Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
18.1.2022 00:46 - Markus
OK, tentokrát k téhle výzvě použiju „naši“ diskuzi, což bude vhodnější.

Pokud jste to ještě neudělali, pojďte prosím zahlasovat do velké...

Ankety hranosti her – Co jste hráli v roce 2021?

Anketa běží celý leden, snažíme se ji pojmout celokomunitně, meziserverově, prostě to rozšířit mezi co nejvíc lidí, aby byly výsledky reprezentativnější a měli jsme lepší představu o tom, co se u nás vlastně hraje. Takže budeme velmi rádi i za hlasy z d20.

Po 232 respondentech vypadají přední příčky zatím takhle:

114 – D&D 5e
63 – Dračí hlídka
43 – Dračí doupě II
42 – Zapovězené země
24 – Fate (4.0 alias Core)
23 – Dračí doupě
21 – Jeskyně a draci
20 – Call of Cthulhu (7. edice)
18 – Blades in the Dark
17 – Příběhy Impéria
13 – Warhammer Fantasy Roleplay (4. edice)
12 – Ironsworn
12 – City of Mist
12 – Dračí doupě plus
atd...
19.1.2022 12:27 - Shako
Markus píše:
Po 232 respondentech vypadají přední příčky zatím takhle:


Vítám, že už se tam objevili Myšáci, kteří tam na začátku nebyly k mému překvapení - když je to česky vydané rpg... Ale stále mi tam chybí nějaké generické Gumshoe a nebo konkrétně Trail of Cthulhu - hrál jsem na GameConu 2021. Asi prostě hraju hry, které nikdo nehraje, mimo těch lidí, co je hrají se mnou. :D

EDIT:
Nechce se mi na rpgforum, tak napíšu, že jsem hrál moji vlastní hru. Chtěl jsem hrát rpg a neměl jsem žádný systém po ruce, ani kostky. Tak jsem stáhnul appku do telefonu na házení kostek. A půjčil jsem si základní mechaniku z AW, tedy hod stat+2k6, vyhodnocení dle -6,7-9,10+. Staty jsem přejmenoval a měl jsem jen 4 (rozložení dle hráče - 0/1/1/2). To bylo snadno pochopitelné pro nové hráče. V průběhu hry jsem přidal i situační bonusy +/-1, plus základní boj (výměna zranění dle úprav harm/armor). To nám na pár hodin hraní stačilo. Kdybychom pokračoval, tak se možná půjčím ještě nějaké další pravidla, co by bylo potřeba (úpravy boje pro gang, možná nějaké zdroje ala barter).
26.1.2022 10:35 - Markus
Jedeme do finiše. Aktuální stav po odpovědích 285 respondentů:

137 – D&D 5e
76 – Dračí hlídka
55 – Zapovězené země
55 – Dračí doupě II
35 – Jeskyně a draci
33 – Dračí doupě
30 – Fate (4.0 alias Core)
23 – Příběhy Impéria
22 – Call of Cthulhu (7. edice)
19 – Blades in the Dark
13 – Ironsworn
13 – Warhammer Fantasy Roleplay (4. edice)
13 – City of Mist
13 – Dračí doupě plus
12 – Dungeon World
12 – DCC
11 – Vampire: the Masquerade (5. edice)
- atd...

Dostaneme se na 300 hlasujících?
26.1.2022 10:35 - Markus
Jak stihlo tolik lidí hrát Jeskyně a draky, když vyšly před Vánoci? Probíhaly hromadně nějaké playtesty či co?
26.1.2022 11:03 - Naoki
jop
26.1.2022 11:22 - sirien
Vyšly na začátku prosince, to je skoro měsíc času, dost fanoušků co na ně čekali z předprodeje hru stihlo (před vánoci, na silvestr...)

...Jinak když koukám na skóre, tak to spíš než na anketu hraní vypadá na anketu lokálního bias a schopnosti fanoušků hry se aktivizovat do promo úderky.
26.1.2022 11:34 - ShadoWWW
A to já si zas nemyslím. První čtyři místa za mě pocitově sedí, co slýchám ze svého okolí. Osobně mě spíš překvapuje, že tam není víc zastoupený Lone Wolf RPG. Myšáci mě nepřekvapují, to je hrozně překomplikovaná hra pro svou cílovku.

