Kultura

Jerson
22.7.2019 06:23
SJW a rasismus ve hrách a filmu
Více diskusi v posledním týdnu zahrnoval řešení otázek okolo pohlaví či rasy, tak myslím, že oddělené téma (ale stále související s tématem tohoto portálu) by bylo prospěšné pro koncentraci dohadů.

Rovnou začnu jednou kontroverzní myšlenkou.

Američané jako celek a američtí antirasističtí agitátoři jako jednotlivci nedokážou unést vlastní vinu za otrokářství, a nedochází jim souvislost mezi otrokářstvím a podobou společnosti (z hlediska smíchání ras), takže se tenhle pocit viny snaží distribuovat všem okolo.

Tedy když jejich předkové přitáhli do své země černochy jako otroky, čímž způsobili současnou smíšenou podobu své společnosti, tak automaticky předpokládají, že byl tento postup aplikován i jinde.

Napadlo mě to při uvažování nad (ne)přirozeností černých dryád v těsném sousedství bílé středoevropské městské společnosti. Přijde mi celkem pochopitelné, že dříve bez velké možnosti cestovat a bez otrokářského systému žíly lidé různé barvy kůže v oddělených částech světa, a zrovna rozdíl mezi bílou a černou kůží byl dán množstvím dopadajícího slunečního záření a prostředím. Černí obyvatelé pralese může být dobrý mem, ale nejsem si jist, zda takový stav může vzniknout přirozeným způsobem.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #21
22.7.2019 09:45 - LokiB
Vzhledem k tomu, že podle všeho vícero dryád vzniklo "přijmutím" lidské dívky mezi dryády, tak tam těch "bílých" asi bylo více. Ale "uvnitř se již cítily zelené" ;)
Autorská citace #22
22.7.2019 09:52 - Log 1=0
Nikdy jsem netvrdil, že dobrá adaptace má být otrocká. To, že je něco nějak v knížce, neznamená, že je nutně dobře, aby tomu tak bylo v adaptaci. Naprosto obecně.
Autorská citace #23
22.7.2019 09:55 - LokiB
Konec konců, těžko takhle zvenku říc, nakolik mohlo být rozhodnutí o černých dryádách hnáno pragmatickým uvažováním. Producent si možná zvážil, že ušetří X set tisíc dolarů tím, že nebude muset pracně malovat dryády komplet na zeleno, nebo je digiálně měnit, a řekl si, že "barevná odlišnost" bude taky dobrá a ušetří se peníze.
Autorská citace #24
22.7.2019 10:01 - Lethrendis
Colombo: Tak jistě, to smíchané keltsko-germánsko-slovanské etnikum tu žije už od Stěhování národů. Ale nesmýšlelo o sobě tak, jako o sobě dnes smýšlíme my.

Pokud se podíváme do literatury, nejdůležitější dělení štěpící lidi na našem území ve středověku bylo zemské, v druhém řádu pak náboženské, respektive konfesijní. Jestli byl někdo česky patlající Němec, anebo snad německy šprechtující Čech... to bylo velmi nedůležité. Důkazů se dá doložit spousta. Rasismus v dnešním slova smyslu by pro tehdejší lidi byl zcela nepochopitelný, vztah k Židům a později k Romům byl založený na jiných základech. Jiná etnika se u nás prakticky nevyskytovala, maximálně tak jako kuriozity na předvádění.

