Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
10.2.2021 00:40 - sirien
Markus píše:
(Siriene, tohle není výzva.)

nemusíš se snažit, začal si prohrávat v momentě, kdy sem začal hrát - a ani sis toho nevšim :p

EDIT: 6? #bitchpls, to tam zejtra jen naklikám ty GUMSHOE a WoD a ztratim Tě i ze zpětnýho zrcátka... :p
10.2.2021 04:00 - Naoki
Píše:
Což mi připomnělo Siriena, Naokiho a My life with master :)

Za svou 1* si pevně stojím. MLWM byl jediný oneshot za celý život ze kterého jsem odešel uprostřed hry kvůli tomu jak strašně mě ta hra nebavila (pokud si najdeš report Romíka na RPGF tak to tam taky zmiňuje).
Tehdá jsem celou diskuzi okolo Forge vůbec neregistroval (a dodnes vím akorát že proběhla ale nikdy jsem se do ní neponořil takže ani pořádně neznám obsah a argumenty) a lidma to nebylo protože jsme ji hráli s naší běžnou družinkou.
10.2.2021 08:48 - Jerson
Markus píše:
Jerson je na trapném šestém místě, dokonce až za dávno neaktivním Alnagem

To proto, že jsem tak moc systémů zase nehrál a teď už ani moc nehrozí, že bych si je stihl zahrát.
10.2.2021 12:20 - Lethrendis
Čas na prokrastinaci...

Tak nejdřív si pohraju s dotazem Markuse, zda by mohl Bouchi žalovat jeho výroky. Je to offtopic, ale budiž: "Dračí doupě je hrozná, příšerná nehratelná hra! Neměli byste si ji kupovat. Dokládám to recenzí a taky tím, že je to čtvrtá nejhorší RPG hra podle mojí super objektivní a zcela pravdivé databáze, která je nejlepším dostupným vyjádřením hráčských preferencí na našem trhu!"

V tomhle případě by šlo o spíš o občanskoprávní žalobu než o podání stížnosti na nekalou obchodní praktiku, což je něco o dost jiného a já fakt právník nejsem, nicméně posuzování by probíhalo podle podobné logiky. V zásadě by šlo o to, jestli nějaká část výroku je doložitelně a úmyslně nepravdivá. Na začátku tam máš vlastní názor a obecné odsouzení DrD, to je na hraně, ale myslím, že by to soud nevzal kvůli svobodě vyjadřování. Alespoň doufám. Kupovat si to stejně nemohou. Pak tam máš zmíněnou recenzi, to je zcela v pořádku, pokud v ní neuvádíš nějaké doložitelné lži. Že má DrD nízké hodnocení je přepokládám pravda a ten závěr o samotné Databázi coby jediné, pravdivé a objektivní je pravdivý asi jako všechny reklamní žvásty - tedy dokud tě někdo neusvědčí z opaku.

Takže ano, Bouchi by Tě mohl žalovat, ale jeho šance na úspěch bych moc vysoko neviděl. Teprve kdybys k tomu výroku přidal nějaké skutečně prokazatelné lži a musel bys být navíc s Bouchim prokazatelně znepřátelený, třeba kdybys napsal, že všichni DrD nenávidí a nikdo to nehraje, pak by už měl Bouchi naopak šanci docela slušnou a mohl by Tě skrze soud donutit třeba část výroku odstranit nebo žádat o omluvu/odškodnění.

Druhá věc je, že by do toho asi nešel, ani kdyby měl vysokou šanci na úspěch, protože by to samo o sobě bylo negativní reklamou. Ale co platí pro jednoho, neplatí pro jiného, zvlášť když se tu někteří baví vytáčením příznivců DH do ruda.

Ale zpátky k tématu. Kdybych byl zuřivostí bez sebe a chtěl se Ti pomstít za poškození pověsti mého produktu manipulací Tvé Databáze, i tak bych žalobu použil až v poslední řadě, zkusil bych nejprve stížnost k RPR nebo ČOIce i z toho důvodu, že to stojí jen trochu času sesmolit udání a úřad pak nějak musí konat. Je to zdarma.

