Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
7.2.2021 13:16 - York
sirien píše:
- ano, omezit započtení hlasu na lidi co dali alespoň x hlasů by mělo žádoucí efekt


Ano, dávám ti za pravdu, že by to mělo efekt, o kterej stojíš (pokud by to teda lidi neobcházeli, což by nejspíš obcházeli, protože pořád by to byl silnej propagační nástroj). Jestli to, že o to stojíš ty, z toho dělá obecně žádoucí efekt, je jiná otázka.


sirien píše:
- aha, pravda, když se sám neorientuju tak vlastně ani nevím komu věřit, takže nic


Uvedl jsem hned několik konkrétních příkladů, jak obvykle zjišťuju, kdo je pro měznalej a důvěryhodnej. Možná by stálo za to nefixovat se tolik na upravování žebříčku popularity (protože přesně to to je, teda bylo by, kdyby Markus odstranil svůj hack, kterej to pokřivuje). Databáze obsahuje, nebo případně může obsahovat, mnohem hodnotnější informace.

Ideální by bylo globální žebříček úplně zrušit, protože je zavádějící a vyloženě svádí k manipulaci, ale to asi nehrozí, protože:

ŽHAVÁ NOVINKA!!! Dračí hlídka ztratila tři pozice na žebříčku!!! FANYNKY OMDLÉVAJÍ!!!
7.2.2021 13:25 - Corny
Já to mám teda podobně v tom, že mám sice melancholický pohled na DrD nebo GURPs, ale nemám vůbec žádné iluze o jejich kvalitách a asi už bych je hrát nechtěl.

Jinak by se všichni měli prostě smířit s tím, že tohle je internetová diskuze...nejsme v parlamentu, nejsme novinový web, nejsme výzkumná stanice, nejsme správní orgán. S tím jde v ruku v ruce to, že zkrátka svá tvrzení stavíme na osobních zkušenostech, pozorování, dedukcích, ale i spekulacích a domněnkách. Podklady, průzkumy, důkazy...na to se tady fakt nehraje. Když sedíte v hospodě a kamarád vám řekne "Hele, mě ty nový škodovky připadají nějak slabší jak ta předchozí generace", tak na něj taky nevyjedete, že to nemá podložené a kde má důkazy. Prostě vám, stejně jako tady, nezbývá, než tomu člověku věřit, třeba na základě toho, že ho znáte a víte, že už si něčím prošel, nebo s ním nesouhlasit. Tím neříkám, že by nebyla krásná utopie, kdybychom tu všichni ke každému svému tvrzení přihodili pět ověřených studií, ale tak běžná mezilidská diskuze prostě nefunguje. Ať už to říká Sirien, nebo mu to vyvrací Loki, nebo něco tvrdím já, nebo Malkav, ... nic není víc než nijak nepodložené tvrzení na základě vlastních zkušeností, dojmologie atd. Tohle opravdu není místo (a ani typ diskuze, protože to rovnou můžeme jakékoliv diskuze na tohle téma úplně vzdát, protože já opravdu nevím o tom, že by existovaly nějaké směrodatné průzkumy, které by mohly podložit téměř cokoliv, co tu napříč časem ten či onen člověk tvrdil) na to vzájemně se "sestřelovat" na bázi absence podkladů.
7.2.2021 13:31 - York
Jinak nic Markusovi nebrání udělovat roli "znalec", třeba tak, že vyfiltruje uživatele s deseti a více okomentovanými hrami (a zkontroluje, jestli píšou něco smysluplnýho), a udělat nezávisle na žebříčku popularity ještě žebříček podle znalců. Správce databáze je v tomhle případě asi nejblíž nějaký autoritě, takže kdo jinej by to měl udělat.

edit: BTW Markusi, když už sem občas koukáš, co takhle že by ses konečně přestal vymlouvat na svůj slabej IT skill a nechal si pomoct a poradit? Můžeš poprosit třeba Dukolma, kterej vytvořil SRD na Kostce a píše celej novej web. S programováním ti pak poradíme na RPG fóru, ať ho zbytečně nezatěžuješ.
7.2.2021 13:44 - Markus
York: Už mi ohledně pomoci psal Aegnor, bohužel ale jediná použitelná forma výpomoci je, že by se našel drupalový vývojář, který chápe ten engine a dokáže pro něj vyvíjet vlastní modifikace, se všemi náležitostmi, včetně toho, že je to opensource komunita. Přímé psaní vlastního kódu mimo Drupal je nepřípustné, protože by mi to rozbilo kompatibilitu a možnost aktualizovat na další verze – stal bych se tím závislým na jednom vývojáři, místo abych těžil z opensource komunity a jejího supportu.

