Kultura

MIl
31.5.2007 11:31
Co jiného číst?
Mých posledních snad 20 knih bylo všechno možné (Martinovy povíky, Irving, G.G.Marquéz, Vonnegut Jr.) jen ne kniha z fantasy ságy. Chápu, že nic tak dobrého jako icefire na trhu není, ale něco co by stálo alespoň za přečtení. Doporučte něco
PS: Nepište Feista ani Sapkowskiho. Něco nového (rok vydání 2006,07), co třeba zatím nevyšlo celé, ale autor to již ukončil.
21.3.2010 10:32 - Chmur
Ty Temné uličky...je to dobré, ne jinak velmi dobré počtení? Jinak nového Eriksona určitě zkusím. Celý cyklus se mi líbil, snad až na Dům mrtvých, kde sem tedy moc nechytal a často jsem byl hodně zmatený. V dalších dílech se ale spousta věcí objasnila. Jinak za nejlepší díly považuju Měsíční zahrady a Vzpomínky ledu.
K vánocům jsem dostal Jméno větru a nejdříve mě to moc neoslovilo a já to odložil asi po dvaceti stranách. Po přečetení příspěvku od Kubulínka jsem tomu dal druhou šanci, prokousal se k dramatičtějším kapitolám a super. Opravdu mě to vtáhlo. Takže díky Kubulínku:-)
21.3.2010 12:33 - Bára
Nečetla jsem celou diskuzi, přece jen 37 stránek příspěvků je víc než dost, takže nevím, jestli se to tu už neobjevilo, ale taky zkusím dát tip. Není to sice fantasy, ale prvky neskutečna teda má. Chuck Palahniuk - Strašidla. Je to soubor povídek s rámcovou kompozicí, něco jako Canterburské povídky nebo Decameron - několik lidí, kteří chtějí utéct od svých životů, se setkávají ve starém domě, kde si navzájem vypráví příběhy.
Upřímně řečeno, dlouho jsem se rozmýšlela, jestli tuhle knihu zmínit v téhle diskuzi nebo v kategorii Nejtemnější kniha. Je to něco naprosto bizarního, neskutečného, místy nechutného, žaludek svírajícího... Je to COSI, co vás prostě vtáhne. Musím říct, že když jsem tuhle knihu četla, chvílemi jsem ji musela odložit a některé věci rozdýchávat, ale za chvilku jsem četla znovu.
Nebudu vám tady popisovat děj, jsou to povídky, tak snad jen pár jmen lidí, kteří povídky vyprávějí: pan Nestřeva, Miss America, Hajzldáma, agent Donáška, soudružka Nákrková(to si možná pletu dvě postavy dohromady, takže kdo jste četli, omlouvám se :-D )...

A dva bonbónky závěrem:
1) Chuck Palahniuk je autorem předlohy ke Klubu rváčů, takže kdo jste viděli film, můžete si aspoň malilinko udělat představu. Ale těžko představit si nepředstavitelné.
2) Chuck Palahniuk s touto knihou objížděl Spojené státy a pořádal autorská čtení. Během nich, při čtení první povídky od pana Nestřevy, zkolabovalo, omdlelo, nezvládlo to asi 60 lidí. Takže pokud máte odvahu, směle do toho... Slabší povahy, ruce pryč!
21.3.2010 15:03 - Sosáček
Dresden rulez.
13.4.2010 15:50 - Flanker.27
Když jsem se poprvé doslechl, že jakási Noviková klidně vypouští draky nad hlavy mých oblíbených armád a loďstev Napoleonských válek, ihned jsem se osypal a s přesvědčením, že něco takového je lépe obcházet přes sousední galaxii jsem se snažil tento poznatek zapomenout. Pak jsem zjistil, že ona Noviková kromě jiného pracovala na mých oblíbených Neverwinter Nights. Inu, že by na tom přece jen něco bylo? Pak jsem si přečetl její poměrně vtipnou (i když pochopitelně zcela mylnou) verzi boje jejího okřídleného miláčka a našeho jednorukého borce (ne není to Žižka, říkám jednorukého). Tak jsem si řekl, že by to dokonce stálo za zaznamenání...

