Kultura

idol02
25.4.2019 21:43
Zapovězené země
Vie niekto niečo o Forbidden lands? (okrem toho, že to chce v češtine vydať Mytago )
Autorská citace #1
25.4.2019 22:51 - Skaven
Je to fantasy rpg postavené na mechanikách Mutant: Year Zero nebo Tales from the Loop (hra zaválela v anketě Ennies 2017). Více na stránkách Mytaga - text je překlad informací, které byly k dispozici pro Kickstarterovou kampaň, na netu je případně docela dost recenzí.
Autorská citace #2
30.4.2019 11:56 - Gurney
Ok, Forbidden Lands v češtině, to je hodně zajímavé. Doufám, že se to zadaří.
Autorská citace #3
2.5.2019 16:40 - Skaven
Zadaří :) O překlad se stará Markus z RPG fora, jsme ve 2/3 příručky pro hráče a jde to opravdu výborně.
Autorská citace #4
2.5.2019 17:12 - ShadoWWW
Markus je myslím v tomto ohledu záruka kvality a že to dopadne.
Autorská citace #5
2.5.2019 17:49 - sirien
Markus se zas vrátil na scénu? Kde? :)
Autorská citace #6
10.5.2019 10:45 - Skaven
Tak máme hotový překlad příručky pro hráče - za mě je to opravdu povedená záležitost. Jestli nás ještě nesledujete na Facebooku, mrkněte tam - bude to hlavní zřídlo informací o projektu. Nicméně jsem samozřejmě k dispozici, pokud by vás cokoli kolem hry zajímalo, rád zde odpovím.

Mohu případně poprosit autora postu, aby jej přejmenoval - nebo alespoň do názvu přidal název "Zapovězené země", pod kterým u nás hra vyjde?
Autorská citace #7
27.9.2019 20:07 - Skaven
V posledním PJ Craftu je rozhovor s Mrakusem, překladatelem Zapovězených zemí, dejte si to, je tam spousta zajímavých informací: https://www.youtube.com/watch?v=uyOg_ojyO50
Autorská citace #8
27.9.2019 23:00 - York
Nerozumím jedný věci: Ty, Skavene, AFAIK hraješ vlastní systém. Markus, kterej to překládá, hraje DCC. Hraje tuhle hru u nás vůbec někdo?
Autorská citace #9
28.9.2019 07:40 - Skaven
Ja bych ji hral, kdybych mel s kym :)
Autorská citace #10
28.9.2019 11:40 - califax
Skaven píše:
Ja bych ji hral, kdybych mel s kym :)

Ja by som si to tiež veru zahral. Však zorganizujme dačo cez Discord alebo čo :D
Autorská citace #11
28.9.2019 12:15 - York
Chápu snahu o vydání nějaké formy DnD. Určitě bych pochopil vydání Shadowrunu (a hodně bych mu fandil ;-)). Smysl by dával i Pathfinder, Fate, něco z WoD, možná i GURPS. Ale vydávat hru, kterou tady vůbec nikdo nezná a nehraje, mi přijde podivné. Chytnout se asi může, ale rozhodně bude mít mnohem horší startovní pozici než ty ostatní zmíněné a není mi moc jasný, kdo ji bude propagovat, když ji vůbec nikdo nehraje...

Překvapuje mě taky, že jsem zjevně sám, koho to překvapuje.
Autorská citace #12
28.9.2019 13:20 - ShadoWWW
Svou cílovku si to najde. I když to tu nikdo nezná, tak to evidentně cílí na:

  • Old-school hraní: Ve stylu Basic D&D nebo AD&D. Na RPG fóru je vidět, hráči (minimálně teoretičtí) tu jsou.
  • Low-magic survival hraní: Ačkoliv třeba AiME ukazuje, že tímto stylem se dá hrát i v DnD 5E, většina hráčů očekává od DnD něco jiného. Hráče, kteří si chtějí zahrát v herním světě, kde jde v první řadě o přežití a magie je téměř neznámý pojem, by mohla tato hra zaujmout.
  • Hráči legacy deskovek: Z videa je patrné (tím, jak se lepí nálepky na hexovou mapu), že hra cílí i na hráče deskových her s legacy systémem (jako jsou hry typu Charterstone či Gloomhaven). I tady by mohla najít své hráče.
Autorská citace #13
29.9.2019 08:31 - Skaven
York píše:
Ale vydávat hru, kterou tady vůbec nikdo nezná a nehraje, mi přijde podivné.


Není pravda, že hru nikdo nezná, ozývá se mi poměrně dost lidí, které hra zaujala na KS, v obchodě poptávají anglickou verzi (která je teď ale vyprodaná a čeká se na dotisk).
Ta hra je prostě dobrá, to pro mě bylo hlavní kiterium, proč se do ni pouštět. To, jestli ji tady hráči znají nebo ne, je pro mě vedlejší, my s hrou přicházíme na trh jako s novým produktem, věřím, že cílovka tady je, minimálně všichni hráči Dračího doupěte budou nadšeni, protože Zapovězené země jsou IMHO přesně tou hrou, kterou se Drd mělo stát. Domnívám se, že hra saturuje každého, kdo bude mít nesplněná očekávání od Dračí hlídky.

Nezlobte se na mě, ale diskuze o hře v tomto stylu (asi to nikdo nehraje, nebude to dobrá hra) mi příjde naprosto zcestná - můžeme se bavit o kvalitě mechanik, o settingu, o tom, jestli autoři naplnili autorský záměr atd. To je podle mě důležité. To, jestli si původní anglická pravidla našla nebo nenašla cestu k většinovému českému hráči, zejména v případě, kdy na českém trhu nejsou k sehnání, mi nepříjde jako relevantní téma.
Autorská citace #14
29.9.2019 12:34 - York
Skaven píše:
asi to nikdo nehraje, nebude to dobrá hra


O tom, jestli to je nebo není dobrá hra, vůbec nepolemizuju. Dobrých her existuje obrovská hromada, tohle klidně může bejt jedna z nich. Nehrál jsem ji ani nečetl, takže to nemůžu posoudit.

Nepolemizuju ani s tím, jestli je pro ni místo na trhu. Aktuálně je AFAIK v češtině dostupné jen DrD II a Příběhy impéria (možná zbytky Střepů snů?), takže prostor tu je nepochybně pro obrovskou spoustu her.

Podivuju se jen nad tím, proč si z té obrovské spousty dobrých zahraničních her, pro které je na našem trhu nepochybně prostor, vybrat zrovna nějakou, kterou tady podle mě známých informací téměř nikdo nezná a nehraje. Zvlášť když existuje hned několik dobrých her, které tu mají dlouholetou tradici a spoustu aktivních hráčů.


Skaven píše:
Není pravda, že hru nikdo nezná, ozývá se mi poměrně dost lidí, které hra zaujala na KS, v obchodě poptávají anglickou verzi (která je teď ale vyprodaná a čeká se na dotisk).


Pokud to celé vzniklo na základě poptávky od hráčů Forbidden Lands, tak to samozřejmě smysl dává. To jsem nevěděl.
Autorská citace #15
30.9.2019 21:15 - Skaven
York píše:
Podivuju se jen nad tím, proč si z té obrovské spousty dobrých zahraničních her, pro které je na našem trhu nepochybně prostor, vybrat zrovna nějakou, kterou tady podle mě známých informací téměř nikdo nezná a nehraje. Zvlášť když existuje hned několik dobrých her, které tu mají dlouholetou tradici a spoustu aktivních hráčů.


Mohu si dopřát ten luxus, že věci které vydávám, vybírám dle svých vlastních preferencí :) Hru jsem nevybral na základě poptávky hráčů z KS, to se děje až nyní, kdy se hra trochu dostává do povědomí. Vydávání neprofláknutých věcí má výhodu i v tom, že práva nestojí takový balík... (Třeba na Shadowrun jsem měl na stole nabídku, ale nešel jsem do toho - neměl jsem na to lidi ani peníze :))
Autorská citace #16
30.9.2019 21:34 - York
Skaven píše:
Mohu si dopřát ten luxus, že věci které vydávám, vybírám dle svých vlastních preferencí :)


Skaven píše:
Vydávání neprofláknutých věcí má výhodu i v tom, že práva nestojí takový balík...


Jo, tohle dává smysl. Díky za vysvětlení.
Autorská citace #17
30.9.2019 21:51 - Colombo
Píše:
(Třeba na Shadowrun jsem měl na stole nabídku, ale nešel jsem do toho - neměl jsem na to lidi ani peníze :))


To Catalyst Game Labs taky nemá.
Autorská citace #18
1.10.2019 06:56 - Vojtěch
Catalyst v tomhle myslím nemá zrovna dobrou pověst.
Autorská citace #19
1.10.2019 08:29 - kin
Catalyst má v něčem dobrou pověst? :D
Autorská citace #20
1.10.2019 10:45 - Vojtěch
Point taken.
Autorská citace #21
1.10.2019 12:46 - Lethrendis
Battletech je fajn :)
Autorská citace #22
6.10.2019 10:47 - Vojtěch
Jako produkt je, ale když se pak člověk dívá na způsob jednání firmy, tak to už není tak skvělé.
Autorská citace #23
6.10.2019 11:07 - ShadoWWW
Hlavně je vidět, že jim šlo o získání práv na PC verzi Battletechu a Shadowrunu a stolní verze jim padly do klína tak trochu nechtěně. No ale proč nevydělat pár chechtáků na stolních RPG, když prý teď tak frčí, že? Jenomže dělat CRPG a TTRPG jsou dvě hodně odlišné věci, jak se ostatně přesvědčili v minulosti i Wizardi.

Kdo se nepoučí z chyb druhých, je nucen je opakovat.
Autorská citace #24
6.10.2019 13:58 - Lethrendis
Pro Catalyst pracují strašní amatéři, o tom žádná. Dotknu se toho, až budu psát to zhodnocení. Nicméně ani samotný SR6 očištěný o tu produkční nekvalitu tak špatný není.
Autorská citace #25
6.10.2019 14:57 - sirien
Říct o nové edici takhle ikonické hry co svého času posouvala hranice game designu, že "očištěná o produkční nekvalitu není tak špatná"... není zrovna dobré hodnocení.
Autorská citace #26
6.10.2019 15:42 - York
sirien píše:
Říct o nové edici takhle ikonické hry co svého času posouvala hranice game designu


Ona spíš posouvala hranice worldbuildingu. Z hlediska game designu se vždycky spíš vezla (byly tam zajímavé designérské nápady, ale nikdy se je nepovedlo dotáhnout do uspokojivého a elegantního stavu).
Autorská citace #27
6.10.2019 16:12 - Lethrendis
Možná to není dobré hodnocení, ale zcela pravdivé, a já nejsem nějaký napolo podplacený recenzent.

Celou hru tohle nekvalitní zpracování strašně strhává zpátky, bohužel. SR6eng je ubohou snahou o vydělání peněz za nehotový produkt. Nicméně CZ verze bude o dost lepší, jsem si tím jist. SR6CZ je ale lepší hrou než SR5, alespoň mně se ty provedené změny docela líbí, byť za mě mohly být i razantnější.
Autorská citace #28
6.10.2019 21:21 - sirien
York píše:
Z hlediska game designu se vždycky spíš vezla

mluvíme o té hře která je fundamentálním základem celé dice-poolové větve designu, že jo? Té co šla ze SR do WoD a z jejíhož mainstreamu se pak vydělily nesčetný dice-pool variace v indie, mimo jiné třeba Nemesis? "Arguably" jedna z designově nejvýznamnějších her své doby, stejně, možná i víc, než GURPS? Koncept plovoucích dicepoolů a TN, sčítaných atributů, systému rezerv, variabilní rezistencí nad statickou výdrží, dílčích mechanik jako je odlivová magie, fikčně provázaným zdrojem limitované upgrady, tuším že první konzistentní systém dovednostních specializací, strukturovaný point-buy... mám pokračovat?
Autorská citace #29
7.10.2019 11:42 - York
Však o tom mluvím. Spousta v té době novejch nápadů, ale celkově ta hra nemá moc dobrej design. Shadowrun je příšerně složitej, je v tomhle ohledu srovnatelnej s každým druhým domácím Dračákem, do kterého hráči naplácali všechno, co je zrovna napadlo. Stejně jako v těch v něm najdeš několik zajímavejch nápadů, ale dohromady to funguje spíš na dobrý slovo.
Autorská citace #30
7.10.2019 13:43 - sirien
Sorry, ale to co píšeš je totálně mimo.

'80s design fakt nemůžeš porovnávat podle současnejch měřítek, ve svý době SR rozhodně nebyl nijak zvlášť (natož "příšerně") složitej, designově byl velmi dobrej a srovnání hry s designově ucelenym jádrem, která se stala základem celé designové větve která přežila až do dneška s domácíma pejskokočičko-dortíma dračákama je špatně na tolika úrovních, že ani nevim, odkud bych měl začít.
Autorská citace #31
7.10.2019 13:48 - ShadoWWW
Tak hlavně SR a WoD ukázaly, že herní design nejsou jen vyhodnocovací mechaniky a tabulky, ale i fluff, který je z hlediska herní identity ještě důležitější.
Autorská citace #32
7.10.2019 13:56 - Lethrendis
Co se týče zjednodušení, tím směrem míří SR už od čtvrté edice a ta současná šestá je už opravdu hodně jednoduchá.
Autorská citace #33
7.10.2019 15:19 - York
Lethrendis píše:
Co se týče zjednodušení, tím směrem míří SR už od čtvrté edice


To fakt ne. SR 4e je složitější než SR 3e. A pravidla jsou fakt šíleně nepřehledná (a to včetně Anniversary Edition). Jestli se jim to povedlo v novějších edicích trochu zkrotit, tak jedině dobře. Ale teda o 5e jsem žádnou chválu neslyšel.
Autorská citace #34
7.10.2019 15:35 - Lethrendis
Trošku odbíháme, ale co už.

Mně teda přišla 4e jednodušší než 2E (3E jsem skoro nehrál, ale je 2E hodně podobná). Pohyblivé CČ se změnilo na fixní, přešlo se pouze na bonusy / postihy kostek. To bylo velké zjednodušení. V páté edici to bylo řekněme o uhlazení 4E.

6E přechází na systém Hrany, což funguje trošku jako body osudu ve Fatu, kdy se hází testy proti 5 nebo proti sobě, ale nad tím jsou body Hrany, přičemž základní atribut Hrany funguje jako obnova. Fakticky se tím pravidla očistila od kvant tabulek - dříve hra obsahovala ke každému testu vlastní tabulku bonusů a postihů, v 6E se nově porovnávají pouze relativní výhody / nevýhody soupeřů proti sobě nebo proti normálu, to dává Hranu a za tu se nakupují boosty. Velmi jednoduchý systém.
Autorská citace #35
7.10.2019 15:36 - Aegnor
Zvládli zjednodušit výpočet zranění?
Autorská citace #36
7.10.2019 15:51 - sirien
Nevim co Ti na 7(APDS)M+11 přijde nejednoduchý.
Autorská citace #37
7.10.2019 18:12 - Lethrendis
Teď je to ještě jednodušší. Útočník i obránce si hodí proti sobě - je to jednoduchý opozitní test. Pokud vyhraje obránce, útočník minul a šmitec. Pokud útočník, čisté úspěchy se připočtou ke kódu poškození (třeba 7 F) a obránce musí házet jedním atributem na odolávání - od čísla se odečtou jeho úspěchy a zbytek je zranění, co si odškrtá.

Co přibylo, je v 6E manipulace s hody - podobně jako ve Fate - oba můžou na své testy použít Hranu (před i po hodu), aby nějak opravili hod. Hrana naskakuje všem prostým porovnáním Hodnocení útoku a obrany a / nebo nějakými výhodami.

Lehce editnuto - upřesněno.
Autorská citace #38
20.6.2020 11:38 - Skaven
Zapovězené země jdou do finále. Probíhají poslední korektury, box a doplňkové materiály jsou již ve výrobě. Optimistický odhad je, že hra bude za měsíc venku, realistický odhad jsou měsíce dva. Osobně se velice těším :)
Autorská citace #39
20.6.2020 18:51 - califax
Skaven píše:
Zapovězené země jdou do finále.

