RPG odborně

Alnag
3.8.2007 10:07
Jako doušku za mou přednáškou na Gameconu a díky příležitosti, která se naskytla, pár fakt o prodejnosti různých RPG... Nejlépe prodávaná RPG za květen 2007
19.7.2021 07:06 - Jerson
Lidé, kteří roll20 používají na hraní DnD nebo jiných her a jsou na něj zvyklí ho velmi pravděpodobně použijí i při náhodném hraní Fate nebo AW, pokud by se k němu náhodou dostali, a zaškrtnou ho i v nějakém průzkumu. Nicméně pokud někdo hraje Fate nebo AW (nebo jiný systém) jako hlavní a roll20 nepotřebuje, tak ho nepoužije.

Tedy toto
Lethrendis píše:
Takže ano, jsou to jen lidi na internetu a konkrétně na Roll20, ale doufat, že mainstream u reálných stolů je nějak významně jiný, to mi přijde jako zoufalé popírání.

není pravda a žádný analytik hodný tohoto označení by podobně zkreslující úvahu neměl dělat.
19.7.2021 07:57 - Corny
Já v tomhle asi můžu soudit hlavně sebe (ostatně...u ostatních to vždycky budou spíš spekulace), ale třeba byť mě se Roll20 vždy docela líbilo a přišlo mi docela jednoduché a uživatelsky dobré, tak pokud bych teď zakládal online hru v čemkoliv, co nepotřebuje podrobnější herní plán, tak bych Roll20 prostě nepoužil. A to i přesto, že hry jako Blades mají na Roll20 podporu, interaktivní deníky atd., protože zkrátka nemám pocit, že to stojí za to, protože bych pro 95% funkcí té aplikace neměl využití (popravdě bych spíš měl pocit, že mi tam zavazí, protože by mě to motivovalo do toho víc kreslit plánky a poslední dobou mi u her mapky spíše překáží).
19.7.2021 09:06 - KDolecek
Lethrendis: nerozumím, co se snažíš říct. Orr není reprezentativní vzorek pro přehled o hratelnosti TTRPG, protože na základě původu dat, prostě opomíjí nebo podceňuje některé hry/systémy. Alespoň to aktuálně tvrdím já i další.

Orr dává data jen a pouze o hratelnosti v rámci Roll20. Dokonce ani v rámci VTT celkově ta data nemusí být dostatečně přesná.
21.7.2021 19:18 - ShadoWWW
ICv2 dnes zveřejnila nejprodávanější hry 1. čtvrtletí 2021:

Position​: Game (Publisher)​
1​: Dungeons & Dragons (WotC)
2​: Cyberpunk (R. Talsorian)
3​: Pathfinder (Paizo)
4​: Alien (Free League)
5​: 5E Compatible (Various)
21.7.2021 20:05 - Markus
Srovnej s prodejností na DriveThru.
8.8.2023 19:33 - ShadoWWW
Mám tu tabulku, která ukazuje celkové prodeje DnD 5E produktů z amerických řetězců (Target, Walmart, Barnes & Noble atd.). Nezahrnuje prodeje na Amazonu, v nezávislých speciálkách a v zahraničí. Předpokládá se, že celková čísla ze všech prodejních kanálů mohou být zhruba dvonásobná (nebo jen o něco málo víc než dvojnásobná).

Jde o celkové prodeje od roku 2014, tedy od začátku páté edice.

8.8.2023 19:33 - ShadoWWW
Že je PHB nejprodávanější a Starter Set je na druhém místě, to mě nepřekvapilo. Ale překvapilo mě, že DMG porazil MM.

Ale pak jsem se nad tím zamyslel... a vlastně to dává smysl. Většina dlouhodobě hrajících skupin si pořídila DnD Beyond a na něm má všechny nestvůry se statistikami, které se tam dají pohodlně a rychle vyhledat na pár tapnutí. Něco jako na SRD 5E tady na Kostce. Ale DMG si chcete pročíst, a to na monitoru není tak pohodlné jako si číst krásně ilustrovanou knížku.


