Kultura

ShadoWWW
13.12.2022 15:16
One D&D (5.5E) (před vydáním)
Jak už všichni víme, chystá se nová edice D&D.

Zdroj, kde se dají stáhnout testovací PDFka.
2.2.2023 19:33 - LokiB
Myslis, ze je dnes osobni hrani oblibenejsi nez CRPG? O kolik řádů?
2.2.2023 20:28 - LokiB
Mimochodem, ShadoWWWe, dnes se staly sachy nejstahovanejsi aplikaci. Hraji se dnes vice offline nebo online? Kdo vi.
2.2.2023 22:11 - ShadoWWW
LokiB píše:
Myslis, ze je dnes osobni hrani oblibenejsi nez CRPG? O kolik řádů?

Než VTT určitě. Podle mě trendem posledních let je "offline hygiena". Jak čím dál víc trávíme (jako společnost) pracovně i nepracovně čas na PC, tak čím dál víc lidé touží na chvíli od elektronického světa vypnout. Proto se zas hodně rozmáhá cyklistika, turistika, klasické šachy, rubikova kostka a stolní RPGčka. Nevýhodou CRPG je, že soutěží s ostatní počítačovou zábavou, které je hafec (i ty počítačové šachy).

Výhodou stolních RPGček je podle mě to, že soutěží s offline, ne online zábavou, protože když chce být člověk offline, tak si nechce pustit CRPG, ale přemýšlí, jestli půjde na pinec, s kámoši na pivo nebo s kámoši na RPGčko. Proto (teda mimo jiné) mají stolní hry a stolní RPGčka v posledních letech strmý trend vzhůru, MMORPG trend dolů. S VTT jdeš do segment "soutěžit s CRPG a ostatní počítačovou zábavou", ne do segmentu "soutěžit s ostatní offline zábavou".

Oblíbenost počítačových šachů může dost dobře souviset s tím, že se je lidi chcou naučit hrát (ne každý má přístup do šachového kroužku), aby pak mohli machrovat před kámoši offline. Já se taky učil na Chessmastrovi, ale pak šel hrát radši proti kamarádovi. Podobně je to s rubikovkami. V osmdesátých letech boom v prodejnosti, ale pak ji každý doma zahodil, protože ji neuměl složit. Dnes se naučíš skládat kostku přes youtube za pár hodin a máš tam i skládání pro pokročilé a experty, kde se v pohodě dostáváš k průměrnému času vyřešení kostky pod půl minuty. Díky tomu jsou rubikovky zas velké téma a hafo oblíbené.
2.2.2023 23:56 - LokiB
ShadoWWW píše:
tak čím dál víc lidé touží na chvíli od elektronického světa vypnout


Máš pro to nějaká čísla, která by to potvrzovala? Nebo je to "takový dojem"?

ShadoWWW píše:
Oblíbenost počítačových šachů může dost dobře souviset s tím, že se je lidi chcou naučit hrát (ne každý má přístup do šachového kroužku), aby pak mohli machrovat před kámoši offline.


Ne. Naprostá většina lidí, kteří hrají šachy online, hraje strašně mizerně a nezlepšuje se. hrají to jako relaxačku, stejně jako by hráli Candy Crush. Prostě je to způsob trávení času, není v tom nic sofistikovanějího ... To vyplývá třeba ze statistik serveru chess.com
Tito lidé, kteří hrají online, nemají potřebu chodit si zahrát s kamarády. A opravdu to neporovnávej s námi a naší generací ... dnešní deseti-patnácti-dvacetiletí žijí jinak (většinově, jistě ne všichni). A i pro ně bude AI GM RPG zas jen jiným Candy Crushem.
9.2.2023 21:21 - sirien
Když nevíte, kdy zavřít hubu, aneb rozhovor s Kyle Brinkem o OGL situaci. (To je ten týpek co je "executive producer" DnDčka a reálně nemá vliv na nic, takže ho Wizardi nechali podepsat pod všechny OGL related statementy protože ho šlo lacino scapegoatnout.)

Navzdory názvu videa tam samořejmě žádné "hard questions" nepadnou, natož aby na něj někdo s něčim zatlačil. Fakt, že se týpek od WotC rozhodně dát rozhovor kanálu co nemá ani 2k subs docela hodně napovídá, jak nezávislý ten kanál je a jak za tím rozhovorem rozhodně nebyly notičky toho na co a jak se ptát a naopak neptat. Frajer by řek "fuck it" a když už, tak by šel dát rozhovor DnD Shorts nebo Roll for Combat. Rozumnej člověk by samozřejmě zalez pod stůl a dva měsíce (do vyjití filmu) by držel hubu - a pak by dal rozhovory jedině k tomu filmu a novejm produktům a letošnímu OGL by se už nikdy nevracel. Well.