Neostáva iné, len sa tešiť. Hráme anglickú verziu, ale rodná reč (okay, temer rodná...) mi uľahčí relatívne dosť prípravnej práce. V tejto súvislosti, ako vlastník krabice, mám dve otázky:

1)bude možné si príručky kúpiť samostatne (bez mapy, Legends a nálepiek)?
2) ostatný supplement bude závisieť od predajov? Pýtam sa kvôli potenciálnemu prekladu Raven´s Purge a najmä kvôli Bitter Reach
Autorská citace #40
25.6.2020 00:12 - Skaven
Ano, knížky plánujeme prodávat i samostatně, bez krabice. Další příručky určitě vydávat chceme, prodeje by musely být extrémně tragické (což neočekávám), aby nás to zastavilo.
Autorská citace #41
28.6.2020 17:39 - Regis
Uz se vi kolik bude zhruba stat krabice?
Autorská citace #42
29.6.2020 13:44 - idol02
Tiež som zvedavý na cenu krabice. Aby som vedel, koľko si mám našetriť
Autorská citace #43
3.8.2020 23:04 - Skaven
Pěkný rozhovor s Markusem, překladatelem Zapovězených zemí: https://www.youtube.com/watch?v=JTSKszMq5lQ

Co se týče ceny krabice, budeme se pohybovat kolem ceny orginálu, tzn. patrně lehce nad 1000 Kč.
Autorská citace #44
1.9.2020 17:48 - Skaven
Spuštěn předprodej Zapovězených zemí. Rozesílat budeme cca za měsíc.
Autorská citace #45
2.9.2020 15:19 - Tarfill
Díky za info, tahle hra mě zajímá.

Navíc myslím, že když by se třeba i přejmenoval název diskuze do češtiny, tak by tato hra byla více na očích, dala by se lépe dohledat a případně o ní i lépe diskutovat...
Autorská citace #46
2.9.2020 15:37 - Skaven
Tarfill píše:
Navíc myslím, že když by se třeba i přejmenoval název diskuze do češtiny, tak by tato hra byla více na očích, dala by se lépe dohledat a případně o ní i lépe diskutovat...


Taky si myslím, ale jak na to? Tohle asi může udělat jen ten, kdo diskuzi založil. Případně nějaký správce?
Autorská citace #47
2.9.2020 15:54 - Shako
Skaven píše:
Taky si myslím, ale jak na to? Tohle asi může udělat jen ten, kdo diskuzi založil. Případně nějaký správce?


A nebo založit novou diskuzi třeba "Zapovězené země" nebo "Zapovězené země (CZ vydání)"? ;-)
Autorská citace #48
2.9.2020 16:04 - Skaven
Neznám dobře zdejší pravidla, tak nevím, jestli je to košér, když už tady jedna diskuze existuje...
Autorská citace #49
2.9.2020 16:28 - ShadoWWW
Na vaše přání jsem diskuzi přejmenoval.
Autorská citace #50
2.9.2020 16:32 - Skaven
Díky! :)
Autorská citace #51
2.9.2020 20:29 - califax
BTW, svojho času som spísal prvé dojmy. Po niekoľkých sedeniach navyše pozitívna emócia rozhodne pretrváva.
Autorská citace #52
7.9.2020 23:50 - Dukolm
Skavene bude ke krabici PDF nebo samostaně? Hromada fyzických knížek na přečtení se v poslední době spíše zvětšuje než že by ubývala.
Autorská citace #53
10.9.2020 17:35 - ShadoWWW
Autorská citace #54
10.9.2020 17:47 - LokiB
Za mě to není šťastná reklama, páč mě spíš irituje, ale někomu bude jistě konvenovat :)
Autorská citace #55
10.9.2020 17:56 - Šaman
Vzhledem k tomu, že "dračák" je malým písmenem, tak to nedává smysl. Zapovězené země jsou dračák. Ledaže bych to chápal tak, že ZZ pohřbí celý žánr…

Popíchnutí: Ale don't worry. Dračí hlídka ho zase oživí :D
Autorská citace #56
10.9.2020 18:02 - ShadoWWW
Je jasné, že tím myslí DrD, akorát to nemůžou napsat naplno.
Autorská citace #57
10.9.2020 18:04 - LokiB
Proč je to jasné? Z čeho usuzuješ, že to není třeba i proti "jiné ala-DrD konkurenci"?
A proč nemůžou napsat naplno "konec DrD v Čechách"? To by mi snad vadilo i míň než tohle :)
Autorská citace #58
10.9.2020 18:07 - Šaman
I tak nevím, na koho ta reklama cílí. Hráče DrD bude nejspíš iritovat, hráči jiných systémů zas často ví, proč hrají zrovna ten.

Ale u nás v herně prý jeden výtisk ZZ dostanou na ukázku a DH už naobjednali, takže bude možnost si je prohlédnout obě :)
Autorská citace #59
10.9.2020 19:34 - sirien
Rád bych poznamenal, že se mi podobná přímo konfrontační forma reklamy v tomhle případě nelíbí.
Autorská citace #60
10.9.2020 21:00 - efram
jsem si ty zapovězené předobjednal a jsem na to opravdu zvědav.
Autorská citace #61
10.9.2020 21:03 - Gurney
Jedna z těch trapnějších reklam
Autorská citace #62
10.9.2020 23:59 - kin
Taky si myslím že mají na o dost lepší reklamu. Nelíbí se mi vůbec a nebýt na stopro rozhodnutý pro jejich koupi už od začátku, tak by mě možná i odradila...
Autorská citace #63
11.9.2020 07:55 - Quentin
Hafo lidi nezná rpgcka jinak než jako dracak, takže by se tam to slovo mělo objevit, pokud to má být efektivní reklama.

Předpokládám, že moc jiných udernych formulací nebude.
Autorská citace #64
11.9.2020 08:08 - Lethrendis
Co se týče některých hráčů z mé party (opravdu přesvědčení milovníci DrD), tak po shlédnutí téhle reklamy by pro ně ZZ efektivně umřely :) Efektivní reklama :D

Mně osobně to přijde jen nevkusné. Nicméně dát si do reklamy odkaz na cizí produkt je vždycky ošemetné a potenciálně žalovatelné, byť by se tu asi tvůrci reklamy odvolávali na nekonkrétnost.
Autorská citace #65
11.9.2020 08:30 - ShadoWWW
Já bych tam na jejich místě dal: Přicházejí Zapomenuté země, nejskvělejší dračák v Česku!

*odkaz na DrD i "the greatest role-playing game in the world".
Autorská citace #66
11.9.2020 09:13 - Gurney
ZZ ...dračák, jak má být :)
Autorská citace #67
11.9.2020 09:55 - Gergon
Bože, to je zase keců kvůli neškodnému vtípku s referencí na "Konec vodníků/básníků v Čechách" :D, že vám to za to stojí. (Nemám se ZZ nic společného, takže je nebráním kvůli nějaké spolupráci, jen mi přijde smutné kolik lidí nemá nic lepšího na práci, než se pitvat po večerech v hovnech na netu :D)
Autorská citace #68
11.9.2020 10:07 - sirien
gergon: asi jako Tobě stojí za to komentovat, navíc vulgárně (zatímco se snažíš vypadat nad věcí) a obsáhlejc, než většina ostatních.
Autorská citace #69
11.9.2020 10:32 - kin
Gregon: nejsou mi sypmatické reklamy dělající si srandu z jiných, jako například reklama burger kingu v usa "hloupý whooper, vždyť ty se přeci nevejdeš do krabičky od bigmacu". Přijde mi to, jako když nedokáží najít žádné vlastní klady, tak se musí trefovat do konkurence...ale ty jsi vždy nad věcí, jak píše sirien, podobně jako když jsi své dětské obrázky srovnával s mistrovským artem od paula bonnera z confrontace v yorkově vláknu o grafice...
Autorská citace #70
11.9.2020 10:34 - Gergon
Vulgárně ani ne - není to myšleno jako urážka, ale spíš přirovnání běžně používané v příslovích - Třeba "čím víc se v hovně vrtáš tím víc se maže"...
A obsáhleji také ne, protože můj komentář patří všeobecně desítkám příspěvků v různých diskuzích =)
A nad věcí jsem, protože je mi to vcelku jedno, ani víc času než tuhle odpověd tomu věnovat nehodlám. jen mi přijde smutné kolik lidí - celkem asi inteligentních, má potřebu zvyšovat a posilovat své ego dokazováním své pravdy v internetových diskuzích všeobecně. Neustále přesvědčovat ostatní, že oni mají pravdu a úhel pohledu druhého je špatný a argumentovat pořád dokola. Navíc považovat svůj úhel pohledu za absolutní pravdu. Věty jako - tenhle film JE špatný, tahle hra JE špatná..... NENÍ - jen jim se to nelíbí, jen jim to nevyhovuje, ale to neznamená, že to JE takové jak to oni vidí.
No nic, už sám tu začínám ztrácet víc času než jsem chtěl, tak se mějte krásně, berte to vše s nadhledem. Jsou to jen hry a filmy ne operace mozku ;)
Autorská citace #71
11.9.2020 11:05 - sirien
Že je vulgarita běžná nemění nic na tom že to je vulgarita.

Jinak je smutné, že byť jsi asi celkem inteligentní, máš takovou potřebu zvyšovat si ego tím, že v internetových diskusích ukazuješ, jak jsi nad ně povznesený. V tom nijak obsáhlém postu, co je nejdelší z celé aktuální diskuse.

Také bys mohl ostatním přestat vnucovat svou absolutní pravdu a úhel pohledu na to o čem mají nebo nemají diskutovat. To jak neustále říkáš že nějaká diskuse JE zbytečná nebo že obsah webu NENÍ užitečný je už taky takový smutný místní kolorit.

Měj se a doufám, že nějaký ten skutečný nadhled časem i získáš - ostatně, jen se pár lidí v diskusi podělilo o své dojmy v krátkých reakcích. ;)
Autorská citace #72
11.9.2020 11:10 - LokiB
gergon: že máš takovou potřebu se tu takhle prezentovat. to je podobně blbé, jako ta reklama na ZZ :)
Autorská citace #73
11.9.2020 11:21 - Zarahel
kin píše:
podobně jako když jsi své dětské obrázky srovnával s mistrovským artem od paula bonnera z confrontace v yorkově vláknu o grafice...


A já si říkal, jestli to v tom vlákně skřípe imaginárními nehty po tabuli jen pro mne...
Autorská citace #74
11.9.2020 12:32 - Gergon
Nemyslel jsem tím že bych byl lepší a rozhodně nepotřebuji zvyšovat ego :D
a u svých dětských kresbiček jsem pouze tvrdil, že jsou lepší, než ten had, kterému po hlavě tekla hranatá krev.
Autorská citace #75
11.9.2020 12:40 - LokiB
ale chápeš, že když tu někdo postne reklamu, lidi mu na to obecně řeknou, že je to hloupé až blbé, tak když pak přijdeš ty, a všem sdělíš, že jsou blbci, protože řešej hovna, tak ...

Protože navíc ty komentáře k té reklamě byly ve všech případech jasné, stručné a nic nepitvaly. jen prostě lidé oznámili, že jim to přijde blbé.
Autorská citace #76
11.9.2020 12:44 - York
Gergon: Tvrdil jsi tohle:

gergon píše:
To co posíláš jako áčkovou ilustraci zvládnu taky.


Bylo by super, kdyby to tak bylo, ale zatím jsem od tebe nic srovnatelnýho s Bonerem neviděl.
Autorská citace #77
11.9.2020 12:58 - efram
Já sirienovi fandím v tom jak bojuje s případnou vulgaritou. Nenajdeme tu povolanějšího odborníka.

Reklama využívající dračák mi přijde zbytečná. Měli by se soustředit na své kvality.
Autorská citace #78
11.9.2020 13:16 - Jezus
Vulgarity jsou známkou primitivismu, když už taková slova používat, tak s grácií a umem, kdy jsou kořením a zdůrazněním zásadního sdělení.

Diskutér skutečné úrovně dokáže pozurážet, strhat a znechutit, aniž by musel sáhnout ke skutečným vulgaritám :-)

Na gergonovu obranu to zase nebylo od něj bůhví jak přehnané. Navíc tohle rozhodně nebyl zdaleka největší z jeho "shitů" ;-)
Autorská citace #79
11.9.2020 13:23 - Jezus
Zmiňovat dračák - i v kontextu pojmu pro určitý styl rpg - mi v reklamě připadá v pořádku. Ostatně na "dračákisty" docela cílí - a Dračí hlídka má na hlášení se k dračáku postavenou celou kampaň (respektive celou hru).

Naznačovat jakési vymezení se proti němu (což možná ani nebyl úplně záměr!) mi připadá trochu nešťastné, ale přitáhne to pozornost - a to prý funguje. A nebylo to bůh ví jak ostré.
Alespoň já to chápu v obvyklém "Jsme lepší než ostatní!", což je prostě normální reklama.

btw

"Proč plakat nad rozedraným dračákem - když jsou tu nové Zapovězené země!" ;-)
Autorská citace #80
11.9.2020 13:26 - Winnie
Na reklamě na Zapovězené země mě irituje ta nelogičnost - jak už dříve shrnul Šaman #55.
Autorská citace #81
11.9.2020 15:26 - LokiB
Jezus píše:
Alespoň já to chápu v obvyklém "Jsme lepší než ostatní!", což je prostě normální reklama.


protože třeba "ZZ - dračák jaký jste chtěli" na mě jakožto potenciálního kupce působí prostě daleko lépe, i když také říká "jsme lepší než ostatní"

Ale jinak mi to evokuje Neználka na Měsíci a pověstnou reklamu :)

Autorská citace #82
11.9.2020 15:43 - Jezus
Chápu a obecně souhlasím. (Btw "dračák, který jste vždycky chtěli" je vážně dobré).

Já jen podotýkám, že "konec dračáku v Čechách" mi prostě neevokuje "dračák je šmejd a kdo ho hraje, je chudák", ale právě "Jsme tak dobří, že ho překonáme!"

To je ale moje osobní asociace. Pokud bude více lidí blíže té tvojí, pak souhlasím, že je to poněkud nešťastné.
Autorská citace #83
11.9.2020 15:48 - califax
A také tu môžem povedať, že mňa napríklad tá reklama pobavila a že je podľa mňa dobrá? :D
Autorská citace #84
11.9.2020 16:20 - York
Califax: Ale tak můžeš, ale bejt tebou si předtím obleču azbestovej oblek. Pro všechny případy, víš jak ;)
Autorská citace #85
11.9.2020 16:43 - Skaven
Autorská citace #86
11.9.2020 16:47 - Aegnor
Imho je ta reklama úspěšná. :-)
Autorská citace #87
11.9.2020 16:55 - califax
A viete, čo je ešte lepšie ako tá reklama? No tá hra, samozrejme!
Autorská citace #88
11.9.2020 17:02 - Jezus
Jaká hra?


( :-D )
Autorská citace #89
11.9.2020 19:37 - Skaven
"dračák, který jste vždycky chtěli" není imho dobrý slogan, nechci náš produkt označovat jako "dračák".

Jinak samozřejmě v tom je nasázka a chtěli jsme být kontroverzní (a jak vidno na této diskuzi, tak to zafungovalo), ale ta reklama není myšlena nijak negativně. Pouze říká, že podle nás nazrál čas, aby na české RPG scéně došlo k nějaké evoluci. Doteď tady kraloval 30 let starý remake D&D, ale za těch 30 let došlo v našem hobby ke spoustě změn, které tady doposud nikdo nereflektoval.

Já mám Dračí doupě moc rád, ale dneska už ta hra prostě měla být někde jinde a o to se teď snažíme s překladem FBL.
Autorská citace #90
11.9.2020 19:55 - Šaman
Jenže dračák ≠ DrD. Takže máte reklamní heslo analogické tomuto:
"Konec luxování v Čechách, přichází ETA!" :D
Autorská citace #91
11.9.2020 19:55 - sirien
Skaven: ono to je takové moc prvoplánovité a kopeš směrem ze kterého víš, že nepřijde žádná odpověď (což situaci dost odlišuje od toho, když podobnou přestřelku rozjedou markeťáci od BMW a Audi - kdyby ses takhle opřel do Dračí hlídky, mimochodem dle očekávání mnohých dost nenápaditému DrD klonu, nicméně s aktivní prezencí na sociálních sítích a s okruhem živých podporovatelů, tak neřeknu fň, pohodlně se zaklonim a otevřu popcorn v očekávání odpovědi.)

Jinak kontroverze samozřejmě táhne a těžko přehmátneš. Jen prostě to je trochu cheap.

Že máš produkt kterej přináší něco nového a modernějšího a posouvá komunitu dopředu se dá komunikovat i pozitivně.


EDIT: jakože nemám nic proti konfrontačnímu promu obecně, jen v tomhle případě mi to přijde subjektivně ne moc povedené.
Autorská citace #92
11.9.2020 19:56 - Skaven
Šaman píše:
"Konec luxování v Čechách, přichází ETA!" :D


Přesně! U nás se vysává!!!
Autorská citace #93
11.9.2020 19:59 - Skaven
sirien píše:
Skaven: ono to je takové moc prvoplánovité a kopeš směrem ze kterého víš, že nepřijde žádná odpověď (což situaci dost odlišuje od toho, když podobnou přestřelku rozjedou markeťáci od BMW a Audi - kdyby ses takhle opřel do Dračí hlídky, tak neřeknu fň, pohodlně se zaklonim a otevřu popcorn v očekávání odpovědi.)

Jinak kontroverze samozřejmě táhne a těžko přehmátneš. Jen prostě to je trochu cheap.

Že máš produkt kterej přináší něco nového a modernějšího a posouvá komunitu dopředu se dá komunikovat i pozitivně.