Je to jen vršek tabulky DnD prodejů, a teď koukám, že tam jsou asi i ostatní edice. Vidím PHB 3.5E s 141 681 ks a MM 3.5E s 81 146 ks. DnD 4E je asi někde hodně dole. To pak chápu, že 5E je fakt úspěšná, když PHB 5E má 1 563 586 ks má a MM 5E má 780 019 ks.
8.8.2023 19:40 - York
Překvapilo mě, že DMG a MM se prodává zhruba polovina oproti PH. Když sečtu PH a Starter set (má starter set svůj bestiář?), tak je to zhruba třetina. Buď je mnohem víc GMů, než bych čekal, nebo si to kupuje i spousta neGMů.

V obrácenym směru mě překvapilo, že nejprodávanějšího dobrodružství se prodala jen desetina oproti PH.
8.8.2023 19:54 - ShadoWWW
Starter Set má svůj bestiář na konci sešitu s dobrodružstvím. Nemusí to být tím, že je to tolik GMů, ale možná tím, že hráči spíš než PHB kupují PHB na DDB, kde si pak může snadnou dělat karty postav, kde jim to vyplňuje ty věci z PHB samo. Kdoví, ale tomu druhému bych se nedivil (z vlastní zkušenosti, jak hráči používali DDB).
8.8.2023 23:14 - sirien
Ve skutečnosti si spousta hráčů koupi celou základní triádu prostě protože mají pocit že to je komplet sada hry a chtějí ji mít doma celou (čisté herně - a k tomu přidejte RPG sběratele). Zároveň je nesmyslně propadat představě že je někdo jen GM (nebo hráč) nebo že jim je napořád.
9.8.2023 04:48 - Jerson
Mně by spíše zajímala čísla, z kolika kupců pravidel se stanou příležitostní a z kolika pravidelní hráči. Počet prodaných kusů o počtu hráčů moc neříká.
9.8.2023 08:54 - Gergon
To neříká, protože třeba v naší družině máme jedny pravidla ale hraje nás šest =)
9.8.2023 09:35 - LokiB
Jerson: to je takový hezký případ, kdy tě zajímá něco úplně jiného, než k čemu komentář připojujueš. Jakože ten zdroj dat, ze kterého čerpá ShadoWWW, má nějaká tvrdá čísla o prodejích. Je (doufám) jasné, že ten samý zdroj nemůže mít měkká čísla o tom, co pak hráči s těmi zakoupenými knížkami dělají. Podobně nemá ani čísla o tom, jestli se kupujícím ty knížky líbily.
9.8.2023 13:08 - sirien
Ve skutečnosti tahle úroveň skepse nedává smysl, mezi počtem prodaných pravidel a počtem hráčů je minimálně od určitého množství prodejů nutně nějaká nejspíš vcelku pevná vazba. Že jí neznáme přesně je věc druhá, dá se asi odhadnout - otázka je poměr mezi hráči bez pravidel a zákazníky co nehrají - imo to bude nějaký násobek kde koeficient bude v řádu nižších jednotek.
9.8.2023 13:12 - LokiB
sirien: a to z toho fakt dokážeš poznat, na co se ptal Jerson, kolik z toho jsou příležitostní a kolik pravidelní hráči? Protože on se neptal na počet hráčů, ale na jejich rozložení co se četnosti hraní týče.
9.8.2023 13:29 - sirien
Loki: tak to bude prakticky konstantní koeficient - again neznám ho ale dá se odhadnout - z nějakých průzkumů co teda nemají k téhle otázce dokonalou validitu a z nějakých dalších zkušeností... Bych tipnul tak třetinu pravidelných. Záleží samozřejmě jak pravidelnost definuješ.

