RPG odborně

Vannax
9.2.2007 10:43
Filipika nad RPG inspirací
Určitě se všichni shodneme, že největším zdrojem inspirace pro hráče RPG je seriál Xena. A kdo tvrdí opak nebo říká, že to nesledoval, tak sprostě lže.
Tahle úchvatná princezna válečnice s dovednostmi McGyvera, ostrovtipem Kolomba a akčností party z Kobry 11, je prostě ideální představou pro hraní hrdinů v RPG. Ovšem nastává tady trochu problém do jakého historického období jí zařadit. Mnohé by napovídalo, že do období gotiky, někdy jsem měl i pocit, že do období ještě staršího. V seriálu se však objevilo několik drobných, takřka nepovšimnutelných detailů, které mi tuhle doměnku vyvrací.

Xena nosila minisukni z dokonale vydělané, navíc lesklé a barvené kůže. Vzhledem k technologiím, které se na zpracování kůže používaly ve středověku je zhola nemožné, aby si jí tu minisukni spíchnul nějaký krejčí z té doby. Pak by se to dalo vysvětlit ještě jako dar bohů. Pak ale nastává otázka, když by bohové takovou technologii znali už v té době, proč jí lidstvu nepředali dříve? Takže zase nic. Nabízí se tedy vysvětlení, že Xena přicestovala z budoucnosti. Tedy asi z doby konce 20. století, kdy se přesně tyhle technologie využívaly, k tomu mi však zase nesedí to, že k boji využívá zbraně daleko zaostalejší, než se ve 20. století používaly. Nakonec ještě zbývá jedna možnost, že Xena je mimozemšťan.

Zamysleme se prosím nad tímto mystériem.
Autorská citace #21
9.2.2007 16:11 - Alnag
Vy snad neznáte mýty o kladkových lucích?
Autorská citace #22
10.2.2007 16:25 - sirien
Jerson: Svlíkla se! V prvnim díle. Pravda, že pak to na sebe zase natáhla...
Maeve byla hustá :)) . A když pak v n-té sérii odešla, tak ta psionička co přišla po ní byla taky cool. A ta záporácká čarodějka - v těch červenejch šatech... mňam. Sindibád byl suprovej :)
V Xeně byla výtečná Gabriela a některý Amazonky. A Xena se prostě musí odehrávat v časech mýtů a legend, nebo v časech které znají genetické inženýrství a umělé oplodnění, protože jiný způsob, jak by Amazonka mohla mít dítě s Kentaurem, si představit nedokážu a snad radši ani představovat nechci...
Beastmastera moc nepamatuju... vim že sem pár dílů viděl, ale...
Autorská citace #23
11.2.2007 15:04 - Merlin
co čekáte od americké produkce????!!!! možná v dobách, kdy tady nebylo po fantasy ani vidu ani slechu bych se na nějaký ten seriál podíval....ale teď? armáda čítající 7 lidí terorizuje stejně silné vesničany, chodí oblečena ve zbroji ze které se mi jako milovníkovi historie chce zvracet-a by ušetřila produkce, tak pokud možno ve všech seriálech ve stejné! Navíc jsou soboje a vůbec vše zcela nereálné. Ne že bych byl detailista, ale aby sromy a to košaté, rostly na úpatí hradeb nedobytné pevnosti je i na mě dost, ale co už. A není to jen seriál co mě z usa historické produkce nadzvedává. taková troja( což je teda pěkná sr..ka)....možná nejsem odborník, ale nejsou náhodou lamy jihoamerická zvířata? asi teda na to řecké tržiště doplavaly. on i ten keltský nákrčník není až tak škaredý :o))
ale to bych mohl pokračovat dál a dál....rozhodně závěr je tento: pokud se chci nechat inspirovat nějakým movie, pak rozhodně ne z ameriky...
