Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
28.1.2022 00:23 - Jezus
A ta je reprezentativní v čem?

Zjišťuje akorát, co se hraje na d20 s tím, že do ní občas (ale ne vždycky) přispějí lidi z RPGfóra, aby trochu poškodili vypovídací hodnotu toho mála, jakou má :-) Tedy pokud nejsou jako sirien a obtěžují se ji vyplnit, když je o to někdo požádá...
28.1.2022 12:52 - LokiB
Jezus: tak Aegnor je entuziastický patriot, to mu přičítám k dobru :)
jasněže ta anketa je lepší ve smyslu "svoje děti mám radši než cizí", jinak ne.

Tyto ankety jsou zcela vpohodě a rád do nich přispěju ... dokud nepřijde někdo s nápadem, že se bude snažit jejich výsledky "interpretovat" a dělat z nich závěry o ČR RPG scéně.

Minimálně ale říkají "jsou tu lidé, kteří se o danou hru aspoň trochu zajímají a když o ní budu chtít něco vědět, tak můžu zkusit se zeptat". Třeba kdyby někdo chtěl něco vědět o Savage Worlds, tak se tady na Kostce dozví, že odpovědí by se tu doptal ;) na RPGF spíše ne ...

Aegnor: koukal jsem na po tvé reakci na Markuse ... ale nemohl jsem v místní anketě najít ten blackjack a děvky :( takže místní anketou byla možná splněna jen jedna z Markusových podmínek.
28.1.2022 13:01 - Aegnor
Loki: cože? Ty děvky utekly? A blackjack ... no já jsem spíš na poker, no.

Jezus: jako, Sirien tu poměrně jasně psal, že když má anketa jasně daný dosah, tak ji považuje za lepší a vypovídající aspoň o něčem. To je celé.
28.1.2022 13:07 - Dukolm
Jezus: Vždy je to uživatel d20.cz a tedy to vypovídá o zdejší bublině.
28.1.2022 13:21 - Jezus
Aha, jestli "lepší" znamená "lépe vypovídající o místních poměrech", tak ok, takhle to dává smysl. Je to trochu rovnání jablek s hruškami (cíle těch anket jsou různé), ale je fakt, že v tom, co si vytyčila, je ta místní samozřejmě čitelnější, má větší vypovídací hodnotu (i díky malým cílům ;-) ).

LokiB píše:
Tyto ankety jsou zcela vpohodě a rád do nich přispěju ... dokud nepřijde někdo s nápadem, že se bude snažit jejich výsledky "interpretovat" a dělat z nich závěry o ČR RPG scéně


Jo, to je fér postoj, ostatně ani já dělání velkohubých závěrů z malého průzkumu nemám rád.
Akorát by možná bylo vhodné změnit i místní název ankety, aby ji někdo teda omylem nepochopil jako obecnou ;-)
28.1.2022 15:28 - sirien
Jezus, Loki: pomalost nebo demagogie a trolling, not sure if, jeden jak druhej. Ale v pořádku, zopakujeme klidně potřetí:

ta místní anketa je jasně lepší v tom, že:

A) vypovídá něco o konkrétní skupině hráčů, zatímco ta Markusova je random náhoda kdo si kliknul odkudkoliv - ani ty uvedené skupiny nevíš jestli:
- vlastně jaká jejich část vůbec odpověděla a jak je vůči zdroji reprezentativní
- kolik podobných to náhodou minulo

B) je dlouhodobě cílená na stejné publikum, tudíž nabízí validní srovnání napříč lety (což Markusova ne, protože napříč lety v ní budou odpovídat různé náhodné skupiny, zatímco jiné náhodně ne)

Tj ta místní říká něco o někom (což je důležitá relace, nikoliv jen dva atributy), zatímco ta Markusova říká... Kdo si náhodně kliknul, což WOW, such FB attention whoring, dobré max jako skrytá reklama na RPG F bez skutečného obsahu. Můžete se s ní kochat, ale na jejím základě nemůžete říct nic o nikom.

EDIT: metodologie 101, btw.