Vymezení národa jazykově a kulturně se stalo doménou romantismu a počátku 19. století, což je také doba, kdy se od sebe vzdálilo pojetí anglosaské (občanské) a kontinentální (národní a jazykové). Takže pokud chceš hovořit o dnešních rasových a sociokulturních stereotypech, jsou dost vzdálené tomu, jak by o tom smýšlel člověk vrcholného středověku.
Autorská citace #25
22.7.2019 10:06 - Corny
LokiB: Ono je taky klidně možný, že jim to přišlo jako nejjednodušších způsobů, jak vyřešit (mimo to, co říkáš, což je dle mého taky klidně pochopitelný), že mají spoustu různorodých herců a když je normálně zapracují mezi lidi, tak budou diváci zase remcat, že to je inspirovaný střední Evropou a tam byli jen samí běloši
Autorská citace #26
22.7.2019 10:14 - Lethrendis
Stejně jako v případě Kingdomu... :) Ale domnívám se, že v tomto případě bylo opravdu důležité obsadit alespoň nějaké herce jiné barvy pleti, aby tvůrci uspokojili kritiky, aktivisty, herecké odbory a červí koho, kdo si může najít i spoustu jiných a mnohdy velmi zástupných důvodů, proč dílo zkritizovat. Tak proč jim dodávat munici? Černé dryády nikoho nebolí :)
Autorská citace #27
22.7.2019 10:21 - Xyel
Vůbec bych se nedivil, kdyby za hnědými dryádami bylo něco jako že udělali více koncept artů, vyzkoušeli to na průměrných amících (cílovce) a ti si mysleli, že to jsou nějací divní orkové... a tak šla zelená do kelu. A taky je to asi o dost levnější.

Ale teda, upřímně řečeno, ta přičmoudlá Yen mě tak iracionálně sere že k tomu nemám slov.
Autorská citace #28
22.7.2019 10:24 - Lethrendis
Vůbec bych se nedivil, kdyby producent řekl: "Mám jednu holčinu, je fakt talentovaná, takže jí tam někam napasujte, je mi jedno kam, ale ať má alespoň X minut." Těch důvodů může být spousta a většina z nich nebude umělecká.
Autorská citace #29
22.7.2019 10:36 - Jerson
Aegnor píše:
Tím chceš říct, že v současné severně-střední evropě nejsou asiati a černoši?

Tím chci říct, že když Sapkowski psal Zaklínače, tak se s nimi moc nesetkával a tak celkem přirozeně svůj svět napsal bez nich. Téměř určitě nečekal, že v budoucnu budou nějaké dohady o tom, jakou barvu má mít Ciri, dryády nebo jiné postavy z jeho knížek.

Log 1=0 píše:
Popravdě, klidně ti věřím, že rasisté říkají tyhle věci. Ale jsou to jenom kecy. Fakt. Černá je barvou noci, bílá barvou zimy, oboje je zlé, protože nese smrt. Prostě si někdo snaží obhájit svůj rasismus, a já nemám moc chuť si s ním lámat hlavu.

Co se týče emzáků, mířil jsem spíš na ty mýtické tvory, emzáky si můžu vymyslet jaké chci.

To je otázka, jak to chceš brát. Přijal bys, kdyby dryády byly červené? TY možná ano, ale většina lidí má červenou spojenou s ohněm či peklem, a k lesním tvorům se jim silně nehodí. Hellboy je červený a Abe Sepien modrý, Hellboy používá agresivní přístup a hrubou sílu, zatímco Abe je empatik a telepat. Myslíš, že by fungovali při prohození barev? Případně myslíš, že Alien by fungoval v bílé nebo žluté barvě? Naopak jejich vejce a facehugeři jsou šedobílí a nikoliv černí, což má taky svůj důvod.

Barvy v mýtech jsou důležité, a mnoho nevyřčených věcí se dá vyjádřit vhodnou barvou rychleji než jakýmkoliv jiným prostředkem. Různé (obvykle komixové) postavy byly zkoušené v různých barevných kombinacích, aby se zjistilo, jak budou fungovat na diváky.

Významů barev je mnoho, k těm původním používaným v heraldice a církevním umění se přidalo mnoho dalších, zejména s nástupem barevného tisku a barevnách filmů, ale stále jsou přítomné.

Emzáky si můžeš vymyslet jakékoliv, ale fungovat budou jen někteří, určité tvary, určité barvy. Žlutí Na'vi v Avatarovi by nefungovali. Ani jedovatě zelení. Žlutočerně pruhovaní sektani by taky nefungovali jako tvorové, kteří unáší lidi a dělají na nich pokusy, a nefungovali by ani v jedovatě zelené.