Do DH se v tuto chvíli opírat nechci, protože nevím, jak moc nebo málo "dračák" finální produkt bude. Každopádně na té reklamě nic negativního nevidím...
Autorská citace #94
11.9.2020 20:09 - sirien
...nestačilo by mě adresovat, netřeba používat citaci 5x delší než Tvůj vlastní post...

EDIT: anyway, původně sem se vyjádřil nepřesně, ta konfrontační forma mi až tak moc nevadí. Nicméně na první dobrou na mě ta reklama prostě nepůsobila dobře - a vlastně mi nijak neimponuje doteď. Jestli obsahem nebo formou se mi asi nechce moc pitvat.

hodně přeformulováno
Autorská citace #95
11.9.2020 20:16 - Skaven
Jakpak se tady adresuje?
Autorská citace #96
11.9.2020 20:31 - York
Skaven: Ručně napíšeš jméno, dvojtečku a dáš to tučně.
Autorská citace #97
11.9.2020 20:42 - ShadoWWW
Skaven píše:
Přesně! U nás se vysává!!!

Problém je, že 9 členů cílovky z 10 nezná rozdíl mezi DrD, dračákem a hrou na hrdiny či RPG
Autorská citace #98
11.9.2020 21:09 - Skaven
York: jako za krále klacka :D

ShadoWWW: jde o to, že 10 z 10 členů cílovky ví, co je dračák (ať už si pod tím představí cokoli).

Nicméně já bych tohle téma s klidem opustil, jestli to byl nebo nebyl dobrý claim nám celkem spolehlivě dokážou čísla...

Už jste viděli Marcusovu ukázku z chystaného Spire of the Quetzel?
Autorská citace #99
11.9.2020 21:24 - Šaman
Skaven píše:
10 z 10 členů cílovky ví, co je dračák

A většina z nich nechce o dračák přijít, ať už to pro ně znamená cokoliv. Proto si myslím, že ta reklama podřezává vlastní větev.

Jinak DH podle ukázek opravdu JE DrD 1.8, zatímco ZZ moc ne. ZZ je poolový systém, vlastní svět. DH je k6 a k10 a snaha zachovat oDrD feeling je z těch pravidel docela vidět.

Ale už se těším na konec září, až si je obě prolistuji spolu. I když asi škoda, že se sešlo vydání takhle najednou po tak dlouhé době temna, kdy nebylo moc co doporučit (fyzická kniha a česky) družinám, co chtějí hrát "dračák".

Což je vlastně další imho fail - DH říká "tohle je pokračování Dračáku", ZZ říkají "konec dračáku".
Jenže mnoho potenciálnich kupců (tedy BFU hráčů bez předchozích zkušeností) přijde do obchodu a ptají je na pravidla "na dračák". A prodavač řekne "DH si říká nástupce dračáku, pak tu máme ZZ ale ti říkaji, že nejsou dračák".

Myslím ale, že v reálu tohle nikdo neřekne, nejapná reklama bude brzo zapomenuta v propadlišti dějin a prodavač na dotaz na "dračák" řekne, že teď vyšly dva nové systémy…
11.9.2020 23:23 - LokiB
Skaven píše:
jestli to byl nebo nebyl dobrý claim nám celkem spolehlivě dokážou čísla...


jak přesně z čísel zrovna tohle bude poznat? jakože budou k dispozici i srovnávací čísla "a takhle by to vypadalo bez té reklamy!"? hmm, to asi těžko ...
12.9.2020 00:24 - sirien
York píše:
Ručně napíšeš jméno, dvojtečku a dáš to tučně.

nebo označíš jméno uživatele a klikneš na B pod polem odpovědi.

V Nightfall to upgradeneme.


Skaven: mňo, lepší primitivní, ale funkční a elegantní, než bordel vnořenejch citací zprasenej nekonečnem dementních smajlíků.
12.9.2020 08:05 - Skaven
LokiB: na FB se používají dvě varianty banneru a vyhodnocuje se, která má lepší záběr.
Šaman: nemyslím si, že reklama bude mít takovýto efekt - tedy že když si někdo do krámu půjde koupit hru na hrdiny a bude tomu říkat dračák, tak mu prodavač řekne, že ZZ není dračák.
sirien: ruční tučnění a vypisování jmen bych rozhodně neoznačoval jako elegantní... Označení přes zavináč, to je elegance!
12.9.2020 15:54 - Dukolm
Koukám že muj dotaz zapald bez povšimnutí.
Skaven:
Dukolm píše:
Skavene bude ke krabici PDF nebo samostaně? Hromada fyzických knížek na přečtení se v poslední době spíše zvětšuje než že by ubývala.
13.9.2020 21:32 - Skaven
Dukolm: omlouvám se, přehlédl jsem. Bohužel se nám nepodařilo vyjednat licenci na prodej/rozdej PDF, takže hra bude k mání pouze v tištěné verzi.
14.9.2020 00:24 - sirien
Tím nejspíš padá i do budoucna možnost SRDček, co? :(


(Speaking of which... co takhle to PDFko Taurilu? Sparkle to odkázala na Tebe, ale pak mi to vypadlo - a fakt že to je přímo místní produkce, autoři s tím nemají problém, zaplatil sem za knížku a nemám k ní PDF je... iritujícně '90s... stranou toho že víme, že to prodeje neovlivní, tak i kdyby, od vydání už uteklo doby dost.)
15.9.2020 08:05 - Skaven
Sirien: co se tyce Taurilu, nemam s tim problem, ale jeho poskytnuti zdarma by musela shvalit Sparkle. Stran SRD - Free League ma program pro komunitu, uvidime, co z toho vymackneme pro cesky trh... Plus chystame v pdf zdarma alespon quick start tules.
15.9.2020 21:02 - Sparkle
Skaven, Sirien: kdyby se bývalo už od začátku slíbilo pdf zdarma pro každého, kdo si koupí tištěnou verzi na Fantasyobchodě, tak bych s tím neměla problém. Dávat tuto nabídku teď zpětně by mi přišlo nefér vůči těm, kdo si tu knížku koupili jinými kanály. Takže to spíš vidím na něco ve stylu, že základní knížka bude zdarma jako pdf pro ty, kdo si pak koupí tištěné rozšíření, nebo tak něco. Něco vymyslím.
15.9.2020 22:16 - sirien
Trochu mi uniká pointa "férovosti" u komerčně prodávaného produktu... komu to tehdy za ty peníze stálo je zaplatil a dostal co si koupil - že to o roky později bude navíc moct mít i v PDF je bonus. A řešit, že to někdo jinej o roky později dostal zdarma je případně už jen závistivost.

Ale whateva no. (Ono jako zase si nedělej moc iluze - jedinej rozdíl Tvého řešení bude, že se lidi budou muset někde poptat aby jim to někdo poslal, místo toho, aby si to šli stáhnout "ofiko" na fantasyobchod.)
15.9.2020 22:45 - Sparkle
Tady jde spíš o princip - lidi se tehdy rozhodovali, kam si to půjdou koupit, podle tehdejších platných informací. Nejde o cenu pdf (to asi všichni přežijou) ale o to, že takhle zpětně měnit podmínky proběhlé transakce se prostě nedělá a narušuje to důvěru. To už mi spíš přijde férovější ten systém, co měl tehdy Altar (pošli nám fotku sebe s knížkou a pošlem ti pdf) - pokud se Skavenovi chce do této administrativní zátěže, a nemá problém s tím, že někdo může podvádět a vyfotit se s knížkou, kterou si nekoupil, tak s tím jsem ok.
15.9.2020 22:51 - Skaven
Sparkle: fotky prosím ne, to by mě kluci a holky v obchodě utloukli (ale pokud bys to chtěla podniknout sama, nemám s tím problém - třeba bys tak přišla více do kontaktu s lidma, kteří to hrají a získala nějakou další zpětnou vazbu...i. Já v tomto souhlasím se Sirienem, že jakmile se pdf jednou pustí do světa, už si žije vlastním životem, takže si umím představit i variantu základního modulu zdarma ke stažení.

Mimochodem, když se vrázím k ZZ, na GM ́s Diary se objevila první epizoda série věnované Zapovězeným zemím.
15.9.2020 22:59 - Sparkle
Základní modul zdarma ke stažení pro všechny mi taky přijde víc v pohodě řešení než to udělat jenom jako exkluzivku pro ty, kdo si to tehdy koupili na Fantasyobchodě.
15.9.2020 23:21 - sirien
Sparkle píše:
takhle zpětně měnit podmínky proběhlé transakce se prostě nedělá

Wut?
Jakákoliv slevová akce (-x%, 1+1 zdarma...)?
Přesun knihy do Levných knih?
Vydání levnějšího paperbacku o půl roku po hard cover?

Mimochodem zrovna Tebou zmíněný Altar dal v rámci revize DrDII ke stažení zdarma. A nevšiml jsem si, že by se někdo vztekal, že si to "předtím musel koupit, a teď...", takže v praxi se právě tohle dělá a nikomu to zjevně nevadí.
15.9.2020 23:50 - Sparkle
sirien píše:
Mimochodem zrovna Tebou zmíněný Altar dal v rámci revize DrDII ke stažení zdarma.


No Altar to právě udělal tak, že kdokoli jim poslal fotku té knížky, dostal pdf (edit: nebo to možná nebylo pdf, ale sleva na další knížku? Už teď přesně nevím, ale je to jedno, princip je stejný). Nebylo to podmíněné tím, že ji tehdy koupil přímo na eshopu Altaru. Co si vybavuju, tak se tohle právě tehdy dost řešilo, lidi se na to specificky ptali, jestli můžou získat to pdf, i když si to koupili jinde než na Altaru.
16.9.2020 00:02 - ShadoWWW
Vezmi to pragmaticky. Můžeš to dát stáhnout všem zadarmo (jako Altar), čímž nalákáš lidi na koupi papírové verze nebo dalšího dílu. Taky to může mít přidanou hodnotu v místním SRD nebo jiných produktech navázaných na obsah sehnaný legální cestou (viz rozmach d20 system a OGL 3.5 ve své době verzus debakl GSL ve své době).

Nebo to dáš za pár babek, kdo bude chtít, si to stáhne (po tak dlouhé době to už nebude hot cake), a zbytek si to sežene jinak. Ty tím nasbíráš pár drobných na vydání něčeho dalšího.

Obě možnosti jsou férové. Záleží, v čem vidíš větší přidanou hodnotu.
16.9.2020 00:22 - Sparkle
Však já nemám problém s tím, dát to stáhnout všem zadarmo. Problém mám s tím, pokud by to stažení zdarma bylo jen pro ty, kdo si tu tištěnou verzi koupili na Fantasyobchodě (nebo někde, kde se sbíral email, či někde, kde si schovali účtenku apod.) - to bych já osobně považovala jako zákazník za pojeb od vydavatele, pokud by mi v době, kdy jsem se rozhodovala, kde to koupím, nedal žádnou indicii, že pro mě bude výhodnější koupit to na místě X a způsobem X. A když vím, že by mi něco vadilo jako zákazníkovi, tak to nechci dělat jiným lidem jako autor.
16.9.2020 10:42 - sirien
Sparkle: Altar dává DrD 2 za pay what you want. (Jestli předtím udělali nějakou foto kampaň netuším a dneska to je asi už všem úplně jedno.)

Dát to na fantasy obchod stejně (pay what you want stažení) by mi dávalo největší smysl. Kdo si to už koupil to dostane, kdo k tomu přijde nově k tomu přijde na ofiko webu kde případně může i zaplatit pokud se zalíbí nebo si dokoupit fyzickou knížku.
16.9.2020 11:25 - kin
Já bych byl taky pro, dát to komplet zdarma všem (nebo pay what you want). A to rikam jako spoluautor. Jelikož se plánuje něco dalšího, byla by to pěkná reklama. Mě osobně by to potěšilo jako potencionálního kupce a Tauril by u mě stoupl.
16.9.2020 11:28 - kin
A nebo se mi líbilo jak říkal Shadow, dej jim kontakt na mě/sparkle a budeme jim za foto posílat pdfko. Jak psal, mohl by to byt zajímavý osobní kontakt s fanoušky a zdroj feedbacku...Jen bych se bál aby jich nebylo příliš a nestalo se to nadměrnou časovou zátěží.
16.9.2020 11:39 - LokiB
A jde to PDF někde normálně koupit? Jako nepotřebuju to nutně zadarmo, ani zadarmo za fotku :)
16.9.2020 12:14 - sirien
Kin: fotky se timhle stylem standardně používají v marketingu pro promo produktu, nicméně radil bych vám s tim pracovat hodně opatrně - je to jeden z těch nástrojů co nejsou v základu moc friendly a až příliš snadno se zvrhne do násilného, když začneš tradeovat výhody výměnou za exhibicionismus nebo necitlivost k sebeztrapnění. (Plus defaultně diskriminují introverty nebo lidi co nechtějí mít výraznou elektronickou identitu.)


Loki: ne, to PDF aktuálně neexistuje. Celá věc začala kdysi mou stížností u recenze, že jsem si zaplatil za fyzickou knížku, ale rád bych k ní dostal i to PDFko.
16.9.2020 12:28 - kin
Pdfko existuje! Od včerejška :)
Je na stránkách fantasy obchodu za stovku. Odkaz ale nepošlu, jsem na mobilu.
16.9.2020 12:30 - sirien
tady, pro zájemce (ve vyhledávání to tvrdí, že "není skladem")

...že by se mi chtělo za už fyzicky koupený Tauril platit další 100 abych ho měl i v PDF ale úplně říct nemůžu :p
16.9.2020 12:44 - LokiB
chápu, že kdo má fyzickou knihu, tomu se PDF kupovat moc nechce. pro ty, co fyzickou knihu nemají / nechtějí mít, je možnost si PDF koupit super. díky
16.9.2020 13:25 - Sparkle
Já jsem zvažovala, i že bych ty reálie časem dala úplně jako open-source. To taky musím ale ještě promyslet. Fakt to není o tom, že bych byla greedy (nebrala jsem si za to vůbec honorář a ani z těch pdf mít nic nebudu), ale jen o tom, že nemám teď úplně mentální kapacitu na to, promýšlet všechny jemné nuance takových dealů a aby se tím někdo necítil poškozený.
16.9.2020 13:38 - York
Sparkle píše:
Fakt to není o tom, že bych byla greedy, ale jen o tom, že nemám teď úplně mentální kapacitu na to, promýšlet všechny jemné nuance takových dealů a aby se tím někdo necítil poškozený.


V tom případě je asi ideální pdf za "pay-what-you-want" s doporučením, ať si to majitelé tištěný knihy stáhnou zdarma. Poškozenej se určitě nikdo cejtit nebude a kdo bude chtít, může tě podpořit (nebo Skavena nebo komu že ty finance půjdou).
16.9.2020 14:11 - LokiB
York píše:
Poškozenej se určitě nikdo cejtit nebude a kdo bude chtít, může tě podpořit (nebo Skavena nebo komu že ty finance půjdou).


není to můj business, ale takováto vyjádření jsou poměrně silná a je otázka, čím jsou podložená. že "určitě" a "nikdo".

PDFko na webu jsem si koupil, tak pockam na doruceni do mailu
Přiznám se, že při možnosti Pay what you want bych asi 99 nedal :) ale když taková možnost není, tak holt jo
16.9.2020 14:15 - York
Loki: Myslel jsem to samozřejmě za situace, že pdfko nebylo k dispozici vůbec. Jestli už tam chvíli viselo za pevnou cenu a někdo si ho stihl koupit, tak už je na to pozdě.
16.9.2020 14:18 - Šaman
Osobně si myslím, že free pdf by se v konečném důsledku mohlo vyplatit. Třeba já jsem Tauril nekupoval, moc o něm nevím a nemám důvod platit za to, abych se o něm dozvěděl víc.
Když by byl volně dostupný, tak bych si ho alespon stáhl a ze zájmu prolistoval. Pak:
- buď mě to nezaujme a jsme tam, kde teď
- nebo mě to zaujme a buď to začnu doporučovat, nebo podle toho dokonce zkusím hrát a pak je pravděpodobné, že si knížku koupím

S těmi co právě vychází je to podobné, ale ty budou fyzicky u nás v hernim obchodu k nakouknutí. Tauril tam myslím ani nebyl.
16.9.2020 14:30 - LokiB
York píše:
Myslel jsem to samozřejmě za situace, že pdfko nebylo k dispozici vůbec. Jestli už tam chvíli viselo za pevnou cenu a někdo si ho stihl koupit, tak už je na to pozdě.


ne, tak jsem to nemyslel ... mně by vůbec nevadilo, kdyby teď to PDFko začalo být zadarmo, to neřeším. stejně jako neřeším, když někdo dá na produkt slevu chvíli po té, co si ho sám koupím. to je život a netrápí mě to.
Myslel jsem spíš spoluautory takového díla, protože některé by to možná v některých případech mohlo mít k pocitu "poškozenosti" :)

fakt nejde o to, jestli jsem to já koupil a pak by to bylo zadarmo nebo pwyw, to mě netrápí
16.9.2020 14:35 - York
LokiB píše:
Myslel jsem spíš spoluautory


Těch se můžeš snadno zeptat, se zákazníky to jde hůř.
16.9.2020 16:34 - sirien
Šaman píše:
moc o něm nevím a nemám důvod platit za to, abych se o něm dozvěděl víc.

