Kultura

LKarpianus
29.1.2019 12:28
Krotitelé draků
Už několik měsíců pracujeme na přípravě seriálu á la Critical role z prostředí Končiny... Stay tuned! :-D

A pokud byste náhodou chtěli být informování o veškerých novinkách, tak nás lajkněte na facebooku. Za jakýkoliv feedback a podporu budeme rádi!

Web
Facebook
Instagram

Hráči:
- Matyáš Valenta
- Zuzana Mazáčová
27.6.2019 22:00 - LokiB
sirien: nevědí kde je dobro a kde je zlo ;)
27.6.2019 23:01 - Log 1=0
Přiznám se, že si také nemohu dost dobře ujasnit, v čem má spočívat ona dezorientovanost.
Pět eframových bodů mi v tom zcela nepomáhá. Ne že by nebyly zčásti reálné, ale slýchával jsem je o své generaci. Mimochodem, odkdy se počítá mládež? Jsem já ta zmatená generace?
27.6.2019 23:10 - Boldrick
z této bakalářské práce jsem vybral to co možná myslí efram

Pedagog jako autorita pohledem žáka střední školy
Ing. Zdeňka Pavelková

Vališová, Bratská a Sliwerski (2005, s. 228) k této skutečnosti rychlého vývoje civilizace
uvádí: „Současná mládež se proti jiným generacím mládeže odlišuje od starších generací
řadou významných fenoménů. Má oproti nim zkušenosti s drogami, existenční strach z
nezaměstnanosti, osobní zkušenosti ze studia na zahraničních školách, zkušenosti z rozevírání se sociálního pole. Snad největší rozdíl je však v zapojení mládeže do komputerizace a přenos života do kyberprostoru a virtuální reality. Daleko masivnější je také mediální manipulace a vliv masové kultury. Tyto výrazně odlišné zkušenosti jsou zesilovány propagandistickou tezí, že starší generace, protože žily a formovaly se v předlistopadové totalitní společnosti, jsou méně hodnotné a nové generace, formující se po listopadu 1989 jsou již pouhým tímto faktem automaticky hodnotnější. Značná část mladé generace se s touto tezí ztotožňuje. Odlišné generační podmínky socializace a odlišný generační profil přispívají nejen ke generační propasti, ale také k tomu, že mládež u starších generací obtížně nachází autority.“
27.6.2019 23:12 - Boldrick
P.S. mládež - adolescenti, žáci středních škol či gymnázií. Zjednodušeně puberťáci. U toho výcucu máš datum 2005.
Prostě je toho na ně moc.
27.6.2019 23:35 - sirien
Loki: to je jen laciná a sprostá Zákonná agitka proti straně Chaosu.

Boldrick: co věta to perla.
27.6.2019 23:46 - Log 1=0
Hm, to je alespoň něco, na co se dá reagovat.
Velká část se týká toho, jak se proměnilo Česko pádem opony, a jsou to věci, které byly na Západě normální už generace předtím.
Boldrick píše:
Má oproti nim zkušenosti s drogami

Alkohol se nepočítá, že jsme od 70. velcí producenti pervitinu asi taky, ale dejme tomu, že to budu počítat k té oponě.
Boldrick píše:
existenční strach z nezaměstnanosti, osobní zkušenosti ze studia na zahraničních školách, zkušenosti z rozevírání se sociálního pole.

Opona.
Boldrick píše:
Snad největší rozdíl je však v zapojení mládeže do komputerizace a přenos života do kyberprostoru a virtuální reality.

Tady samozřejmě není s čím polemizovat, ale z téhle jedné věty toho moc víc nevykoukám. Je to rozdíl, ne nutně problém.
Boldrick píše:
Daleko masivnější je také mediální manipulace a vliv masové kultury.

