Kultura

Rytíř
26.3.2007 09:39
Čechy ve 12.-13. století
Argonantus napsal:

Již léta hrajeme v Čechách na přelomu 12 a 13. stol. Polovina 13. století byla totiž doba, kdy se mohly Čechy stát velmocí, jako třeba Francie nebo Anglie. Nestaly se jen těsnou shodou náhod. Respektive, už se staly, ale pak se zase věci zvrátily zpět. Krom toho křížové výpravy, heretici, poslední draci, alchymisti a tak - a to mluvím jen o reálu; doplnit to lze ještě dalšími vymyšlenosti.
Autorská citace #81
4.4.2007 17:11 - Rytíř
Ono taky nač by římská armáda rozvíjela lučištníky, když měla standardně ve výzbroji mobilní lehké balisty v počtu několika desítek kusů na každý větší voj, který měly dostřel přes 400m a byly mnohem přesnější... :)
Jde to velmi ruku v ruce, nemám dobré luky, zaměřím se na jinou složku armády; čím ta je lepší, tím méně potřebuju nějaký luky.. dokud se to nepřežene a nepřítel neodhalí slabinu v mé strategii, např. když se dovalí nomádi ze stepí, kteří neměli jinou šanci jak něco ulovit, než to dohnat a na velkou dálku zastřelit lukem, takže to byla jejich primární a vymakaná zbraň.
Autorská citace #82
4.4.2007 23:12 - unknown
Argonantus: Ty jména se měnili jako na běžícím páse. Datum správné, Čung-tu (Pien´ting, Chanbalyk)byl obležen v únoru 1214, v březnu Mongolové porazili vojsko, které bylo vysláno na pomoc a až v květnu 1215 město padlo. Čchang-an (jestli je tím myšlen Kchaj-feng)padl po ročním obléhání (1232-33). Také to muselo být velice zajímavé, obvzlášť, když Ťin používali plamenomety a jakousi srandovní věcičku nazývanou "nebesy cloumající hřmíci bomba". Přesné počty účastníků se asi nikdy nedozvíme, což je škoda.
Skládaný (kompozitní) luk = reflexní? Skládané luky znaly a používali už Řekové, vyráběli je z rohů spojených několika vrstvami různých dřev a šlach, takže je znali i Římané. Jejich nepoužívání vychází z tradic, jak říká Merlin. Oba tyto národy byly zaměřené na těžkou pěchotu luky (šípy) prakticky nezranitelnou - dobrá zbroj a veliký štít dokázaly udělat své. Navíc třeba Sparťané přímo tvrdili, že používání luků k boji je zbabělost a "pravý" bojovník by se k tomu nesnížil.
Autorská citace #83
5.4.2007 00:44 - Merlin
Rytíř: ale ona by je římská armáda rozvíjela, kdyby nebyla tak "hrdá" a namyšlená na svou dokonalost...ale padla kosa na kámen a právě po setkání s jízdními lučištníky, proti kterým neměli adekvátní odpověd( ono se blbě zaměřuje balistou jedoucí kůn), tak se začali zavádět častěji...
a ano, reflexní, je jiné slovo pro kompozitní, neboli skládaný :o) a jeho výroba bylo mistrovské dílo, keré trvalo mnohem déle, než výroba klasického tisového luku
Autorská citace #84
5.4.2007 08:29 - Argonantus
1) Rytíř: 4.4.2007 16:19 jsi postihl jádro problému, které je třeba ještě kombinovat s tím, čeho je k masovému nasazení luků třeba (např. vycvičit maníky, protože lukostřelci jsou přece jen kvalifikovanější, než klasická laciná středověká pěchota; v Británii vznikli svobodní yeomani jako zvláštní sociální skupina); takže by někdo musel mít v hlavě tu informaci, že to fakt funguje, a pustit se do toho. A to zrovna v době, kdy byli všichni nadšeni možnostmi těžké jízdy.
2) Unknown a další - reflexní luk není přesně totéž, co kompozitní; kompozitní vyjadřuje spojení dvou a více materiálů (obvykle šlachy s rohovinou), reflexní konstrukci - luk je takříkajíc "skládací", před použitím se "převrátí", takže má potom typické dvojí prohnutí (viz ti Bohemes, například - reflexní luky jich má většina, ale ne všichni). Je pravda, že východní luky byly většinou reflexní a kompozitní zároveň; lze si ale představit kompozitní luk přímý (tedy nereflexní), které se vyrábějí v moderní době. Hawkwind upozorňuje, že kompozitní konstrukce je docela vychytávka, protože materiály musí být spojeny opravdu kvalitně, aby se ten kompozitní efekt skutečně projevil. Podobné prvky jsou také v konstrukci některých kuší, a není náhoda, že se tyto začaly šířit až s rozvojem měst a námořnictví (12. století, severní tálie zejména), kdy byla jednak zásoba střelců, jednak řemeslníků, a jednak různé způsoby využití podobných věcí.
3) Rytíř - dostřel: dostřel začne být zajímavý právě u toho masového nasazení a barážové střelby. Není totiž sebemeních pochyb, že luk dostřelí daleko za hranice skutečné použitelnosti (to platí o střelných zbraních odjakživa). Klasická střelba se děla na"lovecké" vzdálenosti, tak do 50, možná 70 metrů; už na tuhle vzdálenost trefit je docela frajeřina.
U barážové střelby, kdy se střílí horní skupinou úhlů, je ovšem všechno jinak; longbow měl také asi mírně zvýšený dostřel a vůbec všechno, s ohledem na to pancéřování cíle.
