v době googlu a netu v mobilu jsou lidé neschopní napsat heslo do vyhledávače a pročíst nabízené odkazy.
Schválně se zeptám těch mladších, jak se k hraní RPG dostali oni.
Autorská citace #12
19.9.2018 13:38 - ShadoWWW
U stolních RPG je podle mě stále základem osobní kontakt. Nejen při hraní, ale i shánění nových hráčů.

Osobně si ale myslím (z toho, jak sleduji komunitu stolních RPG v USA), že počítačové hry ve výsledku stolním RPG spíš pomohly, než že by je zabily. Prve se zdálo (první desetiletí 21. stol.), že počítačové hry svou konkurenceschopností stolní RPGčka zabily, ale teď se ukazuje, že jim pomohly tím, že co dřív většinová společnost vnímala jako geekoviny (hraní her obecně, fantasy), se stalo obecně přijímané. Ba co víc, mainstreamem. Hra o trůny a Stranger Things jsou toho důkazem.

A poslední roky stolní RPGčka opět nabývají ve velkém na síle. Za poslední 4 roky se trh se stolními RPGčky v USA znásobil. Ukázalo se, že jsou dobrým komplementem počítačových her. Že zatímco počítačové hry lákají grafikou a lepší simulací bojů, tak stolní RPGčka nabízí to, co počítačové hry ne: sociální interakci tváří v tvář, která se v době sociálních sítí zase stala vyhledávanou změnou. Dále pak vyšší kreativitu a improvizování (nejste natolik omezení GUI aplikace).
Autorská citace #13
19.9.2018 13:40 - sirien
Jerson píše:
Ve chvíli, kdy lidé hrající "RPG na netu" ani netuší o existenci stolních RPG

...protože lidé o kterých mluvíš maj víc než k tabletop RPG mnohem blíž ke kroužku tvůrčího psaní pro amatéry (a blíž než k tomuhle webu a jeho obsahu mají k ffDeníku nebo HP ff (popravdě spíš Twilight ff a sem si jistej že takovej web u nás je, ale nemám morálku ho hledat)). Deal with it.

Jerson píše:
A všeobecně si všímám, že v době googlu a netu v mobilu jsou lidé neschopní napsat heslo do vyhledávače a pročíst nabízené odkazy.

To je pravda zaznamenaná mnohými (vč. lektorů informatiky na středních a vysokých školách).

Na druhou stranu je otázka jak moc to je relevantní, protože viz výše #2. Tohle prostě není způsob, kterým by se historicky hráči (resp. jejich jakkoliv významná část) k RPG dostávala.

A podle mě to ani neni způsob jak by se ke své hře dostávali hráči čehokoliv, vč. sportů. Vlastně to podle mě neni způsob jak by se kdokoliv dostával ke svému koníčku, ať už je tím koníčkem cokoliv.
Autorská citace #14
19.9.2018 13:51 - Jerson
Tak já tomu celkem věřím, že u RPG je hlavní osobní kontakt a není tak důležité, co se napíše do příruček o vedení hry, jako spíše co ukáže Vypravěč svým spoluhráčům a potenciálním dalším Vypravěčům.

Nicméně byl jsem svědkem pár vtipných momentů, třeba
Vedoucí (paní okolo 60 let): "Ty jsi začátečník, nebo už pokročilý hráč?"
Desetiletý kluk: "Mám hraničáře na šestém levelu."
Jiný, mladší kluk: "Tak to je pokročilý."

Případně: "Podle jakých pravidel hrajou? Já jsem si nastudoval (Dračák) 1.6, ten mám naučený."
Vedoucí krčí rameny: "No, já tomu nerozumím, ale podle nich asi hrajou."

Navíc jsme potom řešili, že jeden z těch patnácti kluků chodí nejspíše jen kvůli kamarádovi, jinak je strašný hráč, vlastně ani hrát nechce a je schopen rozbít každou hru. Takže ten jeden instruktor prohlásil, že loni odmítl jednu skupinu vést právě kvůli tomu, že v ní byl tenhle kluk. Vyhodit ho nemůžou, protože pak by odešel i ten jeho normální kamarád a skupina by se asi rozpadla. A i v dalších skupinách fungují velmi silné osobní vazby (což mě tedy moc nepřekvapuje). Takže složit z patnácti kluků tři skupiny zabralo asi hodinu, ale jak skládali loni osm skupin ze čtyřiceti lidí, to si nedovedu představit, když do toho musí ještě zakomponovat volná odpoledne u jednotlivých účastníků i vedoucích.
Autorská citace #15
19.9.2018 13:55 - sirien
Ze zkušenosti z rozdělování lidí mezi vypravěče na opengaminzích na FF si troufnu říct, že rozdělit 40 lidí do 8 skupin může být jednodušší, než rozdělit 15 lidí do 3 skupin (je tam větší vůle a prostor pro kombinace, víc jedinců a párů které se dají hodit sem nebo tam podle potřeby k nějakým neúplným skupinám a ty tím doplnit atp.)
Autorská citace #16
19.9.2018 13:56 - Jerson
Siriene, já se s ním už smířil, ale víš jak - když hraješ fotbal na počítači, tak máš tušení, že něco jako fotbal na hřišti skutečně existuje, na rozdíl od házení kuřat na dřevěné stavby. Přeci jen různé zmínky o hraní RPG se objevují i v populárních seriálech nebo v článcích o PC RPG, tak bych čekal, že na existenci tohoto základu jejich zábavy narazí i hráči takovýchto her. A zjevně ne.

Jinak tě potěším, už jsem narazil i na zprávy o portálu, kde je možné zahrát si příběhy vlků (jako fakt vlků, nikoliv vlčích furry), a používají se tam číselné hodnoty vlastností a další pravidla, takže přechod mezi touto společně psanou fanfikcí a netovými RPG existuje :-)
Autorská citace #17
19.9.2018 13:58 - Jerson
sirien píše:
Ze zkušenosti z rozdělování lidí mezi vypravěče na opengaminzích na FF si troufnu říct, že rozdělit 40 lidí do 8 skupin může být jednodušší, než rozdělit 15 lidí do 3 skupin (je tam větší vůle a prostor pro kombinace, víc jedinců a párů které se dají hodit sem nebo tam podle potřeby k nějakým neúplným skupinám a ty tím doplnit atp.)

