Kultura

LKarpianus
29.1.2019 12:28
Krotitelé draků
Už několik měsíců pracujeme na přípravě seriálu á la Critical role z prostředí Končiny... Stay tuned! :-D

A pokud byste náhodou chtěli být informování o veškerých novinkách, tak nás lajkněte na facebooku. Za jakýkoliv feedback a podporu budeme rádi!

Web
Facebook
Instagram

Hráči:
- Matyáš Valenta
- Zuzana Mazáčová
17.6.2019 15:40 - sirien
Jak dlouho že už ta kampaň běží?
17.6.2019 15:43 - ShadoWWW
Od 10.6.
18.6.2019 12:35 - Count
Matt Colville i Krotitelé draků chtějí v základu podobnou částku. Ale když se podívám na viditelnou historii obou subjektů, pak se nedivím brutálnímu přebytku u MC a velkému nedostatku u KD. Škoda, že ten čas co už hrají, nemají natočený. Třeba nekvalitně, ale přesto. Nekupoval bych při podpoře zajíce v pytli. Dávalo by mi i větší smysl, kdyby se spojili s Gergonem a PJ Craftem. KD by získali komunitu a Gergon zase náměty na další videa a možnost ukázat, že to co natočil, tak funguje. A nebo ne a proč. Win win situace. Oba, jak KD tak Gergona podporuje Fantasyobchod. Tak proč nebudují silnou značku a nesnaží se o synergii, ale takto to drobí? Technika super, ale když začínají, je méně vlastně více.
18.6.2019 12:47 - ShadoWWW
O synergii se snaží Skaven/Mytago a je to vidět (vydávají Příběhy impéria, Zakázané země, Lone Wolf, Asterion, Jeskyně a draky aj.) a podporují KD i Gergona. Snaží se být tím, čím byl Altar v 90. letech (a snad úspěšně).

Ale komunita moc synergická není, spíš naopak. Tady na Kostce se o všech projektech celkem diskutuje (až na téma Drakkar), i když z historických důvodů tu zrovna Končina nemá dobré jméno. RPG F nebo na Nyxu je o KD nebo PJ Craftu mrtvo.

Zas každá sajta má jiné složení návštěvníků a adminů, stejně jako zaměření, takže to je asi logické. Doba, kdy jedna sajta byla mainstream a diskutovali tam všichni řádově desítky postů denně, je pasé.
18.6.2019 12:49 - York
Count píše:
Ale když se podívám na viditelnou historii obou subjektů, pak se nedivím brutálnímu přebytku u MC a velkému nedostatku u KD. Škoda, že ten čas co už hrají, nemají natočený. Třeba nekvalitně, ale přesto. Nekupoval bych při podpoře zajíce v pytli.


To není úplně fér srovnání. Matt Colville měl obrovskej úspěch v kickstarteru díky svému youtube kanálu o vedení hry. Pledgeři taky předem netušili, jak vlastně Matt reálně hraje a neznali ani nikoho z hráčů.

edit: A navíc v tom kickstarteru spojil příručku Strongholds and Followers a pár miniatur se streamováním, takže dost možná většinu pledgerů utáhnul na ty fyzické produkty.


Podobně krotitelé draků prodávají imho hlavně dvě věci:
• Profesionální rekvizity a produkci (to je dobře vidět z propagačního videa).
• Relativně známá jména hráčů (tohle třeba Matt nabídnout nemohl).
18.6.2019 12:54 - sirien
ShadoWWW píše:
RPG F nebo na Nyxu je o KD nebo PJ Craftu mrtvo

Na RPG F i na Nyxu je z hlediska RPG komunity mrtvo už nějakou dobu obecně (bohužel).

York píše:
To není úplně fér srovnání.

To je velmi fér srovnání.

Matt měl tou dobou status osobnosti (za mě celebrity, ale pro mnohé bohužel osobnosti) a o tom jak hraje se šlo docela dobře dohadovat z jeho recenzí a rad vůbec. To je pro mnohé dost dobré a hlavně to je vztažené k (očekávanému) obasahu.

Co nabízí Krotitelé je zatím převážně forma. Dobrá forma, ale o obsahu (vč. herního stylu) nevíme nic (ani po prvním 20 minutovém intru - samá charakterizace, žádné interakce nebo gaming tam nebyly).
18.6.2019 13:05 - York
sirien píše:
o tom jak hraje se šlo docela dobře dohadovat z jeho recenzí a rad vůbec.


Nešlo.

Jediné, z čeho to šlo usuzovat, byla jeho vlastní slova, že jeho reálné hry jsou stejně jako u většiny hráčů plné různých offtopic hlášek a komentářů a tak. Což se pak opravdu částečně potvrdilo (hráči si zjevně při streamování dávají pozor, aby to omezili, ale i tak se to mnohem víc podobá hře, kterou skutečně může zažít každý, než třeba hry vedené Mattem Mercerem). Kdyby tohle otevřeně neřekl, tak bys to z jeho videí nepoznal.
18.6.2019 13:50 - ShadoWWW
Ono je i otázka, nakolik je RPG v ČR oproti USA monetizovatelné.

Když vezmu Gergona, tak jeho videa na youtube jsou oblíbená, a přesto má na Patreonu jen 14 podporovatelů a $116 měsíčně. To je hodně slabota. Dračák na Startovači taky moc nevybral, a tak to Gergon zabalil (další díly nebudou).

Startovač KD taky zůstává daleko za očekáváním.

Dost lidí, co znám, že hrají DnD 5e, si nikdy nekoupilo žádnou příručku.

