Kultura

ShadoWWW
16.4.2020 14:24
Je DnD generická fantasy?
Nechci plevelit, tak to přehodím do vlastního vlákna.

Píše:
Jestli DnD není generické fantasy, tak to asi žijeme v jiné realitě. :) "Generické fantasy" je doslova synonymum k "DnD fantasy".
Autorská citace #1
16.4.2020 14:41 - mrkew
Není to už slovíčkaření? Netuším co je generické fantasy ani DnD fantasy. Není to jedno?
Autorská citace #2
16.4.2020 14:43 - ShadoWWW
Dle mého názoru není. I když vím, že v ČR je to oblíbený názor asi jako v devadesátkách, že DrD je přeložené DnD a obojí jsou jedno a totéž, i v tomto případě bych polemizoval.

Původní OD&D z roku 1974 bylo generické fantasy. Vzali pelmel nejpopulárnějších fantasy knih (a s autorskými právy se moc nepárali), přidali něco vlastního a vzniklo D&D.

Postupně ale oddriftovalo po vlastní ose do zcela vlastního žánru. I když přiznávám, že mnozí z DnD kopírují, tak se může zdát, že je to stále generické fantasy. Ale není.

Pro mě je synonymem generického fantasy Středozem, konkrétně její Třetí věk. Lidé jako hlavní rasa, elfové jako mýtičtí čarodějové a druidi, trpaslíci jako havíři kutající slovutné sluje a hobiti jako spokojení domácí peciválové, kteří se ale nezdají. Mocné magické předměty, jejichž tajemství výroby je už ale dávno zapomenuto. Tu a tam v krajině zbytky rozvalin z dávno rozpadlých mocných říší, o kterých běžní lidé nic nevědí.

D&D je podle mě dnes už jinde. Jako z hlediska hráčských ras (tieflingové, ásimorové, drakorození aj.), tak příšer (zřící, mimici, démoni, yugoloti, sládi, kovatlové, flampové, aboleti, ale dá se říci i vlastní pojetí klasických nestvůr jako elementálové apod.), tak vlastní pojetí mnohovesmíru, ale veskrze i taková ikonická věc jako Forgotten Realms.

Můžeš říct, že český Asterion nebo pathfinderovský Golarion jsou mu podobné... Ale stačí pár her v tom světě, abys zjistil, že jen na první pohled. Znám hráče a o spoustě dalších jsem četl, že milovali FR a hráli v něm v DnD, pak přešli na jiný DnDčkový systém (PF aj.) a zjistili, že FR je skutečně unikátní a všechny ostatní jsou jen slabými odvary. Je pravda, že těžko dnes odlišit, kde končí FR a začíná D&D a naopak, ale faktem je, že je to dost unikátní brand (FR i D&D), který stojí sám o sobě. Konec konců i ti půlčíci jsou v DnD jiní než klasičtí hobiti, i když v 5e se dost vrátili k tolkienovskému pojetí.
Autorská citace #3
16.4.2020 14:46 - ShadoWWW
Označení "generické fantasy RPG" je fantasy, které očekáváš jako základ u všech fantasy RPGček. Něco, co tvoří společnou půdu pro hraní. Něco jako že hobiti jsou výborní zloději a elfové mají špičaté uši a jsou dobrými čaroději. Že lidé jsou univerzální rasou pro kdeco a draci jsou mocné bytosti chrlící oheň.
Autorská citace #4
16.4.2020 14:51 - Quentin
ShadoWWW píše:
Označení "generické fantasy RPG" je fantasy, které očekáváš jako základ u všech fantasy RPGček. Něco, co tvoří společnou půdu pro hraní. Něco jako že hobiti jsou výborní zloději a elfové mají špičaté uši a jsou dobrými čaroději. Že lidé jsou univerzální rasou pro kdeco a draci jsou mocné bytosti chrlící oheň.

you know ... dnd :D
Autorská citace #5
16.4.2020 15:08 - LokiB
ShadoWWW: přijde mi, že jsi hodně zahleděný do DND světa. Pro mě, který s DND žije 30 let, je to i v 5E stále synonymum pro generické fantasy.
Pochopitelně má i DND spoustu settingů, které generickým fantasy nejsou. Ale duch DND pro lidi kolem mě stále obsahuje generické fantasy a nemáme potřebu to odlišovat.
Autorská citace #6
16.4.2020 15:26 - sirien
Už jen fakt, že DnDčko pokrývá hromadu velmi různorodých světů (od Spelljammer po Ravenloft) ukazuje, že DnD jako takové, samo o sobě je pořád do značné míry generické. Zaměňovat DnD za některý z pro něj napsaných světů mi přijde dost zcestný.