Si můžeš přečíst recenzi.
16.9.2020 16:42 - Šaman
sirien: Ai, ai. Tu jsem četl, ale asi zapomněl. Takže to není systém, ale svět. Tak to chápu, proč jsem o tom už nezjišťoval víc. Další svět není úplně to, co potřebuji. Když už jsem prodal všechny moduly Asterionů :)
16.9.2020 17:02 - sirien
On to není ani tak svět, jako spíš na osnovu světa nalepená sbírka spousty zápletek a inspiračního obsahu. Ale ano, je to "tenhle" typ produktu, ne systém.
22.9.2020 16:08 - Skaven


Právě odchází první propagační výtisky do heren, DDM a spolků, kde se hrají RPG. Pokud nějaké takové místo máte, dejte mí vědět, taky vám kopii zdarma pošlu!
22.9.2020 16:24 - Šaman
Vy se potají synchronizujete? Právě mi na fb vyskočila fotka prvních výtisků Dračí Hlíkdy s popisem "150 kousků na fotce vyráží do DDM, Skautu a podobně." :D

Dvacet let nic a teď dvě ve stejný den. To nemůže být náhoda.
22.9.2020 16:37 - Jerson
Taky mi to tak přislo, zvlášť když tiskárna tady v Budějicích měla "problémy s tiskem" :-)
22.9.2020 16:40 - sirien
he? Co to je za formát a kolik to má normo? Měl sem, vůbec netušim proč, celou dobu dojem, že to je A4 s obdobnym množstvim textu co DnD (byť s jinym poměrem témat a tak)
22.9.2020 17:02 - York
Detaily k sazbě by mě taky zajímaly. Napočítal jsem 41 znaků na šířku sloupce, to by vycházelo na B5 10tkou fontem, nebo tak něco.
22.9.2020 17:51 - ShadoWWW
V B5 vychází asterionské moduly, Dračí doupě II, Neviditelná kniha i Příběhy impéria. Tak bych se nedivil, kdyby tohle vyšlo taky v B5.

S nostalgií vzpomínám na altaří herní produkty v A4, které byly pro hraní praktičtější.
22.9.2020 18:10 - Jarik
Mne se b5 vejde líp do knihovny.
22.9.2020 18:10 - Skaven
Šaman: my už jsme ty kopie měli včera, takže těsné vítězství :D No ale potkalo se to fakt legračně. Ale třeba to bude ku prospěchu věci, konkurence tě vždycky pohání k větším výkonům...

Sirien: formát je moc pěkný, 170 x 240 mm, čili o 5 mm na každou stranu větší než třeba u Příběhů impéria. NS napočítané nemám, ale vypravěč má 264 a hráč 208 stran.
22.9.2020 18:18 - sirien
ShadoWWW: hele, já sem v tomhle... roztrženej. Na jednu stranu ano, A4 v momentě kdy leží na stole je o něco praktičtější pro používání (a líp se tiskne doma, ale to asi neni v tomhle případě relevantní starost). Na stranu druhou, B5 se snáz přenáší, snáz se s ní manipuluje (čtení v MHD atp) a je skladnější (vč. toho že na herním stole nezabírá tak moc místa, zejména otevřená). A4 na mě z nějakého důvodu působí zpravidla esteticky 1líp - nejspíš protože si můžou dovolit větší ilustrace. Ale B5 nejsou nutně nehezké.

...a půlka lidí to dneska bude číst elektronicky (teda, v tomhle konkrétním případě bohužel nebude - minimálně ne dokud někomu nedojdou nervy, nerozerve vazbu a neprožene to skenerem...) - což by si člověk řek, že to bude jedno, ale ve skutečnosti mi obecně přijde pro elektronické verze lepší A4. ...až na ty případy kdy ne, protože jednosloupcový layout přebije dvousloupcový - což se zase musíš ptát, pro co to primárně sázíš, jestli pro tisk nebo pro mobil / tablet.


Skaven: aha, díky. Tak to zas tak malý jak se z tý fotky zdálo neni...


EDIT: Markus: ...bytost tvořená ryzím kamenem, jo? :) Jakože chápu, co tím je myšleno, ale přes různé změny významů mi ta ryzost ve spojení s kamenem dost skřípe.
22.9.2020 20:57 - ShadoWWW
Často čtu, že B5 se lépe čte nebo přenáší. Jenže pravidla si od začátku do konce přečtu jednou a dost. Zatímco listuji a dohledávám jednotlivé věci mnohem častěji, a to už je lepší větší formát, protože nemusím otáčet tolik stran a utříděný celek se vejde spíš na dvojstranu A4 než B5. Ilustrace jsou kapitola sama pro sebe, tam je to jasné. Jakože nejpraktičtější formát je podle mě americký Letter. Širší stránky dělají přehlednější, širší sloupce, líp se tam vejdou široké tabulky a dvojstránkové ilustrace vypadají cinematičtěji (hrozný slovo), zkrátka víc jak v kině.

Mé preference jsou Letter > A4 > B5.

Samozřejmě další možností je kupovat B5 jen na první přečtení, navíc v MHD se snadněji otvírá a sklízí, a pak knihu založit do knihovny, kde se vejde líp než A4, a používat už jen něco ve stylu DDB, které je pro praktické hraní lepší než papírová podoba. Osobně se mi ale ekluje kupovat RPG příručky (sotva) na jedno přečtení a založení do knihovny do sbírky, kde se na ně pak léta práší.
23.9.2020 11:23 - Skaven
Osobně si myslím, že nelze posuzovat formát bez obsahu. Třeba Das Schwarze Auge je do formátu B5 nasázené naprosto pekelně, jako by někdo vzal verzi pro A4 a prostě ji jen proporčně smáčknul. Oproti tomu ZZ mají krásnou vzdušnou sazbu, řádkování, jednoduché ilustrace, na A4 by to bylo imho roztahané.
23.9.2020 12:20 - Tarfill
Skavene (pravda, trochu OT),
co je pro Das Schwarze Auge ve formátu B5? Standartní pravidla jsou přece v A4 ne? Nebo?

EDIT: nebo myslíš "pocket edition"?
23.9.2020 14:41 - Skaven
Tarfill: ano, je to ta pocket edice.
23.9.2020 18:56 - PetrH
Více pohled do boxu... https://youtu.be/s6fxCMvY5Z4
24.9.2020 14:12 - Skaven
A ještě video o tvorbě postavy: https://www.youtube.com/watch?v=slCWrtjUVy0
24.9.2020 14:44 - Jerson
Když poslouchám, že zvýšení dovednosti stojí tolik, kolik je nové hodnocení (krát konstanta), tak si vzpomínám, jak jsme před 25 lety takový systém použili v CPH poprvé (i když myslím, že byl už v Shadowrunu)
Připadám si, jako bych byl teď o generaci mladší. Nebo že jsem s CPH přišel o generaci brzy. :-)
24.9.2020 15:03 - Aegnor
Tak ... tenhle přístup je třeba už v první edici VtM (1991, pokud koukám správně).

EDIT: Dobře, je to "současné hodnocení krát konstanta", ne "nové hodnocení krát konstanta". Rozdíl dle mého zanedbatelný. :-)
24.9.2020 17:24 - Šaman
Tak už jsem je měl v ruce. Koukal jsem, že příručka vypravěče je vlastně celá o reáliích světa a nikoliv o vedení hry. Mapa je taky wold specific, takže kdo by chtěl jen holý systém (včetně zbraní, povolání apod.) tak mu stačí příručka hráče. Která je navíc útlejší, než ta vypravěčova.
24.9.2020 21:15 - Skaven
Šaman: za mě je to super přístup. Pravidla pro vypravěče zabírají prvních 7 stránek příručky. Pak už je to jen materiál pro dobrodružství. Za mě je to tak akorát vysoký práh, aby člověk řekl "sedm stran pravidel? to je v pohodě, tak já zkusím být vypravěč..."

Čili máš pravdu, že jádro hry je Průvodce hráče, ale nutno říci, že ten materiál, co tam je pro hru připravený, je opravdu pěkně zpracovaný, nápaditý a reálně použitelný (tak aspoň hovoří zkušenost z našeho hraní) a spoustu ho můžeš využít i v jakémkoli jiném settingu.
24.9.2020 21:25 - York
Skaven píše:
Za mě je to tak akorát vysoký práh, aby člověk řekl "sedm stran pravidel? to je v pohodě, tak já zkusím být vypravěč..."


To je sice fajn, ale zase na sedmi stranách vysvětlit celou problematiku vedení hry je dost nadlidskej úkol.

Pokud ta hra předpokládá, že ji budou hrát zkušení hráči, kteří nic jinýho než tvrdý pravidla nepotřebujou, protože už to znají, tak v pohodě. Nováčkům bych to ale fakt nedoporučoval.
24.9.2020 21:43 - ShadoWWW
A to já zas jo. Nejvíc se stejně naučíš praxí. Teorie čtou až pokročilí nebo geekové. Nováček ti od toho uteče. Bez praxe stejně tu teorii nepochopí.
24.9.2020 21:51 - York
ShadoWWW: Nesouhlasím. Texty v pravidlech nejsou teorie, ale praktický a velice užitečný rady a good practices. Vem si třeba Fate Core. Z tý příručký se dezvíš zkušenosti stovek hráčů za mnoho let hraní, který není v silách jednoho člověka nasbírat čistě z vlastních her. Tobě to možná přijde zbytečný, protože hraješ spoustu let a máš toho hodně načteno, pro začínajícího PJe to ale takhle snadný není.
24.9.2020 22:58 - sirien
ShadoWWW píše:
Teorie čtou až pokročilí nebo geekové. Nováček ti od toho uteče.

No... jako ne. Zejména mezi teenagerama (ale nejen) je dost lidí kteří zjistí, že existují nějaká RPG (dnes se streamy snáz, než kdy dřív), nadchne je to, nějaké si koupí (objednají ke svátku / narozeninám / Vánocům / dni dětí / za vysvědčení / who-cares) a přečtou. Z těchto se často stávají vypravěči a tito si mnohdy zhltají příručku vypravěče, aby věděli, jak na to. A pak sakra záleží na tom, co tam najdou.

Minimalismus může být ok, pokud je kvalitní. Rady co vedou ke špatný hře nebo rady co sou děravý jak řešeto proti reálným potřebám hráčům jsou pohřbívající.
24.9.2020 23:29 - Skaven
Já jsem přesvědčen o tom, že těch sedm stran obsahuje vše potřebné, abys byl schopen sednout ke stolu a bez problému vést hru. Jsou tam ty nejzásadnější věci – jak dát prostor hráčům, že gró tkví v zajímavých výzvách (+ jsou tam příklady skrz předpřipravná náhodná stetkání), že máš věci dělat na míru hráčům, aby je to bavilo, že ve hře nic není zadarmo, jak zacházet se smrtelností a smrtí postav a že si nemáš hru plánovat celou dopředu (tedy že konec není nikdy daný...).

Je tam návod, jak koučovat první sezení, jsou tam rady na přípravu hry, rady jak hrát nehráčské postavy, jak zacházet s nepřáteli a regulovat jejich sílu a jak se stavět k dostupnosti zdrojů.

Nakonec se vypravěč dozví jak a kdo popisuje úspěchy a neúspěchy.

Za mě třeba těch 7 stránek obsahuje víc užitečných informací, než celá příručka pro PJ DrD 1.X... Samozřejmě – třeba se neumím dobře vžít do role nováčka a může být, že s tím bude trochu zápasit. Za mě ale pořád lepší, když bude mít těchdle 7 stránek než když bude mít k ruce "plnohodnotný manuál" jiné nejmenované české hry a řídit radami typu "PJ má vždycky pravdu" a "Když nevíš jak dál, zfixluj hod..."
24.9.2020 23:47 - sirien
To zní jako velmi dobře využitých 7 stran :)
25.9.2020 00:03 - Log 1=0
Skaven píše:
Za mě třeba těch 7 stránek obsahuje víc užitečných informací, než celá příručka pro PJ DrD 1.X...

Nostalgičtí fanoušci starého Dračáku snad prominou, ale to i prázdná stránka. Měl bys mít vyšší nároky a ambice. A to píšu s vědomím, že ten bič si pletu z velké části na sebe.
:D
25.9.2020 02:19 - Colombo
ad videa: mluvící hlava, meh
25.9.2020 07:27 - BasilisK (nahližejíc
Mutant: Year Zero má necelých 130 str pro hráče a dalších cca 130 pro vypravěče. Pro gamemastera taky pár stránek pravidel a pak návody jak vytvořit Zónu, popis lokací, random generátory. Rady pro vedení (prvního i dalších) sezení jsou popsány tak jednoduše, že to zvládne i úplný začátečník.
Vždy jsem to doporučoval jako nejlepší možný start pro začátečníky, pokud nevadí anglický jazyk (má druhá volba jsou stále Příběhy Impéria).
Já se zase vyprovodím :-)
25.9.2020 08:43 - efram
Colombo

nová verze Turingova testu? Patří hlava určitě humanoidovi ? :)
25.9.2020 09:16 - LokiB
Konfrontace pokračuje :D
Která česká hra měla v pravidlech radu ""Když nevíš jak dál, zfixluj hod?"

Rada "PJ má vždycky pravdu" je v pohodě a velmi užitečná. Pavdou je, že v některých případech to lze zjemnit na "PJ má vždycky pravdu, ale ničemu neublíží, když se o tom s hráči nejdříve společně pobavíte" :P

Anyway ty rady pro nováčky, které Skaven uvedl v #157, jsou nováčkům podobně užitečné, jako ty v DrD.
25.9.2020 12:00 - Šaman
LokiB: Že ty se nudíš a chceš jen nakopnout další d̶i̶s̶k̶u̶z̶i̶ hádku?
25.9.2020 13:00 - Gurney
Třeba se někdo chytne a zas bude nádherná příležitost si zabrečet, jak jsou tu dračákysti utlačování :)
25.9.2020 13:08 - Šaman
Dračákisti utlačovaní nejsou, právě jim vychází nová pravidla.

Jen takový fun fact:
U nás v herním obchodě (zaměřený hlavně na deskovky a figurky) mají objednané oboje, navíc jsem majiteli říkal o JaD. Kromě toho prodává Myši hlídku komix. A od té doby je domluva docela složitá, protože máme:

- Zapovězené země (navíc se občas řekne Zapomenuté země, což někdo plete s FR)
- Dračí hlídka, tedy "pokračování" Dračího doupěte
- Myší hlídka (naštěstí neprodává pravidla)
- Jeskyně a draci, tedy české DnD
- Dračí doupě II. které je dost mimo kategorii těch předchozích

A nakonec se stejně musíme domluvit tím opisem "ten švédský dračák", "to pokračování dračáku alias dračák 1.7", "to české dýendýčko" a "dračák, co už s dračákem nemá nic společného".
25.9.2020 13:09 - Gurney
ShadoWWW píše:
A to já zas jo. Nejvíc se stejně naučíš praxí. Teorie čtou až pokročilí nebo geekové. Nováček ti od toho uteče. Bez praxe stejně tu teorii nepochopí.

Imho ZZ patří k těm hrám, které mají hodně toho, co je mnohde necháno víceméně na GMovi zadrátováno v rámci pravidel. Ještě jsem tu hru nezkoušel, tak nevím, jak moc to zrovna v tomto konkrétním případě funguje, ale ve chvíli, kdy ti hra dá prakticky hotovou kampaň je to rozhodně uživatelsky přívětivější, než obecné rady co by se všechno mělo (v případě že...), nemělo (pokud ale...), mohlo a dá všechno udělat ...a kolikrát pak člověk tráví hodiny na fórech, aby se dopracoval k nějakému skutečnému fugování prvidel.
25.9.2020 13:19 - LokiB
Pevně doufám, že Gurney zas brečet nebude :)

Šaman: věc se má tak, že proti ZZ nic nemám. Moc mě zatím nelákají ke koupi, dneska mi přijde na poštu objednaná Dračí hlídka, ale třeba časem dojde i na ZZ, jsem v tomto otevřený.
A to i přes konfrontační přístup, který Skaven zvolil a který mě osobně od koupě ZZ spíše odrazuje (ale třeba naopak přihraje 3 jiné kupující, možné to je), protože tenhle styl propagace mi přijde dost hloupý. A rád mu tento pocit části potenciálních kupujících dám najevo :)
25.9.2020 13:31 - sirien
Já bych si s chutí napsal recenze, ale mám takový podezření, že se s těma karanténama a uzavíránim hranic k těm knížkám asi chvíli nedostanu :(
25.9.2020 15:34 - Skaven
LokiB: já si nemyslím, že máme nějaký dravý konfrontační marketing. Když se podíváš na náš FB, jsou tam samé konstruktivní posty, kde popisujeme jak ta hra funguje. To že Fantasyobchodu vyšel jeden kontroverznější banner, ok – mohl bych si nad tím umýt ruce, že pro Fantasyobchod marketing nedělám, ale mám tam právo veta, takže jsem to mohl zaříznout. Ale přišlo mi to vlastně roztomilé a zafungovalo to, jak se dalo očekávat...

