Kultura

sirien
14.12.2018 13:02
PJ Craft
PJ Craft playlist

YT channel s radami pro DMy ve stylu některých anglických předloh.

(sirienův obsahový průlet: 0-2, 3-6, 7-10, 11)
13.4.2021 13:15 - RoVan
Edit:To Gergon
Teda, to video je úplně o něčem jiném, než jsem z názvu myslel. Což teda není špatně, ty rady co dáváš jsou za mě úplně validní, (do polemiky s diamanty se nebudu pouštět, my ho nahradili v domácím settingu za kámen mudrců.)

Já očekával spíš rady typu: "hrajte postavu aby nebyla definována jen tím, že je člověk bojovník a vdechněte jí život, třeba jak je popsáno v Ugyho článku.

Neuvažoval jsi o tom udělat nějaká mini spin-off PJ craftu pro hráče nějaký "RoleCraft" nebo něco takového? Třeba by o to byl zájem a jak říkáš - v jednom videu není prostor se vyjádřit ke všemu. :)

/Jestli už něco takového máš, tak se omlouvám, celý PJ craft jsem neviděl /
13.4.2021 13:37 - LokiB
Jerson: jo ... a proto trojzubec ovládal válečná pole až do příchodu účinných střelných zbraní, ideální to zbraň.
hele, to že někdo dokáže popsat nevýhodu určité zbraně, ale už nedokáže popsat nevýhody jiných zbraní (ne trojzubec není moc dobrá zbraň a to ani do úzkých a nízkých chodeb), mi nepřijde jako důkaz toho, že "popisy jsou důležité" nebo "popisu vedou ke změně chování hráčů". to, co popisuješ, je podle mě velmi řídký jev, vyskytující se spíše u polovičních nerdů, kteří mají pocit, že do něčeho pronikli, ale ve skutečnosti ne moc :)
13.4.2021 13:42 - sirien
Loki: detaily kdyžtak v chladnejch zbraních, ale trojzubec je náhodou naprosto výborná zbraň a to i do úzkých nízkých chodeb - efektivně to je skoro kopí, a kopí bojištím dominovalo velmi jednoznačně. (Problém je, že ty tři hroty nejsou jednoznačná výhoda oproti jednomu, ale jsou o hodně konstrukčně složitější.)
13.4.2021 14:14 - Gergon
RoVan píše:
Neuvažoval jsi o tom udělat nějaká mini spin-off PJ craftu pro hráče nějaký "RoleCraft" nebo něco takového?

Na tohle už byly zaměřeny nějaké jiné díly PJ craftu.
13.4.2021 14:37 - LokiB
sirien: ok, tedy v chladných zbraních.
13.4.2021 14:38 - Jerson
LokiB píše:
a proto trojzubec ovládal válečná pole až do příchodu účinných střelných zbraní, ideální to zbraň.

Pořád mluvíme o boji v úzkých chodbách?
Vycházel jsem právě z té situace, kterou popsal Gergon, protože mi evokovala situaci, kterou jsem ve hře zažil. Vůbec nešlo o obecné nevýhody zbraní (i když i k nim jsme se občas dostali), šlo prostě o to, že hráč jednou takovou scénu popsal a pak už to nezopakoval. Ani nevím, jak moc řídký nebo častý jev to je - podle mě je nejčastější jev, že se hráči na nějaké popisy útoků vykašlou poměrně rychle, protože je jich prostě moc. To samé u kouzel a dalších efektů.
13.4.2021 15:01 - Šaman
Trojzubec byl ultimátní zbraň… v pravidlech DrD.
Těžký kyj: na zásah 5, zranění 9, obrana -1, dosah 1
Trojzubec: na zásah 6, zranění 8, obrana +2(wtf? lepší než štít), dosah 1-2

Kromě toho byl lehčí a levnější (wtf?)

