Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
9.2.2021 17:55 - Markus
Má to těm problém, ze na vrcholu žebříčku by z definice byly obskurní věci, které četl jenom např. Markus a dal jim pet hvězdiček, zatímco reálné známé a hrané věci jako DnD nemůžou nikdy dosáhnout hodnocení 5,0, takže by visely někde hluboko. Čím víc lidi něco hodnotí, tím spis průměrně hodnocení klesne. Což má paradoxní efekt, ze to známe věci pohřbívá hloubš.

No a pak co říká Sirien. S váženým průměrem tě ta obskurní hra, které já jsem dal pet hvězdiček (a nikdo jiný), netrápí, protože je schovaná někde uprostřed. S čistím průměrem tě irituje na špičce a je jen otázkou času, než to někdo nevydrží s hodí ji tam nějakou tu trollici jednu hvězdičku.

Což mi připomnělo Siriena, Naokiho a My life with master :)
9.2.2021 18:01 - sirien
Markus: ta 1* neni vůbec trollící, já Tvůj (/váš) milovanej MlwM hateuju už věčnost zcela konzistentně a systematicky. Naokiho 1* jen vyskočila v Novinkách, tak sem to tam z reflexu rovnou osolil taky, aby si někdo nemyslel, že je Naoki zaujatej :p
9.2.2021 18:19 - York
Markus píše:
S váženým průměrem tě ta obskurní hra, které já jsem dal pet hvězdiček (a nikdo jiný), netrápí, protože je schovaná někde uprostřed. S čistím průměrem tě irituje na špičce a je jen otázkou času, než to někdo nevydrží s hodí ji tam nějakou tu trollici jednu hvězdičku.


Spíš bych řekl, že když se na vrcholu žebříčku objeví pětihvězdičková hra, přitáhne to k ní pozornost a následně se buď rychle ukáže, že to byl ojedinělej názor (stačí jedno nízký hodnocení, aby se ocitla zpět v šedym průměru), nebo se naopak potvrdí, že je to zajímavá hra a v tom případě je správně, že je nahoře. Za mě dobrý.
9.2.2021 18:48 - Markus
York: Seřaď si tohle podle průměru a posud, jestli je to vážně lepší

https://rpgforum.cz/index.php/databaze/rpg-hry
9.2.2021 19:00 - sirien
To je dobrá sbírka obskurdností.

Ale koukám, že sem zatim úplně vynechal ohodnocení WoD a GUMSHOE her. :(
9.2.2021 19:02 - Šaman
Co se ti nezdá na My little pony? :D
9.2.2021 19:04 - efram
Šaman

dá se to někde stáhnout, takovou pecku musim zkusit...
9.2.2021 19:10 - Corny
A co třeba nechat hvězdičky jak jsou ale žebříček zobrazovat defaultně náhodně poskládaný, dokud si ho někdo na sílu nevyfiltruje :D Jako to je samozřejmě tak napůl sranda názor, ale na druhou stranu by to mohlo paradoxně mít efekt. Nebo třeba udělat ten žebříček, ale nad ním hodit něco jako "deset náhodných her, co by vás mohly zajímat".

Já se hlavně bojím, že byť chápu snahu nějak vybalancovat ten žebříček ve prospěch dobrých, ale méně hypovaných titulů a asi by to i nějak šlo (nevím, jestli by třeba nešel ten žebříček poskládat tak, že by se to zaokrouhlovalo na celé hvězdy a v rámci těch šesti "škatulek" se stejným hodnocením by se už ty hry skládaly nějak náhodně, což by pořád drželo hodnocení ale dobře hodnocené hry by to skládalo fér na stejnou úroveň, například), tak že je to ve finále trochu házení hrachu na zeď. Bohužel asi nemáme šanci nějak ve velkém zajistit, aby si obskurnější kvalitní tituly zajistily spravedlivou pozornost oproti těm populárním, ale spíš nahypovaným.

