RPG odborně

Alnag
3.8.2007 10:07
Jako doušku za mou přednáškou na Gameconu a díky příležitosti, která se naskytla, pár fakt o prodejnosti různých RPG... Nejlépe prodávaná RPG za květen 2007
17.7.2021 12:33 - ShadoWWW
Podle ICv2 vzrostl RPG trh z 80 mil. dolarů v roce 2019 na 105 mil. dolarů v roce 2020. Největší podíl na tom má DnD, které vzrostlo o 33%.

Hobby market dosáhl v roce 2020 jako celek 2 mld dolarů. RPGčka mají nejrychlejší růstový trend.
17.7.2021 19:24 - Lethrendis
Když už jsme u toho, tu je Orr report za první kvartál.
17.7.2021 20:13 - LokiB
Škoda tam těch 14% nekategorizovaných :( to dost kazí přehled, když je to druhá nejčetnější skupina.
17.7.2021 20:23 - Lethrendis
To jsou ti, kteří při zakládání své hry nevybrali systém. Takže směs hlavně lenochů, co zapomněli něco zaškrtnout, protože to nepotřebují, různé homebrew atd.

Ve skutečnosti se těch 14 % pravděpodobně opět rozdělí mezi ten zbytek ostatních her, takže hlavně pro DnD.
17.7.2021 22:19 - ShadoWWW
Když byl na 2. místě dlouhodobě Pathfinder, tak to všichni hrozně prožívali. Teď už je poměrně dlouho na 2. místě CoC, navíc si vede o dost líp než PF, nemluvě o PF2, a všichni to jen mlčky přehlíží.
17.7.2021 22:31 - Corny
Jako... jestli se ti chce tu pořád dokola rozjíždět tu samou debatu o vypovídací hodnotě takových žebříčků, tak si posluš :D
17.7.2021 23:48 - strucky
Corny píše:
Jako... jestli se ti chce tu pořád dokola rozjíždět tu samou debatu o vypovídací hodnotě takových žebříčků, tak si posluš :D

A vyřešili jste při těch debatách nějakou spolehlivější vypovídací hodnotu? Nerejpu (možná trochu jo), jen se ptám, protože tu nepročítám všechno. :-)
17.7.2021 23:52 - LokiB
Lethrendis píše:
Ve skutečnosti se těch 14 % pravděpodobně opět rozdělí mezi ten zbytek ostatních her, takže hlavně pro DnD.


No, na to, že to nemáš jak doložit, je to odvážné tvrzení :)

ShadoWWW píše:
na 2. místě CoC, navíc si vede o dost líp než PF, nemluvě o PF2, a všichni to jen mlčky přehlíží.


A to tě překvapuje? CoC s DND nijak nesoupeří, tak proč by to měl někdo prožívat?
18.7.2021 01:25 - Lethrendis
LokiB: Jen odhad, ale připadá mi nejpravděpodobnější. Bude to kupa lidí, kteří hrajou nějaký vlastní homebrew, ještě pravděpodobněji hack nějaké klidně známé hry, ale pro svou hru nepotřebují žádné další pomůcky. Nebo dokonce ani nevědí, že by jim to mohlo pomoct, nebo že by to mohli potřebovat, takových bude taky dost.

---

Jinak výhodou Orr reportu je ta masovost. Osm milionů účtů už je tolik, že se z toho fakt něco vyvozovat dá. Takže ano, jsou to jen lidi na internetu a konkrétně na Roll20, ale doufat, že mainstream u reálných stolů je nějak významně jiný, to mi přijde jako zoufalé popírání.

Dohadovat se, co je nejlepší/nejkvalitnější hra je zábavné, ale ve své podstatě marné, protože to je čistě věc názoru. Na druhou stranu oblíbenost a hranost, to jsou zjistitelná empirická data, byť samozřejmě obtížně. Počítání prodaných kopií her vydavatelů nebo počty založených her na Rollu může napovědět. A i když nikdy nedostaneme přesná čísla, trendy se z toho dají číst docela dobře.
18.7.2021 01:46 - Corny
Mimochodem je třeba dobrý brát v úvahu i to, že napříč různými systémy se dramaticky liší, jak moc je té či oné hře Roll20 nebo ostatně jakákoliv podobná služba prospěšná. Přidaná hodnota (tj. třeba i ochota tu službu používat) při hraní DnD bude u Roll20 dost jinde, než při hraní Fate.
18.7.2021 02:12 - LokiB
Lethrendis píše:
Jen odhad, ale připadá mi nejpravděpodobnější


můžeš mít pravdu. netvářím se, že mám nějaká lepší data. je tu ale možnost, že zastoupení nebude stejné. proč? ... volba Systému může být pro hráče některých systémů pocitově "důležitější" než pro jiné. takže zatímco (například) hráči DND budou ve větší míře políčko "Playing" vyplňovat (v očekávání nějaké systémové podpory od systému, například), tak možná hráči Fate na to budou více kašlat, protože o tu systémovou podporu jim tolik nejde.