Například základ té databáze je z roku 2008 (!!!) a já jsem to díky supportu té komunity dokázal snadno aktualizovat na nejnovější verze a nabalit si na to potřebné modifikace, aniž bych psal kód. A ty modifikace mají průběžný support...

Druhá věc je, že já tu databázi fakt nechci moc komplikovat. V jednoduchosti a intuitivnosti je elegance. Vy tady navrhujete spoustu funkcí, které by to strašně přepíčily.
7.2.2021 13:55 - malkav
sirien: Je pravda, že se nesetkávám s takovým množstvím lidí v komunitě, tak přidám zprávy ze své bubliny.

1) Vypravěči z ukázkových her na Conech mají určitě zkušenosti s velkým množstvím různých hráčů. Tady já osobně vidím ten problém, že znám lidi s nezájmem o oneshoty a i lidi, kteří deklarují znechucení k pravidlům i třeba celému žánru jen kvůli té ukázkové hře. Osobně si myslím, že je to kvůli způsobu, jakým pojal vypravěč dané téma.

2) Myslím si (ano, dojmologie), že naprostá většina lidí, kteří se bavili u hry jen proto že hráli s kamarády a ne díky kvalitě hry/pravidel, nemá vůbec potřebu dávat někam recenze. Tedy s recenzemi se pachtit nebudou, k tomu by potřebovali nějaký další impuls. Pravda, stavím na zkušenosti ze zcela jiného oboru, kde k napsání hodnocení nestačí spokojenost a musí jít o sakra něco pozitivního, aby se o to uživatel podělil.

Ale už jsem si zvykl, že mi některé názory a postoje zdejších přijdou dost v rozporu s vlastními zkušenostmi. Ber to jako poznámku, že ne vše zapadá do tebou zmiňovaných ustálených pravd.

EDIT: Corny: Souhlasím a doufám, že mé příspěvky nepíšu tak, že bych se v nich snažil vystupovat jako odborník definující/popisující obecnou pravdu. Všechno, co tu uvádím, jsou mé osobní názory postavené na mé osobní zkušenosti a to se snažím konfrontovat s názory ostatních, které mi prostě nezapadají. O to víc mě tu pak zaráží kategorická stanoviska (čas od času podpořená nějakým pádným výrazem, asi aby to vyznělo úderněji). :)
7.2.2021 14:02 - York
Markus: Nejseš zdaleka první ani poslední, kdo potřebuje vyřešit, jak skloubit vlastní úpravy s oficiálníma updatama. Já bych to třeba dělal přes git, ale existuje určitě hromada dalších řešení.

Pointa ale je, že celý IT je o učení se novejch věcí. Nikdo už dneska nemůže znát všechno a jen málokdo má to štěstí, že se celej život může hrabat v jednom systému, aniž by se potřeboval učit něco novýho. Úplnej základ je zahodit mentalitu "neumím to, takže to nejde".
7.2.2021 14:06 - sirien
Hm. Se mi ten formát hodnocení s mini-komentářem nějak zalíbil, zajímavý způsob trávení volných chvilek. (Některé věci - AW, Fate, DnD... - záměrně vynechávám, protože mám v plánu je pak okomentovat nějak obsáhlejc, ale jinak je sranda něco jen tak onálepkovat. A podívat se, jak neférově Markus hodnotil DrD :D )


Markus: tak... můžeš u hodnotících zobrazit počet jejich hodnocení. To by mohlo pomoct náhodnému člověku se v těch komentářích trochu orientovat.

malkav: a jak ten bod 1 souvisí s... čímkoliv? Pokud jde o lidi s málo zkušenostmi, tak to podporuje můj postoj že odfiltrovat málo-hodnotící není na škodu. Pokud jde o lidi s víc zkušenostmi, tak to je věc která platí na obě strany.

