Kultura

Dukolm
23.11.2019 12:49
Renesance překladových klíčů
.



DISKUSE O TECHNICKÉM ŘEŠENÍ pro místní modul překladových klíčů

Modul a jeho funkce jsou určeny především pro lidi podílející se na překladové (nebo vlastní) tvorbě, tj. primárně překladatele, korektory atp.

Odkazy na související diskuse

Data

Autorská citace #41
3.3.2020 14:52 - sirien
exi: huh. Teď se strašně míjíme. Asi.

VERZE SJEDNOTIT

- bude pouze 1 klíč na systém bez ohledu na edice
- (a) staré termíny se budou přepisovat novými (tj. termíny používané ve starších edicích se budou z klíče postupně ztrácet a klíč bude vůči starým edicím méně a méně kompatibilní)
- (b) staré termíny se budou propisovat s nějakou poznámkou nebo pod-kategorií a budou se zobrazovat vedle nových (což bude trochu bordel)

Osobně sem proti sjednocení - ani (a) ani (b) se mi vůbec nelíběj a jiná varianta neni.


VERZE NESJEDNOCOVAT

- každá edice hry bude klíčovaná jako samostatný systém. Tj. DnD 3e a DnD 5e budou mít každé svůj vlastní oddělený klíč
- konfliktní termíny (změny klíče v nové edici) nebudou problém (3e si podrží svůj starý, 5e bude mít svůj nový)
- klíče mezi edicemi půjde případně porovnat tím, že UI umožní zobrazit termíny napříč klíči více her a případně vyfiltrovat jen dva z nich (Dukolmova zamýšlená feature)

Osobně sem pro tuhle verzi, přijde mi to mnohem čistší, protože to zachovává veškerou (i historickou) informaci.
Autorská citace #42
3.3.2020 15:01 - Dukolm
Jak vás tu čtu a promýšlím možnosti tak bych spíš byl pro nesjednocování, ono v tom fungování jaké mám v plánu si půjde vybrat že chci hledat nad dnd e5 i a zárověň i nad dnd e3.5.

Archivace starých klíčů je otázka sama o sobě ale tu předpokládám budu řešit až později. A možností řešení tam máme několik.
Autorská citace #43
3.3.2020 15:08 - exi
Ok, konečně mi to secvaklo, mixnul jsem pár věcí dohromady. Když to vidím takhle sepsaný, tak jsem taky pro nesjednocování.

Otázka duplicit v rámci jedný edice ale částečně zůstává. Nedělám si iluze, že bych něco nepřeložil z nepozornosti jinak, než už někde přeložil Shadowww nebo Merlin. Jak to bude klíč řešit? Vypíše oba překlady a odliší je názvem knížky?
Autorská citace #44
3.3.2020 15:12 - sirien
Zaprvé ať to udělá cokoliv Tě to upozorní na nekonzistenci, což je samo o sobě bonus.

Zadruhý se to přinejhoršim dá řešit tak jak sem psal výš Aegnorovi v příladu s Rozcestim:
- termín = cz termín
- termín (1) = jiný cz termín (a do poznámky kde a jak byl použit a proč to tak vzniklo)
Autorská citace #45
3.3.2020 15:27 - Dukolm
exi píše:
Vypíše oba překlady a odliší je názvem knížky?

Aktuálně to tak je. Ještě nemám úplně ujasněné rozlišení mazaní nebo spíš archivaci starých termínů.
Autorská citace #46
3.3.2020 19:41 - chrochta
Klíče nesjednocovat. Překladová terminologie ADnD se liší od 3.Xe i 5e, a je tu hromada ADnD materiálů, které by bylo hezké přeložit (skoro celý Ravenloft, skoro celý DarkSun, skoro celé Forgotten Realms…). A pokud by se současně neprováděla konverze do 5e, tak by se neměl používat 5e překladový klíč (vznikal by chaos).
Autorská citace #47
3.3.2020 20:50 - sirien
Je otázka jestli pak k takovým materiálům nedávat teda i seznam rozdílů v klíči když tu konverzi neudělaš, protože živě vidím jak po nich sáhne někdo kdo je beztak bude chtít pro 5e nebo zná jen 5e.

Ale zase by neměl být problém udělat funkci "porovnat" která z vybraných klíčů vypíše shodné termíny s rozdílným překladem.

Dál to otevírá otázku co např u překladů setting věcí, protože např pro FR je mrtě materiálů napříč edicemi. Nejsnazší by bylo takové klíče asi případně rozkopírovat a mít FR klíč jak pod 2e tak pod 5e.


Dukolm: což mi připomíná - co se starými klíči po technické stránce vůbec neřeš. Udeláš mi pak jen export jejich současné verze a já je v tabulce předělám do formátu pro import do nové verze a nahrají se znovu. Zbytečný na to pálit Tvoje úsilí když to de s rozumnou náročností provést hrubou silou.
Autorská citace #48
11.3.2020 00:39 - Dukolm
Chvíli jsem nereagoval ale tohle je důvod proč:


Zatím takový prototyp kde jsem si chtěl ověřit že něco půjde a jak to bude složité. A měl by sloužit vyhledávání nad klíči zatím nebude umět editaci (ta nejspíše do příchodu Nightfall bude jen přes ty soubory pro import).