No nevím - když více než polovina hráčů říká "chci hrát jen s těmito třemi lidmi a tímhle PJ", tak mi to tak jednoduché nepřipadá. Na rozdělování lidí na Opengamingu jsem také několik let byl a tomuto domlouvání se to ani v jednom případě neblížilo.
Autorská citace #18
20.9.2018 07:14 - Jerson
Jen pro představu, tohle mi napsala moje patnáctiletá neteř z vesnice:

Píše:
Jojo znám to (RPG) sice jsem to nikdy nehrála ale vím tak nějak o co tam jde.
...
(Narazila jsem na to) různě v seriálech myslím že ve stranger things to bylo celkem rozebírané a tak no většina takových těch geek klučinů v amerických seriálech to hraje


Ne všichni koukají na seriály, to chápu. Ale že se někdo během osmnácti let života, z toho tak osm v nějaké fantasy komunitě, aktivně používají net a obvykle z velkého města, dokáže vyhýbat jakékoliv informaci o stolních RPG, to mi přijde téměř neuvěřitelné.
Autorská citace #19
20.9.2018 10:28 - Haplo
Hmm, co můžu říct za sebe, dostal jsem se ke stolním RPG přes skaut. Tedy někde, kde to (rozhodně) není hlavní náplní, ale vzhledem k fungování (alespoň našeho oddílu) se lidi sdružovali do družin podle "filosofického názoru" - když to řeknu vznešeně. Jednodušeji řečeno jsme byli podobného smýšlení a vzhledem k přirozenému dědění aktivit prováděných v družině jedni hráli fotbal, druzí lezli v jeskyních a my hráli dračák.
Kdybych ve skautu nebyl, tak bych se o RPG hrách dozvídal velmi stěží a těžko říct, jaký bych k nim měl vztah. RPG hry na počítači jsem začal hrát spíše kvůli tomu, že jsem hrál předtím stolní hry. A nakonec musím říct, že sice žiji v Brně, ale že bych zde "na ulici" narážel na něco, co mě seznámí se stolními RPG říct nemůžu. Když nebudu počítat místní zdroje, tak vím jen o lidech, se kterými jsem hrál v minulosti; i když to může být způsobenou omezeností mých informačních zdrojů.
Autorská citace #20
20.9.2018 11:02 - sirien
Jerson: Tak ono asi nejde ani tak o to se těm hrám "zvládnout" úplně vyhnout a vůbec o nich nevědět, ale o to, jakou o nich máš představu.

Jedno z prvních míst v mainstreamu kde sem viděl DnD bylo ve Freaks and Geeks (cz Machři a šprti). Bohužel, autoři zjevně neměli šajnu jak to funguje (popř. jak to natočit) a z celé DnD session tam bylo jen rozpačité sezení kolem stolu s tlachání o obsahu nějaké rozšiřující příručky s polobohy a démony.

Stranger Things jsou v tomhle mnohem dál, ale i ty Stranger Things ukazují přímo z hraní DnD v podstatě pouze bojový encounter nad gridem s figurkama a referují k nějakým bojovým atp. schopnostem - příběhové prvky tam zůstávají vágně na pozadí a pokud už RPG neznáš, tak nevím, jak moc si je tam zlvádneš domyslet / představit.

V podstatě jediné kde je RPG ukázané skutečně nějak realisticky je nakonec indie produkce Dead Gentleman (tj. profláklí Gamers, Gamers 2 a Gamers 3, nicméně mají i u nás míň známé kousky, třeba ten Shadowrunovej spin-off z Gamers 3 je fakt dobrej) A to už rozhodně neni zdaleka takovej mainstream co výše uvedené.

Takže ono sice dost možná víš o RPGčkách a máš nějakou matnou představu, ale to ještě neznamená, že si je představuješ "správně", v celém možném rozsahu nebo že z toho vidíš, co že by Tě to na nich mělo přesně bavit.
Autorská citace #21
20.9.2018 13:48 - Pjotr
Treba v IT crowdu bylo dnd ukazane docela lichotive.

Z toho co jsem zazil ja a videl kolem sebe je jako presvedcovak k hrani nejlepsi chvili se divat jak nekdo hraje a videt ze se u toho bavi. Takze jako nejlepsi strategii k podobnemu verbovani vidim, vzit existujici partu a jit hrat nekam, kde se vyskytuji ti, ktere byste radi naverbovali. (A jo, uvedomuju si jak to muze byt tezke zrealizovat)
Autorská citace #22
20.9.2018 13:56 - sirien
Pjotr: bohužel je rozdíl mezi "lichotivě" a "lákavě". V těch Stranger Things je DnDčko velmi obsáhle a je tam ukázané se zjevnou melancholií tvůrců, ale jak píšu, pokud ho neznáš, tak asi moc lákavě působit nebude.

Jinak co píšeš je pravda, bohužel realizace bývá složitější. Na tohle sou dobré různé demonstračky typu DnD Day, popř. možná zorganizovat nějakou takovou variantu pro nějaký okruh? (Jako se dělají sportovní dny a tak) Posbíráš pár kamarádů GMů a uděláš třeba jedno RPGčkové odpoledne v místním DDMku jako demonstračku... je mi jasné že by se to dělalo snáz, kdybysme tu měli nějakou reálnou podporu ze strany vydavatelů a nemuseli sme věci táhnout jako komunita čistě vlastními silami (...ah ta ironie té situace kdy nám kamsi na východ do Česka dodávají Americké firmy na DnD Day větší support, než jaký nám zvládají poskytnout naši vlastní místní vydavatelé)
Autorská citace #23
20.9.2018 21:20 - RoVan
Sirien píše:
Mimo geek komunitu - obvykle na táborech nebo v rámci různých pionýrů, skautů... v menší míře asi i nějakých družin atp. (Typický vzor "hele na táboře sem viděl lidi hrát...")

Zarahel píše:
.. se skus nějak spojit s místní komunitou kolem Skauta. Ti vedoucí bývají mladí/snaživí/otevření novinkám-mají nějakou zkušenost.
Zajdi si s nimi na pivko/na čaj, pokecej o tom jak jim jde nábor nováčků do jejich oddílu.

Buď naverbuješ přímo je (protože pro ně přestaneš být cizinec), nebo ti sami někoho popustí (s rádců někdo chtěl RPG šířit, ale oni to moc nežerou, apod.).