V příštím roce očekávám, že hraní JaD předstihne 5E, ale teď je to spíš bias v tom, že pod JaD jsou testeři plus z veřejnosti skupiny, co stihly přes Vánoce jednu dvě hry, ale mají tam stejný hlas jako 5E, kterou hrávají skupiny pravidelně po celý rok.
26.1.2022 11:46 - sirien
ShadoWWW: takže:
- DrD 1.x nikde
- DnD v čele, poté co to bylo promované tady na Kostce
- DH má hlasy +- přesně odpovídající její hyperaktivní discord úderce
- ZZ kterých se prodalo něco přes 500 ks jsou třetí, což jistě nesouvisí s tím že je překládal admin RPG F, což určitě nemá vliv na to že se na RPG F těší pozici fan choice roku.
- teprve poté následuje DrD II
- CoC a BitD které jedou tady u nás, ale jinak jsou fringe, se dostaly do první desítky... O Ironsworn nemluvě.

...bullshits, z čela po chvost.

Pokud to "odpovídá tomu co vidíš okolo" (resp. co Ti "pocitově sedí"), tak my point exactly - reflektuje to místní bublinu plus vliv akčně úderné DH fanbase, rozhodně ne hranost obecně.
26.1.2022 11:48 - Lethrendis
Také se snažím sondovat u lidí, u kterých vím, že hrajou, co vlastně. Mám tak zhruba 5 až 10 skupin, o kterých se velmi nepravidelně něco dozvím. Z mých pozorováních okolních bublin v posledních letech překlad DnD5 předehnal DrD1, s odstupem se pak hraje DrD+ a DrD2.

Ostatní hry jsou spíš jednorázovky, třeba Fate nebo Cthulu. A také vidím určitý vliv překladů zde na Kostce, které právě k jednorázovkám lidi dokážou nabudit. To je fajn.
26.1.2022 11:58 - Log 1=0
sirien píše:
- DrD 1.x nikde

Je šesté.
Což tedy pořád neodráží realitu, podle mě, takže pointa platí, ale be fair.
26.1.2022 12:31 - sirien
Log: aha, na telefonu sem to přehlídnul (hledal sem očima "1.x" nebo "1.6" nebo "DrDo"...)

Nicméně jak píšeš - DrD 1.x na 6. místě, za ZZ, za DH, za JaD... ani omylem. Popravdě mám problém věřit tomu že je i za DnD - a i pokud ano tak rozhodně ne skoro čtyřnásobně.
26.1.2022 12:50 - RoVan
Well, jestli to jde udělat nějak líp... Na internetu je zkrátka aktivní ta jedna bublina (nebo spíš skupina bublin).
Spousta hráčů řeší jen svoje hraní a svůj systém a československý internetový RPG svět ignoruje. Nebo si ani není moc vědoma, že existuje (z mé nedávné zkušenosti, včetně třeba hráčů DnD, kteří nevědí o existenci překladů).
26.1.2022 12:53 - Corny
Otázka je, jestli to je smysl dělat líp, ve finále je to nanejvýš "pro zajímavost" :)
26.1.2022 13:01 - LokiB
Tak je to holt anketa, fakt to nelze brát jako supervypovídající.

když budete mít 2 šestičlenné skupiny, jedna hraje DnD, druhá JaD, z té první jsou všichni na RPGF/d20 a všichni tam napíšou, že hrají DnD, z té druhé je tu či tam jen GM a napíše tam za sebe, tak máme poměr 6:1, jakkoli realita je jiná.

Ano, příklad je schválně přehnaný, aby to na něm vyniklo, podle mě k podobným zkreslením ale dochází. V tom je výhoda třeba Roll20, že sleduje přímo rozehrané "hry".

Aby si to někdo nevyložil jinak - to není proi anketám, je to zajímavá informace, jen její vypovídací schopnost je nějaká a nelze na jejím základě dělat určité závěry (třeba o tom, jaký je celkový poměr lidí u jednotlivých her v ČR ;))
26.1.2022 13:29 - sirien
Corny: otázka je jak to zarámuješ a interpretuješ - ideálně rovnou názvem a prezentací, protože dovysvětlení nikdo nečte.

