Kultura

LKarpianus
29.1.2019 12:28
Krotitelé draků
Už několik měsíců pracujeme na přípravě seriálu á la Critical role z prostředí Končiny... Stay tuned! :-D

A pokud byste náhodou chtěli být informování o veškerých novinkách, tak nás lajkněte na facebooku. Za jakýkoliv feedback a podporu budeme rádi!

Web
Facebook
Instagram

Hráči:
- Matyáš Valenta
- Zuzana Mazáčová
30.7.2020 19:37 - Jerson
Siriene, beru na vědomí a díky za upřesnění.

Větu o tom, že (jedinou) prací GMma je házet na hráče cool nápady jsem vytáhl proto, že je to podle mě hodně zavádějící. Zaprvé si myslím, že GM má na starosti víc věcí, zejména v DnD. Ale i proto, že to vůbec neříká, zda cool nápady jsou ty, které za cool považuje GM, nebo zda nějak zjišťoval, co za cool nápady považuje jeho skupina. A pak to budí dojem, že GM by měl být schopen generovat cool nápady na počkání, opakovaně a dlouhodobě, což mi přijde hodně obtížné pro většinu GMmů (a každý není jako Quentin). A za poslední - jeden hráč na házet cool nápady - a co nápady dalších čtyř až šesti lidí ve skupině? Ono je nemají nijak zužitkovat a Sister do hry, nebo si je mají nechat po to sebe?
30.7.2020 19:44 - efram
Jerson

jenže to jsou hlavně tvé subjektivní projekce silně zatížené tvým přístupem
16:21 hráčův vstup

A není žádným překvapením, že selektivně vybereš určitou část a zcela zjevně opomineš další bod toho co Matyáš říká.
30.7.2020 20:04 - malkav
Jerson píše:
Ale i proto, že to vůbec neříká, zda cool nápady jsou ty, které za cool považuje GM, nebo zda nějak zjišťoval, co za cool nápady považuje jeho skupina.

Tohle je podle tebe cítit z toho výkladu Matyáše? Vždyť on jasně říká, že ti hráči dají DMovi zpětnou vazbu, jestli jsou ty nápady cool nebo ne.
Jo, taky tam zaznívá, že DMování není nic jiného, než naházet na hráče tvé cool nápady ... to je blbě řečení. Takže musím říct, že celkovoě mi Matyášova odpověď přišla taková zmatečná.

Že se v radách pro začínající DM nebabrají v gradaci příběhu a rozdělování spotlightu, to bych jim asi i odpustil, i když by bylo dobré to zmínit. Podle mě tyto věci musí/mají přijít se zkušenostmi a na základě reakcí hráčů. Mimochodem to rozdělení spotlightu vnímám mnohem víc jako softskill, každému hráči sedí v jiné míře a tak nějak je to schopnost přirozeného vnímání a chování u stolu ... i když sedíte s kámoši u piva, tak není dobré jednoho vystrčit na kraj stolu a téměř si ho nevšímat ...
30.7.2020 20:41 - LokiB
sirien: nijak jsem nehodnotil jestli je to dobrý přístup ... přístup KD jsem nehodnotil vůbec. Jen ten Markyho výkřik mi přišel jako ... zbytečný výkřik. Který akorát odvádí pozornost od toho videa k nějaké slovní přestřelce o tom, proč by něco mělo nebo nemělo být špatným/dobrým přístupem. prostě výkřik zbytečný a hloupý. to je celé.

ale tak beru, že jsi asi víc reagoval na Jezuse i v té společné části, on se angažoval hlouběji :)
30.7.2020 21:45 - sirien
Loki: Markyho výkřik byl sice skutečně výkřik, ale řekl bych, že nebyl mimo, ale v tom směru co sem já popsal. Prostě to že by ta věta měla hodnotu KDYBYS k ní uvedl něco dalšího neni argument, když u ní ono něco dalšího uvedené neni. Když je ta věta sama o sobě, tak prostě je "fousatá" a bezcenná, protože jí všichni znají (a když ne, tak je k nalezení všude okolo).