4) Problém záhady barážové střelby se vztahuje i na Římany - prostě měli štěstí, že na žádné takové nepřátele nenarazili (ač technicky klidně exoistovat mohl); myslím, že ani velké štíty nezachrání všechno. U toho Kresčaku bylo pancéřoání rytířů už docela značné. Výsledek známe.
Dlouhodobě ostatně střelba zcela zvítězil nad čímkoli jiným.
Autorská citace #85
5.4.2007 12:58 - Merlin
Dobrá, neuvedl jsem přesnou definici...ono už taky bylo pozdě v noci:o)
Luky je možno dělit podle různých hledisek. Z hlediska celistvosti materiálu rozlišujeme luky plné a vrstvené, z hlediska kompaktnosti na kompaktní ( ramena lučiště i mádlo jsou z jednoho kusu) a na složené. Podle tvaru lučiště v uvolněném stavu ( sejmutá tětiva) rozlišujeme luky přímé, zvratné(reflexní) a hluboké. Dělí se dále podle velikosti.
Ještě jednou se omlouvám za noční blábol :o) ještě že už nediskutuji s Alnagem na téma scimitaru apod. to by mě stálo reputaci :o)
Autorská citace #86
5.4.2007 14:10 - Rytíř
Merlin: jů, jak vypadá ten hluboký luk? Ostatní bych tak nějak asi věděl a souhlasí to s tím, co sem zatím kde četl.. ale pojem hluboký luk slyším snad prvně. hele, nechceš připojit k mym kuším článek o lucích? ;)
Ad noční tentononc - v poho, už sme na to všichni zapomněli.. :))
Argonantus: Jojo, to je rozhodně pravda, že dostřel začne bejt z vojenského hlediska zajímavý až ve vyšším počtu.. já chtěl spíš jen vypíchnout tu krásnou smyčku, kdy na začátku nemáš dobrej luk, takže na to při plánování strategie a taktiky rezignuješ... a pak se už vezeš, máš zažito, že luky ve válce jsou naprd a nesnažíš se to změnit, vymyslet lepší zbraň/použití.. Až dokud si to nepřihasej barbaři na malejch rychlejch konících, každej se super lukem přes rameno :)
Autorská citace #87
5.4.2007 14:21 - andtom
Argonantus: Římané narazili a utřeli s Parthskou říší.
Autorská citace #88
5.4.2007 14:48 - Argonantus
Andtom:
Aha. Já jsem houby Říman (to by mi Wothan nabančil...) A nebylo to v době, kdy už to jelo s Římany s kopce, takže jim už žádné poučení nepomohlo...?
Rytíř: No, ti Bohemes měli zřejmě luků jako mraků, a stříleli s nimi podle všeho víc než slušně( třeba u toho Brůdku - všiml jsem si, že Wothanův dávný článek z pevnosti má potomka na těch jejich stránkách v seznamu vojenských akcí). Načež to ve třináctém století zapíchli a oddali se všeobecnému třeštění s těžkou jízdou.
Nebo takoví Maďaři... těm muselo být střílení druhou přirozeností. A nakonec to samé - těžká jízda.
Autorská citace #89
5.4.2007 15:29 - andtom
Argonantus: A Parthama se Řím utkával dlouhodobě.
S Římem jak to šlo z kopce - to je problematické říct nebo moc schematické. I v pozdním období měl Řím světlá období (koneckonců Řím přetrvával v našich končinách obvykle přehlížené Byzantské říši - její obyvatelé sami sebe pokládali za Římany) a naopak v počátečních obdobích prožíval Řím vážné krize.
Autorská citace #90
5.4.2007 16:54 - Merlin
Rytíř: těžko se to popisuje, zkusím najít obrázek na netu...já mám jen papírové verze. Nebo ho oskenuju...
ADD článek: nic neslibuju...nějak se mi to strašně nakupilo a všem něco dlužím a snažím se to nějak dohnat
Autorská citace #91
5.4.2007 18:27 - LZJ
Taky mě to zajímalo, vysvětlení jsem našel tady: http://www.sebu.cz/index.php?docID=zluk
Autorská citace #92
6.4.2007 08:41 - Argonantus
LZJ: No vida, je to ještě složitější. Respektive, dnes je to složitější, protože věda v lukostřelbě zjevně pokročila.
Netušil jsem, že to, čemu se říká běžně "reflexní" luk, je vlastně reflexně-deflexní, protože mívá právě tu elegantní vlnku (a tady se ukazuje, proč).
Autorská citace #93
6.4.2007 09:41 - Rytíř
LZJ: dobrej odkaz, dík..
Autorská citace #94
7.4.2007 22:33 - unknown
Jo, tak tady ty deflexně-reflexní luky měli už Řekové. Podle tvaru.
Autorská citace #95
8.4.2007 17:34 - Argonantus
Unknown:
nejspíš ano. Luk je jeden z nejstarších vynálezů vůbec; tisíc let žádná míra. A za tu dobu už je to docela vychytaná věc.
Autorská citace #96
6.6.2007 17:07 - Argonantus
Tohle si ještě vytáhnu kvůli těm lukům.
Autorská citace #97
2.7.2009 23:27 - DenGrasse
Zrovna teď mi říkal kamarád, který studoval cosi v anglii, že jsou nějaký nový prameny k bitvě u kresčaku a že je v nich ta role luků dosti přehodnocena, totiž směrem k horšímu. Podle té verze angličtí lučištníci spíš pře francouzi uprchli než že by je nějak zásadně poškodili a hlavní práci udělali opěšalí angličtí rytíři a i tak to nebyla žádná selanka, protože francouzi útočili snad celkem 13x. tvrdí se rovněž, že české vojsko se, už poté co padl jan lucemburský, prosekalo přes kopec a zpátky a bitvu nezvrátilo ve prospěch francie jen díky tomu, že druhé křídlo uvázlo a nepodpořilo je.