EDIT2: plus tím Markus zničil návaznost RPG F anket, protože ty s touto nelze porovnat - a do budoucna jsou ztracené (pokud v tom M bude pokračovat jako letos) nebo minimálně vznikne trhlina v absenci loňských dat.
28.1.2022 16:54 - LokiB
sirien píše:
vypovídá něco o konkrétní skupině hráčů,


- konkrétní skupina hráčů ...

siriene, v čem je tohle lepší? to je takové trochu vycucané kritérium "lepšovitosti". chápu, že proto tebe to třeba nějaký význam má, ale k čemu je ta informace komunkoli kromě "Kostka crew"? její užitečnost nevidím.

ta konkrétnost a dlouhodobost stejného publika ... to z toho nikdo při běžném pohledu nepozná. Opravdu odpovídají stejní lidé? nepřicházejí noví, není fluktuace?

Jako může jistě být diskuse o tom, jestli je na zimní horské tůře lepší mít slipy nebo trenky a věřím, že trenky vyhrají ... bude to pro naprostou většinu lidí vítězství Pyrrhovo. Wim Hof si pak bude pochvalovat cokoli sám zvolí, protože jeho volby jsou pro něj nejlepší a tedy lepší obecně.

Tedy ... data Kostky jsou čistší, ale závěry, které z nich můžeš dělat, jsou tak zásadně s omezenou vypovídací schopností, že je ocení jen ten kdo chce studovat konkrétní topic: vývoj toho co hrají členové Kostka komunity. ... což zas ocení jen lidé z Kostky, jinak nikdo.

A to můžeš 100x všechno označit za trolling a prskat, další význam tím té anketě nepřidáš.
Mně jsou spory RPG vs Kostka ukradené, do ankety napíšu tam i tady, ať mají autoři anket radost. ale budu si ťukat na čelo u pokusu interpretovat výslekdy kterékoli z nich jakokoli dále než "na naši anketu odpověděli lidé takto".
28.1.2022 17:12 - Aegnor
Loki, ten poslední odstavec je klíčový. Mám pocit (pouze pocit, určitě se můžu plést), že Markus tu anketu co vznikla na RPG fóru zamýšlel jako nějaký vhled do celkové RPG komunity v ČR/SR. Tedy že nejde o anketu RPG fóra.
28.1.2022 17:27 - Jezus
Tak možná zamýšlel a kdyby hitla o řád víc lidí, tak nějakou vypovídací hodnotu mít bude, byť pořád zkreslenou a omezenou na "lidi aktivní na netu ochotní se věnovat výzkumu svého koníčku". Což by bylo ale pořád víc než "lidé registrovaní na kostce".

Je fakt, že nehitla - a tedy ty výsledky nejdou dál než "hele, tuhle hru někdo hraje... a tuhle možná víc."
V tom jsou výsledky tady lepší. "S jistotou můžeme tvrdit, že z lidí registovaných na kostce, kteří odpovídali, hraje tyhle a tyhle hry tolik a tolik lidí." Já uznávám, že mě preference lidí na kostce a jejich vývoz zajímá (stejně jako mě zajímá vývoj nezaměstnanosti nebo vývoj kurzu koruny - je to zajímavé :-) ), nicméně tu užitečnost nevidím o nic lepší :-)
28.1.2022 17:36 - malkav
Jezus: amen :)
28.1.2022 17:55 - Jerson
Na druhou stranu asi žádná anketa na první pokus nesplnila své cíle, pokud byla cílená na širší populaci. Napřed se musí udělat několik testovacích kol, vyhodnotit výsledky a hlavně dostat ji do povědomí lidí, takže k nějakému více vypovídajícímu výsledku se dá dostat po několika opakovánícg, což v případě ankety na RPGF znamená po několika letech. Když z ní bude v komunitě známější pojem a budou ji zmiňovat různé zdroje, třeba na ní odpoví i tisíce hráčů.
28.1.2022 19:48 - sirien
Jezus: kdyby.

Loki: nebo někdo kdo se rozhoduje o tom jaký obsah tvořit (např co překládat), protože domněnka o nějakém vztahu mezi aktivními a pasivními návštěvníky je opodstatněná. Kdyby se tu třeba v anketě ukázalo 20 hráčů SW tak Tě to jako jejich překladatele nejspíš potěší, že? A možná i motivuje k nějaké další tvorbě. Což samozřejmě malkava a Jezuse co tu jen diskutují nemusí zajímat - ale adekvátně mě nezajímá jejich typicky teatrální nezájem, minimálně dokud kromě diskutování nezačnou i tvořit nějaký obsah. (Jakože opět s radostí připomenu, že tohle je primárně obsahový a tvůrčí web, nikoliv diskusák.)
31.1.2022 10:07 - Markus
Každopádně LAST CALL!

