RPG odborně

Alnag
3.8.2007 10:07
Jako doušku za mou přednáškou na Gameconu a díky příležitosti, která se naskytla, pár fakt o prodejnosti různých RPG... Nejlépe prodávaná RPG za květen 2007
10.7.2019 13:45 - Quentin
Jerson píše:
Podle mě by byl ideální stav, kdyby ve skupině šesti hráčů mohli všichni vést hru ve stejném settingu a po jednom až třech herních sezeních by se střídali, přičemž všichni by hráli stejné postavy. Ve výsledku by všichni hráli postavu v 5/6 herního času ve stejném settingu, znali by postavy spoluhráčů jak z pohledu GMma, tak z pohledu postav, měli by s nimi vytvořené vztahy svých postav a zároveň i různých NPC, a hlavně 5/6 dějových linek by pro každého z nich mohlo být překvapivých.

Tohle zní cool :)

My to děláme tak, že hrajeme víc kampaní naráz a scházíme se v průměru 2x týdně. Každý DM má "kontrolu" nad svou hrou, ale nemusí se moc stresovat, že by se kvůli špatnému sezení rozpadla skupina nebo tak něco. Navíc ty hry déle vydrží, než se vypotřebuje inspirace, ohrajou postavy nebo omrzí systém. Namísto 30ti sezení v jedné kampani máme 10 ve třech.

(minimálně ten "problém," že si chtějí i GMové zahrát, se tím řeší)
10.7.2019 13:51 - Jerson
Omrzí systém? Takové věci se stávají i u lepších systémů? :-)
Hraní 2× týdně je stav, ke kterému se už těžko dostanu, ani kdybych se snažil vnutit se do skupin ke kamarádům. Jsem rád, když se mi podaří hrát 2× měsíčně, a to ještě ne jen na RPG.

Každopádně po hovorech s různými lidmi musím ocenit systém oddělených misí, kdy se nemusím stresovat, zda na další sezení budou moct všichni hráči, kteří byli na předchozím. Co jsem poslouchal jiné GMmy, tak s tím docela dost bojujou, zvlášť o prázdninách.
10.7.2019 14:08 - Quentin
Jerson píše:
Omrzí systém? Takové věci se stávají i u lepších systémů? :-)

My rozhodně nehrajeme jen dobré systémy :D
10.7.2019 14:10 - Aegnor
Jerson píše:
Omrzí systém? Takové věci se stávají i u lepších systémů? :-)

Tak pokud hraješ dle toho systému*, tak podle mě není nic divného na tom, že se ten systém po nějaké době ohraje a pak máš chuť zahrát něco jiného.

*Myšleno oproti situaci, kdy si ohneš systém a pravidla tak, abys v něm mohl hrát úplně ten stejný styl příběhů, jako hraješ vždycky.
10.7.2019 14:17 - LokiB
ShadoWWW píše:
Jak je možné, že se ta situace s vypravěčema časem nelepší? Nové hry jako třeba Blades in the Dark už po tobě moc práce nechtějí.


a dokážeš specifikovat, kterou práci třeba Blades z GMa sejmou, která ho jinak v DnD zatěžuje?
Mně třeba aktuálně nejvíc práce v roli GM zabírá:
0) příprava hlavních kampaní (několika) v daném settingu
a) přemýšlení nad možnými dalšími vedlejšími příběhy v sandboxovém světě
b) rozpracovávání sandboxového světa, jeho struktury, diskuse o tom s hráči, sbírání zpqtných vazeb, společné rozmýšlení
c) sbírání dobových podkladů (je to alternativní historie), takže dohledávání reálií, osob, míst, osudů, ... jejich zakomponování do hry, případné jejich twistování pro potřeby příběhu či světa
d) kreslení mapek, shánění obrázků, atd.
e) rozmýšlení možností v rámci konkrétních encounterů v příběhu
f) diskuse s hráči nad jejich otázkami v mimoherním čase

Budu toho dělat méně proto, že to není v jiných pravidlech třeba dělat, nebo proto že to za mě udělají hráči?
10.7.2019 14:31 - LokiB
Jerson píše:
Podle mě by byl ideální stav, kdyby ve skupině šesti hráčů mohli všichni vést hru ve stejném settingu a po jednom až třech herních sezeních by se střídali, přičemž všichni by hráli stejné postavy. Ve výsledku by všichni hráli postavu v 5/6 herního času ve stejném settingu, znali by postavy spoluhráčů jak z pohledu GMma, tak z pohledu postav, měli by s nimi vytvořené vztahy svých postav a zároveň i různých NPC, a hlavně 5/6 dějových linek by pro každého z nich mohlo být překvapivých.


