RPG odborně

Alnag
3.8.2007 10:07
Jako doušku za mou přednáškou na Gameconu a díky příležitosti, která se naskytla, pár fakt o prodejnosti různých RPG... Nejlépe prodávaná RPG za květen 2007
14.8.2016 21:27 - Colombo
Nevím kde to napsat, ale Catalyst Lab připravují osekanou verzi Shadowrunu jako Shadowrun: Anarchy, což by měla být zjednodušená pravidla, méně crunchy.
16.8.2016 23:07 - ShadoWWW
Vyšly čtvrtletní statistiky pro Roll20. Za druhé čtvrtletí první D&D 5e vzrostlo o 4.14% na 51.05%, druhý Pathfinder šel o necelé procento dolů na 34,03%.
4.10.2016 08:57 - ShadoWWW
Jsou tu nové výsledky, jaké hry se aktuálně hrají přes Fantasy Grounds.

Pořadí:
1. D&D 5E 180,492 (57%)
2. Pathfinder 39,499 (13%)
3. D&D 3.5 20,555 (7%)
4. Savage Worlds 19,192 (6%)
5. D&D 4E 8,308 (3%)

Grafy:

9.2.2017 10:12 - Gurney
Nové výsledky používanosti různých her na roll20:
Píše:
The Orr Groups Latest Stats: D&D Up 2%; Pathfinder Holds Steady; Apocalypse World & Star Wars Gain Ground
It's that time again - the latest game system usage stats from The Orr Group, who produce the popular Roll20 virtual tabletop software. This set of figures is for Quarter 4, 2017, and shows no real surprises - D&D 5th Edition remains in the lead by a strong margin, and some trends have coincided with big movies or video games, such as Rogue One and a Pokemon thing. D&D 5E has increased by over 2% again this quarter, with Pathfinder maintaining its position. Apocalypse World has increased again, as have some foreign language games.



As always, data is pulled from Roll20 profiles, specifically the "Enjoys Playing" and "Seeks Group For" fields (for players) and My Campaigns (for game numbers); because players can list multiple games, figures can exceed 100%. They explain how it works here. As always, here's the data - make of it as little or as much as you wish!


(ENWorld)
9.2.2017 18:09 - PetrH
Jsem v depresi:) zadny lone wolf:))
10.2.2017 00:45 - Vojtěch
Má vůbec nějakou Roll20 variantu?
17.3.2017 11:01 - Gurney
ENWorld píše:
A few days ago, ICv2 released its latest set of quarterly figures for for hobby channel sales of tabletop roleplaying games. As always, these figures are based on interviews with retailers, distributors, and manufacturers. The latest figures are for Fall 2016. No big surprises - the top four didn't change, while #5 switched from Green Ronin's Fantasy/Dragon Age to Call of Cthulhu 7th Edition. The hobby game market as a whole grew yet again in 2016, by about 10%, with the hobby being regarded as "now-mainstream" (that's hobby games as a whole - board, card, miniature, dice, and roleplaying games).

1) Dungeons and Dragons (Wizards of the Coast)
2) Pathfinder (Paizo)
3) Star Wars (Fantasy Flight Games)
4) Shadowrun (Catalyst Game Labs)
5) Call of Cthulu 7th Edition (Chaosium)

(zde)
11.7.2017 17:44 - ShadoWWW
Vyšla nová data pro Fantasy Grounds za druhé čtvrtletí 2017. Čekalo se, že Pathfinder posílí, protože FG získal oficiální licenci na všechny produkty a začal je nabízet ve svém obchodu podobně jako produkty DnD 5E.

Nic se ale nestalo. :-/ DnD 5E zůstává stále na prvním místě a posílilo z 57% na 60%, Pathfinder má stále stejných 12% a Savage Worlds se stále drží na svých 6% jako třetí nejhranější hra na FG.