Ale jinak ano, zmínil sem Tě tam abych nemusel psát totéž dvakrát, ale ta reakce byla skutečně hlavně Jezusovým směrem.
30.7.2020 22:07 - LokiB
A tak kdyby bylo bývalo napsáno, že ten přístup je fousatý a bezcenný, tak ani nemuknu (nebo muknu jen maličko a potichu ;)). Asi ale oba víme, že to hlavní, co tam bylo provokující (a snad i spíš provokativní), bylo to hodnocení "příšerný". Protože to je něco diametrálně odlišného od toho "hele, tohle všichni víme, říkalo se to milionkrát a najdeš to válet se všude".
No nic, jdu si to teda shlídnout, máte recht.
30.7.2020 22:14 - efram
Matyáš tam jasně říká jakej vklad dává hráč. A není to to co vy vyčítáte ve svých příspěvcích. Ale ono je důležité jet místní mantru....
30.7.2020 22:15 - sirien
Jenže, znaje Markyho víme, že superlativa typu "příšerný" nejsou součástí jeho běžného slovníku, stejně, jako že se běžně nevyjadřuje ve výkřicích, takže pokud někde hodí výkřik se superlativem a ještě navíc na negativní straně, tak je zjevné, že má výjimečně humornou náladu a rozhodl se na své poměry dost atypicky provokativně trollit :)
30.7.2020 23:58 - Jezus
Čímžto je tu debata jen pro vyvolené a ostatní ji nejsou schopni pochopit, protože dost neznají místní a lidi z RPGfóra? Nebo co jsi tím chtěl říct? Když někdo trollí je to jeho "přínos", těžko ale vyčítat lidem, že se chytnou.
31.7.2020 00:00 - Aegnor
Taky mi ten Markyho komentář přišel spíš ve stylu "tak když tady sirien chce agresivní debaty, tak mu je dám".
31.7.2020 02:06 - sirien
Jezus: A vyčítám Ti snad, že ses chytil? Právě proto sem to rozvedl a vysvětlil. Nic Ti nebrání v debatě navázat na můj rozvinutější post.

#947/950 je adresované Lokimu, protože Loki tu už je dlouho a Markyho v diskusích párkrát potkal. (Marky je RPG F native, ale v praxi patří i sem k nám, btw, byť přispívá nepravidelně). Jako zas nemá smysl se tvářit sterilně, že se neznáme, když se už nějakou dobu známe, že jo. Komunitu ostatně tvoří i osobnější a méně věcné výměny.
31.7.2020 08:00 - LokiB
Přechodníky přítomné zopakovat! ;)
Znaje/Znajíc/Znajíce ... a jelikož je nás tam více, tak znajíce Markyho, víme ...

Mě to popravdě překvapilo, s jakou netradiční vervou tam Marky prdnul to "příšerný". Znělo to jako absolutní frustrace z něčeho, co nesnáší natolik, že je ochoten zapomenout na "pseudoobjektivitu", odhodit rukavice a tlouct ;)
Ale včera jsem se na to nestihl podívat, tak snad dneska ...
31.7.2020 09:01 - MarkyParky
Takže:
* Můj výkřik byl opravdu výkřik.
* Byla to reakce na Jezusův výkřik plný (IMHO) nesmyslných superlativ, takže takový polotrolling. To uznávám. Forma byla zvolená takto, pže to byla víc kritika Jezusovy nesmyslné pochvaly, než kritika výroku samotného.

Nicméně máte pravdu, když už jsem vykřikl, měl bych se teda objektivně vyjádřit k tomu Matyášovi, takže:
* Na hodnocení, že je to "fousaté" trvám. Tohle je filozofie vedení hry, která byla moderní a mainstreamová tak v roce 1998 a předmětem žhavých debat v anarchistických kruzích v roce 1991.
* Slovo "příšerná" jsem přehnal, to uznávám. Ta rada není příšerná, ta rada je jen "špatná" v kontextu rady začátečníkům.

