Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
Autorská citace #41
14.7.2020 17:07 - sirien
York píše:
Autorovi se jeho hra líbí, tak proč by neměl dát 5 hvězd?

Viz #26
Autorská citace #42
14.7.2020 17:25 - Jezus
Viz také #37, zejména edit.
Autorská citace #43
14.7.2020 18:13 - LokiB
Mimochodem, a nepřijde vám, že také není moc kosher, aby autor či p5ekladatel resp. propagátor jedné RPG hry dával dalším, více méně konkurenčním projektům 1* a popisoval to jako trash?
To jen tak k tématu, co je a není společensky vhodné.
Autorská citace #44
14.7.2020 18:42 - Jerson
Loki, ne. Když nic jiného, tak za tím stojí logika "jiné hry stály za prd, tak jsem ptelozil/vytvořil /začal propagovat lepší hru".
Autorská citace #45
14.7.2020 18:48 - Lethrendis
Loki & Jerson: To mi přijde jako takové okopávání kotníků, nízký konkurenční boj. K tomu bych se nesnížil.

Za sebe jsem po pobídnutí ohodnotil jen hry, které jsem hrál plus SR1, který jsem pouze četl, ale který tu v ČR asi nehrál nikdo. Ještě se chystám na DrD a nebudu k němu tak nespravedlivě zlý, jako někteří.
Autorská citace #46
14.7.2020 19:03 - Jerson
Já to nemyslím tak, že by někdo chtěl propagovat hru,, a tak by úmyslně dával "konkurenci" nízké hodnocení. Chci tím říct, že autor překladu nebo hry může mít oprávněný důvod dávat jiným hrám nízké hodnocení, zejména pokud je hrál.
Autorská citace #47
14.7.2020 19:08 - Lethrendis
Tak pokud je hrál a nelíbily se mu, tak asi ano. Proč ne? Já to pochopil tak, že by si někdo nějakou hru hýčkal a všechny ostatní schválně poplival, aby to jeho vysoké hodnocení vyniklo.
Autorská citace #48
14.7.2020 19:13 - PetrH
Přijde mi tato diskuze nedůstojná inteligentních lidí, pokud někdo chce hodnotit ok, mě osobně zarazilo to, že se hodnotila dh jen podle bety eveřejný, ale ani tak bych nešel a nešoupl tam hodnocení 1
Autorská citace #49
14.7.2020 19:36 - LokiB
Jerson: to pochopitelně může. ale je v podobném střetu jako sám autor, který by vlastní hře dával 5 hvězd, protože se mu fakt super líbí. Objektivitu (a jistě oba víme, že tím je myšleno subjektivní hodnocení a ne objektivita jako taková) můžu autorovi konkurence věřit, ale také nemusím.
Autorská citace #50
14.7.2020 19:43 - Markus
Loki: Myslíš mě a moje jednohvězdičkové recenze pro DrD? Ty ale vycházejí z recenze, kterou jsem psal před 11 lety, takže to není úplně aktuální konkurenční boj.

Ale principielně by to mělo být jedno - ta hodnocení jsou otevřená, každý hlas má stejnou váhu a reálná hodnota těch hodnocení je:

- v síle průměru - tj. jakmile to ohodnotí víc lidí, ztrácejí jednotlivé názory autora, skalních fandů, ale i skalních nepřátel na váze a začíná se to skutečně blížit "názoru komunity"

- v síle textového hodnocení - můžeš si přečíst, jakou argumentací recenzent obhajuje, že dal 1 nebo 5 hvězdiček. A pak klidně zjistíš, že jeho názor je pro tebe relevantnější než jakýkoli průměr.
Autorská citace #51
14.7.2020 20:04 - LokiB
Myslím to obecně, na kohokoli, není v tom nic osobního. A ano, prvotní zamyšlení nad tímto u mě vyvolalo to, cos psal u DrD Pro Pokročilé.

kromě toho, že podle mě v DrD PPP nic moc matematicky složitého není, ve smyslu mnoha her z doby první poloviny 90. let :)
Autorská citace #52
15.7.2020 10:27 - Markus
LokiB: V pohodě, já se neurážím. Snažím se všechna svoje hodnocení vyargumentovat. Chápu, že dát jednu hvězdičku bez komentáře by mohlo působit jako výser (ale i to je možné a povolené). A ano, mám tu škálu posunutou oproti ostatním asi hodně doleva (jako defaultní hodnocení chápu 3 hvězdy, ne 5).

V obecné rovině... Myslím, že mezi aktivními členy naší scény těžko najdeš někoho, kdo není nějakým způsobem zaangažovaný v nějaké konkrétní hře. Buď ji sám napsal, nebo ji překládal, nebo o ní píše články, nebo ji propaguje... Takže touha po objektivním nezaujatém recenzentovi je hodně akademická.

Já to beru tak, že naopak každý má nějaké zaujetí a preference a je to v pohodě. V ideálním případě je přizná v komentáři, ale klidně může dát i prázdné hodnocení bez textu. Musí se to srovnat množstvím.