Anketa "co hrajeme na d20" je vypovídající - ukáže Ti nějaký průřez místní komunitou, můžeš vyslovit nějaký předpoklad že aktivní hlasující alespoň z části reflektují návštěvnost jako celek.

Tatáž anketa na RPG F byla stejně vypovídající. Plus bylo zajímavé tyto dvě porovnat.

...v momentě kdy se RPG F anketa změnila na "hej úplně všichni kdo nás slyšíte naklikejte, co hrajete", tak se z toho stal bulvární nesmysl bez jakékoliv výpovědi - protože o jaké skupině to vlastně co vypovídá? Kam se ta anketa dostala - a to vč. naprosto random nebo WTF bublin? A kam se naopak nedostala - vč. naprosto random nebo WTF bublin? Když nevíš kdo vlastně odpovídá, tak vůbec netušíš co to říká.

Čistě od pohledu je ta anketa založená na místní + RPG F bublině, možná trochu rozšířené o zprostředkované okolí, a do toho tam je bomb DH komunity která má relativně nemalé tvrdé jádro co rádo zareaguje na každou možnost jí promovat. Což... cool? Ale co z toho - a o kom vůbec?

O hranosti RPG jako takových to nevypovídá zjevně nic (velmi dobře se umístilo hned několik od pohledu spíš obskurdních věcí, naopak zřejmý favorit propadá...), o na RPG F teď už taky ne.
26.1.2022 13:47 - York
Anketa vypovídá o tom, co hrajou lidi v dosahu místních dvou bublin. "Co z toho?" je otázka, kterou si každej musí zodpovědět sám.
26.1.2022 13:52 - LokiB
York: a právě ani takto ne, jak jsem popisoval v předchozím příspěvku. Není to ani tak "v dosahu", jako převážně "z těchto bublin".
26.1.2022 14:02 - York
Loki: Však já nic neříkám o číslech. Je to, jak říkáš - kdybych poprosil svoje spoluhráče a poslal mail hráčům, kteří se účastnili mých her na Gameconu, a oni mi vyhověli a zahlasovali pro Dračák podle staré školy, měl bych tam najednou přes 20 hlasů. Takže čísla bych opravdu bral s rezervou ;-)

Jako seznam toho, co lidi v našem dosahu (tj. jsme je nějak schopni oslovit) hrajou, to je ale imho ok.
26.1.2022 14:27 - ShadoWWW
- 5E je v čele posledních 7 let, takže nic překvapivého
- DrD na šestém místě podle mě odpovídá tomu, jak se (už málo) hraje. Většina současných skupin si je zahrají jednou za rok na GC nebo párkrát do roka se domluví pár starých bardů (ale ti kvůli tomu rozhodně nechodí nikam aktivně na internet, natož aby někde hlassovali). Ten mainstream skupin z devadesátek, co pravidelně každý týden dva hráli, už je pryč a byl nahrazen 5E nebo DH.
- DH je na podobné úrovni hranosti, ale možná rovnou číslo jedna, ve skautských oddílech a v DDM. Jejich počet IMHO neodpovídá počtu skupin 5E, ale druhé místo v hranosti bych jí klidně z fleku přiznal. Těch skatských a DDM skupin je hodně.
- Zapovězené země se hrají. 500 prodaných kusů je dobré číslo, když pominu mainstream JaD/DH. Klidně bych jim třetí místo přiřknul. Osobně bych je viděl někde na úrovni hranosti DrD II (v dnešní době, ne před pěti lety). Jestli by reálně dalo víc DrD II nebo ZZ nevím. Obě hry navíc mají na RPG F velkou základnu hráčů, což jejich počty možná trochu zvyšuje oproti procentuálnímu normálu.
- DrD II je spíš na ústupu než na vzestupu. Jde to na úkor DH, 5E, ZZ a v příštím roce čekám i na úkor JaD.
- Ty ostatní hry mají vyšší čísla než běžně v populaci, což je dané aktivním osazenstvem, ale z hlediska pořadí to IMHO sedí, i když ty absolutní čísla by byla asi trochu jiná.
26.1.2022 14:34 - York
Osobně vidím přínos těhle anket hlavně v tom, že mapujou, jak se v průběhu času měněj trendy.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080170869827271 secREMOTE_IP: 54.81.157.133