Kultura

Markus
13.7.2020 21:59
Pozvání do databáze RPG
Zdravím sousedy z Kostky!

Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.

Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.

Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
  • Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
  • Sirien zadal komplet Fate 4e a svoje Star Wars
  • ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.

Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.

Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.

A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.

Těším se na vaše hodnocení ;)
1.12.2020 14:48 - LokiB
No jo, chybí tam i Savage Worlds SWADE edice. nedostal jsem se k tomu ji tam zadat :(
1.12.2020 15:03 - Jerson
sirien píše:
plus máte biased sample. I když tam dodáš víc dat, pořád budeš mít zkreslenej výsledek (ale ok, už bude říkat aspoň něco smysluplnýho pro RPG F / Kostku)

Nevím jak moc biased to je, protože hlasy nejsou jen z RPGF a D20. Osobně databázi propaguju ledaskde, když je příležitost.
1.12.2020 16:50 - Markus
Tarfill, Loki: Díky za vyjádření zájmu. Chybí tam toho ještě hooodně, ale je to běh na dlouhou trať. Každý příspěvek se cení, ale není nutné se tím stresovat. Až to bude, tak to bude. Já tam sem tam zadám něco, co jsem zrovna četl, a potom edituji anotace od jiných, ale na nějakou soustavnou knihovnickou činnost taky nemám sílu. Musí to holt být komunitní snaha.

Jo a Tarfillovi díky za to Schwarze Auge.
1.12.2020 20:25 - Jarik
DSA? NA tom myslím lítaly Stíny nad Rivou :D To si budu muset znovu stáhnout a zahrát (... někdy) :D
2.12.2020 01:23 - Tronar
cela trilogie Realms of Arkania byla podle DSA
2.12.2020 15:15 - Tarfill
Tak jsem Ti tam, Markusi, přihodil ještě ten HeXXen 1733 a Splittermond, jak jsem avizoval.

Edit: a ještě i Symbaroum, ten si to taky zaslouží...
2.12.2020 18:58 - Markus
Tarfill: Děkuji uctivě. Šíříme osvětu! Teď ještě nějaké to hodnoceníčko ;)
2.12.2020 19:20 - Tarfill
Přijde časem... :)
1.1.2021 12:19 - Markus
Nový rok, nový měsíc, nový přehled nejoblíbenějších her podle Databáze RPG. V prosinci přibylo přes 70 nových hodnocení, ale většinou se týkala světů, dobrodružství a jiných rozšiřujících příruček, takže v přehledu her k žádným dramatickým skokům nedošlo.



Přiložím ale ještě druhý obrázek, a to je přehled dobrodružství. Žebříček totiž můžete pomocí filtrů nahoře osekat na to, co vás zajímá (hry, dobrodružství, světy...).



Zatímco v přehledu her už hry začínají kumulovat větší počet hodnocení, u dobrodružství ještě vidíme, že hlasů je málo, takže každý jednotlivý hlas má velkou váhu. Ale slovy klasika: „K žebříčku se spoustou hodnocení se dá dopracovat jen před žebříček s málo hodnoceními.“ Takže pokud se chcete podělit o své postřehy a doporučení, račte prosím zahlasovat a udělat tím databázi zase o něco užitečnější.

Jo a pokud vám v ní něco chybí (česká tvorba je tam skoro kompletní, ale zahraniční má dost díry) a chtěli byste to ohodnotit, napište a já to tam přidám. Můžete to samozřejmě přidat i sami, ale chápu, že ne každý se s tím chce babrat.

Žebříček najdete klasicky tady.
1.2.2021 11:04 - Markus
Hrátky s daty! Přináším aktuální přehled popularity produktů podle Databáze RPG.

V uplynulém měsíci přibylo kolem 60 nových komentářů a hodnocení, většinou se ale týkaly okrajových produktů nebo dobrodružství, takže v žebříčku her jsou jen minimální posuny. Vzniklo nám tam ale několik bloků, kterým vychází úplně stejný vážený průměr, tak kdybyste to někdo chtěl rozstřelit, směle do toho. :)

Díky nové várce hodnocení už ale začíná celkem smysluplně vypadat i žebříček dobrodružství. Začnu ho odteď přikládat. Jak vidíte, počty hlasů jsou tak zatím nízké, takže předpokládám, že to bude dost lítat. O to zábavnější bude vytváření těchhle žebříčků!

Žebříček najdete jako vždy na:
https://rpgforum.cz/zebricek

Budeme rádi, když se zaregistrujete a podělíte se o svá hodnocení a komentáře.





(Poznámky: D&D 5e je tam dvakrát, protože se česká a slovenská verze zobrazují samostatně – zatím jsem nevymyslel, co s tím.
U některých her ubyl počet hodnocení. Našel a smazal jsem totiž několik hodnocení od spamových botů.)
1.2.2021 12:29 - sirien
hezké - ale prosím, přestaň dávat obrázky do odkazu! Kostka umí obrázek zmenšit na diskusní velikost sama - a následně ho sama umí na kliknutí automaticky zvětšit na originální velikost aniž by tě poslala na novou webovou stránku. Tj. stačí použít prostý IMG tag bez čehokoliv dalšího a dostaneš to co chceš - a uživatelsky pohodlnějc :)
1.2.2021 13:15 - Markus
V náhledu mi to nešlo... ale možná to funguje až po odeslání. Zkusím na to myslet.

Kostku může zajímat, že Sirien přidal spoustu hodnocení k dobrodružstvím Dračí hlídky.
1.2.2021 13:31 - sirien
Jo no.

Pokud někomu záleží na věrné reprezentaci produktů, tak může prokrastinovat tím, že si vybere libovolné z nich které je hodnocené jako 3+, projde ho a věnuje mu... zcela upřímné hodnocení, ty nekritickými fanboys vyhypeované 4 a 5* pak pudou rychle dolu.