Tohle můžu potvrdit všemi deseti, jsem vedoucí v oddílu ATOM (no.. něco jako skaut) s celoroční činností. V rámci komunity většinou stačí najít pár dětí/adolescentů, zahrajete si pár her na jaře a v létě na táboře si sami začnou rozjíždět svoje skupinky a hraní se dostane i mezi ty, kteří původně nejevili zájem, tím, že to přijde od vrstevníků/starších kamarádů (klidně hrají dle vlastních pravidel, ale hlavní je přece zájem.)
Přístup, který je pro mě sice malinko náročnější, ale přináší plody je, že během prvních několika sezení vyhodnocuji většinu věcí sám a postupně učím hráče pravidla* (DnD 5e pro to jednoduchost a intuitivnost a prostě proto, že se mi ten systém líbí).

*"Dobře, prostě mi řekni, co chceš udělat... aha chceš ho probodnout, no tak si hoď dvacetistěnkou a přičti k tomu tohle a tohle a uvidíme, jestli to vyjde..."
Autorská citace #24
20.9.2018 22:37 - Šaman
Trochu offtopic, ale v kolika lidech hrajete? Co jsem koukal třeba u nás v DDM jsou kroužky až o deseti lidech a to mi přijde nesmyslně moc. S kamarády hraju běžně v družinách o 3-5 hráčích, víc už je na úkor spotlightu na charaktery postavy a většinou se to zvrtlo v rubačku - "nás mnogo!"
Autorská citace #25
20.9.2018 23:23 - ShadoWWW
Většinou 5-10 lidí (nad 10 už to zas raději půlíme).
Autorská citace #26
21.9.2018 08:25 - Tarfill
Šaman píše:
Trochu offtopic, ale v kolika lidech hrajete?

Mám osobní hranici, že jako Vypravěč nehraju s více jak pěti hráči najednou. U otevřených her v případě ShadoWWWa apod. větší počet hráčů chápu, ale pokud jde o domácí atmosféru a konkrétní příběh, tak méně znamená více...
Autorská citace #27
21.9.2018 08:30 - Jerson
V poslední době považuju za optimální počet 3 - 4 hráče, 5 maximum. Hrál jsem i s deseti hráči najednou, ale to je opravdu moc.
Autorská citace #28
21.9.2018 08:35 - Zarahel
Tak jsem tady s reportem, jak jsem dopadl po pár dnech - kroužek bude. Zkusil jsem to přes kamarády toho jediného kluka co se přihlásil a ten je doslova nadchl ke hře i když původně tvrdil, že s ním nikdo nechce hrát. Pravda, na dni otevřených dveří jsme si fakt sedli a já mu vícemené v různých kratších scénách ukázal jak vypadá souboj (s předpřipraveným deníkem), jak vypadá sociální in-game interakce, jak zhruba může vypadat roleplay etc. takže měl i o čem referovat a už to nebylo tak cizí.

Kontaktoval jsem i zmiňované skauty (uvidíme co z toho bude), oslovil jsem dokonce i děti (resp. jejich vedoucí) třeba z divadelního spolku a místní dětský domov, odkud znám pedagoga. Ten o to projevil docela zájem a překvapivě tvrdil, že jsou tamní děti vlastně v pohodě a že za DnD by mi utrhaly prsty (musejí totiž hrát fotbal všichni do jednoho a není z toho úniku, tak zkusím zatahat za tyhle nitky). Práce s tímhle typem dětí mne vlastně tak trochu i láká ...

Edit:
Šaman píše:
Trochu offtopic, ale v kolika lidech hrajete?


Ideál se mi zdá 4-5 hráčů :) V Plzni se nám to pohybuje mezi 5-10 na sezení. (Pevné jádro je spíš kolem 6 a dalších zhruba 10 lidí přichází a odchází, takže mi tam průběžně hrají spíš obdobu NPC.)
Autorská citace #29
21.9.2018 09:07 - ShadoWWW
Co se týče skupin nováčků a jejich prvních hraní, mám velmi dobré zkušenosti se sadami předpřipravených deníků. Nový hráč zpravidla nijak neocení výběr z desítek kouzel plných pro něj cizích herních pojmů nebo možnosti multipovolání. Mnohem častěji má jasnou představu, co chce hrát archetypálně (bojovníka/kouzelníka/střelce atd.) a je dobré mít připraveny deníky s různými archetypy a víc deníků, než je hráčů, aby si mohl vybírat skutečně každý.

Tito chráči mnohem víc ocení samotné hraní a možnosti rozhodování v průběhu dobrodružství. Lepší než hodinu připravovat postavy a hodinu hrát je rozebrat deníky během 10 minut a hrát celý zbytek času. Zažil jsem případy, kdy hráče totálně otrávila zdlohavá příprava postavy a na hraní pak už neměli ani chuť.

U pokročilé skupiny hráčů, kdy přijde do skupiny jeden nováček, to je zas něco jiného.

Jinak za optimum taky považuji 3-4 hráče + PJ.
Autorská citace #30
21.9.2018 09:28 - Jarik
já si teď ukoval jádro 6 lidí, které na hru zvu (mají právo si vybrat termín, kdy mohou).
A já si pak vybírám termín, kde může max.5 (když nejde o nějaký speciál, kde se i 6 uživí (závěr scénáře, klíčový zvrat, apod.).
Reálně hraji v 4.
Autorská citace #31
21.9.2018 09:56 - Zarahel
ShadoWWW píše:
Co se týče skupin nováčků a jejich prvních hraní, mám velmi dobré zkušenosti se sadami předpřipravených deníků...

...Zažil jsem případy, kdy hráče totálně otrávila zdlouhavá příprava postavy a na hraní pak už neměli ani chuť.


Toho jsem se bál, takže mám vytvořenou hromadu postav (na každé povolání dvě) i s lehce nastřeleným archetypálním backgroundem (pár vět která ji trochu dokresluje) jinak čekající na hráčskou modifikaci. Nakonec mám pro zjednodušení vytvořené i nějaké karty se schopnostma, vybavením...) Chtěl jsem je do toho uvést, bál jsem se toho, že bych je otrávil.

