Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
Autorská citace #61
12.10.2020 22:18 - PetrH
no a dalo by se třeba "recenze" ala dám 5* a nic nenapíšu nějak vážit? a je třeba zvláštní, že jsou různě rozmělněny produkty ala dračí hlídka obecně a základní pravidla...
edit: to není útok na DH, ale dobře se to na ní ukazuje, neb má čerstvé hodnocení a je jich málo;)
Autorská citace #62
13.10.2020 00:05 - Markus
PetrH: Ty bys hlavě měl jít a přidat své hodnocení ke hře Dračí hlídka, nejenom k příručce Dračí hlídka základní pravidla. :)

To rozdělení na příručky dává větší smysl u her, které mají víc základních příruček (DnD 5e, ale třeba i staré DrD je rozsekané na jednotlivé příručky) třeba. U her tvořených jen jednou příručkou to nedělám. Dračí Hlídka je trochu divná v tom, že avizovala další příručky pro pokročilé atd... proto jsem tam už zadal začátečníky. Zpětně si říkám, že jsem měl počkat, až budou existovat různé příručky, protože se zdá, že to lidi mate. Poučení pro příště.

Vážení komentářů bez textu oproti těm s textem není a nebude. Text je záměrně nepovinný, aby se motivovalo víc hodnocení.
Autorská citace #63
14.10.2020 14:39 - PetrH
A má to smysl, když napíšu, že sazba je amatérská tak jsem označen v jiném hodnocení že si nevidím do huby?
Autorská citace #64
14.10.2020 15:37 - Markus
To je riziko toho, že je to otevřené a hodnotit může každý. Nicméně tu hubu jdu umazat, urážky tam nemají co dělat.

Mimochodem se to ne bezdůvodně jmenuje "žebříček oblíbenosti" a ne "žebříček kvality".

Nicméně při dostatečně vysokém počtu hodnocení to začne být celkem reprezentativní. Schválně se podívej, jaké tituly jsou vespodu tabulky. :) A obecně i teď, při tom relativně nízkém počtu hodnocení, mi přijde, že vršek i spodek tabulky víceméně odpovídá tomu, jak bych ho čekal.
Autorská citace #65
14.10.2020 16:27 - PetrH
tak pak to plní svůj účel;)
Autorská citace #66
14.10.2020 16:29 - Gediman
Píše:
Nicméně při dostatečně vysokém počtu hodnocení to začne být celkem reprezentativní. Schválně se podívej, jaké tituly jsou vespodu tabulky. :)


Ehm. Jen by to chtělo i lidi, kteří by hodnotili revidované verze, a ne jen tu první, popř. aby své hodnocení následně upravili :/ Asi je zjevné, co mám na mysli.
Autorská citace #67
14.10.2020 16:30 - sirien
jakože DrD je někde u dna (i když to je dost možná stále nejhranější RPG u nás), zatímco jeho trochu zlepšená verze je v horní části?


Popravdě nevim, proč se s tim žebříčkem tak moc namáháš. Pokud nemáš všechno stabilně hodnocené buď a) hromadou lidí (100+... CSFD) nebo b) obdobnou skupinou lidí po desítkách (larpová databáze), tak to prostě výpovědní hodnotu mít beztak nebude. (A ono i ta larpová databáze má své excesy, jen když se v ní trochu orientuješ tak je poznáš - nicméně pro náhodného návštěvníka...)
Autorská citace #68
14.10.2020 16:34 - Gediman
Už jsme došli k závěru, že D20 a RPGF jsou ve skutečnosti zapadákov. Chce to lepší propagaci do zbytku rpg komunity. Házet třeba odkazy pod jejich youtube videa, pokud je tam budou tolerovat :)
Autorská citace #69
14.10.2020 16:42 - sirien
Zapadákov s dlouhodobě tisícovejma návštěvnostma. Spíš nikdo zjevně nemá moc chuť tu databázi nějak pečlivě vyplňovat - třeba Fate má na obou místech rozhodně značně větší základnu, než kolik má hlasů (natož komentářů), ale zjevně ta DB nikoho nezajímá natolik, aby do ní něco kliknul, natož přispěl.
Autorská citace #70
14.10.2020 16:57 - Markus
sirien píše:
Spíš nikdo zjevně nemá moc chuť tu databázi nějak pečlivě vyplňovat - třeba Fate má na obou místech rozhodně značně větší základnu, než kolik má hlasů (natož komentářů), ale zjevně ta DB nikoho nezajímá natolik, aby do ní něco kliknul, natož přispěl.


Od spuštění v půlce května je tam cca 230 nových hodnocení, což je necelých 50 měsíčně, tj. v průměru tak 1,5 denně. To mi nepřijde špatný na něco, co se v zásadě rozjíždí a zažívá. Samozřejmě prostor na přitáhnutí víc lidí je obrovský, občas se o to pokouším jak roztrubováním, tak přidáváním nových funkcí.

Ale v zásadě mě to nijak moc netrápí. Nepotřebuju tam mít stovky hodnocení (byť by to bylo fajn), rozjel jsem to bez nějakých závratných ambicí prostě jako "službu komunitě" a myslím, že i teď to má pěknou informační hodnotu, minimálně jako základní přehled a rozcestník.

Statistiky návštěvnosti vypadají rozhodně líp než statistiky reálného přispívání, ale tak už to holt bývá.
Autorská citace #71
14.10.2020 17:01 - Markus
sirien píše:
jakože DrD je někde u dna (i když to je dost možná stále nejhranější RPG u nás), zatímco jeho trochu zlepšená verze je v horní části?