To že jsem se teď tady vymezil vůči Drd 1.X vlastně není výtka směrem k té hře. Já ji mám rád, rád jsem ji hrál, ale její čas už je prostě pryč. Zároveň tady ale nemá ve své škatulce důstojného nástupce. Je to podobné, jako v dnešní době moderních deskovek protěžovat Dostihy a sázky nebo Kamionem po evropě...
25.9.2020 15:40 - Šaman
Héj, na Dostihy a Kamiony a na Dračák nesahej, nebo bude velký špatný :D

(A i když u oDrD jsou výtky k pravidlům objektivně oprávněné, tak u Dostihů a Kamionů myslím není moc co vytknout. Dostihy jsou hezčí Monopoly a Kamiony jsou logistická hra, která by jen zasloužila hezčí herní plán, jinam myslím jsou návrhem obě objektivně ok.)
25.9.2020 15:44 - Skaven
Šaman: jako přiznávám, že jsem před měsícem Dostihy musel hrát, naši kluci to objevili na půdě, ale dokud se nenahradí pinčlíci panákama, které při projetí startem musíš kopnout, tak mě ta hra už nějak nebere...
25.9.2020 15:49 - Log 1=0
Monopoly a dostihy jsou hry, které musíš dohrávat několik hodin poté, co už je de facto rozhodnuto, což je neskutečně, ale neskutečně, nudné a frustrující.
25.9.2020 16:09 - sirien
Skaven: hej jako nemáš si moc na co stěžovat - pointa konfrontačního marketingu je jeho výbušnost, takže ano, jeden baner odpálí dlouho žijící připomínání - to byla pointa věci, ne? :)

(Popravdě, nevim, jestli bych na Tvym místě udělal totéž - ale pokud jo, tak bych s tim nežongloval a pořádně bych se do toho opřel - jestli máš dojem, že je Tvůj produkt lepší, jak nejrozšířenější dračák, tak to řekni pěkně nahlas, ať to zní...)
25.9.2020 16:24 - Šaman
Offtopic: Tak ony Monopoly mi nikdy nepřišly moz zajímavá hra. Ale je to taková stálice která se prodává a novuvydává doteď. A Dostihy navíc líp vypadaj.
Psal jsem to spíš kvůli té poznámce o moderních deskovkách - přestože máme milión moderních deskovek, tak Dostihy a Monopoly stále žijí.

P.S. Beztak to říkáš jen proto, žes měl Narcisa a vykoupili ti Napoli. ;)
25.9.2020 17:12 - ShadoWWW
Hasbru je jedno, jestli si vybereš DnD nebo Monopoly. :)
25.9.2020 17:14 - Skaven
Sirien jak rikam, marketing fantasyobchodu uz jde celkem mimo me, ja si resim hlavne nakladatelstvi, to mam na sebe, ale tam je budget na reklamu vpodstate nulovy.
25.9.2020 18:20 - idol02
Môžem sa spýtať koľko strán má brožúra Legendy a dobrodruzi pre ZZ? Je táto knižka pre hru nejako extra potrebná? (resp. či kúpiť ZZ all in one box, alebo pravidlá a mapu kúpiť zvlášť?)
25.9.2020 18:32 - Skaven
idol02: brožurka potřebná ke hře není, lze hrát i bez ní. V současné chvíli tě vyjde levněji koupit si pravidla a mapu zvlášť (na knížky je tam teď předprodejová sleva)
25.9.2020 20:42 - LokiB
Skaven píše:
To že jsem se teď tady vymezil vůči Drd 1.X vlastně není výtka směrem k té hře. Já ji mám rád, rád jsem ji hrál, ale její čas už je prostě pryč.


Spíš mi přijde, že jsi už dávno nepamatuješ, co v Příručce PJ DrD 1.6 je ... že žiješ dost ve světě fantasie, představ a legend, o tom, jaké hrůzy tam najdeš. Ono to ve skutečnosti není tak strašné, jak se tu někdy snaží prezentovat. Schválně tomu věnuj 10 minut, ono je to jen 29 stran A4 textu, s obrázky, a uvidíš, že tam to, co si myslíš, vlastně ani není :)

A je dost dobře možné, že to ZZ na 7 stránkách řeknou lépe. Mně by to rozhodně nevadilo. Ale je fakt, že to, že to říká ne nezaujatý nakladatel, mě samo o sobě moc nepřesvědčí, to snad chápeš.
25.9.2020 21:08 - ShadoWWW
Jsem zkoumal, co všechno je k ZZ na DriveThruRPG a zjistil jsem, že jsem si tam kdysi v nějaké akci pořídil základní sadu (v PDF). :)
25.9.2020 21:28 - efram
Musím říct, že mě trochu nemile překvapilo, že v kompletním balení Zapovězených zemí nebudou kostky. Stejně tak mi přišlo zvláštní vysvětlení, že je hráči nechtějí protože mají svoje.
25.9.2020 21:32 - ShadoWWW
Já to chápu spíš tak, že ofiko kostky by tu krabici zdražily o pětikilo, což už je dost. Takhle si můžeš vybrat, jestli si přihodíš do košíku ty ofiko, nebo mnohem levnější neofiko, nebo si vystačíš se svou současnou zásobou kostek.

Jeden příhoz do košíku je prkotina, ale je fatk, že by tam mělo být zdůrazněno, že si člověk má ty kostky dokoupit.
25.9.2020 21:41 - strucky
Promiňte, jestli jsem nějakej extra pomalej, ale ZZ jsou snad jen přímej překlad, ne? Tak proč tu řešíte, jestli to obsahuje málo tohodle nebo tamtoho? Zní to, jako byste to vyčítali autorům CZ verze, a ne tvůrcům originálu.
25.9.2020 21:44 - Aegnor
efram píše:
Stejně tak mi přišlo zvláštní vysvětlení, že je hráči nechtějí protože mají svoje.

What? Kostek není nikdy dost! My chceme kostky! My chceme kostky!
25.9.2020 21:50 - efram
Aegnor - štrajk!

Tuším jsem viděl, že originál je má. Nicméně nejsme si zcela jist, třeba se pletu.
25.9.2020 21:59 - sirien
Strucky: tohle je téma o hře jako takové, ne jen o jejím překladu. (Téma k překladu tu nejspíš ani nepotřebujeme, vzhledem k tomu, že překlad vznikl jinde a "ofiko" stylem.)

Pokud Ti to vyznívá, že se kritizují autoři CZ verze, tak ne. Navíc "autoři" CZ verze jsou Markus (+zaštiťující Skaven...), kterého tu klidně můžeme adresovat přímo. Což sem tuším už kvůli nějakému nesmyslu udělal někde na předchozí stránce.
25.9.2020 22:54 - Skaven
LokiB: samozřejmě chápu :) Jen si krátím čekání na vydání, kdy to za mě konečně řekne někdo jiný :D

efram: orginál je nemá a my jsme opravdu jen okopírovali obsah anglické verze. Samozřejmě jsme měli možnost je do krabice přidat, ale mi prostě přišlo férovější je prodat zvlášť protože 50% zákazníků ty kostky doma mít bude. A dávat do boxu orginál kostky za 500 Kč, když si v pohodě vystačíš s tím, co máš doma, to taky není úplně košér.

My jsme to jen trochu nabourali tím, že prodáváme i samostatné příručky, to Free League nedělají – mají jen box a basta.
26.9.2020 05:57 - ShadoWWW
Skaven: prodávají je i zvlášť.
26.9.2020 10:06 - Skaven
ShadoWWW: ha, super, to dřív nebývalo.
28.9.2020 07:22 - califax
Skaven píše:
...prodáváme i samostatné příručky, to Free League nedělají – mají jen box a basta.

To ale predsa nie je pravda. Viď Player's Handbook a GM Guide.

A majú to tam v podstate odkedy vyšiel reprint.

EDIT: Sorry, som si nevšimol, že už ShadoWWW to odlinkoval.
28.9.2020 08:58 - Skaven
Markus absolvoval další povídání o Zapovězených zemích. Je to trochu delší, tak přidávám tři orientační časy: v čase 20:00 můžete kouknout, jak se v ZZ vytváří postava, v čase 42:00 můžete kouknout na svět Zapovězených zemí a vyzkoušet si cestování po hexové mapě, v čase 1:08:00 uvidíte jak vypadají nestvůry.
28.9.2020 15:28 - Skaven
A aby těch videí nebylo málo, na RPG Forge vyšlo video o telentech a dovednostech: https://www.youtube.com/watch?v=VhYKz7X5MEc
28.9.2020 16:00 - sirien
OLOL. Markus přeložil ZZ, aniž by je jedinkrát hrál - ale je to profi. Ale když sem bez hraní přeložil AWčko, tak to byl od fanoušků hned oheň na střeše :D

Kvalitu toho rozhovoru radši nechám stranou, aby mě tu zas někdo ublíženě nekamenoval že sem na Krotitele zase zaslouženě zlej.
28.9.2020 16:30 - Skaven
Sirien: já v tom nevidím problém, ten text pak procházeli lidi, co tu hru hráli a dodávali zpětnou vazbu pro redakci. Já sám jsem za tím účelem několikero sezení odehrál.
28.9.2020 16:47 - sirien
Skaven: to nebylo myšlené jako kritika Markuse k ZZ, to bylo naopak rejpnutí do pár členů místního a sousedského osazenstva k AW.
28.9.2020 22:51 - Markus
sirien píše:
Kvalitu toho rozhovoru radši nechám stranou, aby mě tu zas někdo ublíženě nekamenoval že sem na Krotitele zase zaslouženě zlej.


Povídej, přeháněj. Tímto ti dávám svolení bejt zlej na mě :)
28.9.2020 23:02 - Jerson
Louskám příručku vypravěče, v hlavě si sumíruju poznámky a pak mi to došlo - autoři ZZ žijí ve světě, kde je šance pouze 1:5 na to, že výsledek bude dobrý, jinak je špatný. A když úspěch na manipulaci znamená, že se cílová osoba musí svobodně rozhodnout, zda manipulátorovi rozbije hubu.

Touto optikou už dává výsledek jednotlivých částí pravidel smysl :-)
28.9.2020 23:10 - efram
Markus

Mě teda "vadilo", že Aleš v historii RPG dost plave a pak některé jeho dotazy působili až komicky. Ale to je takovej nerdskej prispevek.
28.9.2020 23:15 - Gurney
Kdes přišel na 1:5? A nutno dodat, že rpg už dnes obvykle nevznikají tím způsobem, že by autor měl pocit, že takhle jsou věci nastavené v realitě a tu se pak snažil co nejpřesněji převést do hry... i když vyjímky se stále najdou :)
28.9.2020 23:21 - califax
Ten pomer šance by aj mňa zaujímal. Však v ZZ funguje dicepoolový systém, nie je nič nezvyčajné, keď moji hráči hádžu 7-8 kockami. Nehovoriac o tom, že niekedy na úspech stačí nehodiť jednotku.
29.9.2020 00:52 - sirien
Markus: Tys byl v pohodě, nelíbil se mi Aleš, z několika důvodů. Ale já se už do celý týhle Krotitelský party nakopal zvesela dost, takže tentokrát bych s dovolenim radši passnul.

Kdybys mi nicméně osvětlil, jak si se dopracoval k tomu ryzímu kameni, tak by to byla zajímavější a veselejší diskuse :)
29.9.2020 06:48 - Jerson
Základní šance na úspěch je hodit šestku na d6. Vyšší schopnosti přidávají kostky a tím zvyšují šanci, úspěchy na straně protivníka odebírají úspěchy hozené hráčem. Šance na úspěch konkrétní akce je různá, základ je to 1:5.

A realistické to přeci být nemusí, vždyť je spousta lidí, kterým při určování cesty nesmí nikdo radit, a na co hráče obtěžovat vědomostí, ve které fázi získávání mléka musí do procesu vstoupit býk.

Jen mi řeknete, proč se hráči elfů musí dozvědět až od Vypravěče, že jejich tělo roste z krystalu v hrudi a při zranění dorůstá. Tady mi určitě ani ty, Gurney, nebudeš podsouvat, že to chci mít nastavené stejně jako v realitě. Já bych jen čekal, že tuhle icela zásadní informaci si budou moct hráči elfů přečíst sami, nejlépe ještě předtím, než se pro hru za ně rozhodnou.
Hráči hobitů podobně. V čem je pro hru dobré, že jsou tyhle informace uvedené v příručce Vypravěče, kterou hráči postav nemají číst?
29.9.2020 07:14 - ShadoWWW
Píše:
čem je pro hru dobré, že jsou tyhle informace uvedené v příručce Vypravěče

Protože autoři ZZ striktně oddělili systém od settingu. PH = systém, PV = setting. Proto to takto vůbec nemusí být, pokud nehraješ v settingu ZZ.
29.9.2020 08:23 - Jerson
OK, takhle už to dává smysl. Mě to oddělení tak striktní nepřišlo, třeba to že jsou elfové dlouhověcí či nesmrtelní je právě napsáno už v příručce hráče.
29.9.2020 09:25 - Gurney
Jerson píše:
Základní šance na úspěch je hodit šestku na d6. Vyšší schopnosti přidávají kostky a tím zvyšují šanci, úspěchy na straně protivníka odebírají úspěchy hozené hráčem. Šance na úspěch konkrétní akce je různá, základ je to 1:5.

Základní šance hodit šestku na jedné kostce ano. Jenže v té hře házíš 1-10 kostkama (přičemž i začínající postava se reálně pohybuje někde mezi 2-8) nepočítaje do toho modifikátory za obtížnost, výbavu, možnost za cenu nějakých rizik hodit si znova všechny kostky, na kterých nepadla jednička nebo šestka, nebo použití Pýchy. A vůbec, vzít dicepool mechaniku, usuzovat cokoli na základě pravděpodobnosti, že úspěch padne na jedné kostce, a tvrdit, že je to "základní šance na úspěch"... WTF?

Poznámky o býcích a získávání mléka jsem nějak nepochopil, a ten setting k ZZ si asi brzo raději přečtu sám, méně vytržený z kontextu...
29.9.2020 10:39 - Jerson
Tohle je součástí pravidel, nikoliv settingu:

Píše:
PASTVINA
Louka, na níž se pasou zvířata sloužící jako zdroj masa a mléka. K tvrzi může patřit víc pastvin.
✥ POŽADAVKY: až tucet krav, které je třeba
koupit nebo ukrást samostatně
✥ SUROVINY: 20 jednotek DŘEVA
✥ NÁŘADÍ: –
✥ ČAS: jeden den
✥ ÚČINEK: O krávy je nutné se den co den starat. Jednou za den je musí nějaká hráčská postava nebo služebník ROLNÍK podojit. Trvá to jeden čtvrtden a vznikne tím jedna jednotka JÍDLA za každou krávu. Krávy se dají kdykoli pobít, což vytvoří 8 jednotek MASA za krávu. Jestli máte i býka, narodí se na PASTVINĚ k6 telat ročně.
29.9.2020 15:09 - Gediman
Píše:
Jestli máte i býka, narodí se na PASTVINĚ k6 telat ročně.


Eh, ročně? Má smysl tam tahat prvky, které počítají s roky, zvlášť, když se jedná o takovouto prkotinu? :)
29.9.2020 15:12 - Šaman
Takže ohledně nutriční hodnoty nadojí kráva za týden svoji váhu masa… :)
29.9.2020 16:00 - Jerson
Gediman píše:
Eh, ročně? Má smysl tam tahat prvky, které počítají s roky, zvlášť, když se jedná o takovouto prkotinu? :)

Je pravda, že stavba tvrze je dost rychlá, třeba hospoda za dva týdny, ale zase sehnat na to dost materiálu už tak rychlé není, alespoň zpočátku ne, a sehnat dost peněz na zaplacení lidí taky asi potrvá, takže u stavby tvrze ten rok bude mít nejspíše význam.

Nicméně jsem narážel spíše na to, že je možné mít mléko z krávy bez býka a telat, nebo to alespoň tak vyznívá.
A trochu jsem čekal, že je možné pořídit si harém a až 12 otrokyň, které ročně dají k6 dětí, ale zjevně ne.

Šamane, a to bys byl ještě hodně hloupý, abys krávu zabíjel, protože mléko je JÍDLO (které se nekazí), zatímco maso je SUROVINA, kterou musíš do jednoho dne uvařit, jinak se zkazí.