Ještě tedy jedna cesta, kterou k tomu používám a tu jsem si vypůjčil z PC her - přišla mi příjemně použitelná v družinách, kde jsou jen začátečníci. Vytvořím relativně jednoduchý akční úvod, kde je hned z počátku nějaký konflikt, který postavám nemusí být hned z počátku zřejmý, čím uzavřenější prostor, tím lépe.
Posledně jsem použil loď, kterou přepadla obdoba krakena a loď se potápěla - postavy se probudí bez čísel a statistik s nějakou představou o své postavě a po chvíli z nich dostanu jméno, povolání, rasu. Dávám jim při úniku do cesty překážky, které postupně vysvětlí hody na vlastnosti - "Propadla se část stropu a dveře z kajuty přehradil trám." Po rozhodnutí hráčů v podstatě: "Hmmm, vypadá to na pěkných pár kilo, jaká je vaše síla?" (Takže získají Sílu, Obratnost etc.) a tak vypadá první sezení - mají za sebou nějaký příběh a poznají nějaká NPC, zhruba jak co funguje a na konci mají postavu hotovou jen s nějakými dodělávkami, které mají na doma (hlubší background) etc.

Zatím se mi nestalo, že by se u toho někdo vyloženě nudil...
Autorská citace #32
21.9.2018 09:59 - ShadoWWW
Jo, to je dobrý. Ještě doporučuji kouzlícím postavám vytisknout jejich kouzla (plné znění). Buď z nich udělat kartičky, nebo je dát všechny na jednu dvě A4 (pro každého hráče zvlášť).
Autorská citace #33
5.10.2018 08:33 - Jerson
Včera jsme poprvé po dvou letech hráli Omegu, i když jen krátce.
Mám čtyři hráče, tedy dvě hráčky (13 a 18), dva hráče (15 a 16). Ti dva mladší jsou ze světa a multikampaně Omegy nadšení, druzí dva přišli včera poprvé a podle svých slov "si musí zvyknout na jiný styl" - všichni znají jen fantasy a Dračák. Když jsem odcházel, tak ten mladší kluk povídal "tady budeme muset hrát proaktivně".
Celkem mě překvapila ta mladší holka - jako balíček karet pro testy si vybrala druhoválečná letadla, prohlédla si obrázky, ukázala mi Spitfira, že je to "nejkrásnější letadlo", a pak je rozdělila na "hezká" a "ošklivá".

K samotným mechanikám během hry zatím nemůžu moc říct, provedli jsme asi tři testy celkem. Nicméně když jsem jim na konci sezení řekl, že by si měli zvolit cíl své postavy pro tuhle misi, tak od tří lidí padly tři různé cíle, z toho dva protikladné, tak to bude ještě zajímavé :-)
Autorská citace #34
5.10.2018 08:39 - Jarik
Jerson: To hraješ v DDM? Nebo jsou to děcka tam ukradená?
Tak to abych si také vymyslel nějaký cíl postavy (si ten starý nepa…, aha už pamatuji - alespoň jeden si pamatuji).
Autorská citace #35
5.10.2018 08:41 - MarkyParky
Jerson píše:
... a pak je rozdělila na "hezká" a "ošklivá".


A podařilo se jí to v poměru 2:1, abys na základě toho pak mohl určovat úspěch a neúspěch? :)
Autorská citace #36
5.10.2018 09:17 - Gurney
Jerson píše:
prohlédla si obrázky, ukázala mi Spitfira, že je to "nejkrásnější letadlo"

Má dobrý vkus.
Autorská citace #37
5.10.2018 10:13 - Jerson
Jariku, z DDM, i když počítám, že pokud je to zaujme (alespoň některé), tak bych si je vypůjčil na hraní i mimo DDM. Třeba mít je na misi s A14 nebo A15 by bylo velmi zajímavé, chtěl bych vidět ten kontrast zkušeného agenta s hromadou informací o pozadí a nováčků (plus věkový rozdíl 13 a 39 let :-) )
Cíle postavy se nově určují primárně pro každou misi, i když můžeš mít i vlastní dlouhodobý cíl.

MarkyParky píše:
A podařilo se jí to v poměru 2:1, abys na základě toho pak mohl určovat úspěch a neúspěch? :)

Musím se podívat, které karty si tam nechala a které vyřadila, ale napřed vybrala všechna hezká letadla z "černých" a k nim přiřadila polovinu těch nejhezčích letadel z "červených". Kluk, který probíral dobové filmové plakáty to dělal podobně. A nejlepší bylo jako obvykle vybírání vybavení z hromady kartiček. Plynová maska a zejména Lano s kotvičkou se prostě nezapřou, minimálně pro jednoho hráče je to vždycky must have volba. Jen trochu znejistěli, když jsem si prohlédl jejich vybavení a za některé položky jako dalekohled, polní lékárna a podobné si vzal do ruky prázdné karty.

Gurney píše:
Má dobrý vkus.

Rozhodně. Byl jsem upozorněn dopředu, že je to dobrá hráčka, takže jsem se hráčů mladších 15 let globálně obával celkem zbytečně.
Autorská citace #38
5.10.2018 18:40 - malkav
Jerson: Nějak to teď nemůžu najít v textu ... hráváte v DDM v Pardubicích? Známá by ráda hrála, ale nemá kde a s kým. Můžu poprosit bližší info kde a kdy hráváte?
Autorská citace #39
5.10.2018 18:44 - Aegnor
Jerson jest z Českých Budějovic (kde by chtěl žít každý).
Autorská citace #40
5.10.2018 18:47 - malkav
Aegno: To já jsem slyšel už odtamtud, ale nechtělo se mi věřit, že byste říkal takovou blbost. :D

Ale teď vážně ... nepsal tu někdo o "koněpůlkách"?
Autorská citace #41
5.10.2018 19:06 - shari
Autorská citace #42
5.10.2018 19:15 - malkav
shari: moc díky, to jsem to trochu zmotal :/
Autorská citace #43
5.10.2018 20:53 - Jerson
Zrovna jsme o víkendu řešili, že tohle je první (a jediná) hláška, kterou člověk z Budějic od přespolních slyší. A jako obvykle k Aegnorovo odpovědi nemám co dodat, řekl to za mě :-)
Autorská citace #44
5.10.2018 22:44 - sirien
Ve skutečnosti nejlepší Budějovický vtip byly povodně, které zatopily úplně celé náměstí - vyjma stále běžící kašny uprostřed. Legendary.
Autorská citace #45
5.10.2018 22:58 - Aegnor
malkav píše:
Aegno: To já jsem slyšel už odtamtud, ale nechtělo se mi věřit, že byste říkal takovou blbost. :D

Taky jsi to mohl upravit na kostku a trochu to personifikovat ... kupříkladu dodat "... kromě RPGčkařů teda."

