Kultura

LKarpianus
29.1.2019 12:28
Krotitelé draků
Už několik měsíců pracujeme na přípravě seriálu á la Critical role z prostředí Končiny... Stay tuned! :-D

A pokud byste náhodou chtěli být informování o veškerých novinkách, tak nás lajkněte na facebooku. Za jakýkoliv feedback a podporu budeme rádi!

Web
Facebook
Instagram

Hráči:
- Matyáš Valenta
- Zuzana Mazáčová
19.6.2019 23:52 - LokiB
Stejně je to zajímavé, proč někoho baví koukat na to, jak někdo jiný roleplayuje ...
Jakože jo, někdo chodí do divadla nebo kouká na film, ale zrovna koukat na roleplayování cizích lidí u RPG ... hmm, jak říkám, pro mě divné. A to i u těch třeba Critical Role mi to nepřijde jako kór dobrý a zajímavý, jak hrajou postavy.
beru, že nejsem cílovka, jen takový postřeh.
20.6.2019 06:13 - shari
LokiB píše:
koukat na roleplayování cizích lidí u RPG ... hmm, jak říkám, pro mě divné

Mně zas přijde dost nudné koukat na dvě party lidí navlečených v molitanu pronásledujících po ledové ploše kus spáleného chleba... Ale vysílají to i po hospodách, takže to spoustu lidí očividně baví. No, zjevně nejsem cílovka.
20.6.2019 07:28 - Jerson
Mně nebaví ani jedno, takže chápu, že jsou lidé, kteří koukají na hokej, na to, jak někdo jiný hraje PC hru podobným způsobem jako oni sami, nebo na to jak někdo hraje RPG. Sice nechápu proč to dělají, ale chápu že to dělají.
20.6.2019 08:07 - ShadoWWW
Jerson: A díváš se na filmy nebo seriály? To je taky sledování, jak žil/žije někdo jiný (sic často smyšlené).
20.6.2019 08:34 - Jerson
ShadoWWW - u seriálů a filmů se dívám na věci, které nemůžu nebo nechci zažít, ale chci je vidět. Proto mi přijde nesmyslné dívat se a hraní náhodných lidí, kteří nijak zvlášť nevynikají, ať už jde o PC hru nebo RPG. U RPG se ještě dá pochopit sledování hry jiné skupiny jako náhražka zábavy, když nemůžu hrát se svou skupinou, protože nemají čas ostatní. Ale sledovat hru, když bych to samé mohl hrát, tomu nerozumím vůbec.

Něco jiného je sledovat hru lepších hráčů, abych jejich postupy mohl převzít, vyzkoušet a zlepšit svou hru, s tím nemám problém.

Nicméně ani jednu z vyjmenovaných výhod mi Krotitelé draků nenabízí, takže je budu sledovat hlavně ze zvědavosti, abych byl v obraze.
20.6.2019 08:42 - LokiB
Shari: jo, jasně. já jen že tu bylo volání po více RP hraní. Nevím, jestli lidé více sledují takovéto streamy aby viděli cizí příběh, nebo aby viděli cizí lidi "hrát". Tím neříkám, že něco z toho je špatně, nebo nepochopitelné. Jen, že mě volání zrovna pro více RP při jejich vysílání trochu překvapilo :)
20.6.2019 10:17 - ShadoWWW
Jerson: Máš pravdu. Na Crit. Role se začali dívat většinou právě lidé, co nehráli (v tu dobu, nebo vůbec). Pak hodně diváků začalo hrát a vznikla tak velká subkultura DnD hráčů hrající právě CR stylem (nebo se o to aspoň snaží).

Po pravdě tebe ani Lokiho neovlivní, jestli KD budete nebo nebudete sledovat. Ale jsou lidé a není jich málo, kteří o stolních RPG neví a díky KD by se o nich dozvěděli a povědomí o RPG by se významně zvětšilo.

Připomíná mi to dobu před překlady DnD (respektive před překladem 5E). Část RPG hráčů říkala, že překlad nepotřebuje, protože hrají podle originálů a nemají problém vysvětlit pravidla komukoliv a že když je neodradila pravidla v angličtině, tak neodradí nikoho, kdo chce hrát. Druhá část RPG hráčů říkala, že překlady DnD nepotřebují vůbec, protože DnD nehrají a že jsou mnohem lepší hry, co by začátečníci mohli hrát. Těch z aktivní online komunity, co původně chtěli překlad, bylo minimum. A dnes je 5E díky překladům možná nejhranější systém (co se týče začínajících hráčů).

