Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
26.1.2022 14:44 - sirien
York: tak já Ti to zopakuju klidně ještě jednou.

Ne, anketa rozhodně nevypovídá o tom co hrají lidé z místních dvou bublin, protože nevíš, kdo všechno další a odkud na ní odpovídal, takže je zkreslená kdečim dalšim. Zjevně např. DH fanbase. Ale dost možná to na FB hitlo nějakou úplně jinou bubble o které nic nevíš - dost možná to hitlo nějaký kroužek nebo skautskou skupinu do které to doputovalo na tři reshary a která s náma není nijak spojená, takže o tom co se hraje tady a na RPG F to nevypovídá nic.

A jako seznam je to taky pointless protože ten seznam zahrnuje všechno co někoho napadlo že by někdo hrát mohl.

A na mapování trendů je tahle anketa taky nanic, protože opět, máš nulovou kontrolu nad tím, kdo odpovídá - a v dané formě i nulovou stabilitu toho kdo odpovídá napříč lety.


ShadoWWW: podobnej cucprst je asi tak vypovídající jakobych já řekl že třetí nejhranější RPG bude určitě WoDčko - a Shadowrun musí být čtvrtej nebo pátej. Hezká reflexe toho co máš kolem sebe a co sám sleduješ, ale o realitě širší RPG komunity to nevypovídá nic.
26.1.2022 14:50 - York
sirien píše:
York: tak já Ti to zopakuju klidně ještě jednou.


Vymezuješ se proti něčemu jinýmu, než jsem napsal:

York píše:
seznam toho, co lidi v našem dosahu hrajou (tj. jsme je nějak schopni oslovit)
26.1.2022 14:56 - Corny
No nevím, mě vzhledem k jejich vypovídací hodnotě nepřijde, že by něco moc dobře mapovaly. Podle mě to je fakt jen "pro zajímavost", a nic víc (a na tom ve finále není nic moc špatného, pokud se toho nikdo nebude chytat v serióznějších diskuzích).

Sirien: Jasně, já taky právě mluvím o téhle konkrétní anketě, samozřejmě za jiných podmínek by mohla nějakou vyšší hodnotu mít.
26.1.2022 15:03 - York
Corny: O tom, co někteří lidi na Kostce a RPG fóru hrajou, se dozvídám téměř výhradně z těhle anket, respektive hlavně z diskuse pod nima. Nikdy bych například netipnul, že Pieta a Boubaque hrajou DnD.
26.1.2022 15:11 - Corny
No to moc o jejich vypovídací hodnotě nad rámec čisté "zajímavosti" taky nevypovídá :)
26.1.2022 15:16 - Jezus
Sirien: Tak si popros Markuse o data a zanalyzuj si to. Byla tam dobrovolná položka "odkud jste se o anketě dozvěděli" - s tím by se dala dělat nějaká analýza ve smyslu RPGfórum, d20, facebook (kde budeš mít tu aktivní DH) a z rozdílu těchto skupin něco vyvozovat...

Jinak moc nevím, o co ti jde. Vypovídající hodnotu o tom, co se jak hraje v ČR to moc nemá. No a?

Co hrají lidé aktivní na netu a ochotní se o svém koníčku bavit - hlasovat pro něj - to už něco trochu řekne (zejména, když si ta data trochu rozfiltruješ viz výše). A "aktivní hráčská základna" (hrají často, sledují net, mluví o svém koníčku...) něco málo vypovídá i o té "mlčící většině".

Jako jasně. Asi to nepostihne lidi, co se jednou za půl roku sejdou nad salátovým vydáním DrD1.5 a vzpomínají, jak byli mladí, ale tenhle údaj zase není tak podstatný... (repektive je jak pro co).
26.1.2022 15:17 - LokiB
ShadoWWW píše:
Obě hry navíc mají na RPG F velkou základnu hráčů,


a můžeš upřesnit podle sebe "jak velkou"? jedná se o cca 10 hráčů? nebo bys řekl, že jich jsou tam vyšší desítky? stovky?
Třeba tady na Kostce se zdá, že BitD mají velkou základnu hráčů, ale ve skutečnosti jsou to spíše jednotlivci (i dle ankety zde). Takže s tím pocitem z diskusních fór bych byl asi opatrný, jestli tam není přání otcem myšlenky.
26.1.2022 15:21 - LokiB
Jezus píše:
Co hrají lidé aktivní na netu a ochotní se o svém koníčku bavit - hlasovat pro něj - to už něco trochu řekne (zejména, když si ta data trochu rozfiltruješ viz výše).

A "aktivní hráčská základna" (hrají často, sledují net, mluví o svém koníčku...) něco málo vypovídá i o té "mlčící většině".