Anyway, celej rozhovor je (co sem proklikal, na kontinuálku sem neměl sílu) hromada naučenejch PR frází (a samozřejmě opakovačka různejch dřívějších lží).

Hned v úvodu si můžete užít libovou momentku, kdy na dotaz proč? zazní ospravedlnění "báli sme se využití OGL Facebookem kvůli jeho špatné historii zacházení se svou komunitou". Priceless. Podobné gold momenty i dál, pokud na to máte žaludek.


EDIT: moment kdy řekne že neví kdo psal a vydal první nikým nepodepsané vyjádření ("they won and so did we") je taky dobrá perla :D
9.2.2023 21:58 - strucky
sirien píše:
co nemá ani 2k subs docela hodně napovídá

Na mě to spíš působí jako velice průhledná a tryhard damage control od Wizardů, protože rozhovor naslibovali více kanálům (jakože najednou the community matters). Ale jako projíždět to nebudu, počkám si na zajímavější - myslím, že je přislíbenej rozhovor i u Teda na Nerd Immersion(?) a ještě minimálně jednoho někoho většího, jen si nemůžu vybavit koho. Ale jinak jo, takhle malej kanál... to smrdí. :-)
10.2.2023 08:43 - RoVan
Hele, to že Wizardi jako první exkluzivně něco poskytnou menším kanálům, kde si můžou diktovat podmínky, je pro ně úplně typické. Poměrně nedávno s MtG, kde kontroverzní produkt dali na na review nějakýmm menším kanálům, namísto velkých hráčů, od kterých šla (podle mě oprávněná kritika). Jeden z těch kanálů snad s ani neměl 10 videí a úplný přestřel byl, když dali produkt tvůrcům kteří se věnovali jiným TCG a o MtG neměli ani páru.
Slyšel jsem nějaký random sum up toho rozhovoru a asi si to poslechnu celé, protože z toho shrnutí to zní, že WoTC pořád nesvitlo, že by se měli soustředit víc na kvalitní produkt, než na virtue signalling.
EDIT: Well... nestojí to za to, je to hodina keců o tom jak Wizardi všechno myslí dobře a všichni jsou dobří lidé.
11.2.2023 16:49 - sirien
No, tak začíná mi připadat že ty dva z toho obskurdního kanálu nebyli s Kylem ani tak domluvený, jako spíš byli na podobnej level rozhovoru mimo svojí kompetenci (co ostatně čekat od En channelu co je menší než ten Gergonův)

Ginny D: Asking a D&D exec YOUR questions about the OGL

20m sestřih highlightů s typicky Ginny-like polite, ale vlastně dost ostrejma after-komentářema.

Kyle nechutně lže a stává se mi tím dost protivnej. Nicméně credit where credit is due - jeho lhaní má nejen konzistenci, ale přípravu a vývoj. Na kritické problémy má zjenvě předpřipravené fakt dobré a těžko rozporovatelné legends (např. úvodní perioda ticha zakecaná jako "série vršících se krátkodobých odkladů ve snaze naší odpověď neustále vybrušovat...") a u některých věcí se jeho story a interpretace zdá se živě vyvíjí podle reakcí na předchozí rozhovory (kolem desáté minuty si všimněte toho jak se vyjadřuje k úvodním událostem a dění, jak tvrdí že už tehdy jim bylo jasné že by jim nikdo nevěřil a tak věděli že by nestačilo vyjádření, ale je potřeba v1.2...)

Občas tam jsou trhliny, ty ale nejsou moc znatelné a těžko se do nich opířt (snaha neustále brousit odpověď není moc kompatibilní s tvrzením že vůbec neví kdo je zodpovědný za to první veřejné vyjádření, které po téhle periodě následovalo - ale to se ho (zatím) nikdo nezeptal...) Občas naopak některé zjevné trhliny zasádroval bullshitama natolik že i když vidíte tu díru, tak do ní nejde vrazit páčidlo (Ginny ho třeba vcelku odvážně přitlačila na zeď ohledně OGL 1.1 co nebyla draft... jen aby zjistila že jeho bullshit-talk v podstatě nejde probít jinak než otevřeně říct že očividně lže - a ani to mu nejde dokázat bez přímé konfrontace některého studia kterému to bylo poslané, čehož se asi spíš nedočkáme, takže to sama pak označila za "dead end" a slepý "diskusní vlákno" - well played Kyle, well played)

Obecně mi to přijde jako velmi systematická snaha sérií rozhovorů a Goebbelsovskou propagaidistickou logikou opakovaných lží v kombinaci se stárnutím samotných událostí efektivně ret-conovat vnímání toho, co se před měsícem vůbec stalo.


