RPG odborně

ShadoWWW
1.11.2011 13:13
Autorská citace #1
1.11.2011 13:13 - Andy
Som úplne rovnakého názoru.
Skvelý článok
Autorská citace #2
1.11.2011 13:39 - Gurney
Dík za překlad článku, tohle je fakt zajímavé.

Zajímalo by mě jestli jsem jediný, komu přijde, že by si Monte Cook měl místo psaní podobných nicneříkajících článků a vytváření falešných dilemat radši prohlédnout pár konkurečních rpgeček.
Autorská citace #3
1.11.2011 14:37 - Alnag
Gurney: To rozhodně nejsi. Mám obavu, že jestli to takhle půjde dál, budu si za chvíli kupovat u Wizardů jen figurky a kdoví jestli.
Autorská citace #4
1.11.2011 17:59 - andtom
Už to ani radši nekomentuji, vyjádřil jsem se u některého z jeho minulých "článků".
Autorská citace #5
1.11.2011 19:22 - wlkeR
Yep, taky jsem si při čtení říkal "viděl ten chlap někdy Essentials?" Teda ne že bych je já četl cover-to-cover, ale přijde mi, že kýženého kompromisu bylo dosaženo.
Autorská citace #6
1.11.2011 19:46 - alef0
Jazyk D&D sa strašne menil, napr. v 4e je to omnoho prívetivejšie -- vety sú kratšie, jednoduchšie, ale neviem posúdiť, ako sa to odrazilo na zrozumiteľnosti. (V D&D 3.5 boli hádky o pravidlách rovnaké ako hádky právnikov nad výkladom zákonov.)

Je veľmi ťažké nájsť kombináciu ľudí, čo majú skvelé nápady, vedia to napísať pútavo a zároveň exaktne, aby nedochádzalo k mýlkam. Ale konštatovať tento stav je ako nosiť sovy do Atén: mňa by viac zaujímalo, ktoré konkrétne pravidlá sú napísané dobre a ktoré nie, resp. v akých aspektoch sa dajú vylepšiť, lebo je to inak len rozťahaná jedna veta.

Tak či onak, pozitívne je, že Wizardi na to majú peniaze, aby najali tých dobrých ľudí a tak hádam by s tým nemal byť problém. Navyše nemám pocit, že čítavosť u jeho produktov niekedy problémom bola. (Keď už, tak pomer ,,vypchávky vs použiteľný obsah").
Autorská citace #7
1.11.2011 20:37 - Gurney
Přiznám se, že mě na tom článku nejvíc nadzvedlo, jak Cook dělá kdovíjaké umění a designérskou výzvu pro něco, co by měla být u dobrého rpgčka tak nějak samozřejmost (tím myslím propojení čtivosti a věcnosti) a snaží se vyvolat dojem, že kvůli jednomu je nutno obětovat druhé. Obzvlášť když si vezmu do ruky například nedávnou zakoupené nWoD upíry, kde to zřejmě autorům nedělalo nejmenší problém.

Závěrečná pak jen podtrhuje tuhle celou podivnost.
Autorská citace #8
1.11.2011 21:31 - sirien
wlkeR kýblohlav píše:
Yep, taky jsem si při čtení říkal "viděl ten chlap někdy Essentials?"

Essentials? Boring. Viděl ten chlap někdy The Book of Spirits nebo Armory? Dogs of War? Nebo ještě líp - viděl ten chlap někdy Requiem for Rome?

alef0 píše:
v 4e je to omnoho prívetivejšie -- vety sú kratšie, jednoduchšie, ale neviem posúdiť, ako sa to odrazilo na zrozumiteľnosti.

Hodně. Je to úplně tatáž změna jako 3WoD a 4WoD - pravidla psaná v co nejvíc basic angličtině, což velmi výrazně zvyšuje přístupnost pro nerodilé mluvčí. U 3WoDu byly pasáže (pravidel, nikoliv fluffu) kde i dobří angličtináři váhali a znejistěli - mělo to samozřejmě výhody a své kouzlo, protože celá pravidla byla psaná krásnou popisnou angličtinou, ale kdokoliv kdo nebyl dobrý angličtinář v tom pak až příliš často plaval. Sražení úrovně tomu sice trochu ubralo při běžném čtení (lepší angličtinu si nechali do průvodních povídek), ale zase jsem si všiml že i lidé co mají špatnou angličtinu jsou pravidla schopní relativně bez problémů přečíst a pochopit.

Vliv na rodilé anglické mluvčí nicméně fakt netušim.

alef0 píše:
Je veľmi ťažké nájsť kombináciu ľudí, čo majú skvelé nápady, vedia to napísať pútavo a zároveň exaktne, aby nedochádzalo k mýlkam

Takhle to zní složitějc než to je.
Potřebuješ lidi co mají skvělé nápady (a lidi co to umí profiltrovat o ty co se nehodí a lidi co to umí převést do funkčních mechanik a lidi...)
A potřebuješ lidi, kteří jsou funkčně gramotní (dokáží pochopit co myslíš) a kteří umí slušně psát. Jsou jich plné kroužky tvůrčího psaní (neříkám že každý v takovém kroužku, ale je to místo kde bych se po nějakých díval, kdybych sám žádné takové neznal)

Rozhodně není nutné aby to byli jedni a ti samí a popravdě není ani nutné aby spolu nějak super vycházeli - první skupina pravidla vytvoří, druhá je pochopí a sepíše.
Autorská citace #9
2.11.2011 09:02 - wlkeR
Sirien: Což... nemá relevanci s D&D, aspoň jsem to neviděl? Co říkam já je, že on chce uvádět do systému věci, co tam jsou. Někdy by třeba mohly být lepší, jindy ne, ale 7 miliard lidí, 7 miliard různých druhů vkusu. Dej každýmu co jeho jest..
Autorská citace #10
2.11.2011 10:27 - Vojtěch
Ale je pěkné sledovat obdobnou debatu na Paizu :)
Autorská citace #11
2.11.2011 14:28 - sirien
wlkeR kýblohlav píše:
Což... nemá relevanci s D&D, aspoň jsem to neviděl?

To není o tom k čemu to má relevanci, to je prostě o tom že i pravidla a jejich mechaniky se dají popsat zajímavě a čtivě, tak aby samotné jejich čtení stálo za to a bylo zábavné.
Popravdě pročítání DnD mě dost nebavilo. Nebylo to tak strašné, ale při porovnání s WoD mi to přišlo děsně sterilní, trocha inspirace u WoD by DnD jedině prospěla (a tím nemyslím že by to mělo být dark, cool a horror; takoví Exalti jsou třeba také dost epičtí a jejich sourcebooky a v podstatě i core book jsou psané o dost zajímavěji)
Autorská citace #12
2.11.2011 17:13 - alef0
To je podľa mňa problém s fantasy RPG, ktoré napr. čítam v duchu ,,aha aha, rasy, ok, aha, classy, aha, mechaniky, na tie pozor, ako to bolo na tej strane 20 s iniciatívou?, ok, poďme skúsiť hrať"

Osobne málokedy čítam referenčnú príruku odpredu dozadu, takže mne to ani v D&D neprekážalo. (Dokonca ani Eberron, my preciousss, som tak nečítal).

Ale napr. vampirácku Ružu na mramore som čítal odpredku dozadu tak, že som mechaniky preskakoval a z fluffov sánka dole.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085458040237427 secREMOTE_IP: 44.200.39.110