Pročež děkuju všem, kteří už šli do databáze rozdat hvězdičky. U některých her se začínají pěkně nastřádávat.
Autorská citace #53
15.7.2020 10:39 - sirien
Markus píše:
touha po objektivním nezaujatém recenzentovi je hodně akademická.

Tady jsem, samozřejmě :)
Autorská citace #54
15.7.2020 10:56 - Lethrendis
Eh, Siriene... poprskal jsem se čajem, jak jsi mě pobavil :DDD
Autorská citace #55
15.7.2020 11:11 - LokiB
sirien se náhodou velmi snaží ;)

Markus: ok, díky za vysvětlení.bral jsem to v kontextu předchozí diskuse o hodnocení samotným autorem.

Mně to asociovalo, že hodnotit negativně dílo konkurence je velmi agresivní styl reklamy, který u nás nemá velkou tradici, ale jinde je celkem běžný. ono to pak vede k tomu, že se to otáčí a střílí tam a zase zpátky a není to moc zábava
Autorská citace #56
15.7.2020 12:09 - Markus
Loki: Já se na to dívám z pohledu admina. Nejsem schopný posoudit, které hodnocení je vhodné a které je „agresivní styl reklamy“, abych to nějak moderoval. Navíc kdybych měl hodnocení nějak moderovat a mazat ta „nevhodná“, otevírá se tím šílená pandořina skříňka a ve výsledku by to všechny spíš odradilo. Tady neexistuje lepší řešení než nechat to otevřené všem, bez nějakých podmínek a nároků na kvalitu hodnotitele, a nechat lidi, ať si to nějak přeberou.
Autorská citace #57
10.8.2020 15:58 - Markus
Opět zdravím d20.

Databáze se nám rozrostla o novou funkci - možnost přidávat k anotacím odkazy na externí recenze a shrnutí her. Sirien tam přidal spoustu věcí odsud z d20, já jsem prošel archivi RPG Fóra a částečně i Drakkaru. Výsledkem je, že u velké části her teď máte uvedenou i nějakou recenzi s podrobnějšími informacemi. Databáze je tak opět o trochu užitečnější.

Některé namátkové případy toho, jak to vypadá:
- Forgotten Realms (ADnD 2e)
- Neklidný Tauril
- staré vykopávky jako Cadwallon :)
- nové věci jako Dračí hlídka

Pokud máte nějaké recenze, které byste chtěli s databází prolinkovat, tak směle do toho!

A samozřejmě pořád platí pozvání k tomu, abyste ohvězdičkovali hry a příručky, které znáte. ;)
Autorská citace #58
12.10.2020 17:28 - Markus
Nová funkce Databáze RPG: Máme žebříček oblíbenosti, který nově zohledňuje nejenom čistý průměr, ale i počet hlasů. Takže například hra, která má jedno pětihvězdičkové hodnocení, se neumístí nahoře, ale někde uprostřed. Zatímco nahoře by měly být skutečně jenom hry, které jsou JAK dobře hodnocené, TAK hodně hodnocené.

Má to ještě mouchy, například se to načítá pekelně (!!!) dlouho. Ale jestli vás zajímá, jak jsou u nás oblíbené různé hry, podívejte se na:

https://rpgforum.cz/zebricek

A hlasujte pro svoje oblíbené hry, dobrodružství a jiné produkty, ať je vytáhnete výš. ;) Posílám náhled aktuálního pořadí.

Autorská citace #59
12.10.2020 18:50 - PetrH
A jak se projevuje hlasy např. pro moduly doplňky plné 5 * ale hra sama nemá tolik?
Edit: třeba dračí hlídka je vysoko, má prý 11 hlasů - jeden je úplně prázdný, ale 10x je dobrodružství a 1x pravidla... ?
Autorská citace #60
12.10.2020 19:40 - Markus
Hlasy pro příručky a moduly se ke hře nepočítají - počítají se hlasy jen pro tu hru. Tj. kdyby pro nějakou hru vyšel doplněk hodnocený spoustou pěti hvězdiček, zatímco samotná hra by měla průměr třeba 3, tak by to té hře nijak nepomohlo. Byla by někde uprostřed, ale ten její doplněk by se klidně umístil vysoko. (Pokud si to nevyfiltruješ, abys třeba doplňky vyřadil.)

Dračí Hlídka je vysoko ani ne tak proto, že má hodně hlasů (ale má jich 10, což je dost), ale protože většina těch hlasů je fanouškovských pět hvězdiček, a tak má dost vysoký průměr. Pro důkaz toho, že i hry s hodně hlasy můžou být dole, sjeďte dolů a najděte Dračí doupě. :)

Jo a sotva jsem to zprovoznil a informoval o tom, jak přišlo pár lidí a DnD 5e je teď na prvním místě. Dvakrát, protože se mi tam zobrazuje český a slovenský překlad zvlášť a asi to nedokážu opravit.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09070611000061 secREMOTE_IP: 52.90.50.252