Kultura

LKarpianus
29.1.2019 12:28
Krotitelé draků
Už několik měsíců pracujeme na přípravě seriálu á la Critical role z prostředí Končiny... Stay tuned! :-D

A pokud byste náhodou chtěli být informování o veškerých novinkách, tak nás lajkněte na facebooku. Za jakýkoliv feedback a podporu budeme rádi!

Web
Facebook
Instagram

Hráči:
- Matyáš Valenta
- Zuzana Mazáčová
24.6.2019 10:40 - Log 1=0
LokiB píše:
Ale kdepak :) Takových bylo hodně. On z nich byl jen nejlepší ;)

Mistr světa, sorry.
24.6.2019 10:59 - sirien
ShadoWWW: Tvé prorokování Konce Věku a nástupu Nové Generace je, obávám se, poněkud ohrané.
24.6.2019 11:54 - efram
Nezájem mladé generace o psaný text je v celku zjevný. Jde ruku v ruce s malou slovní zásobou a vyjadřovacími schopnostmi. Zároveň se ten problém rozšiřuje o častější, než je obvyklé, neschopnost porozumění delšího textu nebo textu obecně. Dál bychom se mohli bavit o tom jaký vliv má četní papírových knih na člověka. Nicméně si myslím, že video blog s tím jak někdo hraje a částečně tím i vysvětluje pravidla, by mohl být tím pomyslným mostem pro zaujetí potencionálního hráče a jeho následné nastudování si pravidel, případně četbu zdrojů. Osobně mi přijde, že zjednodušení pravidel, tak jak píše Jerson, má své odůvodnění, ale nemělo by přesáhnout určitou míru.

Bych nebyl nařčen z vidění nějaké apokalypsy. Nemyslím si, že jsou mladí nějaké tupé stádo, ale je jim v dnešní době poměrně hodně umetána cestička a to v mnoha směrech. nemají ty správné podněty, které by je vedli, řekněme, ke složitějším věcem. Mají kolem sebe mnoho lákadel, která tříští jejich pozornost.
24.6.2019 12:26 - Log 1=0
efram píše:
Nezájem mladé generace o psaný text je v celku zjevný. Jde ruku v ruce s malou slovní zásobou a vyjadřovacími schopnostmi. Zároveň se ten problém rozšiřuje o častější, než je obvyklé, neschopnost porozumění delšího textu nebo textu obecně.

Sorry, ale tohle už vysloveně zní jako litanie starců.
efram píše:
Bych nebyl nařčen z vidění nějaké apokalypsy. Nemyslím si, že jsou mladí nějaké tupé stádo, ale je jim v dnešní době poměrně hodně umetána cestička a to v mnoha směrech. nemají ty správné podněty, které by je vedli, řekněme, ke složitějším věcem. Mají kolem sebe mnoho lákadel, která tříští jejich pozornost.

A tohle taky, a explicitní prohlášení opaku na tom nic nezmění.
24.6.2019 12:26 - Jerson
Podle mě část lidí nečetla před 30 lety vůbec, aniž by jim to nějak zásadně bránilo ve vzdělání nebo prosazení, a podobná část lidí nečte i dnes. Když se ptám lidí ve svém okruhu ve věku 13 - 18 let, včetně těch, kteří odmítají číst pravidla RPG delší než A4, tak velká část z nich je stejně schopná přečíst hromady textu, ať klasických knížek, nebo amatérských povídek, nebo různých pojednání. Podmínkou je spíše to, že text je musí zaujmout, a tedy nikdo nebude číst tlustou bichli nezáživných pravidel jen proto, aby si zahrál zajímavý příběh v RPG. Naopak si víc a víc myslím, že pravidla mají být tak jednoduchá, že jednodušší být nemůžou, což znamená i stručná, a ještě zajímavě napsaná. Hroamady čísel, výpočtů a seznamy klonovaných schopností nejsou u mnoha hráčů kompatibilní s důvody hraní RPG a se zajímavostí samotné hry.

Takže žehrání na to, že si hráči ani nepřečtou pravidla hry mě nijak netrápí, a pokud mají být nějak sepsané pravidla deskovky, doporučuju ke studiu pravidla Space Alertu.
24.6.2019 12:59 - ShadoWWW
Aby nedošlo k mýlce. Nečtenáře nepovažuji za hloupé. Jen zkrátka už tolik číst nepotřebují. Mají jiné přednosti. Například mnohem lépe ovládají dotykové displeje. Já taky neumím krasopis, a dokonce nepíšu rukou tak rychle jako třeba moje babička. Zato ale umím velmi rychle psát na klávesnici všemi deseti. To zas ona neuměla. S čtením je to podobné.
24.6.2019 20:13 - ShadoWWW
Zajímavá reakce na FB:

Jakub Mičánek píše:
Reklamu ná Krotitele vidím na FB furt - proto jsem se rozhodl pro takový dotazo-komentář. Jsem velký fanoušek Critical Role a rozhodně mě zajímá i česká verze DnD. Nicméně moc nechápu rozhodnutí jít hned do 12 dílů s uber produkcí.
Proč jste nejdříve nezkusili vybudovat nějakou základnu - streamování? Jelikož neznám osoby spojené s tímto projektem a jeden 20 minutový prolog mi rozhodně nestačí, necítím se být nijak motivovaný přispět :(.
Co se s projektem stane pokud nebude naplněna cílová částka? Vydáte se cestou nějaké minimálního streamu, nebo na to kašlete?

