Kultura

sirien
23.12.2020 23:38
Akademie vypravěčů
7.5.2021 15:12 - Jerson
LokiB píše:
Plné? Ale no tak ... je to tam na pár místech, a to ještě spíše v mírnější podobě, než se tu traduje, rozhodně toho není DrD "plné". Nebo máš o dost jiný význam slova "plné" :)

Možná Jezus myslí, že toho byly plné Dračáky ve smyslu řada herních skupin a herních sezení. Což bych podepsal (ale to už o mě každý ví).
7.5.2021 15:14 - LokiB
Co to povídám, "utancovat k smrti", to se pochopitelně omlouvám, ujelo mi to :( ... mělo být "utancovat, až se s vámi budou chtít kamarádit a rozdělí se s vámi o svůj poklad z čiré radosti!"
7.5.2021 15:15 - Jerson
Šaman píše:
Ale o tom "dračák" od začátku je. Teda, kromě meče si můžeš vzít ještě magickou hůl, luk, nebo dýku a šperháky.

Však jo. Já neříkám že ne. Nechávám syna vybrat si, co by chtěl hrát. Když si vezme rytíře, tak očekávám, že bude sekat. A když by se rozhodl rozsekat hosty v lokále jen tak, a mně se to nelíbilo, tak po prvním seku by se ukázalo, že to jsou nějací démoni, nebo převlečení zabijáci.

To až když by se začal vztekat, že chtěl, aby to byli obyčejní lidé a on je mohl rozsekat, tak bych zastavil hru a zeptal se ho, proč to chce hrát, a že já takové věci hrát nechci.
7.5.2021 15:17 - Jerson
LokiB píše:
"Děti, jdeme hrát Jeskyně a Draky. Ale meče nejsou k dispozici, můžete jiné bytosti přelstít s pomocí listu papíru, motouzu, hodinek a kousku flanelové látky, nebo utancovat k smrti, zejména pak draky, jako jste viděly v tom filmu, co se vám tak líbil." :D
Co to povídám, "utancovat k smrti", to se pochopitelně omlouvám, ujelo mi to :( ... mělo být "utancovat, až se s vámi budou chtít kamarádit a rozdělí se s vámi o svůj poklad z čiré radosti!"

Jak vycvičit draka - vítěz o nejoblíbenější setting, který by začínající hráči chtěli mít nějak zpracovaný, aby v něm mohli hrát.

Co tam máš dál? :-)
7.5.2021 15:21 - Jezus
LokiB: Dobrá, možná opravdu ne "plné." Ale bylo tam toho víc, než je zdrávo, což bylo vidět na tehdejším stylu hraní i faktu, že zjevně přetrvává dodnes jako následovník Dračího doupěte.
7.5.2021 15:26 - LokiB
Jerson: Dál? No že máš své požadavky, na které máš právo :) ale že se nepotkávají s realitou, kterou mám kolem sebe já u dětí mezi 9 a 18 lety. Ale ta moje realita zahrnuje jen asi 20 dětí, takže není nějak široce reprezentativní.

Jen si vzpomínám, že když mi bylo asi 10, tak jsem si o moc raději hrál na Prince Bajaju a toho bohatýra, co zničil Kostěje Nesmrtelného, než na Taneček přes dvě pekla :)
7.5.2021 15:29 - Jezus
Kluci, ale vy si nerozumíte :-)

Jerson přece neříká, že je špatné, aby dítě mlátilo mečem. On jen říká, že na to máš být nachystaný a pracovat s tím (podle něj) jinak, než že mu řekneš: "Hele, ale támhle na kopci se udělala duha, nepůjdeš to raději zkontrolovat?"

EDIT: A pokud chce náhodou utancovat draka ke kamarádství, že je to v pohodě setting, protože v Hobitovi se draci střílí (ale taky si s nima povídáš a hraješ na schovávanou) a v Jak vycvičit draka se ochočují, protože to přece s divokými zvířátky děláme.
7.5.2021 16:55 - Gergon
LokiB píše:
zmíněné není žádný důkaz ničeho

Já jsem to ani nikdy netvrdil - Vždy jsem říkal že to je chyba pouze z mého úhlu pohledu, ale jiným to může vyhovovat a že mnou navrhované řešení není jediné správné, ale jedna z mnoha možností jak to řešit.
7.5.2021 17:45 - Jerson
Loki, tím jsem chtěl jen ukázat, že můžeš mit ve hře draky i jeskyně, ale nemusíš tam nezbytně rvát meče. Nicméně pokud si hráči vezmou meče, a ty bys nechtěl, aby bojovali zrovna draky, tak jim tam dej něco jiného k rozsekání. A když už chtějí bojovat s drakem, protože podle nich je drak zlý, tak je nech, a prostě tohoto draka udělej zlého.