Obecně je v ČR hodně předpoklad: "RPG je zábava, za kterou nechci platit."
18.6.2019 13:55 - ShadoWWW
York píše:
ale i tak se to mnohem víc podobá hře, kterou skutečně může zažít každý, než třeba hry vedené Mattem Mercerem


To si nemyslím. Colville je ze staré školy a hraje DnD hodně old-school stylem. Mercer sice taky hraje už velmi dlouho, ale hraje mnohem víc storytellingově, a to je styl, kterým dnes začíná hrát stále více nových skupin. Mercer jen ukázal, že storytellingově se dá hrát DnD.
18.6.2019 13:59 - York
ShadoWWW píše:
Obecně je v ČR hodně předpoklad: "RPG je zábava, za kterou nechci platit."


To sice možná jo, ale podporovat někoho konkrétního je něco jinýho. Tam je potom otázka, nakolik tě dotyčný nadchne, nebo aspoň zaujme.

Vem si třeba Path of Exile. Můžeš ji hrát úplně zadarmo a kromě pár drobností (místo ve stashi) se tam nedá platit za nic herně užitečnýho. Přesto si lidi kupujou supporter packy, prostě proto, že tu hru mají rádi a chtějí vývojáře podpořit. A mluvím teď o hráčích z ČR.
18.6.2019 14:02 - ShadoWWW
Hráči videoher je ale jiná skupina. Ti už si i v ČR zvykli za hry platit (hlavně díky Steamu). U stolních RPG je to stále jinak.
18.6.2019 14:09 - York
ShadoWWW píše:
U stolních RPG je to stále jinak.


Protože není nabídka.

Kdy u nás naposled vyšlo nějaké použitelné dobrodružství? Ok, Tauril, ale to musíš rozjet úplně novou kampaň v novym světě.

Pak tu máš různá pravidla. Ta si naopak často koupěj lidi, kteří pak tu hru nehrajou, čistě kvůli tomu, že chtějí autory podpořit.

DnD 5e se hodně šíří skrze tvoje překlady, což je tak nějak tradičně brané jako nekomerční produkt. Ty sice, tuším, někde nabízíš možnost, ti za to něco poslat, ale většina hráčů, ke kterým se překlad dostane, o ní imho neví.

Takže komu a za co by měli hráči ty peníze posílat?

Ok, PJ craft, to je první vlaštovka. Tobě přijde, že 14 stabilních podporovatelů je slabota - mně to přijde jako ohromnej úspěch.
18.6.2019 14:21 - Jerson
Myslím, že se najdou i lidé, kteří budou za RPG nějakým způsobem platit, a budou platit i za to, aby někdo natáčel videa, jak hraje RPG. Já bych za to taky zaplatil. Ale když je mi líto dát 200 Kč za mizerný film v kině (byť to klidně dám za dobrý film), tak se mi nechce dávat takovou nebo dokonce vyšší částku za 20minutovou ukázku, která mě zrovna moc nezaujala.
18.6.2019 14:24 - sirien
ShadoWWW píše:
Dračák na Startovači taky moc nevybral

Vzhledem k jeho nevalné a prudce klesající kvalitě se neni čemu divit.
18.6.2019 14:38 - Tarfill
York píše:
Ty sice, tuším, někde nabízíš možnost, ti za to něco poslat, ale většina hráčů, ke kterým se překlad dostane, o ní imho neví.

Jo, o tomhle fakt nevim. A minimálně jednou dvakrát jsem se jasně vyjádřil, že bych ty stohy překladů byl ochoten ocenit / zaplatit. Vyjádřil se pouze sirien, který by za překlady FATE uvítal kvalitní whisky (nezapomněl jsem). Ale Shadowww ani Merlin ani Chrochta apod se nevyjádřili a číslo účtu / styl odměny nezmínili... ;-)
18.6.2019 15:14 - York
Tarfill píše:
Jo, o tomhle fakt nevim.


Mám dojem, že to je normálně vystavené jako produkt na GM's guild, můžeš zkusit pohledat.

(Pokud to tak je, tak část tvých peněz dostanou Wizzardi a část ShadoWWW, což mi v tomhle případě přijde fajn.)

edit: tady.
18.6.2019 15:20 - pilchowski
York píše:
produkt na GM's guild

Je to trochu off-topic a dotaz na Shadowwwa, ale tohle jde? Vím, že na DMSguild zakazujou kopírování rozsáhlých částí svých publikací (jakože místo kopírování celých stat blocks nebo popisů kouzel radši odkaž na PHB nebo MM), ale tohle je de facto překlad celý knížky, jako bez ironie, fakt mě to zajímá.
18.6.2019 15:24 - Count
Napadlo mě, když jsou aktéři KD z herní branže, co kdyby zkusili zapojit někoho ze známých herců a udělat to víc jako show a propagaci DnD. Třeba by si mohli zahrát epizodní NPC. Časem by z toho mohlo vzejít něco jako Acquisition Incorporated. Vidět Norberta Lichého, Trojana a Stracha u jednoho stolu, na to bych neváhal zajet i do Prahy a mohlo by to na sebe strhnout hodně pozornosti.
18.6.2019 15:24 - York
pilchowski píše:
tohle jde?


Je to komplet nový text a je to produkt, který hráčům DnD 5e přidává něco navíc. Přesně k tomu je DM's guild určena.

Morálně je to imho taky v pohodě, protože z toho mají Wizzardi podíl na zisku. To je opět přesně to, k čemu je DM's guild určena.
18.6.2019 15:34 - pilchowski
No já nevím, jak s tím "komplet novým textem". Proto se na to ptám. Viz zde.

Can I submit non-English language titles to the Dungeon Masters Guild program?

Yes. Original content can be published in non-English languages. No direct translations of Wizards of the Coast titles. Please include a short description in English on the product page.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089628934860229 secREMOTE_IP: 3.236.214.123