Btw. Středozem 3. věku fakt neni generické fantasy. Je to výchozí / zakladatelské fantasy, ale s "generikou" pozdějších béčkových fantásek nemá (ve své mýtičnosti a následování severských eposů a se vší svojí neuvěřitelnou hloubkou a řemeslnou dokonalostí...) moc společného. Di si přečíst třeba Feista nebo Brookse nebo pro mě za mě třeba Rečkovou, Francovou nebo D. Antonína) a pak se budem o něčem bavit. (O shitech typu Goodkind ani nemluvě.)


Quentin: nice one :D
Autorská citace #7
16.4.2020 15:31 - Jerson
Podle mě bylo DnD dlouho generická fantasy, ale poté co se v poslední verzi začaly objevovat všechny možné rasy, které část zarytých fantasáků nesnáší, tak už bych ji za generickou fantasy neoznačil.

Do téhle kategorie podle mě patří RPG či jiné dílko, kde se běžně objevují trpaslíci se sekyrami, elfí čarodějové, lidští hraničáři a hobití zloději, občas s jiným názvoslovím. A v DnD mi přijde, že je (teď) samý Tiefling a Dragonborn a další pochybné existence.
Autorská citace #8
16.4.2020 15:37 - sirien
Jerson: předposlední. Tieflingové i Dragonborn sou děti 4e-čka (minimálně co do masového rozšíření, když už ne úplně). Taky jsou v mnoha případech první na odstřel (jako DM bych je třeba při hraní např. Curse of vyhodil mezi prvníma. I když popravdě jako DM bych toho při hraní Curse of Strahd prohodil oknem víc...)

Btw. to, že jsou tito vidět, fakt není nutně vizitka toho, že jsou nějak extra moc hraní. Co vim, tak zas tak moc nejsou.
Autorská citace #9
16.4.2020 15:38 - Corny
Jerson: Není trochu protimluv, že vyšší pestrost ras snižuje generičnost?
Autorská citace #10
16.4.2020 15:50 - Jerson
Zrovna s Tieflingy jsem se tedy setkával už před 5e, ale s jejím rozšiřováním mi přijde, že tyhle víc nelidské rasy jsou stále víc oblíbenější. Ale je to jen dojem z toho, jaké postavy vidím lidi hrát a vytvářet.

Corny píše:
Není trochu protimluv, že vyšší pestrost ras snižuje generičnost?

Pro mě ne. Generické neberu jako "všezahrnující", ale "univerzální" v tom smyslu, že se dá nacpat prakticky kamkoliv, a hlavně že v generickém fantasy je (podle mě) minimum prvků, které někomu vadí natolik, že by ho nehrál.

A i když jsou elfí čarodějové, trpaslíci válečníci lemtající pivo a opěvující zlato a hobití zloději ohrané klišé, že dost možná lidem vadí taky, pořád mi to přijde jako takové to typické složení. K tomu samozřejmě podzemí plná nestvůr, pastí a pokladů, magie ve formě instantních kouzel s definovaným účinkem, pseudostředověk někde ve střední Evropě, ale bez monoteismu a bez nevolnictví, a podobné prvky.
Autorská citace #11
16.4.2020 16:05 - Gediman
Když se řekne "generické fantasy", představím si hru bez daného settingu, prostě jen pravidla a nějaká monstra. Každý GM na to může napasovat vlastní svět, nebo i nějaký oficiální (když provede tu a tam pár nutných úprav).

Takže třeba DrD, DnD, GURPS Fantasy... ačkoliv, co se týče DnD, nevím jak moc (a kdy poprvé) byl nějaký daný setting přítomen i v základní knize pravidel. Vím, že hodně populární jsou pak ty dodatečné campaign settingy, jako Forgotten Realms a tak.
Autorská citace #12
16.4.2020 16:11 - York
Pokud se pod pojmem "generická fantasy" míní "fantasy, kterou každej fantazák zná a nijak zvlášť ho nepřekvapí", tak v oblasti RPG DnD rozhodně je "generická fantasy" prostě proto, že je nejrozšířenější, prakticky každej ho aspoň trochu zná a tudíž nikoho moc nepřekvapí. A platí to jako pro ODnD, tak pro DnD 5e.