Vida, jak jsou predstavy o idealnu odlisne :)
Mne by zas jako idealni prislo, kdybychom byli dva GMove u jedne hry, protoze to dava dalsi moznosti a dimenzi pri hre, ktere single GM proste neda ... komunikace, vice NPC, odlisne vedeni ruznych postav, snazsi odehravani nekterych encounteru atd.

o hrani v jednom settingu vice GM v tom slozeni, cos psal, jsme kdysi uvazovali, ale nesli jsme do toho. jsme moc rozdilni a navzajem jsme meli pocit, ze by to neladilo a byl by to amorfni pelmel bez nejakeho zajimaveho rukopisu.
10.7.2019 14:36 - Aegnor
Loki:
0) - tohle Blades odstraňují tím, že GM má za cíl "play to find out what happens".
a) - již předvytvořený setting, jednotlivé frakce mají nějaké cíle, existují nějaké vazby mezi PC a NPC. Navíc náhodné tabulky pro generování akcí/lokací/lidí/cokoliv. Velké zjednodušení.
b) - tohle je něco, co probíhá společně s hráči, takže to asi úplně neberu jako "čistě GM práci".
c) - podklady jsou v příručce, předpřipravený setting. Odpadá.
d) - Opravdu to ta hra vyžaduje, nebo je to něco, co tě při přípravě baví? Obrázky Blades pomáhají, ale je i spousta zajímavých obrázků v knize. Nějaké hrubé mapky asi taky pomůžou, ale na nějaké přesné mapy na čtverečkovaným papíře ta hra není úplně dělaná.
e) - chápu to správně jako uvažování "Tak, hráči můžou udělat tohle, tohle, tohle a tohle. Takže to může skončit takhle, nebo takhle, nebo takhle. A když vymyslí něco jinýho, tak to domyslím na místě."?
f) - Princip "nevymýšlej toho moc, pokud na něco přijde řeč, tak to klidně nech definovat hráče" docela odstraňuje tohle dotazování "hele, můžu tohle? A můžu tohle? A co vím o ...? A jaký je názor téhle frakce na tohle ...?"

Snad jsem ty tvé body pochopil správně.
10.7.2019 15:11 - LokiB
Aegnor: ok, chápu. takto položeno se mi moc nechce hrát Blades jako GM, protože většinou mě neláká hrát předpřipravený setting :) ale ono to asi není jediná možnost.

Ale rozumím, že kdo chce, tomu to v tomto zásadně pomůže. Ostatně jako kterýkoli jiný setting v jiném herním systému. Předpřipravených settingů jsou stovky, to není tak moc věc pravidel.

Aegnor píše:
0) - tohle Blades odstraňují tím, že GM má za cíl "play to find out what happens".


Ok, beru. Ani to není pro mě.


To, co jsem uváděl mě baví, proto to dělám, nikdo mě k tomu nenutí. Jen sumarizuju, co mi na roli GMa zabírá hlavně čas, a přemýšlím nad tím, jak jiná zmíněná a vychválená pravidla pomohou. Zatím z toho, cos uvedl, mi to nepřišlo ... ok, seberou mi agendu, která mě baví, resp. mi nabídnou předpřipravený setting, který hrát většinou nechci :)

Takhle jsem si to usnadnění práce GM oproti třeba DnD ve Forgotten Realms nepředstavoval :)
10.7.2019 15:31 - Quentin
LokiB: Hrál jsem Blades jen 4 sezení, než nás odlákalo něco jiného, ale nepřipravoval jsem vůbec nic. Chodil jsem na hru stejně jako hráči.
10.7.2019 15:35 - LokiB
Quentin píše:
Hrál jsem Blades jen 4 sezení, než nás odlákalo něco jiného, ale nepřipravoval jsem vůbec nic. Chodil jsem na hru stejně jako hráči.