Čímž se dostáváme k těm negativním reakcím na mě - většina si plete vyjádření k herním preferencím a hodnocení užitečnosti rady k začátečníkům. Já jsem tím slovem "příšerná" (nebo teda revidovaně "špatná") opravdu nehodnotil herní styl, který se takhle hraje (ten jsem míval dost rád, když jsem ho hrával), nýbrž kvalitu té rady v relevanci k začátečníkům.

Kdyby úplně stejná rada zazněla v jiném kontextu - například v rámci debaty o nějakém silně GMcentrickém žánru hry (teď mě napadá třeba nějaká forma sandboxu), tak by sice pořád zůstala "fousatá", ale hleděl bych na ní úplně jinak - jako na techniku, která může být užitečná a může úspěšně adresovat nějaký problém, který sandboxové hraní jinak má. A pak by to asi byla "dobrá" nebo přinejmenším "použitelná" rada (byť v tu chvíli je na druhou stranu trochu moc generická ... ale budiž, je to úvod do dalšího povídání).

A já sám mám v GMcentrickém vlastním světě nahrané roky a rozhodně bych to nehodnotil negativně. Jako hráč si dobře vedenou hru tímhle stylem zahraju hrozně rád a určitě to není mimo mé preference. Jenže právě protože je to náročné do dobré vedení, už sám nechci takové hry vést, vím kolik úskalí to obsahuje a vím, o kolik jednodušeji to jde dělat a prostě na to nemám takové kapacity, jako dřív. A proto si myslím, že doporučení hrát GMcentricky ve vlastním světě jako rada začátečníkům je fakt špatný nápad, protože pro GMa je to jeden z těch náročnější herních stylů na ukočírování, a pro hráče je to jedna z těch víc limitujících variant + generuje mrtě problémů, které sice řešitelné jsou, ale začátečník je typicky řešit neumí. Navzdory tomu, že ten styl samotný mám rád.
31.7.2020 09:09 - ShadoWWW
A takto, milé děti, vypadá pozérství.
31.7.2020 09:34 - LokiB
Tak ok. Asi by bylo mene matoucí, kdyby byvalo zaznelo, ze rada je priserna, ne ze pristup je priserny. V kontextu vysvetleni ... chapu :)
31.7.2020 09:46 - MarkyParky
LokiB: Jo, jak říkám, forma byla zvolena jako reakce na Jezuse a nějak mi nedošlo, že to začne žít svým životem a vyvolá reakci 20 dalších postů :)
31.7.2020 10:05 - Jezus
MarkyParky píše:
Byla to reakce na Jezusův výkřik plný (IMHO) nesmyslných superlativ, takže takový polotrolling. To uznávám. Forma byla zvolená takto, pže to byla víc kritika Jezusovy nesmyslné pochvaly, než kritika výroku samotného.


Já vám teda nevím, ale vy tady čtete nějaká superlativa? Od teď je "dobrá" nesmyslná pochvala? A ostatní kontext vás jaksi minul? Vždyť já tam dokonce celkově hodnotím tuhle Krotitelskou besedu jako "řídkou" a celkově podotýkám, že užitečnější je pro nováčky úplně jiný formát videa (a implicitně od někoho jiného).

Což je i k sirienovi - přirovnávat to k článku není úplně fér. To můžeš dělat s videem, kde hovoří jeden člověk (klidně víc, ale bývá to jeden) podle připraveného scénáře. Tedy jakoby přednášku, PJ Craft nebo něco takového. Tohle je "beseda" či žvanírna. To musíš přirovnávat například k článku formou interview, které bývá taky obsahově chudší, respektive ty perly a dobré věci si tam musíš trochu hledat sám. Čímž ovšem neříkám, že by zrovna tohle byla dobrá beseda obecně.

Jinak se naučte prosím česky a teď nemyslím přechodníky. Podmínka "kdyby" skutečně znamená, že když nenastala, tak výrok za tím neplatí. Tedy nebyl dáván jako hodnocení rady, ale jako konstruktivní příspěvek do diskuse, jak by ten výrok měl znít, aby byl lepší. Obecně jsem tím nadhazoval možnosti, kam ta rada mohla směřovat. (Já tak nějak myslel, že tu budeme věci rozebírat, ne jen povídat dobrý/špatný. Myslel jsem, že debaty mají mít "přínos"...)
Mé "superlativy" jsou tedy opravdu jen v tom, že sám o sobě považuji výrok za "dobrou věc".