I se započítáním rodové zbraně má krol s trojzubcem:
- stejnou šanci se trefit
- dává o dva menší zranění (ale tohle číslo je vysoké, poměrově má ta dvojka většinou nižší váhu, než)
- dostává o 3 nižší zranění a má i o dost nižší pravděpodobnost že bude vůbec zasažen (tohle číslo příliš vysoké nebývá)
- a může taktizovat s dosahem (být druhý v úzké chodbě a stejně útočit, bojovat přes barikádu, nebo si spočítat kam se nepřítel dokáže za kolo pohnout a stoupnout si sáh mimo tento dosah.)

Tedy - nemyslím si, že by hráč vycházel z popisů bez ohledu na čísla ;)
13.4.2021 15:22 - Jerson
Jen z popisů nevycházel, trojzubec mu nejspíše poradil někdo ze spoluhráčů (už si na to nepamatuju, jen vím že já to určitě nebyl).
15.9.2021 11:28 - ShadoWWW
Gergon vydal nový díl Tahák - Čaroděj.

Vzpomněl jsem si u něj na ten vtip...
15.9.2021 12:30 - sirien
Tim že je ten vtip technicky naprosto špatně se nejspíš nechceme zatěžovat? :D
15.9.2021 13:35 - Zarahel
sirien píše:
Tim že je ten vtip technicky naprosto špatně se nejspíš nechceme zatěžovat? :D


Hmmm. To mi nějak uchází. V čem se sekli?
15.9.2021 14:01 - Mr.Gray
sirien píše:
Tim že je ten vtip technicky naprosto špatně se nejspíš nechceme zatěžovat? :D


Yer a nerd, sirien.
15.9.2021 14:22 - LokiB
Zarahel: ten žebřík je špatně ;)
15.9.2021 14:39 - sirien
Zarahel: Nikde není řečeno, že wizardi jsou bez talentu, nebo že talent nepotřebují - říká jen, že jejich práce s magií je naučená, ne, že se každý může stát wizardem - to je ponecháno nedefinované. Naopak u sorcererů není řečeno jen to, že mají talent, ale že samotné projevy jejich magie a jejich kontrola nad ní je vrozená/intuitivní.

Harry Potter má nějaký talent, ale ten mu je sám o sobě totálně k ničemu - aby mohl kouzlit, tak studuje 6-8 letý magický lyceum a ovládnutí mnoha kouzel mu trvá často i celé měsíce - profka v nich někdy i celé roky. Bez této průpravy a doslovného následování naučených postupů v podstatě žádnou magii nemá - ano, viděli jsme pár divokých projevů v jeho dětství, ale ty byly totálně neřízené a extra vzácné a ano, má jednu nebo dvě innate schopnosti, což jsou ale zřejmé featy.

Harry Potter je wizard, bez diskuse. A v komiksu to neni geek, ale lacinej geek-pretender.

(Sorcka... v universu HP možná Dobby a podobná havěť, ale určitě ne lidi.)


Btw. ty Gergonovy příklady z úvodu videa jsou vůbec dost mimo - za mě jeden wizard za druhym.
15.9.2021 15:07 - Zarahel
sirien píše:
Nikde není řečeno, že wizardi jsou bez talentu, nebo že talent nepotřebují - říká jen, že jejich práce s magií je naučená, ne, že se každý může stát wizardem - to je ponecháno nedefinované. Naopak u sorcererů není řečeno jen to, že mají talent, ale že samotné projevy jejich magie a jejich kontrola nad ní je vrozená/intuitivní.


Ah, I see. Thanks. Tohle. To máš pravdu.

Mám to osobně rozděleno akorát na Wizard - Talent / Academic a Sorcerer - Talent / Innate.

Harry je skutečně spíše wizard tím jak se k tomu staví než cokoliv jiného - i když tam vidím takové úskalí - jejich schopnost magie, pokud si dobře vzpomínám, je dědičná, resp. existuje v tom světě nějaký předpoklad nějakého genu či co "Už ses tak narodil = můžeš jít studovat magii + celé to kolečko kouzelníci vs mudlové vs motáci - fakt, že si ještě nějak vybírá hůlka majitele a navíc razantně ovlivňuje kouzelníkovy schopnosti...).