Pokud jste ještě nehlasovali, pojďte to prosím napravit.

Aktuální stav po odpovědích 289 respondentů:

138 – D&D 5e
77 – Dračí hlídka
55 – Zapovězené země
55 – Dračí doupě II
36 – Jeskyně a draci
33 – Dračí doupě
31 – Fate (4.0 alias Core)
23 – Příběhy Impéria
22 – Call of Cthulhu (7. edice)
19 – Blades in the Dark
13 – Ironsworn
13 – Warhammer Fantasy Roleplay (4. edice)
13 – City of Mist
13 – Dračí doupě plus
12 – Dungeon World
12 – DCC
11 – Vampire: the Masquerade (5. edice)
11 – Lone Wolf: Hra na hrdiny
a další...
1.2.2022 11:20 - Markus
Aktuální přehled oblíbenosti RPG podle Databáze na rpgforum.cz

Zatímco v přehledech rozšiřujících produktů se žádná dramata nekonají vydání Jeskyní a draků nám pěkně zamíchalo žebříčkem nejoblíbenějších her. Nový vyzyvatel rovnou vystřelil na třetí místo! Jak se bude jeho popularita vyvíjet v dalších měsících?

Žebříčky najdete na:
Hry: https://rpgforum.cz/zebricek-hry
Dobrodružství: https://rpgforum.cz/zebricek-dobrodruzstvi
Rozšiřující produkty: https://rpgforum.cz/zebricek-produkty

Podělte se i o svoje komentáře a hvězdičky. Zejména ta dobrodružství mají hodnocení žalostně málo, takže pokud nějaká znáte, váš názor bude mít hodnotu dvojnásobnou.






1.3.2022 09:43 - Markus
Výsledky ankety hranosti RPG u nás, včetně možnosti rozkliknout si jednotlivé hry.

-> Nejhranější hry v roce 2021

Na otázku „Zaškrtněte všechny kdy, které jste hráli v roce 2021“ odpovědělo 318 respondentů.

V přehledu nejsou uvedené nepublikované hry. Nepublikovanou domácí hru uvedlo 80 respondentů (25,2 %). Výsledky včetně nepublikovaných her jsou tady.

Obrázek jen ilustrační

1.3.2022 11:48 - sirien
Oh my... To nemyslíš vážně že uděláš totálně nespolehlivou a super jednoduše hacknutelnou joke-anketu kterou navíc sám zkřivíš jejím nejen promovánim, ale aktivním zvaním v komunitách hráčů konkrétních her a potom co přiznáš že to je jen pro srandu to vyvěsíš na RPG Databázi jako naprosto objektivně se tvářící žebříček?

Jestli si toužil deklarovat Databázi jako open for results hacking, tak gratuluju - tolik i k mé snaze promovat RPG D jako neutrální komunitní projekt, na kterou tímto otevřeně rezignuju.


EDIT: ...A tolik taky k těm naivním řečem kdekoho tady jak "to je jen tak" a "z toho přece nikdo nebude dělat nějaké zavádějící výsledky" - ne, tvůrce věci sám rovnou vytvoří pro kohokoliv okolojdoucího přímo zavádějící žebříček. Až se někde v článku v novinách o RPG dočtete např jak "v čr nicméně česká herní produkce stále zaostává za americkými originály", budete vědět čí vina to je.
1.3.2022 12:10 - ShadoWWW
A jak by sis představoval takový nepokřivený, naprosto objektivní žebříček? O hodnocení deskových her a žebříčcích obecně měl nedávno velmi pěkné video Petr Čáslava. O žebříčku BGG apod.
1.3.2022 12:17 - sirien
ShadoWWW: přečti si předchozí diskusi.

A žebříček který není možné sestavit nepokřiveně bych prostě vůbec nedělal - a rozhodně bych ho neprezentoval.
1.3.2022 12:45 - ShadoWWW
Každý veřejný žebříček je nějak poķřiven.
1.3.2022 12:50 - Markus

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082949876785278 secREMOTE_IP: 44.203.235.24