Produkty

17.5.2022 11:08 - Šaman
Před měsícem jsem prodával svůj předprodejní výtisk a koukal jsem, že cena na Imagu byla 750. Takže těch 1200 je nejspíš "cena před slevou". Ale sleva je pokaždé.
17.5.2022 12:03 - sirien
cyrasil: s tou cenou to je složité a dost hloupé :( JaD jsou pro nás hra, ale pro svět (tiskárny, distributory, prodejce...) to je knížka a podléhá zákonitostem knižního trhu. Který je krutě zkřivený (do loňska jsem netušil jak moc).

Vydavatel dává na knížku doporučenou maloobchodní cenu. V případě JaD teď těch 1200. Velká knihkupectví s dominantní tržní silou novou knížku okamžitě a dlouhodobě podstřelí o 25% (nízká marže, velký obrat). Ostatním prodejcům nezbývá, než následovat. Jaký to má dopad na malá knihkupectví si můžeš domyslet. Domácí prodejna (u JaD imago) aby si zachovala svůj edge musí tuhle standardní slevu dál podstřelit... Vydavatelé tohle vědí a doporučené maloobchodní ceny tomu uzpůsobují. (To je dál problém, protože z těchto cen se pak ale počítají různá procenta pro další zúčastněné strany a celé domino pokračuje.)

Můžeš si všimnout že reálná cena JaD napříč prodejci osciluje někde mezi 850 (-30%) a 950 (-20%) korunami - dokonce jsem nikde neviděl ani žádnou baťovskou cenu typu 980 nebo snad 999, natož aby někdo šel nad 1000. Tzn SLEVA! je na aktuálním trhu pro cenotvorbu důležitější, než samotná cenovka nebo ocenění nějaké spotřebitelské hodnoty (ať už jakékoliv - vizuální, objemové, recenzní...), což je IMO dost creepy.

Tzn ta doporučená maloobchodní cena 1200 je skutečně virtuální a je to spíš interní business hodnota než cena pro zákazníka, nicméně Mytago/imago jsou v tomhle nevinně.


Loki: i jen pohledem na počet prodaných kusů uvidíš, že JaD se daří dobře :)
17.5.2022 12:05 - Gergon
Díky za vysvětlení, také jsem přemýšlel proč to tak s těma cenama lítá.
i když se přiznám že nechápu proč to tak je, protože většina knih jiných co kupuju běžně v knihkupectví, tak má prostě přímo na knize uvedenou doporučenou cenu od vydavatele a za tu se taky prodává. Je pravda že vydavatel u sebe ji má většinou s nějakou slevou, ale když k tomu připočítám poštovné, tak se mi vyplatí si to prostě koupit v knihkupectví. Chápu že mezi knihou za 500,- a za 1200,- je ten poměr větší a procentová sleva překoná cenu poštovného, ale že by to až takhle mávalo s trhem a maloobchodem, to mi prostě přijde zvláštní a nepochopitelné. - tím neříkám že nemáš pravdu, jen že já tomu nerozumím =)
17.5.2022 12:11 - cyrasil
Sirien: diky za "interni" info!
17.5.2022 12:17 - LokiB
sirien: vůbec nešlo o to, jak se JaD daří, šlo o komentář k cenové politice a k zamyšlení, jak k ní přistupuje vydavatel/prodejci
17.5.2022 12:19 - sirien
Gergon: tak logicky nedáváš slevy na všechno, ale na novinky nebo marketingově cool věci které přitáhnou zákazníka do obchodu (a o které se propagačně taháš s konkurencí). Když hype odezní, slevu přesuneš na novou trendy věc a zbytek skladu dorozprodáš už za běžnou cenu, protože kdo to chce pozdějc ví pro co jde a zaplatí i víc (nebo naopak rozstřelíš zbytek skladu ve výprodeji nebo prodáš na kila do Levných knih). Tzn starší věci popř možná i věci co nejsou tak křiklavé (nebo výjimečné věci kde má vydavatel tržní páku poptávky a může si diktovat podmínky, např zákaz slev - což se bude týkat max super hype věcí jako Harry Potter...) koupíš za ten standard. Jenže to jsou většinou (až na ty výjimečný hype věci) položky ze kterých to knihkupectví úplně nežije.