LokiB píše:
Nebo černí, nebo bílí.

Viz výše. Bílý emzák bude působit jinak než zelený a jinak než černý, i když budou mít stejný tvar.

Corny píše:
Nemohu si pomoct, ale připadá mi lehce nesmyslné řešit přirozenost barvy kůže (a v tomto kontextu případně zpochybňovat jejich obsazení) fiktivních kvazi-mýtických bytostí ve fantasy světě plném magie a všelijakých více či méně nesmyslných bytostí jako jsou harpie, drowneři, všemožní upíři nebo draci...

Předpokládám, že o působení barev moc nevíš, tak se tomu ani nedivím. Nicméně ono nejde jen o barvu kůže - Geralt by stejně tak mohl být zrzavý - nebo nemohl? Když se podíváš do filmové tvorby, kolik mužských hrdinů je zrzavých (určitě je najdeš) a jací jsou?
Autorská citace #30
22.7.2019 10:44 - Log 1=0
Já se nepřu o to, že symbolika barev existuje, já říkám, že omlouvat nebo vysvětlovat jí něčí rasismus je blbost.

Co se týče spojení barev s elementy, o to se nepřu už vůbec.
Autorská citace #31
22.7.2019 10:46 - veselymizantrop
Sorry, ale z několika z tvých příspěvků tady na fóru mám pocit, že jsi prostě jen latentní rasista, který se poněkud krkolomnou argumentací snaží podepřít své konspirační teorie.

Argument o významu barev je naprosto špatná analogie.
Autorská citace #32
22.7.2019 10:48 - efram
Jerson píše:
Mně to vysvětlovat nemusíš. Já osobně jsem pro to, aby se "bílým" říkalo "barevní", protože barva kůže jednoho každého z nich dost kolísá, zatímco černoši (ve většině odstínů) ji mají v průběhu let celkem konstantní.


a teď ještě zavést do češtiny výrazy obrozenců a hned nám bude lépe :), tímhle výrokem jsi mě fakt pobavil :)
Autorská citace #33
22.7.2019 10:49 - Bouchi
Jerson píše:
Když se podíváš do filmové tvorby, kolik mužských hrdinů je zrzavých (určitě je najdeš) a jací jsou?

Nemá na ten počet taky vliv fakt, že zrzků je celosvětově jen 1-2 %?
A co se týče mužských hrdinů, filmové herce jsem si musel dogooglit, ale z literatury mi okamžitě naskočil Zrzavý Orm.
Autorská citace #34
22.7.2019 10:51 - Colombo
Naoki:

How many slaves went to US:
https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/afzuk7/i_recently_read_that_during_the_slave_trade_only/


General slavery panel:
https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/6aqa2e/panel_ama_slaves_and_slavers/


https://www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/5hur2j/was_slavery_in_the_us_as_bad_as_ive_heard/

Nemůžu najít to o exportu otroků Amerikou
Autorská citace #35
22.7.2019 10:55 - Colombo
Lethrendis píše:
Tak jistě, to smíchané keltsko-germánsko-slovanské etnikum tu žije už od Stěhování národů. Ale nesmýšlelo o sobě tak, jako o sobě dnes smýšlíme my.

Pokud se podíváme do literatury, nejdůležitější dělení štěpící lidi na našem území ve středověku bylo zemské, v druhém řádu pak náboženské, respektive konfesijní. Jestli byl někdo česky patlající Němec, anebo snad německy šprechtující Čech... to bylo velmi nedůležité. Důkazů se dá doložit spousta. Rasismus v dnešním slova smyslu by pro tehdejší lidi byl zcela nepochopitelný, vztah k Židům a později k Romům byl založený na jiných základech. Jiná etnika se u nás prakticky nevyskytovala, maximálně tak jako kuriozity na předvádění.