Tady je to podobné. Buď zůstaneme zahleděni do sebe*, nebo dáme šanci udělat RPG všeobecně známé. Mým asi největším telentem je vycítit příležitost a potenciál. A vím, že toto má velký potenciál (podobně jsem to před lety vycítil u DnD 5E, nebo i v mnoha jiných věcech v mém životě).

---------------
*Tím nemyslím nikoho konkrétního, ale RPG komunitu jako celek. Je jasné, že každý z nás může mít X pádných důvodů to (ne)podpořit.
20.6.2019 10:35 - LokiB
ShadoWWW píše:
Po pravdě tebe ani Lokiho neovlivní, jestli KD budete nebo nebudete sledovat.


Možná mě to ovlivní, to nechci nijak striktně hodnotit.
Stejně tak neshazuju přínos CR k oživení zájmu o hraní. Mně se třeba na Mattovi líbí, že z něj vyzařuje pozitivní přístup a entuziasmus, což mi přijde moc fajn. Akorát (a zase, to není univerzální, mluvím o sobě) větší snahy o RP u hráčů mě prostě neoslovují, tak jsem to zmínil v narážce na to, že tu někdo volal po "více RP u hráčů Krotitelů".
20.6.2019 10:43 - Jerson
ShadoWWW píše:
jsou lidé a není jich málo, kteří o stolních RPG neví a díky KD by se o nich dozvěděli a povědomí o RPG by se významně zvětšilo.

No, možné to je (pořád čekám, jak dopadla sestra kamarádky Sirienovy přítelkyně), i když myslím, že to bude chtít víc času. Zatím to vypadá, že Krotitele Draků viděli hlavně hráči (2600 shlédnutí, nevím zda to počítá unikátní IP), pro mě je spíše rozhodující, co na to hle video budou nehráči říkat - zda je to ke hře přitáhne, nebo nabydou dojmu, že to pro ně není.

ShadoWWW píše:
dnes je 5E díky překladům možná nejhranější systém (co se týče začínajících hráčů).

Tohle ještě nevím, podle mě je pořád starý Dračák jednička, ale DnD je díky překladům dost pravděpodobně dvojka.

Krotitelé Draků určitě potenciál mají, jen fakt nevím, zda ho polovinou věcí nezabíjí.
20.6.2019 11:54 - York
Hrát postavu v RPGčku tak, aby to bavilo někoho, kdo to jen sleduje, je něco trochu jinýho, než hrát pro někoho divadlo. Jasně, divadelní ztvárnění postavy může fungovat taky, ale to je jen jedna z částí a zdaleka ne ta nejdůležitější. Jsou hráči, kteří herecky nehrajou vůbec, ale je radost je při hraní RPGčka sledovat.

Hodně samozřejmě závisí na tom, kdo se na to kouká. Pokud někoho baví taktika při bojích, tak ocení, když spoluhráč dělá chytrá taktická rozhodnutí. Někdo jiný zase ocení vymýšlení kreativních řešení problémů. Další ocení pohotové reakce v rozhovorech (což je dost jinej skillset než herecké hraní role). Zkušenější hráč může ocenit, když hráč nahrává ostatním a dělá dobrá rozhodnutí pro hru. Je toho prostě fakt hodně a myslet si, že když je někdo dobrý herec, tak hned od své první sešny bude i dobrý hráč RPGčka, je velmi naivní. Samozřejmě taky musí být zajímavej o obsah hry. Když se v ní nic neděje, tak to sebelepší hráči nezachrání.


Čili ano, kdyby někdo chtěl dát dohromady fakt úspěšnou šou tohohle druhu, tak by asi měl hledat nejen známá jména, ale vybírat třeba z několika desítek potenciálních hráčů a vzít jen ty nejlepší. A samozřejmě taky sehnat výborného PJe.