Tvůj bod "2" je ve skutečnosti rozporován živou praxí - mimo jiné např. z poměrně příbuzné larpové databáze.
7.2.2021 14:11 - York
Je fakt, že pokud by úplně zmizel žebříček popularity a místo něj byl "žebříček hodnocení znalců" s tím, že znalci by museli mít určitej počet recenzí a osobně by je schvaloval admin databáze, bylo by extrémně těžký s žebříčkem cíleně manipulovat (teda s výjimkou admina ;-)).


edit: Pokud by se hlasovalo, byl bych asi pro tohle řešení. A to ne proto, že bych měl něco proti žebříčku popularity, ale hlavně kvůli tý odolnosti proti cílený manipulaci k markentingovejm účelům.
7.2.2021 14:22 - malkav
sirien: Bod 1 souvisí s tím, že bych bral s rezervou i to, co říkají vypravěči z Connů. Máš tu prostě naprosto neurčitou skupinu lidí, kteří ti nedají žádnou zpětnou vazbu a zanevřou na žánr kvůli jednorázové zkušenosti, kterou způsobili tito zkušení vypravěči. Relativizuji body, které uvádíš na podporu svých tvrzení ;) Snažím se tím říct, že i když se bavíš se zkušenými lidmi, tak tito lidé nemusí mít zcela objektivní zpětnou vazbu, jak to funguje v menších klubech na lokální úrovni nebo u domácích hráčů.

Tuto zkušenost se znechucením žánru mi předl kámoš, který má dost solidní přehled a mnoho let odehraných ve více systémech.
7.2.2021 14:44 - sirien
Conů se píše s "n", ne "nn" - od slova Convention.

Zaprvé, to že jsou "jen z conů" sis domyslel Ty - já mám docela široké zkušenosti z ukázkových her i mimo cony (kdysi s Dalcorem v rámci RPG F OpenGaming projektu, později z Maelströmu...) a zprostředkovaně i z jiných organizací (skauty, tábory). Zadruhé nejde jen o výpovědi těch vypravěčů, ono spousta téhle aktivity byla organizovaná a strukturovaná s tím, že jsme si feedback od hráčů brali systematicky, nebo minimálně organizovaně, i jinými cestami.

Každopádně se vracíme k už řečenému. Předkládáš nějaký problém, který je ve skutečnosti naprosto nesouvisející s tím a paralelní k tomu, co jsem řešil. To, že nelze vyřešit vše, neznamená, že nelze vyřešit něco a tahle námitka mi přijde naprosto irelevantní. Ano, ten efekt co popisuješ existuje. Hraje na obě strany. Není kriticky rozsáhlý - rozhodně není ani zdaleka tak rozsáhlý jako efekt nadšení nebo odrazení úplného nováčka (který se týká prakticky všech nováčků).
7.2.2021 14:59 - Lethrendis
Ehm...

Jak to tu psal Log nebo York a všichni další, kteří tak smýšlí - ti, co chtějí "pouze" vyházet pár fanatiků a fake účtů. Chápu. Vámi preferované řešení má ale dvě obrovské mouchy.

Tak za prvé: Co by tím vzniklo? Průzkum popularity davu, jak ho koncipoval Markus a evidentně ho nechce měnit (dobře, že tak), je něco úplně jiného než průzkum názorů mezi odborníky. Fakticky je to rozdíl mezi kvantitativním a kvalitativním výzkumem, oba navrch s jinak koncipovaným vzorkem. Pokud by někdo "jen" vyházel některá hodnocení, efektivně by zkombinoval nevýhody obojího. Nebyl by to ani průzkum popularity, ani průzkum mezi odborníky.

Druhé hledisko je etické. Nechtěl jsem to sem tahat, ale asi musím, když nikdo jiný, a opravdu mě překvapuje, že ti samí, co se tu tak rozhořčovali nad pár fake účty navrhují zrovna tohle.

Když Markus vytvořil anketu, nějak zadal podmínky. Měnit je v průběhu je asi to nejhorší porušení etiky výzkumníka, jaké lze vymyslet. Zadám výzkum a ono se ukáže, že se to nějak neshoduje se vstupní hypotézou, takže to změním? To je o řád horší prasárna než manipulovat několik jednotlivých vstupů (fake účty).

Pokud se stane, že jsou výsledky jiné, než jaké by se líbily, je možné dvojí vysvětlení a řešení. Buď byly špatně zvolené nástroje - pak by bylo možné čestné řešení anketu uzavřít s prohlášením, že byla špatně vymyšlena, a znovu zadat s jinými podmínkami. Nebo separátně otevřít nový výzkum pro profesionály, jak jsem o tom psal výše. Druhá varianta je, že je výzkum validní a vstupní hypotéza byla špatná, tzn. že oblíbené hry jsou úplně jiné než ty, které by se líbily nerdům. Těžko vymýšlet něco mezi tím.