Ta "zlepšená verze" má dost aktivních fandů a věrozvěstů, do toho čerstvé nadšení, takže co do "oblíbenosti" mě neudivuje, že se drží nahoře - skoro mě udivuje, že není ještě výš. Ale povíme si za rok, kde bude tou dobou.
Autorská citace #72
14.10.2020 17:14 - Šaman
sirien píše:
třeba Fate má na obou místech rozhodně značně větší základnu, než kolik má hlasů

Přiznám se, že neznám nikoho, kdo by hrál s přístupy. Takže myslím, že Fate: Rozcestí as written prakticky nikdo nehraje.

Nicméně skoro nejvýše jsou Příběhy Impéria, což je také Fate. Ty mě trochu překvapují, protože nemyslím, že by to byl nějak hodně rozšířený setting. A mají jen o 4 hlasy méně než DnD 5e (které má českou vlajku, takže se tím nejspíš myslí neoficiální překlad).

Imho to vypovídá jen o tom, že výsledky jsou při těchto počtech hodnocení nevypovídající :)
Autorská citace #73
14.10.2020 18:07 - Markus
Mně Příběhy na předních příčkách nepřekvapujou. Je to známá věc, prodalo se jich hodně, dělal se dokonce i dotisk. A myslím, že se všichni obecně shodujou, že je to dobrá práce, takže u nich asi moc nehrozí, že by se jejich průměrné hodnocení výhledově nějak výrazněji snížilo.

Ale jestli chcete zviditelnit Fate 4, tak šup šup, dejte mu hlasy. Při takhle malém počtu hlasů dělají jednotlivé hlasy dost rozdíl.

Mimochodem, vliv počtu hlasů je vidět třeba na Dračí hlídce, která i s průměrem 4.1 drtí hry s lepším průměrem, ale méně hlasy.
Autorská citace #74
14.10.2020 20:23 - PetrH
zkusil jsem tedy hodnotit příručku a system
Autorská citace #75
14.10.2020 20:27 - Markus
Děkuji uctivě!
Autorská citace #76
15.10.2020 00:52 - Skaven
Mi ta databáze pořád příjde málo user friendly a neustále tápu v tom, zda hodnotit systém nebo příručku... A co jsem tak zaznamenal, tak v tom nejsem sám.
Autorská citace #77
15.10.2020 08:50 - Markus
Máš hodnotit hru. Hodnocení příručky smysl spíš nemá - jediný význam je, že to odliší různé příručky v rámci jedné hry.

Ten zmatek doteďka nebyl, vznikl až tím, že jsem proaktivně přidal příručku pod Dračí hlídku (a ty pod Zapovězené země), což jsou obě hry, které mají jen jednu pravidlovou příručku/sadu, takže jsou u nich lidi zmatení, jaký je rozdíl mezi příručkou a hrou. Na tenhle problém jsme dosud u žádné jiné hry nenarazili - například Dračího doupěte se zatím nestalo, že by byl někdo zmatený z toho, jaký je rozdíl mezi "Dračí doupě" a "Pravidla pro začátečníky", "Pravidla pro pokročilé, "Pravidla pro experty - postavy" atd...

Takže ano, na těchhle dvou hrách se ukázalo, že hrám s jednou příručkou by se ta příručka neměla zadávat, páč to lidi mate. Teď už je pozdě s tím něco dělat - mohl bych ty příručky skrýt, ale lidi už pod ně napsali texty, tak jim je nechci mazat.

Berme to tak, že testování odhalilo nedostatek, na který si budu dál dávat pozor a budu hlídat, aby příručky byly jen pod hrami,které jich mají víc.

(Ono i to zmínění příručky u hry s jednou příručkou má smysl - když chceš vytvořit seznam produktů, které se pro tu hru dají koupit, tak základní příručka je samozřejmě taky produkt. Ale ano, lidi to mate.)

EDIT: Hmm, možná ty komentáře přesunu a fakt to skryju...
Autorská citace #78
15.10.2020 08:52 - Tarfill
Tak já to své hodnocení DH teda upravím pod tu hru jako celek no... ;-)
Autorská citace #79
15.10.2020 08:55 - exi
Já myslím, že dobrá analogie je na CSFD, kde se lidi jakž takž už naučili hodnotit seriály po sériích (i když to trvalo), a až když je seriálu konec, tak vrazí hodnocení celýmu seriálu. Když má seriál jen jednu sérii, tak se hodnotí seriál jako celek.

Samozřejmě není nutný hodnotit systém po přečtení všech příruček, ale ten základní princip to má podobný. (A podle mě správný - i skvělý systém může mít příručku/modul úplně na hovno a je dobře, že se to někde zmíní).
Autorská citace #80
15.10.2020 09:00 - Markus
Tarfill píše:
Tak já to své hodnocení DH teda upravím pod tu hru jako celek no... ;-)


Paráda, tak to prosím udělej a já potom ty základní pravidla skryju. Jsi jediný, kdo má hodnocení jenom tam.

Beru to jako skrytí dočasné. Jak píše exi, třeba se v tom lidi časem zorientují a tyhle zmatky odpadnou. Ale teď je to pro většinu lidí nové a hlasů je tam celkem málo, takže i jeden špatně umístěný hlas má váhu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10125112533569 secREMOTE_IP: 3.94.102.228