Ok, a teď se vraťme zpět na Zem ;-)

Nové projekty jsou jako živé organismy. Některé mají už od začátku nějakou konkurenční výhodu - u Krotitelů draků je to třeba jednoznačně produkce a to, že jsou v tomhle u nás jedni z prvních. Ta sama o sobě může stačit na to, aby projekt přerostl kroužek kolem autorů a začlo se o něj zajímat víc lidí. Takhle vznikají všechny úspěšné věci, například oDrD nebo oDnD. Jak roste komunita, roste i pool skillů, které v týmu původně nebyly a je to pak jen o tom, nakolik z něj producenti chtějí a dokáží čerpat.
20.6.2019 12:14 - ShadoWWW
A za deset let přijde někdo a řekne, jak KD to měli strašně jednoduchý, protože byli první, ale teď (za těch x let) už to tak jednoduchý nebude. Klasika.
20.6.2019 12:30 - Jerson
York píše:
Hrát postavu v RPGčku tak, aby to bavilo někoho, kdo to jen sleduje, je něco trochu jinýho, než hrát pro někoho divadlo. Jasně, divadelní ztvárnění postavy může fungovat taky, ale to je jen jedna z částí a zdaleka ne ta nejdůležitější. Jsou hráči, kteří herecky nehrajou vůbec, ale je radost je při hraní RPGčka sledovat.

Právě že vůbec nemluvím o hereckém hraní, ale o zajímavém hraní postavy, potažmo v zajímavé hraní RPG jako takového, to znamená třeba i popisy činností, prostředí, stavění situací, nahrávky ostatním hráčům atd. Roleplaying je při hraní postavy základ, ale není to jediná potřebná schopnost pro zajímavé hraní, alespoň pro mě ne.

Nicméně mě překvapilo i to malé ponoření do rolí.
York píše:
Samozřejmě taky musí být zajímavej o obsah hry. Když se v ní nic neděje, tak to sebelepší hráči nezachrání.

Dvacet minut se dá uhrát tak, že se nic zajímavého nestane, a přitom to stejně bude zábavné.

York píše:
u Krotitelů draků je to třeba jednoznačně produkce a to, že jsou v tomhle u nás jedni z prvních.

ShadoWWW píše:
A za deset let přijde někdo a řekne, jak KD to měli strašně jednoduchý, protože byli první, ale teď (za těch x let) už to tak jednoduchý nebude. Klasika.

To už právě neplatí a ani platit nebude. Máme internet, Youtube a Critical Role či další pořady, se kterými jsou Krotitelé draků od začátku srovnáváni. Ten pocit úplně nového druhu zábavy v prostoru, kde žádná jiná zajímavá společenská zábava v podstatně neexistuje, protože zajímavé deskovky nebo dokonce on-line hry neexistují se už nebude opakovat, a KD nejsou v pozici Dračáku v roce 1991. Myslím, že to naopak mají dost obtížné.
20.6.2019 12:43 - Jerson
Btw. když poslouchám Matyáše a slyším, jak je zaměřený na čísla a dělal si nakombené postavy dopředu, jak to trénovali dost dlouho, sehrávali se, aby ta hra před kamerou nějak vypadala, a že se před kamerou překřikovali méně, a nutilo je to nedělat si ze hry srandu ... to jako vážně? Pokud takhle vypadá nepřekřikovat se a nedělat si srandu, tak bych snad ani nechtěl vidět, jak vypadaly jejich hry mimo kameru.
20.6.2019 12:44 - ShadoWWW
Jerson píše:
Máme internet, Youtube a Critical Role či další pořady, se kterými jsou Krotitelé draků od začátku srovnáváni.

RPG geeky. Ti, o kterých mluvím, se ke CR ani KD ještě nedostali.
20.6.2019 12:47 - ShadoWWW
Jerson píše:
tak bych snad ani nechtěl vidět, jak vypadaly jejich hry mimo kameru.

Můžeš se přesvědčit sám ZDE.
20.6.2019 12:50 - Aegnor
To je nějaká odměna ze startovače?
20.6.2019 12:52 - York
Jerson píše:
Dvacet minut se dá uhrát tak, že se nic zajímavého nestane, a přitom to stejně bude zábavné.


