Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
8.2.2021 21:36 - LokiB
Aegnor: a jak to chce ten system zaridit?
8.2.2021 23:18 - Markus
Šaman píše:
Markus: To by nefungovalo. Spousta lidí ohodnotí dobře ty systémy, které zná a ostatni nemají potřebu srážet. Podle toho algoritmu by těm dobrým jen snižovali průměr.


Já jsem si říkal, že je divné, že bych vymyslel něco tak geniálního a nikoho jiného to zatím ještě nenapadlo. :D
8.2.2021 23:46 - Šaman
Markus: Tak dala by se změnit váha hlasu, takže ti co hodí jedno pětihvězdičkové hodnocení by měli třeba poloviční váhu proti těm, co hodnotí v celém rozsahu. Pak se průměr nezmění (hra s jediným hodnotitelem který dal 5* jen této hře by měla stále 5*), ale při výpočtu by měl tento hlas menší váhu.

Nicméně proti filmům, které se zhlédnou za dvě hodiny, tady zůstává ten fakt, že mnoho lidí zná dobře jen pár systémů, které budou hodnotit vysoko. Protože naučit se systém a odehrát v něm nějaké hry vyžaduje nepoměrně víc času. A kromě total geeků, kdo by ztrácel čas zabýváním se s pravidly, která považuje za špatná?

Takže myslím, že bude mnoho lidí hodnotit "své" systémy vysokým počtem hvězd a nic víc hodnotit nebude. V takovém případě rozhoduje spíš ten počet hlasů (kladných hodnocení).

Zatímco když vidím špatný film, klidně mu dám mizerné hodnocení - kromě nějakých echt uměleckých děl z filmu na druhé a další zhlédnutí víc nevykoukám, názor mám hned po prvním sledování.
8.2.2021 23:50 - York
Šaman píše:
A kromě total geeků, kdo by ztrácel čas zabýváním se s pravidly, která považuje za špatná?


Ani total geeci nemají odehráno 10 a víc let ve víc než několika systémech ;)
8.2.2021 23:59 - Log 1=0
Na druhou stranu, musím hrát systém deset let, abych ho mohl zhodnotit?
9.2.2021 00:04 - York
Abys ho mohl zhodnotit, nemusíš ho hrát vůbec. Ostatně pokud někdo ohodnotí desítky systémů, silně pochybuju, že od každýho z nich odehrál aspoň jeden oneshot.
9.2.2021 00:06 - Corny
Nějak dobře ti to kolísá mezi těma deseti lety na systém a oneshotama...
9.2.2021 00:07 - Colombo
Vážený průměr by mohl fungovat. Jde jen o to vybrat potřebné váhy, ale to pak jsme zas zpět u původního problému. Jak vybrat váhy tak, aby to nebylo hacknutelné. Každé arbitrární rozhodnutí "Alespoň X systémů, alespoň nějaké systémy s špatným a dobrým hodnocení". Dostaneme se zpět k tomu, že potřebujeme mít nějaké "verified" uživatele. A pak jsme zpět k hodnocení expertů.
9.2.2021 00:46 - sirien
Moje zkušenost je, že systém je potřeba si aspoň jednou zahrát s trochou důrazu na mechaniky, jinak je jakékoliv hodnocení jen cucání z prstu - mechaniky se v živé hře chovají jinak, než jak vypadají napsané na papíře.

Výjimkou jsou systémy, které jsou velmi blízké jiným, které člověk už zná, ale takových většinou moc neni (např. vzájemně příbuzné WoD hry z jedné WoD generace popř. ne příliš upravené d20 systémy aj.) - ty lze hodnotit i po přečtení, protože to je prostě totéž v bleděmodrém. Případně, ale to není až tak časté systémy, které mají prvky které jsou designované pro dlouhou hru s tím, že toto má výrazný efekt na feeling té hry (typicky např. downtime u Blades).

Ta nadšená záplava nekritických fan-recenzí na RPG F původního DrDII po jeho vyjití od lidí co ho četli, ale nehráli, budiž navždy ponaučením o tom, jak může být pouhé přečtení zavádějící.

Samozřejmě mluvim o tom, že chce člověk dát nějaké rozumně zodpovědné hodnocení - na to aby člověk něco naklikal od oka tu hru nemusí fakticky ani číst...)


EDIT: jinak ta diskuse o vahách mi začíná připadat trochu absurdní, vzhledem k tomu že z toho co Markus opakovaně psal je zjevné, že je všechno co kdo píšete naprosto mimo realitu toho co by se kdy mohlo stát, takže...
9.2.2021 00:56 - Corny
Já si právě teď večer projížděl, co bych tak mohl hodnotit v té databázi, a taky jsem se musel zadržet, abych hodnotil to, co jsem alespoň chvíli hrál, a ne jen, co jsem četl :) Právě z toho důvodu, že na správné pochopení systému jen přečtení často nestačí (kéž by si tohle vzali k srdci ti, co ještě před prvním zahráním vehementně houserulují).
9.2.2021 09:18 - Slaanesh
Jerson "RPG pravidla recenzuju a hodnotím už hodně let..."
"Myslel jsem, že na to už mě znáš docela dlouho..."