Nám tieflingové a spol nepřijdou jako prvek z generické fantasy nepřijdou, protože jsme si představu o tom, co to je generická fantasy, utvářeli v době, kdy v ní ještě nebyli. Pro mladší hráče nebo hráče, kteří se do fantasy ponořili později, jsou nepochybně její nedílnou součástí stejně jako pro nás elfové nebo trpaslíci.
Autorská citace #13
16.4.2020 16:48 - Quentin
Že si v záchvatu kreativity k lidem, elfům a trpaslíkům přidáš nějakou divnou rasu (snake-people, tieflings, half-giants), tě od generic fantasy rozhodně neodlepí :D
Autorská citace #14
16.4.2020 16:56 - Xyel
Quentin píše:
od generic fantasy rozhodně neodlepí :D

Obzláště když to všechno jsou variace na člověko-něco -- Tabaxi je člověko-kočka, Tiefling člověko-čert, dragonborn člověko-drak... etc

A jinak teda DnD mi příjde jako v podstatě to, podle čeho se generičnost fantasy definuje - extrémně rozšířené a nezávislé na settingu (což ostatně DnD samo podporuje různými settingy, které vyžadují často jen minimální úpravy).
Autorská citace #15
16.4.2020 17:03 - Markus
ShadoWWW píše:
Původní OD&D z roku 1974 bylo generické fantasy. Vzali pelmel nejpopulárnějších fantasy knih (a s autorskými právy se moc nepárali), přidali něco vlastního a vzniklo D&D.



Tohle je ten hlavní bod rozporu. Fantasy před DnD vypadalo úplně jinak, než jak si ho představujeme dnes, a byla to směska vzájemně neodlišených žánrů, kterým bychom dnes řekli pulp, sword & sorcery, sci-fi, gonzo, swords and sandals, ano, i Tolkien, a já nevím co ještě.

Ale nemůžeš říct, že staré DnD "bylo generické", protože před starým DnD nic jako "generické fantasy" neexistovalo. DnD ho vytvořilo.

DnD to skutečně halabala složilo dohromady - jenomže DnD se stalo tak populárním, že tenhle konglomerát se pro většinu lidí stal novým kánonem toho, co fantasy znamená. Série DragonLance pak víceméně založila žánr fantasy literatury tak, jak ho známe dnes. Od téhle doby „všechny“ fantasy knížky a videohry víceméně kopírují DnD a občas se od něj trošinku odchylují. Slovo fantasy se stalo synonymem pro DnD / DragonLance / Forgotten Realms. Většina fantasy trop, které dnes poznávají i lidi, kteří se žánru nijak nevěnují, pochází z DnD.

Že si to každá edice nebo svět DnD trochu ozvláštní, nic nemění na tom, že DnD je žánrotvorné. Je to definice "normální fantasy".

EDIT: A Tolkien není generické fantasy. Jednak to chronologicky nedává smysl (Tolkien předcházel celému žánru fantasy). Jednak generické fantasy, jak ho ustanovilo DnD, má to Tolkiena fakt daleko.
Autorská citace #16
16.4.2020 17:09 - Chyba
Xyel píše:
Obzláště když to všechno jsou variace na člověko-něco

Ale zkus vymyslet hráčskou rasu aby to nebylo člověko-něco.
Autorská citace #17
16.4.2020 17:13 - ShadoWWW
Asi nejvíc se shodnu s Jersonem. K DND mnoho lidí přistupuje jako ke generické fantasy do okamžiku, než:
PJ: "Zahrajem si DnD? To je generická fantasy jako Dračák."
Hráči: "OK, tak ve čtvrtek."

Ve čtvrtek:
PJ: "Tak jsem si pro vás přichystal klasické dobrodružství. Je to samozřejmě sandbox, takže si můžete vybrat, jestli půjdete do sklepa lovit krysy, nebo si popovídat s vodníkem u rybníka, nebo do Zlého Dungeonu Plného Smrti!!!"

A ve družině se mu sejdou ásimar (anděl) paladin, zákonně zlý s Přísahou dobývání, kouzlící grung (žabák) tulák, loxodon (sloňák) klerik s doménou Světlo metající ohnivé koule, árakokra (pták) černokněžník vzývající archanděla a půlork čaroděj s plnou polní ohnivých kouzel.