Ale jako do detailů tohodle procesu už moc nevidím, to by ses musel zeptat nějakého knihkupce (popř. přímo Skavena, ale asi mu tím trochu zkazíš náladu, když mi to vysvětloval tak z toho nezněl ani trochu happy).
17.5.2022 12:20 - ShadoWWW
sirien píše:
natož aby někdo šel nad 1000

Knihy Dobrovský je velká síť prodojen (mají dokonce největší knihkupectví v Brně) a prodávají JaD za 1073 Kč.
17.5.2022 12:23 - sirien
Loki: dobře no, to nebudu opisně naznačovat :) imago čistí sklad před příchodem 2. vydání (/dotisku), takže ano, vydavatel tomu věří :)
17.5.2022 12:23 - Gergon
sirien píše:
z toho nezněl ani trochu happy

To plně chápu. Víc detailů asi nepotřebuju - lepší některé věci nevědět.
17.5.2022 12:26 - ShadoWWW
Mě by zajímalo, co bude se starými příručkami v obchodech, když vyjde 2. vydání. To budou prodávat vedle sebe, skartují to na vlastní náklady nebo se to posílá zpět vydavateli?

A co "Certifikát vlastnictví" starší verze jako ve starým Dračáku. Bude? :-)
17.5.2022 12:33 - cyrasil
A co "Certifikát vlastnictví" starší verze jako ve starým Dračáku. Bude? :-)

pff, ted jedine nft:-D
17.5.2022 12:34 - Aegnor
Já nevím, já beru jako certifikát tu první stránku, kde je podepsáno asi 12 autorů :D
17.5.2022 12:38 - sirien
ShadoWWW: Interesting, to je nejvyšší cena co jsem doteď viděl. Ale zrovna Dobrovský vím že tam těch 25% měli předtím taky - asi už pro ně JaD po půl roce nejsou tak promo trendy (taky mají skladem už jen 3 ks, původně jich měli určitě víc - někdy v lednu sem jen v jedné prodejně Luxoru potkal 12 výtisků na jedné hromadě). Ale všimni si, zase to je cena co je sama o sobě divná a zjevně je vyrobená jako -10%.

A všimni si, že ta sleva 10% odpovídá slevě kterou Dobrovský dává na VŠECHNY DrDII příručky, i po už nevím kolika letech od vydání.

Co se děje s 1. vydáním... Se asi ptej Skavena, já nevím. Předpokládám že se to paralelně dorozprodá, možná opět s nějakou další slevou atp? Ale do věcí jako paralelní prodeje stejné edice nebo vracení knih vydavateli fakt nevidím vůbec.

Certifikát vlastnictví nebude, můžeš si vytrhnout tiráž jestli chceš ;)


EDIT: hm, Aegnor má podepsáno 12 autorů z 11... sounds legit :D
17.5.2022 12:42 - Naoki
Aegnor píše:

Já nevím, já beru jako certifikát tu první stránku, kde je podepsáno asi 12 autorů :D

Třeba se najde nějaký nadšenec který zkusí získat podpisy i na to druhé vydání :D
17.5.2022 12:45 - Aegnor
sirien: to jako naznačuješ že lžu? :D

Naoki: Hmm ... to zní jako dobrej plán. Vždycky jsem chtěl strávit dovolenou v Asii. :D
17.5.2022 12:45 - sirien
Se nemůžeš dočkat až Tě bude nahánět někde v Tokiu, co?
17.5.2022 12:57 - Corny
JAKO... já mám kamaráda, co žije v Tokyu a docela pravidelně domů posílá nějaké balíky věcí, co si od něj kupujeme, jídlo a tak, tak možná by to nějak zařídit šlo :D Nebo můžu říct učiteli japonštiny, jestli by to tam nevzal, až jednou pojede na dovolenou do rodné vlasti :D
17.5.2022 13:11 - LokiB
Aegnor píše:
Já nevím, já beru jako certifikát tu první stránku, kde je podepsáno asi 12 autorů


No, tenhle mi bohužel chybí, protože jsem neměl svůj výtisk na tom srazu v Brně :(
17.5.2022 13:12 - Tarfill
sirien píše:
imago čistí sklad před příchodem 2. vydání (/dotisku)

což znamená, že druhé vydání bude zároveň revidované / opravené?
17.5.2022 13:18 - sirien
Tarfill: print export je identický s PDF 1.4.4


Loki: se stav aspoň v pátek večer na GameConu, s trochou štěstí se tam sejdeme ve většině složení (plus pár lidí co posledně nebyli).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078535795211792 secREMOTE_IP: 35.153.170.189