Ano, to jsem si myslel taky, ale zjevně na tentýž problém jako já, narážejí i jiní....

Black Adder píše:

JERSON: Druhé řešení že snazší - škrtnout všechna čísla a převést DH na systém Omegy. Plus nějaké drobné ladění.

BLACK ADDER: Tohle je Jersone problém, který s tebou mám. V recenzích to cítím jen kdesi ve stínu, ale v diskuzích ta reklama Omegy čiší na sto honů. Podle mě jsi, díky tomu, pro mě, až moc subjektivní.
Jo a nefungovalo, jak už jsem psal, DrD hráči chtějí něco jiného než co nabízí Omega.


Možná to byl jenom žert, ale téhož dojmu se nemůžu zbavit taky... a pak...

Jerson píše:
Mám půjčenou obyčejnou verzi pro místní Dům dětí, sám jsem ji tam objednal. Tak si říkám, zda se nestane nějaká nehoda, a bohužel nebudu moct Hlídku přinést, ale místo ní mám Zapovězené země (taky určené pro tenhle kroužek).


Toto mi na profesionálního recenzenta přijde dost slabé, jako jednoznačný projev jakési silné osobní antipatie "ta pravidla jsou tak špatná (tak je nemám rád), že by je nikdo neměl hrát" ... + spoustu různých drobných náznaků jinde, aktivit na FB a podobně - jistě to děláš jen a jen v dobré víře pro dobro světa a všeho hráčstva, aby se nováčci nespálili a nezanevřeli na svět RPG nadobro (po jednom oneshotu? IMHO spíš věc Vypravěče, než systému a tak jako tak chyba daného jednotlivce, že má hned jasno, pokud se to vůbec děje) nebo nekráčeli dlouho po cestě, která je přece objektivně špatná ...
... holt mě v průběhu sledování tvých reakcí i našich vzájemných diskusí opustila určitá důvěra ve 100% čistotu tvých úmyslů a tvého úsilí, jsem nahlodán, i když nechci, i když ti v mnohém fandím, ale všechno má svoje meze. Chápu, že i ty jsi se setkal s nevhodnými reakcemi a to může celý ten kontakt vyostřit, nejsi ostatně jediný, mě osobně ta "nediplomatičnost" debaty z jedné i druhé strany moc netěší a vnímám ji jako problém, ale rozhodně to není jednostranný problém. Log 1=0 se ohrazuje proti kruciátě, je "konkurent", ale kritický je jen věcně, budiž, ale třeba sirien toto udělat nemůže, za něj prostě mluví jeho žlučovité texty, přitom ta pravidla ani nečetl... :P

Je až absurdní, na jakou stranu mě tahle diskuse zatlačila, ano, jsem součástí DrH týmu, ale taky "Tirusův osobní kritik", často jsme ve sporu, nedělá mi problém číst/poslouchat kritiku Hlídky, beru ji vážně a zamýšlím se nad tím, sám chyby vidím, ztotožňuji se s mnohým řečeným i napsaným (třeba Jersonova recenze) a chtěl bych to řešit, ale vidím i tu druhou stranu, kdy věcná kritika má takový ten nádech jízlivé nepřejícnosti, neskrývá v sobě touhu si trochu ukázat a kopnout, nebo se točí na kravinách jen aby jí bylo více, nebo stojí na různých fabulacích a předpokladech, co všichni chtějí a měli by hrát. Tady pro mne byl zajímavý "střet s realitou a komunitou", samozřejmě, že jsem taky nafoukaný a sebestředný elitář a nějaký roleplejer ( :P ) a na procházení jeskyní s hobitem zlodějem, elfem kouzelníkem a krollem válečníkem, samozřejmě pořádně archetypálně vykresleným, se divám spatra, stejně jako na všechny ty věci, které chtějí řešit pomocí pravidel a jak to chtějí mít nastavené, ale ti lidí to tak chtějí (nemám teď namysli Tirusových tisíce děkovných dopisů, ale opravdový střet s komunitou), říkám jim, ale to je blbost, tenhle přístup matematicky nevychází, nebo to není příběhotvorné... ne, oni prostě ví co chtějí a kdo jsem já, abych jim nutil opak... jakože fakt. Pokud je to baví, není to moje věc, ale někteří to holt nechcou pochopit, že po Hlídce, tak jak je, je dost velká poptávka bez ohledu na to, co my si o tom myslíme. Neříkám, že i tak nemá chyby, ale je rozdíl mezi kritikou a hejtem a někteří to už nedokážou rozlišit. Chápu, že to může být frustrující, sám jsem se musel při kontaktu s komunitou naučit troše pokory a brát to tak, že to že mám pravdu neznamená, že ji musí protistrana akceptovat, ale holt je to tak... a "komunita" opravdu neznamená tohle elitářské doupě, ty počty leží někde úplně jinde.
9.2.2021 09:42 - Šaman
Slaanesh:
Jerson píše:
Což mi připomnělo - Slaneeshi, pokud reakci na mě budeš rozvádět, tak prosím do diskuse k mé recenzi DH, nikoliv sem.
9.2.2021 09:47 - Slaanesh
Může tam navázat a sem se odkázat, jistě mu to půjde lépe, než mi, ubohému externímu přispěvateli....
9.2.2021 11:27 - Tarfill
Slaanesh píše:
Jerson: Tak si říkám, zda se nestane nějaká nehoda, a bohužel nebudu moct Hlídku přinést,