Řeknu vám, že mě máloco dokázalo tak vytočit, jako Drak jeho veličenstva. Kniha by mě nejspíš neuspokojila ani co dvanáctiletého hocha, pro které je tak svou úrovní určena, ale v mém dospělém věku číst příběh, kde hodná Anglie (cože, ten zkostnatělej archaickej zaostalej stát pod vládou dementního Jiřího III. má bejt za kladnou stranu?) vzdoruje hrůzné Francii pod vládou démonického Napoleona, který, byť v příběhu nevystupuje, nabývá rozměrů takřka Darth Vaderovských? Young Naomi (pro pochopení narážky shlédnout Lord of War) je holka šikovná, takže si vygůglila, že byly nějaký bitvy na Nilu (pětka pro překladatele, u nás se říká u Aboukiru), u Marenga a Trafalgaru, jejich začlenění do vyprávění o světě s draky ovšem poněkud postrádá logiku. Draky se to ostatně v knize jen hemží, až tak, že to přestává být zajímavé, spíš si člokěk s ťukáním na čelo říká, kde se pořád berou ty nekonečný stáda, kterejma je krmí. O autorčině porozumění vojenství, dobové morálce a charakterům nemluvě.

Ale no tak, je to přece alternáč, jako jinej svět, né, jako bych už slyšel. Houbeles. Vybrat si takovéhle prostředí a zaplnit ho dívčími představami o gentlemanech řízlých správně genderově vychovanými ženami a muži (no muži, prakticky všichni muži kolem draků - ostatní moc nepoznáme - se chovají jako 14letá slečna nadšená z prvního hříběte) je trestuhodné. Kde je jakej alternativní svět?

Hodně zajímavá je struktura vyprávění, v níž se dle mýho jasně otiskuje práce na rpg hrách. To znamená, děj se posunuje nějakym hovorem - promluv si s někym, dostaneš první informaci, tim se posuneš k dalšímu, tamhle můžeš splnit postranní quest, to ti získá přízeň tamtoho...

Anebo dalo by se to odbejt větou, že je to strašně naivní, přímočará, jednoduchá vyprávěnka. Ale to by mě tak nebavilo. Naomi asi bude v civilu hodná holka, ale na Napoleona ať už mi nesahá.
13.4.2010 16:33 - Colombo
Píše:
a našeho jednorukého borce (ne není to Žižka, říkám jednorukého).

Bezruč?
13.4.2010 17:30 - heavy_head
Musela tě asi hodně vytočit, Flankere, když jí věnuješ tolik prostoru. Asi si to přečtu. :-)
Hodné holky jen málokdy dokážou napsat něco, čím by ohromily zlé hochy.
13.4.2010 17:48 - Flanker.27
Colombo: Ne, ani Péťa, pane Daňku (nebo Ptáčku).

heavy_head: Dneska, hned jak jsem to dočet, jsem držel v ruce Jméno větru s tim Kvokem. Ale říkal jsem si, že si od nejistých knih radši dám chvíli pokoj. Nevim, jestli taková Daphne du Maurieur byla hodná nebo zlá holka, každopádně její Dům na pobřeží považuju za jednu z nejlepších knížek, co jsem četl.
16.4.2010 09:43 - Malfin
Nedávno tady někdo referoval o Ztraceném symbolu Dana Browna. V zásadě, pokud si dobře vzpomínám, bych s tím názorem souhlasil. Více se mi líbili předchozí knihy o Robertu Langdonovi. Nebylo to špatné. Svižné, čtivé. Ale nějak jsem se s tím nemohl pořádně ztotožnit. To prostředí mi bylo cizejší než Řím, Paříž. I tak doporučuji.