Sirien: Jsem zrovna docela uvažoval, že bych dal nějaké hodnocení WoD, ale pak jsem se musel zarazit, že jsme je jen četl, a nehrál, a tak by to ode mě byl asi neférový hate :D

Efram: Ještě zkus Maid RPG
9.2.2021 19:11 - Aegnor
sirien píše:
Ale koukám, že sem zatim úplně vynechal ohodnocení WoD a GUMSHOE her. :(

U těch Hunterských věcí určitě klidně přepiš anotace, já jsem na ně docela mizernej a když se na ně koukne profík, tak to bude fajn. :-)
9.2.2021 19:12 - malkav
Já jsem zase po hodně dlouhé době dostal chuť si zahrát VtM - Dark Ages :)
9.2.2021 19:14 - Šaman
Efram: Těžko říct, ale bude to pecka. Má to průměr čistých pět. Což je úspěch na to, že pravidla jsou anglicky. (Je tam prolik na domovskou stránku).
My Little Pony na RPG databázi


Mimochodem jsem zabrousil i na ZZ a jediné nepětihvězdičkové hodnocení je zase od Jersona a Siriena. Všichni ostatní dali pět hvězd. Imho jsou to všechno hráči ZZ. A komu se moc nezdály, ten je ani nekoupil a tedy ani nehodnotil. A to mají 14 hlasů, což je na poměry téhle databáze aktuálně hodně.

Vlastně mám trochu dojem, že kdyby se vyhodnocovalo kdo hodnotí víc her a na celé škále, že to nakonec bude Jerson a Sirien versus všichni ostatní, co dali vysoké hodnocení "svým" několika hrám.
9.2.2021 19:25 - efram
Corny

myslel jsem to ironicky, ale diky za tip :) (opravena chybka)
9.2.2021 19:36 - sirien
Aegnor: možná Tě to překvapí, ale já ty rozšiřující příručky specificky pro Huntery zase až tak moc neznám, my jeli hlavně se základem Hunterů a pak s obecnejma (Armory etc.)
9.2.2021 19:37 - York
Markus píše:
Seřaď si tohle podle průměru a posud, jestli je to vážně lepší


Sorry, ale fakt nechci určovat, jaký pořadí her v žebříčku je lepší a jaký horší. V sestupnym řazení podle průměrnýho hodnocení jsou nahoře hry s nejvyšším průměrným hodnocením, přesně jak bych čekal.
9.2.2021 20:24 - Colombo
Píše:
možná Tě to překvapí, ale já ty rozšiřující příručky specificky pro Huntery zase až tak moc neznám, my jeli hlavně se základem Hunterů a pak s obecnejma (Armory etc.)

Second sight je IMHO nejlepší a přidává tomu tu správnou šťávu.
9.2.2021 21:01 - Aegnor
Colombo: Second Sight je o ESP?
9.2.2021 21:06 - sirien
O všech psychic a occult věcech pro mortály. Hodně cool příručka.
9.2.2021 21:10 - Markus
York píše:
Sorry, ale fakt nechci určovat, jaký pořadí her v žebříčku je lepší a jaký horší. V sestupnym řazení podle průměrnýho hodnocení jsou nahoře hry s nejvyšším průměrným hodnocením, přesně jak bych čekal.


Ano. Je tam spousta způsobů, jak si to můžeš sám seřadit nebo vyfiltrovat podle toho, co tě zajímá. A spousta dat (komentáře; možnost rozkliknout si konkrétního uživatele a podívat se jen na jeho sbírku). My se tu bavíme o žebříčku, ale to je vlastně jen taková sranda funkce.

Šaman píše:
Vlastně mám trochu dojem, že kdyby se vyhodnocovalo kdo hodnotí víc her a na celé škále, že to nakonec bude Jerson a Sirien versus všichni ostatní, co dali vysoké hodnocení "svým" několika hrám.


Dovol, abych ti ukázal seznam hodnotitelů podle počtu hodnocení.

Jerson je na trapném šestém místě, dokonce až za dávno neaktivním Alnagem. A dokonce i Sirien dýchá na paty až mně, i když jeho rapidní vzestup v posledních dnech mě začíná znepokojovat a děsím se okamžiku, kdy mě předstihne. :)

(Siriene, tohle není výzva.)
9.2.2021 21:12 - York
Markus píše:
to je vlastně jen taková sranda funkce


Kdyby to byla sranda funkce, těžko by to někomu stálo za zakládání fake účtů.
9.2.2021 21:27 - Markus
Yorku, díky za tvá moudra. :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081995964050293 secREMOTE_IP: 44.200.39.110