A je to proto, že prostě ta hra nepředpokládá, že si GM bude vymýšlet něco vlastního, jede se "společný příběh",který vzniká až při hře?
10.7.2019 15:37 - sirien
LokiB píše:
Ok, beru. Ani to není pro mě.

Já nevim - když si vezmu kolik věcí historicky "nebylo pro mě" a dneska je mám v repertoáru jako běžné nebo i oblíbené techniky - a když vidim, jak někteří okolo nadšeně nedají dopustit na věci, které dřív odmítali - tak sem k podobným výrokům poněkud skeptickej.

Ono to totiž v praxi vypadá o dost jinak, než bys možná myslel. I v Blades jako GM pořád připravuješ příběh co do nějaké zápletky a tématu - tenhle princip jen odstraňuje potřebu vymýšlet se s každým detailem další navazující přípravy protože zajišťuje, že ta příprava není třeba - vždycky se něco stane a systém Ti je schopný říct co a kam to má vést. V podstatě ten systém je celej designovanej k tomu aby brutálně podporoval improvizaci, což efektivně způsobuje, že si jako GM v klídku řídíš "makro" a o "mikro" se nestaráš, protože to se prostě už nějak stane ve hře.

Příklad - sám si jako GM vymyslíš, že nějakej Templeton chce nějaké étery se vzpomínkami které jsou zavřené ve sklepě univerzity spolu s nějakými dalšími (souvisejícími) cennostmi, které chce někdo jiný, kdo najme postavy, aby to všechno získaly. To je nějaký makro pohled který tvoří zápletku a základní obsah a do budoucna pak bude generovat další dění v herní kronice (např. fakt dopálenýho Templetona...) Co už neřešíš je mapa podzemí, konkrétní staty Templetonových poskoků, zabezpečení univerzity proti 10 různým možným vektorům útoku, pro které se hráči mohou rozhodnout (od magie přes stealth až po social bullshiting) - tam už to je play to find out. Hráči se pro něco rozhodnou, systém Ti řekne jak to instantně zapracovat, nějak to dopadne, systém Ti řekne jak to může pokračovat, hráči se s tím nějak srovnají, příběh skončí, zůstane herní obsah, z toho postavíš další "makro" dění do další session.

V praxi to znamená, že z GMingu odpadne 80-90% "práce" a zbyde tam většina toho "vypravěčského fun stuff" co souvisí s tvorbou příběhů a zápletek a řízením gradace a příběhových oblouků atd.
10.7.2019 15:38 - Jezus
LokiB píše:
ok, seberou mi agendu, která mě baví, resp. mi nabídnou předpřipravený setting, který hrát většinou nechci :)

Takhle jsem si to usnadnění práce GM oproti třeba DnD ve Forgotten Realms nepředstavoval :)


Pak je teda otázka, co by sis teda představoval :-)
10.7.2019 16:01 - Quentin
Sirien: +1!

LokiB píše:
A je to proto, že prostě ta hra nepředpokládá, že si GM bude vymýšlet něco vlastního, jede se "společný příběh",který vzniká až při hře?

Jako DM to můžeš přetlačit, nerozbije se to, ale dá se to hrát tak, že necháš všechno vygenerovat hráče během hry. Nemusíš pak mít žádnou svoji zápletku.
10.7.2019 16:17 - Šaman
sirien píše:
V podstatě ten systém je celej designovanej k tomu aby brutálně podporoval improvizaci, což efektivně způsobuje, že si jako GM v klídku řídíš "makro" a o "mikro" se nestaráš, protože to se prostě už nějak stane ve hře.

Wau, asi si o tom budu muset zjistit víc, protože právě to mikro je moje slabé místo. Rád řeším zápletky, atmosféru, dopady na svět, ale s tím kdo na hráče vyskočí za dalším rohem mám problém. Resp. nemám to rozmyšlené, takže záleží na mém aktuálním rozpoložení jak zajímavé protivníky zrovna nasadím, nebo jestli to bude jen šeď.
10.7.2019 16:18 - LokiB
sirien píše:
Hráči se pro něco rozhodnou, systém Ti řekne jak to instantně zapracovat, nějak to dopadne, systém Ti řekne jak to může pokračovat, hráči se s tím nějak srovnají, příběh skončí, zůstane herní obsah, z toho postavíš další "makro" dění do další session.