Začal bych u RPR. Ta posuzuje reklamu a propagaci skrze svůj kodex, ne optikou zákona. Je relativně přísnější. Když se tedy podíváš do jejich kodexu, tak hned z úvodu zjistíš, že se týká i nekomerčních subjektů a médií, nejen prodejců. Takže různých influencerů, webů atp. Nejnebezpečnější pro Tebe by pak byl odstavec 3.3 úvodního ustanovení o respektování zásad čestného soutěžení konkurentů. Tuším, že v minulosti byli ve vlastně analogickém případě popotahováni nezávislí recenzenti aut - automobilka si stěžovala na předpojatost, že nepravdivě informují.

RPR by Tě kontaktovala a požádala o stanovisko, nakonec by vydali arbitrážní nález. Tipoval bych, že by mohli zkonstatovat etické pochybení a vybídli by Tě k tomu, abys celé hodnocení DH smáznul. To by ale zatím bylo v pohodě, protože RPR je pouze autoregulační orgán. Ale dobrá munice pro případné další kroky.

Horší by to bylo u ČOIky. Tam by se zkoumalo, za ses nedopustil nekalé obchodní praktiky. Kdyby se stěžovateli podařilo prokázat, že jsi účelově manipuloval hodnocením tak, abys někomu pomohl a jemu ublížil, pak by to už naplnilo definici klamavé reklamy. A je jedno, že je to jen komunitní projekt, respektive že bys z toho Ty sám nic neměl. Kdokoliv může začít propagovat cokoliv a také to tak kvanta lidí činí. Nicméně když se do toho kdokoliv pustí, vztahují se na něj pravidla stejná jako pro ostatní. Neznalost neomlouvá. Což nás opět vrací k etickému kodexu reklamy, ve věcech propagace k němu ČOIka přihlíží. ČOIka Ti může nařídit totéž, co by Ti RPR jen doporučila. Navíc by Ti mohli uložit i pokutu.

Teprve pak by přišla na řadu žaloba, to zejména kdyby se chtěl vydavatel hojit, že mu bylo pokaženo podnikání a žádal nějakou náhradu škody. Buď jako obchodní spor, nebo jako pomluva, respektive šlo by nejspíše o žalobu na ochranu osobnosti. Důkazní břemeno v takových případech nese žalobce a opět by se dokazovalo, zda jsi svým zásahem do hodnocení úmyslně (naštěstí nelze neúmyslně) poškodil podnikání stěžovatele. Nejsem právník, takže popravdě nevím, jaká by byla šance na úspěch. Podle mě spíš malá, protože by se jen obtížně prokazovalo, že byla sníženým hodnocením v Databázi způsobena konkrétní vyčíslitelná škoda.

K tomu bych nicméně dodal, že na předjímání rozhodování našich úřadů a soudů je třeba věštecká koule a někdy nad nimi zůstává rozum stát. Nejen proto bych nikomu nedoporučoval do toho jít, i kdyby emoce tekly proudem.

