Kultura

Rytíř
6.6.2007 23:12
Podrobný popis starověkého katapultu a nástin jeho využití v boji.
Autorská citace #1
6.6.2007 23:12 - TArcher
Skvělý...
Autorská citace #2
7.6.2007 09:14 - Argonantus
Jen doplnění pár drobností, které každý ví, ale co kdyby...
Středověké metací stroje vycházejí z těch antických; obzvláště často byzantských. Přímá návaznost je v některých případech doložena - při obléhání Angers v 9. století byli na místo dopraveni byzantští konstruktéři; taktéž první křížová výprava užívala jejich služeb.
V ranném středověku (před r. 1000) byla tahle technika všeobecně skromnější, protože opevnění zdaleka neměla tu sílu (hrady vznikly okolo r. 1000). Většinou vše řešil beran k vyražení brány (v prapůvodní podobě "kláda na rameni" je to zřejmě princip pravěký).
Jak rostla opevnění, tak rostla síla a scopnosti obléhacích mašinek; velké trébuchety už nespoléhají na torzní princip, popsaný v článku, ale většinou jsou to váhy (dvojzvratná páka, na kratším konci ukrutánské závaží). Už ve 12. století muselo jít o docela zásadní mašiny (1143 obléhání pražského Hradu - katapult stál nejblíže v zahradě u dnešní Míčovny a trefil a zapálil svatého Jiří). Později máme doloženy případy metání koňských mršin. Metnout koně půl kilometru vyžaduje techniku, která budí respekt i dnes.
Autorská citace #3
7.6.2007 09:53 - Rytíř
Argo: jj, přesně tak! Najdeš to v těch ostatních článcích, které jsou u katapultu.. aspoň doufám, už je to dýl, co jsem je psal :) Sepsal jsem nejprve něco o těchhle mašinách obecně, pak jsem popsal balistu, tenhle katapult a nakonec i trebuchet.. ;)
viz Mechanické zbraně
Mimochodem, TArcher - díky za pochvalu.. ;)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.05405592918396 secREMOTE_IP: 3.133.131.168