Máš temného bludišťáka, styď se! :-)
Autorská citace #46
6.10.2018 13:19 - Zarahel
Tak. A první hraní v DDM v Mariánských Lázních je za námi.
Jen pro zajímavost v návaznosti na diskuzi, kde se probíral způsob jakým se RPG dostává k novým hráčům.

Původně nahlášení byli 4 po půl roce psaní článků, roznášení letáků a oslovování potenciálních skupin (jiné kroužky, skauti). Přišli jen dva. Z toho další přijde příště (protože nemoc) a poslední z nich spíš nepřijde, protože ho to nezaujalo (ještě neviděl jak se to hraje).

V půlce kroužku se na nás přišla podívat ředitelka, aby ukázala ostatním vedoucím a rodičům co, že to DnD je. S ní přišli dva kluci, kteří původně přišli s návrhem na vlastní kroužek, ale museli počkat, tak se zeptali, jestli si tam nemohou přisednout a mrknout. Po 10 minutách se chtěli připojit a po skončení kroužku vyplňovali přihlášky. O dva dny později přibylo dalších 6 zájemců z gymplu. Nakonec by se snad i mohlo povést vytvoření malého RPG útočiště v ML :)

Edit: Btw. Když jsem se jich ptal, co je vlastně na tom tak zaujalo, dostalo se mi odpovědí, že hlavně možnost volby zahrát si to, co opravdu chtějí.
Autorská citace #47
6.10.2018 14:25 - sirien
Zarahel: píšeme si k Tobě plusové body, dobrá práce : h
Autorská citace #48
9.10.2018 11:29 - Jerson
Včera jsem se sešel s novým potenciálním hráčem, který po chvíli povídá, že kamarádka jeho manželky povídala o tom, jak dcera chodí do Domu dětí na nějaký "zvláštní Dračák" a zda on o tom něco neví. Když na to přijde, tak se tu snad všichni hráči nějak znají :-)
Autorská citace #49
23.10.2018 06:33 - Jerson
Pár poznámek ohledně kroužků - zaprvé za to dostávám plat. Sice menší než kdybych doplňoval zboží v regálech, ale lepší než drátem do oka.
Zadruhé - kromě různých potvrzení (od lékaře, vzdělání, bezúhonnost) taky potřebuju pedagogické minimum. Je na to kurs trvající 40 hodin, který mi zabere několik víkendů (nevím kde je vezmu), takže skoro stejně času který strávím za rok hraním si taky odsedím na kurzu. Učit mě bude nejspíše někdo, kdo je na světě tak dlouho, jak dlouho já hraju RPG. Vím, bude mi vysvětlovat jiné věci, ale i tak o jejich přínosu pochybuju. A musím si ho zaplatit, takže všechno co vydělám za první rok padne na ten kurz.
Samozřejmě že nebýt pitomých vládních nařízení, tak tyhle zbytečnosti nepotřebuju. Každopádně se nedivím, že vedoucí Domu dětí nemůže sehnat lidi na vedení kroužků.
Autorská citace #50
23.10.2018 07:56 - Log 1=0
Jerson píše:
Samozřejmě že nebýt pitomých vládních nařízení, tak tyhle zbytečnosti nepotřebuju. Každopádně se nedivím, že vedoucí Domu dětí nemůže sehnat lidi na vedení kroužků.

Chápu absurditu situace, ale zase chápu i to, proč je ten systém tak nastaven.
U RPG kroužku je PM asi opravdu nanic, v tak malé skupině a při té časové dotaci (navíc zrovna u něčeho, kde nebude moc lidí odkládat děti, aby nepřekážely, protože jednoduše neví, co to je), se různé šikany nezdají moc pravděpodobné. Ale u jiných kroužků to je jiné, a vedoucí je musí zvládnout. Samozřejmě, daly by se nakreslit hranice třeba právě z hlediska toho počtu, ale pak by se zase mrmlalo, že nemá s děckama kdo jet na turisťák, někdo by to zbabral i v malém počtu, někdo by to přes to zkusil obcházet... Není to černobílé.
Autorská citace #51
23.10.2018 08:00 - Jerson
Mno, v Domě dětí se prý všichni shodují na zbytečnosti takového požadavku, doteď v pohodě fungovali bez něj a bez stížností. Jsem velmi zvědav, o čem to školení vlastně bude, tedy pokud na něj budu mít čas a chuť jít. Nečekal jsem, že dostanu peníze, ale že budu muset investovat ještě další volný čas, to mě docela nepříjemně zaskočilo.
Autorská citace #52
23.10.2018 08:10 - Tarfill
Jerson píše:
v Domě dětí se prý všichni shodují na zbytečnosti takového požadavku, doteď v pohodě fungovali bez něj

Ale to musí být nějaké nové nařízení ne? Já jsem třeba v celém školním roce 2015/16 taky vedl jeden kroužek v domě dětí (sice ne RPG, ale to je myslim jedno) a kurz pro pedagogické minimum po mě nikdo nechtěl...
Autorská citace #53
23.10.2018 08:16 - Jerson
Myslím že je to od letošního nebo loňského roku, můžu se zeptat.
Autorská citace #54
23.10.2018 08:45 - Naoki
Píše:
zrovna u něčeho, kde nebude moc lidí odkládat děti, aby nepřekážely, protože jednoduše neví, co to je), se různé šikany nezdají moc pravděpodobné. Ale u jiných kroužků to je jiné, a vedoucí je musí zvládnout. Samozřejmě, daly by se nakreslit hranice třeba právě z hlediska toho počtu, ale pak by se zase mrmlalo, že nemá s děckama kdo jet na turisťák, někdo by to zbabral i v malém počtu, někdo by to přes to zkusil obcházet... Není to černobílé.

Nic z toho se na pedagogickém minimu neučí
Autorská citace #55
23.10.2018 08:52 - Zarahel
Mé poznatky: Mám status externího pedagogického pracovníka (ale pedagogii se teprve studovat chystám), k mému překvapení jsem dostal zaplaceno (šel jsem do toho s tím, že jdu dobrovolničit) odpovídá to současnému mediánu hrubé průměrné mzdy.