- "OK, jdem vypálit ten dungeon. :-D"

PJ: "Počkejte, tak by to nešlo, říkal jsem generická fantasy!!!"

:-)))))
Autorská citace #18
16.4.2020 17:31 - York
ShadoWWW: V devadesátkách bylo pro nás synonymem pro generickou fantasy DrD, v USA DnD. Bylo si to tehdy trochu podobnější, ale hráče, kterej očekával DrD, by DnDčkové dobrodružství asi taky překvapilo (gnómové, ghasti, oozy, taraskové, you name it).

To, že se DnD za ten čas dost změnilo, je vlastně nezasloužená deviza Dračáku - přestože se vůbec nezměnil, dneska už má hodně jinej feeling než DnD ;-)
Autorská citace #19
16.4.2020 17:36 - LokiB
ShadoWWW píše:
A ve družině se mu sejdou ásimar (anděl) paladin, zákonně zlý s Přísahou dobývání, kouzlící grung (žabák) tulák, loxodon (sloňák) klerik s doménou Světlo metající ohnivé koule, árakokra (pták) černokněžník vzývající archanděla a půlork čaroděj s plnou polní ohnivých kouzel.


A v kterém generickém fantasy tahle možnost není?

Mimochodem jindy celkem dost argumentuješ Základní verzí DND ... a v té jsou jen ty "základní fantasy rasy". Takže pro lidi, co hrají DND podle Basic, to asi také není problém.
Autorská citace #20
16.4.2020 19:08 - Jerson
Quentin píše:
Že si v záchvatu kreativity k lidem, elfům a trpaslíkům přidáš nějakou divnou rasu (snake-people, tieflings, half-giants), tě od generic fantasy rozhodně neodlepí :D

No, já bych řekl, že jo, že každá další rasa tě posouvá z generické fantasy do multikulturní fantasy. Záleží na tom, jaká rasa to je. Můžeš začít s vlkolidmi, což je pořád derivát fantasy vlkodlaka a jakž takž se dá skousnout, ale když přidáš kočkolidi a krysolidi a slonolidi a démony a drakolidi, tam už to generická fantasy nebude.
Autorská citace #21
16.4.2020 19:26 - LokiB
Jerson: asi fakt bude záležet na tom, co kdo chce pod termínem generická fantasy vidět. Když si to každý vyloží po svém, těžko se domluvit, jestli to některý systém splňuje, nebo ne :)

Ale tak jestli někomu nepřijde, že Basic DND je esence generického fantasy, tak máme holt dost odlišné pohledy.
Chápu, že když se vychází z čísel, kolik lidí hraje DND ve Forgotten Realms, tak to pak fanouškům může splývat, ale DND není FR.
Autorská citace #22
16.4.2020 20:44 - Markus
Autorská citace #23
16.4.2020 21:47 - ShadoWWW
Jo, za mě Basic DnD rules (nebo nově Essentials Kit) je esencí generické fantasy. To nad tím už jde IMHO vlastním směrem.
Autorská citace #24
16.4.2020 22:42 - Corny
Taky je docela rozdíl mezi generickým fantasy settingem a generickou fantasy hrou. Tj. je, jak řekl LokiB, docela nutný si nějak ujasnit, co se myslí, když se řekne "Generická fantasy". Jestli settingem, pravidly, jinak...
Autorská citace #25
17.4.2020 07:44 - ben222
Mne sa prestalo páčiť dnd fantasy pretože to je pozlieané zo všetkých možných mitológií a nič o tom není pravda.Ale aj tak si myslím že sa dá vypracovať aj iný svet ako Forgotten Realms kde to bude iba z jednej oblasti.
Autorská citace #26
17.4.2020 08:20 - Jerson
LokiB píše:
Ale tak jestli někomu nepřijde, že Basic DND je esence generického fantasy, tak máme holt dost odlišné pohledy.