Aj, no možná to měli nějak změřeno. Ale tady nás už naši rodiče a prarodiče nepochybně dohnali.
Boldrick píše:
Tyto výrazně odlišné zkušenosti jsou zesilovány propagandistickou tezí, že starší generace, protože žily a formovaly se v předlistopadové totalitní společnosti, jsou méně hodnotné a nové generace, formující se po listopadu 1989 jsou již pouhým tímto faktem automaticky hodnotnější. Značná část mladé generace se s touto tezí ztotožňuje.

Takže značná část mládeže věří politicky motivovanému blábolu, který říká, že jsou lepší lidi. Smutné, ale ono to někdy bylo jinak?
Boldrick píše:
Odlišné generační podmínky socializace a odlišný generační profil přispívají nejen ke generační propasti, ale také k tomu, že mládež u starších generací obtížně nachází autority.“

Opět, bylo by mi divné, kdyby to bylo jinak.

Takže čísla něco říkají, ale vytáhnout si z toho, že je toho na nás (jsem ročník 1992) moc, to mi přijde jako odvážný výklad. Spíš že je každá generace trochu jiná, protože přijde do jiného světa.
27.6.2019 23:51 - sirien
Log: přeskakuješ tu důležitou část s "citation needed". Třeba u té propagandistické teze, to zní jako libovej bullshit.

Boldrick: sem línej to googlit, nechceš dát link když už tu práci cituješ? (ideálně na portál s posudkem vedoucího a oponenta, nad těma se člověk občas dobře zasměje...) EDIT: ne, že bych Ti nevěřil, ale fakt se toužim podívat na seznam zdrojů...
28.6.2019 00:04 - Boldrick
ta práce je o viz název
k té dezorientaci je tam jen tohle, ale mě to přijde výstižný, jelikož to neberou jen negativně

a neříkám to já, ale Vališová, Bratská a Sliwerski

http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/36890/pavelkov%C3%A1_2016_dp.pdf?sequence=1&isAllowed=y
oponenturu jsem taky línej hledat, ale věřím tomu, že to všechno zpochybníš ;-)
nicméně jsem zvědavý jak zpochybníš eframvi body ;-)
28.6.2019 00:08 - Log 1=0
Spíš je třeba najít si tu publikaci:
https://katalog.npmk.cz/documents/107463?locale=cs
v té práci je to bez dalšího citováno.
28.6.2019 00:26 - LokiB
dalo by se to tu přejmenovat na Krotitelé spamů ;)

sociologické tréma je zajímavé a nosné (kdo z vás u sebe v rodině děti 18, 15, 12, 9 let, HA!), jen bych dodal, že tyhle věci se dokázat nedaj. a ta generalizace je taky dost křivolaká ... průměry, extrémy, srovnání.
28.6.2019 00:50 - sirien
Boldrick: tak hlavně se preventivně ohradit proti možné kritice, to je vždycky důležitý. Zpochybnění eframových bodů si můžeš vzít za domácí úkol.

Log: koukám. A rychlej search na google books mi tu knížku nevyhodí a za nějakou větší snahu mi to asi nestojí.
28.6.2019 01:26 - Boldrick
souhlasím s Lokim, a to čím dál tím více :-)

to sirien: z tvých příspěvků, adresovaných nejen mě, mám prostě pocit nadřazené arogance. Asi si to tu zasloužíme, ale pak se nemůžeš divit, že lidé, kteří jdou s tebou do názorového sporu, se hned snaží bránit. Ostatně reaguju na tvé: "Co věta to perla" aniž bys sám dodal něco proti, protože ty jsi nad věcí a nehodláš nic hledat. A "ideálně na portál s posudkem vedoucího a oponenta, nad těma se člověk občas dobře zasměje", což opět shazuje mou, i když (asi oprávněně) z tvého pohledu hloupou, snahu nějak argumentovat.
Holt jsem jenom takovej hloupej pán, s tebou se rovnat nemohu. Ale nejspíš poznám, když místo argumentů jen shazuješ snahu jiných. Já s eframem souhlasím, takže bych poprosil ještě důvod, proč bych ho měl za domácí úkol zpochybňovat.
28.6.2019 01:28 - Boldrick
P.S. ale tohle nemá smysl
takže ustupuji
28.6.2019 02:04 - Lethrendis
Autorem prvního prvního zaznamenaného nadávání na dnešní mládež byl... Sokrates :)