Jasně možná fousatou a triviální (další jazykové okénko "dobrý" neznamená ani skvělý, brilantní či "must hear"). IMHO rady začátečníkům budou často triviální, ve slabikářích taky bejvá "Ema mele maso". Někdo jim to prostě musí říct. Ale jo, forma, absence přidané hodnoty... to všechno tomu viydeu klidně vyčtu (wait, já to v odkazovaném příspěvku vlastně dělám, ale asi málo, či máte rudé filtry, jakmile někdo řekne o Krotitelích něco pozitivního?)

A poslední věc "házet na hráče cool obsah" znamená "veď GM centickou hru"? Jako chápu, že jsou hry, kdy většinu obsahu mohou tvořit hráči, ale to DnD nikdy nebylo. Samotné tvoření obsahu není GMcentismus. A nevytvářet vlastní svět, pokud jsi začátečník, radí hned po té "GM profesionál", takže i tahle výtka jde k šípku.
31.7.2020 10:12 - Log 1=0
Pro tisíc bohů lidi, nechte toho. Už X příspěvků se tu akorát štěkáte. Ne že by mě Krotitelé draků až tak zajímali, ale tohle je ještě o hodně nezajímavější a působí to fakt odpudivě z hlediska běžného čtenáře.
31.7.2020 10:19 - Jezus
Výše jsem si dovolil ohradit se proti tomu, že jsou mé výroky vykládány špatně a ještě pak mají sloužit k ospravedlnění (polo)trollení. Taky jsem pro, abychom se v tom přestali nimrat (uvést své výroky na pravou míru ale za nimrání nepovažuji).

Já byl vždycky pro, aby se tu vedla pokud možno konstruktivní, a když to nejde, tak alespoň slušná debata. Jenže tu minimálně v tomhle vlákně sirien dlouhodobě znemožňuje svými jedovatými komentáři ke každému obsahu Krotitelů. A jeho expresivní a přehnaný styl vyjadřování a mnohdy až pohrdání cizím úhlem pohledu od něj evidentně chytají další. Zřejmě je to však v pořádku.
31.7.2020 10:36 - MarkyParky
Jezus píše:
Já vám teda nevím, ale vy tady čtete nějaká superlativa?

Fair enough. Mě zmátl, ten suprovej přístup. To mi přijde celkem superlativní, ale máš pravdu, že to je až za podmínkou a není to plné.
Hodnotil jsi to jen jak "dobrý" přístup.

Jezus píše:
A poslední věc "házet na hráče cool obsah" znamená "veď GM centickou hru"?

Ta věta zněla:
Matyáš píše:
DMování není nic jiného než to, že máš jako cool nápady, který naházíš na hráče a oni se s něma poperou a daj ti nějaký feedback, jestli jsou ty nápady cool."

To mi teda zní dost GMcentricky.

Na druhou stranu - měli bychom být fér k Matyášovi a netahat ho do téhle výměny, protože on sám to v tom videu ani nezmiňuje jako radu, neříká "Dělej te to tak", spíš to uvádí jako konstatování*, jak se věci mají a proč to lidi dělají.

Radu z toho (IMHO) udělal až Jezus :) - a proto teprve až Jezus mě přiměl k výkřiku. Ale zase jako no offens - mělo to být přátelské protrollení, ne základ na megaflame. Jestli se tě to dotklo moc, tak se omlouvám.

*Samozřejmě, že to konstatování není obecně platné, ale platí jen pro nějaké subžánry, které jsou pro začátečníky zrovna docela obtížné, je jiná věc, ale v kontextu debaty je to už příliš za roh - viz to, co jsem psal v předchozím pozérskopostu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.097191095352173 secREMOTE_IP: 54.144.81.21