Nevím co všechno patří do Basic DnD, to bych si ho musel přečíst, ale v zásadě souhlasím s tím, že DnD je generická fantasy. Jen pokaždé, když jsem ho hrál nebo viděl hrát, tak s něm byly i prvky, které za generické nepovažuju, konkrétně až příliš nelidské rasy.
Autorská citace #27
17.4.2020 09:03 - Quentin
Pokud dnd není generic fantasy, tak je generic fantasy bezcennej termín prakticky bez významu :)
Autorská citace #28
17.4.2020 09:58 - Jerson
Jak to říct - generic fantasy je takové fantasy, které najdeš v každém druhém drivátu. Tedy Pán prstenů není generická fantasy, ale film Dungeons and Dragons ano. A sousta věcí může mít generickou fantasy jako základ, do kterého jsou přimíchané specifické prvky. Třeba Končina je generická fantasy s 50% obsahem steampunku. Basic DnD bych označil za generickou fantasy s 10% příměsí jiných ras, takže v podobě herní skupiny, kde je jeden tiefling na pět lidí / elfů / trpošů / gnómů to prakticky je generická fatnasy. Ale parta, kterou popisoval Shadowww, totiž
ásimar (anděl) paladin, zákonně zlý s Přísahou dobývání, kouzlící grung (žabák) tulák, loxodon (sloňák) klerik s doménou Světlo metající ohnivé koule, árakokra (pták) černokněžník vzývající archanděla a půlork čaroděj s plnou polní ohnivých kouzel
už za generickou fantasy můžu jen těžko považovat. I když taková banda zapadne do hospody, hostinský jim po nějakém tom držkování nalije pivo a temná postava v kápi sedící v rohu jim zadá úkol vykydlit podzemí a přinést artefakt, tak prostředí už je 100% generická fantasy. A když hráči nebudou své nelidské charaktery nijak extra prokreslovat, takže budou působit spíše jako banda lidských cosplayerů na výpravě než jako členové různých ras, a jediný rozdíl bude v obrázcích postav na osobních kartách, tak už se to zase dá brát jako generická fantasy.

Já bych klidně napsal, že obvyklé DnD je generická fantasy, protože je to parta individuí, kteří naklušou do dungu, aby ho vykillili a vylootili, a rasy jsou jen název v deníku a nějaká rasová abilita, ale můžeme se vsadit, že pak dostanu komentáře, že DnD vůbec nerozumím, protože hodně hráčů své rasy hraje skutečně odlišně a DnD není jen o lootování dungeonů, a tak dál :-)
Autorská citace #29
17.4.2020 10:25 - LokiB
Jerson píše:
film Dungeons and Dragons ano


Film Dungeons and Dragons je generické fantasy jen v případě, že je hra Dungeons and Dragons generické fantasy :)

Jerson píše:
hané specifické prvky. Třeba Končina je generická fantasy s 50% obsahem steampunku. Basic DnD bych označil za generickou fantasy s 10% příměsí jiných ras


V Basic DND je jen člověk, elf, trpaslík a hobit ... nebo ne? Aspoň co jsem do 5E překladu koukal.

Jerson píše:
obvyklé DnD je generická fantasy, protože je to parta individuí, kteří naklušou do dungu, aby ho vykillili a vylootili


Hmm, tak tady je vidět, jak moc se v některých bodech míjíme ... protože to, jestli se jde do dungeonu, nebo je zachraňována princezna na královském plese, nebo se družina plaví na lodi na daleký ostrov, je zcela druhotné a stále to může být generická fantasy.
Autorská citace #30
17.4.2020 10:43 - chrochta
ben222: No, problém je, že v podstatě jediné překlady, které tu najdeš, jsou Forgotten Realms a Greyhawk, které opravdu jsou mišmaš. Kromě nich ale existujeí i prostředí Maztika (předkolumbovská střední Amerika s konkvistadorským laděním; tři romány), Al-Qadim (Zakhara; muslimská severní Afrika, Blízký východ, širší Írán až někam po severní Indii?), Kara-Tur (východní a jižní Asie, nepříliš dobře maskovaná Čína, Japonsko, Korea, Indie), a to všechno jen na planetě Toril.

Specifické (originální) jsou i DarkSun (něco málo je přeložené; tři romány) a Dragonlance (hromada románů), přeložená jsou Orientální dobrodružství (východní Asie; založená nikoli na Kara-Tur, nýbrž Rokuganu z Legends of Five Rings).

DarkSun byl i ve 4E, takže by mohl být i v 5E. Dragonlance v rámci komunity přežilo nezájem Wizardů a komunita si dokonce dokázala prosadit, že ji Wizardi brali jako oficiálního partnera. Taky je hodně pravděpodobné, že se objeví v 5E.
Autorská citace #31
17.4.2020 10:56 - ShadoWWW
Jerson píše:
Basic DnD bych označil za generickou fantasy s 10% příměsí jiných ras

Jen pro ujasnění pojmů: Basic DnD – tedy Basic Rules DnD – má jen lidi (pak dlouho nic) a pak už jen trpaslíky, elfy a hobity. Dokonce ani půlelfy.
Autorská citace #32
17.4.2020 11:00 - Jerson
LokiB píše:
Film Dungeons and Dragons je generické fantasy jen v případě, že je hra Dungeons and Dragons generické fantasy :)

Film byl točený v době DnD 3e (tuším) a tam to platilo určitě.