Teda ne že ta dnešní by nebyla na prd :)
28.6.2019 06:31 - Jarik
Kluci, až se vrátíte k tématu, tak mi pošlete SZ.
Už mne nebaví klikat na téma, o kterém se v příspěvcích vůbec nepíše.
28.6.2019 06:51 - efram
Boldriku nema
1. Pokud tady potrebuji lidi vysvetlit co je mladez, tak je asi neco spatne
2. Sirien stejne vse vi a zna a navic jeho nazor na pedagogiku, skoly a bakalarske prace je zrejmy. Vsechno spatne, vsichni jsou blbci jen nekdo je letadlo.
3. Nad danym tematem by se dalo normalne diskutovat a polemizovat, ale bohuzel pro rozjezd je treba tvrda statisticka data. Ty musi dokladat zejmena oponenti, rekneme, zavedenych diskuteru. U zavedenych diskuteru postacuje jejich zkusenost.

Mimochodem porad se tu objevuje naznak toho, ze jde o nadavani na mladez. V mych bodech a prispevci h to nenajdete. Zvlastni jak si to sami podsouvate.
28.6.2019 06:51 - Jerson
malkav píše:
Díval jsi se na ty odkazy, které postnul Jerson? Dva z těch tří odkazů totiž potvrzují, že mezi lety 2003 a 2013 došlo k relativně velkému poklesu čtenářů. Tedy stoupl počet dětí, které za měsíc nepřečtou žádnou knížku. A píše se tam i o tom, že výrazně ubylo dětí, které přečtou více knih za měsíc. Tedy ty články vlastně eframovu dojmologii potvrzují.

Nikoliv. Podle nich klesl počet dětí, které čtou knihy - bez uvedení, zda jsou tím myšleny papírové, nebo i elektronické knihy. O tom, že by děti všeobecně četly méně se tyhle práce vyjadřují zdrženlivě a s tím, že nemají relevantní data, a uvádí, že děti k získávání informací více používají internet. Navíc mez i roky 2013 a 2018 došlo k nárůstu čtenářů, takže ten pokles byl dost možná jen dočasný.
Uvádí velký pokles čtenářů časopisů - vzhledem k tomu, že většina z nich má svůj ekvivalent v podobě článků na netu mě to ani nepřekvapuje.

Celkově - a k tématu - Je zcela určitě pravda, že děti v dnešní době chtějí méně číst tlusté bichle pravidel RPG a je pro ně snazší podívat se na vhodné shrnutí ve formě videa. Zároveň ale ty samé děti nemají problém přečíst během roku celou ságu Harryho Pottera. Problém u kategorie RPG příruček tedy spatřuju v tom, jak jsou ty příručky napsané. Zároveň podotýkám, že vždy byli hráči, kteří pravidla odmítali číst a raději se je učili přímo při hře. Jaké jsou poměry těchto hráčů dříve a dnes si netroufám odhadovat vzhledem ke značně odlišnému složení hráčů (před 25 lety nebyli u nás žádní hráči RPG ve věku 40 let, a nad 20 let jich byla menšina).
28.6.2019 08:04 - malkav
Jerson: Achjo, tak jde nebo nejde o knihy? Chvíli píšeš o tom, že ty články řeší pokles čtení knih, což je pro tuto debatu málo hodnotná informace, protože mládež podle tebe určitě čte hodně online (nevím kde jsi na to přišel, že by dojmologie?). O několik řádků níže použiješ jako argument, že pro děti není problém během roku přečíst celou ságu Harryho Pottera. Očividně to podle těch odkazů s průzkumy je problém pro větší procento dětí mezi lety 2003 až 2013. K tomu roku 2018 máš nějaká srovnatelná čísla s těmi uvedenými v odkazech? Ale asi toho nechme, zase se to tu zavrtává do osobních výpadů a zesměšňování.