Zkoušel jsem spočítat ekvivalentní množství zásob na základě kostky. Jídlo, voda, šípy a pochodně se totiž nepočítají na kusy, ale na kostky jednotek. K12, k10, k8, k6. Při každém použití daného zdroje se hodí, když padne 1 nebo 2, tak se zdroj sníží na nižší kostku, než u k6 dojde. Tak mě zajímalo, kolik asi tak mám jídla, pochodní nebo šípů, když mám patřičnou kostku. Jen ty pravědpobnosti mi dávají zabrat, takže jsem to počítal na cca 50% s tím, že je do vyšších hodnot je to protažzeno až do nekonečna.

k12 je cca 13 jednotek (minimum 4)
k10 je cca 9 jednotek (min. 3)
k8 je cca 5 jednotky (min. 2)
k6 jsou cca 2 jednotky (min. 1)

Kdyby se to někomu podařilo spočítat přesně, a tedy zjistit, s jakou pravděpodobností dojdou zdroje z jednotlivých kostek po určitém počtu použití, tak to sem může dát.
29.9.2020 16:07 - LokiB
Jerson píše:
Nicméně jsem narážel spíše na to, že je možné mít mléko z krávy bez býka a telat, nebo to alespoň tak vyznívá.


Holt se musí pán tvrze snažit sám, na obou částech krávy. Nikdo mu nesliboval, že chovat krávy je brnkačka ;)

Nevím, kolik je jednotka, ale 8 jednotek z krávy je dost podhodnocené, ne? tedy jestli jednotka masa není třeba na týden pro více lidí
29.9.2020 16:48 - Markus
Jersone, pro tvé výpočty by tě mohlo zajímat třeba:

"Ve SKLEPĚ je možné skladovat OBILÍ, MOUKU, MASO a plodiny až desetkrát déle, než se zkazí"

Zdroj JÍDLO se nekazí, protože se předpokládá, že ho postavy sežerou - tj. že máš nějaký zdroj jídla a automaticky jíš to nejblíž zkažení, zatímco to trvanlivé odkládáš (abstrakce - fakt bych si nechtěl na deníku sledovat trvanlivost potravin). Není to tak, že bys mléko převedl na JÍDLO a ono ti pak vydrželo rok. Je to spíš tak, že ho převedeš na JÍDLO (máslo, třeba) a tvoje postava ho na pozadí, aniž bychom to popisovali, okamžitě spotřebuje, zatímco suchary a klobásy, což je taky JÍDLO, si nechá na později.

Že kráva nadojí za týden množství jídla za svoji masnou váhu, to rozporovat nemůžu, protože to tak je napsané. :)
29.9.2020 18:09 - Lethrendis
Nečetl jsem sice pravidla, ale tahle debata nad krávami a telaty je fakt výživná :)

Chtěl jsem dopsat ještě pár věcí, ale raději jsem to smazal :) Rada? Asi nestavte kvůli kravám tvrz, případně nehrajte ZZ :)
29.9.2020 18:30 - efram
Lethrendis

Vypadá to, jako bys byl překvapen nebo snad znechucen ze zdejšího "vědeckého" přístupu. Chtělo by se mi skoro říct, že jsi chtěl naznačit, že jedna kráva hru nedělá. Takové kacířství! :)
29.9.2020 18:42 - sirien
Tak jestli se někomu zdejší přístup nelíbí, může v klidu odejít k sousedům. Až uvidí, jak to aktuálně vypadá co do krav a telat (nedejte bohové dojiček a vos) tam, tak se myslim ještě s láskou vrátí :D
29.9.2020 18:45 - Markus
sirien píše:
Až uvidí, jak to aktuálně vypadá co do krav a telat tam...


Obě diskuze mají dokonce i společného jmenovatele. :D
29.9.2020 19:03 - efram
po tmě je stejně každá kráva černa, takže o nic nejde ne ?
29.9.2020 19:13 - Lethrendis
Jop. Krávy a telata metlou RPG :)
29.9.2020 20:21 - Jarik
Mně víc trápí, že můj čaroděj (kterého jsem si dnes vytvořil) ovládá sice 2 školy magie, ale... asi umře dřív, než sešle první kouzlo (protože na to bude potřebovat vůli, kterou získá jen z failů).
Jo bude to zábava to zkusit. Cíl první hry,.. nabrat vůli (a neumřít u toho) a pak vypálit jedno kouzlo. toho se celkově bojím víc jak cestování a zájmu o hrad.
29.9.2020 21:31 - Skaven
Jarik: smrt hrozí pouze při vyřazení bystrosti nebo síly... Z mých zkušeností není zas takový problém tu vůli nasbírat.
29.9.2020 22:35 - califax
Jarik: Skôr by si sa mal báť, aby si neumrel hneď pri prvom zakúzlení :D
30.9.2020 19:53 - ShadoWWW
Na Twitchovém kanále budeme 22. nebo 23. října 2020 zhruba od 18 hod. streamovat hraní Zapovězených zemí. (Přesný čas a datum budou ještě upřesněny, ale nejpravděpodobněji vypadá toho 23. října.)

Vypravěč: ShadoWWW :-)=
Hráči: Jarik, Markus, Sirien, Bubák a možná se přidá i Skaven. :D
30.9.2020 23:11 - Jerson
A mě nikdo neozve :-(
30.9.2020 23:15 - efram
mohu se zde jen optat jak se vlastne resi ty predobjednávky? dostal jsem potvrzeni predobjednání a ted teda budu cekat nez mi zase napisou z Fantasy obchodu ?
1.10.2020 03:54 - ShadoWWW
Efram: Jak to vyjde (15.10.), tak ti to sami pošlou a napíšou ti, že to posílají (když to bude zaplaceno).
1.10.2020 05:13 - Jarik
Jerson: nehledej v tom nic osobního. Zajímavých hostů je moc. Primárně jsme sáhli po lidech, co známe a oni už znají ten produkt z výroby.
1.10.2020 07:02 - Jerson
Však já vím, ten můj smutek není opravdu vážně míněný :-)
1.10.2020 10:07 - Tarfill
ShadoWWW píše:
budeme 22. nebo 23. října 2020 zhruba od 18 hod. streamovat

...a bude potom někdy video na youtube pro klidnější sledování?
Twitch totiž nepoužívám a v tomhle čase to nebudu sledovat...
1.10.2020 10:18 - Jerson
Poslouchám rozhovor Aleše a Markuse a vytváření postavy a říkal jsem si, kdy na to dojde - tedy že teoreticky je sice možné navolit si postavu různě, ale prakticky je velmi riskantní dávat si jakékoliv vlastnosti na jedničku, což tvorbu poněkud omezuje. Ale žádného varování jsem si v příručce nevšiml.
Jinak bard s nadprůměrnou silou a obratností a s touto volbou dovedností je docela zvláštní :-)
1.10.2020 10:40 - mrkew
Jednička ani být nemůže. Minimum je dva.
1.10.2020 10:42 - Jerson
Aha, tak toho jsem si při čtení pravidel nevšiml a teď je nemám u sebe.
1.10.2020 10:51 - mrkew
Abych přispěl trošku do mlýna. Naše skupina Klan Zephyra započne mikro sérii Zapovězených Zemí v pondělí 12. 10. od 20:00. Budeme hrát vždy každé pondělí kromě prvního pondělí v měsici. To jsem vždy host u herního podcastu.

Klasicky na našem Twitchi https://www.twitch.tv/mrkew_sayuri a záznamy jak na Twitchi tak na YT.
1.10.2020 10:53 - Jerson
Rád bych viděl hodně cestování a stavění tvrze. Hlavně krávy!! :-D
1.10.2020 11:46 - LokiB
Postavit tvrz z kravích lebek a mléka!
stejně, dejte hodně bojů, to je tradice ;)
1.10.2020 11:50 - mrkew
Boj s kravama a uděláme z nich tvrz. Nebo aspoň stan :D
1.10.2020 12:08 - ShadoWWW
Tarfill píše:
...a bude potom někdy video na youtube pro klidnější sledování?

Jo, kopnu to pak i na YT.
2.10.2020 13:57 - Jezus
Jarik píše:
Mně víc trápí, že můj čaroděj (kterého jsem si dnes vytvořil) ovládá sice 2 školy magie, ale... asi umře dřív, než sešle první kouzlo (protože na to bude potřebovat vůli, kterou získá jen z failů).


Musíš plést svetry. My na to přišli hned při prvním hraní na RPGF slezině. Pleteš svetr - fail - zkusíš štěstí (hodíš jedničky) - máš vůli a můžeš kouzlit! Navíc máš pak i ten svetr, což se v survivalu vždycky hodí ;-)

Nejvíce obávaní čarodějové v ZZ jsou pak ti, jejichž družina je obalena kulichy a šálami, které vypadají jako nové. To je totiž jasné ORS znamení, že dotyčný čaroděj nedávno zapletl vůli, takže je nabitej a připravenej sesílat!

Další možností je samozřejmě tkát. To ale vyžaduje stav, tedy ideálně tvrz. (Všimněte si, jak jednotlivé prvky pravidel spolu nenásilně spolupracují). Není třeba zůstávat jen u látek (které je možno zpeněžit), vůli si lze střihnout i během krejčoviny.
Logicky pak platí, že ještě více obávaní jsou pak čarodějové ve vestách pečlivě ušitých dle polední módy, pletených šálách (barvy se doporučují dle Zmijozelu nebo Nebelvíru), případně háčkovaných (rasta) čapkách. Potkáte-li tedy nějakou variaci hipstera, je to pravděpodobně čaroděj.
2.10.2020 14:11 - Jerson
Jezusi, ale teď vážně - takhle to opravdu hrajete? Protože metodám získávání vůle jsem se zatím nevěnoval, ale přemýšlel jsem, jak různé mechaniky využít s co nejmenším rizikem. Přeci jen když Markus ve videu ukázal, že v prvním boji může postava přijít o prst, čímž přijde o možnost používat obouruční zbraně. Btw. není řečeno, zda nemůže používat i jiné obouruční předměty, protože u barda hrajícího na loutnu by to bylo hodně zásadní zásek do postavy.
Tedy, není mi jasné, proč má stejný efekt useknutí prstu a useknutí ruky či půlky chodidla, a předpokládám, že to taky bude někdo houserulovat, ale opravdu by mě zajímalo, jak to funguje.
2.10.2020 15:23 - Jezus
Tak na to nejsem bohužel ten pravý. Hráli jsem to na té slezině, protože na to bylo pár lidí zvědavých, ale na nějaký ucelenější obrázek to bylo bohužel málo.

Nicméně fakt, že vůli potřebuješ ke kouzlení (a aktivaci většiny talentů) znamená, že jsi motivován zkoušet štěstí, kdy vůli dostáváš zároveň s "poškozením" vlastnosti. To samo o sobě nevadí, protože z "poškození" se vyspíš a vůle ti zůstane.

Nicméně samozřejmě někoho hned "gamisticky" napadlo, že tím pádem se vyplatí načerpat vůli (a zranění) před tábořením, vyspat se, a druhý den čerstvý ji využívat. A tím pádem se rozjela debata jak, když jako z udělání nejsou po ruce ruiny k prolézání (a riskování) a zrovna člověka nevyrušil medvěd nebo orci.

Logicky tak došlo na možnost věnovat se řemeslům (a obecně zpracovávání materiálu, které je vlastně i žádoucí prvek survivalu) a od toho byl už jen krůček k bavení se představou háčkujících mudrců (nutno podotknout, že tkaní na stavu lze díky uklidňující monotónosti brát jako meditaci, takže to lze okecat :-D).

Obecně si troufám odhadnout, že na tohle téma ("jak bezpečně načerpat vůli") bude ještě pár legrácek a bude to nejčastější věc, která se bude nějak upravovat (třeba tím, že na řemesla, "když o nic nejde" nepůjde zkoušet štěstí apod.)

Jinak při našem jednom hraní neměl čaroděj bohužel ani příležitost nějaké kouzlo seslat. Ono totiž obecně jsem nabyl dojmu, že magie je v ZZ poměrně mocná, ale i docela specifická a to omezení vůlí je vlastně žádoucí, aby se nekouzlilo moc.

Ono to nemusí vadit. Ten zmíněný čaroděj byl zároveň stavěn jako "ukecávač/ovlivňovač" a to je také jedna ze stylistik tajemných mudrců. Navíc tím relativně bezpečně čerpal právě tu vůli, což mi přišlo, že tak nějak podobně se to má asi hrát.

Za mě vlastně funkční model, jen musí hráč přijmout to, že minimálně ze začátku je magie spíš doplněk a čaroděje nedělají jen kouzla (ale třeba i znalosti "pověstí" a pod.). Že dobrodruh-čaroděj je prostě dobrodruh jako každý jiný, který umí místo vybírání kapes nějaké základní magické věci a teprve čase sílí (přičemž tu vůli čerpá při těch "normálních" věcech).

Teda samozřejmě pokud se nerozhodně riskovat "vypálení", kdy taky může skončit v jiném světě a po nepředstavitelných věcech se jeho postava vrátí už jen jako NPC.
2.10.2020 15:59 - Jerson
No jo, vždyť ty si vlastně musíš házet na výrobu čehokoliv. A ještě mě napadlo, když jsi hodně dobrý a nemáš neúspěchy, tak nezískáváš vůli, takže nemůžeš kouzlit? Je to tak?

Ukecávání v ZZ je ... jak to říct slušně ... pitomé. Při úspěchu se cíl musí rozhodnout, zda ti vyhoví, za což může ledacos chtít, a nebo na tebe musí zaútočit. Při neúspěchu tě asi musí zadupat do země, nebo co já vím.
2.10.2020 16:20 - Jezus
Při neúspěchu může odmítnout ;-)

Zřejmě je tvojí implicitní motivací chtít po NPC takové věci, aby se na tebe v případě tvého úspěchu nevrhala, ale raději ti vyhověla, aniž by za to žádala půl království.

Jako upřímně... pitomější vyhodnocování přesvědčování jsem viděl málokde, zejména tím zakomponování "nuceného" ataku. S trochou hráčského citu a GMovské vůle, to hrát půjde*, ale ze začátku je to vážně docela WTF.

Jinak při "konfrontaci" (vyjednávání, plížení, boj...) je důležitý i počet úspěchů, takže tam zkoušet štěstí můžeš, i když máš už nějaký základní úspěch. Takže i "příliš dobří" mají šanci získávat vůli.

*EDIT: Hlavně proto, že se to vlastně převede na fikční vyjednávání GM a hráče s tím, že hod to trochu rozetne, nicméně pořád umožní GM "vetovat" návrhy tím, že si smí říci cenu.
2.10.2020 16:45 - sirien
Jezus píše:
Musíš plést svetry. ...

ROFL :D


Jinak to přesvědčování asi chápu, co mělo být záměrem, ale jako implementace zní jako dost fail.
2.10.2020 17:03 - califax
Účelom tej manipulačnej techniky je to, aby sa z "manipulation" nestalo "charm person". Toto je move, kde aj tvorcovia spoliehajú na zvládnutie situácie GMastrom.

V ZZ sa píše, že hádzať sa má čo najmenej. Ak ak chce hráč od NPC trivialitu, nie je dôvod hádzať. Ak neexistuje možnosť, aby NPC vyhovelo, nie je dôvod hádzať. Ak sa už hodí, výsledok imho závisí od fikcie v hre: ak mi obchodník nechce niečo predať, hoci to má, lebo nemôže kvôli embargu, alebo niečo, tak ho môžem zmanipulovať a:

  • neuspejem - nuž, môže ma vyhodiť alebo moju požiadavku ignorovať
  • uspejem - obchodník je v obchode sám, nuž podvolí sa, vyhovie a predá, a potenciálne sa vystaví nejakým rizikám
  • uspejem - no v obchode sú svedkovia, ktorí by ho mohli bonznúť za porušenie embarga, tak PC vyhodí; alebo - v obchode sú s obchodníkom aj stráže a cíti sa dosť mocný na to, aby hráčov vyrazil
Akože, je fakt, že zrovna k tomuto pravidlu mohli v príričke dať aj nejaký ten príklad, a pre GM, ktorí prechádzajú z DND, kde funguje len úspech/neúspech, to môže byť problém vyhodnotiť, ale tak... Mne to nevadí.
2.10.2020 17:12 - LokiB
califax: v tom příkladu, kdy jsou v obchodě stráže či svědci ... má pak ale smysl házet?
2.10.2020 17:25 - califax
To imho záleží na tom, ako veľmi danú vec PC chcú, navyše im svedkovia/stráže indikujú možnosť že im nemusí byť vyhovené a môže to zle dopadnúť. Opäť, nechal by som to na GM a napríklad, ak by uspeli veľmi dobre (opposed roll by vyhrali o 1-2 kocky napríklad), tak by im obchodník žmurkol, že vydržte, vyriešime, keď obslúžim týchto zákazníkov.