A talent jako takový tedy ve světě HP úplně nehraje roli - buď "gen" máš, nebo nemáš, nic mezi tím. A žádná škola s tím nepomůže. Pokud si dobře vzpomínám.

Takže bych se na to mohl teoreticky dívat i tak, že HP má gen předurčující jej ke vrozeným schopnostem využívat magii - a škola slouží k tomu, aby zdokonaloval co už v podstatě má - schopnost magii vůbec využít? (Hadí jazyk a věci jako zvěromágové, to je fakt spíš feat...).
15.9.2021 15:55 - sirien
Zarahel: no... nevzpomínáš si úplně mimo, ale vzpomínáš si dost pokřiveně. Ten talent v HP funguje víc jako předpoklady, nejlíp si to asi představit jako fyzické predispozice pro atletiku. Někdo kdo maká fakt tvrdě může přebít i o dost talentovanější lidi, nicméně někoho kdo maká srovnatelně a navíc má talent prostě nedožene.

Plus ta dědičnost toho talentu je taková... wibbly wobbly. Občas jim to střelí mimo z obou stran a popravdě celkově je tam diskutabilní jak moc se tam případně projevuje rodinné prostředí atp. Asi jako s vysokou školou, kterou teoreticky může dělat kdekdo, ale v praxi to je jedno dítě VŠ vzdělaných rodičů vedle druhýho - a hádej se o to jak moc to je genetika jak moc výchova (to je řečnická výzva, tahle hádka nepatří sem ale případně k sousedům). (Jakože na meta-úrovni to z většiny dědičné je, protože autorka je protestantská deterministka což se do HP propisuje všude možně, ale in-text to nikde jednoznačně specifikované není a vydalo by to na dlouhou geek hádku na nějakém conu.)

(Že zrovna já funguju jako HP loremaster... jak hluboko ještě můžu klesnout?)
15.9.2021 16:03 - Zarahel
sirien píše:
no... nevzpomínáš si úplně mimo, ale vzpomínáš si dost pokřiveně.


Taky je to hezkých pár let :) Stejně tak si pamatuju, že celý ten lore mi nepřišel dvakrát konzistentní, a vlastně ani zajímavý...

Každopádně, díky za pozastavení.

sirien píše:
ale in-text to nikde jednoznačně specifikované není

To je asi pravda. Nijak si nevybavuji, že by to někde bylo řečeno - i když to ve mne budí dojem genetických vlivů - obzvlášť když si vzpomenut na hrdost spojenou s rodinými liniemi etc. v kouzelnickém světě.

sirien píše:
(Že zrovna já funguju jako HP loremaster... jak hluboko ještě můžu klesnout?)

No, mohl by jsi být loremasterem třeba Terymu Goodkindovi...
15.9.2021 16:08 - Gergon
sirien píše:
Btw. ty Gergonovy příklady z úvodu videa jsou vůbec dost mimo - za mě jeden wizard za druhym.

Například? =) nechci rozpoutávat diskuzi ani hejt, jen v mém pojetí má kouzelník nastudováno a čaroděj vrozeno, tak by mě zajímalo, kteří z mých příkladů studovali knihy a svitky (kromě toho Pottera). Protože si úplně nedovedu představit ani X-meny, ani scarlet witch ani Elsu jak v knihách studují kouzla, než je sešlou. Ani Merlin nebo Gandalf v mé představě v mládí nestudovali magická zaříkadla, ale měli magii vrozenou v krvi. I když u těchto obou se samozřejmě mohu mýlit, tak dobře je nastudované nemám.
15.9.2021 16:16 - Zarahel
Zrovna u toho Merlina by to mohlo být zajímavé - vzhledem k původu se klaním také spíše k čaroději (není mi znám jeho učitel, sám byl bez otce, který měl být nadpřirozenou entitou) a kouzlit už uměl podle všeho jako malý kluk. S trochou fantazie možná i warlock :D
15.9.2021 16:17 - Aegnor
Počkat, Merlin byl přece příslušník rasy, která se dokázala povznést na vyšší úroveň bytí, ne?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11318206787109 secREMOTE_IP: 34.201.16.34