Markus dělá dobře, že to nechává tak, jak to je.
7.2.2021 14:59 - malkav
sirien: Já někde píšu, že máš zkušenosti posbírané jen z Conů? Komentuji jeden z tebou uvedených zdrojů, k ostatním se nemohu vyjádřit. Dávám ti zpětnou vazbu jen na tento konkrétní zdroj, s konkrétně uvedeným příkladem, ale klidně to ignoruj. Je možné, že je to ve velkém světě RPG minoritní názor/problém. Jinak připouštím, že už to dost odbíhá od tématu hlasování/recenze na RPGF ... takže se omlouvám za OT a v této rovině se už odmlčím.
7.2.2021 15:09 - York
Lethrendis píše:
Když Markus vytvořil anketu, nějak zadal podmínky. Měnit je v průběhu je asi to nejhorší porušení etiky výzkumníka, jaké lze vymyslet.


Od začátku je to avizované jako databáze, ne jako anketa. Všechna uživatelská hodnocení tam pořád jsou.
7.2.2021 15:14 - sirien
Lethrendis: :D pls. Etika výzkumníka při budování komunitního žebříčku hodnocení. Ses seknul v žánru, kolego - asi tak o 180°. Plus vulgárně podsouváš neexistující záměr (nelíbící se konkrétní výsledky), zatímco ve skutečnosti někteří řešili chybnost procesu už dávno z kraje věci když žádné žebříčky ani neexistovaly.
7.2.2021 15:45 - Markus
Jako... na to, kolik množství pomyslného digitálního papíru jste popsali nářkem nad tím, že lůza hlasuje blbě, bych chtěl poznamenat, že ta databáze je v současnou chvíli extrémně geekovská a expertní.

(Fakt možná až na Dračí hlídku.)
7.2.2021 15:54 - York
U jednotlivejch produktů by možná bylo zajímavý mít vedle sebe pro srovnání popularitu (průměrný hodnocení) a honodcení znalců.


Markus píše:
databáze je v současnou chvíli extrémně geekovská a expertní


To není moc překvapivý vzhledem k tomu, že přispěvatele lovíš hlavně na RPG fóru a D20 (pokud se nepletu).


A Markusi, máš můj respekt za to, že se nad tím zamýšlíš hodně do hloubky. To zdaleka není samozřejmý.
7.2.2021 16:10 - LokiB
sirien píše:
Diskuse, v nichž začneš reflexivně, zapáleně a zaslepeně relativizovat cokoliv, jen abys ochránil svět před něčím podloženým názorem


Můžeš mi říc, konkrétně, co tě tak na tom, co jsem tu ve vícero příspěvcích psal, tak popudilo, že v sebeobranné reakci i nadále používáš výmysly?

+
ale zas chápu, že je to snazší, než se vyjádřit k tomu, jak si volně nakládáš s výroky druhých, viz #228

sirien píše:
C: I když tu jsou doklady, že to je nějak (alespoň z části), tak budu tvrdit, že se nedá vůbec říct, jak to je a všechny názory si jsou rovny a žádná pravda neexistuje.


A to je prosímtě který můj výrok, to C? abych neměl pocit, že mi opět podsouváš něco, co jsem neřekl.

Ve skutečnosti, tohle používáš ty sám ... pro tvrzení "to, že se někdo u hry XYZ baví, nic nevypovídá o tom, jestli to je zábavná hra", je přesně to C, které mi vzápětí vyčítáš :D Doklady tu jsou, názory těch lidí, kteří se tím bavili, ale pro tebe neexistují, nebo nejsou relevantní ... pravda je pro tebe jen to, co ty si sám myslíš.

I když to budeš zase sofismem překrucovat, tak znovu napíšu, že proti tomu, aby ti něco hodnotili pouze/hlavně odborníci nelze namítat nic (zkus si to zapamatovat), dává ti to prostě jen jiné výsledky od ankety, kterou mohou vyplňovat všichni bez rozdílu.
OBA ty přístupy jsou zcela validní, když si je člověk vědom toho, co chce získat.
Z Markusových slov (které ty jsi lživě překroutil) vyplývalo, že on záměrně chce databázi, kde budou recenze rovné. ne JEN proto, že by to technicky jinak neuměl, ale prostě proto, že ji tak chce mít nastavenou. Můžeš to dál ignorovat a snažit se vtipně útočit na druhé, ale tohle prostě zakecat nemůžeš.