Btw. fun momentka je kdy zalže že Wizardi nejsou proti VTT a že chtějí konkurovat ne zákazem konkurence, ale vlastní kvalitou. Well - nice, ale s tím historicky mají hodně mizerný record (...což bude zjevné hned co dopíšu ten článek o historii OGL). A BTW. Ginny se tomu v after-komentáři dobře vysměje.


Obecně musim říct, že u mě Ginny timhle rozhovorem dost stoupla - zaprvé to zpracování je fakt dobrý, zadruhý sem upřímně nečekal, že zvládne bejt tak tvrdá a místy až "dismissive". Ty roztomilé hnědé očíčka pod těma barevnejma řasama dělaj tu ostrou ironii poněkud nečekanou a dávaj jí zajímavej kontrast.


OUTSIDE OF BULLSHIT SPACE:

- SRD pro 3.5e (a 3e ???) se možná plánuje vydat pod CC. Bude potřeba ho nejdřív pročistit o věci kryté Product Identity (protože nikdo nechce opakovat ten 5e fuck-up se Sthradem, Beholderem a Baldur's gate, zjevně :D MFGs já jim to tak škodolibě přeju, to je taková krásná sůl v ráně za tenhle shitstorm...)

- potvrzení že se plánují mikrotransakce pro DnD ve VTT v rámci Beyond ("nabarvení svojí figurky za nikl" atp.) Snaží se to prodat jakože pozitivní věc... a narovinu já vim že kdekdo mikrotransakce nemá rád, ale jako nepřijde mi to jako evil.

- budoucí podpora homebrew a home-artů může spočívat např. v prodeji 3d modelů a vzorů a polotovarů, protože "2D zvládne kreslit postavu každej, ale 3D pokud nejste 3D artist ne".
11.2.2023 17:43 - LokiB
Přijde mi, že mají dost velký problém v tom, že už jim nikdo věřit nechce. Ta historka s tím, že "chtěli mít co nejlepší odpověď, tak to pořád odkládali a nereagovali", je klidně možná, zažil jsem to v různých situacích v různých firmách, kdy šéd říkal "proč bych reagoval omluvou teď, když můžu do zítra udělat ten dokument a poslat jim ho" ... a trvalo to třeba měsíc :(

Nevím, jestli ta historka je pravdivá, nemám jak to rozsoudit, ze zkušenosti vím, že může být ... ale je to jedno, protože jejich důvěryhodnost je teď velmi nízká.

Jen bych tě hnidopišsky opravil co se Ginny týče - řasy nemá barevný, ale celou dobu černý :) (Barevný má obočí a vlasy). Soráč ;)
11.2.2023 17:51 - sirien
Jsem usvědčen z faktu, že nestuduju Ginnyin vzhled v detailním zoomu, nemám co dodat :D

jj, však píšu, že ty bs-cover legends nejsou jen cucprst ale sou rozmyšlený dobře a že to nejde snadno dismissnout, natož podloženě*. Nicméně - v situaci kdy to je shit co rezonuje celou firmou a kdy se většinu toho času nadávalo na mlčení Wizardů tomu prostě nevěřim. Nejde o to jestli chci nebo nechci, ale prostě o to, že mi lhaní přijde mnohem pravděpodobnější vysvětlení.


* stranou faktu že kdyby to byla pravda, tak by bylo naprosto nemožný aby Kyle nevěděl, kdo napsal to první infamous vyjádření. Což je IMO teda taky lež, protože nevěřim tomu že za dané situace může něco podobnýho projít bez pozornosti půlky firmy, natož lidí co "intenzivně pracují na (vlatsní) odpovědi".
11.2.2023 18:00 - LokiB
Jj, já se ho nezastávám, fakt to není můj kůň :) Jen hodnotím tu atmosféru, do které se svou debilitou WotC sami dostali. Tvůj příspěvek byl zcela korektní, to jsem zapomněl pochválit :)
11.2.2023 23:22 - sirien
teď mi btw. došla ještě jedna věc. V rámci série rozhovorů je velmi pravděpodobné, že každý další zpovídající se bude Kylea chtít na tu OGL ptát míň a míň - zaprvé uplyne o to víc času, zadruhé a hlavně to bude víc a víc pokryté všemi těmi před ním. Nejspíš i proto začali u dvou totálních mamlasů co byli paf že se s nima někdo vůbec baví - a pokračovali vyhlášeně pozitivní Ginny (tam se IMO sekli a kdyby věděli jak ostře to pojme, tak jí zařaděj na pozdějc).