Rozdiel je, že hráči niečo chcú, obchodník to nemá - darmo ho budú manipulovať, nemá zmysel hádzať. Tu to ale obchodník to niečo má, tak nevidím dôvod, prečo by som hráčom to neumožnil získať aj touto cestou, ak sa tak rozhodnú.
2.10.2020 17:30 - LokiB
califax: šlo mi o to, že jsi v daném případě popsal, že jak v případě neúspěchu, tak úspěchu, je v dané situaci (v obchodě jsou svědci/stráže) obchodník vyhodí. tedy tam jiná možnost v tvém popisu nebyla.
2.10.2020 18:53 - califax
Nie som si istý, či rozumiem. V prípade neúspechu je úplne jedno, či je obchodník sám, alebo nie, nedosiahnu, čo chcú (+ hrozí dmg do Empathy dotyčného, + by som tiež možno pozrel ako veľmi neuspeli, či sú tam stráže, nie sú, atď.). V prípade úspechu to jedno nie je a závisí na hráčoch, ako to vyhodnotia, pričom je ale zase na mne ak GM, aby som im podal čo najlepšie varovanie a opis možných rizík.
Ono to asi na prvý pohľad vyznieva, že neúspech vlastne je menšie riziko než úspech, ale tu sa vraciam k tomu, že úspešný manipulačný roll nemá viesť k tomu, že NPC bezhlavo urobí, čo PC chce. Znamená, že musí na jeho požiadavku reagovať, je zatlačené do kúta, a opäť, tu vstupuje do hry GM, aby to vyhodnotil.
2.10.2020 19:08 - Aegnor
Jako, popis v příručce na mě působí spíš jako by šlo o vyhrožování, než že by šlo o manipulaci.

califax: z čeho vychází ten výsledek, kdy postava uspěje a je za to vyhozena? Pokud to vezmu přísně dle toho co je napsáno v pravidlech, tak npc musí postavu fyzicky napadnout. Což nemusí vyústit ve vyhození postav na ulici.
2.10.2020 19:25 - califax
Napadnú ich tí strážcovia, uštedria im pár rán (DMG do Strength) a vyhodia na ulicu. Samozrejme, PC sa môžu brániť a vtedy nastane normálny boj,

Ja nehovorím, že je ten príklad úplne presný a ideálny, len som sa na tom snažil ilustrovať, ako si to interpretujem.

Možno lepší príklad by bol, že: Ide PC po ulici a zastaví ho NPC.
NPC: Navaľ prachy.
PC: Vypadni, lebo ťa tu na mieste zmárnim.
roll manipulation -
Neúspech: PC navalí prachy, alebo zaútočí na NPC (funguje to aj v opačnom garde)
Úspech1: Je NPC samé? Okay, ustúpi.
Úspech2: Je NPC s kumpánmi? Zamyslí sa, či ustúpi a utŕži pred kumpánmi hanbu, alebo teda, uff, nemá inú možnosť, hanbu nestrpím, bezhlavo zaútočím. Závisí od GM, u mňa by zavážilo to, či má NPC talent Sharp Tongue, akú má reputáciu, apod.
2.10.2020 19:35 - Aegnor
Počkat, počkat. To je jeho ochranka, nebo městská/knížecí/něco stráž? Teda ono je to asi jedno, kdybys mi na pokus o manipulaci řekl "no vyhazuje vás na ulici", tak je to za mě jasnej neúspěch.
2.10.2020 19:49 - califax
Pre potreby ilustračného príkladu mi tieto detaily naozaj neprídu dôležité. Proste si predstav, že to nie je stand alone situácia, nejaké predošlé udalosti ti už s výsledkom pomôžu.
2.10.2020 22:18 - Jerson
Mě jde o logiku, kdy uspěju na manipulaci, ale oponent může požadovat protislužbu, nebo mě musí napadnout. To "musí" a ještě "napadnout". Při úspěchu.
Tohle mi prostě nejde do hlavy.
2.10.2020 22:29 - sirien
Ta logika má být (IMHO, odhad), že manipulace házená kostkama je eskalace nějaké sociální situace. Tzn. v nějaký moment někoho prostě přitlačíš ke zdi nebo natlačíš někam, kde být nechce a ten člověk ti musí vyjít vstříc, protože sociálně nemá jak z toho vycouvat - ale pořád může hodit sociální ohledy za hlavu a rozmlátit Ti hubu, protože fuck civilizace a její normy a vytáčky.

Teoreticky to má simulovat žánr, kde musíš být opatrný na to s kým a jak jednáš, protože násilí je vždy na stole. Je v pohodě manipulovat někoho, kdo k Tobě má vztah, protože Ti nebude chtít ublížit (představ si různé rodinné nebo sociálně "kamarádské" typy manipulátorů). Je v pohodě manipulovat někoho, kdo je v situaci, že násilí nemůže použít (šlechtic ve společnosti, protože by se ztrapnil atp.) Je v pohodě manipulovat někoho, kdo si na Tebe fyzicky netroufne (protože je slabší nebo se bojí Tvých spojenců atp.) Je fakt blbej nápad manipulovat někoho, kdo Ti drží nůž na krku, komu si ukradenej a kdo nemá svědky, kdo je tak mocnej a v takovém aktuálním postavení, že se nemusí starat o následky.

Tj. použití Manipulace vůči cílům u nichž je nejasné, co by mohly udělat, je nepříjemná loterie - asi jako když v AWčku použiješ násilí vůči někomu, komu bys raději fakt neublížil - ale nejsi si jistej, co si případně vybere. Jen v opačném gardu.

Předpokládám, že ta hra obsahuje nějakou alternativní mechaniku, pomocí které můžeš ovlivnit ty, které si nemůžeš troufnout manipulovat - nejspíš nějaké lhaní?


Tj. ta mechanika měla vyjadřovat nějaký typ manipulace a nějaký kontext a gamble v něm obsažený - bohužel tak jak sem jí z diskusí pochopil naprosto nutně povede k tomu že jí hráči budou používat mimo tento kontext a záměr a začnou vznikat WTF momenty a různé nonsense paradoxy.
3.10.2020 00:35 - Jerson
Siriene, bohužel nikoliv. Manipulace je jediná sociální dovednost, navíc s popisem "... stačí šarm, výhrůžky, nebo rozumná argumentace".
Navíc popis říká, že manipulovaný po manipulátorovi může chtít něco na oplátku, a melo by jít o něco rozumného, co dokáže splnit. Následně se manipulátor rozhodne, zda nabídku přijme. V opačném případě na něj manipulovaný (nejspíš) musí zaútočit. I když tahle část není moc jasná a příklad chybí. To vše platí při úspěchu. Tedy třeba chceš někoho o něčem přesvědčit, klidně šarmem nebo věcnou argumentací. Když se to to na kostkách podaří, tak dotyčný na tebe bude mít nějaký požadavek, který můžeš splnit. Ani nemusí být proporcionálně stejný. A ty se musíš rozhodnout, zda uděláš, co ten druhý chce, nebo budeš čelit útoku. Navíc si manipulovaný ani nemůže vybrat, že by se nepovolil, ani nezaútočil - a to ani když jde o hráčskou postavu.

Prostě, chtěl bych to vidět odehrané podle pravidel v praxi. A jako hráč bych se to bál použít.
3.10.2020 01:04 - sirien
Čtu si anglické znění té dovednosti a sem si jistej, že to čteš špatně. (Nevim jak zní česká verze, ale v Markuse mám důvěru že to přeložil správně.)

Když uspěješ na manipulaci, tak:
- protistrana udělá, co chceš
- nebo Tě OKAMŽITĚ fyzicky napadne (viz můj předchozí post - většina tvorů takovou reakci neudělá, protože a) mají nějakou morálku a příčetnost a b) to je mnohdy fakt blbej nápad)

Pritostrana může žádat něco na oplátku. V tom případě na Tvou manipulaci logicky přistupuje. Musí to být něco adekvátního a rozumného. Pak je na Tobě, jestli to přijmeš (a protistrana podlehne manipulaci) nebo passneš (a efekt celého hodu zrušíš).


Jakože... ani takhle to neni dobrá mechanika a vidim tam děr jak v Ementálu, ale neni to TAK špatný jak to vykresluješ. Nicméně jak sem psal výše - ta mechanika prostě řiká "hrotit věci může bejt nebezpečný, tak dávej bacha na koho a kdy to zkoušíš". Zároveň to zjevně funguje jako pojistka proti tomu aby min-maxlá Manipulace byla One Size To Fit Them All řešení pro každou příležitost (jaj, přepadli nás v lese banditi a maj jasnou převahu? Nevadí, Manipulace! Byl sem zajatej a sem drženej svázanej orkama? Manipulace! Někdo mocnej nás nachytal na švestkách u něčeho ilegálního? Whatever, Manipulace! - ve všech těchto případech to je blbej nápad, protože mechanika žánrově řiká, že dotyčné maximálně nasereš a dostaneš přes držku o to víc.

Na druhou stranu pro mnoho postav a v mnoha situacích násilí nebude adekvátní alternativa k tomu vyjít ti vstříc, zejména, když si budou moct říct o rozumnou protihodnotu.

Ve skutečnosti čim víc nad tim přemejšlim, tím víc mi přijde, že by to v důsledku mohlo být o dost funkčnější, než se na první pohled zdálo a některé ty díry asi nejsou zdaleka tak hrozné.
3.10.2020 07:51 - califax
sirien píše:
naprosto nutně povede k tomu že jí hráči budou používat mimo tento kontext a záměr

Imho ani nie, aspoň ja takú skúsenosť nemám, ani z rôznych podcastov a záznamov hier v angličtine som ten pocit nemal. Jednak je táto technika v príručke hráča, takže vedia, že je tam aj možnosť útoku, druhak si myslím, že keď už hráči s veľkým náskokom uspejú, alebo to naozaj dobre zaroleplay-ujú, tak im to GM nebude úplne hatiť... Fiction first. A ja si aj tak myslím, že sa tým tvorcovia snažili vyhnúť presne takýmto bullshitom :D

Inak mi toto trochu pripomína Paladinov move v Dungeon Worlde:
I Am the Law

When you give an NPC an order based on your divine authority, roll+Cha.

✴ On a 7+, they choose one:
Do what you say
Back away cautiously, then flee
Attack you
✴On a 10+, you also take +1 forward against them.

Jerson: nie, nie je to jediná sociálna mechanika, je tam napríklad ešte Performance (aj keď to sa používa v inom kontexte) a aj samotný Insight by som tam asi vedel aj zaradiť. A taký Peddler má prístup k talentovej Path of Lies.
3.10.2020 10:53 - sirien
califax: no, čím víc to čtu a přemýšlím o tom, tím víc mám taky dojem že sem se z kraje unáhlil a ta mechanika bude ve skutečnosti nejspíš fungovat docela dobře.

Viz co píšu v tom dalším postu. Na to Tebou odkázané video sem si bohužel nevzpomněl, ale ano, přesně to sem se snažil popsat :D
3.10.2020 11:18 - Ugy
Ad manipulace odehrali sme ve FL ctyri hry a pouzivali sme to systemem jak pise sirien a fungovalo nam to prekvapive dobre byt sem z toho mel zpocatku stejny obavy.
8.10.2020 16:14 - Skaven
Zapovězené země dnes dorazily z tiskárny! Takže zítra už vesele expedujeme.
8.10.2020 16:32 - ShadoWWW
A prý bude co nevidět i prodej PDF verze! :-)
8.10.2020 17:49 - Jerson
Takže už můžu psát recenzi, jo? :-)
10.10.2020 20:36 - mrkew
Ahojte. V pondělí se naše skupina Klan Zephyra vrhne na novou mikro kampaň v systému Zapovězené země, které již brzy půjdou do prodeje, rozhodli jsme se udělat představovací stream co vůbec to je zač. Řekneme si něco o systému, koukneme jak se tvoří postava a co od hry můžete očekávat :)

https://www.twitch.tv/mrkew_sayuri
12.10.2020 19:59 - mrkew
Ahojte. Pokud by někoho zajímala jak vypadá reálně hra v pohybu tak dnes od 20:00 začináme novou mikro kampaň z tohoto světa/systému.

https://www.twitch.tv/mrkew_sayuri
12.10.2020 22:21 - Jerson
Bude to i na YouTube?
12.10.2020 22:51 - PetrH
Bude podle toho co říkal Mrkew.
13.10.2020 00:17 - mrkew
Bude :)
14.10.2020 17:34 - mrkew
Tak video je již na YT. Společně si s hráčem Terokem vytvoříme postavu do naší nové mikro kampaně, kterou budeme hrát každé pondělí kromě prvního v měsíci na našem Twitchi. Během vyváření si vysvětlíme nějaké mechaniky a co k čemu slouží a jak se to ve hře projeví. Taky si něco malého povíme o systému a světu ve kterém budeme hrát. Tak užívejte :)

https://www.youtube.com/watch?v=GrGfw7kJehI
14.10.2020 17:44 - Necromancer
Se mi zdá nebo každá diskuze kam něco napíšu odumře?
14.10.2020 17:53 - Šaman
Necromancer: A ty jsi sem něco psal?
15.10.2020 11:10 - Necromancer
Sem přímo ne.
Ale do Darths&droids, hledám hráče, korektnost a nekorektnost, stárnutí upírů a ještě někam...
15.10.2020 11:35 - Log 1=0
Necromancer píše:
Sem přímo ne.
Ale do Darths&droids, hledám hráče, korektnost a nekorektnost, stárnutí upírů a ještě někam...

Ta vlákna už byla "mrtvá" nebo alespoň "spící" dlouho. A ten tvůj jeden komentář asi nevzbudil takovou potřebu reagovat, takže se tento stav i přes tvou snahu nezměnil.
15.10.2020 11:54 - Tarfill
Ale zrovna tohle téma o ZZ se naopak určitě rozjede, vzhledem k tomu, že knihy teprve vcházejí do oběhu kupujících, takže tady bych se nebál... ;-)
15.10.2020 12:00 - Necromancer
Zákon schválnosti.
15.10.2020 12:06 - Jerson
Myslím, že až Sirien zveřejní mou recenzi na ZZ, tak to diskusi rozvíří. I když tedy pod ní a ne pod původním článkem, ale to se časem přelije.
15.10.2020 12:07 - sirien
Necromancer: ono i nekromancie se musí umět ;) - To, že někam napíšeš náhodnej příspěvek, téma obvykle neoživí. Musíš napsat nějakou reakci na předchozí diskusi, která ostatní zaujme (obvykle nějakou myšlenku nebo úhel pohledu, který v té diskusi předtím nezazněl) nebo položit nějakou zajímavou otázku (která tam ještě nepadla).

Anyway, o diskusi k ZZ se bát nemusíte, zrovna korekturuju Jersonovu recenzi na příští týden a pocestě co sem si připravoval svojí recenzi sem rovnou sepsal Zapovězené země v Kostce, což je předehra k té recenzi co sepíšu po té plánované testovací hře příští týden, takže to ticho tady je spíš klid před bouří.
19.10.2020 18:41 - Log 1=0
V zásadě se mi to líbí, byť WOW to spíše není.

Hrozně se mi líbí setting, pěkně mísí High a Low prvky. A příručka vypravěče mi k němu dává moc pěkné nástroje, které mi s ním umožní pracovat. Dokonce hned tři dobrodružství, která vypadají docela funkčně. Jediné, co mi vadí, je, že má v sobě jak věci, co fakt nechci hráčům ukázat, s věcmi, co by znát měli, protože jsou patrně známy každému, kdo tam žije.

Speciální bod k rasám: Je tam rámeček o domluvě s hraním orků. Ale popravdě, stejný rámeček by mohli mít i lidé a vlkeni. A vlastně ani ti ostatní spolu moc nekámoší, takže spíš by tam měl být rámeček o hraní více ras ve skupině.

Pravidla jsou hodně nepředvidatelná, zejména co do smrti postav. Neříkám, že se bude dít často, to se asi uvidí při hře, ale může se stát kdykoliv. K tomu mrzačení postav. No, tohle fakt není DnD, tady jde o krk. Asi si to neoblíbím, tyhle prvky moc nemusím. Ale je to zas něco jiného.

Pravidla pro tvrz mě zklamala. Jsou trochu jako z deskovky, ale nemají ten deskovkový budovací feeling, naopak je pevnost spíše žrout peněz. Což jako designersky chápu, ale stejně, tvrz a panství mají peníze spíš generovat. To tady nebude.

A svérázný mix konkrétního a abstraktního jsou fakt vysloveně dráždič Jersona, fakt se na tu jeho recenzi těším. A to předpokládám, že nekonzistence ve fluffu, dané zjevně nepozorností či nekonzistencí autorů (explicitně zmíním, že na telata potřebuji býka, ale kanec a beran si to už nezaslouží) přejde i on. Ale bude to asi jakž takž použitelné a jinde jsem to neviděl vůbec, takže asi pořád v plusu.
20.10.2020 12:46 - Skaven
Zapovězené země je již možné zakoupit také ve formátu PDF.
20.10.2020 13:15 - LokiB
Dobře tak, správný počin. A opravdu by mě pak zajímalo, kolik lidí je u nás ochotných dát 379 za PDF pravidel v češtině. Je to zajímavá sonda.
20.10.2020 13:25 - Šaman
Njn, nechtěl jsem být rejpal. Ale za stovku bych si to koupil, i jen proto, abych si to někdy prostudoval v klidu na kompu a nejen v obchodě. Neplánuji podle toho hrát.