11.7.2017 17:51 - LokiB
ShadoWWW: neviděl jsi někde upřesnění, jaké jsou případně podmínky pro započtení dané hry? Musí být trvale aktvině hraná, nebo stačí jednou? je tam nějaký přepočet na množství hráčů resp. odehraných hodin?
11.7.2017 18:05 - ShadoWWW
Je to přepočet z počtu zapnutých hostování dané hry PJem. Takže když třeba danou hru hostuješ v daném čtvrtletí 6x, tak se započítá jako 6 spuštění.
12.7.2017 07:33 - ShadoWWW
Ono to může vypadat, že se nic moc neděje, ale celkový počet her DnD 5E vzrostl za rok o 54.7% a PF o 44.7%. Trh s RPG je sice minitrh oproti Magicu nebo počítačovým hrám, ale ten trend je pozitivní.

Kdybych to měl srovnat: V Česku se RPGčka nikdy nebudou prodávat v milionech kusů tak jako ve světě, ale pokud by to narostlo do desetitisíců tak jako v devadesátkách, byl by to skvělý trend.
27.7.2017 17:14 - ShadoWWW
AiME je dle ICv2 aktuálně čtvrtou nejprodávanější hrou na hrdiny!
Žebříček:
1. DnD 5E (WotC)
2. Pathfinder (Paizo)
3. Star Wars (FFG)
4. Adventures in Middle Earth (Cubicle 7)
5. Shadowrun (Catalyst Game Labs)

Co je zajímavé, že dle ICv2 i Roll20 a Fantasy Grounds si DnD 5E ukrajuje stále větší procentuelní podíl v prodejnosti i hranosti vůči ostatním hrám, ale absolutní čísla rostou všem sledovaným RPGčkům. (Jinými slovy, od vydání DnD 5E stále více lidí kupuje a hraje RPGčka, jen 5E má ještě mnohem rychlejší růst než ostatní hry.)
16.3.2018 06:28 - ShadoWWW
Opět trocha čísel. ICv2 řebříček Q4 2017:

1. DnD 5E (WotC)
2. Starfinder (Paizo)
3. Pathfinder (Paizo)
4. Star Wars (Fantasy Flight Games)
5. Star Trek Adventures (Modiphius Entertainment)

Celý trh s hobby hrami narost za čtvrtletí o 5%, a to zejména díky deskovkám a RPG. Naopak CCG jsou na poklesu.

Předně je fascinující, že tu máme po dlouhé době RPGčko ze světa Star Treku a hned se probojovalo na 5. místo, to je úžasný úspěch! Zaujalo mě, že Starfinder předstihl Pathfinder. Hned jsem se proto díval, jak si PF vede na Roll20.




Ve stejném období Roll20 oslavilo 3 miliony uživatelů (za rok nárůst o 50%)! Hraní přes internet je evidentně oblíbené. Schválně, tipli byste si, že se DnD 5E hraje víc přes net, nebo u stolu? Uvidíte dále. Z grafu ale jasně plyne, že Pathfinder dlouhodobě stále ztrácí, zatímco 5E stále zažívá masivní růst. To je silný důvod pro druhou edici PF.

Wizardi na GAMA (Game Manufacturers Association) před pár dny oznámili zajímavé statistiky týkající se roku 2017.

  • Pátá edice zažila nejlepší prodeje ve svém životním cyklu
  • Ale co víc: 2017 byl pro D&D z hlediska prodejů nejúspěšnější rok za celou historii D&D!!!
  • Za hlavní faktor růstu je označováno streamování: 9 milionů Američanů sleduje streamované hraní D&D
  • 8,6 milionů Američanů hrálo v roce 2017 D&D
  • Xanatar's Guide to Everything byl nejprodávanější příručkou DnD v historii
Z toho plyne, že D&D se přece jen stále více hraje u stolu než přes net, ale počet diváků streamovaného hraní už dosahuje zhruba počtu hráčů. Fascinující. A fascinující taky je, že rok 2017 byl "zlatým věkem DnD", dokonce úspěšnějším než 80. léta.
16.3.2018 07:20 - sirien
ShadoWWW píše:
Z grafu ale jasně plyne

Ne... Ztrácí na 5e, sama o sobě podle grafu roste.