(O možnosti... provedení karmického vyrovnání toho že si tam Tirus sám sobě dává 5* z fake holčičího účtu "Karmíny" nemluvě.)
2.2.2021 15:11 - Gamling
Sirien: Můžeš toto své tvrzení jakkoliv podložit? Tiruse znám osobně a většinou nemá potřebu si hrát na holky :) Sám píšeš RPG, víš kolik to stojí času, navíc se nestaráš o kompletní management vydání - Grafika, budgeting, vývoj herní appky, roll 20 atp. Myslíś, že by jsi při psaní JaD zvládl psát fiktivní recenze? :-) Pokud ano, pak bych doporučil víc makat a míň kecat :-)

Chápu, že tě ten systém zklamal, je to věc názoru každého, ale rožšiřovat záměrně ničím nepodložené lži... No už jsi o té karmě psal výše, tak ti to přece nemusím psát znovu :-)
2.2.2021 15:36 - MarkyParky
Boubaque u sousedů třeba našel tohle.
2.2.2021 16:08 - sirien
Gamling: fakeovost dvou holčičích FB účtů co Hlídku podporují a vychvalují je doložená (viz Marky výše, detaily o 1 stranu diskuse dál od odkázaného), spojení ID "Karmína" na RPG Databázi s jedním z nich taky. Tj. systematická vylhaná propagace DH je dokázaná věc. Že to jde za Tirusem - za kým jiným. Že i hromada dalších "recenzí" zní podezřele marketingově je docela očividné od pohledu a vzhledem k tomu, že se ta prolhanost už prokázala u některých "fanynek", tak nepochybuju, že je okolo i pár dalších fakeů, ať už úplných nebo jen "propůjčených" (ne všechny, najdeš samozřejmě i naprosto důvěryhodná dobrá hodnocení a doporučení - to na věci nic nemění).

A jako zas nedělej, že by napsání fake recenze dalo nějak moc práce - zvlášť a zejména, když řešíš i propagaci a máš v tom vlastní prachy. (A zvlášť když ta fake recenze na RPG Databázi v mnoha případech znamená jednou kliknout na 5* a pak jednou na "odeslat".)

Ale mnohokrát děkuji za příležitost Tirusovo propagační lhaní znovu zopakovat a odkázat k těm dokázaným fake účtům, určitě by byla škoda kdyby si někdo myslel, že tvrzení o vylhané propagaci jsou jen pomluvy.
2.2.2021 16:47 - LokiB
siriene, tenhle přístup, je poměrně otravný a (v mých očích) se jím dost shazuješ. i když je ti to asi jedno.

nemám žádnou potřebu vidět Tiruse bez poskvrny (nijak ho neznám), nemám potřebu hájit jeho osobu. a konec konců nemám ani potřebu hájit za každou cenu DH.

Tenhle hon na čarodějnici, jaký předvádíš tady i na RPGF, je ale špatný, DOKUD nebudeš mít jasný důkaz, že to je opravdu přímo od Tiruse. Což je klidně možné, třeba to psal, já nemám žádný důkaz, že to nepsal zrovna on. Třeba to psal a přizná se k tomu a tobě bude dáno zapravdu.
Do té doby ale nemáš důkaz, že ty účty a recenze jsou přímo Tirusovy, resp. nic z toho co bylo na RPGF napsáno, nebylo přímým důkazem spojení těch účtů a recenzí s osobou Tiruse. Takže útočit na jeho osobu, je stále ještě sprostý faul.

Když vyjde JaD a představíš si, že by někdo jiný z JaD týmu udělal fake účty aniž bys o tom věděl a z nich psal oslavné recenze na JaD, a někdo by odhalil, že jsou to fake účty a pak by všude psal, že "sirien je křivák, že používá fake účty", a že je to jeho osobní selhání, tak by to bylo stejně nefér, jako to, co děláš ty.

Je prasárna, bez jasných důkazů očerňovat konkrétní osobu.
Že jsou prvotně fake účty prasárna, je fakt, a je třeba aby to zaznělo. Fake účty a fake recenze jsou prasárna. Ale je to zcela jiná opera než označit bez důkazu přímo Tiruse. Jestli tohle nevidíš, tak je to smutný.
2.2.2021 17:37 - sirien
Loki: takže někdo prokazatelně systematicky dlouhodobě lže ve prospěch Tirusovy tvorby, ale mám se tvářit, že Tirus s tím nemá nic společného nebo že nemá dost kontroly aby to zrušil, kdyby chtěl?

Kdyby se tohle stalo u jakýhokoliv jinýho mýho projektu, tak Tě ujišťuju, že se proti podobné "podpoře" minimálně jednoznačně vymezim hned, co se o ní dozvim.

Jinak máš pravdu, co si o tom myslíš mi je ukradený, pokud se toužíš schovávat za alibistický výmluvy (protože moc dobře víš, že absolutně dokazatelná podobná věc není - minimálně pokud se Tirus sám někde nepřizná) jen abys mohl bejt sluníčkovej, tak to je Tvoje morální zbabělost, ne moje.
2.2.2021 17:42 - Aegnor
Sirien: a on se o tom Tirus už dozvěděl, že ho takhle "podporujou" nějaký fake účty? Ptal se ho někdo na to?
2.2.2021 17:47 - sirien
Aegnor: nevim, ale "nevědomost" je příliš snadná výmluva na to, aby mě zajímala (zvlášť když se řeší lhaní a zvlášť potom co věc zjevně probíhá už přes rok).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090094089508057 secREMOTE_IP: 34.204.52.16