Jerson píše:
Myslím že je to od letošního nebo loňského roku, můžu se zeptat


To je zvláštní. To by mne taky zajímalo.

Smlouvu jsem podepisoval před dvěma měsíci. Podstoupil jsem prohlídku, výpisy a prošel jsem nezbytným kolečkem, ale nikdo po mne nechtěl pedagogické minimum. (Mám v jedné skupině 6 hráčů.) Pravda, ředitelka se na mne obrátila i tehdy, když byli přihlášeni pouze 3 hráči s tím, jestli "jsem ochotný" do toho jít i tak.

Přemýšlím jestli to není protekční, protože zrovna ta samá ředitelka je matkou dvou dětí, které jsem měl ve skupině přes rok (Měl jsem čajovnu, kde jsem pořádal RPG dny - každý týden na 8 hodin, deskohraní, šachové turnaje, cesto-přednášky a zajímavosti pro veřejnost obvykle za symbolickou částku etc.)...
Autorská citace #56
23.10.2018 08:56 - Log 1=0
Naoki píše:
Nic z toho se na pedagogickém minimu neučí

Aha, tak to je zajímavé, opravdu.
Co se tam tedy učí?
Autorská citace #57
23.10.2018 09:16 - Hugo
Zarahel: může tam být rozdíl v tom, že na pedagogického pracovníka studuješ (resp studovat budeš, ale jsi již přihlášen). Zrovna tak předchozí činnost může být nějakým způsobem zohledněna.
Autorská citace #58
23.10.2018 09:30 - Zarahel
Hogo: No jo, ale to je jen můj budoucí záměr (zatím studuje partnerka - studium obou je s dítětem skoro nemožné), takže je to jen na dobré slovo, že pedagogiku budu dělat... za dva roky? :)

Ale upřímně, moc jsem se v tom nevrtal. Jsem rád, že to můžu dělat, kluci co ve skupině mám jsou fajn. Jen mne to zaujalo, když jste to tu nakousli :)
Autorská citace #59
23.10.2018 09:41 - Jerson
No, mně vedoucí řekla, že to školení budeme řešit až na příští rok (což je dobře, protože teď bych na to neměl čas zcela spolehlivě) a že by byla ráda, abych příští rok pokračoval, ale budu si ho muset udělat.
Autorská citace #60
23.10.2018 09:55 - Hanz
No, to pedagogické minimum je dost specifické minimum,celým jménem je to studium pedagogiky pro pedagogy volného času vykonávající dílčí přímou pedagogickou činnost. Co se tam učí je asi dost odlišné podle toho, kdo to učí. To, že kroužky může vést pouze člověk s pedagogickým studiem platí asi dva roky, teoreticky se z toho dá vyvlíknout tak, že na kroužku budou dva vedoucí, jeden pedagog, a druhý zajišťující tu "technickou" stránku věci.
Autorská citace #61
23.10.2018 10:04 - Jerson
Mít na čtyři hráče (když je požadavek 5 - 6) dva vedoucí je už tak dost plýtvání. Stejně mi vychází, že se to snad ani nemůže zaplatit, když kroužek stojí 700 Kč na rok(?).
Jinak na něj můžou chodit i starší, tedy nikoliv středoškoláci, ale už by to měli za dvojnásobek.
Autorská citace #62
23.10.2018 10:18 - Hanz
Neřekl jsem, že to má dávat smysl, ale takhle se dá ten požadavek ochcat. On ten druhý tam může být jen papírově, a školní inspekce se hlásí dopředu, tak se tam kdyžtak na pár schůzek pedagog ukáže. A zaplatí se to, peníze na platy nejdou z peněz od dětí, ale od zřizovatele, což bude asi kraj.

Víš prosímtě, proč to mají středoškoláci za dvonjásobek?
Autorská citace #63
23.10.2018 10:24 - Jerson
Jo tak - zkusím to vedoucí na příští rok navrhnout, zda to projde.
Za základní cenu to mají děti a studenti až po vyšší školu včetně, tedy i středoškoláci. Ale vedoucí mi řekla, že kdyby chtěl chodit ještě někdo starší, vysokoškolák, nebo už nikoliv student, tak to má za 1400 Kč na rok. To samozřejmě nikdo chodit nebude, proč by to dělal.
Autorská citace #64
23.10.2018 10:26 - Hanz
Zkus, ale je třeba si tam ohlídat, aby třeba v době, co bude mít papírově Tvůj kroužek, aby neměla nějaké svoje kroužky. Se středoškoláky jsem to špatně pochopil, sorry :D
Autorská citace #65
23.10.2018 10:28 - Aegnor
Hanz píše:
Víš prosímtě, proč to mají středoškoláci za dvonjásobek?

A ti vysokoškoláci/pracující to mají za dvojnásobek, protože na ně nedostávají peníze od kraje.
Autorská citace #66
23.10.2018 12:52 - Hugo
Zarahel: Aha, moje chyba. Nepochopil jsem!
Autorská citace #67
23.10.2018 13:07 - Gurney
Že někdo vůbec potřebuje pedagogické minimum na vedení rpgčka na DDMku je fakt úlet...
Autorská citace #68
23.10.2018 13:30 - LokiB
Ono je to spíš tak, že dneska tohle chtějí v podstatě na všechny organizované kroužky. Školy a organizace jsou raději opatrné a kryjí si záda, protože holt v dnešní době by je v případě problému mohl někdo žalovat a blablabla ...
přijde mi, že když se někdo chce organizovat ve státních či samosprávních organizacích, musí s určitou mírou "formalismus" počítat. To v dohledné době lepší nebude.
Autorská citace #69
23.10.2018 13:39 - Hanz
Gurney píše:
Že někdo vůbec potřebuje pedagogické minimum na vedení rpgčka na DDMku je fakt úlet...