To bylo vlastně pro všechny, teď speciálně pro Markuse: Jako poslední bych Ti doporučil doplnit několik obvyklých náležitostí (i když to nikdo nečte), které Databáze postrádá. Hlavně nějaké uživatelské podmínky, nejenom návod, jak hodnotit. To lze z větší části obšlehnout od podobných webů - tzn. že neneseš odpovědnost za obsah vkládaný hodnotiteli a že z Databáze coby nekomerční fan záležitosti nelze nic vyvozovat. Plus k tomu někam klidně dolů malými písmeny vyvěsit, jak je to s těmi algoritmy pro zveřejňování žebříčků. Ty už nyní pro sestavování žebříčků nepoužíváš čistý průměr, to by u toho vygenerovaného žebříčku chtělo uvádět. Ne kvůli možným stížnostem, které jsou naštěstí jen hypotetické, ale protože je to slušnost.
10.2.2021 12:32 - Corny
A já bych ti Markusi doporučil, aby jsi nedbal na pseudoprávní rozbory lidí, co právu nerozumí :) Ještě lépe lidí, co citují na svou podporu definice ze zákona o ochraně spotřebitele a ignorují, že ten samý zákon o pár řádků výše jasně definuje, že se na tebe v tomhle kontextu nevztahuje.
10.2.2021 12:49 - Bouchi
Lethrendis: Tak já to zopakuju:
Nikdo si nemůže nárokovat ani umístění v žebříčku podle svých představ, ani to, aby tvůrce žebříčku používal konkrétní metodiku, ani to, aby tvůrce metodiku nikdy nezměnil.
A ani ČOI či RPR nemůže nařídit používání konkrétní metodiky či nezměnitelnost metodiky.
10.2.2021 12:50 - Lethrendis
Ách jó, Corny... vedle toho je zde i zákon o regulaci reklamy.
10.2.2021 12:53 - Dukolm
Tohle právní dohadování už překročilo přijatelnou mez, tak si ho vezmete někam jinam nebo vyřešte přes PM. S RPG to nesouvisí.
10.2.2021 12:56 - Lethrendis
Bouchi - asi si nerozumíme. Nemůže nařídit používání konkrétní metodiky ani nezměnitelnost. Souhlasím. RPR nemůže dokonce vůbec nic. Ale tady o to vůbec nejde. Jde o to, že může zakázat takovou propagaci, která je úmyslně klamavá.
10.2.2021 12:57 - Markus
Já tam žádné podmínky používání záměrně nedal a taky je tam nedám.
10.2.2021 13:02 - Šaman
Lethrendis: Podle všechn článků, které jsem k tématu našel, je věc osobního hodnocení záležitost max žaloby pro pomluvu.
Až ve chvíli, kdy by se prokázala vazba negativní recenze na konkurenční produkt, tak se začne jednat o nekalou soutěž.

Právní prostor píše:
V případě, že jde o názor spotřebitele, lze se bránit za předpokladu, že tento zákazník hodnotil zboží či produkt mimo rámec slušnosti a dobrých mravů. V ostatních případech se jedná o subjektivní názor, který není v rozporu s platným českým právem.

Mimochodem, provozovatel by byl po upozornění povinen takovou recenzi (mimo rámec slušnosti a dobrých mravů) stáhnout, žádný dodatek o nenesení odpovědnosti ho nezbavuje povinnosti nedávat prostor nezákonnému jednání uživatelů.

Právní prostor píše:
Stane-li se recenze předmětem konkurenčního boje, tedy, že byla konkurentem poškozeného účelně vytvořena, nahlíží zákon na takové jednání jako na nekalosoutěžní.



Edit: Dukolm: Sorry, už to nebudu dál řešit.
10.2.2021 13:04 - Corny
Lethrendis: To sis pomohl.
40/1995:
§ 2 odst. 1, písm. b): Zakazuje se reklama, která je nekalou obchodní praktikou podle zvláštního právního předpisu (tj. podle zákona o ochraně spotřebitele) - jiný zákaz na to vůbec nepřipadá
§ 7b odst. 1: Při posuzování, zda je reklama nekalou obchodní praktikou, postupuje orgán dozoru podle zvláštního právního předpisu (opět zákon o ochraně spotřebitele).
Takže pokus hezký, ale pořád se vracíš k tomu, že by to musela být nekalá obchodní praktika. Což to nikdy nebude v Markusově případě.

A tím já jsem v zájmu odfiltrování offtopiku také skončil.
10.2.2021 14:40 - Dukolm
ADMIN POST

Jak jsem psal výše, ale protože to nebylo pochopeno tak jako tvrdý admin post.

S RPG nesouvisející právní hádku o zákonech tímto ukončuji, můžete si to vyřešit někde jinde. Další posty na toto téma budou smazány.

Jako u každého admin postu je proti pravidlům Kostky na tento jakkoliv veřejně reagovat (můžete nám napsat do PM).