Píše:
počet diváků streamovaného hraní už dosahuje zhruba počtu hráčů

Tak určitě kvalitnější zábava než reality show...
16.3.2018 09:18 - Vojtěch
Z grafu plyne, že přibývá her na roll 20. Pathfinder neztrácí, spíš se tak nějak drží na stejné úrovni, nebo mírně posiluje. Zároveň to ale ukazuje, že vydání 5E nebylo pro Pathfinder nějaká mocná rána a že koexistují celkem v pohodě. Projekty Modiphius jsou docela dlouho celkem zajímavé.
16.3.2018 11:56 - LokiB
My třeba Roll20 používáme, když je některý z hráčů mimo lokaci a připojuje se vzdáleně, tak abychom si trackovali jeh hody, případně nějaké osobní poznámky od/k GM.
Skoro rok jsme ho používali minimálně a teď zase půl roku v podstatě pokaždé.
Tak by mě ze statistik Roll20 celkem zajímalo, co vlastně znamená, že tam mají "aktivní hru".
Na svém účtu Roll20 mám založených asi 5 kampaní, živá z toho je ale jen jedna. I když se občas k těm ostatním z nostalgie nebo omylem zaloguju :)

Streamování hraní ... některé má slušnou úroveň, neplatí to asi všeobecně. Jestli není kvalita zábavy subjektivní, tak co už :). Zkoušel jsem kouknout na streamované hraní (dvě různé skupiny, jedna od Mercera a druhá od toho pankáče, jo vlastně ještě kousek s vin dieselem, ale není to zábava pro mě. Nebavilo mě to. Podobně jako někdo nechápe, proč lidi sledují v televizi fotbal.
Rád si o jejich kampani nebo některých jejich zážitcích přečtu nebo zkouknu video, ale přímo koukat na to, jak hrají, je dost mimo mě. Možná to někdo bere jako inspiraci pro svoje hraní a zlepšování se, ale ani tak mě to nebavilo.
bezesporu ale streamování jako takové hraní RPG zpopularizovalo nebývale. v dnešní home-video-době je to mocný propagační nástroj.
16.3.2018 14:49 - Thalion
sirien píše:

Tak určitě kvalitnější zábava než reality show...

nějaký doporučený stream by nebyl prosím?
16.3.2018 14:56 - kin
Thalion: zkus Aqusitions Incorporated. Vede to Chris Perkins z Wizardů a hrají na PAXech.
Většinu najdeš na YB a je to sranda. Já se u toho fakt upřímně zasměji (jsem celkově fanda stand-upů a tohle je trochu podobné) a nachytám inspiraci :)
Tady je třeba jejich "seriál" > 10 kratších dílů navazujících na sebe.
Pak mají právě přenosy z PAXů (většinou i v kostýmu a vymazleným 3d terénem atd.), které mají kolem 2-3 hodin, to už určitě dohledáš když tě to zaujme :)
16.3.2018 15:01 - ShadoWWW
Mě bavila série Force Grey, což je něco jako Critical Role, ale přišlo mi to lepší. CR má několikahodinové streamy, což je pro mě nesledovatelné. FG to měla sestříhané na půlhodiny, což bylo velmi příjemné.

Nejvíc mě baví podcast Turncloaks. Je to sice jen audio stream, ne video, ale baví mě zdaleka víc než jakýkoli video stream.

A pak mě baví i český stream Strangers & Dungeons.

P.S. Ty PAXy, to je lahůdka, na každý další díl se vždycky těším jako malej Jarda a schválně zůstávám vzhůru do noci a koukám to v přímém přenosu.
16.3.2018 15:17 - ShadoWWW
Wizardi pro svůj twitchový kanál udělali už i rozvrh hodin (časy jsou udávány v Pacific Time).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095335006713867 secREMOTE_IP: 54.160.173.172