Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
3.10.2021 09:44 - Markus
Další měsíc, další přehled her a dobrodružství z žebříčku na rpgforum.cz!

Září tím trochu zahýbalo (70 nových hodnocení!) a zejména na žebříčku oblíbených her vidíme zajímavé pohyby. Některé starší hry se pomalu propadají, zatímco zespodu se na ně dobývají nové tituly jako Mörk Bork, Old School Essentials nebo Ironsworn.

Co se bude dít dál? Přispějte k tomuhle pomalému dramatu svojí špetkou a podělte se o svá hodnocení a komentáře her nebo dobrodružství, které znáte.







-> Žebříček her
-> Žebříček dobrodružství
3.10.2021 10:42 - Gergon
Markus píše:
Descent into Avernus se má vyhnout

Descent je vynikající =)
3.10.2021 11:30 - Log 1=0
Gergon píše:
Descent je vynikající =)

1. Už jsi to hrál?
2. Jestli jo, držel jsi strukturu modulu, nebo jsi ho rozbil na kusy a pak si z nich postavil své vlastní dobrodružství?
7.10.2021 18:34 - Flaxik
Btw máte někdo zkušenost s Candlekeep mysteries? Podle popisu je to 16 nezávislých dobrodružství, které se dají propojit anebo hrát jako one shot a slyšel jsem na to na zahraničních fórech celkem chválu. Na první pročtení mi to ale zase tak moc skvělé nepřijde (zatím jsem projel první čtyři kousky a nic moc).
12.10.2021 19:15 - snekoun
Tady máš video od Gergona https://youtu.be/Knq0VhOwgME
12.10.2021 21:14 - RoVan
Flaxik Zatím jsem se k tomu dostal jen zběžně ale sdílím tvou skepsi. Moje reakce je zatím "meh."
13.10.2021 09:53 - Markus
Gergon tomu nasázel pět hvězdiček. :)
13.10.2021 11:27 - Gergon
JJ mě se to líbí =)
ale já nejsem žádná záruka kvality =) často mívám opačné názory než většina =) takže názor si stejně musí udělat každý sám.
13.10.2021 11:51 - Jezus
Tak přesně tohle chce člověk slyšet od recenzenta :-D Ale tak alespoň je to upřímné ;-)
13.10.2021 16:53 - Gergon
Myslím, že to je něco co by měl přiznat každý recenzent - že není nestranný, že každý má své oblíbené a neoblíbené věci, že mu něco sedí víc a něco méně a že jeho názor je čistě subjektivní a ovlivněný jeho životem a zkušenostma.
Myslím, že neexistuje člověk, který by se dokázal zcela na 100% odpoutat od všeho a posoudit něco čistě nezaujatě.

Navíc já jsem nikdy netvrdil, že jsem recenzent, nebo že jsem nezaujatý. Vždycky jsem říkal, že pouze sděluji svůj osobní názor co se mi líbí a nelíbí.
13.10.2021 17:03 - RoVan
Markus nezapomeň, že se Gergonovi nelíbily ZZ ;)

Zítra budu mít večer čas, zkusím se schválně podívat na něco z CCM podrobněji, zatím jsem z toho měl pocit, že autoři vůbec nevěří GMům a některé pasáže mi přišly jako hardcore kolejový bagr.
13.10.2021 18:01 - ShadoWWW
Čas DnD 5e pomalu odchází a přichází čas JaD. :-)
13.10.2021 23:34 - Log 1=0
Gergon píše:
často mívám opačné názory než většina

Spíš mám pocit, že dobrodružství hodnotíš ne jako hotové produkty, které se +- odehrají, ale jako soubor komponent, se kterých si vyrobíš své vlastní dobrodružství, takže to, s čím budou hráči interagovat se s přímým obsahem modulu moc nepotkává. To pak dává smysl chválit Descent into Avernus nebo Dragon Heist, protože jsou narvané omáčkou, ve které plave stupidní railroad, který ale ty stejně nepoužiješ, tak ti nemusí vadit, že je stupidní.
13.10.2021 23:51 - LokiB
80% hráčů stejně nic jiného než stupidní railroad hrát neumí a nechce, takže pro ty je to až dost dobré ;)

Někdy bych si chtěl zahrát u nějakého DMa třeba Eyes of the Lich Queen (Eberron), aby to nebyl railroad. Kolik času by tomu DM asi musel sám dát. U nás to DMoval jeden kluk, co si to jednou skoro celé přečetl a pak to v podstatě pořádně viděl prvně při samotné hře, příprava v podstatě nulová ... a 80% hráčů bylo nadšených, páč si pěkně házeli kostičkama a dělali taktická rozhodnutí při útoku na nepřátele a radovali se z vítězství.

Ale teď na ještě vážnější notu ... dobrodružství pro JaD už jsou v nějakém stádiu (kromě Noci goblinů)? Nebo se do vydání nebudou konat?
14.10.2021 00:10 - Aegnor
LokiB píše:
80% hráčů

*83% ;-)
14.10.2021 00:33 - Corny
Spíš tak 82,7% podle aktuálních propočtů, samozřejmě pokud správně započítáme Beta-Sigma koeficient a Cimrmanovu konstantu.

Gergon: Mě to připadá docela samozřejmé, že zkrátka žádná hodnocení nejsou objektivní, stejně jako třeba názory v blogích či podcastech, a očekávat to od nich je docela nerozumné. Vždy je to nejen o recenzích, ale i o tom, jestli je vkus recenzenta v souladu s tím mým.
14.10.2021 01:01 - LokiB
Aegnor+Corny: všimněte si, jak mi hezky koresponduje zobecněné číslo s osobní zkušeností z naší družiny ;) nás bylo 5, takže z toho nic kromě 0, 20, 40, 60, 80, 100 % nevyždímu, to by nebylo věrohodné.
Nemám ten luxus jako Jerson, který může dělat pokusy na stovkách osob, nebo Markus, kterému do databáze přispívají tisíce hráčů ... ti mají pochopitelně čísla objektivnější ;)
14.10.2021 01:07 - Corny
Tak ono je samozřejmé, že když mluvíš o "X% hráčů" tak mluvíš o reprezentativním vzorku "Já a moje banda", ale my tam právě zapracováváme i ty koeficienty apod. zahrnující i případy "Možná přijde i Máňa z práce" a jiné statistické chyby a odchylky.
14.10.2021 02:56 - Colombo
LokiB píše:

Aegnor+Corny: všimněte si, jak mi hezky koresponduje zobecněné číslo s osobní zkušeností z naší družiny ;) nás bylo 5, takže z toho nic kromě 0, 20, 40, 60, 80, 100 % nevyždímu, to by nebylo věrohodné.

Kecáš, prostě sis to hodil na D20:P
1.11.2021 09:16 - Markus
Aktuální přehled česko-slovenské „meta“ v podobě žebříčku nejoblíbenějších her a dobrodružství z Databáze RPG.

Stačil jeden aktivní měsíc a leccos je jinak. Mezi hrami stoupá DCC (a mě to hřeje u srdíčka) a nová edice Vampire: the Masquerade. Mezi dobrodružstvími ovládly špičku hororové příběhy.

Děkuju všem, co v říjnu přispěli svými komentáři a hodnoceními (bylo jich bezmála 100) a těším se na to, co přinese listopad!

Žebříček RPG her: https://rpgforum.cz/zebricek-hry
Žebříček dobrodružství: https://rpgforum.cz/zebricek-dobrodruzstvi





Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069623947143555 secREMOTE_IP: 3.238.79.169