Autorská citace #24
11.2.2007 15:14 - sirien
Jsi nechutný detailista a ignorant!! Vůbec nerozumíš kouzlu časů Mýtů a Legend *uražený xicht*
Autorská citace #25
11.2.2007 15:54 - Alnag
Samozřejmě, že lamy nedoplavaly. Ale to nevíš, že existují úvahy o tom, že jihoameričtí indiání (Inkové) podnikali cesty přes oceán, kterými zalidnili oblast Indonésie. No a odtud už je to jen krůček k Číně, hedvábné stezce a tedy i na řecká tržiště. :-D (Ok, tohle je vtip!!!)
Autorská citace #26
11.2.2007 16:21 - wraiths
merlin: hmm a co te treba zvedne na Ben Hurovi..? to by me docela zajimalo... co tam vytknes ty milovniku historie. to je myslim take film USA. ale jinak mas pravdu ze si americani docela nektery veci delaji dle sebe a blbe.
Autorská citace #27
11.2.2007 16:55 - Merlin
wraiths: filmů z 50-60 let se nedotýkám, zaprvé jde o to, že jejch znalosti nebyli na stejné úrovni jako dnes ( například co se týče práce otroků na egypských pyramidách) a zadruhé jsem Bena Hura viděl už dávno, takže ti na to neodpovím :o).... na mysli jsme měl především díla od cca 90 let do dnes....pochopitelně existují jasné výjimky...jsou díla, která jsou skvělá i když pochází z usa...mylím tím historická/fantasy...určitě bych dokázal najít dost filmů, které se mi dost líbili...ale byli to především ty starší... to nač jsem narážal jsou druho až třediřadé seriály typu Xena, Herkules, Sindibád, Robin Hood/myslím tím toho co běžel asi před třemi lety nabo kdy a byl natočenej někdy v té době..)atd.....prostě ty díla ve kterých se každý vesničan pohybuje v perfektně padnoucí vyprané haleně, všichni jsou čistí, mrtví padají hned po první ráně bez kapky krve, padající kameny se odrážejí do 3 metrové výšky, zbraně a zborje jsou tak nereálné, že by každý kdo by v nich musel bojovat raději umřel studem atd...atd... omlouvám se všem, kterých jsem se nějak dotkl...i já mám velmi rád fantasy, at jednoduchou nebo propracovanou, v knižní i filmové podobě...ale boom konce 20 století s sebou přinesl tak obrovské množství trapných seriálů, že to můj pohled dost změnilo.
a abych nehanil jen filmy a seriály....tak z ilustrací zbrojí a zbraní v DnD je mi taky zle :o)))... Alnagu: k tématu zbraní v DnD jejich překladu a vývoji se opravdu, ale opravdu nechci vracet :o))))))
Autorská citace #28
11.2.2007 17:01 - Alnag
A co říkáte na seriál Rome od HBO a jeho historickou "věrnost"?
Autorská citace #29
11.2.2007 17:09 - Dalcor
Bohužel jsem dostatečně nesledoval. Takže nemůžu soudit. Rád bych podotkl že nad historickou úrovní fantasy filmů a fantasy seriálů se nepozastavuji. Ona je to totiž "fantasy", ne historická studie. Stejně tak DnD není Encyklopedií zbraní a zbroje, na druhou stranu popis Falchionu mě dohání k slzám... Beru to z nadhledem a sám se řídím znalostmi.
Autorská citace #30
11.2.2007 17:35 - sirien
Viděl jsem první díl a byl dost hustej
Ale myslim, že HBO o historickou věrnost moc nešlo. Ale na Římu je perfektní to hrozný množství detailů - když třeba prochází tím trhem, jak tam vyvolávají novinky, v pozadí ty prodejci a tak. Je vidět, že si s tim fakt vyhráli.
Autorská citace #31
11.2.2007 17:37 - Merlin
Řím se mi docela líbil...neviděl jsem ho teda celý, jen několik dílů, ale mám zbytek na dvd...takže se asi podívám na celek :o)
Autorská citace #32
11.2.2007 17:45 - Alnag
BTW: Řím se teď točí druhá sezóna. Ono tam je historická věrnost v několika úrovní. Myslím si, že co se týče výpravy (kostýmy, kulisy... a tak) ty jsou hodně na úrovni. Pak jsem tam viděl nějakou scénu bitvy z které se mi chtělo plakat... a pak je tu ještě rovina událostí kolem těch významných osob té doby (taky ne úplně všechno sedí). Celkově je to ale dobrá podívaná... byť třeba ne ukázková učebnice dějepisu.
