Kultura

Dukolm
22.1.2019 17:02




Zde se řeší provozní věci okolo SRD jako celku pokud máte něco přímo k nějakým pravidům v SRD tak doporučuji napsat do diskusí pro to určených:


Věci které by jsme chtěly/plánujeme do SRD přidat ale čekají až na ně vyjde můj čas. Pokud by někdo chtěl s něčím pomoci může se ozvat.
  • Rámeček na externí odkazy - nový typ rámečku, který by odkazoval na další zdroje a články třeba zde na Kostce a který by se zobrazoval bokem hlavního textu. Dukolm nemá problém připravit html (Vue komponentu) podobu rámečku; Co je potřeba je vyřešit css styly tak, aby rámečky nerušily text a byly opravdu jen jako doplňkový obsah. A tyhle podmínky splňovaly pro všechna zařízení a jejich displeje.
  • Sbírání zpětné vazba - postranní nebo dolní ouško s odkazem na googlí formulář pro potřeby sbírání zpětné vazby.
  • Patička - vzhledem k tomu že vuepress nemá zatím patičku stránky a docela by se nám hodila tak je v plánu prověřit možnost ji přidat.
  • Kartotéky (pracovní název) - SRD je super na texty - už ne na vyhledávání ze seznamů. Bylo by super mít bokem SRD filtrovací výpisy např. na DnD kouzla, Fate triky, AW tahy atp. Co je potřeba: transformovat text v SRD na databázi + vytvořit stránku se samotným filtrováním nad takovou databází.
Github repozitář generátoru SRD d20cz/srd-generator-v2
Co pohání SRD VuePress
5.4.2021 14:02 - sirien
Šaman píše:
v rozporu s tvrzením v dokumentaci, pokud udělám dva odstavce, nespojí se do jednoho, ale vzniknou dvě různé citace

To je known bug - dřív to fungovalo správně, pak se to po nějaké úpravě rozbilo, zatím to nebylo opraveno (Dukolm říkal že to je něco v CSS...)

Jinak ano, to jak to vypadá u Tebe se mi od pohledu zdá (co do konečného výsledku) "správně" ve smyslu "tak, jak to je tady zamýšlené".
5.4.2021 14:17 - Šaman
sirien píše:
dřív to fungovalo správně, pak se to po nějaké úpravě rozbilo

Aha, jak já znám MD, tak je to vždy rozdělené, pokud se do mezery mezi odstavci také nevloží zobáček (to by fungovalo i na stávajícím systému).

> Začátek příkladu
>
> Další odstavec

Nicméně s těmi blokovými kontejnery se lépe pracuje. Tohle je opravdu na citace, kde se řeší násobné citace (jak to známe z mailů):

> Někdo napsal:
> Blablabla
> > Ještě předtím někdo napsal:
> > A podle těch zobáčků se pozná jak moc vnořená ta citace je.

To jen takový postřeh, pokud by se ještě to SRD řešilo. Nevýhoda je, že u příkladů by bylo potřeba to projít a upravit ručně, protože jak jsem psal - občas se nepozná, jestli obrázek patří na konec příkladu (do rámečku), nebo až za něj.

Výhoda je, že v nových textech není potřeba vkládat zobáčky na každý řádek, ale stačí vytvořit počáteční a koncovou značku a mezi ně vkopírovat celý obsah.
5.4.2021 16:51 - Dukolm
vuepress-plugin-container byl původně součástí vuepresu ale neosvědčil se za mě jsou xml tagy s napojením na vue.js použitelnější a strojově čitelnější.

::: - se lepší píší ale dlouhodobá zkušenost je spíš peklo na udržování je důvod proč jsme to opustili. A to že přidaly podporu pro zanoření mě spíš jen děsí než by mi to přišlo super.

Oproti tomu požívání Vue Component má tu výhodu že muže být dynamický a strojově čitelný což se osvědčilo u bestiáře DnD (A chtěl bych takhle mít pokryté i kouzla). A pro vznikající překlady vznikly i složitější věci co by se psaly tím pluginem hodně složitě a nepřehledně.

Citace jsou kapitola která má více dějství.
1) Původně s nimi byl problém že nefungovaly podle MD to opravily v další verzi.
2) U fate se udělal fix v css protože citace špatně převedli z ind a nechtělo se to Sirienovy upravovat.
3) Následně tohle Sirien použil v návodu
4) Vuepres udělal změnu názvosloví class a tím to už nefunguje delší dobu.
5) Když se na to zpětně přišlo tak tak to skončilo bez výsledných uprav evidentně. Měl jsem za to že se upravil návod.

Takže je potřeba upravit ten návod.