LokiB píše:
V Basic DND je jen člověk, elf, trpaslík a hobit ... nebo ne? Aspoň co jsem do 5E překladu koukal.

Basic neznám, koukal jsem na tahle pravidla

Tedy navíc gnóm, půlelf (ti jsou v pohodě), půlork (to už není úplně standard), a pak Drakorozený a Tiefling.

LokiB píše:
Hmm, tak tady je vidět, jak moc se v některých bodech míjíme ... protože to, jestli se jde do dungeonu, nebo je zachraňována princezna na královském plese, nebo se družina plaví na lodi na daleký ostrov, je zcela druhotné a stále to může být generická fantasy.

Dungeon byl příklad toho, jak prostředí může "přebít" negeneričnost ras. To co jsi napsal ty může být samozřejmě také obsahem generické fantasy, mě šlo o to, že moje tvrzení o ne-generickém DnD kvůli zvláštním rasám nemusí platit, pokud se tahle parta vydá do generického dungeonu, kde na rasách nezáleží.
Autorská citace #33
17.4.2020 11:04 - ShadoWWW
Jerson: Na místním SRD je celá Příručka hráče. To nejsou basic pravidla ani omylem. Pokud chceš Basic pravidla v češtině, tak musíš sem, kde je to jako Základní pravidla - Basic Rules, nebo sem (GDrive).
Autorská citace #34
17.4.2020 11:11 - ShadoWWW
Jinak my teď hrajeme Stráda v družině, kde jsou všichni lidé a je cítit, že je to odlišné od předchozích kampaní. Za prvé prostředí, které je značně nemagické, respektive nemagické v tom DnD smyslu slova, jinak ve smyslu kouzelné (strašidelné, mysteriózní) to rozhodně je. Také obyvatelé jsou vesměs jen lidé i architektura a vše okolo je značně středověkovýchodoevropské. Ač jsou postavy na nízké úrovni a jsou to všechno lidé, nepřijde mi, že by to herní variabilitě nějak zvlášť vadilo. Právě tím, že se postavy musí odlišit role-playingem než variabilitou ras nebo herních mechanismů tomu dodává nevšední šťávu.

Na druhou strahu zajímavé je to právě tím, že je to nevšední. Kdyby takováto byla každá velká kampaň, asi by to hráče brzo omrzelo.
Autorská citace #35
17.4.2020 11:18 - Xeth
Po pravdě netuším, co bych si měl pod "generická fantasy" představit. Nic z toho, co tu padlo není to, u čeho bych si řekl - jo, to je ono.
Autorská citace #36
17.4.2020 11:38 - LokiB
Chrochta: ještě přidej Eberron, což byl 3.5E základní svět.

Xeth: světy Mystara či Greyhawk ve mně generickou fantasy evokují :)
ale to ostatně Eberron taky ... protože to, že je tam nějaký poloandroid ten dojem vůbec nemění.

Tady je ilustrační diskuse na stejné téma jinde

A i tam je vidět, že ten pojem je strašně vágní (a u mnoha lidí dost odlišný od zdejšího :))

ShadoWWW píše:
pokud se tahle parta vydá do generického dungeonu, kde na rasách nezáleží.
Autorská citace #37
17.4.2020 12:04 - Xeth
LokiB píše:
...

AD Eberon - To není pravda. Byl vítězem soutěže o NOVÝ svět pro DnD. Jeho hlavní devizou bylo to, že byl odlišný od všech tehdejších DnD světů. Rozhodně ale nebyl základním světem pro žádnou edici. :)

AD Mystara/Greyhawk - Čím? Chybí mi nějaká uspokojivá definice toho, co ta generická fantasy je. Jako je možné nějakou stanovit a na základě těch mantinelů pak vše posuzovat, ale otázkou je, jestli by pak měl tuto diskuzi zakládající dotaz ještě smysl.
Autorská citace #38
17.4.2020 12:34 - sirien
Markus píše:
Fantasy před DnD vypadalo úplně jinak, než jak si ho představujeme dnes, a byla to směska vzájemně neodlišených žánrů

Fantasy bylo velmi dobře vyprofilované už dlouho před DnD. DnD sice mělo vliv na nějakou část fantasy, to bezpochyby, ale fakt neurčovalo celej literární žánr. Původní DnD bylo nějaká směs (S&S, Vance...), ale nijak extra se neodlišovala. Stejně tak post-DnD fantasy dál pokračuje s hromadou sub-žánrů, které s DnD nemají nijak moc společného.