Krotitelé draků píše:
Děkujeme za dotaz a skvělou konstruktivní kritiku.
Rozhodnutí bylo motivované tím vytvořit v ČR pořád s krátkými díly, který by byl atraktivní i pro diváky, kteří se s Dračím doupětem, DnDčkem či Critical role nikdy nesetkali. Streamovaný pořad by dle našeho názoru jak svou stopáží, tak mnohem jednodušší produkcí neměl šanci před takovými diváky uspět.
Nicméně jsme podcenili, jak zásadní je pro hráče, co už DnD nebo podobné pořady znají, se s našimi hráči ztotožnit a vidět je hrát v delším časovém úseku a vidět je i mimo samotné hraní.
I proto vydáváme postupně rozhovory s jednotlivými hráči, i proto jedeme na Gamecon, kde chceme zahrát naživo před přítomnými diváky, se kterými si pak můžeme popovídat a hru navíc celou streamovat, aby byla pro případné zájemce možnost vidět opět nějaký další kus příběhu, který jim možná pomůže se rozhodnout.
Každopádně možná se to nezdá, ale pravidelné streamování taky stojí docela majlant, Critical role měli v tomhle směru výhodu, že si je už do svého studia pozvala fungující televize zaměřená na geekovský content. Žádná taková tady bohužel neexistuje a proto bychom si takové studio museli pronajmout za své peníze.
Co se s projektem stane, pokud se nepovede naplnit cílovou částku, ještě uvidíme. Rozhodne nemáme tendenci to zabalit. Teď ale všechny síly upínáme na shánění sponzorů, kteří by společně s vámi, backeri, pomohli dofinancovat kampaň na Startovači.
24.6.2019 20:19 - sirien
Co přesně v té sérii několika sdělení shledáváš zajímavého?
24.6.2019 21:45 - efram
Log 1=0 píše:
Sorry, ale tohle už vysloveně zní jako litanie starců.


mas pro sva tvrzení dukaz nebo jen dojmy....ja se denne setkávám s mladezi, zejmena pracovne. ten posun je dost zrejmý. Stačí se pobavit s několika češtináři. Plus to je videt ve verbální komunikaci.
24.6.2019 22:06 - Log 1=0
Dojmy, stejně jako ty.
Tvoje jsou jistě bohatší, ale tady nejde ani tak o množství vjemu, jako spíš o to, jestli jsme nebo nejsme stiženi juvenoiou, tak dovede úsudek dost zkreslit.
24.6.2019 22:19 - efram
Ale prd, pokud s temi lidmi komunikuji a vidim co mi pisou, jak hovori, vyjadrují se, nejsou to dojmy. Mimochodem kdyby to nebyl dojmy takby se s tim nesnazili mnozi neco delat a to i na systemove urovni.
24.6.2019 22:24 - malkav
Log 1=0: Tak proč nejsou lidé schopni dočíst článek v novinách do konce? Mnohdy se spokojí jen s nadpisem nebo s úvodním odstavcem. Tweety, krátké zprávy, "newspeek" :)
Jako samozřejmě to neplatí o všech, určitě je mnoho lidí, kteří čtou knížky a nemají problém s pochopením textu. Ale ten posun je všude kolem nás znatelnější a řekne ti to jakýkoliv markeťák - krátký nejlépe do odrážek strukturovaný text lidé přečtou, v delších odstavcích, nedej bože v souvětích, se už pomalu budou ztrácet.

Je hezké, že tu ShadoWWW postne přímou zkušenost příbuzné s pořádáním nějaké akce pro děti. Pak ti tu efram napíše, že má několikaleté zkušenosti a pracuje s mládeží. Zabalíš to jako nerelevantní dojmy a kážeš svou pravdu :)
24.6.2019 23:02 - Jerson
malkav píše:
Tak proč nejsou lidé schopni dočíst článek v novinách do konce? Mnohdy se spokojí jen s nadpisem nebo s úvodním odstavcem. Tweety, krátké zprávy, "newspeek" :)

Takoví lidé byli vždy. Můj děda, který jinak knížky četl, mi říkal, že novinové články taky nečte, jen se podívá na titulek a ví, o čem to bude.
Jedna věc jsou zkušenosti s dětmi, které ale Log 1=0 nepopírá. Druhá věc je trend, konkrétně zhoršování schopností mládeže. To popírám i já.

Btw. v kontextu téhle debaty je celkem vtipná tvá poznámka z vedlejšího tématu:
malkav píše:
Nevím jak tady, celé ty tapety přiznám se nečtu.

:-D

A mám k tomu ještě jeden vtip.
Syn se ptá otce. "Tati, tady píšou, že s užíváním mobilu a internetu se zkracuje vyjadřování lidí do emotikonu a zkratek, co si o tom myslíš?"
A otec na to: "WTF? IMHO LOL."


Hezky by to ilustrovalo vaše tvrzení - jenže ten vtip znám někdy od roku 2003. Ta generace postižená internetem a neschopná číst delší texty tu už měla být, a těm lidem dneska má být okolo 30 let.
Ne že bych si jich na netu nevšiml - jen nemám dojem, že by o půl generace mladší děti na tom byly globálně hůř.
24.6.2019 23:08 - Log 1=0
malkav píše:
kážeš svou pravdu :)

Já tu žádnou pravdu nekážu.
Já pouze poukazuji na to, že subjektivní dojmy jsou pouze subjektivní dojmy.
Je klidně možné, že se funkční gramotnost snižuje.
Bylo by to dobře vidět např. z mezinárodní (abychom odfiltrovali společenské výkyvy) studie v delším časovém horizontu (aby byly vidět trendy, nejen aktuální stav).
Z anekdotických příkladů to ale opravdu nevyplývá.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.23687100410461 secREMOTE_IP: 35.175.174.157