Co se týče kontejnerů tam je rozchození dockeru občas sranda ale co se tyče Windows tak umím poradit.
5.4.2021 17:11 - Šaman
Ok. Já jsem backenďák, takže Vue.js a jeho komponenty jdou mimo mě. A "html/xml" tagy v MD souboru mi přijdou proti filosofii celého MD (snadno jak strojově, tak lidsky čitelný dokument).

Nicméně já už jsem s tím co mám poměrně spokojený. Už jen přemýšlím, jestli to budu deployovat ručně na svůj hosting, nebo automaticky na GitHub Pages.


Dukolm píše:
Takže je potřeba upravit ten návod.

Hlavně příklady v existujících SRD (ve Fate jich je hodně, v DnD jsem namátkou na žádné nenarazil.) Opravit nejspíš tím doplněním zobáčků ">" mezi odstavce a před obrázky (to jsem nezkoušel, ale mělo by to také fungovat).


P.S. Nevidím technicky rozdíl mezi:
<greenCard title="Nadpis">
Text.
</greenCard>
a mezi:
:::green Nadpis
Text.
:::
Ale to je asi jedno. U těch rozbitých příkladů by stejně šly použít tyhle <card>, místo containerů. Jde spíš o to, že tohle je blokové řešení, zatímco citace musí mít značku (nebo vnořené citace více značek) na každém řádku.
4.6.2021 15:39 - Dukolm
v K: DnD 5e SRD na Kostce! #161
Necromancer píše:
Tohle fakt fakt je skvělý. Nedalo by se to dát do mobilní aplikace, když nemám vždy internet?


Vuepress má nějakou podporu pro PWA ale zatím nejsou lidské zdroje na to ji zkoumat a udržovat.
4.6.2021 15:57 - sirien
...nebo si to prostě stáhni v Lomaxem vytvořeném e-pubu.

...kterej mi poslal před rokem nejen pro Fate, ale i pro AW a DnD. ...a kterej sem, ehm, koukám, asi zapomněl zpracovat... shit.
4.6.2021 18:44 - Necromancer
Tak kdyź to vydáš ve formátu,kde se dá takhle krásně hlrfat a pracovat, tak ti budu vděčný.
4.6.2021 20:39 - sirien
Demonica už to hodila do článku s DnD překlady, tak si to stáhni odtamtud. Jak dobře se Ti s tím bude pracovat bude hodně záviset na čtečce ebooků co používáš - pokud nemáš žádnou oblíbenou, tak si do mobilu stáhni Moon Reader.
5.6.2021 07:54 - Lomax
A já měl za to, žes to pro AW a DnD nezveřejnil z nějakého jiného důvodu :)

Moon Reader +1
6.12.2021 12:51 - sirien
Já jenom tak zkusím připomenout, že Dukolm má hromady jiné práce a ocenili bysme pomoc s rozvojem SRD.

Pokud umíte CSS, tak by bylo mega-cool kdybyste nám pomohli vytvořit speciální typ rámečku s odkazy na další zdroje, který by se zobrazoval bokem hlavního textu (nebo na mobilech nejspíš jako rozklikávací odsah...)

Pokud umíte trochu základů s webem, tak by nám helfla ta patička popř. feedback formulář

Pokud si rádi hrajete s daty, tak rozhodně oceníme pomoc na vzniku SRD přilehlé Kartotéky. Tohle je trochu složitější a kdyžtak bysme to řešili po Vánocích, ale klidně si to můžete nechat projít hlavou a zarezervovat si na to na příští rok čas :)

Pokud vás zajímají nějaké detaily, tak se nám můžete ozvat jak tady tak klidně soukromě, díky :)

EDIT: jo, samozřejmě... this etc.:

7.12.2021 00:59 - Naoki
máš k těm poožadavkům nějaký designový prototyp? abych si to uměl lépe představit
plus detaily k té kartotéce (taky moc nerozumím co s tím)
7.12.2021 01:35 - sirien
Naoki: V podstatě něco takovýhleho, jen lepší a o něco hezčí :D Plus psané tak aby to šlo klonovat mezi systémy pro různé věci (DnD kouzla, Fate triky, AW tahy...), tzn. asi tam budou nějaké nároky na multiple-entries u nějakých věcí a tak (trik lze párovat na víc dovedností atp.)

Větší háček je že tam Dukolm měl nějaké technické poznámky o tom že (a teď doufám že to nezvořu) "tam je otázka jestli to řešit přes databázi nebo přes dokument (jako překladové klíče)" - detaily mi vysvětlil a asi sem to rámcově pochopil, ale ne tak dobře, abych si to troufnul předat. A teď před Vánocema to nemá moc kapacitu řešit protože má narváno jinejma věcma.
7.12.2021 02:29 - Naoki
(smazal jsem předchozí post)

ok, chápu tu kartotéku, to bude opravdu počin a bez technické diskuzi se to neobjede takže fakt až od dalšího roku :D

k tomu CSS a patičce ten design máš?
7.12.2021 02:44 - sirien
nope.