Autorská citace #33
11.2.2007 17:57 - Merlin
v tomhle musím jenom souhlasit( když už nesmím radit)
Autorská citace #34
11.2.2007 18:03 - Alnag
Ale to víš, že smíš radit... :-)
Autorská citace #35
11.2.2007 22:40 - Vannax
Pánové a dámy, vy jste se tady od bible RPG dostali teda pěkně daleko. Teda hluboko. Od výtečného seriálu Xena až po slaboduché seriálky. Z téhle debaty jsem vysledoval, že Dalcor konečně uznal, že Xenu viděl (což jsem ostatně předpokládal :) a ještě se tu rozjela debata nad tím, jestli se Xena převlíká nebo ne a jestli si pere. To je, myslím si, taky docela důležitý téma.
Takže jedinej kdo stále zapírá, že viděl Xenu, je Andtom. Ale ten taky nevydrží zapírat věčně. Pokud jde o to převlíkání - už jste někdy někdo ve filmu nebo seriálu viděl skutečnýho hrdinu, který by se převlíkal? Já teda ne. A je to pochopitelný. Stejně jako bojovníci používají bojový pokřik, aby zastrašili nepřítele, tak k jejich charismatu patří i bojový puch. Také se tím zastrašují nepřátelé. Dovedete si snad představit neohroženého hrdinu, jak si před soubojem odběhne koupit čistý kamaše? Ne. Navíc kdyby se hrdina převlíknul do něčeho jinýho, tak ho někteří protivníci nemusí poznat. No a na závěr k tomu praní. Po pravdě si neumím představit, jak si Xena pere svoje kožený minišaty. Těžko říct, jestli se to pere na 40 nebo na 60 a hlavně si nemyslím, že by v dobách mýtů a legend znali předpírku. Kurńa, teď by mě zajímalo, do kterého období spadá doba Mýtů a Legend.....
Autorská citace #36
12.2.2007 10:54 - andtom
Viděl jsem ze seriálu Xena asi 3 minuty úhrnem (nikoliv v kuse), vážně. Když někdy přepínáte programy, tak se takové věci stávají. Pak jsem ještě kdysi v nějakém TV týdenním programu četl článek o Xeně, jediné co si z něj pamatuji je že ta herečka má přebarvené vlasy. Xena se mi fyzicky nelíbí, případným obdivovatelům se tímto hluboce omlouvám :)
Autorská citace #37
12.2.2007 10:57 - Alnag
Já myslím, že obžalovaný se právě doznal. :-)
Autorská citace #38
12.2.2007 11:18 - Xeth
Když už jsme v tom doznává ní, tak jsem Xenu taky viděl... a celou. :)
Autorská citace #39
12.2.2007 11:20 - Rytíř
Andtom: Prej omlouvám!
Máš smolíka, kámo, Vannax už skenuje net, obvolává všechny tvý známý a kolegy, opisuje adresu bydliska, práce, tchyně, milenky a sekretářky. U nohou mu leží vak s rozloženou kladkovou kuší a tři šípy se žiletkovými loveckými hroty, maskáče visej přes opěradlo :)))
Autorská citace #40
12.2.2007 12:35 - andtom
Rytíř: Jestli je Vannax až po uši do Xeny, tak by spíš měl být rád. O konkurenta méně, ne? :)
Alnag: Ty to mihnutí se na obrazovce v rozsahu 3 minuty přerušovaně dáváš do rovnítka s "vidět Xenu"? Ale to přece nemůžeš brát jako v RPG diskusích, kdy někdo prolistuje pravidla, zahraje chvilku a už to jakože zná :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.076986074447632 secREMOTE_IP: 18.224.44.108