Což souvisí s tím, co píše Corny.
Že jsou Savage Worlds populárnější než Fate dle statistik může být také důsledek tohoto zkreslení (SW mají na roll20 celkem masivní podporu a je to jeden ze systémů, kterému roll20 dost pomáhá automatizací sheetu, maker, hodů a příslušných výpočtů)
18.7.2021 13:09 - Lethrendis
Zkreslení tam bude spousta a někdy to ani nedává smysl, dám příklad: V reportu za 4. kvartál 2020 byl SR uveden jako rostoucí (vystoupal o 12 % na to necelé půl procento, co si i teď drží). SR6 přitom neměl dva roky od svého uvedení podporu na Roll20 (je to ostuda, nakladatel to úplně nechal na fanoušcích). Letos na jaře nadšenci konečně podporu pro SR6 vyrobili. (Mně to je fuk, já z toho stejně skoro nic nevyužívám.) Podle Lokiho/Cornyho logického argumentu by to nicméně mělo růstu počtu hráčů nahrát. Nicméně SR v novém reportu přestal růst. Proč? :D

Můj názor je, že to prostě podléhá kolísání a zkreslování ze všech stran. A u všech her. Ve výsledku je to u všech a tím pádem odpovídající.

A ještě jednu poznámku: Pokud má nějaká hra z osmi milionů účtů půl procenta, je to asi 40 000 her. (Plus další u reálných stolů.) To je dost na to, aby si na tom nějaký malý nakladatel udělal živnost. Viz CGL, na jejich fóru autoři SR v debatě házeli zhruba odpovídající čísla (prý prodávají až pro 80 až 100 tisíc hráčů), jsou s tím spokojeni a stačí to k jejich prosperitě.
18.7.2021 13:34 - ShadoWWW
Jednu dobu jsem nejrůznější RPG reporty studoval dost do hloubky a souhlasím s tím, co píše Lethrendis. Souhlasí to s mými znalostmi. Taky souhlasím s tím, že Orr report je natolik velký, že dost dobře odráží i offlinr scénu, u které nebudou nijak dramatické rozdíly, i když parciální být mohou. Zvlášť v dnešní covidové době. Navíc v USA je dnes VTT scéna větší než domácí hraní ve sklepech.
18.7.2021 21:30 - sirien
VTT jsou dobrý jen pro rules heavy hry, zatímco pro rules light jsou mnohdy až silně kontraproduktivní, což podobné statistiky brutálně zkresluje. Třeba na AW nebo Fate VTT rozhodně nechci - chci kvalitní videocall a sem tam sdílený whiteboard. U her jako Blades to mám tak půl na půl. Podobné prodeje můžou být u mnoha her ovlivněné třeba prodejním modelem - Fate je třeba volně ke stažení.
18.7.2021 21:34 - Colombo
Lethrendis píše:
Můj názor je, že to prostě podléhá kolísání a zkreslování ze všech stran. A u všech her. Ve výsledku je to u všech a tím pádem odpovídající.

Takhle reprezentativní vzorky fakt nefungují.
18.7.2021 21:39 - KDolecek
Jak říká Sirien. V podobném rozdělení to mám při oneshotech a hrách na 3-6 sezení za posledního půl roku. Na velkou část her, žádné VTT nepoužíváme.
18.7.2021 23:30 - ShadoWWW
Prúměrný Amík vezme Roll20 na Fate nebo AW stejně jako na DnD.
18.7.2021 23:31 - Lethrendis
Sirien: Nemyslím si. Tak příklad mé skupiny: Hrajeme v Rollu už přes rok SR6 - ten neměl žádnou podporu, takže to stále používáme pouze jako základ pro mapu a nějaké posouvání figurek, abychom zhruba věděli, kde kdo stojí. SR je rules heavy jako prase, jistě uznáš. Pak je tu Fate, u toho Roll používáme... jako základ pro mapu a nějaké posouvání figurek, abychom zhruba věděli, kde kdo stojí.

Pointa je v tom, že VTT může pomoci hrám jako DnD nebo SR. Anebo také ne. A stejně tak naprosto nebrání hraní her jako Fate, tam bez problémů zafunguje jako ten whiteboard.

Doleček: Až na to, že Orr report není žádný reprezentativní vzorek. Je to výčet všech založených her. Bez nějakého odhadování. Takže ať už oblibu/neoblibu jakýchkoliv her na Rollu ovlivňuje (tady jsem použil slovo "zkresluje" asi nepřesně) cokoliv, výsledek se prostě ukáže.
18.7.2021 23:47 - LokiB
Leth: jen založených ne, jen které mají aspoň něco v daném Q odehráno.
19.7.2021 00:56 - sirien
ShadoWWW: ne, nevezme. Stačí se podívat na rozdíl v herním přístupu těch komunit.

Leth: když tak jste zvyklí hrát tak možná, ale pro nemalou část hráčů jsou VTT na rules light hry prostě překombený a víc překáží a zdržují (a odvádí pozornost) než co jinýho. Tzn ne, VTT se svojí netrivialitou mnoha hráčům fakt nenahradí whiteboard.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093847990036011 secREMOTE_IP: 54.173.214.79