Tohle je trochu obecný popis ... co si představit pod tím "systém mi řekne, jak to instantně zpracovat"? jak vypadá takový výstup? stejně tak jako vypadá to, že mi systém řekne, jak by to mohlo pokračovat?

Z one-shot hraní jakožto hráč v Blades jsme k ničemu z toho nepřičuchl, takže nevím, co si pod tím představit.
10.7.2019 16:32 - sirien
Šaman píše:
asi si o tom budu muset zjistit víc

Blades in the Dark v Kostce

(nicméně ten článek logicky obsahuje jen popis nástrojů, nikoliv všechny rady k tomu jak ty nástroje správně používat, kterými je narvaná ta x-set stránková příručka...)


Loki: se takhle "od stolu" trochu blbě popisuje. V zásadě tam sou dva hlavní nástroje které spolu interagují a to jsou vyhodnocení akcí (efekt, pozice) a přenesení děje do hodinového zápisu (tj. různé count-downs, naplnění mise, výdrž nepřátel...) Pokud obojí používáš tak jak se to používat má (tj. systematicky tam fakt přenášíš všechno co má ve hře význam) tak Ti systém skrz různé hodiny trackuje dění a jeho vyšponovanost a jendotlivé akce ti říkají jak se naplnil záměr hráče popř. v jaké míře nastala rizika - jejich přenost do hodin ti pak ukáže, co se nejspíš může nebo nemůže dít dál.

Tj. místo toho abys jako GM držel celou dramatickou linku a gradaci sám a zpracovával jí manuálně, tak jí řídíš prostřednictvím systémových nástrojů. Tj. místo toho aby sis třeba řekl "tohle je střežené místo" a pak neustále při všem dění v hlavě udržoval a vyhodnocoval jak se to co se stalo promítlo do případného vzburcování stráží tak řekneš "sou tu 4-kové hodiny alarmu a jejich posun je defaultní sázka pro rizika akcí". U jedné věci se to až tak moc neprojeví, ale když si takhle "odložíš" 5 prvků co danou scénu tvoří (obecný alarm, proniknutí dovnitř do budovy, míra odporu strážných...) tak zjistíš, že najednou máš dost volné ruce na vymýšlení a dělání spousty jiných věcí a že najednou nepotřebuješ zdaleka tolik přípravy.
11.7.2019 08:11 - Corny
Jako backer a velmi spokojený vlastník BitD special edition schvaluji cokoliv spojeného s touhle hrou :D
But srsly, podle mě stojí za to si to přečíst už jen proto, že je v tom spoustu hodně dobrých nápadů a přístupů k některým věcem (jako třeba plánování, flashbacky, gear,...), které můžou leckoho, i GM, inspirovat, i kdyby tu hru vysloveně hrát nechtěl (asi stejně, jako by si dle mého měl každý přečíst Dungeon World už jen kvůli tomu, jak ta hra popisuje roli GM a lze z ní vyčíst tuna poznatků o tom, jak být dobrým gamemasterem).

Mimochodem, Band of Blades vypadá hodně šťavnatě...
11.7.2019 09:06 - Ultramarine
Blades in the Dark,Band of Blades... verim, ze ty systemy jsou skvely, ale ty nazvy jim vymysli ctrnactiletej synovec?
11.7.2019 09:26 - Quentin
Doomguy: Blades in the Dark perfektně tématicky odpovídá tomu, co budete hrát. Blades značí edgy/deadly zloděje a Dark značí nejen kriminální podsvětí ale i věčně temný Duskwall, kde se hra odehrává.

Za mě dost dobrý název. A cool zní taky.

---

A Band of Blades zní legračně, protože je to hack a snaží se udržet aspoň kousek původního názvu. Něco jako hacky Dungeon Worldu :D (Dungeon planet, Funnel World etc.)
5.10.2019 19:56 - ShadoWWW
Proč je D&D opět tak populární? - Wizardi v tomto videu mimo jiné odhalují prodeje a aktivní počet hráčů (dle jejich průzkumů) z posledních let.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089102983474731 secREMOTE_IP: 18.209.66.87