Mnou domnělá taktika je nechat ty nejtvrdší věci vystřílet newby a/nebo nekonfrontační youtubery, aby a) se vypilovaly odpovědi podle otázek ale i podle reakcí na odpovědi a b) aby každý další tazatel měl menší a menší chuť pokládat tu samou otázku znovu a znovu.

Pozdější - a teoreticky nejtvrdší - YTeři tak můžou mít tendenci věnovat menší část věnovaného času s Kylem OGLku a větší část jiným tématům - od samotného DnDčka přes jeho další produkty až po stále se víc a víc blížící (nebo tou dobou už běžící) film.

Jakože jestli to tak je, tak to je sneaky a tricky, ale taky well played.


Celej tej retcon pokus začíná vypadat i profesionálně chytře, možná dlouhodobě i líp než jen držet hubu. (Ono to pak vytvoří i narativ pro kohokoliv kdo bude hledat v budoucnu nazpátek cože za shitstorm se to v 2023 vlastně dělo).
12.2.2023 04:13 - sirien
Hasbro Slapped By Bank Of America For ‘Destroying Customer Goodwill’

...jakože teď znovu, za OGL a za snahu o "over-monetisation WotC značek".

At mi někdo tvrdí že v Bank of America není ve vedení nějaká parta bejvalejch devadesátkovejch nerdskejch gamer geeků. Skoro bych se vsadil že Magic i DnD hrajou dodneška.
12.2.2023 08:04 - Jerson
Jako že by napřed snížili Hasbru rating natolik, že by se chtěl zbavit Wizardů, aby je mohl koupit někdo rozumný?
Nebo jim prostě jen dávají najevo na jejich vlastním finančním písečku, že se chovají jako kreténi? :-)
12.2.2023 19:53 - sirien
jakože si Hasbro myslelo že je v klidu protože žádnej seriózní bankéř se přece nevyzná v infantilních hrách pro děcka - ale zapomněli, že čas plyne a nějaký ty devadesátkový nerd děcka sou dneska big bossové. A nejspíš s vlastní sbírkou velmi drahejch investičních kartiček (který sice nehodlaj nikdy prodat, ale o to to je vlastně horší). A ty jim teď dávaj to prasení vyžrat zpátky - jak v Magic, tak zjevně i v DnD.
12.2.2023 20:38 - LokiB
No jo, ale proč by 90tkový nerdi měli být zrovna ve vedení banky a ne ve vedení Hasbro? :D
12.2.2023 21:11 - ShadoWWW
Všichni se smáli, až se za břicho popadali... ale šéf Bank of America se nesmál. Byl to zarputilý fanoušek Garyho Gygaxe a Larryho Elmora a hodlal uštědřit Hasbru lekci. Žádný novodobý Yes, but, ale pěkně boomerský, oldschoolový No, hell no!
12.2.2023 23:07 - Jerson
LokiB píše:
No jo, ale proč by 90tkový nerdi měli být zrovna ve vedení banky a ne ve vedení Hasbro? :D

To je prostě náhoda, že se to stane. Kdyby byli Nerdi w vedení Hasbra, asi by k téhle situaci nedošlo a my bychom se o tom nebavili.

Druhá věc je, že ve vedení banky možná není hraní her na škodu, zatímco u Hasbra to vypadá, že do vedení záměrně nabírá lidi, kteří mají od cílové skupiny odstup. A nikdo z jejich interních nerdů se nemůže postupným povyšováním dostat přes určitou pozici.
12.2.2023 23:33 - LokiB
Tak jako legračních možností je možné vymyslet spoustu ... možná v bance žádní nerdi nejsou, jen chladně kalkulující chlápci, kteří poznají špatný byznys :)
13.2.2023 00:37 - sirien
Loki: protože se to tak zjevně sešlo :) Jinak ono gamerů neni málo a nerdů na analytickejch pozicích taky ne. Já si z toho dělám srandu, ale to že tam ta analýza spadla na někoho kdo ten gaming insight už měl je i vcelku nemálo pravděpodobný.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093541145324707 secREMOTE_IP: 3.144.251.72