Tedy mluvím o hry s dětmi tak do deseti let.
7.5.2021 17:48 - LokiB
Jerson: proc?
7.5.2021 18:10 - Necromancer
Jerson píše:
A když už chtějí bojovat s drakem, protože podle nich je drak zlý

Víš jak je tohleto nefér? Představ si, že by někdo přišel jen tak bez pozvání k tobě domů a chtěl tě mermomocí zabít. Šířil o tobě zlé zvěsti, chystatlti léčky a neustále tě otravoval...



A to jenom proto, že jsi drak!
7.5.2021 18:18 - Jezus
Jo, jasně. Ale to jsou věci, se kterými se právě pracuje až u starších dětí, a.k.a. nás :-)

Jedna z point té přednášky byla, že nemůžeš tak úplně chtít, aby tohle děti chápaly, natož je to bavilo. Tu mentální kapacitu na to mají kolem těch deseti let, ale určitě ne v šesti nebo sedmi.

A rozhodně nechtějí, aby jejich hra byla o tom, že jim pořád vysvětluješ, že napadnout draka (draka!) je morálně nejednoznačné ;-) Tedy pokud se tak nerozhodnou samy.
7.5.2021 18:25 - Šaman
Pokud chceš přesvědčit děti, že drak unášející ovce je dobrý, tak jim pusť tenhle "dokument": Dračí svět
7.5.2021 21:01 - Xeth
Jerson píše:
Nevím, zda ji minul tu důležitou část - moje názory a můj přístup kritizoval Tirus. Je celkem jedno, jaká část lidí okolo DH má na mě jaký názor, když vedoucí jejich komunity mi dal jasně najevo, že o mé - potažmo "naše" - názory nestojí.

Jde o to, co je tvým cílem. Pokud chceš oslovovat Tiruse, pak ano, je to asi zbytečné se tam vyjadřovat. Jestliže chceš ale radit lidem, kteří něvědí jak věci dělat, a dávat alternativní pohled na to, jak své RPG problémy řešit, tak to podle mne smysl má.
Ale chápu, že se ti do toho nechce, protože je daná akademie spojená s DH. Nicméně i přesto, že je s DH spojená, nejedno téma je tam probíráno v obecném duchu, ne cílené přímo na tento systém. Za mne je to určitě místo, kde oslovit hráče i jiných systému, kteří to sledují (a že tam takoví jsou - zaznamenal jsem tam lidi DnD, Fate, FL, GURPS pozadími).
Řekl bych, že pokud jde o nějaké osobní osočování tak si ty dva tábory nemají moc co vyčítat (v případě "místní" dvojice, kterou zmiňuješ spíš sirien, než Gergon, který víceméně jen udělal své z velké části dojmové video, kde se navíc v mnoha mýlil, byť vypíchl několik věcí, které se před tím nebo po tom opravovaly - nechci to nějak rozebírat, Gergonovi jsem to již rozebral v SZ). Tirus to z místní strany taky dost neoprávněně schytával a byl nejen zde osočován z toho, že provádí nějaké podvodné praktiky. Nelíbí se mi to ani z jedné strany, ale nebudu to hlouběji hodnotit. Pokud někdo nechce přispět k osvětě fanoušků RPG na nějakém kanále, je to jeho věc. Prostě ta možnost tu je a využít jí je možné. To je celé.

Gergon píše:
...

Není pravda, že o vaše rady nikdo nestojí. Vždy se najde někdo, komu mohou pomoci a je poměrně dost lidí, kteří takové rady hledají. To je jeden z důvodů, proč konec konců vznikla DH akademie. Stále přibývají noví hráči, kteří si rádi nechají poradit.
V akademii jsou rady různé. Jsou to rady lidí, kteří mají zkušenosti s hraním RPG a chtějí se o ně podělit. Ty nechceš, je to tvoje věc.
A jak jsem již několikrát psal, nejde jen o DH, ale často o hru obecně. Tvé DH video podle mne k radám jak hrát RPG nevhodné. Ne kvůli jeho kvalitě, ale kvůli jeho zaměření. V tomto směru jsou lepší některá tvá historická videa, ze začátku PJ Craftu, které ale teď už spíš netočíš. Nyní jsi spíš recenzent DnD produktů a občas něčeho okolo (plus minicraft a pár tipů na udělátka online hru). Což má podle mne ostatně i vliv na vůli lidí přispívat ti na Dračák 4, který prezentuješ jako odehrávání dobrodružství. Tj. na něco, co u tebe dnes není vidět. To jen na okraj.
A i když mám k tvé tvorbě co do RPG rad spoustu výhrad, stále si myslím, že je dobré je prezentovat lidem, které nějaké hledají. Je lepší jim dát možnosti, z kterých si mohou vybrat to, co bude fungovat jim, než jim nedat nic.

Necromancer píše:
...

Vzpomínám si na odstavec v stařičké příručce k Mystaře:


:D
7.5.2021 21:34 - Jerson
Xeth píše:
V akademii jsou rady různé.