Log 1=0 píše:
Přitom se ale celou dobu řeší návrh "necháme to jako všeobecné hodnocení, ale odfiltrujeme začátečníky a fanatiky".


O tom je to celou dobu? Pak je všechno to, co navrhoval sirien, zcela nesmyslné, protože omezení na počet recenzovaných produktů nijak neodfiltruje začátečníky ani fanatiky ... prostě nijak. Recenzí může začátečník i fanatik napsat kolik chce a jakých chce.
To bys musel dělat omezení například (opakuji: například) taková, že se recenze nepočítají od nikoho, kdo nemá účet už X měsíců/let, nebo u koho od jeho první recenze neuplynulo už Y měsíců/let. Nebo ... což jsem navrhoval už dříve, před pár posty to zmínil i York, mít "radu starších", která bude recenze hodnotit a vyhazovat ty, se kterými nebude souhlasit nebo z jejího pohledu nebudou splňovat některá definovaná kritéria.

Pakliže trváš na tom, že je to od počátku o odfiltrování začátečníků a fanatiků, tak upřesni, jak povinný počet recenzí pro započtení k tomu jakkoli přispěje.

Corny píše:
Jako to ano, ale Loki neříká "Tvůj názor nemusí být pravda", ale "Tak to prostě je, ať se ti to líbí, nebo ne." Takže on není na straně "pouhé" zdrženlivosti.


LOL, To tu ovšem říká každý :D přesně v tomto smyslu se vyjadřuje zejména sirien :) U něj ti to nevadí? nebo to tam nechceš vidět?
7.2.2021 16:33 - Log 1=0
LokiB píše:
Pakliže trváš na tom, že je to od počátku o odfiltrování začátečníků a fanatiků, tak upřesni, jak povinný počet recenzí pro započtení k tomu jakkoli přispěje.

Začátečník zná max 1. systém, pokud je započítáno hodnocení až od X, X - 1 recenzí mu bude chybět.
Fanatik má jeden systém, možná zkusil jiný, hrozně populární. Pokud se započítává až od X, X -2 mu bude chybět.
Samozřejmě se předpokládá, že začátečníci a fanatici nejsou zároveň zmrdi, co píší falešná hodnocení na věci, co neznají. Takové dobytky je samozřejmě třeba eliminovat manuálně, pokud se je podaří odhalit. Ale jejich eliminace nebyla cílem navrhovaného opatření.
7.2.2021 16:43 - malkav
Log 1=0: Tomuto výpočtu asi rozumí každý, ale kde je ta rozumná hranice? Pět? Deset hodnocení? A budeš to tomu uživateli psát? Něco ve smyslu: "Aby Vaše hodnocení bylo započteno do ratingu hry, musíte ještě ohodnotit X dalších."? Jak moc to pro takového člověka bude motivující? A co lidi, kteří znají systémů Y, ale nechce se jim to vypisovat a chtějí se vyjádřit jen u dvou?
7.2.2021 16:51 - Šaman
Log 1=0 Znám dva systémy jak své boty, v dalších jsem zkoušel někdy něco hrát, ale nebylo to ono, tak jsem je opustil. Mám hodnotit všech 7 systémů ke kterým jsem přičuch, nebo jen ty dva?

Osobně mě dost ovlivňuje Dunning-Krugerův efekt, takže pokud nevím, že jsem na daný systém expert, nehodnotím. Takže ohodnotím dva systémy.

Někdo další ohodnotí všech 15 systémů, které třeba jen četl. Ohodnotí je poctivě, ale jen na základě osobního dojmu.


Plus teda nevím vlastně co se má hodnotit. Nějaká absolutni kvalita? To jak se mi systém líbí? Nebo jak se mi líbí svět v těch pravidlech popsaný (z čehož bude třeba hodně čerpat ShadowRun). Nebo jestli ho doporučuji ostatním?

Teď je to prostě punk a spoléhá se na to, že při velkém počtu hlasů vznikne žebříček vypovídající o… asi o popularitě.

Jakmile začneš vymýšlet pravidla, která mají zvednou "odbornou úroveň" hlasujících, ocitáš se na tenkém ledu.
Samozřejmě jestli jsou tam někde dva prokázané fejky, tak teď je může správce smazat a časem přestanou mít váhu (pokud jich nebude víc).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086469888687134 secREMOTE_IP: 34.227.112.145