A taky jsem se nedávno dostal k Šlechtovi a jeho Krvavému pohraničí. Přistupoval jsem k tomu tak, že příliš neřekám a mile mě to překvapilo. Představa elfů coby indiánů mi sice je trochu cizí, ale v Krvavém pohraničí jich moc nebylo. Nijak veliká a propletená zápletka se nekonala, ale bylo to příjemně ztrávených několik večerů. A určitě se ke Šlechtovi vrátím.
11.5.2010 13:22 - Chroust
Mimo téma,ale nevím kam jinam to inzertovat. Omlouvám se za případný spam,ale napadlo mě to jako dobrá věc k inzerci.

Nabízíme

Letní počítačový tábor Duncan 2010

Nabízíme letní tábor v Krkonoších mezi Janskými lázněmi a Svobodou nad Úpou na tři týdny pro děti a starší ve věku 10-26 let. Náplň tábora je velmi pestrá – výuka na PC přes základy až po složitá programování, elektronika, modelařina, aerobik, RPG,foto-video,sport,celodenní výlety a další.V budově je zaveden internet.Děti si mohou sebou vzít svůj vlastní počítač z domova. Jako každoročně je pro děti připravena velmi zajímavá celotáborová hra. Pro bližší informace navštivte stránky www.stv.cz a v sekci Tábory vyplňte elektronickou přihlášku.Navštivte také web posledních ročníků tábora 1.běhu http://stv.allstar.cz/2009/Default.asp
8.9.2010 10:54 - yokuzava
Ahoj,
nevim kam jinam svuj dotaz napsat. Ctu uz celkem dlouho serii Duna od Herberta a syna. Je to uzasna serie. Dlouho ji ctu, protoze je to hodne knih a mam relativne malo casu. Je zde nekdo kdo by mi odpovedel na veci kolem deje? Zajima me, jestli je nekde vysvetleno kdo presne jsou ti dva (deda a babicka) z Kapituly duny? Zacinam cist Lovce duny. Abych cetl znovu nemam prostor. Diky
8.9.2010 11:01 - noir
yokuzawa: Už jsem to četl dávno - ale nejsou to náhodou ti Židé?
8.9.2010 11:17 - yokuzava
Noir > Ano pripadali mi jako zide na jine planete. Ale, slo mi jen o potvrzeni jestli to v nasledujicich dvo svazcich je vysvetleno. Je to tak siroka saga, ze vsecko pochytit v tom case jakem to ctu, neni mozne.
8.9.2010 11:33 - Sethi
Jews - In Space!

?
8.9.2010 11:56 - yokuzava
Sethi > prosim ?
8.9.2010 12:41 - noir
yokuzawa: Co bys chtěl vědět víc? :) Herbert zasadil do Duny muslimy, křesťany a spojil je do nového kontextu. No a Židy ukázal jako ty neměnné - ty, kteří přežívají díky tomu, že nechají svět, ať se mění, oni se drží svého. Pro mě tam byli jako úžasná opozice proti všem těm pokrokářům, kteří měnili vše kolem i sebe. A prohrávali. Židé prostě přežili tím, že zůstali sami sebou - úplně stejně jako všechny ty pogromy a pronásledování předtím.
8.9.2010 12:48 - yokuzava
Noire, chtel jsme vedet jen to na co jsme se ptal :) To co jsi ted napsal #735 tak to vim take. Proste se ptam jestli mi neco uteklo bo ne :)
8.9.2010 14:05 - Chmur
Myslí si, že Eddings je čtení pro mládež (což tady asi většina lidí není). To není špatně, jen už by to pro mě nebylo. Postavy jsou příliš černobílé. Dobří moc dobří a špatní moc špatní:-)
Já čtu Martina i Eriksona. Oba bych je všem doporučil. S tím, že Erikson skutečně je asi pro menší spektrum lidí, ale to nevadí. Je to možná ten autor, který vás buď nadchne nebo znechutí...nic mezi tím...Soudím tak i podle diskuzí na tomto fóru:-)
8.9.2010 14:06 - Colombo
A proto má Izrael velké investice do výzkumu, protože se drží svého a nemění svět.
8.9.2010 14:09 - yokuzava
A jeje, jeden dotaz a co zpusobil ....
8.9.2010 14:09 - noir
Colombo: Četls tu knížku?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090612173080444 secREMOTE_IP: 34.201.8.144