Nějaké další info příště.
Autorská citace #49
11.3.2020 00:52 - sirien
vypadá to super.

Jen bych fakt poprosil - zkus dát ty štítky nalevo ještě před samotnej anglickej termín. Možná to zní trochu nezvykle, ale IMO to bude přehlednější pro rychlý hledání (očima ve vylistovanejch termínech).
Autorská citace #50
11.3.2020 07:02 - Jerson
Tak mě napadá, zkoušeli jste pro překlady použít překladatelský portál Crowdin?
Autorská citace #51
11.3.2020 08:57 - exi
Dukolm Vypadá to skvěle.
Autorská citace #52
20.3.2020 10:47 - Dukolm
Tak tady je první alfa verze prekladoveklice.d20.cz

- tak pokud by někdo chtěl zkoušet co to zatím umí tak může. Určitě to není konečná verze ale spíše konec první fáze kdy jsem si ověřil že celá myšlenka o použití technologii bude fungovat a tak jak potřebuji. Další fáze je přidat další vychytávky a optimalizace.
Autorská citace #53
20.3.2020 11:10 - sirien
Za mě to koncepčně funguje výborně. Živě vidim že s přidanym filtrovánim štítků to bude fakt boží.

Štítky... sou dvousečný. Osobně mám za to že je potřeba je poněkud "prořezat", konkrétně bych navrhnul:
- rozdělit štítky do 3 kategorií (systém, tagy a knihy)
- štítek systému je zbytečnej, pokud mám vylistovanej jen 1 klíč. Tzn. zobrazoval bych ho jen pokud mám vylistovaný 2+
- všechny tři kategorie štítků bych udělal volitelný - tj. abych měl možnost např. vypnout knihy a nechat si zobrazené jen systémy (od 2 vejš) a tagy.


Podle čeho je vypsaný pořadí? Jestli to je podle tabulky, tak to je docela feature, i když tipuju že do budoucna to asi bude neudržitelný.
Autorská citace #54
20.3.2020 11:21 - exi
wow, dokonce to najde překlad, i když se úplně netrefíš do správnýho zápisu (ujede ti apostrof, mezera). Velkej palec nahoru. Až se doplní klíče ze všech knížek, bude to bombice.
Autorská citace #55
20.3.2020 12:20 - Pan Bača
Moc pěkné!
Souhlasím se sirienem, že by bylo dobré ty štítky protřídit. Když hledám nějaký termín, tak mi je v podstatě jedno, jestli je to DnD 5e nebo ADnD, stačí mi pohybovat se v systému (zvlášť, když 5e je zatím taková nedoplněná).

Jinak mi to jede dost pomalu, nevím jak ostatním. Hledání bych nechal až po ENTERu, ať to neprobíhá hned při psaní.
Autorská citace #56
20.3.2020 12:44 - exi
Pan Bača píše:

Jinak mi to jede dost pomalu, nevím jak ostatním. Hledání bych nechal až po ENTERu, ať to neprobíhá hned při psaní.

A to já zase nesdílím. Všude, kde to jde, zapínám okamžitý hledání. Často to najde i překlady, který by vás jinak nenapadlo ani hledat (např. s podobným kořenem slova). Možná kdyby to šlo přepínat on/off?
Autorská citace #57
20.3.2020 13:03 - sirien
yup, já sem spíš s Exim, případně tam dát vypínátko, ale určitě to nerušit - u mě to jede úplně v pohodě.
Autorská citace #58
20.3.2020 14:23 - mrkew
Technická pro Dukolm. Když používáš row a pak hned col-xx-12 nemusíš použít ani jednu z těch class a oboje můžeš smazat :)
Autorská citace #59
20.3.2020 14:46 - exi
jinak moje OCD moc nedává, jak jsou verze DnD psáný pokaždý jinak (jednou DnD, jinde D&D) a jak je to rozházený všude možně a smíchaný se světama (Ravenloft, Forgotten...). Možná nějaká kategorizace a potom možnost zaškrtnout jednu hru (DnD všech světů a všech verzí) jedním zatržítkem (a z toho pak třeba odebírat negativně, v případě nutnosti).
Autorská citace #60
20.3.2020 15:40 - sirien
sjednotit DnD / D&D atp. je asi vcelku trivialita.

Ohledně toho jak to je smíchaný se světama tu sou dvě otázky:

- jak to VY chcete mít do budoucna? Asi lze mít oddělené klíče pro DnD 5e a pro settingy (ostatně si je lze případně vylsitovat společně, když by bylo potřeba). Ale zároveň lze mít i klíče k settingům dohromady s 5e klíčem a tam to mít dál rozdělené dalšími příznaky (štítkem, nejspíš)

- co vlastně udělat s těmi historickými klíči. Jak na tom vlastně jsou ty klíče k těm settingům? Používáte je? Sou aspoň aktuální? Váží se k nějaké edici (ADnD, 3e)? jsou archivní a nekompatibilní s vašimi dnešními klíči?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087751150131226 secREMOTE_IP: 34.204.3.195