Pokud máš za to, že "všechny" fantasy knížky kopírují DnD, pak bych řek, že a) ve skutečnosti zjevně moc neznáš fantasy knížky (resp. znáš jen jejich "DnD blízkou" výseč, obvious bias) a b) zaměňuješ korelaci za kauzalitu (např. WH Fantasy bys mohl říct, že je podobný DnD - ale je to kvůli DnD nebo to je spíš náhodná podobnost vzniklá tím, že WH je taky hra, byť původně ne RPGčko? IMO spíš zjevně to druhé. Korelace, nikoliv kauzalita.)


ShadoWWW: argumentuješ nelogicky / nefér / schizofrenně. Fakt nedává smysl, abys na jednu stranu tvrdil, že DnD není generické, a zároveň tuto NEgeneričnost obhajoval tím, že budeš dávat příklady ve kterých naházíš na jednu hromadu věci z různých DnD settingů.

Pokud řekneš, že "deme hrát DnD" a hráč 1 přijde s plannarem ze Sigilu, hráč 2 přijde s kapitánem spelljammerovací lodě, hráč 3 přijde se Solamnijskym rytířem, hráč 4 s drowem a hráč 5 s artificerem - zástupcem Ebberonské nobility, tak někde zjevně nastala očividná chyba, protože žádná jedna z těhle postav není kompatibilní s žádnou další (popř. tam kde jsou by muselo nastat X různých super-specifických podmínek).

Tzn. jednotlivé světy pro DnD fakt nejsou vzájemně kompatibilní. PŘESTO DnD jako takové tyto všechny podporuje a pohání. Tzn. v DnD je očividně cosi velmi generického, že?



Generičnost jako taková znamená zaměnitelnost. Generické fantasy je takové, které od ostatních neodlišuje žádný výrazný jedinečný prvek, který by celému tomu prostředí a příběhům v něm dával nějaký specifický aspekt nebo ladění. Je to fantasy, které od ostatních podobných neodlišuje nic specifického. Tohle pro DnD platí 100% a je to designový záměr.

Poznamenávám, že to, že do standardního mixu přihodíš pár divnejch ras se fakt nepočítá za výraznou jedinečnost, zejména, když tyto rasy můžu vzít a z tý hry vyhodit a vůbec nic se nestane.


Otázka je, jestli vůbec výchozí otázka samotná není red hearing jak svině - ono totiž IMO nic takového jako DnD-žánr vlastně ani neexistuje a celá tahle diskuse nedává smysl.

Co existuje je Forgotten Realms (fantasy generická až to bolí). Co existuje je Planescape a Spelljammer (fantasy co jsou všechno jen ne generické). Co existuje je Ravenloft (fantasy, co... neni generická obecně, ale možná je generická v rámci sub-žánru?) Co existuje je Dragonlance, z jehož generičnosti by člověk brečel, kdyby všechny slzy v tomto směru už nevyplejtval na Forgotteny. Eberron. Greyhawk. ...

Každý ten svět je velmi svérázně svůj a není kompatibilní s ostatními (můžeš je zařadit pod "všechno to je Planescape", jenže s tím operuje jen Planescape samotný, ty jednotlivé světy se k tomu nijak aktivně nehlásí). Rvát je do jedný škatulky je násilný a nefunguje to.

DnD je nicméně (narozdíl od DrD) tak stylizačně úzce spojený s těmihle různými svými světy, že uvažovat o "generickém DnD" v podstatě nejde - vždycky uvažuješ některej z jeho světů.

DnD jako takové jsou generická fantasy pravidla. Ale fakt to není vlastní žánr.
Autorská citace #39
17.4.2020 12:43 - Xeth
sirien píše:
...(popř. tam kde jsou by muselo nastat X různých super-specifických podmínek).

Pokud se nepotkají v Ravenloftu. Pardon, nemohl jsem si to odpustit. O:)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11071681976318 secREMOTE_IP: 54.166.170.195