Abych nebyl úplně offtopic. Já jsem pravidla DrD a GURPS četl až za pochodu a vždy jen to, co jsem potřeboval (moc toho nebylo, páč to u stolu někdo vždy znal a stačilo se zeptat :) ) ... více-méně jsem si je pak přečetl až po nějaké době hraní. Naproti tomu pravidla DnD 5E jsem si pročetl letmo celá a zvolené povolání pozorněji ještě před hrou.
28.6.2019 08:42 - Log 1=0
Lethrendis píše:
Autorem prvního prvního zaznamenaného nadávání na dnešní mládež byl... Sokrates :)

Ne, on byl jen první, koho známe jménem. Anonymní výkřiky se dochovaly i starší.
Boldrick píše:
sirien: z tvých příspěvků, adresovaných nejen mě, mám prostě pocit nadřazené arogance.

To je pravda, a klidně budu i souhlasit s tím, že to nepůsobí dobře na prvočtenáře a náhodné čtenáře. Ale u pravidelných diskutérů zde lze asi očekávat, že s touto skutečností budou obeznámeni a smířeni.
efram píše:
1. Pokud tady potrebuji lidi vysvetlit co je mladez, tak je asi neco spatne

Nikdo tu nepotřebuje napsat definici slova "mládež" my víme, co to je. Je třeba ale vymezit obsah pojmu vzhledem ke kontextu diskuse. Viz třeba text, který citoval Boldrick. Kdyby se mládeží mysleli dnešní puberťáci a nikdo další, tak je zcela out of topic, protože je patnáct let starý a tehdejší mládež je už dávno dospělá.
efram píše:
Nad danym tematem by se dalo normalne diskutovat a polemizovat, ale bohuzel pro rozjezd je treba tvrda statisticka data. Ty musi dokladat zejmena oponenti, rekneme, zavedenych diskuteru. U zavedenych diskuteru postacuje jejich zkusenost.

Těmi zavedenými diskutéry myslíš sebe? Protože osobní zkušeností jsi tu začal mávat ty (resp. ShadoWWW, ale ty ses ozval hned po něm).
My ostatní jen držíme nulovou hypotézu: Nelze tvrdit, že současná mládež je nějak diametrálně odlišná od předešlých generací v jejich věku.
Víc nám netřeba, stejně jako křesťané* nemusí dokládat, že neexistují tisíce bohů, které odmítají, zato musí doložit toho svého.
efram píše:
Mimochodem porad se tu objevuje naznak toho, ze jde o nadavani na mladez. V mych bodech a prispevci h to nenajdete. Zvlastni jak si to sami podsouvate.

Tvrdíš například, že je ovlivněna "digitální demencí" a má problém se slovní zásobou a komunikací. Hele, vážně chceš tvrdit, že tohle by podle tebe byly neutrální (nebo dokonce pozitivní) jevy?

*míněno křesťané, kteří považují svého Boha za objektivní součást vnější existence a chtějí aby tento postoj brali ostatní vážně. Ti ostatní nemusí samozřejmě nic. (A týká se to i židů, muslimů atd.)

EDIT: Nedalo by se to tady nějak rozdělit, je fakt, že s Krotiteli draků to nemá moc společného.
28.6.2019 12:49 - efram
Pokračovat v tomto oftopiku zjevně nemá smysl. Vypíchnout jen část mého příspěvku a bez kontextu tvrdit, že jsem se vůči mládeži vyjádřil negativně je, řekněme, dost unfair a jen si říkám zda tak děláš vědomě nebo ne. Digitální demence a problém slovní zásoby jsou průvodním jevem určitého stavu našich životů, ono se to v důsledku týká i dospělých. Celkem se mi potvrzuje teze, že některým z vás opravdu nejde o diskusi, ale jen o masturbační rétorická cvičení. Po vzoru Boldrica se stahuji z diskuse.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082308053970337 secREMOTE_IP: 35.171.159.141