Vedle toho v posledních měsících pozoruji, a nejsem sám, poměrně se zvětšující agresivitu v diskusích obecně - a mizející schopnost reagovat na měkké náznaky od nás i od ostatních uživatelů (což považujeme za obdobně důležité) stejně jako ztrácející se sebekontrolu a ochotu někdy prostě nereagovat. A to překvapivě i u lidí, u kterých bych to nečekal. Zatím jsme to přisuzovali aktuální situaci s coronou, ale bez ohledu na důvod už nám s tím dochází trpělivost.

Takže bysme byli rádi, kdybyste se občas zamysleli před odesláním odpovědi do diskuse - jak nad tím, co píšete, tak nad tím, zda vůbec odepsat potřebujete. Když vás někdo vytočí, tak místo okamžitého osobního útoku zpátky zkuste jít ven nebo si číst něco jiného a odpovězte až s odstupem.
1.3.2021 10:02 - Markus
Nový měsíc, nový přehled vývoje v Databázi RPG. Během zběsilého února nám přibylo kolem 220 nových hodnocení, což dramaticky zamíchalo žebříčkem.

Posílám klasicky žebříčky dva. Jedno jsou hry, to druhé dobrodružství.

Příval nových komentářů zároveň znamená, že u spousty nových věcí teď najdete zajímavé minirecenze, takže teď je možná vhodná chvíle jít si databázi proklikat.

Díky všem, co se zapojili, i těm, co se teprve zapojí. Začíná to být zajímavé! Na tomhle místě musím ssmeknout před Sirienem, který tam za ten měsíc nasázel kolem stovky nových hodnocení a tím překonal mé prvenství. :(

Žebříček jako vždy na:
https://rpgforum.cz/zebricek

Příjemnější (a rychlejší!) způsob prohlížení databáze, včetně různých filtrů, je pomocí horní nabídky nebo na:
https://rpgforum.cz/databaze



1.3.2021 10:48 - Dukolm
Šlo by vytáhnout bokem svět u Mouse Guard Roleplaying Game / Myší hlídka - hra na hrdiny bokem od pravidel.
1.3.2021 11:03 - Markus
Šlo, ale nedává to moc smysl, ne? Ten svět vyšel jenom v pravidlech Mouse Guardu, a co vím, žádné jiné produkty do toho zasazené nejsou, takže by to byla kategorie o jenom produktu - což mi přijde zbytečné.
1.3.2021 11:09 - Dukolm
Tak s Dokvolem to máš podobně a ten koukám tam máte. A MG na rozdíl od toho má komiksy plus celkově u MG produktu systém a svět je dost velký kontrast v hodnocení.
1.3.2021 11:15 - Markus
Doskvol tam přidal Sirien a měl jsem v prvním okamžiku podobnou reakci - že to je asi zbytečné. Na druhou stranu, digitální prostor nic nestojí, ničemu to nepřekáží a je tam prostě trochu víc informací o settingu dané hry, tak proč ne.

Tím chci říct, že já to tam aktivně přidávat nebudu, ale jestli to přidá někdo jiný, tak to ničemu nevadí. Třeba budou i lidi chtít hodnotit setting nezávisle na hře.
1.3.2021 11:47 - sirien
Pointa toho mít ty světy bokem je, že je lze hrát i v jiných systémech. Mouse guard se tak hraje relativně často (zejm Fate co jsem si všimnul, ale možná to je můj bias), Shadowrun občas (jsou pro něj hacky do kdečeho), Doskvol nevím, ale je hratelný, my ho nastřelili v Hillfok a setting fungoval herně výborně i pro takhle odlišně zaměřenou hru.

A jak jsem psal když jsem chtěl možnost hodnotit světy jako takové a nejen jejich příručky - různé světy mají různou herní vhodnost a rozhodně k nim je co napsat užitečného pro DMy kteří se rozhodují v jakém světě hrát další hru.
1.3.2021 11:53 - York
Se Shadowrunem to je těžký, konverze ho většinou měněj k nepoznání. Podstatná část sourcebooků jsou zároveň pravidlový implementace a nejde to jednoduše oddělit.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090934991836548 secREMOTE_IP: 44.200.66.187