Jo, to je pravda, 20 minut v pohodě. Mluvil jsem o standardní herní sešně (aspoň 3 hodiny).
20.6.2019 12:53 - Jerson
Hm, překřikování je asi dané tím, že všechno bere jeden mikrofon, takže jakmile začnou mluvit všichni najednou, nerozumím nikomu.
Ale zbytek, jako roleplaying a vtípky mimo hru ... nevidím v tom žádný velký rozdíl proti první epizodě.
20.6.2019 13:48 - sirien
Nehodlám dohledávat zpětně kdo se to ptal (Loki?), ale odpověď na otázku proč lidé chtějí vidět cizí roleplaying je (aspoň za mě) následující:

Pokud se na něco jako jsou Krotitelé dívám, tak se na to nedívám kvůli produkci nebo kvůli obrázkům nebo tak něco - dívám se na to kvůli příběhu a příběh je vždycky o postavách*. Roleplaying který mi hráč dá je moje jediné skutečné pojítko s onou postavou - rozhodnutí která za ní dělá nestačí, protože kdekdo může dělat kdeco kvůli čemukoliv - roleplaying je to, co mi předává motivace, emoce atp. a dá mi vodítka k tomu abych si tu postavu představil. Teprve když si tu postavu představím, tak dostanu její příběh - co se jí dělo, proč, jak, jak na to reagovala, co to pro ní znamenalo. Bez roleplayingu nedostanu příběh - dostanu jen sled nějakých gaming událostí, což rozhodně není to, pro co sem si přišel.

Jedna zábavná věc je, že já ve skutečnosti nepotřebuju high-class acting roleplaying, protože hráč není přímo postava, hráč je "reprezentace" postavy. Zatímco ve filmu nebo divadle herec je postava a hercův herecký projev je přímo projev postavy, tak u RPG postava existuje v mojí fantasii - hráč má nějaký projev a já si tento překládám do projevu oné postavy. Rozdíl o němž mluvím jednoduše: Peter Dinklage ('Tyrion') by ve filmu prostě nemohl hrát Conana**, Schwarzenneger by fakt nemoh hrát Tyriona. U RPG mi to je jedno - kdyby Dinkage hrál dvoumetrovýho barbarskýho hrdinu, tak si jeho roleplaying klidně "přeložim" a ve své fantazii podle toho "uvidim" chování dvoumetrového barbara.

Tzn. já ve skutečnosti nepotřebuju perfektní roleplaying, ale dostatečně názornej a čitelnej roleplaying (larpeři by možná řekli "hranej navenek"). Pokud to má hereckou kvalitu, tak to je bonus navíc, ale ne nutnost. A tady u mě Krotitelé draků naráží - pokud hráči nejsou schopní vtisknout postavě nějaký příběhově/settingově/žánrově smysluplný roleplaying, který by ji zařadil do příběhu, tak to že to sou herci nemá žádnou přidanou hodnotu.


Pro porovnání - koukněte se jen na 20 minut nejspíš nijak moc dlouho připravované Fate ukázky v Tabletop od 8:55 po 28:55. Uvědomte si, kolik reálného příběhového obsahu hráči za těch 20 minut odehráli - tj. co všechno se za tu dobu skutečně stalo. Vemte si, jak dobře po těch 20 minutách znáte všechny jejich postavy. Co všechno ste se o nich věcně dozvěděli, co všechno víte o jejich charakteru, osobnosti... a pak si pusťte 20 minut celý rok připravovaných Krotitelů. A pak se sem vraťte a řekněte mi, že máte dojem, že v Krotitelích byl nějaký roleplaying, že ste se dozvěděli něco o postavách nebo že se tam odehrál nějaký kus příběhu.

Já du mezitim zas brečet nad tim že z toho Fate neudělal Tabletop aspoň uzvřenou mini-kampaň, protože kdyby jo tak bych jim za ní zaplatil jen abych se na ní moh koukat a to mi normálně herní streamy nic neřikaj...


* kvasiintelektuální literární teoretici a "actually" hnidopiši mlčej, jejich názor teď nikoho nezajímá.

** možnost fakt hardcore CGI atp. ignorujme
20.6.2019 13:52 - sirien
ShadoWWW píše:
Pak hodně diváků začalo hrát a vznikla tak velká subkultura DnD hráčů hrající právě CR stylem

Hm. A položme si otázku - fakt bys chtěl aby se objevila velká subkultura hrající Krotitelským '90s stylem?

(Samozřejmě můžeme dál diskutovat o tom jestli to je nebo není lepší než alternativní "nic", ale předkládám to k úvaze čistě jako trochu kritické studené sprchy na zamyšlení při těhle nadšených výkřicích.)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086628913879395 secREMOTE_IP: 3.81.222.152