Protože tím že to někde vedeš, ty děti vychováváš, máš možnost na ně pedagogicky působit a i je něco naučit. Té pedagogiky je tam minimum, ale je tam. A na tom školení by ses měl dozvědět, jak to dělat tak, aby to fungovalo, aby to pro děti byla zábava, a aby se mohly samy zapojovat. Další věc je sledovat jak ta skupina funguje, jestli všichni hráči dostávají dostatečnou příležitost se projevit apod. Vedle ve skupině se řeší, jestli je podvod fixlovat kostky, tak tohle jsou všechno věci, které můžeš s dětma zkoušet. Zeptat se jich na jejich názor, diskutovat s nima o tom, podle toho si dávat dokupy pravidla, učit fair-play atd. Protože je tím mimo jiné učíš využívat jejich volný čas.. většina těch věcí je tak jako common sense, ale jsou lidi, kterým to může pomoct.
Autorská citace #70
23.10.2018 13:50 - Šaman
Pedagogické minimum není pedagogika volného času. Je to kompilace psychologie, pedagogiky (tedy i úplně zbytečná historie pedagogiky) a praxe. Aspoň tak to bylo u nás na vejšce, kde se dalo udělat a opravňovalo pak k vyučování odborných předmětů (ty které student dostudoval jako základní magisterské studium) na středni škole.
Autorská citace #71
23.10.2018 14:19 - sirien
Já nechápu, čemu se divíte - Česká republika (a EU pocestě) se dlouhodobě aktivně snaží komukoliv zabránit v čemkoliv veřejně prospěšném.

Organizujete naprosto neziskové akce pro ostatní? Tak kromě vší ostatní byrokracie (libovka je třeba výjimka z nočního klidu) vám bude samozřejmě na hlavu dupat berňák (a dávat vám pokuty za nepodání daňových přiznání, která jste nemuseli podávat), hoděj vám na krk EETčko (s likvidačníma pokutama) a pocestě vám ještě naložej GDPR (bez toho aby k tomu dali jakékoliv vysvětlení jak se to má vlastně v tom kterém případě chápat).

Máte neziskovej webovej portál pro nějakou komunitu pár stovek stálejších uživatelů co dává prostor tvůrčím lidem? Tak když nic jinýho tak vás aspoň donutěj buzerovat uživatele informacema o tom, že používáte cookies.

Chcete vést nějakej kroužek pro děti a mládež? No to by v tom byl sakra čert, aby se nenašla nějaká naprsto zbytečná WTF buzerace i na vás...
Autorská citace #72
23.10.2018 14:38 - LokiB
Ale zas jako buďte fér v tom, že stát na to dává nějaké peníze, těm lidem jsou za vedení kroužků placeny nějaké peníze, případně na to stát/samospráva poskytuje prostory ... tak holt chce nějaká pravidla. Blbá? Ok, může být.

Kdyby někdo chtěl vést pro děti svých kamarádů skupinku s hraním RPG, tak po něm stát nebude chtít nic.

Kdo se chce zapojit do státem/samosprávou organizovaného dění, a ne si všechno organizovat sám za sebe, dostane se do soukolí byrokracie.

Jerson kupříkladu mohl vylepovat po lampách nabídky na vedení RPG skupiny u sebe doma a možná by se mu někdo přihlásil. Faktem je, že rodiče (a neříkám že oprávněně, jen to tak je a není to chyba EU) raději důvěřují školou organizované aktivitě, místo toho, aby si sami prověřovali lidi, kterým děti svěří. Takhle mají za to, že je přeci prověřil organizátor - škola. A kdyby ne, tak z toho někteří rodiče udělají průser.

Takže chyba je na vícero stranách, ne jen na státu/EU. Rodiče, kteří chtějí mít co nejméně starostí, zároveň chtějí mít pocit, že děti svěřili do odborné péče, kde o ně bude "dobře postaráno". Ten tlak jde i odsud.
Autorská citace #73
23.10.2018 14:48 - Jerson
No, nevím kdo dává peníze, ale prostory poskytuje ona organizace DDM, a i pro ně jde o zbytečnou buzeraci. Ostatně poskytnout na zájmovou činnost peníze, které stejně musím dát za školení státem zřízené organizaci za povinné školení je takové přendavání z kapsy do kapsy. Ale snad to nějak půjde.

Jinak tyhle aktivity tam probíhají už 40 let, pamatuju si, že jsem se tam jako kluk nedostal do modelářského kroužku. Ono je vtipné, že to školení musí mít zřejmě i lidé, kteří tam dělají kurzy pro maminky s dětmi, kde o nějakém přebírání odpovědnosti nemůže být moc řeč. A hlavně celou dobu to šlo bez tohoto vzdělání. Jsem si jist, že rodiče na tohle nijak netlačí.
Autorská citace #74
23.10.2018 14:50 - sirien
LokiB: tenhle Tebou předestřenej fatalismus je dost smutnej. Je přitom příznačné, že existují různé vyspělé státy, které se obejdou bez podobného systematického šikanování a v nichž se lidé naopak domnívají, že tyto státní instituce jsou od toho aby věci činily jednoduššími, nikoliv obtížnějšími.

Popř. je zajímavé, že v různých státech dochází k odlišnému typu šikanování na úplně jiná témata a další se neřeší. Člověk by z toho skoro usoudil, že by se věci daly dělat úplně bez debilního šikanování, kdyby k tomu laskavě začala být vůle a trochu vzrostla obecná míra společenské příčetnosti.
Autorská citace #75
23.10.2018 14:52 - Jarik
Z úplně stejného důvodu jsme musel přestat učit před 5 lety :D
Byť garant mé práce - zaměstnavatel (ředitel) v mém nedostatečném vzdělání neviděl problém.
jj, vysoké školy všem uklízečkám a popelářům.
Autorská citace #76
23.10.2018 14:58 - Naoki
Log: Saman odpovedel za me. Psychologie, didaktika, pedagogika, biologie deti (!) jsou par z predmetu co jsem kvuli tomu musel absolvovat. Jedina prinosna vec pro me byla praxe kde jsem mohl testovat novou pedagogickou metodiku co jsem zhledl na TEDu a dostudoval (i kdyz tu praxi jsem si musel zaridit sam a kdybych nestudoval ve stejnem meste co jsem chodil na stredni, a nemel dobry vztah se svym profesorem, tak by to asi bylo dost otravne zarizovani).
A ono mozna trochu OT ale fakt ze na tydennim skoleni v japonsku jsem se o uceni naucil mnohonasobne vic nez na celem pedagogickem minimu (o mnohalete zkusenosti jako ucitel cizich jazyku v ruznych jaykovkach nemluve) ukazuje dost tristni situaci kterou okolo skolstvi mame...
Autorská citace #77
23.10.2018 15:03 - Jerson
Do debaty o našem školství se ani pouštět nechci. Zůstaňme u těch kroužků.
Autorská citace #78
23.10.2018 15:09 - LokiB
sirien píše:
tenhle Tebou předestřenej fatalismus je dost smutnej. Je přitom příznačné, že existují různé vyspělé státy, které se obejdou bez podobného systematického šikanování a v nichž se lidé naopak domnívají, že tyto státní instituce jsou od toho aby věci činily jednoduššími, nikoliv obtížnějšími.