...v tomhle si jen vyndal část Jersonova výroku. Hned vzápětí taky dodal, že by mu to jeho čest nedovolila a ty pravidla do toho kroužku taky donese.
9.2.2021 11:28 - Aegnor
(Může prosím někdo přesunout tohle zbytečné rozebírání hlídky do nějaké vhodnější debaty? Třeba do debaty o DH.)
9.2.2021 12:52 - Markus
Případová studie.

Uživatel s jedním hodnocením

Je to hodnotný komentář a hodnocení? Pro mě jo a jsem moc rád za to, že to napsal a podělil se o svůj zážitek s tím, že ho Zapovězené země po dlouhých letech přivedly zpátky k RPG. O té hře to něco říká – o její schopnosti brnknout na tu nostalgickou vlnu, o schopnosti dát pravidla, která deskohráči pochopí a zvládnou, i když RPG neznají. Super vklad.

Jak se tohle liší od případu, kdy někdo přijde dát pět hvězdiček jenom Dračí hlídce s odůvodněním, že už 20 let hraje Dračák, nic jiného ho nikdy nezajímalo a hrát nechce a DH mu dává přesně to, co chce.

Neliší se to nijak, a pokud je v pořádku jedno, je v pořádku i druhé. To se prostě nedá posuzovat, čí názor je hodnotnější a čí ne - je to strašná "can of worms", Pandořina skříňka, kterou jakmile jednou otevřete, tak se budete dostávat do většího a většího marastu.

Slabší hodnotu mají samozřejmě hlasy bez komentáře, ale jejich zahrnutí je vědomé. Mohl jsem je snadno zakázat a podmínit hodnocení komentářem, ale neudělal jsem to. Jednak proto, abych podpořil hlasovat i lidi, co nemají moc o říct... a jednak proto, že podmínit to komentářem by nikomu nebránilo napsat komentář "Dobrá hra" a konec, takže to je akorát zbytečná podmínka a komplikace.
9.2.2021 12:58 - LokiB
Markus: tak to je klika že nemáš k zapovězeným zemím nějaký osobní vztah, to by tě lidé mohli podezírat ze zaujatosti ;)
9.2.2021 13:05 - Lethrendis
Log píše:
Používat vážené průměry je napadnutelné u ČOIky? WTF?


Velmi snadno. Jádro stížnosti bych formuloval asi takhle:

"...coby vydavatel hry XY jsem v dobré víře předpokládal, že je tzv. Databáze spravována férově. Tak tomu však není. Když se ukázalo, že i přes nenávistnou kampaň vedenou některými osobami uvnitř RPG scény (doložitelné screeny některých výživnějších postů z téhle a podobných debat) nasbíral můj produkt dostatečně vysoké hodnocení, správce Databáze účelově změnil zveřejňování výsledků hodnocení tak, aby byl pozitivní výsledek mé hry umenšen ve prospěch konkurenčních produktů (doložitelné screeny před a po úpravě víceméně jakýmkoliv algoritmem, který hře XY sníží hodnocení). Tento postup může mít přímý dopad na prodeje..."

Asi bych poslal nejen na ČOIku, ale i do Rady pro reklamu. Ta je sice pouze autoregulačním orgánem, ale zato postupuje rychleji.
9.2.2021 13:10 - Markus
Lethrendis: Ta ČOI je fakt totálně mimo. Stížnost můžeš dát leda na to, že já bych tu anketu vydával za reprezentativní a statisticky validní průzkum trhu (což nevydávám) a pak ji zfalšoval, a pak si na základě toho udělal reklamu.
9.2.2021 13:21 - sirien
Markus: ale nikdo neříká, že tam ta recenze nemá být vidět. Jen existují pochybnosti o tom, jestli:
- by se těch 5* mělo započítávat do průměru hry (což, budiž, ok, proč ne)
- by se těch 5* mělo započítávat do pořadí v žebříčku (což, IMO, ne)


Lethrendis: bullshit. Radě pro reklamu to bude ukradený, protože nejde o reklamu (nastuduj si rozdíl než začneš podobně střílet) a ČOI se podívá o co de a zahodí to (protože žebříček lze sestavovat podle libovolných kritérií a přepočty váženými průměry jsou běžný postup).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.061166048049927 secREMOTE_IP: 44.210.107.64