Pokud myslíš "na různá témata", tak ano. Pokud myslíš, že na jednu věc dostaneš různé pohledy a možnosti, jak je řešit, tak vůbec ne. Zejména vedení hry je tam prezentováno z jediného pohledu, a i když Tirus říká, že by chce prezentovat různé názory a přístupy, tak to tam zatím nevypadá. Tedy ne že by to byla jeho výsada, i v jiných pořadech je obvykle prezentován jen jeden názor, který jeho autor zástává.
7.5.2021 21:43 - Jezus
Tak možná že "chtějí", ale jaksi nemají nikoho, kdo by to udělal :-)
7.5.2021 21:47 - sirien
Xeth píše:
Tirus to z místní strany taky dost neoprávněně schytával

Už se Tirus omluvil za používání prokázaně podvodných účtů ke své komerční propagaci a postaral se o odstranění "Karolíniných" fake hodnocení na databázi?

Protože jestli ne, tak si to "neoprávněně" a "nemaj si co vyčítat" můžeš sežrat.


Jinak nechuť objevit se v Akademii jejíž úroveň se určitě nijak moc nezlepší může souviset taky s nechutí dodávat jí kredit nebo riskovat smíchání vlastních rad s ostatními radami Akademie. A popravdě Tvoje vlastní vystupování tady s meziřádkovejma osočeníma na adresu všech kritiků okolo chuti nejspíš taky nepřidává.
7.5.2021 21:49 - Xeth
Jerson píše:
Pokud nxskzsy že na jednu věc dostaneš různé pohledy a možnosti, jak je řešit, tak vůbec ne.

K tomu právě slouží různé připomínky, které mohou posluchači mít a jimi vstoupit do té přednášky pak pochopitelně v diskuzi po přednášce. Přednášenící očekávatelně dá rady, které jsou podle něj nejlepší, pokud ho napadnou i varianty, tak je přidá.
Tirus dává v akademii méžnost všem lidem, kteří chtějí nějakou takovou přednášku provést, aby to udělali. To mi přijde jako názorově/přístupově docela otevřené.
Prosím nezaměňuj to s tvorbou pravidel, kdy má on poslední slovo v tom, jak co bude. Tomu vždy předchází spousta konzultací a dohadování, ale konečné slovo má pochopitelně on, protože to je jeho projekt a on ho celý platí.
7.5.2021 22:05 - Xeth
sirien píše:
Už se Tirus omluvil za používání prokázaně podvodných účtů ke své komerční propagaci a postaral se o odstranění "Karolíniných" fake hodnocení na databázi?

Protože jestli ne, tak si to "neoprávněně" a "nemaj si co vyčítat" můžeš sežrat.

Neomluvil, protože nemá za co. On si žádné takové účty podle svých slov nezřizoval. Podle mých zkušeností s ním nemám důvod mu nevěřit, nemluvě o jeho vytížení s přípravou pravidel DH a všeho kolem ní. Včetně propagace tam, kde to podle něj má smysl. Což d20 a RPGF nejsou. Že tam nějaké fake účty věřím zase vám (sám se v tom nevyznám, takže to nemohu objektivně posoudit), ale spojovat je s ním je nesmysl. Nicméně to se zase vracíme tam, kde už jsme byli.

sirien píše:
Jinak nechuť objevit se v Akademii jejíž úroveň se určitě nijak moc nezlepší může souviset taky s nechutí dodávat jí kredit nebo rizkovat smíchání vlastních rad s ostatními radami Akademie. A popravdě Tvoje vlastní vystupování tady s meziřádkovejma osočeníma na adresu všech kritiků okolo chuti nejspíš taky nepřidává.

Jistě, chápu že taková nevole může existovat. Konec konců jsme všichni jen lidé a máme emoce, které nám více či méně ovlivňují naše rozhodování. Viz tebou zmiňovaná nechuť. Těch důvodů k neochotě může být samozřejmě daleko víc jako je třeba nedostatek času nebo nedostatek odvahy se prezentovat. Spousta lidí, kteří mají co říct tak nic neřeknou. A to je podle mne škoda.

Nevím o jakých meziřádkových osočeních mluvíš. Pokud chci někoho z něčeho obvinit dělám to přímo. Pokud něco z toho co píši jen "meziřádkově" vyznívá jako osočení, tak to tak není zamýšleno.
7.5.2021 22:48 - sirien
Xeth píše:
Včetně propagace tam, kde to podle něj má smysl. Což d20 a RPGF nejsou.

Ty účty primárně působí na Facebooku, kde je DH naopak aktivní velmi.

Výmluvy o tom jak "by na to určitě neměl čas" jsou směšný - zvlášť s tím kolik energie do propagace pálí obecně a jak jednoúčelové a přitom odfláklé ty profily byly; těch 10 minut by na to určitě měl. (Teď sem si zrovna jeden další fake tvořil a je to práce doslova na minutu - plus pár dalších na nahrání fotek z fotobanky.) Ale díky žes přiznal že o nich ví (a stejně s tím nic nedělá - např. že by napsal Markusovi žádost o odstranění vlastního fake proma aspoň z toho jednoho profláklého účtu).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082228183746338 secREMOTE_IP: 3.238.195.81