Vymezení národa jazykově a kulturně se stalo doménou romantismu a počátku 19. století, což je také doba, kdy se od sebe vzdálilo pojetí anglosaské (občanské) a kontinentální (národní a jazykové). Takže pokud chceš hovořit o dnešních rasových a sociokulturních stereotypech, jsou dost vzdálené tomu, jak by o tom smýšlel člověk vrcholného středověku.



Mícháš páté přes deváté. Nikdo tu neargumentuje tím, že rasa, národ či konkrétní jazyk byly ty nejdůležitější faktory, podle kterých se lidi v nějaké určité opoše dělili. Já sem napsal jen to, že ty koncepty v nějaké formě (která mohla být jiná než ta, kterou máme dnes) tyhle koncepty a dělení existovaly. Ostatně:

Píše:
Chci žít s českou selkou skrovnou
spíše než s Němkou, s císařovnou.
Pouto krve vždy je silné,
Němka k Čechům sotva přilne.
Vaše utrhačné řeči
o hlouposti jenom svědčí.
Jak u Němky byste, páni,
chtěli prosit o zastání?
Čeleď z Němec, z Němec mistři,
Němkyně je na koni
a mé děti, synci bystří,
německy jen švadroní.
Vidím, jak zem vadne, chřadne,
jak Čech právo nemá řádné.“
Autorská citace #36
22.7.2019 10:57 - Corny
Jerson:Mě je popravdě nějaká symbolika barev docela ukradená, protože s tímhle to má houby společného. Je to fantasy, kde je tuna nejrůznějších šíleností a řešit "přirozenost barev" u dryád je docela nesmyslný, když zrovna barva kůže je ta úplně poslední nelogičnost v celým tom univerzu (a to zrovna ta tmavá pokožka do toho lesa úplně sedne, ale i kdyby byly pestrobarevný jak páv, tak to pořád dává víc smysl, jak lítající drak co se mění v ženskou nebo všemožní přízraci a démoni). To už je fakt jen "Kdo chce psa bít,..."
Autorská citace #37
22.7.2019 10:59 - Jerson
Log 1=0 píše:
Já se nepřu o to, že symbolika barev existuje, já říkám, že omlouvat nebo vysvětlovat jí něčí rasismus je blbost.

Jo tak ... no, asi. Trochu. Já to beru tak, že tam určitá linka existuje, abych mohl vysvětlit, kde se základ rasismu v lidech bere. To jak se k tomuto základu postaví, zda ho rozvíjí nebo potlačují, je už další věc.

veselymizantrop píše:
Sorry, ale z několika z tvých příspěvků tady na fóru mám pocit, že jsi prostě jen latentní rasista, který se poněkud krkolomnou argumentací snaží podepřít své konspirační teorie.

Pokud se nechceš omlouvat, nemusíš psát "Sorry". Nejsem latentní rasista, jsem otevřený rasista. Vím to o sobě a nedokážu s tím nic dělat. Dokonce si myslím, že rasisty je mnoho lidí okolo mně, včetně "antirasistických" aktivistů.
Jen mám na rasismus poněkud jiný pohled a jinou definici, než jaká se používá na wikipedii.

efram píše:
tímhle výrokem jsi mě fakt pobavil :)

To ani náhodou není můj výrok.

Autorská citace #38
22.7.2019 11:01 - LokiB
Jerson píše:
Viz výše. Bílý emzák bude působit jinak než zelený a jinak než černý, i když budou mít stejný tvar.


Nějaký výzkum na dané téma? :)
Autorská citace #39
22.7.2019 11:02 - Jerson
Corny píše:
To už je fakt jen "Kdo chce psa bít,..."

A máš z mých příspěvků dojem, že chci nějakého psa bít, nebo si do nich projektuješ vlastní dojmy, tedy přesněji dojmy, které bys za těmi slovy vidět ty, ale které s mých příspěvcích nenajdeš? :-)
Autorská citace #40
22.7.2019 11:09 - efram
Jerson píše:
To ani náhodou není můj výrok.


Tak jsem se asi přehlédl, ale čtu to tady #9
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082153081893921 secREMOTE_IP: 54.205.243.115