Patička je nejspíš "prostě patička", aby tam nějaká byla. Netuším jestli Dukolm chce aby byla na konci scrollování nebo aby tam byla celou dobu...


CSS jsou trošku složitější. Idea je následující: kamsi do zdrojáku umístíš rámeček, řekněme něco jako <links></links>. V SRD se pak tento rámeček umístí vedle místa, kam je tento rámeček umístěn ve zdrojáku (tj. nikoliv dovnitř samotného textu, ale bokem - asi jako komentáře ve Wordu, aby nerušil ve čtení) Záměrem je do tohoto rámečku doplňovat prokliky na relevantní články popř. diskuse.

Tj. například tady u toho textu o posílení u Fate Core SRD bych hned na začátek odstavce vložil <link>Posílení, co jak a proč</link>. Když bys pak otevřel Fate SRD v téhle části, tak by stranou textu na úrovni tohodle řádku byl rámeček který by obsahoval tenhle odkaz.

Co jsem pochopil, tak problém který s tím je je především otázka responzivity a zobrazení na tabletech a telefonech - s tím jak se mění layout SRD při zmenšujícím se displayi by v určitou chvíli mělo dojít k tomu, že tenhle rámeček nejspíš (?) zmizí a transformuje se do nějakého viditelného, ale nerušivého tlačítka umístěného v daném místě - rámeček by se pak zobrazil po tapnutí na toto tlačítko (a zmizel by při tapnutí mimo).
7.12.2021 09:43 - Naoki
@Dukolm: používáš v SRD Bootstrap, Tailwind nebo něco podobného? To by tu responzivnost poměrně snadno vyřešilo
7.12.2021 11:02 - Dukolm
Běží to na čistým vuepress (v1) a ten nepoužívá nic z toho bohužel. (v betě už v2 ale neměl jsme čas se na to podívat co je nového a pro co by mělo cenu na to migrovat)

Rámeček s odkazem no požadavek je že by neměl překážet a mást ve čtení protože to bude věc navíc k obsahu. A po zkušenostech s přepsáním části stylů to je potenciálně věc která se v budoucnu muže rozbít při aktualizaci vuepresu. Plus počítám že se vzhled a řešení bude hodně iterovat a připomínkovat. (Tohle je hlavně Sirienovo přání takže dotazy k zadání za ním)

Patička to je věc co jsme moc neprověřoval jak by šla udělat jen mám poznamenané tohle. Ale nikde nemám co přesně by v ní mělo být. Mimo nějakých rychlých kontaktů a možnosti získat feedback.

Kartotéka to není úplně triviální věc a po zkušenostech z překladovými klíči to bude na delší dobu se domluvit na nějakém návrhu fungování aby to bylo i udržitelné do budoucna. A to bych z dovolením nechal na leden.
15.12.2021 01:37 - sirien
Pořád se nechci vzdávat vize DrDII SRDček. Protože domovem DrDII je oficiálně RPG Fórum, tak jsem tam hodil výzvu pro dobrovolníky na jejich vytvoření - nicméně pokud by se někdo ochotný našel tady, tak se to samozřejmě taky počítá!
15.12.2021 09:45 - Lomax
Pokud existují nějaké textové podklady pro DrDII, tj. není nutné to tahat z PDF, tak bych zkusil dát dohromady.
22.12.2021 09:13 - Naoki
přidání links tagu pouze pomoci html/css momentálně vypadá na komplet overhaul a nebudu mít dost příležitost se seznámit s Vuepressem abych zjistil jak to přidat přes to

přidat patičku bude snadné pomoci Bootstrapu:
import css v headu
Píše:
<link href="https://cdn.jsdelivr.net/npm/bootstrap@5.1.3/dist/css/bootstrap.min.css" rel="stylesheet" integrity="sha384-1BmE4kWBq78iYhFldvKuhfTAU6auU8tT94WrHftjDbrCEXSU1oBoqyl2QvZ6jIW3" crossorigin="anonymous">

a pak do těla:

Píše:
<body>
<div class="d-flex flex-column justify-content-between" style="min-height: 100vh;">
# navbar
# main content
<div class="footer">
<p>Já jsem krásná patička, co se vždy drží dole, ale potřebuje nadefinovat obsah a podobu</p>
</div>
</div>
</body>


EDIT: hmm, d20 má inbuilt strip a nemá code tag tak to nějak rozumně nezarovnám...
22.12.2021 10:25 - LokiB
celej boostrap kvůli patičce? není to trochu overkill?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080826997756958 secREMOTE_IP: 54.89.24.147