Podle tohodle průzkumu to je cca 1,5:1:1 mezi zkusili : příležitostně : pravidelně (again, záleží kde definuješ čáru mezi občasně a pravidelně), což ve vztahu k lidem co koupí pravidla naznačuje že sem ještě dost skeptik a ten poměr bude spíš 1:1 než mnou tipnutý 2:1 (protože lidi co to jednou zkusili zjevně nejspíš nejsou zákazníci co by koupili pravidla).


EDIT: sorry, když tam přistoupíte přes Bing tak to ten graf ukáže bez problémů.
64 nikdy
11 méně než 1 ročně
5 cca 1 ročně
6 1x za pár měsíců
4 1x měsíčně
4 několikrát za měsíc
5 týdně nebo častěji
1 denně

EDIT2: sou to procenta sem na mobilu. Počet respondentů nevidím, metodologii taky ne (ale tipuju online survey mezi nějakou stálou základnou respondentů url podobné dotazníky)

EDIT3: Bing tvrdí že to mělo 1200 respondentů náhodně vybraných z panelu několika milionů a chyba měření je 3 procenta. ALE šlo jen o dospělé - ze zkušenosti všichni víme že množství hráčů i četnost hraní pod 18 je vyšší než nad 18.
9.8.2023 14:01 - ShadoWWW
Třeba u těch knížek kampaní nedává smysl, aby si je kupoval někdo jiný než pravidelný hráč (Vypravěč). A tím pravidelný myslím to, že hraje víc jak jednou měsíčně. Protože při hraní jednou měsíčně ti i Ztracený důl ze Starter Setu vydrží na rok, jedna knížka kampaně pak na tři až pět let. Plus pokud přistoupíme na premisu, že pravidelní hráči hrají spíš vlastní kampaně než ty vydávané, pak ti vyjde, že pravidelných hráčů může být podobně jako prodejů třeba Xanathara, který taky budou kupovat častí pravidelní hráči, protože těm málo častým vydrží PHB.

A pak jsou tu samozřejmě sběratelé. Ti budou nějakou podmnožinou těch, co si koupili všechny knížky. :-) A pak budou ti, co si kupují vždy a pouze core pravidla, když vyjde nová edice. Ti budou nějakou výsečí rozdílu mezi nákupy PHB a Xanathara.
9.8.2023 14:06 - LokiB
ShadoWWW píše:
Třeba u těch knížek kampaní nedává smysl, aby si je kupoval někdo jiný než pravidelný hráč


Jakože nejsou nebo je zanedbatelně málo hráčů, kteří to kupují "jé, to bych si jednou rád zahrál" ... ale pak na to vzhledem k četnostem her ani nedojde?
No jak myslíte.

V tomhle případě mám za to, že si každý obhájí jakékoli číslo řekne, protože "logické zdůvodnění" může být o hodně odlišných poměrů. Jakmile do toho vstoupí "ze zkušenosti víme", tak ta heuristická část výpočtu už je tak velká, že zbytek může být cokoli :)
9.8.2023 15:02 - sirien
Loki: stranou toho že i "ze zkušenosti víme" jakkoliv je nepřesné a široké pořád dává nějaké byť rozmáchlé mantinely, tak sem ti citoval výzkum na 1200 respondentech od profi agentury - víc už by bylo jedině Peer reviewed paper (nebo samozřejmě metastudie, ale zkusme zůstat v realitě) a to jako fakt netuším kde sehnat na tohle téma, takže moc nevím co víc bys ještě chtěl? Když vezmeš ten výzkum jako kotvu pro další úvahy tak se octneš na dost pevnější půdě i s těmi dalšími úvahami.

EDIT:na druhou stranu, ty čísla od ShadoWWWa neobsahují Amazon, což je teda dost díra v datech.
9.8.2023 15:15 - ShadoWWW
Psal jsem, že Amazon tam není. Podle odhadů těch amerických řetězců, kdyby tam byl i Amazon + nezávislé speciálky, tak by ta čísla byla dvakrát až 2,5krát větší. Nicméně poměry by byly nejspíš stejné.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.075585842132568 secREMOTE_IP: 18.191.234.62