Jo, je, beru.
Přesto mi dává naději to, že nic nenutí lidi organizovat se v DDM (ok, mám na ně z dětství před rokem 1989 trochu nerůžové vzpomínky), a že se stále ještě mohou dobře vyžívat mimo struktury, se svými kamarády, nebo s vlastní iniciativou prostě že sami něco organizují. Ale ano, i tam jim to stát čím dál více utahuje a znepříjemňuje. Ale stále to jde.
Autorská citace #79
23.10.2018 15:25 - Zarahel
LokiB píše:
a že se stále ještě mohou dobře vyžívat mimo struktury, se svými kamarády, nebo s vlastní iniciativou prostě že sami něco organizují.


Hmmm. Jistě. Jde to. Tako jsem zorganizoval pravidelné hraní pro dospělé v Plzni. Většina z nich začátečníci což byl cíl. Ale i když byli dospělí, spousta z nich do toho šla s nedůvěrou vlastní čechům (omlouvám se za generalizování).

Ale také jsem se chtěl věnovat dětem - logicky - děti, která RPG znají (tzn. obvykle děti RPG hráčů což jsou zase obvykle přátelé nebo známí), je už hrají...
Já si dal za cíl seznámit s RPG ty, co to v životě neviděli. Pracoval jsem na tom v našem městě půl roku (otázkou je, jak moc dobře - ale například, dostal jsem možnost tvorby reklamy v lokální televizi a jejich internetové kanálu.)

To, že to vypadalo, že si to pořádám sám mi moc nepomohlo :)

Myslím, že přesvědčit rodiče, který vás nikdy neviděl, aby vám půjčil své dítě (a že jsou teď rodiče křečovití až běda), s tím, že jim nakrásně všechno vysvětlíte, o co se vlastně snažíte, není úplně jednoduché. Navíc jim říci, že si to pořádáte doma. To mi přišlo úsměvné...

Rodič se radši obrátí na něco, co je kryto ( i kdyby to mělo být jednoduše JEN DDM). Je to nepříjemná kombinace podezřívavosti, křečovitosti a lenosti :)
Autorská citace #80
23.10.2018 15:41 - LokiB
Zarahel píše:
Myslím, že přesvědčit rodiče, který vás nikdy neviděl, aby vám půjčil své dítě (a že jsou teď rodiče křečovití až běda), s tím, že jim nakrásně všechno vysvětlíte, o co se vlastně snažíte, není úplně jednoduché. Navíc jim říci, že si to pořádáte doma. To mi přišlo úsměvné...


Jo, přesně tenhle argument jsem tu také psal.
Ale s tím, že když už to má někdo garantovat, tak se nelze až tak divit, že ten garant zas něco chce ... třeba "papír na to, že vím jak vzdělávat děti".
protože po něm to zas budou chtít ti rodiče "já bych k vám do DDM chtěl dát dceru na hraní RPG. Má to ale kvalitní vedení? Je ten člověk prověřený, že to není úchyl? Rozumí tomu, co dělá?"

A proto říkám, že ten tlak, který stát zvětšuje, je zčásti (opakuji zčásti) podněcován přímo rodiči, kteří tu formálnost ve starosti o své děti vyžadují.
Autorská citace #81
7.1.2019 23:07 - RoVan
Ad: Šíření RPG směrem k mládeži nevím, jestli je to úplně k diskuzi, jen chci sdílet konkrétní zkušenost a pár myšlenek, pokud se ujmou a něco z hoto bude.

Koncem prosince pořádá náš turistický oddíl "Zimní tábor" akci mezi vánoci a silvestrem.
Většina z mých hráčů jsou současnými, nebo bývalými členy oddílu (přes to, že převážně vedoucí tak také starší "děti").
Byli jsme předem domluveni a děti měly náročnější den (půl dne výšlap a v podvečer šli na krytý bazén do blízkého rekreačního střediska). Mí stabilní hráči jedna z vedoucích, která si to chtěla "jen zkusit" jsme si sedli a odehráli pravděpodobně jedno z nejlepších sezení kampaně (homebrew) za přítomností dětí, které buď byly unavené a pospávaly, nebo poslouchaly hraní místo pohádky na dobrou noc.
Výsledek je ten, že jsem musel odmítnout nové potencionální hráče, vzhledem, že sjsem svůj limit (6 PC) naplnil ihned po hře.

Visí mi v hlavě hned několik poznatků:
1. Otázkou je jestli děti/mladí lidé/začátečníci kývnou na RPG bez předchozí zkušenosti, v oddíle jsem to zkoušel prosadit už půl roku zpátky a mí současní hráči měli dost obezřetný postoj.
Naopak i ta pasivní zkušenost (proč asi CR tahá tolik nových lidí) a už jen pohled na to, že jde opravdu o zábavu/zkušenost evokuje touhu si to vyzkoušet na vlastní kůži.
2. Jakékoli RPG je pro laiky "Dračák" * už se to někde v diskuzi řešilo, ale opravdu, u nás má z mého pozorování DrD takové jméno jako v US D&D.
3. Když vezmu v potaz bod 1, není snažší nějakou agitaci RPG vést oklikou přes skupiny, kde už se mladí lidí/děti vyskytují a dělat reklamu tam? Neodmyslitelný plus je, že mimo jíné mám k dispozici "neutrální půdu (klubovnu)" takže ani rodiče nejsou nijak děšeni, že by posílali děti ke mně domů.
4. Přidám malou nekomerční, přece jen reklamu/myšlenku k organizaci ATOM - máme poměrně snadný systém financování oddílů a v podstatě volnou činnost (Turistika, Vodáci, Divadlo, ...) Zvažuji jestli by se mi, nebo komukoli jinému nevyplatilo časem zkusit rozjet i RPG oddíl, když to v podstatě organizace umožňuje. (To je čistě teoretická úvaha.) Přinejmenším mít za sebou větší zaběhnutou organizaci by asi nebylo k zahození
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.36926102638245 secREMOTE_IP: 3.226.241.176