Za čtyři stovky si počkám, až to někdo hodí na uložto. On by to tam stejně někdo brzo hodil naskenované, ale takhle se to aspoň bude líp číst. Sorry, ale je to tak.
20.10.2020 13:50 - Tarfill
No, 380,- za pdf není vůbec málo. Aspoň že to je za dvě knížky...
20.10.2020 13:51 - LokiB
Šaman: myslím to zcela věcně. Cena originálního PDF v angličtině je vyšší než tohle, 25 dolarů. I když se to určitě dá také z různých zdrojů stáhnout.
Mě by to však hlavně zajímalo jako praktická ukázka, jaký má tento kanál potenciál. Když se tu o tom často mluví, tohle je příklad v praxi a proto si toho cením.
20.10.2020 13:52 - ShadoWWW
Takže to pojďme porovnat:

  • DrD II PDF: zdarma
  • DrD+ PDF: 640 Kč
  • Pathfinder Core PDF: $10 = 230 Kč
  • DnD Beyond (PHB+DMG+MM): $90 = 2075 Kč
  • Forbidden Lands (anglické) PDF: $25 = 576 Kč
  • Zapovězené země PDF: 375 Kč
Je vidět, že levnější jsou zpravidla jen ty tituly, kde vydavatel nemusí platit licenční poplatky. Jinak to bývá dražší, i značně dražší. Že PDF Zapovězených zemí vyjde dokonce o dost levněji než anglické PDF, to bych nečekal. Pro sběratele to asi nemá tu hodnotu, ale pro hráče, zvlášť teď v době Corony, kdy se hraje hodně online, to má smysl koupit.

EDIT: Ha, LokiB mě předběhl.
20.10.2020 14:07 - LokiB
Ono taky jde o to, co primárně prodáváš a na čem chceš vydělávat.
Když nemáš nic mimo Core pravidel, tak je dáš draho.
Ale třeba Savage Worlds jsou pravidla také za 10 dolaru, pak ale třeba Setting Deadlands: The Weird West stojí 20 dolarů. A tak podobně.
U Forbidden Lands jsou doplňkové moduly, co jsem tak koukal, asi po 10 dolarech.
Prostě jiná cenová politika.
20.10.2020 14:12 - ForgeMaster
Udělal jsem pár videí o pravidlech pro Zapovězené země:
https://youtu.be/Ni57GQWQ66c
20.10.2020 14:12 - cyrasil
ShadoWWW:
DnD Beyond je spis 60$ -> 3 * compendium only, coz afaik vice odpovida tem pdfkum.

Tarfil+Saman: Chapu-li spravne, tak to momentalne stoji cca polovinu toho, co stoji fyzicky ekvivalent. Mate nejaky rozumny argument (a predem upozornuju, ze na mentalitu "je to digitalni, takze je to zdarma" jsem dost alergicky), proc by to melo stat jeste min?
20.10.2020 14:16 - LokiB
cyrasil píše:
Mate nejaky rozumny argument (a predem upozornuju, ze na mentalitu "je to digitalni, takze je to zdarma" jsem dost alergicky), proc by to melo stat jeste min?


Tak třeba protože jiná kompletní pravidla k RPG systémům, oblíbená a rozšířená, stojí těch 10 dolarů v PDFku.
20.10.2020 14:25 - Tarfill
cyrasil píše:
proc by to melo stat jeste min?

Nemam argument pro to, aby to stálo míň a ani jej hledat nebudu. Cena je za dvě knihy a pro mě je to zkousnutelné. I když málo to prostě není no. To je celé...
20.10.2020 14:26 - Šaman
cyrasil píše:
proc by to melo stat jeste min?

1. Předpokládal jsem, že náklady na fyzicky tisk a distribuci jsou víc než polovina.
2. Myslím, že pokud s nějakými pravidly reálně hraju a je možné je koupit v papírové podobě, budu mít zájem je koupit. Takže výrazně levnější pdf mě může přesvědčit pro hru a pak si je i koupím.
3. Protože za stovku si je běžný dospělý nebude shánět v hlubinách internetu zadarmo. Imho by si je za tu cenu koupila spousta lidí bez velkého rozmýšlení (i já). Za 400 už se rozmýšlet budu, jestli to pro mě má význam. (Nemá, hrajeme jiný systém a měnit ho netřeba, pokud mě něco nepřesvědčí, že by se to vyplatilo. Za 400 mě to přesvědčovat ani nezačne.)

Ale překvapuje mě, že je to levnější, než originál. Zajímavé.
Rozhodně jsem nechtěl šťourat. Nedávno myslím ještě Skaven psal že pdf vůbec nebude, protože práva. Takže předpokládám, že mnoho z té ceny bude licence. DH má volnější ruce a zatím myslím pdf DH není a nechce se jim ho vydávat, takže ZZ vedou.
Jen jsem prostě zvyklý pětidolarové položky kupovat bez velkého rozmýšlení a protože náklady na kopii PDF jsou nulové, mohlo by se to myslím šířit mnohem masověji za čtvrtinovou cenu.

A ještě: kdo nechce příručku vypravěče, tedy vpodstatě modul (místa, dobrodružství, ale už ne pravidla), tak si může koupit za podobnou cenu i jen jednu knihu.
20.10.2020 14:45 - Markus
Šaman píše:
1. Předpokládal jsem, že náklady na fyzicky tisk a distribuci jsou víc než polovina.


Velká část nákladů jsou lidi. Především já jako překladatel (hoooodně peněz), potom dva placení redaktoři a potom Skaven, ale ten si to sám sobě asi nezaplatí.

Do toho předpokládám licence.

Náklady na tisk jsou jako plivnutí v moři (EDIT: Dobře, asi to bude dost velkej plivanec, ale stejně). Digitální produkt není výrazně levnější na výrobu než ten fyzický. To je častý omyl.
20.10.2020 14:52 - LokiB
Markus: zajímavé. jiní vydavatelé (třeba kamarádi, kteří si v malém rozsahu několika set výtisků vydávali knihy) mě uváděli v omyl, že je tomu jinak. tedy že Digitální produkt je výrazně levnější na výrobu než ten fyzický.

Nebo možná je zmatek v tom, co je myšleno "na výrobu".
Když budeš mít hotový a vysázený produkt, který můžeš buď poslat do tiskárny, nebo přetavit v PDF ... tak moje info, pár let staré, bylo, že ta cena za vytištění, svázání atd. není žádný plivanec v moři.
20.10.2020 14:54 - Markus
Ti kamarádi asi neplatili překladatele a licenci?
20.10.2020 15:02 - Log 1=0
Skaven píše:
Zapovězené země je již možné zakoupit také ve formátu PDF.

Já nechci být drzý, ale nebude možnost kupovat PDF PH a PV zvlášť?
Mám celou sadu v celulóze, ale chtěl bych PDF PH, kvůli kolování v grupě. PDF PV mi je k ničemu. Dát 200 za něco, co už de facto mám ještě skousnu, ale čtyři už jsou asi moc.
20.10.2020 15:07 - LokiB
Markus píše:
Ti kamarádi asi neplatili překladatele a licenci?


Kdybys pořádně četl, tak tam tohle přesně vysvětluju, abys to pochopil.
20.10.2020 15:40 - ShadoWWW
Markus chtěl říct, že tisk je poměrově už jen menší část celkových nákladů. Proto PDF není o tolik levnější než kniha. Podobně RPG krabicovky jsou výrazně dražší než RPG knížky, i když jde jen o jinou formu téhož.
20.10.2020 16:12 - Markus
LokiB píše:
Kdybys pořádně četl, tak tam tohle přesně vysvětluju, abys to pochopil.


Já tebe taky.
20.10.2020 18:57 - Skaven
Log 1=0 píše:
Já nechci být drzý, ale nebude možnost kupovat PDF PH a PV zvlášť?


Zkusím to zařídit.
21.10.2020 11:08 - Necromancer
sirien píše:
ono i nekromancie se musí umět ;)

Mě uráží. ale to bude asi tím, že v 5e PH je to celý na houby. To snad už i DrD 1.6 měla působivější magii k oživování mrtvých. Tady si poprvé můžeš udělat vlastního nemrtvého na pětce, a to ho sesmahneš i cantripem...
21.10.2020 11:52 - sirien
V DrD myslíš to právě jedno kouzlo, které fungovalo na všechno? :)

Jakože ZZ to mají podobně, ale aspoň se drží jen u obyčejných zvedlých mrtvol a nepletou do toho upíry a přízraky atp.
21.10.2020 12:28 - LokiB
sirien píše:
V DrD myslíš to právě jedno kouzlo, které fungovalo na všechno? :)


To je asi věc vkusu... když někdo chce do svého světa černomágy, kteří si oživují upíří generály, nebo nekromanta, který si na pomstu vesnice zvedne přízraky.
Imho v základu DND byla od dob 3.5 nekromancie dost naprd a 5E není nějak lepší. Ať už pro družinu nebo pro NPC.
ZZ to má podle všeho v Raise he Dead jednoduché. Ale nemrtvou armádu si tím asi také nestvoříš :)
21.10.2020 13:41 - ShadoWWW
- „But my lord, there is no such force as an undead army!“
- [to the undead army] „A new power is rising!“
23.10.2020 13:59 - Skaven
Log 1=0 tak už jsou i samostatná PDF.
30.10.2020 12:34 - Roven
Pro ty kdo hrají offline jsem přeložil barevné deníky postav Odkaz na Google disk
30.10.2020 14:13 - ShadoWWW
Díky!
4.11.2020 22:16 - Jarik
citace z discordu
skaven píše:
johnjarik pro nás natočil parádní video, kde vysvětluje, jak v ZZ funguje základní vyhodnocovací mechanismus: odkaz. Díky!


Já bych neřekl, že to je parádní, ale spíš taková první vlaštovka.
4.11.2020 22:36 - sirien
nejspíš si to nastavil pro děti a tím se Ti vyply diskuse.
5.11.2020 07:52 - Jarik
To je možný. Kouknu na to.
Opraveno.
16.11.2020 19:31 - mrkew
Dnes pro vás máme další, a nejspíše (alespoň prozatím ????) poslední díl z naší série Zapovězené Země, a současně rozdáme třem výhercům z naší soutěže ceny v podobě jedněch pravidel pro ZZ a dvou poukazů na Fantasy Obchod, který nám také tyto výhry věnoval.

A co že vlastně naše skupina dnes zažije?
Minule jsme skončili proměnou vymřelého hradu na hrad překvapivě živý… Nebo lépe řečeno oživlý, a je potřeba se odtamtud dostat, a to rychle. Současně se objevilo silné vodítko k nalezení vraha po kterém Líska s Adrií usilovně pátraly, a ještě je potřeba vypořádat se s kouzelným dědou, který celý hrad znovu oživil, takže to bude nabité!

Již dnes od 20:00 na https://www.twitch.tv/mrkew_sayuri

19.11.2020 21:00 - mrkew
Finále naší skoro-kampaně je tu! Zapovězené Země nám ukázali, jak drsné vlastně dokáží být, a jak snadno někdo může přijít o život… Z prokletého hradu, od kostlivců a smrti až po vrahy, otrokáře a gobliny – tahle epizoda rozhodně stojí za to.

Nová epizoda již teď na Youtube -> https://www.youtube.com/watch?v=Ktk4BhofMkw

20.11.2020 15:00 - Jerson
Siriene, jak to vypadá s tvou recenzí?
20.11.2020 17:29 - Necromancer
mrkew: Cool, kostlivci se mi líbí...
20.11.2020 20:50 - mrkew
Necromancer: Díky :)
21.11.2020 09:24 - Dalcor
Markusi nankoho jsi cílil ten překlad. Mě příjde trošinku dětský? Ale já to fakt jenom proletěl.
21.11.2020 09:42 - Jerson
Můžeš dát příklad nějakého kousku, který ti přijde dětinský, případně "pro děti" (pokud jsi to myslel takto?) Mě v textu nic takového nenapadá.
21.11.2020 10:11 - Dalcor
Jerson píše:
Celá stylizace. Ale možná to je 1) tím že jsem to četl v 11 v noci 2) tím, že jsou to první pravidla v češtině po cca 20 letech co čtu. 3) neviděl jsem originál
21.11.2020 13:11 - Markus
Hehe, na to ti asi nedokážu odpovědět, protože nevím, co ti na tom přijde dětské. Můžeš se rozepsat? Každopádně jako dětské to zamýšlené není, ani překlad, ani hra.
23.11.2020 16:44 - Dalcor
Markus píše:
Těžko říct, možná celý ten layout, ta stylizace textu, ale asi to nedokážu přesně popsat. Ono an druhou stranu, jak jinak napsat pravidla pro hrdiny... Beru zpět. ;-)
24.11.2020 22:49 - Jarik
Aby to nezapadlo:
2.díl - o zónách
Pravděpodobně vzniknou i další videa. A aby ten bič byl upleten správně, tak ta témata jsou:
a) zbraně
b) boj (krátké a dlouhé akce, taktika, apod.)
c) magie - proč kouzelník líp šermuje než kouzlí :D
25.12.2020 17:10 - Log 1=0
Rád bych tímto poděkoval
Markusovi za překlad Zapovězených zemí, včetně Kotlin, Větrohradu a Údolí mrtvých.
Za to jsem mu už sice poděkoval prostřednictvím Ruky trhu (a Skavena), ale není důvod to neudělat znovu.
Znovu Markusovi, tentokrát bez poznámek, za překlad Zimovště opeřené prasnice a Zkázy divošských králů.
Quentinovi a částečně Yorkovi za Tross.
Quentinovi za Strážní věž a Skřetí doupě.
Ugymu, Aegnorovi, Panu Bačovi, eximu, Wlkerovi a ShadoWWWovi za překlady Draka z Ledového štítu, Ztraceného dolu Phandelveru a Kaple na útesech.
Hikemu za Rotbach.
Skandoraxovi za Nomamský močál.
Zobovi za Maják.
Antharonovi za Vraní vrch.
MarkymuParkymu za Okolí Křivého lesa a Svobodné Kralsko.
Pepovi za Vraníka a Kostnici.
Ilgirovi za Skřety, netopýry a vodu.
Crowenovi za Poklad na Cear Arthddyn.
Sparkle a Kinovi za Válka neskončila.
Kinovi za Vězení staré pijavice.
Juliovi Karajovi za Tichý baobab.
Ecthelionům za Tajný oltář Starého boha.
Ecthelonovi za obrázky pro 53. a 63. Drakkar.
Samozřejmě zahraničním autorům přeložených věcí, ale protože ti si to tu nepřečtou, tak je nebudu vypisovat jmenovitě.
A protože bybylo nefér toho tolik vykrást a nenabídnout výsledek, tak zde:
https://drive.google.com/file/d/1tDhEzxLfoO2yLuUklucYCD8EvnQoATuV/view?usp=sharing
Ale jsou to mé poznámky, takže pochybuji, že podle nich zvládne hrát někdo jiný, a 95% najde v původních materiálech. A konverzi jsem dělal spíše od oka. Ale jak říkám, bylo by nefér to tu nedat.
25.12.2020 17:57 - ShadoWWW
Tak to je hustý, Logu. Já aspoň část určitě využiju. Díky.
6.1.2021 18:23 - idol02
Chcem sa spýtať, či je už predpokladaný dátum, kedy vyjde Raven's Purge v češtine (alebo niektorá iná kampaň) Ďakujem
13.4.2021 20:45 - ShadoWWW
idol02: Na začátku příštího týdne by měla vyjít Quetzelina jehla a vychází taky zástěna pro vypravěče. Krkavcova čistka vyjde snad (doufám!) do konce roku, ale ofiko termín není.
13.4.2021 23:01 - Jarik
Pro formu a pro líné hledače poznamenám, že QJ není scnénář/kampaň, ale spíše (právě) 4 dobrodužná místa, která nemají žádnou spojitost.
14.4.2021 12:05 - ShadoWWW
Tak Jehla je venku!
14.4.2021 14:04 - idol02
Jupííí!
20.4.2021 20:58 - Jarik
Já to sem hodím za Markuse. Je tam i link na moji recenzi (co jsem hodil na svůj YT kanál :D
Recenze na Quetzelinu jehlu.
12.7.2021 10:11 - ShadoWWW
Na youtube vyšla slovenská recenze (nebo spíše představení systému).
23.11.2021 12:53 - Ultramarine
Dneska jsem si koupil ZZ PPJ a musím říct, že jsem velice překvapen. Je to moc pěkná kniha. Zatím jsem přečetl jen prvních pár stran, ale moc se mi to líbí.
8.7.2022 19:00 - Regis
Ahoj, nevite nekdo jestli je v planu vydat i kampan The Bitter Reach v cestine? Diky
8.7.2022 21:00 - ShadoWWW
Ano, je.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.33226704597473 secREMOTE_IP: 54.144.233.198