jinak jen dvě poznámky k těm římanům... nemyslímm, že by římané luky neznali a nepoužívali. v bitvě u collinské brány nařídil sulla postřílet vzdávající se samnity z luků a v bojích mezi pompejem a caesarem v hispánii vypálili pompejovci proti nějaké caesarově tvrzi přes 400 000 střel... není sice popsáno z čeho, ale představa, že je vrhaj z balist mi přijde nereálná.

a válka s parthy? ano, určitě parthové římany překvapili,ale crassovo tažení nerozhodly luky, ale velitelé. crassus bohužel nebyl příliš dobrý vojevůdce a nedal na rady svých legátů, zejména cassia. kdyby postupoval klasicky, tj. s flotilou a nikoli přes poušť a nenechal se hloupě zavraždit při jednání, mohlo celé tažení dopadnout jinak. ostatně caesar plánoval že to dotáhne a nepochybuju že by to zvládl, konečně cassius sám s všelijak stlučenými dvěma legiemi vykopal parthy z římské sýrie, ačkoli měli dost značnou převahu a to prakticky těsně po crassově katastrofě u karrh. ty luky byly prostě jenom jednou ze složek boje, ale ne rozhodující.
Autorská citace #98
5.8.2009 15:05 - Argonantus
Ač to souvisí s Čechy dost volně, trochu mne mate, že

Píše:
hlavní práci udělali opěšalí angličtí rytíři a i tak to nebyla žádná selanka, protože francouzi útočili snad celkem 13x.


Není mi jasné, co tihle "footknights" zmohli proti jízdě, a jak přesně to fungovalo.

Píše:
české vojsko se, už poté co padl jan lucemburský, prosekalo přes kopec a zpátky a bitvu nezvrátilo ve prospěch francie jen díky tomu, že druhé křídlo uvázlo a nepodpořilo je.


hezky to zní - ale kolik těch Čechů vlastně bylo? Mně to nevycházelo na moc lidí...

Píše:
nemyslímm, že by římané luky neznali a nepoužívali.


To si asi nemyslí nikdo. Luk je pravěký nápad.
Autorská citace #99
5.8.2009 15:18 - Rytíř
Zajímavé, to o Kresčaku. Bližší info odkud to má by nebylo? :)
Jinak to asi víc sedí do debaty k článku Mýtus dlouhého luku - že by jeho autor měl ještě větší pravdu, než sme si mysleli? :)

Někde sem postoval ten přepis bitvy podle našeho autora, zkusim to najít.. opěšalý angl. rytíři jsou prostě klasiak rytíři,. kterým Edward, co velel Anglánům, zavelel před bitvou sesednout a chránit lukostřelce na tom kopci před těmi, co projedou deštěm šípů. A zmohli toho víc, než jen lehce obrněnej a vyzbrojenej lukostřelec.
5.8.2009 17:22 - Chrochta
to Rytíř: Bylo. Kresčaku věnovaly sešitek Ospreyové (a vyšel i v češtině!), je mu věnováno místo v Bojových technikách středověku a zcela jistě i v té tetralogii o věku rytířů (nevím, jak se jmenuje).

ad Římané: Existují dvě strategie použití pěchoty: 1) agresivní útok ve falanze; 2) masivní použití střelných zbraní. Výcvik se liší natolik, že prý až do 19. století byli pěšáci cvičeni jen v jedné technice (Kutuzov ?: "Kulka je hloupá, ale bodák, to je chlapík!"). Na Blízkém východě používali národy lučištníky, v Evropě agresivní útok. kromě toho, římském oštěpy se daly docela dobře házet, a legionáři v tom byli tvrdě cvičení.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078999996185303 secREMOTE_IP: 3.145.131.28