Jezus: z toho, co píšeš v tomhle odstavci, mi přijde, že není pravdivé ani jedno :)
píšeš "to už trochu něco řekne" ... a co to tedy řekne? jako konkrétně, jaký závěr bys z toho udělal? Kdybych zkusil přesvědčit kluky z mojí skupiny, aby sem šli a hlasovali pro Savage Worlds, tak by SW měly najednou 6 hlasů ... opravdu by to o čemkoli vypovídalo? Já tam žádný závěr z toho nevidím. kromě "hej nadšenec do SW přemluvil kámoše"

A k tomu druhému ... opět konkrétně: co ta aktivní hráčská základna vypovídá o mlčcící většině? Něco? Ale co?
Podle mě opět nic, co bys mohl zobecnit nebo nějak interpretovat.
26.1.2022 15:34 - ShadoWWW
LokiB: Stovky určitě ne. Spíš desítky. Ale když se o ZZ s někým, kdo je hraje, bavím, tak sekci na RPG F zná víc, než že existuje ofiko stránka ZZ na Mytagu. ZZ na RPG F pomohly hlavně materiály ke stažení, které nenajdeš nikde jinde.
26.1.2022 16:15 - LokiB
ShadoWWW: dík za upřesnění. ono to odpovídá i tomu, jak rozdílně to lidé berou ... pro tebe jsou desítky hráčů velkou hráčskou základnou. mně to přijde v podstatě zanedbatelné množství, pro které se třeba nevyplatí něco komerčně dělat, protože se to nezaplatí.

jako udělat radost desítkám lidí je fajn, stejně tak je fajn znát jejich názor, protože se tomu asi dost věnují ... je to ale jen zrnko písku i v rámci české RPG hráčské scény. Takže na jejich základě bych nechtěl být nucen usuzovat na cokoli.
26.1.2022 16:53 - sirien
Jezus: ad1 lol - ne, to že kritizuju zjevné nedostatky fakt neznamená, že mám zájem plejtvat svůj čas a energii na jejich napravování.

ad2 - i pokud si Ty dáš tu práci to zanalyzovat podle tý volitelný otázky, tak tim nic moc nevylepšíš, protože pořád budeš vědět tužku o reprezentativnosti, tj. reliabilita nula a tím pádem validita u dna.

ad3 - se netvař že je zřejmé že to o ničem nevypovídá, spíš si všimni jak to kdekdo interpretuje jako nějaký validní průzkum nebo potvrzení svých dojmů (ShadoWWW, York...)

ad4 - ne, z hlasitosti se bez dalšího fakt nedá usuzovat velikost.

Ano, zmapuje to nadšenou aktivizaci některých skupin - promícháno s ochotou jiných kliknout na Markusovu anketu (což je taky bias - já se třeba nenamáhal) - ale co z toho? Uprímně v tom nevidim nic, co bych neznal i bez toho - ano, DnD tu letí, Zapovězenky mají na RPG F silný fandom, je tu pár fringe věcí co tu jsou nereprezentativně zastoupené, DH umí být hlasitá a dračák je na pozadí a v místních kruzích pod-zastoupen. duh, wow, celý roky sem čekal na toto objevný zjevení, můj svět a představy o RPG komunitě okolo se hroutí v základech.
26.1.2022 17:08 - York
Sirien: Zajímavá informace třeba je, že na Kostce mají JaD 8 hlasů, zatímco v Markusově anketě 35. To je celkem dost lidí, kteří nejspíš nechoděj na Kostku, ale jsou pro tebe přímo dosažitelní. Určitě by taky byla zajímavá informace, odkud se o tý anketě dozvěděli.

Taky mě tam překvapilo několik her, který vůbec neznám a dostaly 10+ hlasů.
26.1.2022 17:14 - sirien
York: u-hm... nic ve zlém, ale Tvoje představy o tom, co považuju za "zajímavou informaci" jsou asi tak o jeden celý řád jinde, než moje.
26.1.2022 19:52 - Jerson
Pokud máme skoro půl milionu dětí na základce od 5. třídy výš a 400 tisíc na střední, tak když budu počítat, že RPG hraje 1 až 2 ze sta, vychází mi to na 10 až 20 tisíc hráčů pod 18 let. Když bych bral, že všech hráčů aktivních hráčů starších 18 let bude polovina z tohoto počtu až stejný počet, tak je v Česku cca 15 až 40 tisíc. aktivních hráčů RPG.
V anketě tedy odpovědělo možná 1 % hráčů (i když osobně věřím v o řád větší počty hráčů, takže možná odpovědělo spíše 0.1 % hráčů.)
To by na nějakou statistiku stačilo, když by bylo rovnoměrné zastoupení různých skupin, ale to není, takže asi nemá smysl z výsledků vyvozovat nějaké výraznější závěry.

Pro mě jsou výsledky téhle ankety zajímavé spíše z hlediska toho, zda má smysl dělat nějaký větší průzkum herních preferencí v RPG u nás.
A zatím mi vychází, že to smysl nemá, vzorek by byl příliš malý a zkreslený, takže data z něj by byly k ničemu.
27.1.2022 15:02 - Slaan3sh
sirien píše:
- DH má hlasy +- přesně odpovídající její hyperaktivní discord úderce
"hyperaktivní Discord úderka" byla několikrát za sebou několika různými lidmi požádána o hlasování v anketě, takže tam holt je, hyperaktivní JaD úderka se ale koukám zaktivizovala sama :P
27.1.2022 15:14 - sirien
Slaan3sh: taky vaší úderku nijak nekritizuju, dělá dobrou práci; kritizuju Markusovu nesmyslnou anketu.
27.1.2022 16:01 - Markus
Však ti nikdo nebrání udělat si lepší anketu s blackjackem a děvkama.

Mimochodem, zdroje respondentů:


27.1.2022 17:03 - Jerson
To skoro všichni napsali, odkud se na anketu dostali? To je docela dobré.
27.1.2022 22:01 - Slaan3sh
sirien píše:
úderku nijak nekritizuju

Žádná není, viz. výše ;)
27.1.2022 22:04 - Aegnor
Markus: tak ta lepší anketa nám tu už sedmým rokem běží. :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095448970794678 secREMOTE_IP: 44.200.101.170